NIEUWS- EN SANKONDIGINGSBUO VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 8 November 1894. 10 centiemen per nunnner. 49" Jaar N° 2929. Provinciale kiezingen. DE VROUW GELE HAREN. -)»(- 2e Vervolg. Geuzenbaldadigheden te Antwerpen. DE DENDERBODE. A H(h\\KMK.\TI»KIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. *DVERTENTIENPIUJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aalst, 1 November 1894. Balloteeringen op Zondag 4 November. De balloteeringeu van zondag zijn eene vierde bevestiging der roemrijke zegepra len door de Katholieke Partij behaald. In ons Arrondissement moest er slechts geballotteerd worden te Ninove, tusschen twee kandidaten der Katholieke Partij en twee Roelanders ofte Scheurmakers. Onze Katholieke Kandidaten bleven de overwinnaars met eene meerderheid van meer dan 600 stemmen. Ziehier den uitslag Katholieken. MM. Sonck 4702 stemm. Van der Schueren, 4641 Scheurmakers. MM. Lambrecht, 4033 stemm. Simons, 3867 De Scheurmakerij is dus geklopt ge worden en nogthans het heeft aan haar niet gelogen, want even als altijd heeft zij weêr zoo schandelijk gelogen en bedro gen, zoo eerloos beleedigd en gelasterd, tegen de Katholieke Partij als waren de duivels der hel ter harer hulp gekomen. Verder in onze Provincie zegepraalden de liberalen met de medehulp der socialis ten te Gent en de katholieken te Lede- berg en Ronsse. Doch de overheerlijkste uitslag zondag 11. verkregen is onbetwisbaar den val dei- liberale sectarische Bestendige Deputatie van Brabant. Bij de eerste stemming waren er reeds 42 katholieken gekozen en de uitslagen der balloteeringen versterken dit getal met 6 door de verkiezing van 3 katholie ken te Schaarbeek, 2 te Anderlecht en 1 te Waver. De Provinciale Raad van Brabant telt 91 leden, waarvan 48 katholieken en 43 liberalen, radikalen en socialisten. De katholieke meerderheid is dus 5 stemmen. Sedert 60 jaren is er nooit eene katho lieke meerderheid in Brabant geweest. In Henegauw staan de zaken niet veel beter voor de liberalen. De Provinciale Raad is nu samenge steld uit 23 katholieken, 22 socialisten en 44 liberalen en radikalen te samen 89 leden Geenc der dry fraction bezit de meer derheid. Ook juffrouw Smith deed allengs wat water in haren wijn. Zij gaf toe, dat zij het mis gidaan kon hebben wat betrof die belladonna. Doch zij hield vol dat hei haar geverfd was. Dat is geen natuurlijke kleur, herhaalde zij. Zie maar eens naar Emma Emma was toevallig bij deze gelegenheid aan wezig en zij bloosde van plezier over het compliment. Dat is nog eens oprecht goudblond haar, ver klaarde juffrouw Smith. O tanteriep Emma. Gij hoeft niet o tante tc roepen, zegde juffrouw Smith want een mensch heelt het zichzelven niet gegeven het schoone zou min als het leelijke. Gij gelijkt uwe moeder. Mijne zuster Jane had, toen zjj nog jong was, juist zulk haar. Smith dacht op dit oogenblik, dat, als die vlaskleu rige raagbolnatuurmoest heeten, hij voor zijn pvrt dau aan kunstde voorkeur gaf. Doch hg De liberale Bestendige Deputatie ver keert dus ook in gevaar van aan de deur gezet te worden. In de Provincie Luik is de toestand bijna dezelfde als in Henegouw. De libe ralen hebben ook de meerderheid verlo ren. De raad is samengesteld uit 37 socia listen, 31 liberalen en 15 katholieken, te samen 83 leden. Het zelfde gevaar bestaat dus voor de Bestendige Deputatie dezer Provincie als voor deze van Henegauw. In de andere Provinciën behaalden de katholieken de meerderheid bij de eerste stemming en deze meerderheid is door de ballottceringen nog versterkt geworden. In de Provinciën Antwerpen. Oost- en West-Vlaanderen, Limburg, Namen en Luxemburg zijn de liberale minderheden volkomen machteloos. De katholieken bezitten nu de meerder heid in zeven Provinciale Raden op negen En in de twee overige bestaat er, gelijk wij het hooger zeggen, geene meerderheid meerenzalmenmeest altijd eene van occa sie moeten vormen, die nauwelijks ont staan, weer zal verdwijnen gelijk de rook. Een feit dat de provinciale kiezingen kenschetst, 't is dat het ons andermaal de groote macht der Katholieke Partij aan toont. In de nijverheid-centrums der Provin ciën Luik en Henegauw zegepralen wel is waar de socialisten. De liberale Partij integendeel blijft de overwonnene in de vier opeenvolgende kiesstrijden. Leve het Katholieke België Algemeene Spaar- en Lijfrentkas onder waarborg van den Staat. Besluiten van den algemeenen Baad, gedagteekend van 18 October 1894,wegens den intrest op spaarboekjes en aanteken boekjes voor renten. A. Cijfer van den intrest. Art. 1. Het cijfer van den intrest wordt behouden aan 3 voor de bewaargevingen op spaarboekjes, welke in den loop van het dienstjaar niet boven de 3000 frank zijn gestegen de intrest wordt aan 2 gere kend op gansch het bedrag van alle be waargevingen, als zij in den loop van liet dienstjaar geklommen zijn tot hovende 3000 frank. Art. 2. Voor het bepalen der slotsom welke in aanmerking genomen wordt voor het vaststellen van het intrestcijfer, wordt er gceue rekening gehouden a) Gedurende de drie maanden volgende op het sluiten des dienstjaars, van de intresten die op 31 December van dit dienstjaar in hoofdsom gebracht werden ij Van den prijs van allen aankoop van openbare fondsen, voor welken eene aan vraag tot aankooj) zal ingediend geweest zijn op den oogenblik zeiven eener stor ting op het spaarboekje c) Van alle som welke ten bate van cenen titularis zal ingeschreven geweest zijn ten gevolge eener tegeldemaking van openbare fondsen, op voorwaarde dat i eene terugbetaling, toereikend om de slotsom van het boekje tot 3000 fr. te ver- I minderen, gelijktijdig met de tegelde making gevraagd geweest zij. Art. 3. Wanueerversckeidene spaar boekjes op denzelfden naam geopend zijn, mag de Kas aan den titularis kennis geven van de nummers der rekeningeu aan dewelke geeuen intrest meer zal vergund worden, na de loopende halve maand. Art. 4. Het cijfer van den intrest te vergoeden op de sommen in bewaring ge geven in den naam van erkende maat schappijen van ouderlingen bijstand, of van samenwerkende maatschappijen van landbouwkrediet, is eenvormig op 3 vastgesteld. De Kas kan, na de bewaargevende maatschappij verwittigd te hebben, het gedeelte der bewaargeving dat 20,000 fr. zou overtreffen, iu openbare Belgische fondsen omzetten. Art. 5. Het tegenwoordig besluit zal den 1 Januari 1895 in voege gebracht worden. B. Renteboekjes. Art. 1. De titularissen van een spaarkasboekje, die de inschrijving op een renteboekje vragen van een naamkapitaal dat 3000 fr. niet overtreft, zijn voor deze eerste overschrij ving, alsook voor alle latere bewerkingen, welke de inschrijving binnen deze grens behouden, van makelaarsloon of korting ontslagen. De inschrijvingen op een renteboekje die gaan hoven een naamkapitaal van 3000 fr., zijn onderworpen aan een make laarsloon van één per duizend, op het deel der inschrijving welke die som te boven gaat. De bewerkingen verricht op rente boekjes waarop een naamkapitaal van 3000 fr. of meer is ingeschreven, betalen dezelfde korting op het deel dat de 3000 frank overtreft. Art. 2. Op rentehoekjes van minstens 100 frank rente, wordt 1 frank per 100 fr. rente afgehouden voor bestuurkosten. Art. 3. De Kas kan, na den titularis verwittigd tc hebben, op één zelfde rente- hoekjede inschrijvingen overdragen,welke verdeeld zouden zijn op verscheidene renteboekjes, op zijnen naam geopend. Zij kan dit ook doen, zoodra zij de over- tuigiugheeftdat.verschillige renteboekjes, aan denzelfden persoon toebehoorende,op verscheidene namen ingeschreven zijn,om paste er wel op, dit niet te zeggen, maar las In stilte zijn blad. Hij was heel opgevuld van dien gcliciinzinnigcn juweelendicfstal bg lady Markham. Het sr.lignt een oude kennis van de justicie tc zijn, merkte hjj op. Over wien hebt gij het vroeg zijne vrouw. Wel, over dien juweelendief. Het schijnt dat zij ook nog wegens andere boevenstukken een appeltje met hem te pellen hebben. Maar, natuurlijk, eerst moeten zij hem pakken. Jawel, stemde de juffrouw toe. En de bediende, op wien hij een schot loste bij hel ontvluchten,is aan zijne wonde overleden. Zoodat, als zij hem nu krijgen, bij dan ook nog wegens man slag terecht zal moeten staan. Ach lieerriep Emma. Waar hij loch wel schuilen mag Wat een verschrikkelijke gedachte, dat wij hem op straat zouden kunnen tegenkomen, zonder het te weten SstWat was dat 1 riep eensklaps juffrouw Smith, terwijl zij haren vinger ophief en luisterde. De schoone Emma verbleekte en zag verschrikt over haren schouder. Wat is er vroeg zij met angstig fluisterende stem. Ik meende daar dat ik hoorde spreken, zegde zijne vrouw. Spreken Gekheid Gij zijt zenuwachtig, zegde Smith. Niettemin stond hg op, om eens aan de deur te luisteren. De knop was los en rammelde onder omdraaien. Kraakte daar de trap niet Mets. Het nas doodstil in huis. Alleen hoorde men mevrouw Fleming in hare kamer een liedje zingen. II. De schoone Emma behoorde tot hel zenuwachtige slag van jonge dames, en bijgevolg was zij dien avond bang om alleen naar huis te keeren. Tante heeft mij daar mjjn hart en mijn lijf doen schrikken, zegde rij, en dan oom nog met zjjne moordhistories.... neen, ik durf niet alleen over den weg gaan. Oom zal u dan wel brengen, zegde juffrouw Smith. Hel zou zoo verschrikkelijk wezen, als ik kem voorbij kwam zonder hem te kennen verklaarde Emma. Het zou nog veel schrikkelijker wezen als gij hem wel kendet, meende hare tante. Smith trok zijnen frak aan en verliet met zijn vrouws nichtje het huis. Spijt al hare zenuwachtigheid, was juffrouw Emma behebt met een ziekelijken smaak voor akeligheden. Zij liet dus haren oom nog eeDS in kleuren en geuren vertellen wat hij over den diefstal gelezen had, en in het bijzonder de wederweerdighedrn van den ongelukkigen knecht, die het pistoolschot in zoo mogelijk de toepassing dezer schikking te ontwijken. Art. 4. Er zal geene afhouding,noch bestuurvergoeding gevraagd worden uit hoofde van bewerkingen op renteboekjes geopend op naam eener erkende maat schappij van onderlingen bijstand, of op naam eener samenwerkende kas van land bouwkrediet. Art. 5. Het besluit van den Alge meenen Raad gedagteekend van 20 Decem ber 1888, is afgeschaft. Art. 6. Het tegenwoordig besluit zal op 1 Januari 1895 in voege gebracht worden. De geuzen, die na de kiezing hunne zegepraal vierden met als bezetenen door de straten te loopen, het Ongediert en het Papenras huilend, hebben zich zondag nacht op de baldadigste wijze ge dragen. Alle lokalen, waar de katholieken mee ting hielden, werden overrompeld. Ruiten, stoelen, tafels, glazen en spie gels werden gebroken. In de Klok, Klapdorp, waar MM Pee tere en de Vroy meenden meeting te hou den, was het gedrang zoo groot, dat het niet mogelijk was, het woord te voeren. De commissaris van policie wilde dat men de vergadering in de bovenzaal zou houden, en dat onae vrienden de perso nen zouden aanduiden, welke meê naar boven mochten gaan. Wij moeten voor onze partijgangers geen meeting houden; 't ziju liberalen die wij moeten bekeeren, was hun antwoord. Daarop deed de policie de zaal ontrui men en de Meetingisten stapten toen door eene dubbele haag schoelies, die met stokken dreigden, het Klapdorp uit. In de vierde wijk heeft het er oprecht schandalig toegegaan. In de Schuitstraat werd eene herberg overrompeld en in gruis geslagen. Men werkte blijkbaar naar een gegeven ordewoord, want de Cité, waar het bureel der Association gevestigd is, bleef geheel den nacht open, ofschoon zij op gewone dagen ten 11 uren gesloten wordt. De helden zullen dus waarschijnlijk hunne bevelen in het hoofdkwartier zijn gaan halen en het verder op de hoogte der gebeurtenissen gehouden hebben. De St.-Jozefskriug, die,een 70tal sterk, zijn gewonen uittocht deed, werd overom- peld door de Albert-Grisarskring, die de katholieke muzikanten met meer dan 1200 man te gelijk op het lijf viel. zijn gezicht had gekregen. Och, hoe ijselijk zegde Emma. En zou ook zijn neus er hij weggeschoten zijn 'Zij had eens eeuen man zonder neus gekend, en zij hield veel van herin neringen. Haar oom echter kon haar op dit punt niet inlichten. In elk geval, zegde hij, de sukkelaar is nu dood. en als zjj den schurk pakken, dan zal hij zich te verantwoor den hebben wegens manslag... manslag, geen inoord begrijp wel 1 Emma begreep dit fijne onderscheid niet, maar toen voelde zij geen reden oin zich er in te verdiepen. Zg verklaarde alleen maar, niet tc weten waar het tegen woordig naartoe moest, met al die moorden en ver giftigingen en voetbrandergen. Ik noem liet eene ijselijkheid, zeide zij, en ik vind dat de policie er al lang een eind aan had moeten maken... Zoudt gij denken dat zij hem zullen opoou- pen. Oom Eerst moeten zij hem hebben t En zoudt gij denken dat zij bem zullen krijgen f Ook dit kon Smith met zekerheid niet zeggen. Ja, voer Emma voortzoo staat er op het oogen blik in het Album voor jongt, damet zoo'n allerake ligste geschiedenis over eene oude juffrouw, die eerst vermoord werd, toen aan kleine stukjes gijsneden daarna over de post aan al hare vrienden en bekenden overgezonden. Verbeeld u eens oom, hoe vreeselyk, daar met de post zoo iets Ie oulvangfn Ik denk dat het per postpakket moet lijn geweest, De instrumenten werden in de hoogte geheven en vielen kneuzend op de hoof den der strijders neèr. Transparanten werden neergehaald en de petroolfakkels die als aanvallings- en verdedigingswapens dienst deden,geleken wel vurige fonteinen. Hoeveel aangezichten, hoeden en frak ken verbrand zijn, zal men wellicht nooit weten, doch het getal zal niet gering zyn. Geheel den nacht werd er in deze wijk gevochten. De Nationalestraat, St-Anto- niusstraat, Kleinmarkt, Kammenstraat, enz. waren de onophoudelijke tooueelen der baldadigheden. Over het geval in de Lei, waar een met ser zoo geslagen werd, dat hij naar het gasthuis moest worden gebracht, waren wij niet goed ingelicht. Hij heeft de slagen niet ontvangen in het conservatieve lokaal, waar de mee ting werd gehouden, maar in een lil>e- ranl lokaul tliclil tiaar 1>1| gelegen. Hij heeft dan zijne vrienden van Help u zelve vodden wijs gemaakt, Een der meeting-kandidaten,M. Fel. De Vroy, is rond 9 uren in de Wolstraat door eene bende geuzen mishandeld. De voornaamste dader, zekere B., is ge kend en in eene herberg der Minderbroe- dersrui gevlucht. Hij zal met het gerecht af te rekenen hebben. Rond 8 uren 's avonds, hebben de geu- zen-schoelies de herberg Ben zwarten Leeuw, Reyndersstraat om zoo te zeggen geheel verwoest. De herbergier, M.Van de Wal, trachtte de baldadige kerels op de vlucht te drij ven, door met los poeier zijn revolver in de lucht af te schieten. Op dit oogenblik bracht een heer, met grijzen pardessus,waarnevens een policie- agent stond, aan M. Van de Wal een ver vaarlijken stokslag toe op het hoofd. De herbergier is erg gekwetst. Zooals iu vroegere jaren hebben de geuzen, wanneer zij hunne heldendaden plegen, weer gedurig het woord n uitda ging n in den mond. Ze hebben ons uitgedaagdroepen zij, wanneer zij ergens en katholiek lokaal afbreken, of een meetingist half dooi} slaan Hier ook zegt men dat er uit de boven» vensters van het lckaal met slijk was ge» worpen. per briefpost zou het wel wat te kostbaar zijn geworden. Maar wat ik zeggen wilde, verbeeld u een» dat gij zoo'n pakket openmaakt, en gjj vindt daarin stuk van iemand dien sij goed gekend hebt De heldiu van het verhaal ontving eenen vinger en een oorbel, en zij kreeg van den schrik de zenuwkoorts I dien tijd woonde de moordenaar maar twee buüaen van haar vandaan, als huurder hg hare gewe- «ueid, zonder dat iemand er iets van wist... Zou het niet ijselijk zjju, ik bedoel nu dien andaren, die den bediende van lady Markham heeft doodgeschoten T ja, men 'kan toch maar niet weten Nu, de voorkamers zou hij allhaus uiet meer kunnen krjjgen, zegde Smith, want die >|jn ver huurd. En verbeeld u eeu». wanneer ik moeder help io den winkel, dat hjj dan binnen kon kouien om een pond thee van acht rn-twintig, -of om een doos van onze ingemaakte snijboontjes, of «n een flesch mos- terdzuur!O, oom, ik zal niet ervan kunnen slapen'! Het paar was nu bij den winkel van juflrouw Hollis Emma's moeder, aangekomen. Hel meisje noodigde haren oom binnen te (reden, doch Smith bedankte ao acerde naar huis. De nacht was onatuimig. Er stond eene stijve bries op de kust, en een bemelzwerk vol vliegende wolken liet slechts met grillige lusschenpoozeu bel maanlicht doorbreken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1