GRONDWETGEVENDE KAMERS Katholieken overweegt Zondag 50 September 1894. 10 centiemen per nummer, 49 Jaar N. 2919^ NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. op 14 October 1894. advertentiënphijs KIBZUsTGBlT voor de Kandidaten der katholieke Vereeniging des Arrondissements Aalst. Voor den Senaat. MM, Liénart Karei, grondeigenaar, Van Vreckem, Karei, Aalst Meerbeke. Voor MM. de Kamers van Volksvertegen woordigers. De Sadeleer Lodewijk, advocaat, Haeltert. Diericx Vincent, brouwer, Geerardsbergen, Van Wambeke Victor, advocaat, Aalst. Woeste Karei, Elsene. Katholieken overweegt MM. Beernaert en Woeste. Werklieden De vrijheid van tegen spraak te Heldergem. JAN EN KOBEN. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. TAN DE PDTTE-GOOS8ENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Wij lezen in 't Laatste Nieuws van woensdag 12 sept. 11. eene godvergetene gazet die wij iedereen afraden te lezen H Daens is geen man, zooals men dagelijks ontmoet Een priester, in eene herberg. Ie midden van pinten pot, gezeten tusschen liberalen, soc.alisten en katholieken (1) hooren uitvallen op Mijnheer Woeste, den warmsten verdediger tier priesters is dat niet voldoende om belangstelling en bewondering te verwekken Die lof riekt aangebrand isUM Daens. Hoe aardig moet gij doen om door zulk een blad bewonderd en geprezen te worden I (1) 't Is leugentaal te beweren dat er daar katholieken waren tenzij vier of vijf nieuwsgieren en opstellers van katholieke nieuwsbladen. Eerst en vooral. Het eerste en noodigste doel der socialisten is de Kerken ledig maken en doen sluiten desnoods met geweld. (Getrokken uit het Manifest der Duilsche Socialisten.) Heteeen wij bestrijden dat is de Godsdienst. Er valt hier geen onderscheid te maken tusschen den Godsdienst en de misbruiken der priesters het is de Godsdienst zelfs die onze vijand is. De geboden der H. Kerk onderhouden kan niet samengaan met liberaal Ie zijn (Getrokken uit La Chronique, van Brussel 11 Oogst 1894.) liberaal nieuwsblad Het is een goed werk te stelen, als men het gestolene goed ge bruikt om de bestaande samenleving te vernietigen. (Woorden van Sebastiaan Faure, een Fransche boezem vriend onzer socialisten en liberalen God is de eerste socialist geweest. (Woorden van aajed Daens op de meeting te Lede, op Zondag 16 September 1894). Wij socialisten, willen de revolutie, maar geene revolutie met zoet water bereid de revolutie die wij willen is deze van 1793 deze der Herbertister., deze van. 1871, deze der communards, deze die de menschen wegmaait. Wij zullen voor de afschuwelijkste misdaden met achteruitwijken (Getrokken uit den Almanak opgesteld door II. Denis Engels, Vandervelde en andere socialisten.) Aalst. 29 Sept. 1894. Door wie worden de Scheurmakers in al de Steden en Gemeenten onzes Arron dissements ondersteund Wie werkt voor hun, wie spreekt voor hun 1De liberale schoolmeesters, de hel den van den hatelijken en ruineerenden schooloorlog ten tijde der liberale heer schappij. 2. De liberalen van alle kleur en dee- sem. Hier moeten wij nogthans eene bemer king laten volgen Alle gematigde klaarziende liberalen, blijven in 't algemeen onverschillig, doch eenigen verklaren bereid te zijn voor zekeren onzer Katholieke Kandidaten te stemmen liever dan de Scheurmakerij te steunen. Het zijn dus de haatvolste liberalen, de hardnekkigste vijanden van God, Kerk en Priesters die overal de scheurmakers steunen. En de scheurmakers roepen die haat volste liberalen, die hardnekkigste vijan den van God,Kerk en Priesters ter hulpe, de hoop van te zegepralen... over wie Over de ware katholieken,over de ware verdedigers onzer katholieke vrijheden en rechten die de liberalen ons ontroovcn willen. En aan 't hoofd van die scheurmakers bevindt zich een priester... Wat willen die liberalen De volkome scheiding van Kerk en Staat, 't is te zeggen, dat er geen ge meens meer zou bestaan tusschen den Staat, de andere Besturen en de Kerk. Staat en Kerk zouden dus als vijanden den èene nevens de andere staan en dit op een tijdstip dat de beste verstandhou ding onder hun moet heerschen in 't be lang der maatschappij, van het goede orde en der openbare welvaart. En waaromwillen de liberalen de schei ding van Kerk en Staat Om aan de Kerk de middelen van be staan te ontrukken en Haar eindelijk te zien verdwijnen. Dus volgens de liberalen, moeten de Priesters verdwijnen en de kerken geslo ten worden gelijÊ in den besloten tyd Afschaffing van het voorrecht aan de Seminaristen toegestaan in zake van militie en pensioen. Welk doel willen de liberalen hierdoor bereiken Al de seminaristen naar de kazerne sleuren om hierdoor de werving der Geestelijkheid tegen te werken, in andere woorden, om te beletten dat de Kerk de noodige Priesters zou kunnen vinden tot bediening der HII. Sacramenten.... Ook nog om aan de oude priesters het mager pensioentje te ontnemen dat hun in hun nen dag wordt gegund teschre- lor jaar Afschaffing der eerbewijzen voorgi ven door het dekreet van Messido XII. Dus geene eerbewijzen meer door het leger aan God in het H. Sacrament, geene medewerking meer des legers aan de pro cessie van het H. Sacrament, geene eer bewijzen meer aan onze Bisschoppen. Er is immers geen God, zeggen de liberalen, en hoe zou Hij dan kunnen tegenwoordig wozen in het H. Sacrement Afschaffing der godsdienstige formuul van den eed. God en zijne Heiligen tot getuigenis roepen der waarheid die men voor de Ge rechtshoven gehouden is te verklaren, dat mag volgens de liberalen niet bestaan, want er is geen God, er zijn geen Heiligen, Maar zij zullen het hiernamaals best ondervinden of er geen God, looner van goede en straffer van 't kwade bestaat. Verteereldlijking der kerkhoven. De katholieken moeten, zoo willen het de liberalen, gelijk zij, in ongewijden grond begraven worden. Zij, liberalen, beweeren dat zij voor de rijheid zijn, waarom willen zij dan aan ons, katholieken, het recht ontzeggen van eens onder de schaduwe des kruizes in gewijden grond te mogen rusten Verplichtend wereldlijk onderwijs. Men weet bij ondervinding wat de libe ralen hierdoor beduiden willen, 't Is de kinderzielen aan de Kerk ontrukken, 't is onze kinderen als godverloochenaars, als ijanden van Kerk en Priesters opvoe den. Wie kent die ongelukswet van 1879 niet, die zoo veel ramp en wee heeft ver wekt? 't Is onnoodig er verder over uit te wijden. Wij zouden nog meer maatregelen van vervolging tegen de Kerk en ons katho lieken kunnen opsommen die de liberalen willen invoeren, maar genoeg voor heden. Wat wij beoogen, 't is klaar en duide lijk doen uitschijnen door wie de scheurmakers in ons Arrondissement, bij woord en daad, krachtdadig onder steund en voorgestaan worden. Wij herhalen het aan 't hoofd der scheurmakers staat een katholieke pries ter... En die priester schaamt het zich niet de hulp en bijstand der haatvolste vijan den van God, van onzen H. Godsdienst en der Priester af te smeeken in de hoop van te kunnen zegepralen bijzonderlijk over den warmsten verdediger van de Kerk en der Priesters 1 Waar de blinde hoogmoed toch iemand voeren kan I Een achtbarö vriend bevestigde ons dat er hem eenen brief van den Staatsminister Beernaert is meegedeeld geworden in den welken deze laatste, in eene strenge be woording, den strijd afkeurt die door de scheurmakers tegen onzen Woeste en ook tegen de andere katholieke kandidaten gevoerd wordt. De heer Beernaert zegde verder dat het hem ten zeerste grieven zou moest onzen Woeste vallen. Wees gerust, heer Beernaert, de katho lieken van 't Arrondissement Aalst, groot en klein, zullen hunne plicht weten te doen en er voor zorgen dat gij in stede van u te moeten bedroeven, u integendeel zult mogen verheugen. De liberalen willen even als de socia listen de verwereldlijking der scholen, 't is te zeggen, dat de kinders zonder godsdienstieustige leering, zonder den cathechismus, zonder de kennis van God De katholieken willen dat de kinderen der werklieden ook in scholen met God worden onderwezen of opgeleerd, waar men God erkent, waar de Religie en de Priesters worden geëerbiedigd, waar men aanleert dat de goddelijke en kerkelijke geboden stipt moeten nageleefd worden, waar men ze tot brave menschen, tot nuttige leden der Maatschappij opleidt.... Wie spant hier met de liberalen aan Wie rekent op de stemmen der libera len, op de stemmen der socialisten, op de stemmen der gezworene vijanden van onzen H. Godsdienst De Volkfopperskliek. Dus, kiest voor de ware Katholieke Kandidaten, die, in zake van onderwijs, willen wat gij wilt opgevoed en onderwezen worden. Ja, dat willen zij voor de volksscholen voor de scholen waar de kinderen van den werkman onderwezen worden. De kinders van den werkman moeten dus volgens de liberalen, ongeloovigen, religiehaters, godverloochenaars, in een woord,slechte menschen worden, die God en zijne geboden niet kennen en die veelal hun leven in 't rasphuis eindigen. Maar willen de liberalen dit ook voor hunne eigene kinderen Neen, duizend maal, neen, want waar zenden zij hunne kinders ter schole Dijde Priesters, bij de Jesuïten,bij de Broeders, bij de Nonnen. Dus volgens de liberalen moeten de kinders der werklieden in scholen zonder God opgevoed worden en hunne eigene kinderen in scholen met God. KI. Roeland zingt op alle tonen dat op hunne meetingen net woord vrij is, dat iedereen mag spreken wie wil, maar hij heeft altijd er vergeten bij te voegen dat hun klakkerskliekje de tegenspraak zal dulden en verdragen. Men zegt en schrijft wel iedereen mag tegenspreken, maar op een gegeven tee- ken, als de tegenspreker ze liggen heeft, staat het klieksken op, dat op alle mee tingen tegenwoordig is,en er wordt lawijd gemaakt, om den spreker het woord af te nemen. Ik zegge geen woord van de hevige en onophoudende onderbrekingen, om den spreker uit zijn lood te slaan, om hem van zijne n route n te helpen, lijk men te 'Heldergem op de meeting schreeuwde. Elders hebben wij gezien wat de vrijheid van tegenspraak beteekentde meeting van Heldergem heeft de vraag beslist. De Roelandsche redenaar, de hoofden van het kliekje hebben het signaal gegeven om lawijd te maken, om den tegenspreker uit te jouwen en uit schreeuwen. Ter herberg van M. B. De Pauw, koop man, was het meeting en een Brusselsche redenaar trad als spreker op. Hij begon zijne redevoering met eene lasterende be schuldiging tegen M. Van Vreckem, draaide daarna bet volk op, dat onze be waarders, onder anderen de heeren De Sadeleer en Woeste de schuld waren dat de wet op den inlandschen tabak nog be stond, wist op de doodschuld een aardig sprookje te vertellen, bekloeg met tranen in de oogen het lot onzer werklieden, aan wie hij een hemel hier in België beloofde, wilde bewijzen dat de inkomreehten op de granen nadeelig aan den werkman waren, ïitste deze tegen de eigenaars wat op en eindigde zijne redevoering door een lof dicht op de officieele onderwijzers, die in 1879 trouw op hunnen post waren blijven staan Honderde kosters en koralen wa ren alsdan in het onderwijs gekomen en er het peil leelijk doen van dalen Dat was zijne redevoering. Moest men ieder punt onderzoeken het zou ons te verre leiden. Wij verhaasten ons uit die redevoering de gevolgtrekkin gen af te leiden die er zijn in opgesloten en daarna te verhalen wat voorviel. Het lofdicht op de officieele onderwij zers gepaard met eenen aanval op d katholieken waarin klaarblijkelijk twee aanwezige personen gemikt waren, bewijst duidelijk dat do spreker een liberaal is, die het schaapskleed der Kristene Volks partij heeft aangetrokken. Dat is nu reeds de tweede den vrijdag te voren was de heer E. De Paepe, eene voordracht-meeting komen geven in de herberg van M. Ph. Braeckman. Die heer dierf ten minste nog openlijk bekenneu dat hij liberaal was de spreker van zon dag was 'nen doortrapteren heer 1 Het volk van Heldergem wordt dus door liberalen opgeleid en ingelicht 1 Zal het katholiek gevoel, dat te Hel dergem zoo levendig was over eenige jaren, dan nog ingesluimerd blijven zal het niet wakker schieten en zullen de oogen niet opengaan De spreker onder daverende toejui. chingen, het klakkerskliekje deed zyn best, was nog van den stoel niet, toen een persoon van Heldergem, persoonlijk ge mikt in een deel der vorige redevoering denzeive beklom. Dat was wat men sedert vrijdag vreesde ook had men voorzorgen genomen om hem zijne stoutigheid duur te doen ver- koopen. Men moest hem beletten nagels met koppen te slaan lijk den vorigen vrij dag avond. Dit opkomen wierd begroet met den kreet Dien willen wij niet hooren! Een man en eene vrouw, wier ware plaats te St. Hubert en te Gheel is, waren de haan tjesvooruit. Met moeite bekwam de spre ker twee minuten stilte maar vond daarin toch tijd genoeg om den Brusselccr en een onderbreker twee noten te kraken te geven, die zij nog lang zullen gevoelen. Dit was te strafmen wierd gewaar dat de slag verloren ging zijn, want reeds ver lieten de beste mannen het slagveld het klakkerskliekje begon zijn werk, hield een lawijd,dathet spreken onmogelijk maakte uen en den sp reker dwong beneden te stap pen Alsdan ging een gewoel en gejouw uit, dat zien en hooren verging, daarboven kwamen soms hevige lasteringen uit tegen den persoon van den spreker. De Brusselccr deed zijn beste om het volk nog op te hitsen; die werkman de fortnin begunstigd, lijk hij door t zelf zegde, kon de pandoering niet ver kroppen, die hij daar op twee minuten tijds had gekregen; zijne onmacht maakte hem razend. Hij schold zijnen tegenstre ver uit als eenen leugenaar, alhoewel deze hem klaar als de dag bewees, dat de waarheid langs zijnen kant was wedden dierf die roode Brusselaars niet,wat noch- thans had doen zien dat hij gelijk had. Weerom verslagen,wierp hij zijnen tegen strever naar het hoofd aat het een uitge kochte van M. Woeste was. Dat is laster, vuige laster In de zaal aren er geen tien personen, die de hulpe an hunne parochiaan niet hebben inge roepen. Geweigerd heeft hij nooit en zijne dienste zijn altijd onvergeld gebleven Niettegenstaande dat is die smaad door toejuichingen onthaald geweest, zelfs,van digenen die hij misschieu van ondergang had bevrijd Hoe toch de afgunst, denijd iemand kunnen verblinden Gij, Roeland, moogt nu het pluimpje ir vrije tegenspraak van uwen hood ruk ken. Het zou misstaan bij mannen, die met open vizieren strijden en lijk zij be weren, het volk niet zoeken te bedriegen door ijdele beloften. Op al uwe meetingen is uw klakkers kliekje strijdveerdig, 't is altijd gereed om uwe redenaars toe te juichen en de tegensprekers uit te jouwen zelfs met de vuisten te bedreigen. Gelooft dat kliekje, dat hei te Heldergem iets goeds heeft ver richt 't is deerlijk bedrogen, want men schen met gezond verstand worden toch ;evonden, die zullen zeggen Waarom ïem niet laten spreken men kon hem antwoorden en zoo hij ongelijk had, was het gemakkelijk hem tot zwijgen te bren gen; hij had dan nog de schaamte toe en men deed nog wat mon wilde. Jan. L)ag, Koben jongen, 't is al eeue eeuwigheid dat ik u gezien heb Waar zit gij dan Koben. Wel hier en daar en daarbij ik ga niet veel uit. Jan. Dus dat gij niet veel weet van 't gene er heden zoo al gebeurt. Koben. Wel ik doe ik hoor al wat van de kiezingen. Jan. Wat denkt gij zoo al over de katholieke kandidaten en de partij van priester Donche Koben. Wel, wat zou ik er over den ken; wat ik u zeg 't Is dat ik overtuigd ben dat onze katholieken kandidaten hun woord zullen houden en alles zullen doen om den toestand van werkman en land bouwer te verbeteren.... ja, daar ben ik zeker van. Jan, Ik heb dat heel anders op zy zijn al lang aan 't roer.... Koben. Oh ik hoor 't, g'hebt u ook al laten over'tijs leiden.... Ga voort..,,

De Denderbode | 1894 | | pagina 1