NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 1 November 1894. 10 centiemen per nunnner. 49stf Jaar N° 2927. Provinciale kiezingen. DE VROUW GELE HAREN Meerderheden. De Hand Gods. DE DENDERBODE. ABÜNNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en'in alle Postkantoren des lands. *DVERTENTIEIVPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suuin. Aalat, 30 October 1894. Uitslagen der kiezingen in 't arrondissement Aalst. Aalst. Stembrieven 18,535 Geldige stemmen 18 078 Volstrekte meerderheid 9,040 Katholieken. MM. Bethune, 10,425 Blancquaert, 10,880 De Vos, 10,234 Eeman, 10,072 Limpens, 10,093 Mertens. 10,184 Socialisten. MM. Baudewijn, Braeckman De Meeter, Luycx, Van Beveren, Van der Meirsch, gcheurmakeri ondersteund door de liberalen en i MM. Ghysselinckx, Moens. Geerardsbergeu. Katholieken. MM. De Clippele, De Cooman, Van der Linden. Liberalen en Socialisten. MM. De Clercq, De Lauuoit, Hooghuis. IV'in o ve. Katholieken. MM. De Cooman, Sonck, Van der Scbueren. Hoelandisten, Socialisten en Liberalen. MM. Lambrechts, 3,443 Simons, 3,344 Langhendries. 3,254 M. Van Langenbaecke Jan, 1335. Gekozen M. De Cooman en balloteering tusschen MM. Sonck, Van der Schueren, Lambrechts en Simons. Sottegem. Katholieken. MM. de Kerchove, 4,365 Mussely, 4,482 Scheurmaker en Liberaal. M. Van Heddegem, 1,168 1,740 1,763 1,794 1,773 1,296 1,210 7,011 6,941 4,239 4,298 4,792 2,550 2,732 2,600 4,401 4,299 4,240 Herzele. Katholieken. MM. De Vuyst, 4,336 Vanderhaegen, 3,789 Roélandisten of Scheurmakers. MM. Cobbaut, 371 Roelandt, 1,079 Liberaal. M. Verbrugghen, 3,099. Provinciale kiezingen. De uitslag der provinciale kiezing in 't kanton Aelst mag onbetwistbaar eene nieuwe overheerlijke zegepraal der ware katholieke Partij geheeten worden. Ja, in gulden letters mag zij aange- boekt worclen in onze katholieke annalen. Voorzeker wij mogen onze zegepraal overheerlijk noemen, want wij hadden te strijden, tegen de scheurmakerij, tegen eene zoogezegde christene volkspartij die voor geene leugens, geene lasteringen, geene kuiperijen, in een woord, geene duivelsche deugnieterijen achteruitdeins de om de katholieke kandidaten te be kampen. Nu die zoogezegde christene volkspartij werd zondag 11., evenals op 14October, Onze katholieke zegepralen te Geerards- bergen, Sottegem waren niet min over heerlijk en aaar ook heeft men kunnen bestatigou dat de scheurmakende furie aan 't afnemen is. Te Niuove is onze zegepraal niet volle dig. De heer De Cooman, katholieke kandidaat,alleen is gekozen endit ondanks de Roelanders het. tegen hem het meest hadden gemunt. De heeren Sonck en Vander Schueren komen in ballotteering tegen twee Roelanders, MM. Lambrechts en Simons. Deze twee eerstgenoemde heeren bekwamen ongeveer 1000 stemmen meer dan hunne tegenstrevers. M. Jan Van Langenbaecke bekwam 1300 stem men. Alles doet voorzien dat de zegepraal der katholieke kandidaten in de hallo- teering van zondag aanst. zal schitterend wezen. Wat de algemeenc uitslag des lands betreft, mogen wij zeggen, dat hij de weerdige bekrooning is der kiezingen van 1-1 en 21 october 11. Onze katholieke partij heeft hare meer derheden behouden in 6 Provinciale Raden en hare minderheden weten te versterken in 3 waar de liberalen heerschen. Voegen wij er bij dat de liberale meerderheden der r.vn|.infli/.n TT Anntroiill. fin T ,111 Ir nAftr AP weèreens.met woord en daad, ondersteund provinciën Henegouw co Loik door de door de liberalen, radikalen eo socio- j zegepralen der socialisten erg bedreigd listen. "J"' En inderdaad, de gematigde liberalen, zij die het socialismus in afschuw hebben, stemden voor de kandidaten der scheur makerij alleen de radikalen en hevige liberalen schonken hunne stem aan de twee scheurmakers en vier socialisten. De schandelijke samenzweering, gelijk Le Bien Public, het orgaan van 't Bis dom, schreef, bestond dus andermaal op zondag 11. Met vreugde bestatigen wij dat de actiën der volksfopperij in ons Kanton fel aan 't dalen zijn,sedert het algemeen is geweten wat zij is en wie hare aan voerders zijn. Ja, nog eenige dagen en de volksver leiders, zij die aan de menschen den hemel en zelfs wat er niet is, beloven, zullen ontmaskerd wezen. Zij zien nu ter oogen uit dat zij de zoo katholieke bevolkingen van 't Kanton Aelst wel een oogenblik hebben kunnen foppen en verleiden, maar dat hun rijk, even als dit van alle kwakzalvers, weldra totaal zal uit zijn eu zij beladen met de schande van de katholieke partij te heb ben willen verscheuren en ten onder brengen eindelijk in den niet zullen terugkeeren, waaruit hoogmoed en wraak, waaruit heersch- en baatzucht hun een oogenblik hebben doen opstaan. Do scheurmakers beweren dat hunne optreding als eene betooging ten voordeele der E. V. moet aanschouwd worden; als dit zoo is, dan zijn ze deerlijk mislukt. Ziehier welke de meerderheid was, over welke de verschillende ministeriën be schikten na elke kiezing sedert 1870. Vóór 1870 liberale meerderheid van 26 stemmen 1870 kath. meerderheid 22 stemmen. 1872 24 1874 24 1876 n 24 1878 liberale (1) 10 b 1880 16 1884 kath. meerderheid 34 n 1886 - 56 1888 58 1890 52 1892 b 34 herz. Kam. 1894 b b 56 stemmen. (1) Men zal zich herinneren dat de schoolwet 187!i met slechts eénc slem meerderheid werd aan* I. dat haar Jufvrouw Smith wilde er wel op hair geverfd was. Dat is nooit van mijn leven een natuurlijk geel, zegde, zij, Daar hebt ge Emma, die heeft echt goud blond haar maar dat ziet er heel anders uit. Ik heb haar terdege bezien en haar haar is geverfd. Smith, haar man, deed haar zwijgen. En zij is geblanket ook, ging jufvrouw Smith voort. Ik kan onmiJdelijk zien of iemand geblanket is. Gij weet, ik ben in deftige huwen geweest en ik heb heel veel menschen ontmoet in mijn leven. En deze, zeg ik u. is geblanket. Als gij haar zoe langs hare wangen ziet, dan kunt gij het poeier er af blazen. Daar hebt gij Emma, die heeft van nature eene frische kleur. Dat ziet er heel anders uit, dan zulk gepoeierd vfeescb. Ziet maar eens. De bewuste Emma was op het oogenblik niet aan wezig, om bezien te worden. Jufvrouw Smith sprak slechts figuurlijk. Nochtans kon haar echtgenoot voor zijn geestelijk oog een tamelijk levendig visioen oproepen van het watcr-en melkachtige gezicht en de hoekige gestalte, die voor jufvrouw Smith het ideaal vertegenwoordigden van vrouwelijke schoonheid. En dan hare oogen hernam jufvrouw Smith Zij moet er bepaald belladonna in doen, om de pupillen zoo groot te krijgen. Ik heb eene dame gekend, die door bet gebruik van dat helscbe goed half blind geworden is. Want gü weet, ik heb met veel groote lieden omgesprongen en wat ik al zoo in de wereld gezien heb, dal zal niet de eerste de beste mij navertellen. Van nature groote oogen, zeg ik, zijn heel wat anders. Zie Emma maar eens Smith was gewoon zijne vrouw te gehoorzamen. Hij zag dus naar de niet aanwezige Emma gelijk daareven namelijk in den geest en lig dacht aan die fletse oogen en die vlaskleurige wimpers. Wet, als gij dan nu zoo iels tegen haar hebt, begon hij. Wie zegt er dat ik iets tegen haar heb viel jufvrouw Smith hem snibbig in de rede. Maar als een man zoo sullig en gemakkelijk om den tuin le leiden is als gij, dan dient de vrouw wel goed uil hare oogen te zien. AI wat ik zeg is, dat zij niet is zooals de natuur haar gemaakt heeft en daar blijf ik bij Als gij denkt, hernam Smith behoedzaam, als gij denkt dat wij weer gevaar loopau van opgelicht te worden, zooals door die oostersche familie van verleden zomer, die ons drie weken schuldig bleef, ja, Provinciale senateurs. Do provinciale raden zijn tegen 12 november bijeengeroepen, ten einde over te gaan tot het benoemen van provinciale senateurs. M. Beernaert wil geen minister zijn. Voor 't oogenblik is er geen spraak van M. Beernaert's terugkeer in 't ministerie. Hij zelfheeft het zeer duidelijk verklaard aan een onzer veteranen van het parle ment, en stellig het voornemen dat men hem toeschrijft, van opnieuw het bewind in handen te nemen, ontkend. Zijn grootste verlangen, zegde hij tot hoogergemelden persoon, is te blijven wat hij is. Zijne ministerieele loopbaan is lang en moeilijk genoeg geweest,om hem recht te geven op eenige j aren rust, zoo niet tot een onbepaald verlof. Hij verklaart zich eiken dag meer te vreden, omdat hij in M. de Burlet eenen opvolger heeft gevonden, geschikt voor de rol en met wien het land en den Koning ten volle tevreden zijn. Ziedaar de gevoelens van den Staats man, die in 't geheel niet ongeduldig is, zooals men ziet, om weer den last van het bewind op zich te nemen. Wie verspreidt en bevestigt toch dat gerucht, waarop ik hier zinspeel. Ik merk op dat zij, die zich zoo ongeduldig tooneu, om M. de Burlet plaats te zien maken voor M. Beernaert, hevige voorstaanders zijn van de evenredige vertegenwoordi ging- Van dat oogenblik wordt alios duide lijk zij zijn overtuigd ten onrechte, hoop ik dat de eerste zorg van M. Beernaert, moest hij weer het kabinets- hoofd worden, zou zijn hun lievelingsge- dacht te verwezenlijken en de nieuwe Kamer uit te noodigen, hare afstelling voor te bereiden. Ziedaar waarom zij ongeduldig zijn om M. Beernaert de teugels van het bewind weer in handen te zien nemen Ziedaar waarom zij het zoo aanhoudend aankon digen Zij ziju ongeduldig om de E. V. weer op het tapijt te zien brengen, en zij worden nog in dien weg aangezet door de liberalen, die sedert hunne kiesrampen, allen als één man tegen het meerder heidstelsel schreeuwen Onnoodig te zeggen dat M. Beer naert geheel vreemd is aan die kuiperijen, en hij de eerste zou zijn om ze te verloochenen, indien men er hem gelegenheid toe gaf. ül. (le Hui-let. M. de Burlet is, naar het schijnt, be sloten eenen zetel in de Kamer te vragen, zonder do revanche n af te wachten, die eene nieuwe kiezing hem ongetwijfeld te Nijvel zelf zou aanoieden. Verscheidene leden der rechterzij hebben hem aange boden, zooals gij weet, ten zijnen voor deele hun ontslag te geven men deukt dat de achtbare minister Leuven zal kiezen. «tan zouden wij beter doen met te zeggen dat wij, bij nader inzien, haar de kamers toch niet kunnen verhuren. Zie Dat is nu weer net iets voor u I antwoordde zijne vrouw verachtelijk Alsol wg al niet genoeg op zware lasten zaten en alsof het geen buitenkanske voor ons was, de kamers in den winter te verhuren, wanneer de gcheele boel hier als uitgestorven is Het eenige, wat ik zeg, is, dat ik voor mij haar niet schoon vind. Gij liept zoo verschrikkelijk weg met haar knap uiterlijk en hare schoone oogen. Maar ik zeg maar, zoo is er geen kunst aan. Zoo kan iedereen wel schoon zijn, als gij verf en blanketsel gebruikt. Smith was gewoon haar in alle dingen het laatste woord te gunnen maar in bet binnenste zijns harten vroeg hij zich af, of de bedoelde schoonheidsmiddelen, over welke zijne vrouw zich zoo schamper uitliet, wei eenige merkbare verfraaiing konden teweegbrengen op haar eigen gelaat. Zij was namelijk een klpinvrouwtje met grove trekken en eene borst als eene strijkplank. Onwillekeurig zag hij haar eens aan en hij zurhlte. Op ditzelfde oogenblik ook schoot hem iets te bin nen. Hij vergeleek in den geest de hoekkigheid zijner vrouw met dc schoon ontwikkelde vormen van de dame over wie het gesprek daareven geloopen had en daarbij herinnerde hij zich eensklaps eene andere verschijning, die hij indertijd lang en eenvoudig had bewonderd. Hij placht die te zien, nu vijf jaar geleden, aai overzij der straal, toen hg bottelier was bg zijneu ge- Uit de wetgevende en provinciale kie zingen spruiten lessen, die onze wet gevers zullen te pas komen, voor het opmaken eenergoede wet op de gemeento- kiezingen. Het gouvernement wil tot geenen prijs onze groote steden in handen laten vallen der volgelingen van de roode vlag. Men zal dus in de eerste plaats het algemeen stemrecht puur en simpel verwerpen. Zooveel mogelijk zou men den invloed der verschillende klassen van burgers moeten evenredigen, naar het deel dat zy hebben bij te dragen in de gemeentelijke lasten. De kwestie is eene praktische formuul te vinden, om dit princiep te verwezen lijken men wanhoopt niet daarin te ge lukken. Bijzondere briefwisseling. Handels blad.) Het liberaal Ministerie, dat in 1879 dc ongelukswet op het Lager Onderwijs deed stemmen en tegen den wil van het land deed uitvoeren, was samengesteld uit de heeren Frère, Bara, Van Humbeek, Ro- lin en Graux. Men herinnert zich nog oed die namen en de mannen die zo ragen Doch wat blijft er buiten die herinnering nog van over M. Van Hum- bceck is gestorven van allen verlaten, zelfs van zijne liberale vrienden, na in 1884 de vernedering eener nederlaag on dergaan te hebben. M. Rolin-Zagetnans is, na verschillen de lotgevallen ten dien tijde door de dag bladen verhaald, over een drietal jaren naar Siam vertrokken. In die verre streek, tusschen de half wilde menschen die •4> daar ontmoet, zal hij nog wel eens van tijd tot tijd van de ras vervlogen jaren zijner vroegere grootheid droomen. Doch ineer dau die droom blijft den sukkelaar er ook niet meer van over. M. Frèrede groote Frère, die in de» tijd door zijne partij letterlijk als afgod aanbeden werd, ziet zich door zijne eigene kinderen van het politiek leven beroofd. De socialisten, die hij voortbracht en op kweekte, hebben hem verpletterd te Luik en daar ligt de groote man nu pardaf op den grond en binnenkort komt de verge telheid het gras over zijne gevallen groot heid doen schieten. M. Bara valt zonder eer te Doornik na, om zich boven water te houden, de stem men der socialisten afgebedeld te hebben zoodat hij alles, zelfs zijne politieke eer verloren heeft. M. Grauxde financier van den tijd der liberale beurzensnijders, hoeft te Brussel eene buis gekregen, die hy voor eeuwig in den.... vergetolhock zal kunnen dragen. Deze vijf mortel broers, die den oorlog aan de Kerk in ons land verklaarden, hebben om hun werk de beloouing der vervolgers ontvangen. Gods ham heeft hen getroffen. wezen lieer in de Bamstraat, Park Lane, waar juffrouw Smith destijds nng Susanna Long pronkte als keukenprinses. De bedoelde verschijning was niemand anders dan eon kamermeisje, in dienst bij eene dame, die hare woning had vlak tegenover het huis in het welk dc eerlijke Smith zijne plichten waarnam. Eiken morgen placht hij haar te bewonderen ja, hij stond niet zelden iets vroeger op, om ha gordijnen te zien ophalen van de vensters aan de straat. Op eenen geringer afstand dan twintig meters ongeveer had hij haar wel is waar nooit bespied dorh hij had scherpe oogen, en hare schoonheid was hem niet ontgadn. Zij droeg een keurig gemaakt rooskleu rig kleedje en gewoonlijk een strikje van dezelfde kleur op haar tullen mutsje. Zij had bruin haar en schoone bruine oogen, in welke het moigendzonneke glinsterde terwijl zij het venster stond. Hij zag haar netjes bet ontbijt klaarzetten, en dan trok zij aan eene bel. om aan bare meesteres bet teeken te geven dat de thee en het ge roosterde brood haar wachtten. Eeuc bejaarde weduwe, eene zekere Mevrouw Man- ton, was de dame aan wie het meisje in kwestie ving en vlijtig hare zorgen wgdde. Nadat het ontbijt daar a«n den overkant was weggeruimd be§ afstoffen en wrjjven der meubels, nu en dan afgebro ken door een lonk in den spiegel boven de schouw plaat. Ook dit alles had Smith menigmaal gezien, en dik wijls had bij dien spiegel benijd, met den stillen wenseh, dat de lieve deern hem eens zoo wilde aan kijken en toeknikken en lonkjes geven, al» dit dotume, gevunllooze sluk glas. Hg wist ook precies wanuerr het venster van haar eigen kamerke op de bovensta verdieping zou worden dichtgeslagen met andere woorden, wanneer zij zicb ging kleedcn voor bet LUNCHEON. Een kwartier later, als hij zelf bezig was voor zijnen heer de middagtafel te dekken, zag bij haar in een net zwart kleed met een wit kraagje en een ander muisje, dezelfde taak verrichten. Dan tingelde opnieuw de bel, en de oude dame kwam weer naar benedeu en 'erwjjl bij zelf achter zijn meesters stoel stond, zag hij, zoo zijdelings met een half oog, het hupsche figuurtje door Mevrouw Macton's eetkamer trippelen. Na den lunch stond hij soms achter ecu gordijn te loeren, om haar de straatdeor te zien openen voor den eenen of anderen bezoeker, of haar eenige woorden U zien wisselen met iemand die in een rijtuig zat doch meer van dichtbij bad hij haar nooit onder ague oogen gekregen. Smith had destijds weinig vrij, want zijn beer waa oud en krakkelend, zoodat de arme mm zijnen kamer- du-naar voortdurend noodig had. Dij gevolg kon bij enkel maar eens uitgaan in de morgenduren, wanneer hg den poedel zijne wandeling liet doen in het park, of zondagsavond», (Wordt voortgeset.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1