bouwgrond Wat de socialisten zullen doen. Wat razende woede De speelduivel te New-York. Medeburgers, staat en leest 1 Militie-Lichting 1895. Burgerlijks Gods- en Weeshuizen Allerhande nieuws. Gedwongen Uitverkoop Overjarige Panden Citoyen Vandervelde, de aartsrijke brusselsche advokaat, die te Charleroi als socialistisch volksvertegenwoordiger geko zen is, heeft het volgende verklaard aan een dagbladschrijver ii De socialisten zullen in de Kamer eene afzonderlijke, volstrekt zelfstandige groep vormen. Zij zullen er beginnen met eene verklaring van grondbeginselen en eene reeks wetsontwerpen neerleggen. Zij zullen tusschcnkomen in alle besprekin gen. Zij zullen zich eerst bezighouden met de wetgeving op den arbeid, de pensioen en hulpkassen, de wettelijke erkenning der beroepsvereenigingen, den terugkoop der mijnen, het monopool der alcool- stokerij, enz. Verder, zegt Vandervelde, zullen wij maatregelen eischen, die eene trapsge wijze 'toepassing onzer collectivistische grondbeginsels zullen daarstellen. v De socialisten zullen het eenvoudig algemeen stemrecht voor de gemeente vragen, om aldus meester te worden van do groote steden en de nijverheidsgemeen ten. - Zij zullen stemmen tegen de toelagen van den Congo en tegen de burgerlijke lijst van den koning en van den graaf van Vlaanderen. Citoyen Vandervelde vreest dat de gebroeders Defuisseaux rcpublikeinsche propaganda zullen maken en aldus mis schien de groep in twee verdoelen van den eenen kant. de werkonde republi- "keinen, van den anderen kant de eigen lijke socialisten. Hij verklaarde dat de belgische socia listen geen deel zullen maken van een radicaal socialistisch kabinetzij zullen ook het voorbeeld der fransche socialisten niet volgen, die de ministeries omver- Aalst, 27 October 1894. M' Van de Putte, 't Ware. dunkt mij, overtollig u nog zeer te pramen om dees antwoord op uwe gazet van Donderdag 25 October in uwe gazet te drukken. Gij hebt nu geleerd door eene veelvou dige ondervinding dat de wet in België bestaat voor Mr Van de Putte Clemeus gelijk voor elkeen. 'tls waar, gij zet als titel aan mijnen brief van 22 Oogst 1894 eene onbeschoft heid Vijgen na Paschen De rechters zullen vatten op welke wijze gij bun vonnis uitvoerteerst hebt gij ze willen bedriegen inet te schrijven dat uw advokaat afwezig was maar be laas voor u, uw advokaat wandelde juist op dien dag in onze stad dan zijt ge moeten loopen achter 'nen anderen ver dediger maar al die listen hebben u niet febaat, en voor de vierde maal heeft het 'ribunaal u geroepen tot den eerbied van j de wet. In de bemerking welke gij voegt bij mijnen brief noemt ge mij trouwelooze Kerel i Uwe lezers zullen oordeelen aan wien ivan ons beiden die schoen past. Gij noemt mij in omgekeerd latin jojuj Daens wilt gij dat ik u in 't latijn noeme Schuvenius van de Zoutstraat r Maar wat komen al die spotternijen hier te pas Verdedig uwe politiek, Mr Van de Putte verdedig uw dom kiestelsel Al of niettoon wat gij gedaan hebt of doen zult voor landbouwer en werkman dat is van meer belang voor 't volk dan al uw lomp spotten en schimpen. Woensdag 13 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Sotte- gem. Donderdag 14 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Herzele. Vrijdag 15 februari, om 9 1/2 uren voormiddag, ten Gemcentehuize van Moorsel. Alles wat gij schrijft in uw artikel is, werpen zonder eenig profijt. Zij zullen volgens uwe loffelijke gewoonte, eene integendeel trachten de meerderheid te aaneenschakeling van leugens, krijgen en dan een socialistisch ministerie 1 ])e duizende werklieden en burgers die vormen. 0p (]en dag der kiezing voor ons huis zijn Ten slotte verklaarde citoyen Vander- gekomen, noemt gij huurlingen der scheur - velde zich partijganger der evenredige makerij, goddeloos schuim en gespuis, vertegenwoordiging. I Natuurlijk, al de menschen die voor M. Clemens Van de Putte niet zijn, moeten I aanzien worden als ramenant van volk. E. V. Dendergalm bekladt 6 volle kolommen ten voordeele der E. V. om eindelinge tot deze gevolgtrekking te geraken. Na al de stemmen door de verschillige partijen verkregen te hebben opgesomd, besluit het radikaal orgaan als volgt u Met het stelsel der evenredige ver- b tegenwoordiging zouden de clericalen ongeveer 75, de liberalen ongeveer 50 en de socialisten ongeveer 25 zetels in de kamer van volksvertegenwoordigers b liezitteu. Wie zou de teugels der regeering in die omstandigheid kunnen in banden nemen Niemand, want geeue partij zou eene meerderheid bezitten om het land te besturen. Een der grootste grieven tegen de E.V. is dat zij ons in volkomene regeering- loosheid zou doen vervallen, dat geen enkele partij de noodige macht zou ver krijgen om te bestieren.Nu de gegrondheid van dezen grief bewijst Dendergalm ons door zijne cijferingen van zondag 11. *i Waarom als men geenc eer gekrenkt heeft, beeft men dan die roos kleurige vliegende bladjes, dragende ten hoofde Eerherstelling en geteekeud P. Daens-Mayart, laten drukken en doorgansch 't Arrondissement Aalst verspreid M. Van de Putte alleen is deftig en treffe lijk zonder hem zou er geen eerlijke drukpers bestaan Herinner u, M., wat het Openbaar Mi nisterie te Dendermonde zeide van uwen Denderbode u Als men in die gazet al die artikels leest vol van schimp en spot ternij, weet men niet of zij geschreven is op eene Vischmerkt of wel in 't bureel van eenen eerlijken burger. Nog een woord, Mijnheer, Gij zegt dat er ruiten zijn gebroken in 't gesticht der Eerw. Broeders van de Christelijke Scholen.... Welnu, wie heeft die Eerw. Broeders aan den haat van 't volk blootgesteld Wie heeft er op affichen gedrukt dat die Eerw. Broeders tegen de Christene Volks partij zijn? Is 't niet Mr Van de Putte Laat die brave Broeders buiten onze politieke geschillen 't zijn meestal vreemdelingen aan ons arrondissement, en ik geloof niet dat die verdienstrijke j onderwijzers onzer werkende klas belang hebben in partij te kiezen tusschcn de oude Bewaarders en de Christene Volks- partij. Tot weerziens, Mr Van de Putte Clemens, hier of te Dendermonde. A. DAENS, pr. In de Temps kwam voor eenigen tijd een opstel voor, waaraan wij het volgende ontleenen omtrent een speelhuis te New- York, uitsluitend voor de vrouwen. De deur van dezen tempel wordt alleen geopend voor de ingewijden, wier toela ting de leden hebben verkregen. Een eer ste voorportaal, door eene negerin be waakt, geeft toegang tot eene groote zaal, zoo groot als heel de gevel van het huis lang is deze is zeer somber versierd. De tegenstelling is treffend, wanneer de bezoekster doordringt tot de salon, welks breede deur in deze zaal uitkomt. Dikke tapijten verbergen het gedruisch vau voet stappen, hooge spiegels bedekken de pa- neclen, prachtige gordijnen hangen voor de vensters. In de hoeken staan, op voet stukken van nagelsteen, standbeelden, welker wit de sombere hoeken verlicht. Op het paneel tegenover de deur ziet men eene overgroote pendule, eu daarbo ven een spotteden Mcphisto, die vier azeu in dc hand en een stapel goudstukken order den voet heeft. Alle bediening in dit huis wordt verricht door negeriugen in zwarte livrei, met eenen tulband van rijke witte kant op het hoofd. Zij bedienen de kalanten in de salon, vergezellen haar naar de kleedkamer, waar zij zich van hare mantels ontdoen, om haar verder naar een van de talrijke speelzalen te geleiden. Hier de zaal voor monte, het mexikaan- sche spel wat verder het faro, het rouge et noir, de roulette. De opmerkelijkste van deze zalen is de Limilles Play Boom, dié van het spel zonder maximum, waar de niksten, zonder toezicht en ongestoord, aan haar geliefkoosden drift kunnen toe geven. Dit vertrek, dat altijd van te voren te gen hoogen prijs besproken wordt, is buitengewoon weelderig versierd door een portaal staat het in verband met eene prachtige eetzaal, waar al de uitvin dingen van weelde en gemak zijn vcree- Lc Patriote van heden woeusdag deelt het volgelde meê Al de katholieken zullen met vurige b vreugde vernemen dat er onderhande- b lingen zijn geopend ten einde op eer- b volle wyze de geschillen uit den weg te a te ruimen die in 't Arrondissement b Aelst ontstaan zijn. Wij moeten bekennen dat wij hiervan nog geen enkel woord hebben gehoord. Al de liberalen zijn het eens om te erkennen dat de kandidaten der scheurmakerij, op 14 October 11., 14,000 stemmen bekwamen van liberalen, radi- kaleu, socialisten en anarchisten.... Mentrekke die 14 duizend af van de 23 duizend en er blijft over 9 duizend. Dus is het niet de scheurmakerij die over den verkregen uitslag mag boffen, maar wel de liberalen En die 9 duizend stemmen die de scheurpartij bekwam zijn haar voor meer dan de helft geschonken door lieden welke door logen en lastertaal, door onhoud bare beloften, door allerhande deugnie- terijen, listen en schandige kuiperijen, zijn gedrogen geworden. Zonder dit alles zou de scheurmakerij geen 5000 stemmen bereikt hebben. Ziedaar de onbetwistbare waarheid en die waarheid doet overal de oogen ope nen Op vaartkapoenentaai, antwoorden wij niet. Aan den zang kent men den vogel. Alle andere antwoord is overbodig. Wie Denderbode gelezen heeft weet waaraan zich te houden. Voor 't overige die laffe beschuldigingen en beleedigingen veree ren ons in de oogen onzer vrienden. Kor telings zal het uitgewezen worden wie het vertrouwen der ware Katholieken waardig is gebleven. Wij achten ons gelukkig, want men zal ons toch nooit t verwijt kunnen toebrengen van te lauw te zijn geweest om hoogmoedwraak- en heersch- zucht aan den schandpaal te spijkeren; Wij moeten ons op de borst niet kloppen, aan anderen is het Van al wat wij schreven wordt geen letter weerlegd. Tentoonstelling van Ge neve. Het uitvoerend Comiteit der Tentoonstelling van Geneve maakt het publiek bekend dat de trekking der lote- nj uitgesteld is. De date der trekking zal kortelings aangekondigd worden. Bin nen weinige dagen zullen de werken uit Geneve aangekomen en zichtbaar zyn te i Brussel. j Naar alle waarschijnlijkheid zullen de lotingen in het Arrondissement Aalst, in de volgende orde plaats hebben Vrijdag 1 februari, om 9 uren voor middag, ten stadhuize van Aalst. Maandag 4 februari, om 9 uren voor- I middag, ten Stadhuize van Ninove. Dinsdag 5 februari, om 10 uren voor middag, ten Gemeentehuize ^an Oorde- gem. I Woensdag 6 februari, om 9 uren voor- middag, ten Stadhuize van Geerardsber- gen. Donderdag 7 februari, om 9 1/2 uren voormiddag, ten Gemeentehuize van Lede. Vrijdag 8 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Haal- tert. Zaterdag 9 februari, om 9 uren voor middag, ten Gemeentehuize van Idegem. Maandag 11 februari, ten 9 1/2 uren voormiddag, ten Gemeentehuize van Meerbeke. Dinsdag 12 februari, om 9 1/2 uren voormiddag, ten Gemeentehuize van Steenhuise-Wijnhuize. Hier worden, zonder andere getuigen dan de belanghebbenden, de dolzinnigste partijen gespeeld en worden in gczelligen kring de fijnste en kostbaarste soupers genoten. Overal elders worden de tafels door negerinnen gediend. Zij dragen hetzelfde costuum als de bedienden zwarte, maar hooge en nauwsluitende kleeren. Elke speeltafel heeft hare eigen rook kamer alsmede hare buffetkamer. In de eerste liggen op zilveren bladeren, alle bekende merken van cigaretten in twee de krijgt men alles voor niets, behalve de champagne, waarvan heel veel gebruikt wordt, en die 25 fr. de flesch kost. Den heelen nacht is de tafel gedekt, voorzien van de meest uitgezochte spijzen er wordt gediend door negerinnen, die zich beieveren aan de wenschen der ka lanten te voldoen en hare grillige gedach ten te raden. Men voelt dat eene verstandelijke, kloeke persoon deze inrichting bestuurt dat in alles wordt voorziendat de streng ste tucht daar heerscht, en men vastbe sloten is aan de wispelturigste kalanten te voldoen. Deze persoon is madame H..., eigena res en bestuurster van dit huis, waar zich haar vertrek, dat met alle zalen in be trekking staat, in het midden bevindt. Het is door een glazen koepel verlicht en weelderig gemeubeleerd. Zij is daar voor hare bedienden even goed toegankelijk als voor hare kalanten, die een klacht hebben in te dienen, een verlangen uit te spreken of eenen dienst tc vragen. Zij kent ze en helpt haar wan neer ae gelegenheid zich daartoe aan biedt, maar altijd voorzichtig en slechts gewillig, als ze zeker van hare zaak is. In het vertrek waar zij troont staat eene reusachtige brandkast (coffre-fort) met het volgende in gouden letters ge- sshreven inschrift Bank van Monte- Carlos, en daaronder Laat springen. Waar en hoe werft men de vrouwelijke speelsters, die van den avond tot aen morgend naar dit speelhuis toestroomen Volgens de ingestelde onderzoekingen uit alle klassen der maatschappij. Sedert enkele jaren is de drift voor het sped onberekenbaar grooter geworden on der de vrouwen van New-York en van de groote steden van het Oosten. I)e rijksten betwisten elkaar de Limit less Play Boom wanneer zij erin gelukt zich deze voor eenen nacht te verzekeren, geven zij aan hare vriendinnen hiervan kennis, om revanche te nemen. Faro is het geliefkoosd spel de sla gen volgen elkander daarbij vlugger op, eu de aandoeningen zijn er levendiger, want velen komen hier minder dc onver wachte winst zoeken dan wel hevige ont roeringen. Maar het kwaad beperkt zich niet tot j haar, die zonder al te veel gevaren meer of minder groote sommen kunnen wagen het strekt zich uit tot eeue groep van vrouwen met geringe middelen, met een schraal loon winkeljuffrouwen, beamb ten aan de pesterij en aan de telephoon, arbeidsters en anderen. Wat zij, ieder voor zich, kunnen wagen, is maar weinig, en de aristocratische ma dame H.... opent hare deuren niet voor zoo geringe bezoeksters. Zij leggen dus hare nederige spaarpenningen bij elkaar, en wanneer de som tamelijk hoog is, ver trouwen zij deze toe aan degene onder haar, die haar het meest vertrouwen in boezemt, en die na een onderhoud met madame H.... bij bijzondere gunst voor dien nacht wordt toegelaten, om den ge- zamentlijken inzette wagen. En de politie zal men vragen. Dc po litie weet zeer goed hoe het er meê staat, maar zij heeft bevel niet handelend op te treden. Mammany Hall regeert New-York, en madame H... stort ieder jaar eene ronde som in de kas der almachtige vereeniging, die de wereld in haar ijzeren hand ge klemd houdt, beschikkende over de amb ten en de gunstbewijzen, over het gemeen tebestuur en de wetgevende vergadering van den staat, terwijl ze belastingen heft van de ambtenaars en eveneens van hen die het willen worden, tevens de ongeoor loofde instellingen aanslaande, die duur betalen voor de verdraagzaamheid, welke zij haar verzekert. Die instellingen, ten getalle van meer dan 8000, welke aan meer dan 60,000 personen levensonderhoud verschaficn, zijn van Mammany Hall afhankelijk. De ondeugd geeft goede renten geen speelhuis, geen verboden kroeg of ver dacht hotel is er, dat niet tegen hoogen prijs een onschendbaarheid koopt, zonder welke het niet zou kunnen bestaan, en om een van de voornaamste te zijn, is madame H.... niet een van de minst voor zichtige. Zij voldoet aan alle formaliteiten, en onder die beschermende hoede, waarvoor ze met degelijke klinkende munt betaalt, bloeit hare instelling en groeit haren rijkdom aan. Wat zedelijkheid in de nieuwe wereld duurde dan eene aanhouding te Rijsel en de ontvangst van den prefect van 't Noorden door den president der repu bliek. Ziehier een en ander over de aanhou ding te Rijsel. Woensdag trad dc policic eene herberg binnen in de rue Juliers en hield daar een welgekleed persoon aan deze bood eerst eenigen weerstand, maar ging einde lijk meê. Op het policiebureel weigerde hij te spreken, op het parket insgelijks. Zijne papieren spraken op Jean-Victor Mansaert, Belg, geboren te Gent en van daar komende. Den volgenden dag bekende hij dien man te zijn, maar weigerde de herkomst te verklaren van een aantal voorwerpen, in zijn bezit gevonden. VÈKF.KNIGDE-STA'i'ES. Landverhuizing. Naar uit Philadel- Shia aan de Times gemeld wordt, blijft e gedrukte staat van zaken in de Unie niet alleen de immigratie tegenhouden, maar geeft hij zelfs velen, die er als land verhuizers kwamen, aanleiding naar Europa terug te keeren. Iu de laatste weken beliep het getal der aldus terug keerenden (meest Italianen) gemiddeld een 8000 per week. der (stad Aalst. De Besturende Commissie der Bur ger-Hosptciën van Aalst, heeft de eer het publiek te berichten dal zij, in hare gewoonlijke Vergaderingszaal op Maandag 5 November 1894, om 9 uren voormiddag, zal overgaan, bij gesloten Soumisstén, tol de open bare aanbesteding der hieronder be oepene levensmiddelen en andere voor werpen, beschikt voor het dienstjaar 1895. Het kohier van lasten en bespreken is berustende op het Bureel der voor melde Commissie, alwaar eenieder er kennis kan van nemen, van heden tol den dag der Aanbesteding, van 9 uren tol 's middags en van 2 tot 4 uren des namiddags. Aalst, 22 October 1894. De Voorzitter, Baron Paul Bethune, De Secretaris, Frans Griek. DENDERMONDE, 30 Oct. Een sergeant van den dépot van het 2* linie, te Dendermonde in garnizoen, heeft in eenen aanval van woede zijne 17jarige stiefdoch ter messteken toegebracht, die haar leven in gevaar stellen. Terwijl geburen het meisje ter hulp snelden, sprong de moor denaar iu den Dender, waar hij ondank: zijnen hevigen weerstand, door twee schippers werd uitgehaald. De moorde naar werd door de menigte uitgejouwd en bedreigd. Men zegt dat de sergeant niet kon leiden dat bet meisje, dochter zijner vrouw uit haar eerste huwelijk, met eenen kaporaal verkeerde. De kapitein-bevel hebber had reeds uit voorzorg den kapo raal verwijderd, omdat hij ongelukken vreesde. jBestolen en aangehouden. Een doofstomme legde te Brussel met wan hopige gebaren uit, dat men hem zijn portcmonnaie ontstolen had. Een policieagent, meende met eenen zinnelooze te doen te hebben, hield hem aan. Toen deed men eene onderwijzeres van doofstommen komen, aan welke de ongelukkige zijn geval kon uitleggen. Doch men vond hem in bezit van een spoorwegabonnement, met een portret dat het zijne niet was. Daar hij weigerde verderen uitleg tc geven, heeft men hem voor landlooperij in hechtenis gehouden. Deze week vond een persoon te Brugge aan het postkantoor der Statie een portcmonnaie met duimkruid en een ontvangstbewijs van aanzienlijke verzen ding. Hij gaf er kennis van, zoodat hij bewijzen deed van eerlijkheid en treffe lijkheid. De verliezer, een deftig heer, werd onderricht van de woonst van den vinder, die welhaast vereerd wierd met eene ekwipagie, bespannen door een koppel flinke peerden, die blonken. Na afgifte werd de man beloond met eenen Merci En het rijtuig rolde weg. FIIAAKRIJK. Anarchistische sameneweering. Do Matin van Parijs, bevat de volgende mcê- deeling Over een viertal dagen heeft de pre fectuur van policic bericht ontvangen, dat de anarchisteu nieuwe aanslagen be raamden. Volgens de inlichtingen, haar ge zonden, hebben drie gezellen wiens naar de soort van het spel, door vrouwen i--- - -. ïït de welhebbende middelklasse bezocht. endo punten vertrekken, van Poitiers,. i t Lvon en Rusel Iiuu doel was een aanslag Zy brengen cr eenige uren door win- jeKimer. nen of verliezen eenige honderden dollars het is alleen de gewoonte, die haar deze onnutte voorzorg doet nemen, want er is, beweert men, geen voorbeeld van, dat een van de dagelyksche bezoeksters van dit verborgen groene laken de namen heeft verraden van haar die zij er ontmoet. Uit oorzaak van ontbinding van Sociëteit en om uit onverdeeldheid te geraken. te Aalst, Molenstraat12. Burgers, alvorens nog kleederen te koopen, gaat naar dien grooten uitver koop alles wordt er nauwelijks aan 1/4, der waarde verkocht. Heerenkleederen. Pardessus van fr. 25 00 tot fr. 95.00 voor fr. 7.90 tot fr. 48.00 Broeken van fr. 6.50 tot fr. 27.00 voor fr 0.90 tot fr. lö.OO Costumen van fr. 29.00 tot fr. 85.00 voor fr. 9.90 tot fr. -AvS.OÖ. Jongelieden en kinderen kleederen. Pardessus van fr. 19.00 tot fr. 55.00 voor fr. <"S. t>0 tot fr. 18.00. Groot assortiment van Cabans. Begin van den uitverkoop, Donderdag 1 November 1894 van 9 ure 's morgens tot 5 uren 's avonds. Deze uitverkoop duurt maar eenige dagen. AALST. VERKOOPING VAN der maanden Juli, Augusti en September 1893, op Donderdag 8 November 1894, om 1 ure namiddag, in deszelfs lokaal, door 't ambt van den Deurwaarder Jozef DE VOS. paleis Bourbon gelast zijn. Men brengt met die melding verschei dene andere feiten in verband. Vooreerst een ministerraad, vrijdag na de Senaat- j zitting gehouden, en aio 45 minuten I Openbare VerkoopiDg van drie perceelcn Dendcrhautem, wijk Vondelen. De Notaris VAN 06DEN 110VE te Denderhautem, zal,ton verzoeke der erfgenamen De Conselh.metgewii van palmslag en gelagen openbaarlijk verkoopen Eerste Koop. Een perceel BOUWGROND, deel makende vau eene hofstede, gestaan en gelegen U Denderhautem, wijk Vondelen, gekend len kadasltf sektie A, nummers 479,180, 181, 482 en 483, dewi koop te nemen ten weste groot 11 aren 8 centiaren, komende aan de Vondelenstraat ter breedte van 20 meters 00 centimeters, op rechte lijn naar den eigen dom van den lieer Benediktus Van Vacrenbergh on aldus te palen oost koopen twee en drij, zuid Bene diktus Van Vacrenbergh, west het straatje, noord d< Vondelenstraat. Boomprijs Tr. 74-00 Tweede Koop. Een perceel BOUWGRONft gelegen nevens voorgaande, groot 6 aren C centiare®, komende van de Vondelenstraat ter breedte van 11 meters 60 centimeters,op rechte lijn tot aan het derdf lol palende oost het overige deel der hotstede, rui» koop 3. west koop 1, noord de Vondelenstraat. Met dit lot wordt er medcverkocht een kloek ge bouwden STAL. met kelder en verder gerief, welke" met weinig koslen tot WOONHUIS kan verandert worden Boomprijs fr. 12-00 Lierdc Koop. Ken perceel BOUWGROND, than' boomgaard, deelmakende van gemelde hofstede, komende aan den los, groot 10 aren 72 centiaren, palende oost den tos. zuid Benediktus Van \aeren-. bergh, west koop I, noord koop 2 en h.-t overige At» der hofstede. Op te leggen boomprijs fr. 6-UO Onmiddellijke in gebruik- en genottreding. ZITDAGEN s lustri, Dinsdag 13^ovember 1804. Toewijzing Dinsdag 20 Om 2 uren namiddag ter herberg van sieur Uernaf- dus Van der Paell, tc Denderhautem, wijk Vondelen.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2