KOGELHOEP. Kleine Catechismus DE Nogmaals M. Daens. Kaatsspel Houtmarkt. Hopteelt. Bericht. Allerhande Nieuws. En nu heden verkondigen de spreek trompetten i!«t scheurpartij te Gecrards- bergen, te Ninove, te Leue, enz., het zoogezegde christens woord in die zoo gevloekte danszalen en Café Chantants. Ook hestatigt inen dat men op Chipka de zagerij tegen dansorgeldraaierij sedert eenige weken heeft gestaakt Wie lost (lat raadsel op Katholieken overweegt eens wel Uit 't Laagste Nieuws van woensdag 12 sopt. 11. deelen wij 't volgende meè van zijn verslag over de meeting der scheurpartij te Geerardshergen Want M. Daens is geen man zooals men dagelijks ontmoet. Een priester, in eene herberg, te midden van pinten -• pot, gezeten tusschen liberalen, socia- listen en katholieken l1) hooren uitvallen op Al. Woeste, den warmisten vertledi- k ger «ltïi* priesters, is dat niet voldoende om belangstelling en bewon- n dering te verwekken. M. Daens die door de hevigste geuzen, door de hardnekkigste en haatvolste vijanden van kerk en priester bewonderd wordt, waarom Omdat hij uitvalt op Af. Woeste, den warmsten verdediger der priesters Wat dient er meer gezegd, katholieken? Pin dan is He.t Land tegen Aelst schijnheilig genoeg om te schrijven Nooit zelfs hebben wij een onbeleefd woord tot M. Woeste gericht?... Wat schijnheilig blad toch 1 li) Kr waren maar 4 katholieken tegenwoordig. Op do meeting der volks- foppi-rij to Iddergem werd er gezegd dat ue Volksfoppers zeer te vrede waren te zien dat er vrouwen en jonge dochters waren opgekomen om naar t zoogezegd christeue woord te luisteren. Men spoorde dan ook de vrouwlieden aan om tot de zegepraal der Klokke Roe- landcrs meè te werken en daarna met hun feest te vieren Kom, kom, oü katholieken, laat ons van nu af maar do leer optrekken want 't is met ons gepast Verder werd or ook gezegd dat als de kandidaten der scheurpartij niet zege- tralen, zij het later met geweld zullen lehalen en glazenmaker spelen. Maar wie heeft die vier kandidaten aangewezen Het Bestuur der Volksfopperij, zal men ous antwoorden. Niemand dus tenzij den staf der Volks fopperij, samengesteld uit eenige heersch- zuchtigen die hun eigen zeiven bestuurle den gebombardeerd hebben. En die heerschzuchtijren gaan nu, in plaats van dc kiezers de mannen noe- j men die de wetten van 't lard zouden moeten helpen maken. Die vischers in het troebel waterken door niemand aangesteld, gaan, nu in strijd met bunnen eigen Kleinen Catechismus der i Christene Volfcsfopperij, de mannen noe- I men die de kiezers moeten vertegenwoor- digen in Senaat, Kamer, Provincie- en j Gemeenteraad. j Wij zeggen in strijd met den Catechis- mus der Volks fopperij en dat is waarheid I en ten bewijze schrijven wij een deel der eerste les over V. Wie zijn nu Kiezers in België A. Al degenen die 25 jaar oud zijn en geen schelmstukken hebben bedreven. V. Wat is dat kiezen A. Dat is in volle vbijheid, de man nen noemen die u moeten vertegenwoor- j digen in Kamers, Provincie- en Gemeen- teraden. V. Wat wordt tot die vrijheid vereischt? A. Eerst en vooral dat de Kiezer zelf zijne Candidaten moge aanduiden. V. Hoe kan dat geschieden A. Bij middel van den POLL. V. Wat is de Poll A. Een vrije en geheime Volksstem- i ming waarin ae Candidaten der Chris tene Partij worden benoemd. V. Wie zijn die Candidaten A. De mannen die de meebdebheid van stemmen bekomen in den Poll. Dat is klaar niet waar, geachte lezers Het wordt dus, eerst en vooral, ver eischt. zoo leeren de Volksfoppers, dat de kiezer zelf zijne candidaten moge aanduiden, maar zie, zij, Bestuurders, vertrappen hunne leering, treden in de plaats der kiezers op, en wijzen de Candi daten der Volksfopperij aan. Wij vragen het is dat niet tegenstrijdig aan de leering der Christene VolksfoD- perij I Hoe moet men zulk eene handelwijze betitelen Antwoordt gij zeiven, gecerde lezers. j Kene volksfopperij. M. Woesto, beweert Het Land van n Aelst, i, met al zijne welsprekendheid, heeft het Evenredige Stelsel in de Ka- mor niet durven behandelen met n slimme advokaten streken, heelt hij dal willen verwurgen -in dc sektiën, zonder dat er haan ofheu over kraaide.» Zooveel woorden, zooveel leugens. Eene openbare bespreking der E. V. heeft in deVolkskamcr plaats gehad en de bewijs voeringen der tegenstrevers van 't bedoeld stelsel zijn, tot hiertoe, nergens, weder- lcgd geworden. Men raadplege dc Kamerjaarboeken en men zal vinden dat de E. V. breed voerig gedurende 7 zittingen bcsprokeu werd, te weten op 15, 16, 17, 18, 19, 22 en 23 mei lest. En wie hoorde men herhaalde malen het woord voeren M. Woeste.... Wat moet men hieruit afleiden Dat men op Chipka niet weet wat er in de Volkskamer gebeurt, of wel, dat men wetens en willens liegt gelijk 'nen gemei- nen tandentrekker. DEB Christene Volkufopperij. UITLEGGINGEN. Maandag 11. op de meeting te Iddergem werd onder anderen aan zekere Roeïan- ders gevraagd, wanneer zij hunnen Poll tot aanduiding hunner kandidateu gin gen houden en de antwoord luide n Daar wij maar vier kandidaten heb ben is er geen Poll noodig. -)S(- 12" Vervolg. De groote, sterke gestalte san den Kogelboer scheen door di n Gliksem getroffen te zjjn hij hief de armen op, suakte naar lucht en viel het volgende oogenblik onder bet uilen san eenen doffen, onverstaanbaren kreet op den grond. Een a'gemeenc gil van schrik volgde den val... Zoo gaat het, als eensklaps de (rouwe aarde onder onze voeten wegzinkt, en het dak van het huis, dat men darht tL-rk te z|jn, eensklaps instort. Men legde bet st'jve lichaam op dc bank, kond wa ter werd over bet hoofd gegoten, doch alles te vergeefs reeds na weinige oogenblikken moest zelfs de onkundigstc kunnen zien, dat het leven uit bet lirbaam verdwenen was. Zoo er nog eenigen twijfel bestond, werd deze weggenomen door de komst van den doktor, omwiende boer zelf nog had gezonden cu die niet verzuimd had, deu lijken Kogelboer te bezoeken. Philomena was door het onverwacht gezicht van den doode als versteend, en berstte in tranen uitj Die groote Jannen vormen het Comiteit der Christene Volksfopperij en hoe noemt men de Comiteit en die den wil hunner kie zers niet raadplegen en besturen naar goeddunken De Catechismus der Volksfopperij zegt het ons in de Tweede Les. V. Hoe noemt gij de Comiteiten die den wil der Kiezers niet raadplegen, en be- J sturen volgens goeddunken A. Kozijntjeswinkels. V. Waarom mag men niet luisteren naar zulke Comiteiten A. Omdat zij 't Volk willen berooven van zijn eerste en voornaamste kiesrecht. Dus, geëerde lezers, de luifrakken die 't bestuur der Volksfopperij uitmaken zijn volgens hunne eigene leerstelsels lie- den die de kiezers gaan berooven van hun eerste en voornaamste recht. 't Is een ware Kozijntjeswinkel, 't is bottik jvant zij zullen als Candidaten i voorstellen de mannen die zij, de kiesti- raneu, ei» niet gij kiezers, zul- 1 len aanwijzen in 't belang hunner heersch- zucht en van hun eigen profijt. Moest, men om aldus in zijne eigene netten gevangen te worden eenen Kleine 1 Catechismus der Christene Volkspartij opstellen Meer en meer begint men overal de oogen te openen en te begrijpen wat het waar doel is derVolksfoppers en wij hopen dat ons schrijven van heden er veel zal toebijdragen-om aan al de kiezers die niet dommer dan dom zijn, nog meer de oogen te doen openen en te doen begrijpen dat zij tot speelbal niet mogen dienen van een rommelzoo belachelijke gelukzoekers die alleen hunne persoonlijke verheffing be trachten en zich met het lijden van nee- ringdoener en landbouwer, met de verbe- ring van 't lot des werkmans zoo zeer hekommeren dan met de oude mannen die in de vier hoeken van de wereld te rusten liggen. Syndicale Vereeniging der Onderwijzers. Aalst, 14 September 1894. Geachte heer uitgever van De Dkn- DEBBODE. n De onderwijzers van 't Arrondissement Aalst gisteren in Algemeeue Vergadering te Ninove bijeengekomen hebben zich in Syndicaat vereenigd. Deze Syndicale Vereeniging zal buiten alle politiek de stoffelijke belangen der onderwijzers en onderwijzeressen verdedi- fen en uoor alle wettige propagande mid- elen de verwezenlijking der volgende hervormingen trachten te bekomen. 1.Volkomenegelijkstelling der gediplo meerde aangenomen onderwijzers met de gemeenteonderwijzers. 2. Geene afschaffing van scholen meer. 3. Geene vermindering van jaarwedde. 4. Rangopklimming en regelmatige verhooging der jaarwedde als andere Staatsbed ienden 5. Betaling door den Staat van de plaatsvervangers der zieke ouderwijzers. 6 De kosten veroorzaakt door de ver hooging der jaarwedde worden gedragen door Staat en Provincie. In de Algemeene Vergadering van gis teren werden tot leden benoemd van het voorloopig bestuur. Voor Aalstde HH. Van Overstraeten, De Wilde (voorwaardelijk aanvaard) en Van Opdenbosch J. Voor Geerardsbergen-Ninove de HH. Braggeman, Lippens Emiel en Van der Schueren. Voor Sottegenide HH. Van den Bos sche, Van Weymeersch en De Ridder. De j aarlijksche bijdrage is bepaald op 1 frank. Het bestuur zal vergaderen zaterdag 22 september, om 3 uren namiddag. Acht dagen nadien Algemeene Vergadering voor de leden van het Syndicaat te Ninove om 3 uren namiddag. Ik bid UEd. de Uitgever deze mede- deeling in uw geëerd blad op te nemen en bied U de uitdrukking onzer achting aan. Van Opdenbosch J. De Denderbode treedt die wenschen bij mits zekere voorbehouding wat het num mer 2. betreft. Het schijnt ons dat de af schaffing in zekere gevallen zich kan op dringen De heeren onderwijzers mogen op onze medewerking rekenen, zoolang zij de po litiek ter zijde laten en alleen de verbe tering van hunnen stoffelijken toestand betrachten. Wij ondersteunen dus hunne rechtma tige wenschen en roepen er de aandacht onzer achtbare katholieke kandidateu op in, hun verzoekende de heeren onderwij zers in hunne pogingen te willen steunen. Eerlang, indien het katholiek ministerie aan 't bewind blijft, zal de wet van 1884 herzien worden. De heer minister de Burl et zegde onder andere in zijne redevoering to Nijvel Nu de schoolbevrediging is bewerkt, is ook het oogenblik gekomen om aan ti de onderwijzers de stevigheid hunner ti positie te verzekeren. Aldus zou een deel der wenschen onzer onderwijzers vervuld worden. En waarom dat Omdat ik den h. Thomas citeer over de scheurmakerij, Weet d.in uw geachte Lezer niet dat de Summa theologica geschreven is voor 't onderricht der beginnenden ad eruditio- nem incipientium 't Is de Catechismus, het handboek der Theologanten. Welke verwaandheid bega ik thans met dat boek te citeeren Uw geachte lezer beweert dat wij geen scheurmakers zijn, maar enkelijk op roerlingen en muiters. Zou hij ons eens willen zeggen welk wettig gezag wij miskennen Is 't gezag van een Betcarend Comiteit dat door niemand is aangesteld Is 't gezag van de Delegés die door uwe J vrienden van Geeraardsbergen vooreerst i zijn over boord gesmeten j Wij zijn dus geen scheurmakers en nochtans gij begint dezelfde gazet met de I woorden De scheurmakers met Lip- pen aan 't hoofd..»...; en verder nog her haalt gij dikwijls het woord scheurma- J kers. n En gij durft spreken van onnoozelen rimram en van zeever I (A) En gij gaat voort met ons te bespotten en uit te schelden Moet ik u de woorden herinneren van 't Openbaar Ministerie, uitgesproken op het Tribunaal van Dendermoude den vrij dag 7 September Als men in den Denderbode al die artikels leest vol van spotternij en beschimpingen, weet men niet of ate artikels geschreven zijn in 't bureel van eenen treffélijken burger of wel op eene vischmarkt (B) Wat de persoonlijke beleedigingen be treft waarover gij mij uitnoodigt in uwe gazet te antwoorden, en welke ik aanzie als eene eerrooverij, dat zal in 't kort feregeld worden vóór de Rechtbank van lender monde. (C). A. DAENS, pr. (a.) Dut alles raakt onze correspondent: kwest of hij een antwoord zal willen verleenen aan eenen trouwe- loozen tegenstrever. (b.) Die waardecring zal de Aalstenaars welke beide partijen en de zaken in den grond kennen, doen uit roepen Wij zijn het die weten wie tu t is die dichtst bij dc vischmarkt huist, maar 't is de Denberbode niet! Voor 'l overige wie ons kent weet wie en wat wij lijn; voor niemand moeten wjj onder opzicht van eerlijkheid cn deftigheid achteruit deinzen. Nog nooit is onze lof gezongen geweest in liberale o.f socialistische dagbladen of hehhen liberalen en geu zen ons gedrag, onze houding goedgekeurd. De blijken van genegenheid die ons dagelijks, zelfs door eerlijke liberale tegenstrevers beloond worden, achten wij voldoende. (c.)Uwe bedreiging ontroert ons bitter weinigen wij zullen u dus verwachten; 't zal dan een legen twee cn wellicht tegen drij kunnen zjjn. ook de kramer «ras ontsteld, doch bij was toch de eerste, die koelbloedigheid genoeg bezat, om de zaken te overzien en terstond voor zichzelf daar van partij te trekken. De eerste opwelling van smart bij Lenz greusde aan waanzinnigheid. Nog langen tijd beproefde bjj zijnen vader, die zooeven nog krachtig en gezond voor hem had ge staan, en nu onherroepelijk iu een lijk was veranderd, door herhaalde aanroepen in bet leven terug te bren gen hij betastte hem aan armen en banden, alsof hij bem daardoor uit zijne verstijving kon opwekken. Daarop gaf zijne smart zich ook weldra in tranen lurht, doch niet in die zachte, verkwikkende droppels, die bet lijden kunnen verzachtenzij geleken meer op den gloed van smeltend metaal, dat bij den ge- ringsten stoot het vat, waarin bet Gesloten is, dreigt te doen springen. Toen hij met een rijdelingschen oogslag den kramer ontdekte, die de rol van den ouden boer scheen te hebben overgenomen en in nadenken verzonken, in de kamer heen en weer liep, veranderde zijne smart in woedende gramschap. Zij' sü allen nog hier riep hij hen toe, terwijl hq op den kramer toesprong, hem bij den kraag vatte en door elkaar schudde. Gjj zijt de man, die mijnen vader gedood hebt. Maak dat gij ouraiddelyk uit mijn oogen en uit dit huis komt Hé, hé zegde de kramer, terwijl hij staan bleef De zucht naar vermaardheid heeft M. Daens weer eens aangedreven ons eenen brief toe le sturen. Alhoe wel die brief ons slechts den donderdag is besteld geworden en wij hem dus. volgens de wet, uiterlijk donderdag aanst. (noesten meédoelvD, w|||eu wij hem heden laten volgen. Ziehier dus het factum Aalst, 12 September. Heer Uitgever, In antwoord op uw artikel van 9 Sep tember 189-1. Een onzer geachte le zers..-, zult gij 't volgende drukken, zon der mijnen brief met cijfers te doorhalen want gij weet het, gii zoudt er slecht meè thuis komen te Deudermonde. Uw geachte Lezer schijnt ecu diepge- leerde te zijn, en ik hoop dat hij zijn vermomsel zal afleggen en zich hekend maken, beschuldigt mij - Sint-Thomas te vervalschen, en in mijne verwaandheid te willen doorgaan voor een door en doorgeleerd man, n en zich losrukte. Zeg niet le veel Wilt gij mij oit dit huis jagen Pas op, dat ik de kans niet omkeer en u de deur uit jaag Domme vlegelNiet ik heb u vader doen sterven zijn dwaze gramschap deed het cn zijn geweten, omdat het waarheid is. wat ik hem I van u gezegd heb. Lent was over deze verandering, over den plotse- lingcn overmoed des kramers zoo verbaasd, dat h|j niet wist. boe. hij den vermeiek-n gast het best zou terecht zetten. En als gij weten will, wat ik uw vader gezegd heb, kunt gij dat terstond vernemen, voegde de kra mer er met een spottendan lach bij. Nu hoeft het geen geheim meer te blijven. Hebt gij geboord welk voorstel ik uw vader voor zijn einde gedaan heb Doch opdat bij zien zoudt. hoe goed ik het met u meen, zeg ik het ook nog eenmaal tot u neem mijne dochter, trouw met mijne Philomenc en alles zal goed, vergeven en vergeten zijn wij zijn dan wéér de beste vrienden. Lenz antwoordde niethij keerde hem verachtelijk den rug toe en rukte de deur open. Naar Guiten riep hij. Hier heeft dc timmerman nog een gat gelaten. Naar buiten, opdat ik mij niet aan u vergrijpe 1... 't Is goed, dat gij de deur opendoe', zegde de kramer De vraag is nu slechts wie er uit moet. Wie denkt gij eigelijk dat gij zijt Gij denkt, dat gij, nu de j oude gestorven is, de erfgenaam en meester op de i Kogelhoef zijt, niet waar In bel geheel niet. Gjj zijt Zondag 1 6 September. Om 10 uren. Jozeph Schollaert Aalst, tegen Pierre .Moorgat Aalst. Om 2 1/2 uren. Joseph De Dekker Aalst, tegen Th. Van Der Meersche Aalst. Na het spel loling voor de 4*' ronde. N. B. Zondag den 30 September groote lutte tusschen 4 vermaarde partijen. Priesterlijke benoemingen. De E. H. W. VanBelleghem, professor te Lokeren is bestuurder benoemd van het Pensionnaat te Deynze; de E. II. A. Du- song, bestuurder der zusters van liefde te Dooruik, gaat in de zelfde hoedanigheid over tot het klooster van Bergen; De E, H. F. Mertens, professor in S. Lievensge- sticht, is econoom benoemd in het college te Geerardshergen. De Studiecommissie van Aalst voor de teelt en den handel der hop heeft de eer de belanghebbenden te verwittigen 1. Dat zij in haarlokaal, steenweg van Herdersem, 93, de hop mogen gaan be zichtigen, welke op hare eesten is ge droogd. 2. Dat zij kosteloos op deze eesten hunne hop mogen drogen, mits zich te laten inschryven bij M. J. Reyniers, secretaris der Commissie. niemandNiets dan een bedelaar, dien ik ieder oogenblik het huis kan uitwerpen. I'e kramer verhief voortdurend zijne stem meer en meer, zoodal de buren en Guisgenooten op zijn ge schreeuw kwamen toegeloopen en door de geopende deur nieuwsgierige getuigen waren van bet tooneel, dat bij het nauwelijks koud geworden lijk des boers plaats greep. komt allen maar hier vervolgde de kramer gij zult het toch allen eens hooren. Lenz is de zoon van de vrouw des Kogelboer» en de moeder is gestorven, voor de boer haar kon trouwen. Hij is dus geen ge wettigd kind eu heeft even weinig recht op de hoeve, als een museh op den steert kan dragen Alles behoort aan de naaste familie, en die naaste familie ben ik. Een gemompel ging opdonder de menigte, die gedu rig grooter werd. Snel was het bericht van den plot- selmgen dood des boers in de na Gij gelegen plaatsen en hoeven verspreid, en daardoor waren de lieden allen toegesneld, om zich van het ongelooflijke met eigen oogen te overtuigen, en nog ongelooflijker zaken te vernemen. Ook de burgemeester bevond zich onder hen, bene vens veie van degenen, die gistereu liet feest nog hadden bijgewoond cn nu die vreugdeplaats, in eenen nacht, in een plaats van droefheid en verwarring zagen veranderen. Hoewel nog niemand iets anders wist, dan hetgeen zij door den kramer boorden beweren, en dat bljikbaar Botermarkt. Heden zaterdag werden 78i klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6250 kilos. Sarlardingen. Ter gelegen heid der kermis is hier zondag en maan dag een bloedige twist ontstaan tusschen twee schoonbroeder, de eene thans te Brussel verblijvende. Omtrent de herberg De Koning van Engeland trok een dezer zijn mes en bracht er deu auderen eenen gevaarlij ken steek in de zijde meê toe. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed te gronde. Het Parket van Audenaarde kwam dijnsdagter plaats en gaf bevel den dader aan te houden. Letterhnutem. Eene vlas- mijt toebehoorende aan B. De Graeve, is alhier in den nacht van dijnsdag tot woensdag de prooi der vlammen gewor den Men vermoedt dat er kwaadwillig heid bestaat. De waarde wordt op ongeveer 350 frank geschat, doch is door verzekeT ring gedekt. ^Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Maandag 17 september ten 3, 4 t/2 en 5 uren, uit tocht van den Stoet der plechtige intrede van Keizer Karei te Antwerpen in 1520 Van dijnsdag 18 tot zaterdag 22 sep tember, van 10 uren 's morgens tot 11 's avonds n Vlaamsche Kennis en Jaar markt. Binnenroeping van verlofgangers. Zullen onder de wapens geroepen worden, van den 21 tot den 30 Septem ber, om het nieuw geweer te leeren, de mannen der dassen van 1886, 1887, 1888, 1889 eu 1890, van de 1", 2* en 3" cora- paguiëu van 't regiment der genie, alsook deze der 2" en 3e bataillons en der bijzon dere compagniën van 't zelfde regiment, Men weet dat het vreemd kopergeld thans nog slechts aanveerd wordt met 10 p. c. verlies. De weerde der fransche kopermunt, thans reeds uit ons land weggevoerd, beloopt meer dan 5 miljoen. Dinsdag werd in het Park der Vijftigste Verjaring te Brussel nog voor 94 fr., kopergeld uitgewisseld, aan 9 centiemen voor 10 centiemen. De lijst der gedecoreerde leden van het parlement zal eerstdaags in den Moniteur verschijnen. De nieuwe kieswet welke zegt dat de candidaten welke niet bestreden worden, krachtens de wet ge kozen verklaard worden, maakt dat be sluiten, betreffende de decoraties vroeger moeten afgekondigd worden dan naar gewoonte. Een kleine roman. Een genees heer van Clermont Ferrand, in Frankrijk, M. F..., was naar Brussel gekomen, om er zijne dochter op te zoeken, die over een tiental dagen de ouderlijke woning ontvlucht was, met den klerk van eenen avoué.met wien men haar niet wilde laten trouwen. Zaterdag namiddag ontmoette hij 't koppel op de Anspachlaan. De doktor riep een policieagent en deed de twee onder zijne verantwoordelijkheid aanhouden. De jonge lieden werden naar het bureel der rechterlijke afdeeling gebracht. Daar werd Mej. F.., door een zenuw toeval overvallen,dat voor uitwerksel had de gramschap des vaders te stillen. Na aan zijn kind de noodige zorgen toegediend te hebben, eindigde de dokter, om de zenuwen van zijue dochter volko men te stillen, met te zeggen dat hij in haar huwelijk met den klerk zou toe stemmen. De policie van Brussel zoekt eeneu parijzer boekhouder op, die in Frankrijk eene menigte vervalschingen en aftrugge- larijen gepleegd heeft. Wij maken van do zaak melding, omdat die menheer zich op onzen gastvrijen bodem aan de zelfde fei ten zou kunnen plichtig maken. Tusschen jager en pachter. Op zekeren dag van verleden week,kwam een jager uit Gent naar Landegem, met het inzicht daar in 't ronde te jagen, ouder andere op het land of in gebruik bij den pachter Leo De Rooze. Verleden jaar was die jager daar ook geweest en had, zonder iemands toelating groote verwoesting aangericht in de veld vruchten van De Rooze. Deze, die reeds 64 jaren pachter is van denzelfden eige naar, ging zijnen heer vinden en vroeg of hij dat moest toelaten. Deze gaf hem tot eigen voordeel was gezegd, waren toch de meesten maar al te zeer geneigd, om zijne woorden te geloo- ven. Het buitengewone wordt door de menigte altijd geerne geloofd, vooral als het in bet nadeel is van een rijk of machtig persoon dien men het wel gunt, dat ook hij niet gespaard wordt voor den smaak van het bittere des levens. Verscheidene aanwezigen ge voelden eene heimelijke vreugde, omdat nu ook hej ongeluk eens een bezoek op de Kogelhoef bracht anderen vonden daarin eene bevestiging van het spreekwoord, dat hoogmoed voor den val komt en ook aan dezulke* ontbrak bet niet, die den overmoedigen Lenz een flinke les gunden. Op last van de landrechter trad eenen gerechtsdie naar binnen, die voor zaken in de nabijheid was en van het plotseling sterfgeval had gehoord. Hij bracht een bevel over, om het lijk tot de aaukomst van den rechter te laten liggen. De natuur van Lenz scheen veel overeenkomst te hebben met die zjjns vaders zijn bloed sleeg naar bet hoofd. Hij wist niet, wat hij den kramer zou ant woorden de beschuldiging was op bem gevallen als een steen, die van een dak neérploft op den voorbij ganger, en de eenige mond, die in deze zaak licht kon verspreiden, was voor altijd gesloten. Geruimen tijd zat hij stil, terwijl het in zjjn hoofd bonsde en suisde, alsof hij zich bijeenen waterval bevond bijna zonder denkingskracht liet hij zich eindelijk door Philomena volmacht om den moedwilligen jager den toegang te ontzeggen. Toen de jager nu, verleden week terug kwam, wachtte De Rooze hem op zijn land af en verbood hem, in zijne vruchten te loopen. De jager weigerde te gehoor zamen en dreigde zelfs te schieten, indien de pachter hem niet liet doorgaan. De Rooze, met eenen riek gewapend, hield echter stand en dwong den jager tot den terugtocht. Woedend over die tegenkanting zijner moedwilligheid, schoot de jager, op zijnen terugweg, de kiekens van pachter Fr. De Mulder, alsook eene kat dood, doch hy werd door den belanghebbenden vastge pakt en gedwongen de gediede dieren te betalen. liet ware niet slecht dat dc rechterlijke overheid eens verwittigd werde van de handelwijze van dien moedwilligen jager, die gekend is en wiens heidendaden door getuigen gezien zijn. Tengevolge van den overvloedigen regen was donderdag de vaart van schip donk te Gent erg gezwollen- en de sluis- meester van Balgerhoek kreeg zondag bevel de balken te trekken. Hierdoor ontstond een geweldige stroom, die zoo sterk was dat het vlas, dat nu in groote hoeveelheid in de vaart geroot wordt, van zijne plaats gerukt en met den stroom meegesleept werd. Het vlas der verschil- lige rooteu werd dooreengeworpen. De eigenaars der rooten zijn spoedig toege sneld om hun vlas op te zoeken en tegen te houden. Niettemin is zeer veel vlas verloren gegaan, dat door den stroom naar de zee wordt gesleept. Ter Peerdenmarkt te Brugge van 13 september, waren er 1 hengst van 1,050 fr., verkocht 1; 149 werkpeerden van 175 tot 1259 fr., verkocht 130 151 veulens van 425 tot 1120 fr., verkocht 125 139 kachtels van 290 tot 500 fr., verkocht 120 3 muilezels van 190 tot 350 fr., verkocht 2 9 ezels van 35 tot 175 fr., verkocht8. Totaal 452. De aanhoudende regen, vooral de regenvlagen van zaterdag, hebben te Lophera en iu andere omliggende ge meenten van Brugge, groote overstroo mingen veroorzaakt. Langs deu ijzeren- weg te Lophem, staan weiden en velden onder water. De schade zal aanzienlijk zijn. In lange jaren heeft men in den zomer van zulk geen vloed geweten. Schrikkelijke moord te Dudzeele. Zelfmoord van den dader. Woensdag namiddag werd 't parket van Brugge ver wittigd, dat men langs den kasseiweg van Dudzeele, omtrent halfwege Kruisabeele en Dudzeele, tusschen de 4d* en 5d# kilo- metrieke paal, in een gracht, het lijk kwam te ontdekken van eene jonge doch ter op schrikkelijke wijze vermoord. De heeren der wet begaven zich ter plaats en vonden daar onder eenen hoop steenen en bladereu, het lijk liggen van eene netgekleede jouge dochter. Op het lichaam werden talrijke kneuzingen en twee steken in de borst ontdekt. Bij nader onderzoek werd het lijk her kend voor dit van de genaamde Leonie Blomme, oud 30 jaren, dienstmeid, wier ouders aldaar wonen. Dochter Blomme was naar huis moeten komen, ten einde vaders huishouden te verzorgen, daar moeder sedert eenige da gen in het hospitaal te Brugge is, alwaar zij voor eene oogziekte verzorgd wordt. Leonie had kennis met zekeren Jacobus He Stecker, kasseier, 29 jaren oud. Dins dag avond had zij aan vader gezegd dat Ko nog al veel geld bij zich had, eu zij hem daarom een einds weg ging vergezel len, omdat hij in geene gelegenheid zou komen het te verdrinken of afgenomen te worden. Sedert dien was het meisje niet meer te huis gekomen. Woensdag namiddag wandelden drie damen, vergezeld van een klein hondje, langs den buurtspoorweg, toen hunne aandacht getroffen werd, door het zon derling gehuil en gebas dat het beestje liet hooren, nader bij komende, vonden zij het verminkte lijk van dochter Blom me. Het meisje schijnt eerst verwurgd te zijn geweest, daarna iu den gracht gewor pen en met steoncn bedekt, na alvorens om zich van de dood te verzekeren, had de moordenaar haar nog twee messteken in de borst toegebracht. De vermoedens vielen natuurlijk op Jacobus De Stecker, te meer daar dezens de kamer uitvoeren, om buiten versche lucht tc schep pen. Hij hoorde niet alles wat rondom hem werd gesproken, doch wat hij hoorde, ware in ander oogen blikken voor hem voldoende geweest, om de spotters en kwaadsprekers met vuistslagen recht te zetten. Hij bleef niet lang buiten, doch d« lijd voor zijne terugkomst, wist de kramer goed te gebruiken, om het gewichtige nieuws, dat bjj verspreid had, duidelijk en versiaanbaar te maken. Menigeen herinnerde zich nu zeer goed, dat de Kogelboer vroeger in eene andere streek had gewoonddat hij nog geen twintig jaren geleden eerst op de Kogelhoef, die hij gekocht had, gekomen was dat hij daar zonder vrouw, en naar zijn zeggen als weduwenaar, met een kleinen knaap was aangekomen, dien hij voor zjjn zoontje uitgaf. Niemand had toen daarin getwijfeld niemand had eenig kwaad vermoed niemand bad het toen noodig geoordeeld, aangaande zulk een goed eu welgesteld man, nadere berichten in te winnen, en dus kon de bewering van den kramer zeer goed waar zjjn ten minste niemand kon het tegendeel bewjjzen. Ik was toen nog jong, zegde de burgemeester, doch ik weet nog alles, alsof het gistereu gebeurd was. Toen de moeder reeds gestorven was, kou zjj met den Kogelboer niet meer trouwen Lenz is dus geen wettig kmd alzoo behoort hem de hoeve niet Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1894 | | pagina 2