Kermislikwidatie. Het Werktoezicht. Betrapt op leugen. Nieuwsoortige kiesmakelaren. Bescherming van den landbouw. Allerhande Nieuws. De toestaodvanden Oogst. Uit do verslagen door talrijke land bouwkundigen uit de verschillende stre ken van het land aan het Ministerie van Landbouw ingezonden blijkt, dat de oogst van koren, tarwe, haver, enz., overvloe dig is heel het land door. De langdurige regen heeft nochtans veel kwaad gedaan, zoowel aan het rijpen der aren als aan het inhalen van het stroo, dat meestal nat of halfdroog is inge- schuurd, Wat de suikerbeeten betreft, daarover kan men tot hiertoe niet veel zeggen en voorzeker heeft men nog geen reden om slechten oogst te voorspellen. Het gewas is buitengewoon weelderig en indien wij het geluk hebben eenigen tijd warm weer te genieten zullen de bee- ten zooveel aan gewicht als aan Suiker gehalte veel bij winnen. De nematode, een draadvormige worm die do wortels der beeten aantast, is als een plaag op vele velden gevallen in de omstreken van Waasmont, Hannut, Trog nee, St. Truiden (Beernissem) en Neer- heylissem. De aanwezigheid van dien worm is grootendeels toe te schrijven aan eene verarming van den grond, veroorzaakt door het te dikwijls planten van beeten op denzelfden grond. Om deze insectenplaag te vermijden is het dus hoogst noodig dat onze landbou wers, hunne eigen belangen inziende, hunne manier van landbouwen verande ren, in dezen zin, dat zy de beplanting van den grond meer moeten verwisselen. In Duitschland, waar dit knagertje reeds meer dan 15 jaar kwade perten speelt aan den landbonw heeft men reeds verscheidene weermiddelen beproefd en, met het beste gevolg, dit van Kuhn. Dit middel bestaat hierin, dat men op een veld waar die insecten huizen, altijd planten zaait die zij het liefst aantasten, zooals slooren en rapen. Als de planten aangetast zijn,trekt men ze uit en verbrandt ze ter plaats om dade lijk den akker weer met hetzeitde zaad te bevruchten en dezelfde werking kort nadien te herbeginnen tot dat de beestjes uitgeroeid zyn. In Frankrijk heeft men ook met goed gevolg zwavelkoolstof (sulfure de carbone) gebezigd. Het is bovendien opmerkelijk dat de draadinsecten meest gevonden worden in lichte gronden die meest boven een voch tige aardlaag liggen en bijgevolg gemak- kelijk door het droogleggen of draaineeren kunnen verbeterd worden. Wat de aardappelen aangaat, deze zijn even overvloedig als verleden jaar, maar ernstig door de ziekte aangetast' Dat is voorzeker heel droevig voor de landbouwers, maar wij moeten er bij voegen dat zulks eenigszing hunne schuld is. De twee vorige jaren was de zomer bij zonder droog en omdat men toen geene middelen moest zoeken of gebruiken om de ziekte te weren, schijnen de landbou- wars vergeten te hebben dat er een hoed- middel bestaat tegen de ziekte dei aar dappelen, namelijk de bordeleesche pap. Het is zeker dat de toestand der boeren te beklagen is, maar om hem te verbete ren zouden zij de uitvindingen en proef nemingen der wetenschap niet altijd zoo minachtend moeten van kant stellen. Het voeder, klaver, gras, enz., is overal wel gelukt en als slotsom mag men ver zekeren dat de oogst eene goede middel matige opbrengst zal leveren. (De Landbouw). Waaraan kan men weten of rau we aardappelen bij het koken goed sullen zijn of niet In Groot-Brittanje brengt men daartoe het volgende in praktijk Men snijdt een aardappel in twee stuk ken en wrijft deze twee stukken op elkan der; zoo de aardappel goed en meelig is, zullen beide stukkeu aan elkander kleven cn aan de randen zich schuim vertoonen, evenals op de oppervlakte. Zelfs bij drukken mag er geen druppel water uit den aardappel komen. Waar dit het geval is, kookt hij waterachtig en is hij slecht van smaak. Handel in paarden. Over eeuige jaren kochten de Duitschers koop lieden in ons land talrijke veulens be stemd om in Duitschland opgekweekt en als trekpaarden gebruikt te worden. Deze proefneming bleef zonder goeden uitslag, omdat er te veel dezer veulens stierven. Men betaalde ze destijds 250 a 350 frank. Sedert eene maand herbeginnen de Duitschers met het opkoopen van veulens van 7 tot 8 maanden. Zij denken thans beter te gelukkea dan vroeger omdat zij nu meestal jonge paarden zoeken, een paar maanden ouder, en die zij tegen 500 a 600 fr. betalen. De aanwervingen geschieden op de foo- ren van Thienen, Tongeren, St. Truiden en in Haspegouwen. 1 wee weken achter een heeft men uit Luik een vijftigtal dezer veulens naar Duitschland verzonden. Se dert eene maand begrijpen deze verzen dingen meer dan 200 veulens. Over vrouwen. Een wijs geer sprekende over de vrouwen, zegt het volgende Er zijn drie zaken waaraan eene goede vrouw op een punt moet gelijken en ook op een andere niet mag navolgen Alzoo dat zij op een slekhuis gelijke welk altijd zijn huis bewaart, maar dat zij niet gelyk het slekhuis alles op haren rug draagt. Zij moet gelijken aan den weergalm, die alleenlijk spreekt wanneer men hem ondervraagt, doch zij mag niet, zooals de weergalm, altijd trachten het laatste woord te bekomen. Eindelijk zij moet zijn zooals de stads- klokkedie altijd regelmatig en juist slaat, maar zij mag niet, gelijk de stadsklokke, genoeg lawijt maken om van gansch de stad gehoord te worden. Vrienden, burgers, boeren, heeren, Kom, wij zullen overgaan 't Overschot te likwideeren, Nu de kermis is gedaan. Over pas een achttal dagen Roemde elk op een abondans, En nu hoor ik niets dan klagen, 't Is een kaal miserie thans. Leêge flesschen, holle vaten, Menige ijdel eetschapraai, Platte beurzen, vol van gaten, Vormen heel die schoon krawaai. Hoeveel lamgesprongen beenen, Schoenen waar de zool afhangt, Hoeveel platgetrapte teenen Zijn er... dat u aanbelangt Hoopen van ontstelde magen, En een dorgeraasden kop, Die schier niets dan rusten vragen, Zetten er de kroon nog op Woel'ge, zotte kermisdagen, Van de jongheid zoo vereerd, Slechts een stond geeft gij behagen, 't Overschot is niets meer weerd. Laat ons dus maar niet probeeren, Nu wij 't boeltje daar zien staan, Om dat ding te likwideeren..., Niemand nam zijn aandeel aan. Binnen kort zal er een besluit verschij nen dat die kwestie regelt. Ziehier den voet waarop die inrichting zal gesticht worden 't zijn eerder veranderingen aan het tegenwoordig bestaande stelsel. Het Staatsbestier heeft eerst de vraag gesteld of het noodig was eene bijzondere instelling te maken of de oude te volledi- gen. Het heeft deze laatste zienswijze aangenomen. De tegenwoordige toezieners zijn gelast de gevaarlijke en ongezonde gestichten te bewaken, 'tis te zeggen, op eenige uitzonderingen na, al wat de nij verheid aangaat. Die toezieners blijven. Er zijnhuntalrijke afgeveerdigden toegevoegd in iedere pro vincie. Er worden vier nieuwe posten van toeziener gesticht de eerste in Henegou- wan de tweede in de twee Vlaanderen de derde in do provinciën Antwerpen- Limburg en de vierde in de provincie Luik. De vier nieuwe ^ambtenaars zullen moeten van 100 tot 200 bezoeken 's jaars doen. Hun minste jaargeld zal tot 4,000 beloopen. De afgeveerdigden gekozen in de pro vinciën zullen geen vast jaargeld trekken. Zij zullen betaald worden per bezoek en zullen er jaarlijks van 50 tot 100 te doen hebben. Toezieners en afgeveerdigden zullen bijzonderlijk gekozen worden onder de in genieurs en de geneesheeren. Nogtans niets en is stipt onder dat opzicht. Men zal mogen van den regel afzien. Een dingen is te betreuren de werk lieden zullen voor den oogenblik in het toezicht niet vertegenwoordigd zijn. Nog tans, het Staatsbestuur heeft het inzicht te naaste jaar nieuwe hulpgelden te vra gen ten einde dien dienst uit te breiden met er namcnlijk werklieden-afgeveer- digden te doen intreden. Al tè haastig en vangt men niet, zegt het spreekwoord, en wie te lang zijn tong laat hangen, moet daar soms de onder vinding van opdoen. De Opinion weet er iets van meè te vertellen. Het blad had woensdag eene schrome lijke historie ontdekt. Een beambte van het ministerie van spoorwegen was in ongenade gevallen om in het kanton Aalst openlijk zich in den kiesstrijd te be moeien, ten gunste van M. Woeste. De beambte ging afgesteld worden, toen M. Woeste den minister van spoorwegen ging spreken. MaarM. Vandenpeereboom was onverbiddellijk. En wat deed nu M. Woeste. Wel, hij trok naar M. de Burlet, vroeg hem den bediende in zijn departement te nemen en de man ging over van de posterijen naar het ministerie van binnenlandsche zaken, met eene verhooging van jaarwedde van 800 fr. Wilt ge nu weten wat er van heel die historie waar is Geen gebenedijd woord. M. de Burlet heeft donderdag de vol gende logenstraffing doen zenden aan het blad Het is onze gewoonte niet te ant- woorden op al de onnauwkeurigheden welkedo pers begaat naar aan leiding der o zaken van ons departement; dat zou ons te veel werk geven. Maar het is onmo- gelijk dal wij ziilke uiivindsels, als die welke gij verspreidt, onbeantwoord la- ten. Er is van heel die historie geen woord waar. Geen enkel bediende van het postbestuur, disciplinair gestraft, is in het ministerie van binnenlandsche zaken getreden. Niemand heeft met dit doel eenige pogingen aangewend, noch bij den minister, noch bij eenig ambte- naar van ons bestuur. De brief is geteekend, in naam des mi nisters, door M.F. J. Germain, secretaris generaal van het ministerie. De Opinion zegt mea culpa. Vrijdag morgend neemt de Etoile het oorspronkelijke nieuws van het Antwerp- sche blad over. Zal de Etoile de terechtwijzing ook op- Handelsblad). Onder den titel Valsche profelen deelt het Fondsenblad het volgende meê De rooden van het Garenplaatsken, het lokaal van Vooruil, hebben weereene uitvinding gedaan. Ze zenden nu mannen uit, die postpapier, pennen, potlooden, naalden en spelden en andere soortgelijke artikelen bij zich hebben. Daarvan voorzien, hebben zij eene reden om de huizen binnen te dringen. Hun doel is echter niet, hunne waar aan den man te brengen, maar wel in ge sprek te komen met de werkmenschen, want zij kloppen bij voorkeur bij werklie den aan. Na over weer en wind geklapt te hebben, beginnen die zonderlinge leur ders geheele sermoenen af te geven over den tegen woord igen toestand, 't Is slech ten tijd, de socialisten zullen den eigen dom niet afschaffen, maar iedereen geluk kig maken. Stemt voor hen, besluiten zij, en alles zal beter gaan, enz. enz. Zij richtten zich niet alleen tot den man maar ook tot de vrouw en tot de kinderen. Deze laatsten sporen zy aan al hunnen invloed te gebruiken ten einde hunnen man ofhunnen vader voor de so cialisten te doen stemmen. Opgepast voor die valsche profeten. De heer de Burlet, het tegenwoordige cabinetshoofd, heeft in zijne redevoering voor de kiezers van Nijvel de volgende verklaringen gedaan De tegenwoordige toestand van den landbouw is niet van aard onze zienswijze in deze kwestie te veranderen. De libe rale partij is, overigens, zeer verander lijk op dit gebied. De heer Henricot en andere liberale candidaten die heden ver klaringen afleggen gunstig aan den vrij handel, verklaarden zich vroeger de be scherming zeer genegen. In de Kamer heeft de heer Henricot de linkerzij gevolgd, toen deze de zittings zaal verliet om de stemming der be schermende rechten te beletten. Later heeft hij doen verklaren dat hij de zaal had verlaten voor eene andere reden en dat hij, zoo hij had kunnen blijven, het ontwerp zou gestemd hebben. Vandaag, nieuwe verandering hij legt nu radikaal vrijhandelsgezinde verklaringen af. De scheldnaam uithongeraars ver schrikt ons heden niet meer dan vroeger. Wijze en gematigde maatregelen van be scherming zullen onze brave buitenlieden op den buiten doen blijven, door hun de middels te bezorgen om er beter hun be staan te winnen. Dus het ministerie is de bescherming genegen en bereid om aan de landbouwers recht te laten wedervaren. Afgeveerdigden.Het stelsel der Afgeveerdigden,door de scheurmakers als door en door gevaarlijk uitgekreten, komt te St-Nicolaas en te Thielt aangeno men te worden. Ze wisten zeker niet dat, volgens Napoleon van Chipka, het woord afge- veerdigde een der grootste beleedigingen is, die men in de omstreken van Ninove, iemand kan naar 't hoofd slingeren En zeggen dat het stelsel der Afgeveer digden overal wordt bijgetreden, dat men overal het stelsel van de Poll heeft ver- stooten behalve ep twee plaatsen, waar men de beide stelsels heeft vereenigd om de kiezers zeem aan hunnen baard te stryken. Een onzer geachte lezers deelt ons 't volgende meè De vier artikelen, in welke de H. Thomas Secunda secundce, questio 39) handelt over de scheuring (de schismate) reppen geen gebenedijd woordje van al den rimram der les zondag lest neêrge- schreven. Dus is er hier eenvoudig vervalsching van Sint-Thomas' Summa theologica en wil de schryver zich voor een door en door geleerd man doen doorgaan. Maar ach Heere, wat verwaandheid De H. Thomas zegt immers niet dat scheurmakers zijn, zij die de orde stooren en den vrede.... Dat zijn eenvoudig op roerlingen en muiters. Zij alleen die de eenheid der Kerk scheu ren moet men scheurmakers heeten. Nomen schismalis a scissura ani- marum vocalum estscissio aulem unilati opponilur. «De naam van scheurmaker komt van de scheuring der zielen de scheuring nu is tegenstrijdig aan de eenheid. «Art. 1 in corpore(in 't besluit). Wie heeft hier, op't politiek gebied, de eenheid der katholieken gescheurd Zijn hetdeschrijvelaars nietvan't Land van Aelst en de Roelanders niet wier oorlogskreet van den beginnen af is ge weest Weg met het oud testament t Wat geleerde bollen toch op Chipka De eene doet Napoleon de eerste in 1870 herleven en Napoleon III in 1815 den veldslag van Sedan verliezen De andere doet in 1894 de H.Thomas uit zijn graf opstaan waarin hij sedert 1274 dus van over meer dan 800 jaar rust om de katholieken van 't arrondisse ment te veroordeelen,omdat zij een regle ment hebben durven maken over het voorstellen der kandidaten in de kiezin gen Hoe moet men die rare vogels heeten die op Chipka nestelen 1 Memento. Herinnert u, katho lieken, dat het gister vrijdag, tien jaar geleden is dat te Brussel, de schandalige en eerlooze aanvallen tegen u werden gepleegd die nooit in eenig land zelfs onder de wilde volkeren zijn voorge vallen. Memento, ja, herinnert u de slagen, mishandelingen en andere geweldadig- heden die u werden toegediend en waar van gij het voorwerp waart. De liberale partij hoeft alsdan het gespuis tegen u opgeruid en menig eerlijk man, zelfs familievaders, zijn de slacht offers geworden van die betaalde of uitge kochte bandieten. Mementoja herinnert u, katholieken, hoe die liberalen na dat zij u hadden doen afranselen, met u den spot dreven en u met geheele vrachten scheldwoorden naar 't hoofd slingerden. Do kiezing nadert en met haar het uur der weerwraak. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. J. De Baets, bijgevoegde aal moezenier aan het centraal gevang, te Gent, is aalmoezenier benoemd vau het Processie wan O.-L.Vrouw ter Meulenscbette. Heden zondag zal het mirakuleus beeld van O.-L.Vrouw ter Meuleschette, pro- cessiegewijs uit de oude kapel naar de prachtige nieuwe kapel, gedragen wor den, welke laatste door de zorgen van den Eerw. Heer Willems Pastoor van St Jozef en zijne onderpastoors zoowel ingericht is. Naar wij vernemen zal het beeld van Onze Lieve Vrouw door de volgende stra ten in processie gedragen worden: School straat, Gentschestraat, Nieuwstraatpoort en koolstraat. De zacgafdeeling der jongelingen Congre gatie, alsook nog andere zullen het mira- kuleusbeeld met hunne zangen vereeren. Wij kunnen niet nalaten alle geloovigen op te wekken die plechtigheid bij te wo nen, om alzoo een blijk van liefde aan O.-L.-Vrouw van Meuleschette, welke daar sedert 200 jaar vereerd wordt, te geven. De inwoners der straten langs waar O.-L.-Vrouw zal gedragen worden, zijn vriendelijk verzocht hunne huizen te bevlaggen en te versieren. Later Wij vernemen datZ. D. Hoog- weerdigheid Mgr. Stillemans, Bisschop van Gent,de plechtige processie zal bijwo nen, en de nieuwe kapel zal inzegenen, waarna hy eene aanspraak tot de geloo vigen zal houden. Botermarkt. Heden zaterdag werden 726 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5818 kilos. M. Van den Peereboom, minister van spoorwegen, posten en telegrafen, heeft besloten dat al de bedienden en werklieden van zijn departement, wier loon zou verminderd zijn door de zondag- rust eene ovenredige vergoeding zullen ontvangen. Tussclien twee 80-jarigen. Maan dag morgend verspreidde zich een droevig nieuws door het anders zoo rustig dorp Balegem, gelegen op de grensscheiding der Arrondissementen Gent en Aalst. Eene moordpoging zou 's nachts gepleegd zijn op het gehucht IJshoute. Het gerucht was maar al te zeer gegrond. De oorzaak is voor het oogenblik nog onbekend. Doch zeker is het dat de dader, misschien onder den invloed van den drank, een revolver toonde het schot fing af en trof een persoon in den onder uit. De geneesheer, M. Derwyette,werd geroepen doch de kogel is er nog niet uitgehaald kunnen worden. Het slachtoffer,Van Gansbeke genaamd, is een ouderling van 80 jaar,schaapherder en landbouwer van beroep, en van aide inwoners geacht en bemind. De dader, insgelijks een man van rond de 80 jaar C. Steppe genaamd, behoort tot eene zeer welhebbende landbouwers familie van het dorp. De gendarmerie was reeds vroeg ter plaats en in den namiddag is het parket aangekomen. De dader is aangehouden. Wat den gekwetste betreft, deze verkeert in hopeloozen toestand. Er is te Zele eene zoo treffende als goede historie van eenen goedkoopen akker. Een boer had van eene edelmoedi ge jufvrouw een stuk land gepacht, voor., eenen zak tarwe per jaar. Dat was weinig, maar onze boer die onder geen kieken gebroeid is, dacht in zijn eigen dat de edelmoedige menschen maar dienen om op rantsoen gesteld te worden. En het tweede jaar vroeg hij als pachtprijs eenen zak koren.... De fortuin ligt op de hand der stout- moedigen, zei de boer, en aangemoedigd door het goedkeurend zwijgen der eigena res, droeg hij het derdejaar.... een jon gen liaan!... En daar men van die zelfvermindering van pacht nog niet sprak, ten huize der eigenares heeft de boer de goede jufvrouw voor dit jaar, eene kleine kat gebracht! "Wij raden dat slim boerken aan te naa ste jaar wat toe te vragen, in plaats van nog iets te dragen als pacht. Of wat nog beter is, indien op Kerstdag, de eigenares spreekt van opslag van pacht, kan de brave man, haar in plaats van eene jonge kat, eenen ganschen nost jonge katten vragen. Wie weet of hij dan niet zijnen akker voor niemendalle krijgt. Inde militaire school, op 20 candi daten die zich aanboden op 16 plaatsen, hebben allen een zoo schitterend exaam afgelegd, dat generaal Brassine besloten heeft nog twee plaatsen meer toe te kennen. De broers De Graeve. Het comi- teit van verdediging, te Brussel gesticht onder voorzitterschap van M. Chomé, om de invrijheidstelling van de broers De Graeve te bewerkstelligen, werkt onver poosd. Thans tracht het ten hunnen gunste eene petitie te doen onderteekenen door de voornaamste personen van ons land. Wat meer is, het tracht de tusschenkomst van koning Oscar van Zweden en Noor wegen te verkrijgen. Men weet dat koning Oscar aan de wakkere broers twee gouden medaliën toekende, voorde redding der noorsche brik Peter, door Leonce en Eugeen De j Graeve,te midden van een woest tempeest i verricht. J Een anarchist op den loop. Zekere R. van Brussel, aie over eenigen tijd door de correctionneele rechtbank veroordeeld werd, had aan den koning genade gevraagd, doch die niet bekomen. Dit maakte hem wraakzuchtig en hij dreigde, den koning te vermoorden, wan neer deze zich naar Thienen zou begeven, om de feesten bij te wonen, die daar ver leden week plaats hadden. Sinds dien heeft men hem niet meer gezien, en nu wordt hij ieverig door de policie opgezocht. Valsch testament. 175,000 frank binnengepalmd.Over eenigen tijd stierf in de Koninklijke straat te Brussel, een man, die eene aanzienlijke fortuin naliet. Hij had eene soort van slaapziekte,zoo dat ae vrouw die verzorgde 's avonds on gemerkt hem kon verlaten, na van klee- ren verwisseld te hebben. De zieke kreeg somwijlen het bezoek van eenen M. X. van Schaarbeek, die op zekeren keer zich meester maakte van voor 175,000 fr. titels, en die in veilige plaats verborg. Hij had echter gerekend zonder de zie kendienster, die alles gezien had. Zij be dreigde hem, den procureur des konings te verwittigen, indien hij niet alles terug gaf. X. deed restitutie. Dit alles gebeurde terwijl V.op zijn uit-" terste lag, en geheel aan vreemden over- Toen hij gestorven was kwam een ander persoon, ook een vreemde, met een testa ment, waardoor hy algemeen erfgenaam gemaakt werd. De familie protesteerde,de policie werd verwittigd, een onderzoek werd ingesteld en men ontdekte dat op den datum, wel ken zoogezegde testament droeg, M. V. zich hoog en droog in Amerika bevond. Mis geweest. Een juwelier van Brussel. M. X. kreeg dezer dagen het be zoek van eenen diamantmakelaar,die met hem kwam onderhandelen over eenen koop van voor 30,000 fr. steenen. De juwelier onderzocht de aangebodene partij en bood er 27,000 fr. voor. De makelaar beweerde den koop niet te kunnen toeslaan, zonder zijnen patroon te Antwerpen te hebben geraadpleegd. De diamanten werden volgens gewoonte verzegeld met den stempel van den juwe lier en de makelaar nam ze meê, om zoo als overeengekomen was,twee dagen later terug te keeren, ingeval de koopman de gestelde voorwaarden aannam. Maar de makelaar kwam niet meer te rug. Doch woensdag verscheen een ander persoon, met de gestempelde enveloppe, tot den j uwelier zeggende Ik kom in plaats van 'mijnen collega met wien gij onderhandeld hebt. De koop is toegeslagen. 't Is goed zegde de juwelier, cn hij verliet de kamer om de noodige som te halen. De verwisseling geschiedde, doch eer hij de banknoten neertelde was X. voor zichtig genoeg om de enveloppe te ope nen. En in plaats van echt diamant vond hij dezen vervangen door strass. De vreemde sprong op en in eenen wip was hij de straat op. En hij loopt nog. De stempel op de enveloppe wa» behen dig nagemaakt. Goedkoope steenkolen. Aan prij zen buiten alle concurrencie verkocht een Brusselsche steenkolenhandelaar zijne waar aan burger en boer. 19 fr. de 1000 kilos in plaats van 21, dat was eene prijsvermindering, die geene enkele koopman kon toestaan dan hij. En toch werd de man er niet arm bij, inte gendeel. Maar een werkman, die door den koop man doorgezonden was, bracht den truc aan het licht. Terwijl een andere werkman eenen wa gen kolen loste en in tegenwoordigheid van den klant mand voor mand woog wekte doorgezondene de aandacht van eenen policieagent op het werk. Deze laatste deed de afgewogen kolen opnieuw meten met eene andere bascuul en men bevond dat de kalant in plaats van 640 slechts 315 kilos steenkolen in den kelder had gekregen. Onnoodig te zeggen wat er volgde. Pro ces-Verbaal, ondervraging rechterlijke vervolgingen en de rest. Gruwelijke misdaad te Jupille. Eene 20-jarige naaister was dezer dagen met haar 7-jarig neefke naar een dans feest gegaan om in het buffet te helpen. 's Morgens vond men haaf lijk, afschu welijk verminkt in den bosch. En naast haar lag het kind in eenen bloedplas,met het hoofdje rustende op de borst der ver moorde. Het kind, tot het bewustzijn terugge bracht, verhaalde dat Emilie Falla, zoo heet het slachtoffer, door twee mannen werd aangevallen toen zij van het bal kwamen. Hij werd geslagen tot hij bewusteloos neerviel en kan dus niets meer. zeggen, doch uit dit alles blijkt dat de twee per sonen het kind poogaen te verwurgen en misschien wel dachten dit gedaan te hebben. Het lijk is nog na haren dood erg mis handeld. Een persoon, die poogde betrekkingen met haar aan te knoopen en reeds vroe ger voor moordpoging veroordeeld werd, is aangehouden. Emilie was een braaf en eerlijk meisje. HOLLAND. Ongeluk aan boord. Men schrijft uit Nieuwediep, in dato 5 dezer Aan boord van Hr. Ms. pantserschip Guinea, deelmakende van de manoeuvree- rende oorlogsvloot ter reede van Tessel, heeft heden, terwijl het schip zich op de hoogte van Kijkduin bevond, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Door bet ontijdig afgaan van een kanon, op het oogenblik dat de geschuttureu nog met in de juiste richting was gebracht, is een der schepelingen vermoedelijk ge dood en zijn een officier, een onderoffi cier en een zeemilicien gewond. De eerstbedoelde, de lichtmatroos N. Kuiper, wordt vermist, zoodat hij z< er waarschijnlijk over boord is geschoten, zonder dat dit door den kruitdamp kon worden waargenomen. De luitenant ter zee le kl. Eijbergen, die zich met den commandant en den loods op de comman dobrug bevond toen het schot afging, be kwam eene ernstige wonde aan den lin ker voet en eenige kleine kwetsuren de zeemilicien Lap werd zwaar gewond aan aangezicht en rechterzij, terwijl de boots mansmaat Drkker er met gedeeltelijk ge schroeid gelaat afkwam. De volle lading van het stuk kwam tegen de brugpantse- ring, waardoor deze beschadigd werd de materieële schade is echter niet be langrijk. De luitenant ter zee Eijbergen en de milicien Lap zijn terstond na aankomst van het schip te Nieuwediep in het ma rine-hospitaal opgenomen. De bootmans- maat Dekker wordt aan boord verpleegd. DllITSCIlLAND. liet kogelvrije pantser. De Reichsan- zeiger bevat een officieel verslag van de proeven, welke de technische commissies van het departement van oorlog met Dowe's kogelvrij pantser hebben geno men. De uitslag, dat de kogels het pantser doorboorden, en aan den uitvinder is dan ook kennis gegeven, dat zijn pantser waardeloos is. Een dief verpletterd. Dezer dagen werd op het postkantoor aan het Lehrtor- station te Berlijn een geldzak gemist met 539 mark. Een postbeambte herinnerde zich echter in een klein boschje, dicht bij de plaats waar de postwagen ontladen was, eene schaduw bemerkt te hebben. Daardoor kwam men op het vermoeden, dat de vermiste geldzak in het boschje verstopt kon zijn. Toen men ging zoeken vond men hem werkelijk, maar men wilde nu ook den dader hebben. Daarom'ulde men den zak met kleine steentjes, legde hem weer op zijne plaats •en hield de wacht. Nadat men tot onge veer 1 uur 's nachts gewacht had en bijna reeds aan het welslagen van de list wan hoopte, kwam uit de duisternis een man te voorschijn, haalde den zak weg en ging den spoorweg langs. Nu sprongen de wachters ui' hunne schuilplaats te voorschijn om hem te vatten. Op hetzelfde oogenblik wierp hij zich echter voor den sneltrein en werd ver pletterd. Hij bleek een postbode te zijn, die bij het overladen uit den waggon werkzaam was geweest. RUSLAND. Rwssische gauwdieven. Onlangs op een diner bij een russischen grootvorst, sprak de insgelijks uitgenoodigde fran- sche gezant over de onovertrefbare vlug heid der parijsche gauwdieven. Dat verstaan de leien dezer eerzame bende in St-Petersburg even zoo goed, zegde vroolijk de vorstelijke gastheer en stelde den gezant eene weddenschap voor, dat hem nog voor het einde van het feest het

De Denderbode | 1894 | | pagina 2