Zondag 16 September 1894. 10 centiemen per nummer, 18 Jaar iv 2915. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. '\K\niK\ \i op 14 October 1894. KIEZI1TGEN voor de coistg-res Kandidaten der katholieke Vereeniging des Arrondissements Aalst. Voor den Senaat. MM. Liénart Karei, grondeigenaar Van Vreckem, Karei, Aalst Meerbeke. Voor MM. de Kamers van Volksvertegen woordigers. De Sadeleer Lodewijk, advocaat, Haeltert. Diericx Vincent, brouwer, Geerardsbergen. Van Wambeke Victor, advocaat, Aalst. Woeste Karei, Elsene. Politiek overzicht. Vlaamsch in het onderwijs. Een en ander. De Tabakaccijns. Kieskronijk. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENSKorte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTENTIENPRIJS I Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Düitschland. Men verzekert dat de socialisten aanvoerder Bebel groote uitge strektheden land heeft aangekocht te Kiissnacht in Zwitserland. Aalst. IS Sept. 1894. Frankrijk. Be nieuwe Icroonprcten- dent. De Koning is dood, leve de Koning Woensdag avond, ten 8 ure, ontving de hertog van "Orleans in G-rosvcnor Hotel een 100-tal Franschen en las voor hen de volgende verklaring af 't Is met pijnlijke ontroering, dat ik n de hulde uwer toegenegenheid ontvang n en u daarvoor bedank. Uwe tegenwoordigheid alhier getuigt niet alleen van uwen eerbied en uwe verkleefdheid jegens hem, die wij ver- loren hebben. Zij is ook het bewijs uwer getrouwheid aan de grondbeginselen der nationale en traditionneele monar- chie, waarvan ik de vertegenwoordiger ben en mijn vader mij de erfenis naliet. Ik ken de rechten, welke die erfenis mij toekent en de plichten welke zij my a tegenover Frankrijk oplegt. Geleid door a de schoone voorbeelden, die mijn vader a mij gansch zijn leven gaf en die hij be- n krachtigde door zijne moedig atge- a wachte en christelijk aanveerde dood a gesteund op uwe hulp en op die van zoovele afwezige vrienden, die mij uit a alle oorden van Frankrijk de uitdruk- a king hunner verkleefdheid toestuurden; a mij beroepende op alle mannen van hart, zal ik zonder twijfelen de mij opgelegde zending vervullen. a Alhoewel nog jong zijnde, heb ik het a besef van mijnen plicht. Met mijne groote liefde voor Frankrijk, zal ik al wat ik aan kracht en vastberadenheid bezit, aan dien plicht toewijden en met a Godes hulp zal ik hem vervullen, a De hertog heeft levendig de raads- heeren zijns vaders bedankt. Hij omhelsde MM. Bocher, Buffet en d'Audiffret-Pas- quier en drukte de hand van M. Hervê en sommige anderen. hecht, cn aan de vertegenwoordigers der vorstelijke huizen, aan zijne familie ver want. Ook een 20tal voorname royalisten namen er deel aan maar men bemerkte de afwezigheid der leden van de familie van Orleans. Zooals er reeds gezegd is, heeft de jonge prins, willende zelf het bestuur der partij in handen nemen, het ontslag aau- veerd van graaf d'Haussonville. Men ge looft dat dit maar een voorwendsel is en dat de prins geen ander doel heeft dan jonge elementen rond zich te scharen. De Gaulois betoogt in een artikel de noodzakelijkheid van die verandering. Naar het schijnt is de hertog van Orleans vol vuur en ook vol illusies Hij twijfelt niet aan de zegepraal zijner zaak binnen een niet ver verwijderd tijdperk. Men mag er zich dus aan verwachten dat de j onge hertog binnen kort van zich zal laten hooren. Be hertog van Orleans. Parijs, 14 september. De Soleil gelooft dat de hertog van Orleans niemand in de plaats van graaf d'Haussonville zal stellen. De bureelen der rue St-Honore blijven echter onder voorzitterschap van M. Du- fueille. De opsteller van den Gauloisdie uit Buckingham is teruggekeerd, zegt dat de hertog van Orleans zich misschien niet in Engeland zal vestigen, daar zyne for tuin hem niet toelaat zulk een trein te blijven voeren als zijn vader. Hij zou reizen ende verschillende hoven bezoeken. In Engeland zou hij een klein huis hou den en zich misschien in den Haag vestigen. Alvorens Stowe House te verlaten, zal de hertog, die het geheele bestuur der partij voor zich houdt, zijne raadsheeren benoemen. De gezant van Turkije alhier spreekt Later eaf de hertog van Orleans een --v- groot diner in Oroscïmr Hotel aun de I het gerucht tegen, dat ,1e sultan nekton personen, aan het huis zijns vaders ge- zijn. Oel^isclien Volksbond. Plaatsgebrek belet ons breedvoerig verslag te geven over het Congres van den Belgischen Volksbond, dat Zondag en Maandag te Antwerpen gehouden werd. Wij moeten er ons bij bepalen, er de voornaamste uitslagen van te doen ken nen. De zittingen van den Volksbond werden voorafgegaan door den optocht van een stoet, die de vreemde afgeveerdigden aan de statie is gaan afhalen. Die stoet was overheerlijk, met de talrijke en prachtige vlaggen en standaards der Antwerpsche werkmanskringen en gilden. De groote zaal van Vrcdc-Sint-Amands waar de zittingen gehouden werden, bood een levendig uitzicht aan Er waren ten minste 1,500 personen vcreenigd. De offi- cieele afgeveerdigden waren ten getalle van 300, vertegenwoordigend ongeveer 150 maatschappijen. Er waren 8 vreemde maatschappijen vertegenwoordigd, name lijk van Reims, Rijsel, Trente, Dordrecht, Rotterdam, 's Gravenhage, Schiedam en Arnhem. Op de openingzitting voerden MM. Backx, Van Put, Mgr. Sacré en M. Helle- putte het woord. De bespreking was overal zeer levendig en belangwekkend. In de eerste afdeeling bestreden eenige leden de coöperatieven, die door anderen verdedigd werden. De afdeeling drukte den wensch uit dat, verre van aan te zet ten tot de verdwijning van de middelstan den, men deze integendeel zou bescher- men. Die stemming mag nogtans niet aanzien worden als tegen de coöperatieven gericht. De tweede afdeeling besloot dat, voor de inrichting van iandsgilden, dc bedien den met eene jaarwedde van min dan 1,800 fr. moeten gelijk gesteld worden met de werklieden. Zij drukte den wensch uit dat die bedienden de voordeelen der nijverheids- en arbeidsraden zouden ge nieten dat er handelscholen zouden ge sticht worden, enz., enz. In de derde afdeeling werd de kwestie der maatschappijen van ouderlingen bijstand besproken. Verschillende wen- schen ten voordcele dier maatschappijen werden gestemd. De vierde afdeeling besprak de belan gen der houtbewerkers de vijfde die der wevers. De zesde hield zich bezig met de kwestie der leerjongens in den kleer makersstiel de wensch werd uitgedrukt dat do bazen slechts twee leerjongens op vijf gasten zouden mogen nemen. De zevende afdeeling was die van het onderwijs cr werd krachtdadig geprotes- steerd tegen het onzijdig onderwijs, dat de liberalen zouden willen terug invoeren. De algemeeue vergadering werd 's „vonds ten 8 ure gehouden. M. Helleputte voerde er het woord en deed de diensten uitschijnen, reeds door den Volksbond bewezen. Hij zegde dat het niet altijd noodig is dat de werklieden in de Kamer vertegenwoordigd zijn door mannen van hunne klas het voornaamste is dat zij vertegenwoordigd wezen. Het is nogtans goed dat er werklieden in de Kamer zete len, Spreker waarschuwt de werklieden tegen de huichelarij der socialisten, die nu beweren dat zij tegen den Godsdienst niet zijn, en het enkel gemunt hebben op den grooten eigendom en de groote kapi talen. M. Helleputte kondigde ter loops aan, te raidden de algemeeue toejuichingen, dat in de kiczingen voor den nijverheids- en arbeidsraad, te Boom, de anti-sociali sten zegepralen met eene meerderheid van twee honderd stemmen. M. Klein ontwikkelde dees gedachtde mannen in het werkhuis eu in de kazerne, de vrouwen thuis, de kinderen in de school. De zangafdeel ing van den Vrede voerde dan een gelegenheidskoor uit, dat een grooten bijval bekwam. M. Leclercq, werkman te Rijssel, meldde dat in Frankrijk een Volksbond tot stand gebracht wordt op het modél 7an den Belgischen Volksbond. M. Schaepman sprak over de betrek kingen tusschen werklieden eu bazen, over het werkloon, en over de wijze voor schriften welke de pauselijke encycliek over die punten geeft. Maandag morgend zetten de afdeelingen hunne beraadslagingen voort. De afdee ling van het onderwijs verklaarde zich ten gunste van de benoeming der onder wijzers door de gemeenteraden. De eerste afdeeling verwierp de tus- schenkomst der regeering in de inrich ting en de werking van den bijstand der behoeftingen. De tweede afdeeling drukte deu wensch uit dat al de ambachten zich in gilden zouden vereenigen. In de derde afdeeling werd het nut der voorzieningskassen aangeprezen. De 4® 5° on 6" afdeelingen hielden zich bezig met de kwesties van het nacht- en het Zondagwerk de afschaffing van dat werk werd aanbevolen. LANDDAG. De steeds voortwoekerende verfran- sching van het onderwijs in Vlaamsch België wordt sedert jaren openbaar aan- A. Ja, zij is zelfs hatelijk, want zij drukt lood zwaar op de kleine landbou wers en de werklieden. V. Wat zou er gebeuren moesten onze tegenstrevers aan het bewind komen A. Dat indien wij hei toekomende mo gen heoordeelen naar het verledeno, dio belasting wederom in al hare hatelijkheid zou hersteld worden. V. Welk is het middel om ze te doen verdwijnen A. Dat alle landbouwers, werklieden en burgers stemmen, als oenen man, voor onze katholieke kandidaten die op de alge- meene vergadering, de stellige beloften deden al hunne krachten in te spannen om die zoo verfoeilijke als tergende wet te doen verdwijnen. In het officieel middelbaar onderwijs, ja, heeft de wet van 1883 merkelijke ver betering ingevoerd. Doch hoevele leerlingen ontsnappen er nog aan de wet De duizenden Vlaamschonkuudigen,die er jaarlijks opgekweekt worden, zullen later onbekwaam zijn openbare ambten te bedienen, zich naar de taalwetten te schikken en bij het volk, waaronder zij leven moeten, behoorlijk de rol te ver vullen waartoe hun maatschappelijke stand hen roept. Het is tijd nogmaals te onderzoeken wat er tot vervlaamsching van het onder wijs te doen staat. Te Antwerpen wordt er dan ook met dit doel op Zondag 523 (lezer, ten 11 ure s morgeus, een LANDDAG belegd, waarop de eischen der Vlaamsche bevolking nopens dit punt nogmaals zullen worden blootgelegd Burgerlijke stand onzer spoorwegen. Hier volgt de opgave van de datums op welke de oudste spoorwegen in België werden ingehul digd. Brussel nr Mcchelen 5 mei 1835 Mechelen Antwerp. 31 mei Mechelen Denderm.10 Sept. 1837 Mechelen a Leuven 10 a a Dendermonde a Wetteren 15 a a Leuven a Thienen 22 a n Wetteren a Gent 28 n Thienen a Ans 2 April 1838 Gent a Brugge 12 aug. a Brugge a Oostende 28 n Gent n Deijnze 25 a 1839 Deijnze a Kortrijk 22 sept, a Landen S'Truijd®" 6 oct. n Brussel Tubbeke 18 mei 1840 Tubbeke Zouingen31 oct. 1841 Zoningen Jurbise 8 nov. Jurbise a Bergen 19 dec. a Ans a Luik 1 mei 1842 Bergen a Quïévrain 7 aug. a Kortrijk a Doornijk 23 oct. a Moescroen a grens 6 nov. a Luik a Chënée la a Braine a Manage 25 dec. Chênée n Chaudfont. 2 jnli 1843 Chaudfontai"® a Verviers 17 a Manage a Namen 2 aug. a Verviers a grens 15 oct. a Postzegels van 3 fr. De postzegels van 5 frank, ingevoerd hij ministerieel besluit van den 6n meert 1878 zullen niet meer geldig zijn na den 31° october eerstkomende. Tot dien dag zul len die, welke in omloop zijn, in de post en telegraafkantoren, worden ingeruild tegen postzegels van het gebruikelijke type. Moniteur. De katholieken Doornijk hebben aan de kiezers een Catechismus rondgedeeld in den welken men de volgende les aan treft V. Wie heeft de belasting op de tabak in voege gebracht A. Het liberaal ministerie van 1879. V. Tot hoo hoog beliep die belasting A. Zij beliep tot 1,50 fr. de aar. V. Wie heeft die schatting nog ver hoogd A. Het liberaal ministerie van 1883. V. Tot hoeveel werd zij gebracht A. Zij klom tot 3 centiemen per plant, 't zij meer dan 10 fr. de aar. V. Is die volkshntende belasting ge stemd met eene groote meerderheid A. Neen, 71 liberalen stemden voor, terwijl 66 katholieken en radikalen tegen stemden. V. Wat hebben de katholieken gedaan toen zij het bestuur in handen namen A. Zij hebben in 1885, de belasting op de tabak met den helfl verminderd. V. Zooals zij heden bestaat, weegt die belasting niet zwaar op de lastbetalers Het doctrinair-radicaal verbond. Het verbond is dezen nacht gestemd. Ik zag dezen nacht, want het was 1 uur toen we de Cour d'Anglcterre verlieten. Het verdrag is gestemd, maar de bespreking waartoe het aanleiden gaf, heeft getoond, welke diepe scheuring de liberale partij verdeelt. M. Ferou en zijne vrienden hadden den slag goed ingericht en men zag spoedig dat de strategist Lorand, de manceuver had opgemaakt. M. Robert heeft eerst gedurende ander half uur den lof der doctrine gemaakt, getamboerd op de socialisten en het clericale spook aangewezen. Dan is M. Grimard gekomen,die in zeer gematigde uitdrukkingen, het verhond bestreed, Carl Devos, heeft als naar gewoonte, eeneu leergang van anti-clericalism ge houden, ten behoeve der progressisten. M. Furnémont hield een vinnig rekwi sitorium, waarin hij de grieven van de arbieders en van de radicalen tegen de doctrinairs deed kennen. Hij noemde het verbond schandelijk a cn zegde dat men de neerlaag te gemoet ging met M. Graux, die de boeren barbaren noemde en M. Van der Kindere, die de werklieden uit de steden als gespuis bestempelde. Op dit oogenblik was de uitslag twijfel achtig, maar toen is M. Paul Janson, op alle toonen, de noodzakelijkheid van het anti-clericaal verbond komen zingen. Ten slotte is hij afeekomen met eene dagorde, waarin hij wel de deur openlaat voor verdere onderhandelingen met de socialisten, maar in geval van weigering de vier zetels verdeelt tusschen de voor steden eu den buiten, terwijl de Loge die zetels wil verdeelen tusschen de Ligue en de Association, 't Was omtrent middernacht toen M. Jules Jauson het woord wilde nemen. Toen ontstond er een onbeschrijflijk gewoel. Iedereen stond recht, schreeuwdo en huilde, dat hooren en zien verging. De voorzitter belde en de leden van 't bureel dreigden aan 't vechten te gera ken, terwijl de oorvergen inde zaal rond- vlogen. Achtereenvolgens wilden MM. Brunet, Janson, Richald, Furnémont het woord nemen. Telkenmale zij den mond openden am het rumoer toe en wij meenden ons erplaatst in de schoonste dagen van 1884. Eindelijk kon M. Janson verklaren dat het verbond niet doorging, indien de Ligue de bepaling der vier zetels niet aannam Ten half een stemde men, eu drie ;waart der aanwezigen steraden voor, een kwaart tegen het voorstel Jan sou. En, terwijl de eenen als razenden toejuichten, jouwden de anderen de doctrinairs uit. Deze zijn dus de overwinnaars van den dag. Maar het anti-clericaal verbond is minder sterk dan ooit, de scheuring is onvermijdelijk en de afscheurders zullen weldra met de socialisten eene volledige lijst maken. Die zitting zal befaamd blijven, want zij is de doodsklok die luidt over het libe ralism te Brussel. (Handelsblad.) .Aalst. Vooruit van donderdag 11. deelt ile namen meé van de socialistische candidaten voorde Volkskamer. Het zijn Eduard Anseele, Gent Luyc.kx eu Sanders, Aalst. Spitaels, Geerardsbergen. Meeting to Geerardsber- Kcn. - Wij lezen in 't verslag van Vooruit over deze meeting J Opmerkenswaardig was de aanwe/Jglieid van voel n liheralen (lie Al. Daens ferm I oejiiicliton. n 't Is stichtend I... nu die toejuichingen zijn zeer leerzaam voor ons, katholieken. Advies aan 't Fondsenblad. Ze herleven wal. Opmer kenswaardig is het 't gene in ons Arron dissement hestatigd wordt, te weten,dat <le opkomst der zoo gezegde christene Volkspartij ofte fopperij overal de libe ralen en geuzen uit, den doodslaap heeft gewekt waarin zij, reeds sedert jaren, ver zonken lagen. Men ziet op zekere plaatsen de liberale haantjes-vooruit met deu neus in de lucht op den uitkijk staan, om te zien of er niets zou te vangen zijn voor hunne partij... Trekt terug binnen, heeren, eu her neemt uwen doodslaap, want voorzeker zult gij in uwe hoop bedrogen worden. Waarom houdt of geeft dc christene Volksfopperij hare meetingen bij voorkeur in gekende liberale en soms zeer aardige herbergen, in danszalen en zekere gestich ten die men in eene vreemde taal Cafc Chantants - heet? Het Land van Adst heeft riemen en riemen papier beklad om de danszalen als scholen van zedeverderf en verdierüj- king des volks, als echte pestholen die men vluchten moet, af te schilderen.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1