Katholieken NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STUD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Kiezing van 14 October 1894. Donderdag 4 October 1894. 10 centiemen per nummer. 49ste Jaar N0 2920. Godsdienst, Vrijheid Moedertaal! Kandidaten der katholieke Vereeniging des Arrondissements Aalst. Voor den Senaat. MM. Liénart Karei, grondeigenaar, Aalst Van Vreckem, Karei, Meerbeke. Voor de Kamers van Volksvertegen woordigers. MM. De Sadeleer Lodewijk, advocaat, Haeltert. Diericx Vincent, brouwer, Geerardsbergen. Van Wambeke Victor, advocaat, Aalst. Woeste Karei, Elsene. Kiesvergadering te Aelst DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS 1 Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adyertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique suuin. Wie voor joierf Deens en zijne kliek stemt, stemt voor de scheuring onder de katholieken van 't Arrondissement Aalst Wie voor hem stemt, stemt voor de verdeeldheid onder 't katholieke volk 1 Wie voor hem stemt,werkt ten voordeele der liberalen en socialisten die er later de vruchten zullen van plukken Men hoort talrijke liberalen van Aalst, Geerardsbergen, Ninove, Sot- tegem en andere plaatsen roepen Wij stemmen voor Pastoor Donche Waarom zullen die liberalen voor hem stemmen Is hel omdat hij een zoo bekwaam en talentvol mensch is Neen, want velen betwisten zijne bekwaamheid en aanzien hem als 'nen kwakzalver.. Is het omdat hij priester is Neen, want wij hooren de liberalen langs de stralen zingen Van 't ongédiert der papen, verlost ons Vaderland Waarom zullen de liberalen dan voor hem stemmen Wel, omdat zij hopen van aldus troebel walerken te kunnen maken en dan iels voordeelig voor hunne partij te kunnen opvisschen. Ziedaar waarom de liberalen voor joind Donche en zijne kliek zulten stemmen. Begrijpt gij nu,katholieken,waarom overal de liberalen en socialisten jopid Donche en zijne mannen ondersteunen en er met woord en daad voor werken? Wat is de van plicht alle ware katholieken Werken met vurigheid, werken met krachtdadigheid, werken met zelfsopoffering opdat onze katholieke kandidaten het grootste getal stemmen mogelijk zouden bekomen Opdat het zou bewezen worden dat de overgroote meerderheid der katholieken hier eens van hert, eens van gedachten zijn en getrouw blijven aan den waren katholieken standaard op den welken geschreven staat Aan de Burgerij Weet dat ons niets zoo zeer aan 't hert ligt als 't gedacht eener wraak, die wij wreed en volledig willen. Een dag zal komen, gij weet het, dat wij meester van de plaats zullen zijn. Dan geen genade Wij zullen uwe hoofden maaien, waren zij zelf met zilverwitte hairen bedekt, en dit met de grootste kalmte. Voor uwe vrouwen, voor uwe dochters, zullen wij noch medelijden noch eerbied hebben Niels anders dan de dood, de akelige dood tot dat uw gevloekt ras van de aarde zal zijn verdwenen. Getrokken uit de socialistische gazetLe Qui Vive. Aalst, 3 October 1894. j PROVIKCIEKIEZING van 28 October. Verleden Zondag heeft alhier, in den katholieken Kring De Eendrachtde Vergadering plaats gehad der Afgeveer- digden van het Kanton Aalst 1 De Vergadering was talrijk de Stad en de 20 landelijke Gemeenten van het Kanton waren zonder uitzondering ver tegenwoordigd. Het eerste punt van het dagorde was de benoeming door de 31 leden van het Kantonnaal IComiteit van één Voorzitter, een Ondervoorzitter en écn Schrijver- Schatbewaarder. Zijn gekozen als VoorzitterMr De Vos, Burgemeester van Erpe als Ondervoorzitter Mr Baron Leo Bethune en als Schrijver-Schatbewaarder Mr Cl. Van de Putte. Mr De Vos als uittredend Provincie raadslid in het tweede punt van het dag orde betrokken zijnde, n'eomt Mr Baron L. Bethune het Voorzitterschap waar. AIr L.. Bethune. In eene warme en welsprekende redevoering bedankt hij zijne collegas van het Kantonnaal Komi- teit die hem als hunnen Ondervoorzitter hebben uitgeroepen, en belooft van het ecreambt welk men hem toevertrouwt, met vlijt en zelfopoffering te volbrengen. Spreker neemt deze gelegenheid te baat om de vertegenwoordigers van ons Kanton aan tc zetten om den uitslag dor Wetgevende Kiezing zoo luisterrijk te maken uit al do Gemeenten, van al de Kantons van ons Arrondissement beko men wij de beste maren en alles laat ons toe van nu af te verzekeren dat ondanks de betreurenswaardige pogingen van eenige verdwaalde mannen die de scheuring in onze partij bewerken, de zegepraal onzer Kandidaten schitttercnd zal wezen. Dezen oproep wordt met den meesten geestdrift langdurig toegejuicht. Daarna vangt de vergadering het 2dc punt aan van 't dagorde Benoeming der Kandidaten voordeProvinciekiesing van 28 October. De Voorzitter geeft het woord aan Mr Eeman, uittredend Provincieraadslid, en Lid der Bestendige Deputatie. M1' B. leeman, herhiunert de be loften welke hij en zijne 5 collegas in 1S90 gedaan hebben van de zedelijke en stoffe lijke belangen van 't Kanton Aelst in den Provincieraad tc verdedigen. Spreker stelt zich voor een oogslag te werpen op de bezonderstc kwestiëu, die in de bevoegdheid valleu van de Provin cieraad onze modewerking, zegt hij, tot de oplossing dier kwesticn getuigt dat uwe gekozeneu hunne beloften getrouw zijn gebleven. De werkzaamheden van den Provincie raad hebben voornamelijk betrek op den Eeredienst, de Weldadigheid, den Land bouw en de Nijverheid, do Buurtwegenis het Onderwijs en den financiëelcn Dienst der Provincie. Eeredienst en Weldadig hciil. De wet legt aan de Provincie op van do Gemeentebesturen en Kerkfabrie ken ter hulp te komen voor het bouwen en herstellen van kerken, pastoreelhui- zen, hospitalen en hospiciën. Spreker bestatigt dat die verschillige Besturen de toelagen bekomen hebben die hen toekwamen. Hij drukte de hoop uit dat de Gemeen ten, nu dat haren geldelijken toestand nog jaarlijks verbetert, er zullen aan denken om hospiciën te stichten, welke geroepen zijn om groote diensten be wijzen in afwachting dat de wetgeving andere maatregelen neme om den ouden dag van den werkman te verzekeren. Algemeene toejuichingen.) Landbouw. Zeer belangrijke beslissingen zijn hier door de Provincie genomen. In 1890, heeft zij merkelijke wijzi gingen toegebracht aan het Reglement tot verbetering van het rundvee. 25000 fr. werden er jaarlijks uitgegeven voor het uitvoeren van dit reglement. In 1890 nog, heeft het Reglement tot ver betering van het paardenras dergelijk veranderingen ondergaan. Groote bewaarpremiën worden toege kend om den uitvoer van onze beste hengsten en merriepaardente beteugelen. Het uitvoeren van dit reglement kost jaarlijks aan de Provincie 45,000 fr. Tot in 1892 betaalde de Staat slechts 75 fr. schadevergoeding voor het afmaken van eene koeibeest aangedaan van long- teering. In 1891 op het aandringen der Provin cie heeft M. De Bruyn die vergoeding met 25 fr. vermeerderd op voorwaarde dat de Provincie er zou 25 fr. bijgelegd hébben. De Provincie heeft niet geaarzeld aan te nemen. Spreker bewijst terloops dat het hoogst rechtveerdig is dat als wanneer eene beest afgemaakt en gedolven wordt ten einde het voortzetten der besmetting te belet ten, de gcheele waarde van het geslachte dier aan den eigenaar betaald worde. Onze Volksvertegenwoordigers hebben de verbintenis genomen in dezen zin bij den Staat aan te dringen. Maar in afwachting dat men zulks be kome heeft de Provincieraad de landbou wers aangezet om maatschappijen van ouderlingen bijstand te stichten, tegen de sterfte van het vee. De Provincie om die maatschappijen aan te moedigen, heeft sedert verschei dene jaren een krediet van 6000 franken ;estcmd. Die beslissing heeft haar doel jereikt het krediet welk in den beginne niet verbruikt werd, is nu ontoereikend, het getal dier zoo noodige maatschappijen gedurig aangroeiende Het krediet zal moeten verdubbeld wordeu. Buurtvvegeni». De Provin cie besteedt hier aan jaarlijks 100,000 fr. hare toelagen ziju sedert 1890 van 1/6 gestegen tot 1/4. De Staat komt tusschen ook voor 1/4. De Staat heeft reeds 2,000,000 fr., ge stemd om de Gemeenten te helpen in het herkasseicn huuner oude buurtwegen. De Proviucie kent ook subsidiën toe voor die werken. Buurtspoorwegen. De Provincie komt voor 1/4 tusschen in het stichten van buurtspoorwegen. Spreker betreurt dat ons Kanton van die milddadigheid der Provincie nog niets heeft kunnen genieten. Hij drukt de hoop uit dat de belang hebbende Gemcenteu zich weldra zullen verstaan, opdat de stoomtram van Oor- degem op Sottcgem en Wetteren zonder uitstel kuune gelegd worden. Het Stadsbestuur van Aalst heeft ook deze week den eersten stap gedaan tot het stichten van den stoomtram van Oor- degcm op Aalst en Assche. De Provincie zal zich gelukkig achten aan dit sehoou werk tc mogen deel no- Uiijvorlieid. De Provincie kent subsidiën toe voor het Nijverheids en Bc- roepsondencijs. De Stad Aalst zal er moeteu aandenken om dit onderwijs hier ook in te voeren. De Provincie geeft ook subsidiën om het stichten aan te moedigen van maat schappijen van onderlingen bijstand voor wcrHiedcn. Het getal dezer groeit gedurig aan, zoodat de Provincieraad ook dees krediet merkelijk zal moeten vermeerde ren. Onderwijs. Spreker herliinnert de noodlottige gevolgen der ongelukswet vau 1879 voor de gemeentelijke financiën. De wet van 1884 welke wij aan onzen verdienstrijkeu heer Woeste te danken hebben, heeft het ongeluk der wet van 1879, onder financieel opzicht, maar zeer onvoldoende hersteld. Zekere gemeenten ontvangen slechts 30 en 40 centiemen per inwoouer als sub sidie van den Staat voor het onderwijs. Hewel I Hier ook is de Provincieraad tusschen gekomen, en sedert 1885 is de subsidie der gemecuten, met penningen genomen uit de kas der Provincie, ge bracht op 1 frank per inwoner Spreker herinnert dat de wet van 1884 toelaat aan Staat en Provincie van hulp gelden toe te kennen aan het vrije onder wijs. De Staat, ondanks de pogingen door M. Woeste aangewend, heeft altijd koppig geweigerd van die macht gebruik te ma ken. M. de Burlet heeft aan M. Woeste de lang betrachte voldoening gegeven hij heeft een crediet van 300,000 fr. in geschreven, en de verbintenis genomen de tusschenkomst van den Staat in het be strijden der kosten voor het vry onder wijs, definitief te regelen. Ehwel, zegt spreker, sedert verschei dene jaren heeft de Provincie 25,000 fr. uitgestoken om het vrij onderwijs bij te staan en te redden daar waar liberale besturen dit onderwijs weigeren te onder steunen. Ons Kanton, roept spreker uit, ik bestatig het tot zijne eer, heeft geen centiem van dit krediet genomen. (Alge meene toejuichingen). Fiimncieeleu dienst der Provincie. Spreker legt uit dat den financieeleu toestand der Provincie zeer voldoende was, zooals het immers blijkt uit de uitleggingen welke hij komt te ge ven. Maar de wet van 1891 op de onder- standswoonst is dit ongelukkiglijk komen veranderen. Die wet stelt een einde aan de schan- dige misbruiken welke de wet van 1876 voor de gemeenten te wege bracht do gemeenten stortten jaarlijks 1,20 fr. per inwoner in het gemeenzaam fonds, en 't waren de groote steden die het geld opstreken. Nu, dank aan de wet van 1891 betalen de besturen nog slechts 30 centiemen per hoofd. Dit is grootelijks toe te schrijven aan de schikking der nieuwe wet welke 1/4 vau het gemeenzaamfonds teil laste legt van de Provincie. Men had berekend dat het aandeel der Provincie de 250,000 fr. niet zou over troffen hebben. Ehwel het beloopt tot 330,000 fr. Onnoodig te zeggen dat de Provincie geene geldmiddelen bezat om jaarlijks die aanzienlijke som te betalen. Zij heeft nieuwe lasten bedragende tot 250,000 fr. moeten invoeren, in het voor deel der gemeenten en door den teil der wetgeving. De Provincie heeft hare belastingen gesteld op zaken van weelde geen cen tiem is er geheven op gi oadlasten en patent. Om te eindigen stelt spreker vast dat de Provincieraad wel is waar geene wet ten te stemmen heeft, maar dat hij noch tans niet vreemd is gebleven aan eene der groote kwesticn die in deze tijden op het dagorde der wetgeving gebracht zijn. Zoo voor de tnnlkweatiein 1889 heeft de Provincieraad eene veror dening gestemd welke aan onze Moeder taal den rang geeft wedke haar toekomt. Be Militie-kvveslie. Reeds in 1888 heeft onze Provincieraad den wensch gestemd, gericht tot deWetgeving, om de maandelijfesche vergoeding aan de milicianen uitbetaald, van 10 fr. op 30 fr. tc brengen en zoo den weg tot oen vry wil- ligers leger te banen.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1