KOGBLHOEP. Kieskronijk. DE -)«- Gisteren en vandaag. Briefwisseling. Volle Aflaat. KAATSSPEL HOUTMARKT Allerhande nieuws. Katholieken!De socialist Van der Velde, heeft Woensdag te Char- leroigezegd dat de socialisten werken om M. Woeste te Aelst en M. de Burlet, te Nijvel te doen vallen. Dus de Donchekliek, de liberalen van allen deesem en de socialisten werken te samen tegen ons. Stad Aelst. Provinciale kie/.ingen. Algemeene Verga deringder Katholieke Kiezers, ten lokale van den Katholieken Werkmanskring, Zonnestraat, op morgen Zondag 21 Octo ber om 8 ure zeer stipt des avonds. Dagorde Provinciale Kiezingen van Zondag 28 October aanstaande. De heeren Kandidaten der Katholieke Kies- vereeniging zullen tegenwoordig wezen en het woord voeren. Allen dus op post I De radikalen Janson, Feron en con- soorten hebben do schriftelijke verbinte nis aangegaan van het zuivere algemeen stemrecht voor de gemeente te stemmen. JOtujDaens en zijne medekandidaten willen aat ook. Welnu, dit is eenvoudig de Stadhuizen van Brussel, Luik, Antwerpen, Gent, enz. in een woord, van bijna al ue steden over geleverd in de handen der socialisten en anarchisten. Wat zou hieruit volgen Vervolgingen en de ruïne van handel, nijverheid, landbouw, de ruïne van land, steden en dorpen.Dusarmoede en verdriet! Op 17 September 11. werd ons door een der opperhoofden van de socialisten ge zegd wat zy willen u Wij willen, zegde hij, de bestuurders n der Sank buitenkegelen, de eigenaars b van hunne goederen berooven, de bur- b gerlijke gemeentebesturen omver re teer- pen, en al de werkgevers bestrijden. Ziedaar waarom de socialisten het zui ver algemeen stemrecht voor provincie en gemeente willen I M. Frère ziet stellig van alle kandida tuur af. Ziehier wat hij schrijft aan M. Magis, voorzitter der Association libirale. van Luik. De reden, die er voor onze kandida ten voor den Senaat eenen plicht van maken in den strijd te volharden, de re den die zich opdringen voor de liberale kandidaten in de provinciale kiezingen, bestaan voor mij niet. Ik kan mijnen naam niet van de lijst wegnemen, maar ik heb het recht te ver klaren, om alle dubbelzinnigheid te ver wijderen, dat, zoo mij in de gegeven om standigheden een mandaat werd toever trouwd, ik zulks zou verschuldigd zijn aai myne politieke tegenstrevers; en in die voorwaarden zou het mij niet passen dit mandaat te aanveerden. b Hoeveel stemmen de so cialisten behaalden. Ziehier de opgave per Arrondissement, van de stemmen, die op de socialistische kandidaten werden uitgebracht Brussel, 40,218 Nijvel, 6,533 Leuven, 5,080 Antwerpen, 4,871 Mechelon, 1,930 Brugge, 521 Kortrijk, 3,687 Gent, 15,000 St-Nikolaas, 1,872 Aalst, 2,674 Charleroi, 58,000 Bergen, 42,313 Doornik, 3,633 Atb, 3,036 Zoningeu, 16,915 Thuin, 11,106 Luik, 60,293 Hoei, 7,729 Verviers, 15,498 Borgworm, 1,582 Namen. 32,780 Totaal335,271 18* Vervolg. |:ur bebt gij ze belden, zegde zij, bem de handen loesleUnde. die b|j zich haaslle, te grijpen Vertrek in Gods naam, Lenz vervolgde zij. Wees braaf en dan zal ook de Heer allee ten beate voor u keert n. Lenz knikte zwijgend hij kon niet spreken als aan den grond genageld, bleef hij ataan en liet ook de handen hiel l«s, die zoo vertrouwelijk in de zijne lagen. Ook Nannie dacht er niet aan. dezelve terug te trekken zij gevoelden beiden zekere betrekking, zonder dat in woorden te kunnen uiten. Toen «ij een rijtuig boorden naderen, namen zjj af»ch-id. De landrechter was gekomen en nep Lenz voor de instructie in zijne nabijheid. De zaak duurde veracheidene uren. Het waa geene kleinigheid, alle woonkamers van bel buia, de aehuren en stillen te doorloopen, en daar al bet buiaraad, Zooals wij hier hooger melden, trekt M. Frère-Orban zich uit het politieke leven terug. In zijnen brief aan aen voor zitter der Association libérale, zegt hij onder ander - Men is er toegekomen, door valsche beloften, door een voortdurend stelsel van afbrekerij en lastertaal, de kiezers zonder ondervinding, te misleiden, in zoo verre dat zij de hoofden eener partij ko zen, die openlijk de vernietiging preekt van den persooniijken eigen dom, die de roode vlag opsteekt, de commune van Parijs verheerlijkt en bij eiken verjaardag het doel en de daden te binnen brengt, om het volk den weg aan te wijzen, dien het te volgen heeft. De drie partijen. Ziehier, per provincie verdeeld, de getalsterkte der drie partijen, volgens het getal uitgebrachte stemmen in de kiezing van verleden zondag. WEST-VLAANDEREN. Katholieken 153,062 stemmen. Liberalen 57,510 n Socialisten 4,208 OOST-VLAANDEREN. Katholieken 162,068 stemmen. Liberalen 54,592 Socialisten 20,997 ANTWERPEN. Katholieken 118,007 stemmen. Liberalen 68,895 n Socialisten 6,801 BRABANT. Katholieken 161,527 stemmen. Liberalen 107,103 Socialisten 52,866 n HENEGAUWEN. Katholieken 131,326 stemmen. Liberalen 112,104 n Socialisten 137,977 LUIK. Katholieken 72,827 stemmen. Liberalen 67,766 Socialisten 85,071 B LIMBURG. Katholieken 39,826 stemmen. Liberalen 16,612 Socialisten 1,099 n LUXEMBURG. Katholieken 40,213 stemmen. Liberalen 34,276 n NAMEN. Katholieken 58,052 stemmen. Liberalen 61,905 n Voor geheel het land Katholieken 936,908 stemmen. Liberalen 577,625 Socialisten 309,018 n Ons volk is in den grond katholiek en vlaamsch, en als Dij velen die tweo gevoelens verzwakt en bij sommigen gansch uitgedoofd zijn, dan is dit vooral te wijten aan de doctrinairs, die sedert eene halve eeuw de verfranscbing en het Voltairianism hebben verspreid. Ecrasons l'infame, zegde de Laveleye, is, erkend of niet erkend, het ordewoord van alle nuancen van bet liberalism. Allen hebben dan ook, van den doctri nair tot den anarchist, die spreuk in den mond de vader heeft deze aan den zoon overgeleverd, en als de vader, nu ver schrikt achteruit trekt, dan is het omdat hij bang wordt voor zijn zwaar gevuld geldkoffer, dat den socialist de oogen uitsteekt. Toen hij den oorlog preekte tegen de taal, pleegde hij verraad jegens zijn land; toen hij den godsdienst afbrak, vernielde hij den dam, die zijn geld, zijnen heerd en zijne familie beschermde. Hij dacht dat de mindere klassen nooit om zijnen zak zouden gekomen zijn, en enkel de hand zouden leggen op de rijk dommen van klooster en kerk. Het volk weet echter dat klooster en kerk niet veel meer te verliezen hebben, na de plunderingen der SanscuUotteu maar dat de groote schatten vandaag in de koffers der hedendaagsche liberalen zijn overgegaan. bedden, kasten met hun inhoud, peerden, koeien en wagens op te schrijven, te schatten en in het protocol op te nemen, welke de klerk in de woonkamer aan deuzelfden boek der tafel gereed maakte, waar de oude Kogelboer de komst des konings in den kalender had opgeteekend Hoe icverig alles ook doorzocht werd. nergens was een spoor te vioden van papieren, elke de oude zijn laatste wil had te kennen gegeven, of eenlgc bepaling omtrent zijne nalaten schap gemaakt bad. Het eenige lichtpunt, dat in de zaak te bekomen was, kwam van een boer uit de streek, waar de Kogel- boer eerst had gewoond. Die boer was opzette ijk overgekomen, om over bet lot van zijn ouden vriend nader licht te verspreiden, voor zooverre bem dit na zoovele jaren nog mogelijk was. De man gaf van het hijzonder leven van den boer een zeer nauwkrurig verslag, en vertelde hoe de Kogelboer zaliger, legen den wil zijns vaders, eene betrekking had aangeknoopt met een meisje uit den geringen stand, dat niet uiteen doodarm was, doch ook de dochter van een kleinhandelaar, met wien de vader sedert jaren in volslagen vijandschap leefde. De oude wilde daarom van een huwelijk niets welen meermalen had bij erzieb over kwaad gemaakt, doch het hielp niets. De vader bad hem*bjj al wat hem dierbaar na*, bezworen, dat hij nooit in een huwelijk toestemmen bij was, evenals de Kogelboer Ja, dA&r zitten de schatten der wereld, en nu de socialisten, gelijk de romeinsche keizer, zeggen dat bet geld geenen reuk heeft n dat geld, geld is, van wien het ook kome, nu slaan ze verschrikt de armen uit, om hunne schatten tegen hunne leerlingen te beschermen I Wie heeft die verderfelijke denkbeel den onder het volk verspreid Zij, de doctrinairs,door hunne onzijdige scholen door hunne pers, die niets eerbiedigt van wat hooger leven is door hunne clubs en redevoeringen, kortom, door eene satanieke werking, die bij bet werkvolk in de steden maar al te goed gelukte. Indien er ooit eene maatschappelijke revolutie moet losbersten en deze de boogere standen aanrandt en verzwelgt dan kan de doctrinaire partij en bare nakomelingen zeggen dat is ons werk De woorden van citoyen Vander Velde, verdienen in het marmer gekapt, en in al de doctrinaire clubs te worden geplaatst Wanneer zij (de doctrinairs) n aan 't volk gezegd hebben, gij moet aan den bemel niet geloo- n ven Wanneer zij op de deur hun- i) ner werkhuizen geschreven heb- n ben God komt hier niet binnen Wanneer zij bet wereldlijk en n geheel onzijdig onderwijs heb- i. ben ingerieht jj Dan hebben zij gewerkt om n datgene te doen verdwijnen, wat wij aanzien als de grootste be- lemmering, tot voltrekking on- zer wenschen DE GODSDIENST. Zij (de doctrinairs en libera- n len), zij hebben voor ons den n weg geopend. Zij hebben den mensch van zijn zedelijk en godsdienstig gevoel beroofd; zij hebben hem betooverd door'hunne weelde, door hunne prachtwaarom zouden die mis leiden, die in niets meer gelooven en op niets meer steunen, nu ook hunne rijk dommen eerbiedigen Het liberalism heeft den weg geopend om de maatschappelijke revolutie te doen ontstaan: citoyen Van der Velde zegde de waarheid; het is een brandmerk dat blij ven zal Handelsblad. Eedaflegging. De Moniteur bevat de wet, betreffende de eedaflegging in de beide landstalen. Art. 1 zegt Alle eed wordt gedaan, ter keuze van hem, wien by opgelegd is, in eene der in 't land gebezigde talen. Daarop volgen in het fransch en in het vlaamsch een 50tal in België gebruike lijke eedformulen. Aalst, den 18 October 1894. Mijnheer de Uitgever, Wij moeten bij dezen krachtdadig ver zet aanteekenen tegen sommigen laster lijke geruchten, die tegen ons verspreid zijn geworden met betrek op de Kiezing van Zondag laatst. Volgens die geruchten zouden de Catha- rinisten 1° Gewerkt hebben om de lijst Daens te doen zegepralen 2° Allen gestemd hebben voor die lijst 3* Op voorhand zich daartoe jegens eenen aanleider dier partij verbonden hebben. Zulks is gelogen Wij mogen U de verzekering geven, dat, noch in de Bestuurzittiugen, noch in de Vergaderingen der Leden, daarvan ooit spraak was, ja zelfs, dat niemand daaraan heeft gedacht. Wij zijn zelfs gerechtigd hier te verkla ren, dat, behalve misschien het vierde eener enkele uitzondering, de Leden onzer Maatschappij aan de Oride partij zijn trouw gebleven. Wij verzoeken U, Mijnheer de Uitgever, zoo goed te zijn dezen brief in uw geëerd blad te willen opnemen, en bieden U, met de betuiging van onzen voorafgaanden dank, de verzekering aan onzer hoogach ting. Namens de Rederijkkamer de Catharinisten De Hulpschrijver, De Voorzitter, Ed. VAN HAUWE. Leo GEEROMS. opvliegend van aard, en had zelfs eens bij een twist zoon geslagen. Toen dit geschiedde, was het echter reeds te laat. fcindelijk waren de meeste getuigen gehoord de landrechter bracht nog een leste bezoek aan de kamers, waarin de boer gewoond had en zjjn eigen dom bewaard werd. Hij kwam ook in Nannie's kamerke de deur stond open, en niets bijzonders merkte hij daarin op. Toch was Lenz in een sprong over den dorpel, om een stuk papier, dat daar op den grond lag. op te rapen, en dit snel in den zak te steken. Deze beweging was wel aan de oogen van den landrechter,d«ch niet aan de arendsoogen des kramers tsnapt, die er met nadruk op aandrong, dat Lenz het papier zou laten zien, dat wellicht iets gewichtigs kon bevallen. Lachend, doch blozend baalde Lenz het papier te voorsehgn en gaf het aan den landrechter. Hel is niets, zegde hij, niets dan een stuk van een dagblad ik heb het slechts opgeraapt, omdat ik gcerne zulke oude papieren nalees. De landrechter overtuigde zich daarvan, door het blad in te zieu, en hel daarna ineen te diukken tot een prop, dien hij op den grond wierp. Toen zjj de trap afdaalden, wist Lenz bet zoo te schikken, dat h|j de achterste was. Niemand sloeg acht op hem, toen h|j op z|jn buit toesnelde cn bet papier in veiligheid bracht. Vrienden Catharinisten Mijn eerste gedacht is geweest, uwen geëerden brief niet meè te deelen, maar na rijpe overweging, heb ik dan ein delijk besloten aan uw protest de ver langde ruchtbaarheid te geven. Wij verzoeken U dus ook, Vrienden, het volgende rijpelijk te overwegen Begrijpt men dau toch niet dat al die beschuldigingen van verraad door de scheurmakers zeiven de wijde wereld worden ingezonden en dit met een gemak kelijk te hegrijpen doel Bekommeren wii ons niet met al dien lasterlijken praat der scheurmakers men late ze maar altijd voort praten; wie wel heeft gedaan en in de toekomst zal wel doen, mag dat over 't hoofd zien 1 Recht door zee Denderbode. Rechterlijk kronijk. Die zal er genoeg van hebben. De Duitsche strafwetten hebben dezer dagen weer een staal gegeven van de zonder linge wijze, op welke men haar kan toe passen. Te Halle verscheen een vrouwenmoor- der voor het assisenhot en hij werd ver oordeeld. 1* Voor moord, tot de doodstraf; 2' Voor moord, nog eens tot de dood straf 3'Voor twee moordpogingen tot twee malen 15 jaar gevangenis. Die zal stellig niet meer herbeginnen. J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C. A. In de kerk der Arme Claren Collettinen. Ter gelegenheid der gedurige aanbid ding van het Allerheiligste Sakraraent des Autaars. Order der goddelijke diensten. Donderdag 25 October's morgens ten 6 ure de eerste Mis, met uitstelling van het H. S.; om 8 ure de Hoogmis door den Eerw. Deken Raemdonck 's namiddags ten 4 ure sermoen door den Eerw. Pater Kallen jesuït, gevolgd van het Lof en te Deum. Priesterlijke benoemingen. Is pastoor benoemd te S. Martens- Laethem, de E. H. E. Van Wambeke, onderpastoor van S. Michiels te Gent. De E. H. A. Behiels, gewezen coadju tor van wijlen den Eerw. Bestuurder der Zusters van Liefde, te Lovendegem, is in dezes vervanging benoemd. naar den 2den Prijs, op Zondag 21 October, om 10 uren Pierre Moortgat, tegen Charles Tallier, om 21/2 uren Herdersem tegen Nieuwerkerken. Botermarkt. Heden zaterdag werden 781 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6250 kilos. Misdaad of ongeluk te Wetter en. Dezer dagen deed de baanwachter, die aan den overweg staat ter wijk Baere- ghem, tusschen de statiën van Wettercr en Kwaatrecht,zijne gewone toezichtronde na het voorbijrijden van den posttrein van 12 1/2 uren. Plotseling zag bij op de spoorbaan een lijk liggen, dat midden door gesneden was. Hij liep aanstonds naar de statie van AVet ter en den statieoverste verwittigen, en deze begaf zich met verscheidene per sonen ter plaats. Het lijk werd herkend voor dat van ze keren Pieter De Langhe, eenen jongeling van 22 tot 23 jaren, soldaat bij het 1" re giment kanonniers. Hij was in verlof geweest en moest reeds sedert verscheidene dagen terug binnengegaan zijn. In de kamer zou tot slot de protocol cn de verklaring des kramers «orden opgeteekend. De beambte stond juist op het punt, de slotzinnen te dikleeren en den uitslag jneê te deelen. toen door bet venster het ven ster het vroolijk muziek van eenen posthoorn gehoord werd en een dienstbode binnentrad met het bericht dat een ruiter «as aangekomen met een schrijven des konings aan den rechter De postiljon volgde den dienstbode. De glimmende hoed met den grootcn van witte en blauwe veeren verveerdigde pluim, het blauwe wambuis met de met zilver geborduurde, zwart zijden opslagen, het roode vest, -de glimmende rijleerzen en de schitterende sporen toonden aan, dal de postmeester de telegram voor zeer gewichtig bad gehouden, en daarom den postillon bevolen had, zich in gala te kleeden. Nauwelijks eene seconde later waren allen, die op de Kogelhoef waren, in de kamer bijeen een nieuws gierig zwijgen volgde, dat slechts nn en dan werd afgebroken door het gefluister Een brief van den koning Als dat de oude Kogelboer eens geleefd had Wat zou «el in dien briel kunnen staan Alleen de kramer deelde niet in de vrool|jke stem ming der overigen. Een schrijven des konings t zeide hij Ucheml en binuensmonds, doch zoo hard dat de landrechter het zeer goed kon booren. Wat zou daarin slaan 1 Wat zou daar wel in kunnen staan Ik beb wel gemerkt, dat de Kogelboer, toen de koning hem Het lijk werd opgenomen en voorloo- pig naar de statie van Wetteren overge bracht; 'smorgends werd het naar het doodenhuis overgevoerd. Op vier honderd meters van de plaats waar het lijk las, heeft men eenen piket- stok gevonden die geheel bebloed is, daar onder lag een bandje met peerlen bezet, zooals door vrouwen gebezigd wordt om het hair op te binden, In den nacht hebben geburen groot la- wijd geboord, schelden, vloeken en ver wijtingen. De Langhe is's avonds gezien geweest; hij was niet dronken maar heeft eene flesch gebaald om met gezellen uit te drinken. Zijne minnares, een meisje van Masse- men, is ook met hem gezien, en is don derdag morgend niet naar haar werk ge komen in de fabriek Steppe. Het parket van Dendermonde is ter plaats gekomen en de opzoekingen worden voortgezet. Fondsenblad. 't Gebeurde te Gent, in een der ge meentescholen, waar een bataillon bur gerwacht geplaatst was, om in geval van wanorders de rust te bewaren. Nadat de manschappen naar huis waren gezonden het was reeds na midder nacht hoorden de geburen kloppen op de binnenzij van de poort der speelplaats van gezegde school. Waker I waker riep men daar bin nen 'kben 'k ek gardciviek 'k ben 'kek hier opgesloten!.... z'hên me ver geten De opgeslotene maakte zoo'n helsch lawijd dat een gebuur opstond en naar de onderwijzerswoning ging, om daar bet schoolhoofd bekend te maken met het geen er gebeurde. Zoo werd de moedige bewaarder der rust uit zijnen neteligen toestand verlost. Hij verhaalde dat hij op een der gemakken van de school in slaap was gevallen en later van de kou wakker geworden, gezien had dat hij zich nog geheel alleen in de duisternis bevond. De man zegt er niet bij wat angst hij heeft uitgestaan. Te Elsene heeft een huisdief bewijs gegeven van eene betrekkelijke eerlijk heid, die men zelden bij mannen van die categorie zal aantreffen. Hij had uit de woning eener weduwe voor 6000 fr. obligaties gestolen, doch zond er per aanbevolen brief voor 4000 fr. van terug naar den commissaris van poli- cie, die het onderzoek deed. Daar ik met 2000 fr. genoeg heb,zoo scheef hij, laat mijn geweten niet toe, deze 4000 fr. te behouden, en ik verzoek den commissaris deze papieren aan Mad. V. terug te bezorgen. Dit zal do policie echter niet beletten de opzoekingen naar den eerlijken dief voort te zetten. BaldadigaardsDinsdag namid dag, rond 5 ure, hebben drie beschonken lieden. Rooms Alfons, 20 jaar, Van Ren- terghem Arthur, 21 jaar en Vander- Ëlancke Pieter, werklieden van de fabriek 'ejaegher, verscheidene glasruiten ver brijzeld in de kantine Devers, in de Schutterstraat eenen priester aangevallen en de policie erg mishandeld. Zij zijn ter policiewacht overgebracht. De trein van Duitschland welke maandag avond, om 8 ure, het personneel van den cirk Schumann te Brussel moest aanbrengen, kwam ten 12 ure 's nachts eerst aan. De ketting van een der wagons was gebroken en de machinist bemerkte eerst 8 kilometers verder dat de helft van den trein was achtergebleven. Eene vrouw, Bearelle genaamd, van Wacken, kreeg dinsdag morgend van zekeren V.., een slag met eene vork, die haar leven in gevaar stelt. Het parket van Kortrijk,samengesteld uitM.Huytens de Terbecq, prokureur dos konings, De Haene, onderzoeksrechter en Bouttens, griffier, is dinsdag namiddag ter plaats gekomen. M. Peel, wetsdoktoor, verge zelde de magistraten. Men kent de reden niet waarom V.., die wildemansdaad gepleegd heeft. Te Ingelmunster is eene groote hoeve,welke men denkt in brand gestoken te zijn, geheel door de vlammen vernield. De schade is zeer groot, te meer daar eenige stalbcesten in de vlammen omge komen zijn. AftruggelarijEene aftruggelarij, die alle stoutheid te boven gaat, is te Kortrijk geweest. Rond ten 6 ure en half 's avonds ging er een heer bellen bij de Zusters Paulinen, uitnoodigde een gunst te vragen, de koning verzocht heen Lenz voor een wettigen zoon te verklaren. Nu, en als dat nu eens zoo ware vroeg de land rechter, terwijl hij een blik op het papier sloeg, en daarna den kramer doordringend aanzag. Dat zou Lenz niets meer helpen, hernam Raaf. Zoo lang de Kogelboer leefde, had dit kunnen geschie den dan was er nog van geene erfenis sprake ge weest, doch nu is het te laat. De Kogelboer is vóór de wettig-verklaring gestorven, en toen was Lenz dus geen wettige erfgenaam en wat ik geërfd heb, kan noch mensch, noch koning mij ontnemen. De landrechter hield nog altijd zjjn oog op den kramer gevesfigd. Gij hebt den tijd, zegde hij, dien gij aan de rechtbank geweest zijt, goed besteed, om de wet te leeren kennen. Gij hebt ook ïeljjk, mijnheer, en toch dwaalt gij. Deze brief hoort gij omstaanders deze brief bevat werkelijk de verklaring van zijne majesteit, waarin volgens zijner mejesteits besluit, de geboorte van den boerenzoon Laurenz Reiter van de Kogelhoef wordt echt verklaard. Op de algemeene stille volgde een verward geroep verwondering, vreugde en toorn werden te kennen gegeven, en de klerk bad moeite om de rustinzoo- rerre te herstellen, dat de verdere meèdeeling door den landrechter kon geschieden. —Het schrijven komt van zijner mejesteits kabinet- in de Groeningetraat, en vroeg er om j moeder overste te spreken. In tegenwoor digheid gebracht van de overste, zei hij gekomen te zijn om haar eenen dienst te bewijzen. Hij was van het bestuur der belastin gen en kwam de overstê verwittigen dat al de stukken der belastingen met de ver schenen termijnen moesten naar 't reke ningshof, te Brussel, verzonden worden. Ik weet, zei bij voort, dat gij nog ten achteren zijt, en indien gij geen van uwen achterstel betaalt, zult gij vervolgd wor den. Om u dit ongemak te sparen kom ik u verwittigen, zooals ik ten anderen reeds in 't Fort gedaan heb. Inderdaad, de overste had nog maar 200 fr. betaald op de 1600 fr. belastingen die zij te voldoen had. Geloovende dat zij waarlijk met eenen ontvanger te doen bad, ging zij haren belastingbrief halen met 400 fr., in banknoten van 100 fr. Op haar verzoek die som te willen afteeke- nen op den belastingbrief, zei hij, dat hy dit niet mocht doen hij schreef dan op een bijzonder papier eene kwittancie vermeldende den n° van bet belastingbil jet. Gij ziit nu gerust tot den 25 Decem ber, voegde hij erbij, om de rest te be talen. Breng dan de kwittancie mede en wij zullen dan alles op het biljet aftee- kenen. Met nog eenige schoone woorden groette hij geheel beleefdelijk de overste en ver trok met de 400 fr. Zaterdag, dit al overpeizende, kreeg de overste slechte achterdenkên, en ging een vriend raadplegen. Deze ging met de kwittancie naar den ontvanger der be lastingen, die ze van geener weerde vond en aan niemand last gegeven had te gaan ontvangen. De policie wierd verwittigd en den heer onder-commissaris D'Haene, maakte rechterlijk verslag van de gedane klacht. De valsche ontvanger was gekleed met hoed en frak en droeg een neusnijper. Door de neerstige opzoekingen van den sergeant van policie Heugebaert gelooft men op het spoor van den aftrugelaar te zijn. Hij en is van de stad niet. Een schrikkelijk ongeluk is maandag te Breedene voorgevallen op de hofstede van Jan Zwaenepoel. De aorschmachien was aan het werk en de genaamde Ch. Delanghe, oud 18 jaar, was bezig met schoven in te steken, toen eensklaps zijn been gevat werd in de machien. Gelukkig dat de riem afdraaide en de machieu stil viel niettemin is zijn been gansch vermorzeld. De ongelukkige heeft ae H. Rechten ontvangen en is naar het hospitaal te Oostende overgebracht. Een landbouwer van Carnières, bij Charleroi, op jacht zijnde, schoot op eeno vlucht patrijzen. Hij trof echter oeniee vrouwen, die in een naburig beetenvcld aan den arbeid waren. Eene der vrouwen is gevaarlijk aan het hoofd gekwetst. Men spreekt nog altijd over eene hervatting van het onderzoek in zake den moord opM. NorbertDuquesne, in 1886 te VVihéries, bij Bergen, gepleegd. De vrouw en de doenter vau den vermoorde en andere personen zijn opnieuw bij den onderzoeksrechter in 't verhoor geweest. De kerkhoven uit den omtrek van Charleroi zijn dikwijls de tooneelen der afschruwelijkste feiten, gevolgen van onderwijs en opvoedig zonder godsdienst. Te Charleroi volgde een eroep onterfde neven uitjouwend, fluitend en vloekend het lijk van hunnen oom, die hen onterfd had. Op den boord van het graf riep een hunner Adieu, vieux cochon Te Forchies-la-Marche had een mijn werker bevolen dat zijne vrouw en zoon zijne begrafenis zoo vroolijk mogelijk moesten maken. Hij duidde zelfs de plaats aan, waar de spaarpot lag, dien hij daar toe bestemd had. En op den weg van het sterfhuis naar het kerkhofhield men aan elf herbergen stil. Toen de kist in den put was gewor pen, keerde men zwymelende en zingende terug. FRANKRIJK. Een zinnelooze in het Elyseum. Gisteren morgend, rond 11 ure, reed eene amazone, op zonderlinge wijze gekleed, in snellen draf door de voorstad St-Honoré. Voor het Elyseum gekomen, deed zij eensklaps haar peerd keeren en reed in vollen galop liet hek van het paleis binnen, tot in het cour d'honneur. Eer men haar kon tegenhouden stond zij voor het perron en riep, terwijl zij met haren hoed zwaaide Vive Casimir Weg met Ambroise Thomas 1 raad, begon do ambtenaar wcór, bet bevat het bericht, dat de koning,die gewoon is alles na te gaan, wat hem des daags is voorgekomen, dit nok deed op den dag, waarop hjj op de Kogelboef geweest was. Nog laat in den avond, toen de koning zich reeds vermoeid wilde te bed begeven, had hij in zijne portefeuile de aantee- kening over bet bezoek op de Kogelhoef gevonden terstond had hij tegeu dien nacht zijn kabinet-raad nog doen bijeenkomen, en deze de toestemming in het verzoek gedicteerd. De brave Kogelboer, schrift bjj, heelt ook niet geaarzeld mij over den atgrond te dragen ik zal dus ook niet aarzelen zijn verzoek in te willigen. Het dekreet zal eerstdaags verschijnen en dit beriebt komt slechts vooral ter geruststelling van den oude helaas, besloot de ambtenaar aangaande, deze is inmiddels reeds de eeuwige rust ingegaan. Doch dat kan nietriep de kramer. Ik pro testeer daarentegen, genadige heer1 't Is te vergeefs, antwoordde deze, het besluit des konings dateert van 5 september; Laurens Reiter was den 0 September, den sterfdag van den Kogel boer, diens zoon en erfrechtig en is dus volgens de wet en 's Heeren wil de rechtmatige bezitter der Ko gelhoef. Ik sluit daarom deze zitting, en verklaar de zelve opgeheven tot bet dekreet door mjj zal zgn ont vangen. Dit kan ik heden voorzeker niet beter doeD, dan door den uitroep: Lang leve onze goede koning 1 Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 2