NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 21 October 1894. 10 centiemen per nummer. 49s'e Jaar N. 2924. PROVINCIALE KIEZINGEN. Hier stemt men goed Provincie Kiezing En de scheurmakers M. Woeste. Provinciale kiezingen. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS J Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOS8ENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4 D VERTENTIENPRIJ S Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. KANTON AALST. Kiezing voor Q Provinciale Raadsleden. den 28 October 1894. G REE F VAN HALF VASTEN BETHUNE SOCIALISTEN LIBERAAL. BLANCQUAERT DE VOS EhMAN LI M PENS MERTENS Aalst, SO October 1894. van 28 October 1894. Zondig aanstaande zijn de Kiezers van ons Kanton welke den ouderdom van 30jaren bereikt hebben, geroepen om G Provincie Raadsleden te verkiezen. De Kandidaten der Katholieke Kies- vereeniging van 't Kanton Aelst zijn de 6 uittredende leden 1. M. BETHUNE Felix, Advocaat, te Aalst. 2. M. BLANCQUAERT Alexander, Schepene,te Lede. 3. M. DE VOS Germaan, Geneesheer en Burgemeester, te Erpe. 4. M. EEMAN Rudolf, Advocaat, Lid der Bestendige Deputatie, te Aalst. 5. M. LIMPENS Emiel, Advocaat, te Dendermonde. 6. M. MERTENS Pieter, Geneesheer en Burgemeester, te Gijsegem. Geen Kanton van gansch onze Provin cie, wij mogen het met fierheid zeggen, zendt naar den Gouwraad verkleefder, ieveriger en getrouwer mannen als het Kanton Aalst. Inderdaad geene beslissing, van welken aard ook, wordt er in den Gouwraad ge nomen zonder dat onze Vertegenwoordi gers er dadelijk en beslisseua aan me dewerken met het oog op de belangen van ons Kanton. Het is dus niet te verwonderen dat de vergadering dor 256 Afgeveerdigden der Stad en der 21 Gemeenten van 't Kanton Aalst, eenpariglijk eene nieuwe Kandida tuur hebben aangeboden aan de uittre dende Raadsleden, na dat deze rekening hadden gegeven over de eervolle wijze op dewelke zy hunne vroegere mandaten hebben volbracht. En wie komt er tegen onze Katholieke lijst op Eerst en vooral de socialisten met j eene volledige lijst. Drij dier kandidaten zijn'Aalstenaren, de drij andere behooren tot de kopstuk ken der Gentsche socialisten. De mannen der roode vlag volgen een ordewoord welk hun komt gegeven te worden, ten gevolge der onverwachte en schrikverwekkende zegepralen welko.de socialisten komen te behalen in de Wet gevende Kiezingen De socialisten vangén overal den strijd aan waar zij ingericht zijn. Ze weten zeer wel, dat zij hier geene de minste kans hebben op het gebied der Provinciale Kiezingen, zooveel te meer dat het grootste deel hunner verkleefdste aanhangers minder dan 30 jaren tellen en dus geen kiezer zijn voor den Senaat, en bijgevolg ook niet voor de Provincie. Maar zij willen zich meer en meer in richten in vooruitzicht van de bestorming welke zij, met de medehulp der liberale partij, bereiden tegen onze Gemeentehui zen. Zietdaar hun doel 1 De vooruitstrevers hebben dan beslist van, zooals in de kiezing van 14 October, de Katholieke lijst te bestrijden met te werken en te stemmen voorde scheurma kers n indien zij opkwamen. Wat de liberale partij betreft! Zij verdwijnt meer en meer van het politiek tooncel. Het vooruitstrevend deel dier partij dat nog een weinig ingericht is, heelt nogthans pogingen aangewend om eeuige kandidaten te krijgen, 'tls vruchteloos geweest, niemand wilde zich.... slachtof feren, en de twee woelende liberale advo caten, die niet beter vragen dan op 'ne lijst te pralen (daarmee trekken zij de aandacht op zich I) zijn platzak naar huis getrokken Deze ook hebben tot den laatsten oogen- blik geaarzeld of zij hun schoon tverk tegen de Katholieke Partij zouden her nomen hebben of niet. Geheel deze week hebben zij langs alle kanten geloopon, bezonderlijk te Moorsel en. te Lede, om kandidaten te vinden. Nergens zijn zij thuis gekomen de per sonen tot dewelke zij zich wendden, vroe gen hen Maar wat redens zult gij aan de kiezers geven om tegen de katho- lieke lijst op te komen Kwijten die heeren hunne plichten niet Zullen wij n dat beter doen Wat kunnen wij aan de kiezers meer beloven te doen dan de uittredende leden gedaan hebben De n kiezers kennen de uittredende leden,zij n zien ze sedert jaren aan 't werk ze zijn n er dagelijks meê in betrekking gelooft B niet dat de Provinciale Kiezers die tot n de jaren van verstand gekomen zijn, n zich door dwaze beloften zullen laten n misleiden...» En ten allen kante wierden de kandi- datenjagers met vele complimenten aan de deur gezet 1 Wat nu gedaan Na veel geloop, is er eindelinge beslist van'tspel maartc wagen, enten strijde te trekken met de twee kandidaten, aie, zoo als een dezer het zelf zegde, aange- nomene had van 't slachtoffer te zyn. De scheurmakers komen dus op met twee kandidaten: advokaat Ghysselinckx van Aalst en Jan-Alfons Moens van Her- dersem Waar zij dezen laatsten uitgehaald heb ben weten wij niet De persoon waarvan spraak is wel die M. Jau-Alfous Moens, niet waar? die door het liberaal ministerie, in 1879, is burge meester genoemd teHerdersem in de min derheid van den Gemeenteraad, omdat hij zich bereid verklaarde de ongelukswet van 1879 sliptelijk uittevoeren. Die na zich meester gemaakt te hebben van het Schepenen-college met de mede plichtigheid van minister Rolin, van hate lijke gedachtenis, het katholiek onderwijs en dezes leeraars onmedoogend bevocht Die om zijne vrome geuzendaden door het Katholiek Ministerie niet meer her- noemd wierd, ondanks al de pogingen die er daarvoor door zekore personen aange wend werden 't Is wel die persoon, die uw kandidaat is, niet waar, scheurmakers V Hewel 't ziet er proper uit G' en kondet waarlijk niet beter kiezen als 'nen vijand van het katholiek onder wijs 'nen oudsleepdrager van Pieter Van Humbeek die om burgemeester te wor den de droeve zending aanvaarde van de ongelukswet van 1879 tegen de katho lieken uittevoeren, in andere woorden,om de ziel onzer kinderen aan de R. K. Kerk te ontrooven en er godverloochenaars, re ligiehaters en priestersvervolgers van te maken. Dat noemt men met de Katholieke Partij den zot houden Wij zijn nieuwsgierig het programma dier twee kandidaten te zien. Wy zijn nieuwsgierig te vernemen wat zij afkeuren in het politiek gedrag van onze uittredende Raadsleden Zullen zij beter als onze Kandidaten de belangen van Kerkfabrieken, van Wel dadigheidsgestichten eu van Ge meentebesturen behertigen Zullen zij beter als onze Kandidaten het Vrije Katholieke Onderwijs ondersteunen Zullen zij beter dan onze Kandidaten de belangen van den Landbouw verde digen Zullen zij voor onze Gemeentebesturen meer hulpgelden bekomen voor liet stich ten en onderhouden van Buurtwegen Zullen zij de belangen van de Werk lieden beter ter herte nemen dan onze Kandidaten het deden toon zij in den laatsten Zittijd van den Provincieraad het stelsel van minimum van dagloon stem den voor do openbare werken der Pro vincie, dank aan hetwelk de werkman voortaan verzekerd is dat de concurrentie tusschen de aannemers op zijnen rug nimmer zal geschieden, en er hem eene behoorlijko daghuur zal betaald wordeu Ja, wij zijn nieuwsgierig het programma der scheurmakers omtrent dit alles te kennen. Maar wij zullen er waarschijnlijk lang naar wachten 1 Luister eens, pater Daens, wij hebbeu u iets te vragen. Zoudt gij dien brief of dit briefje niet willen afkondigen in Het Land van Aelst, dat gij donderdag 11., des namiddags, per express, uit Gent hebt ontvangen En als wij er u plezier kunnen meê doen, Denderbode zal het gratis afkondi gen, hoor je Ruitenbrekers. Meer eu meer tooncn onze Medeburgers zich ver- ontweerdigd over het gedrag der mani festanten voor js/vd Daens, die hier maandag namiddag al vloekende en hui lende Leve paster Daens en hij mag er wezen door onze straten trokken. Ook zongen de manifestanten socialistische en vuile liedjes cn lieten zij bedreigingen hooren tegen de ryken. 't Was echt socia list I En om hun hoogst afkeurlijk gedrag te bekroonon, wierpen zij vensterruiten in van eenige burgershuizen en van t'Ge stichtder Eerw. Broeders van de christelijke scholen. Eenige weken geleden wierpen de par tijgangers vao.de scheurmakers des nachts in de dertig vensterruiten in van 't Klooster te Meire, De aanhangers der christene volks partij die de vensterruiten der Kloosters gaan insmijten, 't is proper, ja, 't is pro per De andere socialisten hebbeu dat hier te Aelst nog nooit gedaan fMKT* Kiezers De uitnoodi- gingsbrieven voor do Provinciale Kiezing zijn gedrukt op wit papier. Zij alleen dio eenen rooskleurigen uit- noodigingsbrief ontvingen voor de Kiezing van Zondag 14 October lest, kunnen tot de Provinciale Kiezing van Zondag 28 October toegelaten worden. De uitnoodigingsbrieven tot dc Kamer- kiezingen dienen tot niets meer. M. Woeste, zoo schreef meer dan eens de zoo eerlijke man van Chipka, wordt door de hoogere Geestelijkheid eu door al de Bisschoppen van België ver oordeeld en verloochend. Men weet dat de eerlijke Petrus Daens, van de eerste leugen niet geborsten is, getuigen weeral zijne beschuldiging van Colossaal Kiesbedrog tegen den acht baren heer Vrederechter Calewaert, iets waarover hem, naar men ons verzekert, strenge rekening gaat gevraagd worden. Nu, M. Woeste, wordt door de hoogere Geestelijkheid en door al de Bisschoppen veroordeeld 1 Maar als dat waar is, heilige man van Chipka, hoe komt het dat het volgende kon voorvallen Maandag werd M. Woeste, als gekozen uitgeroepen, en daar alle ware Katholie ken zijne kiezing vurig verlangden, ver wekte zij veel vreugde. Z. H. Mgr. de Bisschop van Namen was ook hoogst verheugd over de ver kiezing van M. Woeste en dadelijk schreef hij hem, als volgt Mijnheer de Staatsminister. - Gij komt te zegepralen over de droe- n vigste der samenzweeringen. Ik dank n God en ik wensch U geluk, of liever, n ik wensch geluk aan 't Katholieke Bel- n gië voor wie uwe verwijdering uitdc Kamer een ongeluk ware geweest, f J. B. Bisschop van Namen. Aardige veroordeeling door al de Bis schoppen, niet waar, geeërdc lezers Meer zulke gelukwenschingen werden aan onzen verdienstrijken Woeste, door de hoogere Geestelijkheid toegestuurd uit alle Bisdommen des Lands. Wat kaakslagen voor den heiligen man van Chipka Kanton Aolmt. Een ernstig woord tot de kiezers. De wet bepaalt dat kiezer zijn voor de samenstelling van den Provincieraad, zij, die kiesrecht bezitten voor den Senaat. Dus de kiezers die op 28 October aanst. moeten optreden, zijn mannen die ten minste den ouderdom van 30 jaren hebben bereikt, in andere woordeu,mannen welke hunne stemming rijpelijker zullen over wegen, dan de meer driftige jeugd. Bij de Senaatkiezing van zondag 11. heeft men dat zonneklaar kunnen bestatigen. Immers de heer Karei Liénartkan didaat, der Katholieke Partij, bekwam, in het kanton Aalst, stemmen terwijl de heer Van Bunnen, kandidaat der volksfopperij slechts vereenigde, U 1 £5 stemmen t zij eene meerderheid van 1291 steramen in voordeel van M. Liénart. En nogthans al de Greeven van half vasten, het grootste deel der liberalen, radikalen, socialisten en anarchisten, al de Roelandisten, Donchisten en andere Tisten hebben voor M. Van Bunnen ge stemd. Wat zegt ons dat, katholieken Dat zegt ons dat* zoo wij allen onze plichten van ware katholiek volbrengen, onze meerderheid zal klimmen tot het punt dat het eene verplettering zal wezen voor onze tegenstrevers, voor hen die zich den schooneu naam van katholiek toe eigenen, maar die niet aarzelen, uit fou tere wraakzucht, een verbond te sluiten met de liberalen onze gezworene vijan den. (iJUJ Want, wie zóu het durven betwisten dat M. .lan-Alfons Moens, oud burgermeester van Herdersem, een libe raal is Aan hem dio zou beweeren datM. J. A. Moens een kathotiek is, zouden wij dade lijk antwoorden De liberale minister Rolin benoemde nooit een katholiek om de ongelukswet van 1879 uitte voeren.... 1 Die ongelukswet die de zielen onzer kinderen aan de R. K. Kerk moest ont rooven, om des te gemakkelijker het kadaver van 't Catholicismus, in oen graf kuil te rollen,'gelijk Piet Van Humbeeck, in de Antwerpsche krocht der vrijmetse larij uitriep. Om die ongelukswet ten uitvoer te brengen, die zooveel rampen eb onheilen heeft gesticht, die de financiën van zoo vele gemeenten heeft in gevaar gebracht, benoemde minister Rolin, M. Jan-Alfons Moens als burgemeester van Herdersem. Geen enkel Gemeenteraadslid van Her dersem had 't burgermeesterschap willen aanvoerden Waarom niet?.... Omdat het ware katholieken waren die tegen huune Moeder, de Heilige Kerk niet wilden strijden Omdat de ongelukswet de kinderzielen aan hunne Moeder wilden, ontrooven Omdat de ongelukswet hon geliefde Herdersem in een nest van godsdienstha ters en religievervolgers zou herschapen Omdat zij hunne gemeente niet wilden ruïneren M. J. A. Moens was alsdan ge meenteraadslid en de liberale minister Rolin benoemde hem totBurgemeester van Herdersem, met last, de ongelukswet van 1879, in al hare deelen uit te voeren. En M. J. A. Moens, kweet zich vol komen van de taak hem door den libe ralen minister Rolin opgelegd; het ging teHerdersem toe gelijk overal: vervolging der katholieken, niets... niets dan ver volgingen.... vervolgingen De mcnscken van Herdersem zullen het zich nog wel herinneren.,.. Ehwcl, katholieken, die man, die libe rale Rolinsche burgemeester is het dat de kristene volkspartij ofte fopperij u u als een kristene kandidaat durft voorstellen Die hardnekkige liberaal is het die jopd Daens u aanbiedt als kandidaat Ja, jotucI Daens durft u vragen van voor dien liberaal te stemmen Katholieken kan men nu beter met n den spot drijven V Katholieken Jd)ud Daens moet u als nen troep kalkoenen aanzien die onder zijne roede staan, om u te durven vragen voor dien gekenden liberaal te stemmen Vele katholieken hebben zich door het priesterkleed laten verblinden maar nu men weet-, nu men klaar en duidelyk ziet dat de hoofdmannen der zoogezegde kris tene volkspartij, de handlangers.de bond genoten zijn dergeuzen van allen deesem, ware het voor alle katholieken een onver geeflijk kwaad, indien zij voor do twee kandidaten der volksfopperij moesten stemmen I Kiezers, overweegt het goed 1

De Denderbode | 1894 | | pagina 1