Correspondentie. ONDERWIJS. Brief van Daens. Do wet tot bescherming der kinderen gebruikt bij de rondreizende beroepen De wet tet het vergemakkelijken der huwelijken De wet betreffende het toezicht over de gevaarlijke en ongezonde Nijverheids gestichten De wet op de regeling van den Vrou wen- en Kinderarbeid De wet op de werkmanswoningen De wet op het stichten van een Fonds ten voordecle der slachtoffers van de werk ongevallen De wet betrekkelijk de maatschappijen van ouderlingen bijstand, de landbouw- leeuingen en de verzekeringskas De wet op de Werk- Nijverheid- en Verzoeningsraden De wet op de Werkrechtersraden Eindelijk het inrichten dooreen konink lijk besluit van 5 April 1892, van den ho(»geren Arbeidraad samen gesteld uit 16 Werkliedeu, 16 Nijveraars en 16 Vertegenwoordigers der maatschap pelijke en huishoudkundige Wetenschap, welke eenen wezenlijke Staatsraad uit maakt om al de vraagstukken te bespre ken betreffende de betrekkingen en de belangen van kapitaal en arbeid van wier oplossing den vrede der samenleving afhangt. Is dat alles wat onze Kandidaten, zul len doen ten voordeele van burger, land bouwer en werkman Neen dat is alles niet. Hun programma getuigt er van. Dit programma laten wij hier volgen Hun programma is altijd geweest en is nog Recht voor iedereen: recht voor den Arme, recht voor den Rijke. Recht voor den Burger, recht voor Werkman. Verdediging onzer godsdienstige, ge meentelijke en persoonlijke Vrijheden. Verdediging onzer taalrechten en de volle gelijkheid der Vlaamsche en Fran- sche Talen onder rechterlijk en bestuur lijke opzicht. Verdediging der belangen van onzen nationalen Handel, onzer nationale Nij verheid en in het bijzonder verdediging der belangen van de grootste onzer Nij verheden. de bron van geluk en voor spoed voor ons Land wij willen spre ken van den LANDBOUW. Sedert lange jaren hebben onze verte- woordigers de vermindering gevraagd der lasten van allen aard die in 't bijzonder drukken op do onroerende Goederen en op den eigendom der Boeren grondlas ten, registratie- en mutatierechten, dood schuld, enz., enz. Onze Kandidaten hebben voor pro gramma Ontlnating vnu de onroe rende goederen en van den boereneigendom in het bijzonder en be- laatingder Beurawnnrden die nu bijna vrij zijn aan alle belasting Zij hebben voor programma VIk.1ii.lllvnn het. ac- eijiiHi-eclit op de planting vnn Tabak. Wel is waar is het recht, door 't Katho liek Ministerie vermiuderd van 3 centie men op 1 '/2 per plant en de Staat heeftals gevolg van deze vermindering een verlies ondergaan van *2 millioen '«jaar» op de berekeningen door het Liberaal Ministerie gemaakt in 1883 wanneer de liberalen het recht invoerden van 3 cen tiemen per plant. Nochtans gedurig hebben onze Verte- Ïenwoordigers de stem verheven tegen de 'ababswet. Zij willen de volle vrijheid voor den landsman op zijne akkerszoo wel voor de tabakteelt als voor welkdanige andere teelt Zy willen dit bijzonderlijk in het voor deel van den kleinen man, van den werk man Zij willen dat eeniegelijk meester weze het getal struiken te planten en op te brengen naar goeddunken, zonder tus- scheukomst der staatsbedienden Onze Kandidaten willen en zullen blij ven eischeu de vermindering en de ver zachting der krijgnl»Hten Verkorting van den diensttijd voorde de militianen Aanmoediging van het aanwerven van vrijwilligers en deze laten aftellen van het jaarlijks te leveren con tingent, om eindelijk, hetgene hun vu rigste wensch is, trapwijze tot de inrich ting van een vrijwilligersleger te geraken; Eu in afwachting, betere vergoeding voor de familiën wier zonen onder de wa pens geroepen worden aanzienlijke ver hanging der maandelijksche premie van 10 franks. Voortsellen zijn reeds in de Kamer neergelegd en door onze Kandidaten bij getreden om deze drie hervormingen in ueu toekomenden zittijd te verwezen lijken. MEDEBURGERS, KIEZERS, van het Arrondissement Aalst, onze ware Katho lieke Kandidaten willen vrede en ver zoening. JaVrede onder ons 1 Verzoening aller maatschappelijke Standen Gcene verbittering Geen opstand de eene tegen den andere Zietdaar de ware Christelijke grondbe ginselen 1 In dien zin heeft Z. H. de Paus van Roomen, do doorluchtige Leo XIII, aan alle Christene volkeren zijne Vaderlijke stem laten hooren. In dien zin zullen onze Kandidaten alle de stoffelijke en zedelijke belangen der Arbeiders met de diepste verkleefd heid blijven verdedigen. Met die gevoelens bezield, zullen onze Vertegenwoordigers in Kamer en Senaat de beraadslagingen weldra aanvangen over de wetsontwerpen die reeds neerge legd zijn, rakende de vakvereenigingen, het arbeids-contrakt, de verzekering der Werklieden en talrijke anderen. EM ÏWU, Burgers, Werklieden, Landbouwers, Inwoners van Steden en Dorpen geza- mentlijk ter stembus, de hand in de hand Het Arrondissement Aalst zal willen getrouw blijve ondanks alle snoode po gingen, aan zijn zoo roemrijke Katholiek Verledene Sedert ontelbare jaren schittert het aan het hoofd der Katholieke Arrondisse menten VOORUIT allen onder den oorlogs kreet Voor Godsdienst en Vaderland! Voor Vrijheid en Moedertaal! Voor de Rechten van het Volk! Katholiek, liberaal en socialist /.ijn maai* een naam In een vorig artikel is bewezen welke noodlottige begrippen, door de schuld vau zoogezegde katholieke dagbladen, onder het volk zijn rond gestrooid. Alle onderscheid, alle verschil tusschen katholiek, liberaal en socialist verdwijnt en. lijk ik op een meeting door een libe ralen spreker ten voordeele der chris- teue (?i volkspartij heb hooren uitblaffen, die woorden zijn slechts een uithangbord. Wat moest er anders uit voortspruiten uit de handelwijze, uit het verkeerd ge drag der scheurmakers Men ziet liberale sprekers opkomen en luidruchtig hunne zienswijze vorklaren voor het volk, dat opgehitst door zekere mannen, die uitingen van geuzengevoel toejuicht. En nochtans het liberaal dagblad van Gent u Le Journal de Gand heeft ge zegd het liberalism is de vrijdenkerij of het is niets, n En de vrijdenkerij is de oorlog aan den godsdienst, do opstand tegen het katho liek geloof waaraan onze Vlaamsche ouders altijd zoo gehecht zijn geweest, waarvoor zij altijd hebben geleden en ge streden. Men ziet liberale dagbladen, vreemd aan ons Arrondissement, zich in onzen strijd mengen men ziet dat ze die zooge zegde christene volksmannen ophe melen, verheffen en ondersteunen men ziet ze uitroepen dat zijn onze mannen want zij laten de kerk in 't midden der gemeente staan, zij zijn niet katholieker dan de Paus. Men weet wat zulke woorden bedieden in de pen van schrijvers lijk de opstellers van 't Laatste Nieuws. Men hoort de hoofden der geuzen uit roepen Wij stemmen voor de volkspartij, wij ondersteunen een priester tegenover den man, die geuzenbladen als den warm- sten verdediger van den Godsdienst bestem pelen, en zulke woorden klinken aanmoe digend als zacht muziek in de ooren der menners van de christene volkspartij. Men ziet do kapiteins der beide partijen arm in arm de straten doorwandelen men ziet ze zich vereenigen in geheime kroch ten om de wederzijdsche voorwaarden hunner overeenkomst te behandelen, zich onderling verstaan over den prijs van hunne ondersteuning Men ziet nooit in K. R. orgaan der scheurmakerij eenen aanval noch tegen de liberalen, noch tegen de socialisten, de gezworene vijanden van alle maatschap pelijke orde. Integendeel men leest er niets in dan venijnige schimpwoorden tegen onze katholieke partij. En moet het volk daaruit nietbesluiten de oü katholieken dat zijn onze vijanden en zoo men spreekt van Geloof of Gods dienst dan moet dit alles maar een naam zijn niet eene zaak. De eifeltorenachtige dwaling, de onaf- meetbare dwaasheid door mijnheer P. D.L. op eene meeting uitgekraamd, is dus logisch. Dat besluit vloeit regelmatig en rechtstreeks voort uit de grondbeginsels hem door zijn dagblad en door de ver keerde handelwijze zijner oppervoogden ingepompd. Maar daarom laat het niet eene dwaas- heid.ecne dwaling te zijn. Die woorden, door mijnheer P.D. L. uitgesproken kenschetsen ons ook den toestand der gemoedereu op den huiten. De sterkste dam tegen overstrooming der omwentelingsgedachten is hevig aangetast en burger E. Van de Velde zal haast mogen zeggen dat de buiten van Aalst rijp is voor hunne gedachten dank niet alleen aan de liberalen maar ook dank aan de chris tene volkspartij,bij wiens handlangers de Godsdienst maar een naam meer is Op een ander terrein dat derpractische middelen wordt dien invloed reeds gevoeld. De machiavelische stelregel het einde wettigt de middelen wordt zonder eenig overdenken toegepast. Alles is goed als men maar tot het geweuschte doelwit komt. Zij nemen als billijk en schoon aan zijnen tegenstrever uittejouwen en na zulke schoone daad hem in 't aangezicht te slingeren dat hij daar geenzins te goed voor is, 't is ook prijsbaar, meeneu die mannen die gelooveuendenken dat katho liek, liberaal en socialist maar een naam zijn, tot naamlooze brieven en bedrei gingen hunne toevlucht te nemen. Een tegenstrever,dien zij niet antwoorden kun nen in 't publiek willen zij door liedreeg van laster tot zwijgen brengen alsof ieder Belg het recht niet meer had vrij en vrank zijn gedacht te uiten. Wij overdrijven niet, beste lezer, hier is het slot van den brief, hooger bedoeld. Wij eerbiedigen de schrijfwijze Indien gij niet begeert dat u brief in dagbladen verschijne, geliefd geene verdere valsche uitdagingen meer uit te kramen door u pen die u zoude moeten dienen tot eer in plaats van laster op u te trekken. Mijnheer de lasteraar, ga zachtjes aan uwen weg met lasterende tongen, met eerroovers zal ik mij slechts inlaten om hun een gepast antwoord te doen geven, dat ze wel aan den baud zal leggen en hem allen lust benemen. Hebt ge 't beet Een afschrift van den brief is aan wien behoort van rechtswege gezonden opdat later in geval van nood, de verantwoor delijkheid op de duidelijkste wijze kunne vastgesteld worden. Mijnheer de lasteraar kan zich tot zijn gazet wenden, die heeft de specialiteit van lasteren maar hij bedenke goed eer hij aan 't werken gaat. Vrienden, laat u nooit door naamlooze brieven, de schrijver, moge zich verraden hebben, afschrikken uwen plicht te doen, allen op post. Indien men u lastert of uwe eer rooft zal men elders goede wre kers vinden. Spreekt maar luider omdat men u toeroept Zwijgt of men zal u lasteren. Heer Opsteller, Ziehier eenige ophelderingen rakende uw verslag over de kantonale bijeenkomst van zondag laatst Ik heb trachten te doen uitschijnen, zondag, dat onder de ongelukswet van 1879, de gemeenten verarmd waren, dat zij de geldelijke middels niet meer beza ten om nieuwe kasseiwegen te leggenhet jaarlijks crediet van 100,000 fr. door de Provincie aan die werken bestemd, wierd niet uitgeput, en de raad vermeerderde de toelagen van 1/6 tot 1/4 der uitgaven. Nauwelijks waren de katholieken aan het roer, of de gemeenten herleefden het crediet van 100,000 fr. wierd ver ontoe reikend; het 1/4 wierd noodzakelijk op een 1/6 teruggebracht en er kwam door mij eenen voorstel te berde, om aan de vragen tot hulpgeld te voldoen, bet crediet te brengen van honderd op twee honderd duizend fr. Dit wierd gedaan in naam van de commissie der openbare wegen. In mijnen naam persoonlijk vraagde ik dan ook de groudlasten geheven ten pro- fijte der Provincie, heel af te schaffen, ter ontlasting van de stad en van den buiten. Maar waar het geld gevonden, om te kunnen de inkomsten te verminderen, en de uitgaven te vermeerderen Voor hetgeen heel het land betreft, zekere inkomrechton heffen, als op de hop, geerst, haver, eiers. In 1860 kwa men er in Belgie uit den vreemde binnen een half millioen eiers; in 1890 negentig inillioen in 1892 honderd millioen. Wie verslint die? Begoede menschen, rijken, en zekere rijke nijverheden. Een eens in- komrechten per stuk, maakt twee honderd duizend fr. voor den Staaten welke bij winst voor de boerkens meest al dood arm, die deze waar vermerkten De Staat kan millioenen bijwinnen, en tevens eene onrechtveerdigheid doen ver dwijnen op de volgende wijze De onroerende goederen, erfenisrech ten. grondlasten, enregistrement, hypo theek, brengen jaarlijks op circa 70'mil lioen. Actiën, obligatiën betalen niet. Er bestaat voorzeker in ons land drie, sommige beweren zes maal zooveel kapi taal in geld dan in goed. Actiën en obligatiën moeten b.elast worden en de grondlasten verminderd de rechten op koffie, bier en andere le vensmiddels, even veel gebruikt door ar men als door rijken moeten verminderd of afgeschaft worden. Voor hetgeen de Provincie aangaat, deze kandeuoodige geldmiddels vinden, zonder slag of stoot, in eene verbeterde en rechtveerdigere toepassing der belasting op den verkoop van vergiftige of zooge zegde sterke dranken. Dr P. Mebtïnb. Aalst, den 5 oktober 1894. Geachte heer Uitgeveer, Het ondcrwijzerssyndikaat van het Arrondissement Aalst, hield den 29 Sep tember 11. zijne tweede algemeene verga dering. Na eene grondige bespreking van het groot en belangrijk vraagstuk onzer lotsverbetering, is er besloten al de leden volle vrijheid te laten om in de kiezing van 14 oktober hunne stem uit te brengen naar de inspraak hunner overtuiging, in 't belang vau het lager onderwijs en voor het welzijn van het onderwijzend perso neel. Iedere onderwijzer zal de verklarin gen welke door de heeren kandidaten wer den gedaan of nog gedaan zouden worden, zonder vooringenomenheid in overweging to nemen. Het svndikaat heeft in zeer korten tijd veel veld gewonnen; 153 onderwijzers van alle gezindheden hebben er zich bij aan gesloten, dagelijks ontvangen we nieuwe bijtredingen en we zijn zeker dat eerlang alle onderwijzers en onderwijzeressen deel zullen maken van ons syndikaal verbond. Aanvaard, Heer Uitgever, met onzen dank, de verzekering onzer hoogachting. De Schrijver van 't Syndikaat, J. Van op den Bosch. A.ltijd liegen en door die leugens 't werkvolk ophitsen tegen hunne mees ters ziedaar 't werk der scheurmakers. (Woorden van eenen eerbiedweerdigen priester onzes Arrondissements.) Aalst, den 4 Oktober 1894. HeerUitgever vanDen D enderbode «Aalst Mijnheer, Als geabonneerde kom ik u vriendelijk verzoeken de volgende regelen in uw geëerd blad op te nemen. Zaterdag laatstleden hebben er eenige partijgangers der volksfopperij een chari vari gebracht aan den bestuurder der fabriek P.-L. Monckarnie en zonen, te Hofstade, Tragel. De reden waarom men den bestuurder in het midden van den nacht in zijn rust stoorde en den schrik bracht in het huis gezin is gemakkelijk om vinden ten eerste hij is geen partijman der volks- foppersen durft op tijd en stond hun hunne zaligheid zeggen dit hebben zij ondervonden op hunne eerste meeting van Hofstade ten tweede in het weekblad - De Werkman, was er vrijdag een artikel verschenen, waarin er geschreven wordt, dat men op de weverij van Hof stade, Tragel, het werkvolk maar 4 en 6 franken betaalt per week. Ik, als naaste gebuur der weverij en veel met het werkvolk der fabriek Monc karnie en zonen zijnde, durf u verzekeren, Mijnheer, dat al wat De Werkman schrijft, niets is dan laster en logens. Ik weet dat zij eene goede daghuur kunnen winnen en bet ware te hopen dat er veel zulke weverijen in de stad Aalst waren, dan zoude zij mogen zeggen als zij dit fabriek verlaten nu kunnen wij werken, nu moeten wij ons voor niemand meer achteruit trekken. Om het fij n der zaak van zaterdag te weten, was ik woensdag by den bestuur der gegaan, maar wat ik daar gezien en gehoord heb, gaat alle gedacht te boven, nooit zal ik het vergeten. Ik meende dat alles in volle werksta king was, daar de machien niet werkte en alles stil was. Ter welke gelegenheid werkt gij niet vroeg ik aan den bestuur der. Hebt nog een weinig geduld, was zijn antwoord, dan zult gij zien wat er gaat voorvallen. Eenige minuten na tien ure kwamen de heeren Monckarnie op hun fabriek en wat vonden zij in het bureel, gansch het fabriek, al het werkvolk om ter gelegen heid hunner belooning in de Tentoon stelling van Antwerpen uit de handen van het werkvolk een prachtige bloemkorf te ontvangen als blijk hunner erkentenis, en om te antwoorden over al den smaad en laster die hun worden toegebracht. Zulke feesten doen deugd aan het hart en doet zien dat het werkvolk der heeren Monckarnie hunnen eerbied en erken tenis weten te geven aan wie hem toekomt. Ontvang, mijnheer, de verzekering mijner ware hoogachting. Frans De Ronck. Mijnheer de Opsteller van De Denderbode. Ik lees in de Klokke Roeland van zondag 30 September een brief van den advokaat Herman De Baets, van Gent, waarbij hij eene kandidatuur weigert. Deze brief behelst zoovele dwaasheden dat het niet mogelijk is van zulks te laten schrijven zonder te antwoorden. M. De Baets zegt dat onze kandidaten in hunne redevoeringen aan de kiezers het volgende vragen 1) Eene af keuring van de politiek van M. Beernaert 2) Eene betooging tegen de Evenredige Ver tegenwoordiging 3) Eene betooging ten voordeele van de inkomrechten op de granen. Niets is min waar als dat. Onze kan didaten hebben de politiek van M. Beer naert niet afgekeurd ;zij hebben alleenlijk betreurd zijne hardnekkigheid en zijne oppositie aan eene politiek van bescher ming. M. Woeste alleen heeft eene per soonlijke verklaring gedaan nopens het evenredig stelsel. De katholieke kiezers laten immers die kwestie vrij en het ver werpen van het evenredig stelsel is geens zins de hoofdkwestie van ons programma. Er is enkelijk geen spraak van. Zoude deze kwestie die voor vele hebzuchtige en eerzuchtige mannen eenepolitieke spring plank geworden is, ook een artikel van geloof zijn Inkomrechten op de granen vragen onze kandidaten ook niet maar wel op de margarine en het vreemd vee. Ziedaar de waarheid. Maar liet is zonderling een katholieke advokaat de partij te zien nemen van de mannen van de Klokke. En als hij zegt dat hij niet aarzelt te verklaren dat de scheurmakers niet bij de Roelanders zijn maar wel bij de katholieke Associatie, zouden wij bijna moeten gaan twijfelen... M. De Baets weet misschien niet wat die mannen schrijven in hunne "Klokke n Scheuren zal de oude partij zeiden zij, waarin er enkel spraak was van Geloof, van Godsdienst, enz. M. De Baets betreurt dat uien geen treffelijk accoord gesloten heeft met de Roelanders. M. De Baets weet misschien niet dat deze manneugeen accoord willen, zij willen zich niet onderwerpen aan eenen poll van katholieke Afgevaardigden, omdat zij liberalen van doen hebben om gekozen te zijn. En na maanden lang de laagste lasteringen gespuwd te hebben tegen al wat eerbaaren treffelijk is,komen zij hun voorstellen als verstootelingen. Welke comedie Neen zij moeten zich niet vergelijken aan Pottier, Verhaeghe en andere ware werkmansvrienden want deze bevechten de socialisten maai' niet de katholieken. De Roelanders doen het anders. Voor de katholieken zijn hunne schichten, en met de geuzen zijn zij 't accoord. Op het laatste van zijnen brief zegt de schrijver dat hij weigert voor bijzondere redens. M. De Baets is een fijnaard en geheel zeker heeft hij goeden reuk bon flair in 't fransch). Want hij weet wel wat er aan de Volksfoppers den 14 October te wachten staat. De druiven zijn te groen, denkt hij, en goed voor de knechten van de Klokke.» liet i» voor niemand een geheim te Aalst en elders dat in ge val van balloteering de socialisten voor de volksfoppers zullen stemmen. En dan durft men 't accoord tusschen de beide partijen stoutweg loochenen. Aalst, 3 Oct. 1894. Heer Uitgever, Ik heb waarlijk moeite om U op te vol gen in al uwe leugens en lasteringen. Leugen N. 1. Gij zegt dat ik dijnsdag te Niuove in de Klokke Roeland een lange onderhandeling hebt gehad met socialist Anseele. Antwoord Ik heb nog nooit van mijn leven M. Anseele gesproken. Leugen N. 2. Gij drukt dat ik een so cialistisch gesprek heb gehad met den baas eener liberale herberg nabij het Stadhuis te Ninove. Van al uwen zeever is er geen woord, geen letter, maar, willen wij te samen gaan met getuigen bij dien baas Doet gij het niet, gij hebt gelogen M. Van de Putte. Leugen N. 3. Over St. Maria-Auden- hove, schrijft gij eerroovende, eerzoole dingen, waarvoor gij zult antwoorden te Dendermonde op de Rechtbank. Ziehier de waarheid, Mijnheer Van de Putte. Een man die gebaart mijn vriend te zijn, had fluitjes gegeven aan een zestig tal kleine jongens en meisjes, van 10 tot 12 jaren. Die onnoozele kinderen hebben ons gevolgd al fluitende, een jongeling was er ook die afgrijselijk vloekte en huilde Leve Woeste Men had hem dat geleerd. Wij zijn zonder den stap te verhaasten en zonder te loopen naar de statie van Erwetegem teruggekeerd. En gij, Van de Putte, durft mij vragen Is het waar dat gij in uwe vlucht uwe portefolie hebt verloren die al uwe Roe- landsche en andere geheimen bevat Ik geef u de permissie M.Van de Putte, al die geheimen bekend te maken aan gansch de wereld. Maar 't zijn al domme leugens. Ziehier de waarheid. Terwijl ik sprak op den cour der her berg, heeft men mijn klein Brivierken ge nomen dat ik in de kamer had wegge legd..... en dat noemt gij, eerlijke gazet schrijver, mijn portefolie in dwaze vlucht verliezen met al mijn Roelandsche en andere geheime Gij vraagt mij. Is het waar dat gij door vrouwlieden en jonge dochters zoodanig zijt mishan deld, ja, zelfs ontvanger zijt gemaakt ge worden en dan het met loopen hebt moe ten halen Hebt gij aan die vrouwlieden soms iets misdaan, want 't is wonder dat de anders zoo zachtaardige Evaskinderen zoo boos zijn geweest?.... n Mijn pen valt mij uit de hand van walg en verachting, Van De Putte, over zulke lafhartige en eerlooze insinuatie... en ik zal u antwoorden op Donderdag 11 Octo ber voor do rechtbank van Dendermonde. Gij zult dezen brief opnemen in uw aanstaande nummer als antwoord op uwe gazet van 27 September 1894. A. DAENS, pr. Onze antwoord zal kort wezen. Wij hebben u slechts vragen gesteld en gij ant woordt, is dat niet schoon van ons Wij zullen met u afrekenen te Dendermonde of elders op tijd en stond, doch vergeet niet dat wij ook eene rekening hebben ten laste ge weet wel van wie. Wat de insinuatie betreft, gij kunt u alles verbeelden, 't slechtste 't eerst, ge lijk gij zelve het wilt of verkiest, aat raakt ons niet. Daar zijt gij volkomen vrij van. Maar aan u te bewijzen dat wij, 't gene gij u verbeeldt, hebben bedoeld. Gij spreekt vam walg.... Weet gij wat walg inboezemt 't zijne de laffe beschul digingen, de gemeene leugens, de vuige lasteringen die, door scheurmakende or ganen, door beleedigende plakbrieven, door lasterende redevoeringen op de Roe landsche meetingen tegen de Katholieke Kandidaten worden uitgebraakt. Ziedaar wat aan alle eerlijke lieden walg inboe zemt Wat den 11 October betreft, niet te haastig joibj, niet te haastig Kandidaat Plancquaert van Somergem, Vrijdag avond gaf meester Plancquaert van Somergem zijne eerste vertooning. De vergadering, in de herberg den Turk alhier, was samengesteld uit 75 socialisten, 50 liberalen en 10 kre- mers!(de mannen van anker en zonneen misschien 20 katholieken die opgekomen waren om dien vreemden vogel eens te bekijken... of er 50 kiezers bij waren daar twijfelen wij aan De conferencier, is begonnen met te spreken van de slaven bij de Romeinen en van dezes opstand tegen hunne meesters van de Fransche Revolutie, die volgens hem is uitgeborsten tegen de overgroote macht van priesters en edele kasteelheercn; van de Revolutie van 't jaar 30,welke ver oorzaakt wierd door de dwinglandij der Hollanders, en zoo is hij eindelinge gekomen tot den dag van heden nu ook is het volk verdrukt door de rijkende katholieke kandidaten zijn rijke men schen, die in prachtige voituren rijden, terwijl de arme man te voet moet gaan en die heeren bezorgen te Brussel alleen lijk de belangen der rijken, enz., enz... Hij,meester Plancquaert van Somergem en zijne medefoppers, zullen de belangen van den minderen man tegen de rijken i verdedigen de contributiën zullen afge schaft worden. Ge ziet lezers dat het volstrekt den zelfden praat, hetzelfde stelsel is, als dat der socialisten den minderen man op hitsen tegen al wie iets bezit Onnoodig te zeggen dat de aanwezige i socialisten en de mannen van anker en zonne n de gevoelens van den kristenen socialist volstrekt deelden. Wij moeten bekennen dat de liberalen integendeel zeer weinig smaak in dien uitval tegen de rijken schenen te vinden men begrijpt dat, want verscheide van hen rijden ook in prachtige voituren 1» Vooralleer te eindigen, heeft meester Plancquaert willen uitleggen waarom de Foppers hem, vreemdeling en onbekend, hier als kandidaat hebben genomen. Dees deel der conferencie is verre uit het belangrijkste. Hij is kandidaat 1° Omdat zijne makkers hem, in 1892, ook eenen grooten dienst van dien aard hebben bewezen, met in het kanton Somergem, meetingen te gaan geven in voordeel zijner scheurmakerskaudidatuur voor de Provincieraad. Spreker had moeten bijvoegen dat niet tegenstaande de ondersteuning van De Backer en De Pelsemaker, hij eene kolos- j sale buis heeft opgedaan, en dat hij sedert zijne volle goesting heeft van de scheur- j makersstielte Somergem I 2° Plancquaert heeft eene kandidatuur aangenomen omdat men niemand in ons Arrondissement vond die durfde als 4de kandidaat optreden Er zijn mannen ge noeg, zegt spreker, maar niemand durft aannemen uit vrees van pastoor en burgemeester te misnoegen Hij spreker is van duivel noch hel ver- i veerd, en daarom heeft men hem komen opzoeken 122 uren van bier f (Van Aalst naar Gent rekent men .5 ure, van Gent naar Somergem 11/2; dus te samen 6 1/2 ure. Daar maakt die groote geleerden 12 uren van En nu voor 't slot Een toehoorder, gekend als zwanzcur, vraagt aan Plancquaert of het voor de 4000 ballekens niet is dat hij naar de Kamer zou willen trekken, en of hij daar geene 2000 fr. zou kunnen afstaan aan den armen werkman. Plancquaert antwoordt dat zulks onmo gelijk is, aangezien dio 4000 fr. moeten dienen om den gekozenen te laten leven. Daarna staken de mannen van anker en zonne den spreker eens omhoog, en de comedie was gedaan I Iedereen trekt er van door. NOTA. Phincquaert had de plicht te doen kennen wie hg is de kiezers hebben recht hem te kennen. Wij zullen hem helpen Plancquaert heeft een exaam afgelegd voor advoka.ithij heelt vaarwel ge zegd aan de rechten. Daarna heelt hij een exaam afge legd als ingenieur. Dan is hij fabrikant geworden van chocolat. Nu is hij pcünbrandcr en kruidenier. Nog al eenen die niet zal weten waarineé hij zal rijk geworden zijn gelijk Pater Daens. die ook al van alles gedaan heelt en eindelinge tot niets is gekomen. 't Is oprecht kurieus hoe soort altijd soort zoekt en vindtI M.Jnn Van Lnngenhaeke. Wii hebben iu ons vorig nummer meê- edeeld dat de heer Jan Van Langehaeke csloten had als kandidaat voor de Volks kamer op te treden. Dit was waarheid, wantinderdaad zijne vrienden kwamen donderdag 11. na vijf uren, hier te Aalst, om zijne voorstelling en de aanvaarding zijner kandidatuur deu heor Voorzitter van het Hoofdbu reel te behandigen. Het was dus te laat, want slechts tot 4 uren had men den tijd om de kandida turen geldig te kunnen aanbieden. Waarom zou de heer Jan Van Langen- haeke zijne kandidatuur willen stellen hebben

De Denderbode | 1894 | | pagina 2