Zondag 4 November 1894. 10 centiemen per nummer. 49" Jaar N 2927. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T JRRONOiSSEMENT AALST. DE VROUW GELE HAREN. LAINDBOUW. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONIMEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor örij maanden, voorop te betaien I-e inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSEIïS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. DVERTENTIENPIUJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uil vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique stium. Aalst, 3 Kovemlicr 1^94. De socialistische of christene volkspartij. Geene encyküek van Z. H. den Paus verschijnt of ze banvloekt de socialis tische partij en bijgevolg ook de zooge zegde christene volkspartij, die ons komt te bewijzen dat zij de socialistische leer stelsels aankleeft en openlijk met hare volgelingen samenspant. Waarom banvloekt Z. II. Leo XIII het socialismus en zijne helsche leeriugen Omdat deze leeringen alle gezag, zelfs het opperste gezag van God, alle overheid loochenen Omdat zij het huisgezin willen te niet doen en geenen eigendom erkennen dan dezen welke den mensch persoonlijk toe behoort. Om die reden kunnen de socialisten noch christen, noch pausgezind wezen. Daarom worden zij gebanvloekt en door heel het christendom verstooten. Nu, is de zoogenaamde christene volkspartij het eens met Z. H. Leo XIII, met Z H. onzen Bisschop, met het christene volk, met onze katholieke ver tegenwoordigers, ofwel, is zij het eens met de socialisten met de anti-chris tenen In nr van zondag 11. 28 October, schrijft Het Land van Aélst 't volgende u Wij bevelen die twee heeren (Ghvs- n selinckx en Mocns) in de welwillende n aandacht van onze geëerde lezers dan hebben wij het recht om er nog vier mannen bij te voegen Weg de dorps-tiranen Onderzoeken wij eens wie die vier man nen zijn die door Het Land van Aeist aangeprezen worden, in andere woorden, voor wie het scheurorgaan aanraadt te stemmen. Vooreerst, niemand zal aannemen dat Het Land aanraadt van voor vier der katholieken kandidaten te stemmen immers de katholieken zijn talrijk genoeg om de kandidaten der scheurpartij doen in het stof te bijten,en dus de eersten ter hulp komen ware zich zelfmoorden. Het is dus onbetwistbaar voor de socia listen dat de lezers van Het Land moes ten stemmen. Ten tweedebleef er bij iemand daar over nog den minsten twijfel,hij overwege het volgende Do oorlogskreet Weg de dorps-tira nen toont toch zonneklaar dat Het Land die tiranen Be Vos, Mertens. Blancquaert, Burgemeesters en Schepe nen van buitengemeenten in 't geheel in 't hart niet draagt en dat het voorzeker aan die dorps-tirancn niet is dat de lezers van Het Land hunne stem moesten schenken, maar wel aan de socialisten. MET le Vervolg. Het meisje aan den overcnkanl, daarentegen, had blijkbaar eene gemakkelijke meesteres en ging twee maal 's weeks uil. Dit was alzoo des avonds, en Smith placht dan met jaloersche blikken eenen net gekleedcn man te bespieden, die bij de brievenbus aan den hoek de deern opwachtte. De aanblik van dien man was den armen Smith een doorn in het oog. Somwijlen zag hij, tol zijne onuit sprekelijke verbittering, het paartje in eeu rijtuig stappen. Waar zij dan zoo samen wel heenreden Naar een theater, naar een restaurant, natuurlijk. Het was om razend te worden Met klokslag tien hoorde hij aan den overkant het hek van de keukentrap al knarsend opengaan, en als hij dan terstond uit zjjn venster loerde, zag hij hel figuurtje de treden afwippen. Dit was alles. Nooit had hij met haar woord of Want er staan maar diij dorps-tiranen op de katholieke lijst en de Donchisten moesten voor hunne twee kandidaten en vier andere mannen stemmen. De Donchisten zijn dus de bondgenoten der socialisten, anarchisten en radi- kalen. Zal men het nu nog durven loochenen Ook de cijfers door de socialisten in de kiezing van zondag 11. behaald bewijzen ten overvloede dat het ordewoord van Het Land van Aélst goed is begrepen gewor den, en stipt ten uitvoer werd gebracht. De Donchisten hebben voor hunne twee kandidaten en voor de vier eerst op de lijst staande kandidaten hunner bond genoten, de socialisten, gestemd. Die vier eerste socialisten bekwamen gemiddeld 1769 en de twee laatste maar 1253 stemmen. Jammer dat de Donchisten geen twee stemmen meer over hadden, om onder hunne bondgenoten geene ruzie te ver wekken. 't Is dus klaar, zonneklaar datDonchis- teu en socialisten bondgenoten, in andere woorden,vogels van eender veereu zijn. Een aardige christene volksparfij waar lijk die met godvcrloochenaars, vijanden van God en Kerk, godsdiensthaters en priestersvervolgers samenspant Weiuig beschaafde strijders zijn het die hunne tegenstrevers den scheldnaam van dorps-tiranen durven naar 't hoofd slingeren.... Oh menheer Petrus, dat had ik nooit van u verwacht 1 Een dorpbewoner. Veeziekten in IVederland. Onderstaande opgave van het mond- en klauwzeer, in de maand september in Nederland voorgekomen, is getrokken uit een in de Staatscourant opgenomen staat van de gevallen van de besmettelijke veeziekten in Nederland, in de maand september 1894. (Het cijfer tusschen haakjes geeft het aantal eigenaars op, onder wier vee de ziekte voorkwam.) Noord-Brabant 101 (21), Gelderland 206 (25), Zuid-Holland 74191 (3363), Noord-Holland 19675 (1351), Zeeland 88 (13), Utrecht 18263 (1038), Friesland 801 (16), Groningen 1 (1). In de proviciën Drente, Limburg en Overijsel werd geen enkel geval waarge nomen, terwijl het centrum van het land het meest besmet was. Het hevigst heeft het mond eu klauw zeer geheerscht in Zuid-Holland. Alleen in de gemeente Bodegrave kwamen 4286 gevallen bij 111 eigenaars voor. Hierop volgt Noord-Holland, in welke provincie Nieuwer-Amstel met 3528 gevallen bij groet gewisseld. Hij bespiedde en bewonderde haar en was op zijne manier verliefd en rampzalig. Daarna stierf zijn oude heer, en bet huishouden werd opgebroken. Tegelijkertijd zag Smith zich in het bezit gesteld van een schoen legaat. De oude lieer had dikwijls den wensch geuit, dat, als hij het tijdelijke met het eeuwige verwisseld zou hebben, zijn bottelier in hel huwelijk zou treden met zijne keukenmeid en toen nu het testament werd voorgelezen en Smith verrast werd met dat schoone legaat, toen voelde hij, hoe weinig zin hij er ook in had, dat hjj er niet min der kon doen dan aan Susanna Long te presenteeren zijn buitenkansje inel haar te deelen. Mejuffrouw Long toonde zich met deze schikking zeer ingenomen. Onverwijld werd er dus lot trouwen overgegaan, en een deel van het geërfde kapitaaltje diende tot aan koop van eene woning in eene opkomende badplaats aan zee, met het oogmerk om het aldus uitgezette geld vrucht te doen dragen door het verhuren van gemeu belde kamers. Dit alles geschiedde vijfjaar geleden, en bet knappe kamermeisje was in dien tjjd door Smith zoo goed als vergeteD geworden. Maar nu opeens werd haar beeld weer tot leven in hem gewekt door de verschijning der bewuste dame, die dezen morgend bij hem aange klopt had om een paar kamers te buren... Hij zuchtte eens. Zou zjj nog altijd bij Mevr. Man- ton dienen Misschien was de oude dame gestorven. Misschien.... 105 eigenaars de kroon spant. De derde provincie is Utrecht, waar de meeste ge vallen waren te Mijdrecht 1740 bij 89 eigenaars. In het overige deel van het laud kwam de ziekte sporadisch voor. Het geheel aantal gevallen van mond en klauwzeer in september bedroeg 113,326 bij het vee van 5828 eigenaars. Verder kwamen nog voor kwade droes 5, schurft 76, vlekziekte 261, milt vuur 12, rotkreuple 176 gevallen. (Handelsblad.) Over het voederen der Koebeesten Dieren voederen gelijk het behoort is eene veel grootere kunst dan men het zich soms wel inbeeldt. Het is eene gedurige zorg die aau een man van verstand en van plicht zou moeten toevertrouwd zijn en niet, gelijk het meestendeels't geval is, aan al te jonge knapen die er noch oor deel, noch oudervinding van hebben. Het is een werk van allergrootst belang voor den landbouw, want de winst of 't verlies die den landbouwer op zijne beesten doet, hangen grootendeels af, van de manier van 't voederen. De goede hoedanigheid en de voldoende hoeveelheid van het voedsel, gepaard met eene verstandige toediening zijn de voornaamste grond slagen van eene goede voedering. Het natuurlijk doelwit van het voede ren, bestaat iu twee deelen een deel dat volstrekt noodig is voor het dier te kunnen in 't leven houden en een tweede deel dat men, volgens keus, toedientom het dier te doen opbrengen. Het deel voedsel dat dagelijks noodig is voor het leven van het dier verschilt volgens den ouderdom en het levendig gewicht van het dier zelve. Dit deel is verplichtend voor ieder beestenkweeker. Zonder dat zou het dier moeten van zijne eigene levenskrachten verleven en het zou alzoo eindigen met geheel en gansch te vergaan. Het tweede deel is willekeurig, men kan het naar verlangen geven of onttrek ken, vermeerderen of verminderen, zon der eigentlijk het dier in gevaar te bren gen van zijn leven te verliezen. Maar het wordt noodzakelijk wanneer men het dier wil doen opbrengen. En gelijk iedereen koeibeesten houdt voor den opbrengst en niet uit pracht zal het zeer nuttig zijn dat iedereen beestekweeker wete, hoe hij moet voederen om het meeste profijt mogelijk aan zijne beesten te doen. De opbrengst der koeien zullen wij in drie verschilligo klassen schikken, na- mentlijk het verwas (ofgroeien), het aanwinnen van vleesch (of vetmaken) en het mclkgeven (er is hier geen spraak van werkdieren) Onuoodig te zeggen dat de voedering moet verschillig zijn voor ieder dier opbrensten die men wil beko- Waar zit gij weer zoo over te suffen vroeg zijne vrouw hem bits. Iljj schrikte. Och, ik weet het zelf niet, zegde hijOver het geen wij daareven bespraken, de dame die de kamers heeft gehuurd. Meïrouw Fleming kwam nog denzelfdcn avond en fuffrouw Smith, niettegenstaande hare bijtende cri- tick, ontving haar met minzaamheid, terwijl zij de hoop uitsprak dat de kamers naar metrouws genoegen zouden blijken. Zij bracht haar t»a and toats hoven, en zette deze vcrverschingen op eene tafel bjj het vuur. Na vervolgens nog de noodige instructión te hebben ingewonnen omtrent de maaltijden van bare huurster, trok zij zich weer in hare eigeDe appartementen terug. Mevrouw Fleming's groote koffer versperde wel een weinig den smillen gang tusschen hare zitkamer en hare slaapkamer. Die koffer was geweldig zwaar, zoo dat Smith en de huurkoetsier samen hijgden met het de trap op te halen. De koetsier had dan ook een extra drinkgeld voor dit werk verlangd, en mevrouw Fleming had hem dit zonder tegenstribbelen gegeven. Smith vond dit laatste een gunstig teeken iets wat voor haar karakter pleitte. Zijne vrouw echter zegde Wel, het was ook waarachtig niet meer dan billijk, voor zoo'n gevaarte ais dalIk mocht wel eens weten wat daar zoo al in zit. Hoe meer en hoe spoediger een bee stenkweeker zijne dieren kan doen opbrengen hoe meer winst hij zal doen. Immers hij moet willen of niet alle dagen eenen zekeren kost doen voor het leven van het dier, zonder dat het hem daar voor iets opbreugc. Als hij nu bij middel van voederen zijn dier veel, tamelijk, weinig, en niet kan doen opbrengen, is het zoo klaar als de zou, dat de groot sten opbrengst het meeste profijt ople vert. Eenige cijfers zullen dat klaarder doen verstaan, Laat ons veronderstellen dat men 50 centiemen daags onkost moet doen om eene melkkoe in't leven te houden. Om die koe een weinig melk te doen geven zou men daar nog 25 c. moeten bijvoegen, dat inaakt nu eenen onkost vau 75 c. per dag. Maar om de grootste hoeveelheid melk mogelijk te bekomen, zoo men bij 't noodige voor het leven in plaats van 25 c. er 50 c. bijvoegen dat maakt in dit geval eeuen totalen kost van 1,00 per dag. Dus eerste manier van voederen 50 c. daags of genoeg voor het behoud des levens. Tweede manier van voederen 75 c. daags of 't noodige voor 't leven en eeu weinig melk. Derde manier van voederen 1,00 fr. daags of't behoud van 't leven en genoeg om de grootste hoeveelheid melk mogelijk te bekomen De eerste mauier van voederen levert in plaat3 van winst niets dan verlies op. Iemand die eene koe, een geheel jaar lang op die wijze maar zou voederen, zou alle dagen een verlies aan ziju beest doen van 50 c. 'twelk 't einden het jaar eene som zou uitmaken van 182,50 fr. Als wij onze schatting zouden maken dat hetgeen men aan eene melkkoe geeft, boven de hoeveelheid die zij noodig heeft voor haar eigen onderhoud, drie maal zijne weerde kan opbrengen, dan zien wij dat men met de tweede manier van voede ren reeds geen verlies meer doet, want de 25 c. die men besteed heeft, om een weinig melk te bekoraen.drie maal hunne weerde opbrengende, geven reeds eene opbrengst van 75 c. daags. Deze tweede manier geeft geen winst gelijk men ziet.maar zij voedert toch zon der verlies. Omdat de 50 c. die in alle geval toch verloren zijn, ingewonnen wor den alsook de 25 c. die men meer besteed heeft. De eerste mauier van voeden, verlies opleverende en de tweede manier ons zonder winst stellende, moeten wij nu onze hoop op de derde manier vestigen. De derde manier van voederen zooveel bestedende voor den opbregst als voor 't behoud van 't leven of twee maal 50 c. geeft voor uitslag dat men eene opbrengst bekomt drie maal 50 c. of de 50 c. besteed voor den opbrengst drie maal terug. Deze manier geeft voor schadeloosstelling 1 fr. en voor zuivere winst 50 c. Aangezien juffrouw Smith steeds grplaawd werd van nieuwsgierigheid omtrent alles wat hare huurders be trof, zoo verdiende deze wensch van haar geene bijzon, dere aandacht. Om 7 ure ging Smith de lafei dekken vnormev ouw Fleming's nederig diner. Zij zat bij het vuur een dag blad te lezen, en aangezien haar rug naar hem toege keerd was, kon hij haar ongemerkt eens goed opnemen. Dal gele haar... Ja, inderdaad, z(jne vrouw kon toch wel gelijk hebben, wat betrorde naluur of, juister gezegd, de onnatuur van dat gele haar. Het was met groote kunst en vecrdighcid opge maakt. en de kleur zweemde naar die van eenen kana rievogel ook glom het sterk, zoodat de gloed van het vuur zich er op weerkaatste. Nu keerde de dame zich om. Hare gelaatskleur was bewonderensweerdig en gelijkmatig, en Smith kon niet gelooren dat daarbij althans eenig kunstmiddel uit den coiffeurswinkel eene rol gespeeld had. En uat eindelijk den glans van hare bruine oogen betrof wel, dacbt Smith, als dat geen natuurlijke glans is, dan weet ik er niets mi er vau Middelerwijl liet mevrouw Fleming eenen kalm belangstellenden blik op hein rusten. Gij zijl mijn huisheer, niet waar vroeg zij met bare welluidende stem. Om u te dienen, mevrouw. De kamer» bevallen mij goed, hernam zij. nog eens rondziende. Ik geloof dat ik hier wel gewennen zal... Hebt gij nog andere huurders, M. Smith Ala wij nu de twee uiterste palen, 't is te zeggen do eerste manier van voeden met de derde vergelijken bevinden wij ons van den eenen kant voor een verlies van 182,50 fr. te jare. Dat versehil schijnt nog zoo verbazend groot niette zijn, maar hetgeen verbazend is, het is dat, als wan neer men 182,50 fr. in zijne kas mag leg gen, in plaats van er 182,50 fr. te moeten uitnemen dat, zulks een verschil maakt voor de kas van 365 fr. (Be Landbouw.) ZondiiKi'iiHt. De Maasbode van Rotterdam, bevat de volgende rege len Door de directie der Staatsspoorwegen is toegestaan, dat voortaan de katholie ken, die tot personeel behooren, op kalhoIieliC iei-Hltlagen niet meer ïn hare werkplaat sen behoeven te verncliij- nen. Ziellier eene opmerking uit het protestantsch, liberaal Algemeen Han delsblad van Amsterdam n Het fel anti-godsdienstig optreden van Belgische radicalen en socialisten heeft de groote reactie veroorzaakt, van welke de verkiezingen van zondag een nieuw bewijs gaven. De taal der zoogenaamde anti-cleri- calen in België die men beter anti- godsdienstigen zou noemenmoet krach tig er toe meewerken om allen, die in godsdienst een der grootste beweegkrach tenten ten goede erkeuuen en eeren, in het anti-socialistische kampte drijven. n Wanneer de geschiedenis der wereld iets bewijst, dan is het toch wel dat de groote meerderheid der menschen zonder godsdienst leven wil noch kau. Het is ons reeds raadselachtig waarom de leiders der socialisten, die zoo blindelings ge volgd worden, zoo anti-godsdienstig, anti christelijk optreden. i) De groote permanente kracht der wereld dwingen ze dus partij tegen hen te kiezen, terwijl het eenige goede dat hun leer onderscheidt, juist aau het christe lijk geloof ontleend is. De lieer de Ilurlet. Wij lezen in den Courrier de Bruxelles Sommige onzer konfraters melden dat de heer de Burlet door het arrondisse ment Leuven naar de Kamer zal terugge zonden worden. Wij wisten dal, van den eersten dag af, de heer Beeckman, uit verkleefdheid aan de katholieke zaak, persoonlijk zijnen zetel was komen aanbieden aan den heer minister van binnenlandsche zaken. Doch wij wisten ook dat do heer de Burlet eenigen tegenstand had geboden, vooraleer den afstand van den heer Beeck man te aanvaarden. Kunaleicren. Het fabricee- ren van eieren schijnt thans een voldon- gen feit te zijn. In Engeland moeten in elke inrichting meer dan duizend stuks per uur vervaardigd worden, en wel uit sluitend harde eieren. Het voorschrift luide als volgt De dooiers werden gevormd met eenen deeg, samengesteld uit meel, stijfsel en andere ingrediënten. Het eiwit wordt van album ine gemaakt. Scheikundig zijn deze eieren zeer gelijk aan natuurlijke eieren. Het vlies van het ei bestaat uiteenbeet je gelatine; de schaal is van grips, doch eeu weinig dikker dan die vau het oor spronkelijke, i De dooier wordt tot eenen kogel gerold eu sterk afgekoeld; daarna wordt hij in de albumine gedaan en aan eene zeer snelle dniaiende beweging omlerwerwor- pen, waardoor hij eivormig wordt; daarop wordt hij opnieuw sterk afgekoeld. Op hei Bogenblik niet, mevrouw, liet is nu win ter, «>n het badseizo-n begint eigenlijk pus in mei uf in juni. Dat doet mij plezier, zegde de dame. Ik verlang naar rust en sli'te. en daarom juist heb ik deze plaats opgezocht. Ik hen niet sterk. Uitgaan doe ik zelden. Maar toch zal ik o niet veel last veroorzaken. O mevrouw... zegde Smith, terwjjl hij voortging met tafeldekken. Bezoek krjjg ik zoo goed al* nooit, hernam me vrouw Fleming. Misschien komt mijn doktor uit de stad van tijd tot tijd eens naar mij zien, maar overi gens heb ik geene bekenden, althans hier te Rrunville niet.... Zeg eens, M. Smith, ik zou geern een dagblad lezen. Kunt gij mij geregeld een morgend- en een avondblad bezorgen. Smith beloofde met de grootste bereidwilligheid aan dit verzoek gevolg le zuilen geven. Het woord dagblad had voor hem eene eigenaardige bekoring. Zijne vrouw- veroorloofde hem namelijk niet, zich er een voor zichzelven aan te schaffen zij kon het niet zien. dat hij zijnen tjjd zat te verbeuzelen met het na snuffelen van alierlei praatjes en nieuwskesen aan gezien er reet de long van het goede mensch niet te gekscheren viel, zoo moest Smith zich behelpen met een eenmaal 's weeks verschijnend plaatselijk bladje, dal weinig anders dan advertenties bevatte. Met het oog op deze omstaudigheid was mevrouw Fleming's wensch voor hem eene oorzaak van griote verblijding. Gemeenteraad van Aalst. De kroepziekte. In zijne zitting van 30 October laatst, heeft onze Gemeenteraad, bij dringend heid, een voorstel gestemd, voor hetwelk hij den innigen dank verdient van al onze medeburgers, eu wel bijzonderlijk van de onbemiddelde stadsgenoten en behoefti- geu. M. Doktor Claus, Raadslid, deelde n.m het Bestuur de overheerlijke eu wonder bare uitvinding mede van de heeren Doc tors Roux van Parijs, en Behring van Berlijn. Die onvermoeibare geleerden eu tevens ieverice menschenvrienden, von den het middel om de kroep, die afgrijse lijke en bijna altijd noodlottige ziekte, met goeden uitslag te bevechten en zeer dikwijls te genezen. Spreker wees er op, dat de sterfte door kroep, tot nu toe 60, en 70, en zelfs 90 ten honderd bereikende, dank aan het nieuwe middel tot 22, ja zelfs, tot 12 ten honderd is gedaald. Roem en dank aan de HH. Roux en Rehring. Aan hen do vurigste dankbaarheid aller moederhar ten, de warmste erkentenis van 't ganse he menschdom. Het middel in kwestie, bestaat in het inspuiten van zekere vloeistof, aan de zijde of rug des lijders het mag dus eeuigerwijze aan eene soort vau inenting vergeleken worden. Na eenige uren valt de koorts, de keel ontlast zich van het smachtend vergift, de ademhaling verbe tert, de bloedomloop herleeft, eu na twee of drij dagen is de genezing bekomen. M. Claus, vroeg dat het Stadsbestuur oumiddelijk de noodige maatregels nemen zou, om dit kostelijk, dit onschatbaar IlimJt gij veel van lezen 1 vroeg zij beru een paar dagen later, toen zij, hare zitkamer binnentre dende om Ie ontbjjten, hem verdiept vond in haar blad. Excuseer, mevrouw zegde hjj, het blad ter stond neerleggende ik had u niet hooren komen. En wat interressccrde u zoo T vroeg zij glimla- gend. Och, ik las daar van dien juweelen diefstal, waar op het oogenblik de dagladen zoo vol van zijn. Een juweelendiefslal Wat is daar van vroeg mevrouw F ciuing. Ilé Hebt gij daar nog niets van gelezen riep de verbaasde Smith... Wel. die juwedendiefstal bU lady Markham in Wiltshire. Daar zijn diamai.len ge stolen voor eene weerde van ettelijke duizend pond, en nu lees ik hier dat een zekere Brinsley ervan ver dacht wordt, die verdweneneu is. Maar zij gelooven met dat hij het land uil kan zijn, want al onze zeeha vens zijn door de policic bewaakt, Och lieve tijd zegde mevronw Fleming, «at ben ik bljj dal ik geene ditmenten bezit Dat ra™ h°' ™n >m le »i». Smith glimlacht,. Wat bad di, d>», i„,„«»d, ramT" !,ISt h# noemde, zoo avenant. Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1