1 SENAAT. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Kamer van Volksvertegenwoordigers. Zondag 7 October 1894. 10 centiemen per nummer. 49 ,e Jaar N. 2921. Stembrief op rooskleurig papier. IHier stemt men goed. Stembrief op wit papier. Hier stemt| men goed. KIEZER. nummer 1 Niets gedaan. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOS8ENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique iuum. ARRONDISSEMENT AALST. Kiezing voor 3 Senatoren. den 14 October 1804. LIÉNART. VAN VRECKEM. ARRONDISSEMENT AALST. Kiezing voor 4= Volksvertegenwoordigers. den 14 October 1804. DE SADELEER. DIERICX. VAN WAMBEKK WOESTE. Aalst, C October 1894. ONDERRICHTINGEN VOOR DEK Indien er ecne uaamoproeping gedaan wordt, dan begeeft de kiezer zich, bij het booren roepen van zijn naam en voor namen, inde afgezonderde plaats waar het Bureel zetelt. Wordt er geene naamoproeping gedaan, dan begeeft de kiezer zich op zijne beurt binnen de afzonderde plaats. De kiezer moet zich dan tot den Voor zitter of een lid van 't Bureel wenden (indien een lid met dit werk gelast wordt) en hem zijnen oproepingsbrief behandi- gen. In verwisseling van zijnen oproepings brief ontvangt de kiezer 12 of 3 stem brieven, op wit papier gedrukt, volgens 't getal stemmen waartoe hij als kiezer voor de Kamer van Volksvertegenwoordi gers recht heeft. Iudien de kiezer terzelfder tijde stem gerechtigd is voor den Senaat, ontvangt bij ook 1,2 of 3 stembrieven gedrukt op rooskleurig papier. Waaneer de kiezer nu de «tembrieveu waartoe hij recht heeft, ontvangen heeft dan begeeft bij zich in bet afschutsel, neemt bet potlood dat bij middel van eene koperen ketting aan den lessenecr is vastgehecht en maakt het wit stipte zwart van het vakje of vierkantje dat juist onder het cijfer 1 en juist bo ven aan de namen der katholieke kandidaten staat. Zie modellen hiernevens. Wanneer de kiezer aldus heeft gestemd dan plooit bij zijne stembrieven in de zelfde plooien, vertoont ze een voor een aan den Voorzitter met den stempel naar buiten en steekt zelf de witte stembrieven in de bus voor de Kamer; de rooskleurige stembrieven in de bus voor den penaat. "Wel op te letten van zich niet te bedriegen, 't is te zeggen, van de witte stembrieven niet te steken in de bus bestemd voor de rooskleurige stembrie ven of 't contrarie. Dus wel op te letten, kiezers van u niet te bedriegen van bus Of de bussen voor de witte stembrieven zullen wit geverfd zijn en deze voor de rooskleurige stembrieven rood dat weten wij niet, in alle geval 't ware wenscbelijk. De kiezer die een zijner stembrieven, bij onachtzaamheid, bevuilen of beschadigen zou, mag die bevuilde of beschadigde stembrief verwisselen bij den heer Voor zitter. De kiezer die blind, of guchtig is, die door de eenc of andero kwaal of verlies van een lichaamsdeel onbekwaam is om zonder hulp van anderen te stemmen, mag zich laten vergezellen door den per soon die hij verkiest. Het moet geen kie zer zijn die hem vergezelt, doch men ver- kieze liefst eeuen kiezer. Het is aan den Voorzitter te oordeelen of de kiezer bekwaam is van zelve te stem men of niet. De overige leden van 't Bu reel hebben daar niets in te zien. Wanneer de kiezer zijne stembrieven in de bus of bussen beeft neergelegd, ont vangt hij zijne oproepingsbrief terug waarop de Voorziter of een lid door hem gelast, bet zegel van 't Bureel heeft ge prent; daarna verlaat hij de afgezonderde zaal. De kiezer mag in de afgezonderde zaal en in het afschutsel niet langer verblijven dan noodig is om zijnen stembrief of brieven gereed te maken. Dus, katholieke kiezers, allen onder geitimd, gelijk het model hiernevens aanwijst. Een der grootste beschuldigingen die de Volksfoppers tegen onze Katholieke Kandidaten uitkramen is Zij liebben niets gedaan voor den landbouwer. Zij hebben niets gedaan voor den werkman. Ehwel, dat zijn eenvoudig leugens, GROOTELEUkEKS Wij willen eens opsommen wat het katholiek ministerie tot bestrijding der landbouwcrisis, tot verbetering van 't lot der werkerlieden reeds heeft gedaan, en wij dagen, jotbj Daens en zijne gansche kliek uit er een enkel puntje te kunnen van betwisten. En onze heeren Senators en Volksver tegenwoordigers, onze Kandidaten van heden, hebben daar aan meegewerkt. Ja, zelfs hebben onze landbouwers en werklieden verschillige gunsten en voordeelen op hun voorstel of door hunne tusschenkomst verkregen. En die ellendige Volksfoppers, aan wier hoofd een man staat die bet priester kleed draagt, die beter dan iemand moet weten wat liegen is, durven uitroepen de oü Kandidaten hebben niets gedaan voor den landbouwer, niets voor den werkman Ziehier wat er voor den landbouwer reeds is gedaan geworden Dank aan de onverpoosde werking onzer Kandidaten werd de oude wet op de ontlerslnnclwoonel, alleen voordeelig aan de groote Steden, afge schaft en vervangen door eene nieuwe wet hoogst voordeelig aan de Gemeenten onzes Arrondissements. Het Landbouw-Onderwijs is op breeden voet ingericht. De toelagen voor het kasseien en leg gen van nieuwe Buurtwegen zijn vermeerderd; en sedert vijf jaren zijn er buitengewone credieten gestemd ton be drage van twee millioenen, voor de herstellingswerken en verbetering van de oude buurtwegen. De Schadevergoeding voor het Vee uit hoofde van besmettelijke ziekten afgemaakt is vermeerderd en voor het Vee, uit hoofde van Pok-of andere ziekten afgekeurd, wordt er eene vergoo ding toegestaan aan den eigenaar. ,Het jaarlijksch crediet is voor 1894 op een balt inillioen gebracht geweest. Toelagen zijn geschonken geworden aan Landbouw-Maatschappijen van On derlinge Verzekering tegen bet verlies van het Vee Eene eerste wet is gestemd op de koop vernietigende gebreken in zake vau ver koop van Paarden en andere Lastdieren, wet, die een einde gesteld heeft aan de grootste misbruiken Eene tweede wet is gestemd in den laatsten zittijd over de koopvernietigende gebreken aangaande het Hoornvee tot de slachting bestemd. Luidcns de nieuwe wet mag nog alleen lijk een reklaam ingediend worden dan wanneer 1° Zij binnen de 5 dagen der levering bij deurwaardelijk explooit bctcekeua wordt 2* Wanneer de beest op geenen groo teren afstand is vervoerd geworden dan 50 myriameters 3° Wanneer de beest totaal of gansch is afgekeurd. Onze aftredende Senateurs en Volks vertegenwoordigers zullen blijven eischen dat in geval van afkeuring, bet zij ten laste van den landbouwer, het zij ten laste van den slachter, de de volle waurdc vttn «Ie beent betale De Staat pleegt bier eene onteigening in 't belang van bet openbaar welzijn, 't Is dus zijne plicht niemands belangen, zoomin die van den landbouwer, als die van den koopman, te hinderen. Geene maatregelen zullen verwaar loosd worden om onzen rijken veestapel te beschermen binnen het Land en aan onze Grenzen. De Spoorwegtarieven voor het vervoer der stoffen die de landbouw nijverheid betreffen, zijn met hon derd duizend trunks vermin derd; een nieuw tarief 't welk verminde ringen toestaat voor het vervoerder Land- bouwvoortbrengsels is reeds afgekondigd; De tolrechten door den Staat geheven op de Rivieren en Vaarten zijn merkelijk verminderd in een groot getal Gemeen ten onzes Arrondissements zijn er nieuwe werken verricht aan de IJzeren wegen ten voordeelc van den Reizigers en Koopwa- rendienst; Nieuwe Statiën of Stilstandplaatsen zijn verkregen; Nieuwe treinen werden ingericht voor de werklieden, dePostdienst is verbeterd. Het wetsontwerp door het nieuw mi nisterie neergelegd om de voortbrengsel» van onze nationale nijverheid, den land bouw, te beschermen en dat door de uit wijking onzer liberale tegenstrevers niet kon gestemd worden gedurende den laat sten zittijd, zal terug aan 't dagorde der Kamer gebracht en door onze Kandidaten krachtdadiglijk ondersteund worden. Herrinneren wij ook de wet op de ver- valsching der Landvetten en Meststoffen, de wet op het vreemd Vee en op het Vleesch. Zij. onze kandidaten hebben niets gedaan voor de werklieden. Wat leugens Ah ze hebben niets gedaan Laat ons dat eens onder zoeken En wij vinden dat |zij reeds vele zeer vele hebben gedaan tot verbetering van 't lot van den werkersstand. Men oordeele Geene wet, geen maatregel voordeelig aan de werkende Klas is er besproken geweest zonder dat onze Vertegenwoor digers een ernstig deel aan de beraadsla ging namen. Wanneer, in 1883, bet liberaal minis terie, om den put te vullen door zijnen dwazen schooloorlog gemaakt, wilde be sparingen doen op het loon der kleine bedienden des IJzeren- weg», is het op eene ondervraging gedaan in de Kamer, door onze Vertegen woordigers dat het liberaal ministerie er toegedwongen is geweest den toestaud en het loon der mindere bedienden te eer biedigen W'anneerin het begin van dees jaar, Frankrijk, op voorstel der zoogezegde Socialistische Fransche afgeveerdigden, zijne grenzen wilden sluiten aan onze moedig» Vlaamscke Werkliedenis het nogmaals dank aan onze Kandidaten, dat de vier wetsontwerpen die in de Fransche Kamer gereed lagen niet zijn gestemd geweest. En te zelfder tijd verkregen onze Ver tegenwoordigers de verklaring van onzen Minister vau IJzerenwegcn dat er onder handelingen zouden aangeknoopt worden met de Fransche Spoorwegmaatschappijen om eenen afslag te verkrijgen van 50 ten honderd, of de helft, vooronzoWerklieden welke naar Frankrijk gaan werken. België is bereid dien afslag toe te slaan op zijne Spoorwegen En van den Minister van Buitenland- sche Zaken dat bijzondere bevelen en onderrichtingen zouden gegeven worden aan onze Consuls in Frankrijk om orde personen en belangen onzer Landgenoten krachtdadig te beschermen. Sedert 10 jaren,is er geen enkele zittijd der Kamers afgeloopeu zonder dat er nieuwe wetten ten voordeele der arbeiders zijn gestemd geweest. Laat ons toe slechts dè volgende aan te stippen De ivet op de regeling en betaling der loonen De wet verbiedende bet afstaan of in beslag nemen der werkloonen De wet on onafstaanbaarlieid van de vergelding der militiancn Dc wet op do beteugeling der mis bruiken gepleegd door zekere Bureelen van weldadigheid tegen de gewetensvry- heid der behoeftige familievaders De wet op de uitbreiding der kostelooze rechtpleging en van den rechterlijken bijstand

De Denderbode | 1894 | | pagina 1