Aan Daens Kieskronijk. Plechtige ontvangst Wereldtentoonstelling. voorzitter hen daarvan bericht bij aange- teekeuden, niet gesloten brief in geval van verhindering, moeten zij den voorzit ter daarvan kennis geven binnen de acht en veertig nren na de berichtgeving. De voorzitter vervangt ze volgens orde in art. 146 aangeduid. Zal gestraft worden met eene boet van 50 tot 200 frank, de voorzitter, bijzitter of plaatsvervangende bijzitter, die de oor zaak zijner verhindering niet opgeeft bin nen den bepaalden tiju, of die, na dat ambt aanveerd te hebben, zich zonder wettige reden onthoudt het waar te nemen. Art. 148. De sekretaris wordt door den voorzitter van het bureel aangesteld. Hij heeft gecne beraadslagende stem. Art. 149. De leden van het bureel trek ken ieder eeneD zitpenuing van 5 frank, ongeminderd eene vergoeding voor ver plaatsing, berekend op 3 frank per myria- meter afgelegden weg; een halve myria- meter, of meer, geldt voor eenen heelen. De leden van het hoofdbureel en de voorzitter der bureelen trekken ieder eenen zitpenuing van 10 fr. Zeg eens Daens, gij die ons toch zoo geerne brieven schrijft,is het waar Jat ge te S'*Maria-Audenhove zoo aardig, ja, zeer aardig zijt gevaren Is het waar dat gij daar door vrouw lieden en jonge dochters zoodanig zijt mis handeld ja, zelfs ontvanger zijt gemaakt geworden en dan het met loopeu hebt moeten halen V Hebt ge aan die vrouwlieden soms iets misdaan, want 't is wonder dat de anders zoo zachtaardige Evaskinderen zoo boos zijn geweest Is bet waar dat gij in uwe vlucht uwe portefolie hebt verloren die al uwe Roe- landsche en andere geheimen bevat? Zijt gij er nog niet iugeslaagd deze por tefolie terug iu uw bezit te krijgen?... Roep eens Leve de christene volkspartij en wie weet ge vindt ze terug. Is het waar dat gij van Su Maria-Au- deuhove, dik over dun, naar Sl Lievens- Essche zijt geloopen Is het waar dat gij te S'Lievens-Essche niet beter zijt ontvangen geweest, dat men u daar op fluitjesmuziek heelt onthaald Is het waar dat men u daar wel niet mishandeld heeft,gelijk te Sl* Maria-Au- denhove.maar dat gij,zonder uwe scheur- makende klapkraan te kunnen open draaien, bet weer eens met loopen hebt moeten halen Is het waar dat gij 't einde adem en bezweet als iemand die eenen zwaren en lastigen arbeid had verricht, te Opliasselt zijt aangeland Is het waar dat men u te Ophasselt ook op fluitjesmuziek beeft onthaald, u mis handelde en gij het voor de derde maal met loopen hebt moeten balen, in andere woorden, dat men u daar bheeft gejaagd Deukt niet, joibj, dat indien dit alles waarlijk is voorgevallen, wij het gansch goedkeuren, neen, neen. Maar nog een vraagsken Zoudt gij de opene briefkaart niet wil len meèdeelen in Het Land van Aelst en Klokke Roeland die gij uit de omstreken van Borsbeke komt te ontvangen? Doe dat eens, men zal dau kunnen oor- deelen over uwe populariteit. Op de meeting zondag avoud door de socialisten, in de Groote Zaal der Hoog straat, gehouden, werd aangeraden voor 3 socialisten en joipj Daens te stemmen. Ounoodig er verder over uit te wijden. Heer D enderbode De Roclandschc predikatie begint hare uitwerksels te vertoonen. Men weet dat de Roelanders en andere Scheurmakers gedurig uitroepen De pachten ziju te hoog en ze moeten voor t minst de helft afslaan. Een eigenaar onzer Stad, een lieer die de christene volksfopperij niet ongenegen is, komt van twee zijner pachters, eenen aanbevolen briefte ontvangen. I)ie beide pachters berichten hem dat, daar vol gens de Roelaudsche leer de pachten de helft te hoog zijn, hij, indien gecuen mer- kelijken afslag wordt toegestaan, te reke- ueu van Kersmis aanst. over zijner eigen dom zal mogen beschikken. 't Schijnt dat onze eigenaar eens vies opkeek als bij dat berichtje las. Uw toegenegene Jan Van Oombergen. Men bericht ons uit Mijl beek dat de scheurmakers persoonlijke bezoeken bi de kiezers beginnen af te leggen en overa verklaren dat zij, in hunnen strijd tegen de Katholieke Partij; ondersteund worden door gansch de Geestelijkheid onzer Stad en van al de Parochiën onzesArrondisse- ments. Men voegt er zelfs nog meer bij, maar dat laten wij ter zijde en wachten verdere inlichtingen af. Wij gelooven dat de scheurmakers hier eenvoudig oen misbruik begaan wanneer zij ile goedkeuring onzer Stedelijke Gees telijkheid iuroepen. Wij roepen er de aandacht op in van wie 't behoort. Onlangs was Lippen op reis des zon dags. Kort na den middag kwam hij om trent de woning van den jachtwachter des heeren J.V. A. De jachtwachter bevond zich voor zijne deur en de volgende samenspraak ont stond Lippen. Het is warm eh man Jachtwachter. Ja, mijnheer. Lippen. G'hebt zeker al gedaan met eten.... en wat hebt ge geëten Jachtwachter. - Wat zouden menschen van onzen staat en conditie anders eten dan patotters met saus en een stuk brood. Wij zijn daar meê te vrede. Lippen. Ja, wat patotters en zure saus 'K zeg.. Coroge, man, 't zal be teren als ik zal gekozen zijn dan zal alle man des zondags twee soorten vleesch en eeu lekker glas bier op zijn Duitsch ge brouwen op zijne tafel hebben.... Jachtwachter. Twee soorten vleesch en bier op tafelO gi onnoozele duivel! maak dat aau de ganzen wijs (Smoel vau Lippen). Lippen (weggaande). - Onnoozele dui velNog al een die niet wil gered worden die dommerik Jachtwachter tot zijn zoon. Kan men 't nu toch gelooven 't onnoozel ge trek dat daar gaat, wil ons nu doen geloo ven dat de wereld zal omgekeerd worden, als hij zal gekozen zijn.... dat ons land in een luilekkerland zal veranderd worden!.. Bah Bah laat er ons van zwijgen Zoon. God weet vader.... Wij zullen dan wel mogen voor niet meerijden met den trein.... Jachtwachter. God weet.... Gij zult dan mogen voor niet meerijdenLieve hemel toch Wacht Dog wat, jongen, ge zult wel wijzer wordeu... Nog wel dui zendmaal te stom is hij om mij daarmee te foppen ja, ja, wel honderd duizend maal, wat denkt hij wel?... Hij meent zeker dat ik onder een Lon ben uitge broeid.... Weet ge wat, ik laat hem loo pen en ga er 'nen uil op vangen Men schrijft ons uit Ninove dat M. Daens en socialist Auseele, in 't lokaal van Klokke Roeland dijnsdag 's namid dags zijn saam gekomen. De onderhande lingen duurden vrij lang. Men zal waar- schijnelijk hebben onderhandeld over 't sluiten van een verdrag van wederzijd- sche ondersteuning tusscheu de scheur makers eu de socialisten iu geval van bal loteering. Weest gerust, jongeus, wij voorzeggen het u, ge zult er geene moeite meê hebben. SocioIietitu?h gesprek door Daens, onder het eteu van een Buf- stek in c-ene liberale herberg nabij het Stadhuis te Ninove. jofvj; Daens. Mr, ik ben daar voorbij het kasteel van M' van Vreckem gegaan, maar zulke eigendommen zouden moeten verdeeld worden. De Raas. Denkt gij dat, Mr den abt. usfvj Daens. Zeker er zijn toch zooveel ongelukkige menschen die het zouden kunnen bezigen en zooveel te meer daarMr Van Vreckem geen afstam melingen zal nalaten. De baas. Dit zou plaisierig zijn voor die, die niets en hebben, niet waar Mr den abt Daens. Zeker vriend dan zou ik ook mijn aaudecl hebben. De Baas. Dat heb ik wel gedacht. De poellier». De Backer op eene meeting te Mijlbeke zegde dat de pachten nog de helft moeten afslaan. Een zijner pachters begaf' zich verle- dene week bij hem en vroeg hem (aange zien hii op eene meeting gezegd had dat de pachten moesten afslaan) eene ver mindering tegen Kersmis op voet van 35 fr. het dagwand (Hij betaalt nu 70 fr. het dagwaud). De Backer antwoordde Ja vriend, ik heb dit wel gezegd, maar ik moet ook kunnen bestaan wij zullen zien later als de andere eigenaars dit ook zullen doen. De Boer zal dus den vollen pot blijven betalen. Gelooft dan aan de verklaringen welke die Volksfoppers op hunne mectingen uit kramen. Dc Roelanders roepen vivan ons wij zijn er uit, wij hebben eeuen Brusselschen mierennest gevonden met 3000 eijers. Bravo Lippeu Vier slachtoffers is nog niet genoeg er moet nog eenen brussel schen parvenu bij zijn. twee weekbladen op De Werkman eu Het Land van Aelst. M. De Backer, is opsteller van Klokke Roeland aan de n welke medewerkt Dr Van de Velde van Asper (leest Aspelaere). M De Pelse- maeker schrijft in de drie bladen. n Wij hebben meermaals uittreksel dezer a gazetten meegedeeld die ware smaad- n schriften zijn. M. Woeste, wordt er als tyran in betiteld en met de uiterste n hevigheid in aangerand, En dan beweert Napoleon van Chipka dat zij nog nooit een onpuntelijk woordje tot M. Woeste hebben gericht. 2. Het is geen geheim meervoorniomand, zegt Ij'Etoile dat Daens door M.De Bruyn, minister van landbouw, enz. en de gansc.he familie Schellekens, wordt ondersteund, enz. enz. Van wie de scheurmakers de geldelijke ondersteuning genieten dat weet L'Etoïle niet, zegt zij Wij komen hier later op terug, als 't uoodig is. De Etoile liclgp. vau heden woensdag deelt een wagenlang schrijven meê over den kiesstrijd (zonder weerga ze»t het li beraal orgaan) in het Arrondissement Aalst. Wie met den waren toestand hekend is, weet genoog dat de schrijver zijn vurigste begeerten voor wezenlijkheid wil verkoo- pen. Twee bekentenissen welke wij hier laten volgen zijn van goud voor ons en geven stof tot nadenken. 1. n jojbj Daens en zijn broeder, die boekdrukker is, zegt L'Etoile, stellen Men schrijft uit Brussel 24 september, aan Het Handelsblad. Onze knndidalen. Een groot en goed nieuws M. Beernaert, op aandringen van onze vrienden der Conser vatieve Vereeniging van Brussel, heeft eene kandidatuur in de hoofdstad aange- >men. Zijne aanveerding zou eveneens die van twee uitstekende mannen hebben uitge lokt, namelijk die van MM. de Merode, minister van buitenlaudsche zaken eu Braun, stokhouder der Brusselschc balie. Met zulke namen kunnen we vol hoop vooruit trekken. An t. vvei*pen. Dc uitroeping der kandidaten van de Meeting heeft plaats op Zondag 30 september. Ouden narde. Vrijdag was het algemeene vergadering voor de libe rale kantonale comiteiten van het arron dissement. De volgende kandidaten wer den uitgeroepen Voor de Kamer MM. Janssens, nota ris te Eename C. Liefmans, advokaal te Oudenaarde en K. Van den Doren, eige naar te Ronsse. M. Cesar Snoeck, advocaat te Ronsse, is definitief liberaal kandidaat voor den De tomattentoren is vervangen door een dito van rapen; de hemicycle alweer is gevuld met gewassen uit de proefvelden van M. Eisen. M. De Beucker heeft een geheel park van verschillige grasplanten, waarvan hij iu drie of vier talen de namen opgeeft. Onze verschillige laudbouwcommissiën en kringen bestrijdee elkaar op weerdige wijze. De Aalstcnaars hebben de handen in een geslagen om de overheerlijke hop, in groote hoeveelheid, in te zenden. Bravo Aalst tracht ook op het politiek veld zoo goed overeen te komen als op 't hop peveld. Daar hebt ge Geeraardsbergen met eene verzameliug tabak, zoo volledig als wij nog ooit te zien kregen. Overigens de tabaksteelt is in den wedstrijd goed verte genwoordigd. Ginder staan de Broeders van het be roemde gesticht van Carlsburg met eene volledige verzameling van veldvruchten. Op de verschillige tentoongestelde plan ten zien wij zelfs de uitslagen van de scheikundige ontleding eiker plantensoort zooals de voedingsgehalte der verschillige aardappelsoorten, de suikergehalte van de beetwortelsoorten, enz. Dit gesticht houdt weerdig zijne faam staande. Doch laat ons, om niet indiscreet te zijn, ophouden met namen te noemen. Straks, wanneer de jury gesproken heeft, keeren wij naar de feestzaal terug, en zul len dan met meer grond hulde kunnen brengen aan wie hulde toekomt. Wij doen het publiek opmerken dat deze tentoonstelling de geheele week open is. (Handelsblad.) Gelijk wij het hebben aangekondigd werd onzen stadsgenoot Luitenant Al.l«. BOOAE, zondag 11. plechtig ontvangen. Om 9 1/2 uren 's voormiddags zag men Tliuiii. De katholieken stellen voor de Kamer de volgende kandidaten MM. Eug. Derbaix, de burgemeester van Binche; graaf deLooz-Corswarem en prins Joseph de Chimay. M. Brialmont voelt dat hij... afgezon gen is hij laat zich niet meer voordragen als lid der Kamer. Voorwaar zijne loop baan is niet lang en ook niet glansrijk geweest Clinrleroi. De liberale kandi daten zijn aangewezen. Hunne lijst zal nog volledigd worden door twee werkmanscandidaten. Op de katholieke liist komen de popu laire namen voor van MM.Drion en Noël, de aftredende katholieke leden. Luik. Zondag avond is de uitslag bekend gemaakt van de poll in de Union catholique. De lijst der Union zegepraalde met aanzienlijke meerderheid. De lijst der aanhangers van priester Pottier is dus geslagen. Na de uitroeping van de poll, heeft M. De Marteau een beroep gedaan op de eendracht in de katholieke rangen. Het is te vreezen dat het daartoe moei lijk komen zal. Bru^K^» De socialistische can- didaten voor de Kamer zijn de gezellen Millio, van Gent Anseeuw, verkooper v<tn Vooruit en Thys, bestuurder der coöperatief. DE LANDBOUWWEDSTRIJD. Welke fee |heeft toch hare tooverroede over de feestzaal uitgestoken, om in zoo korten tijd daar zulke gedaanteverande ring teweeg te brengen Op gevaar af van in herhalingen te val len, zullen wij zeggen 't zijn M. Henry Eesen, de onvermoeibare voorzitter, M. Jaak Hendrickx, zijn secretaris, en de hulpsecrctaris, M. Opsomer, die hier hun talent hebben getoond, geholpen door MM. Bascourt en Fuchs, bouwmeesters. De tooverroede, dat is de teekenstift van de bouwmeesters Bascourt en Fuchs, vader. Wel wisten wij dat die feestzaal groot was, maar dat er uit die ruimte nog zoo- deel te trekken is, zou men niet gedacht hebben. De bouwmeester heeft gezorgd dat het platte, het rechte, het eentoonige, dat gewoonlijk zulke tentoonstellingen ken merkt, vermeden werd, dat men bij eiken stap een anderen aanblik heeft, zoodat graangewassen met aardappelen, rapen met tabak eu hop, beet met vlas op de aangenaamste wyze afwisselen. van Harmonie, ons Vrijwillig gewapen* Pompierskorps, de heeren Officieren der Burgerwacht, Je Maatschappij der Oud onder-Officieren des Legers, de Konink lijke Maatschappij der Redders van Bel gië, talrijke burgers ter Statieplein aan komen. Onze Koninklijk Harmonie begaf zich binnen de Statie alwaar zich bevonden de heer Gheeraerdts Leo, schepen, de E. H. Van Impe en drie zijner Congoleesche leerlingen, enz. enz. Toen Luitenant Boone van den trein afstapte, hief onze Koninklijke Harmonie de Brabaucoune aau, terwijl de aanwezi gen den held van den dag eenen warmen welkomgroet toestuurden. Toen Luitenant Boone de Statie uit stapte, werd Hi j door de geestdriftigste toejuichingen der talrijke menigte be groet. Dadelijk namen Hij, de E. H. Van Impe en de drie jeugdige Congoleezen plaats in het rijtuig van den heer Ghee raerdts. De stoet stelde zich in beweging en doorliep de aangewezene straten waar van talrijke huizen bevlagd waren, om eindelijk ten Stadbuize aan te komen Ten Stad huize waren reeds vergaderd de heeren Leden van onzen Stedelijkcn Raad en de heeren Officieren der Pupil lenschool des Legers bij de welke zich dan de heeren Officieren der Burgerwacht vervoegden, i Na den welkomgroet en het aanbieden van den eerewijn hield de heer Leo Gheeraedts, in naam van ons Stedelijke Bestuur, de volgende toespraak Luitenant BOONE. In naam van het Stadsbestuur van Aelst, in naam van uwe medeburgers en vrienden, stuur ik U den hartelijken wel kom toe, en wensch U geluk over uwen goeden terugkeer uit den Congo naar uwe geboorteplaats. De vriendelijke betooging welke U he den te beurt valt, bewijst hoe wij hier allen, moed en zelfopoffering weten te (rijzen. Een groot menschlievend gedacht leeft de dappere Belgen in deze laatste jaren bewogen en ze aangezet om eenen waardigen en edelen kruistocht te onder nemen, tegen den slavenhandel, die nog in den huidigen tijd een groot deel van den Afrikaansche bodem bezoedelt. Gij, jongeling, gij hebt dit gedacht be grepen, gij hebt moeder, zusters, broe ders, vrienden en kennissen verlaten, en uw leven in zijne krachtige en bloeiende jaren, te pande gesteld om uwe mede hulp te verleenen aan eeu volk, dat door de duisternissen omringd en steeds bedreigd is van in eene ruwe slavernij geworpen te worden. Ja, die ellendige slavenhandeldie jaar- lijksch duizenden eu duizenden onschul dige slachtoffers maakte, moest ook uw menschlievend hart bewegen, gij hebt dus een der roemrijkste ondernemingen op Afrikaansch gebied vergezeld. Met angst en tevens met bewondering hebben wij hier in Aelst, uwe tijdingen verwacht en ontvangen In onzen geest hebben wij U opgevolgd in uwen optocht van de beneden streken van den Congo naar het Noorden. Daar heeft de reiziger vooreerst eene keting van gebergten te beklimmen, om singeld van moerassen die door hunne uitwasscmingen de grootste gevaren voor de gezondheid van den Europeaan oplevt- reu. Van deze droeve en verlatene streek verwijderd hebt gij een oneindig dicht sloten woud, waarin planten van men vuldigen aard wassen, moeten doordrin gen om eindelijk de kronkelende banen van de landstreek der watervallen te volgen en de landschappen der rustelooze natiën, die aldaar verblijven te doorkrui sen. Wij zullen de heldhaftigheid welke gij in Afrika in alle omstandigheden getoond hebt niet herinneren, daar wij uwe een voudigheid kennen en weten dat al wat gij gedaan hebt, aanziet als eene enkele ver vulling van soldatenplicht. Het zij ons nochtans geoorlofd in U, een der moedig ste wapenbroeders te groeten van den onverschrokken en ongelukkigeu bevel hebber Vau den Kerkhoven, van zijnen opvolger,den dapperen Melz.Onder hunne bevelen hebt gij moedig gestreden voor de vrijheid der Congolaiien, tegen hunne verdrukkers de Araben. Uwe Oversten hebben LT waardig erkend van hun ver trouwen. Daarom hebben zij U gelast met de bescherming van den post van Bora, Faratz eu later van Dougu. Laat ons ook toe te verklaren dat gij in de verste streken op den hoogen Nijl een der eersten waart, die aldaar het Belgisch en Congoleesck vaandel ont rolde en deedt begroeten. Vergeten wij ook niet te melden uwe eervolle deelneming in dien laatsten roemrijken strijd, waarin de Belgen met hunne Congoleesche broeders nauwelijks ten getalle van drie honderd een leger van ongeveer drie duizend Madhisten versla gen hebben. Eerbare litteekens van uw edelmoedig gedrag zult gij graag mogen toonen, ook zoo wij vernemen zal weldra het eere- kruis uwe borst versieren. Uw voorbeeld zal voorzeker bij onze koene Belgen, nogmenigen navolger vin den, die op Afrikaanschen bodem nog maals zullen bewijzen de waarheid van de woorden van Julius Cesar Gallorum n omnium fortissimi sunt Belg se. Laat ons hopen dat de krachtdadige middelen gebruikt door onzen Vorst en de Belgische soldaten weldra de bescha ving in die bevolkte maar wilde streken zal doen indringen. Het is het schoonste en het grootste werk op het einde dezer eeuw van vooruit gang. Voor U, Luitenant Albert BOONE, zal het steeds eene eer wezen er in mede- geholpen te hebben, ontvang hierover nogmaals onze hartelijke gelukwenschon. Alsdan nam de Bevelhebber der Pupil lenschool het woord om Luitenant Boone geluk te wenschen voor zijn heldhaftig ge drag in Congoland. Gij hebt den dank uws Vaderlands wel verdiend, zegde hij, en, in naam van 't Belgisch leger waarvan gij deel uitmaakt, wensch ik u geluk en dank ik u De jeugdige Congoleesche leerlingen van den E. H. Van Impe dankten op hunne beurt Luitenant Boone, als een der redders van hun volk. Leopold sprak in 't Fransch en Joseph in 't Vlaamsch en boden hem fraaie bloemruikers aan. Luitenant Boone zichtbaar ontroerd j nam alsdan het woord. In eene taal die van het hart kwam, dankte hij het Be stuur zijner Geboortestad, zijne Medebur gers, de heeren Officieren der Burger wacht en des Legers, iu een woord, allen over de eer welke hem kwam te beurt te i vallen. Die eerbewijzen heb ik niet ver diend, zegde hij, daar ik slechts mijne plicht heb volbracht. Ik heb tot de vrij making van Congoland medegewerkt, ik heb er voor gestreden en ik zal er blijven voor strijden zoo lang mijne krachten het mij zullen toelaten. Deze korte redevoering werd luidruch tig toegejuicht. En daarmeê liep het feest ten einde welk lang in 't geheugen der Aalstenaren zal bewaard blijven. Sterfgeval. Zondag 11. is alhier, na eene kortston- dige ziekelijkheid, godvruchtig overleden den heer. Karel-Aalbrecht DE BIÈVRE. Oudgemeenteraadslid eu Lid der Bestierende Commissie onzer Burgerlijke Godshuizen. Dc eerzame overledene was een over tuigd katholiek, algemeen om zijne voor- beeldige levenswijze geacht en bemind, 't Is in 't roemrijke jaar 1866 dat de heer De Bièvre voor de eerste maal Gemeente raadlid werd verkozen en zijn mandaat werd later nog vernieuwd in 1872. II. II. I. A. Heden heeft dc plechtige begrafenis plaats gehad de Besturende Commissie onzer Godshuizen, al de Gestichten en talrijke Verwanten en Vrienden woonden j ze bij. Aan het graf heeft de heer Baron P. Bethuke, Voorzitter, de volgende lijkrede uitgesproken Mijne Heeren, Op Zondag 23 September laatst, wan neer gansch de stad nog de zoete genuch- ten der rust genoot, kwam ons eensklaps de wreede tijding toe dat de ziel van onzen welbeminden vriend Mr Albert De Bièvre ten Hemel getogen was. Te Aalst geboren den 17 Februari 1816, bracht hij zijne jeugd in volle werkzaam heid en toewijding aan zijnen handel door, en genoot de meeste achting van al zijne medeburgers. Door brave en christelijke Ouders iu de deugd opgevoed, was hij het toonbeeld van de heste der vaders, de trouwste der htgenoten, en, gesteund door zyn leven dig - loof, vordroeg hij met eene wonder bar* genegenheid dc wreede beproevingen die de Hemel hem overzond.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2