LANDBOUW. Bij onze buren. Jacht. Een klont van 10.000 pond Overstroomingen. Kaatsspel Houtmarkt. Allerhande nieuws. wij door eene onweerstaanbare luiheid ten ronde zakken. Wij die dachten dat de ronkaards door hunne beenen zakten. Indien de werkman 't geld besteedde aan het koopen van kleederen, voedsel, enz. hij zou geenen alcool moeten hebben om zijne krachten aan te vuren. Alcool is de zweep, die de koetsier op zijn mager knokkelig ros logt. Indien het ros wat meer haver kreeg dan zweepslagen, dan zou het groote krachten bezitten om het rijtuig voort te trekken. Wanneer wij het alcoolismus bestrijden, bevechten wij ook het socialismus.Van 99 op 100 wordt een dronkaard een onge hoorzaam werkman, een ontevredene, een socialist. Wij zien dit dagelijks. Alcool is er niet noodig om de levens krachten op te beuren, maar wel voedsel en een regelmatig leven. Uitvinding van eenen priester. De Osservatore r oma no geeft verslag over een bezoek in hare bu- reelen van eeuen priester van Italiaan- sche nationaliteit, dom Cerabotani, die reeds verscheidene jaren te Munchen woont en die op het telegrafisch gebied eene gansche omwenteling bereidt, die, naar wij meenen, zich weldra over den ganschen aardbol zal verspreiden. De Pantelegraphc van dom Cerebotani, van de geestelijkheid van Verona, sinds verscheidene jaren leeraar in Beieren, is een telegrafisch stelsel, waarin eene pen, geleid door de hand van den overseiner van het telegram, door de electriciteit hare bewegingen overmaakt op het ont vangstbureel, derwijze dat de gelijkvor mige tekst, met hetzelfde schrift op laatstgenoemd bureel ontvangen wordt en aan den bestemmeling kan overhandigd worden. Deze ontvangt dus een wezenlijken brief, geschreven door de hand zelve van eenen vriend of eenen bloedverwant, en hij kan, in plaats van een gedrukt stuk, het goed gekende schrift lezen aan den telegraaf toevertrouwd, op verscheidene honderden mijlen zelfs van de plaats waar hij zich bevindt. De vijanden van de katholieke dompers kunnen zich troosten Ziedaar een priester, waar naast zij heel kleine personaadjes zijn. Aan de drie suikerfabrieken te Rozen- daal, in Nederland die dezen zomer eene verandering hebben ondergaan, worden nu alle weken dooreen zes miljoen kilos beeten verwrocht, dat is ruim een derde meer, in denzelfden tijd, als verleden jaar. Volgens een gedaan onderzoekzijn er nu in ae onderstaande landen bet volgende getal suikerfabrieken België111 fabrieken. Nederland 30 Duitschland 404 Oostenrijk Hongarië .216 Frankrijk365 Rusland227 Samen 1357 fabrieken. In deze landen was dit jaar met beet wortelen beplant, eene oppervlakte lands van 1,566,176 hektaren. Do beetwortel is dit jaar, over het al- gemeeu, niet zeer rijk aan suikerinhoud. In het voorloopig verslag over het 4e hoofdstuk (Justitie) der staatsbegrootiug van Nederland, worden verschillige pun ten van gewicht aangepakt. 1* Het weêr invoeren van de doodstraf en van lijfstraffen. Men weet dat Holland deze straffen heeft afgeschaft. De voorstanders der her-invoering van de doodstraf, denken dat men hierdoor eene vermindering van de zware mis- n daden mag verwachten, die in de laat- n ste jaren in Nederland op zoo onrust- b barende wijze toenemen. n Andere leden denken dat wat in Fran krijk plaats heeft, het tegendeel betoogt. 2" Verscheiden leden denken ook dat men de lijfstraffen-(bedoelt men hiermee geeselen en brandmerken zou moeten terugbrengen of met het oog op de tijds omstandigheden heel het strafstelsel (noe jong ook) wijzigen. Ook wordt opgemerkt dat velen, die tot boete of gevangenis veroordeeld worden de voorkeur geven aan gevangenis. Zelfs personen, die de boete zonder veel be zwaar zouden kunnen botalen, houden meer aan de duiten dan aan de schan de der gevangenis. Men zou alzoo eene bepaling in do wet willen schrijven, dat men voortaan de keuze van boete of gevangenis, niet meer aan den veroordeelde zou overlaten maar dat de toepassing der straf door deu rechter zou worden bepaald. De boete zou alsdan op de goederen van den veroordeelde worden verhaald. In een omzendbrief aan de Gouverneurs der provinciën herinnert de Minister van binnenlaudschc zaken dat de patrijzen jacht na 15 november verboden is de i'acht op de hazen, fazanten, kwakkels, iazelhoenders, riethoenders of kwakkel koningen en korhanen, alsook de jacht met den hazewind na 31 december; de jacht op de reebokken, herten en dam herten na 31 januari 1895 en deze op het waterwild, zooals de wilde eendvogels, kievitten,watersneppen, lappers, pluviers enz, na den 15 april. De konijnenjacht bij middel van beur zen en fretten, blijft ten allen tijde toege laten en dezelfde jacht met vuurwapens, in dc bosschen alsook in de duinen tot en met 10 april 1895. De jacht en het vangen der vogels is verboden na 30 november. Volgens de wet van 28 februari 1882, is het verboden na den derden dag van het sluiten der jacht van eene wildsoort, dezelfde ten verkoop te stellen, te ver- koopen, koopen, vervoeren of rond te venten. De Katholieke Kandidaten hebben bij de laatste Provinciale Kiezingen in ons Arrondissement te samen gemiddeld be komen 28,S008temmen. De kandidaten der scheurmakerij ofte volksfopperij, gesteund door de libe ralen, radikalen, socialisten, in een woord, door al de machten der hel, be kwamen slechts gemiddeld lH,&Ot> stemmen. Zij dus een verschil van 10,000 stemmen De scheurmakerij werd dus begraven onder eenen reusachtigeu klont van 10,000 pond Het orgaan van Chipka begrijpt zoo goed deze totale verplettering, dat het zelfs de uitslagen in onze vijf Kantons niet dorst mededeelen. Geen wonder, het zou aldus hebben meègewerkt om te bewijzen dat de actiën der scheurmakerij overal aan 't dalen zijn. En inderdaad.de actiën der scheurma kerij dalen van dag tot dag ja, zij dalen naar mate de kiezers beter worden inge licht, naar mate zij begrijpen dat men hun door logen- en lastertaal, door valsche beloften heeft om den tuin geleid, naar mate zij klaar en duidelijk zien dat de scheurmakers de bondgenoten zijn van liberalen, radikalen en socialisten de eeuwige gezworene vijand van God, Kerk en Priesters.... Katholieke Broeders Het spreek woord zegt Kijk eens in mee gebuurte en ge ziet bijna gansch den toeréldschen ïevenshandel. Ja, Katholieke Broeders,kijkt eens rond in uwe gebuurte, in uwe stad, in uwe parochie en stelt u dan de vraag wie staat er de roelanders, de scheurmakers voor En gij zult moeten antwoorden De liberale schoolmeesters in 't alge meen, de liberalen die met God en zijn gebod spotten, dezen die des zondags geene mis hooren, die sedert jaren en jaren tot de HH. Sacramenten niet meer zijn genaderd, en dus hunnen paaschen niet houden, die vloeken en zweren van den morgend tot den avond, die in over spel leven, enz., enz. Ja, al dat volksken ondersteunt de scheurmakerij met woord en daad. Die waarheid opent dagelijks honderden oogen en daaruit is gevolgd dat de scheur makerij ru verpletterd ligt onder eenen klont van 10,000 pond I Wie liegt, bedriegL Van alle kanten, roept men ons toe Bravo daar hebt gij Petrus Daens- Mayart eens schoon op heeterdaad van leugentaal betrapt En inderdaad, 'tis te grof!... Aan Denderbode schrijven Go liegt voor de vierde maal wanneer gij zegt dat ik naar Gent ben geloopen om raad, en van den anderen kant, op den zelfden dag, iu Den Standaard bekennen dat men den Vrijdag naar Gent is moeten gaan voor dien brief.... van den heer Vrederechter. En de man die aldus liegt, durft een ander voor leugenaar uitschelden 1 Mag men dan nog eenig geloof hechten aan al wat hij schrijft Wij, wij gelooven er niets meer van die aldus durft liegen verliest aller ver trouwen. En dan durft men schrijven O, Heer, n ge ziet ons omgeven van machtige vijan- b denleugens en lasteringen omsingelen b en benauwen ons.... Wij zijn zeker dat de rechtvecrdige God uit den boogen Hemel tot Sint-Pie- tor zal gezegd hebben Ziet gij hem daar weer eens staan, hij wil Mij weer, 'nen vlassen baard aandoen!... Als hij eens komt, de buitenwacht, hoort gij Sint- Pieter Wie liegt, bedriegt (woor den van Pidonche.) Het gepatenteerde leugenaarsorgaan van Chipka roept gedurig Alles moet in eerlijkheid en vrijheid, en deftigheid en goedertierenheid gebeuren eeene beleedigingen,geene verwijtingen, blijven wij kalm... Doch talrijke beleedigingen, talrijke verwijtingen, talrijke venijnige stenen kunnen wij in Het Latul van Aalst aan wijzen. Kortelings zullen wy er ons eens meê onledig houden en men zal dan kunnen oord eeten. In 't nummer van Het Land van Aalst, 9 september 11. leest men M. Woeste, nooit hebben wij u een onbeleefd ivoord toegericht. En op de meetingen der volksfopperij werden tegen den heer Woeste, de snood ste beleedigingen, de verachtelijke laste ringen uitgekraamd. Men ging zelfs zoo verre uit te kramen dat M. Woeste eeu jood is, een slechte kristene die naar de kerk niet omziet, die zijnen paaschen niet houdt enz. enz. Als men nu een staaltje wil hebben van 't gene door de volksfopperij tegen M Woeste nog dagelijks wordt uitgespo gen, dan leze men t volgende geknipt uit Het Land van Aalst van 4 nov. 3® bladz. 1* kolom De volkshaters en vooral M. Woeste, de vijand van alle volksrecht, die zich aan den Pauzelijkeu Brief niet wil onder werpen,hij leeft maar om ruzie te maken, om tegen 't kiesrecht van 't volk te bul deren. De vader van M. Woeste was eenen Pruis, jood of gereformeerd. u M. Woeste was de onverdragelijkstc en pikantigste scholier, die men ooit had aangetroffen. Hij, M. Woeste, is haatdragend, bit ter, misantrop, menschenhatcr. n Ziedaar de eerlijkheid en deftigheid van Het Land van Aalst, dat beweert nooit iemand te beleedigen of te lasteren. FoeiFoeizooveel schijnheiligheid moet alle eerlijke gemoederen doen walgen 1 De leider der scheurmakerij trok naar Herzele en bij wie begaf hij zich Hij begaf zich bij eenen gewezen ofte afgekookten liberalen burgemeester en bij eenen als geus gekenden geneesheer. Welk was de oorzaak van dit bezoek Die vraag moeten wij niet beantwoorden, want onze geëerde weten genoeg waarom bondgenoten samenkomen. Als de aalmoezenier der volksfopperij mis mag lezen in 't kappeleken van de Werf, dan, zeggen zekere liberalen en so cialisten-die in geen 10, 20,30, zelfs 40 jaren den voet in eene kerk hebben gezet, zullen wij daar gaan mis hooren, maar te biecht gaan en onzen paaschen honden dat niet. En zoo wordt er dagelijks met de religie en de heilige zaken door de libe ralen gespot. Een gedeelte der fabriek van M. De Kien is verhuurd voor graanmagazijn aan de heeren Devos en Vandevenne. De zak ken liggen in 't water er is doorgang om ze uit te halen, maar niet een graantje dat niet geschoten is. Dan de kelders, de vloeren der huizen, zijn besmeurd geweest met een vuil goor, dat het moeielijk is ze drooge te krijgen, i Niet eene kalsijde die onder water ge- staan heeft die niet en zal moeten her- legd worden. De ijzeren leuuinge vóór het. j klein Park dreigt in de Leie te storten de hage van 't Park is als weggedreven geweest door 't water, 't Is bijzonderlijk langs dien kant dat men zien kan wat het geweld van 't water vermag. De anti-socialistische vakvereeniging der wevers heeft fr. 1,50 daags uitbetaald aan al hare leden die werkloos waren. De socialisten schonken geene roode duit aan hunne partijgangers. Dijusdag achternoens, aan de Douvie- beke bij de plaats van Wulverghem, stroomde het water omtrent een halvcn meter hoog over den steenweg naar Nieuwkerke. Pieter Deraedt, alsdan op Wulverghemplaats, waagde het door het water te gaan. Hij gerocht tot eeuige stappen over de beke, op den grond van Nieuwkerke. Daar viel hij, en de lelie stroom wierp hem in eenen diepen gracht, waar hij gelukkiglijk zijue handen aan eene doornhaag kon slaan. Met handen en voeten in de haag kon hij nog een tiental stappen voort geraken. Vele menschen van Wulverghem aanschouwden angstig dat doodsgevaar, zonder te durven toe gaan. Dichtebij, op Nieuwkerke, is de tweewoonst Boudry en Titeca. Eeuige Nieuwkerkenaars stonden bij dat huis, nog niet wetende wat er gaande was, en de teekens al den overkant van de beke door de Wulverghemnaars gegeven niet kunnende verstaan. Al op eens vielen de oogen op eenen mensch die, met zijn aaugezicht en zijne handen in bloed, langs de doornhage door den stroom yooi twilde, en tegen de dood worstelde. In allcrhaast. haalde Raimond Titeca eene goede leer, met dewelke Emiel verhee, landbouwer van Nieuwkerke, tot bij den ongelukkige door het water ging. Deraedt kon op de leer kruipen en Emiel Verhee, op de leer staande, leende hem hulp om op deu weg te geraken, terwijl hij zelf gehouden was door zijnen broeder H. Verhee, die hem in het water gevolgd was. De twee broeders namen Deraedt onder zijne ar men, en eerst moesten zij hem als dragen, tot hij wederom stand op zijne voeten kreeg, om in het huis van Titeca binnen geleid te worden, en daar goede zorg, verwarming en drooge kleederen te ont vangen. japjj Daens is ons tot. hiertoe zijne antwoord schuldig gebleven op onze vraag, namelijk, hoe men eeuen persoon moet betittclen die om zijnen tegen strever te judassen, de adressen van brieven verandert, in andere woorden, er meldigeu opschrijft, die er vroeger niet opgeschreven waren. Waarom antwoordt gij niet, zijt gij dan bevreesd Drieven. Daens heeft brieven gezonden aan Lc Bicn Public, Le Journal de Bruxellcs en La Belgique en die groote katholieke bladen weigeren die brieven af te kondigen, omdat zij derde personen in zake brengen en de Geestelijkheid van Aalst lievig aanranden. Zal de jopsd nu ook deze bladen voor de Rechtbank dagen Daar zal hij zich waarschijnlijk wel van wachten jom<I Daens beweert dat de scheurma kerij tot den laatsten oogenblik gevraagd heelt onfovereen te komen. Niemand hier te Aalst weet daar een woordje van. Dat men eens de personen noeme tot wie men zich gericht heeft. Maar daar ook zal men zich wel van wachten Die verschooning houdt overigens gee nen steek. Sedert Zondag schrijft De Gazet van Kortrijk is de daling van 't water zie nelij k. Alhoewel dat de Leie nog haar water uitwerpt verre op de meerschen en zelfs nog gedeeltelijk op de kaaien, zijn de huizen er toch van bevrijd, 't en zijn maar de huizen langs den Dam meer die nog niet toegankelijk zijn. 't Is nu dat men begint te zien wat al scha er veroorzaakt is geweest. Zij is on berekenbaar. Als meu de straten beziet waar het water gestaan heeft, als men op de stee- nen en aan de kanten, dat vuil, morsig slijk ziet, wat moet het zijn in de huizen waar het water vrij spel in gehad heeft. In de fabrieken die overwaterd zijn geweest, is men driftig aan 't werk om alles weêr iu zijn schik te brengen en 't water dat blijft staan te doen verdwij nen. En dat is mij een werkje 'ten is niet van eonige uren, maar 't zal voor verscheidene dagen zijn. Bij M. De Kien, bij M. Deny, bij M. Baut, geene plaats die met het water niet af te rekenen gehad heeft. Getouwen, machienen, en al ander werktuig is be vuild door het vloed en moet gekuischt en gereinigd worden. Zondag 10 November 1894. Om 10 uren voormiddag. Frans Beygaert, Nieuwerkerken tegen Vermeiren, Appels. Om 2 uren namiddag. Karei Tallier, Aelsl tegen Theoflel Van der Meerssche. Groote beslissing naai* den 1®" Botermarkt. - Heden zaterdag werden 832 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6666 kilos. Jaarmarkt van St. Marfinus. Onze jaarmarkt is even als vroeger onbe duidend gebleven. Er waren tamelijk veel hoornbeesten ter merkt bijzonderlijk kalfvaarsen en klein vee.Het getal beesten beliep tot 250 Veel volk in de Stad doch meest jonge lieden. Onze Botermcrkt werd heden bezocht door den heer Hoton, opzichter der eet waren. 51 stalen boter werden genomen waar van twee als met margarine vermengd aanzien werden. Doch eindelijk werd al les goed bevonden. Er zijn rechterlijke vervolgingon in gespannen naar aanleiding van verval- sching op groote schaal van suikerij, lijn koeken, enz. te Dendermonde gepleegd. Zooals men weet had de krijgsaal- rnoesenier met toelating des ministers van oorlog, te Brussel een plechtige ziele- dienst ingericht, tot gedachtenis der Bel gen, welke in Congo gestorven of gesneu veld zijn. In dezen dienst waren de Koning en de graaf van Vlaanderen oven als het be stuur van den Congostaat aauwezig: Talrijk waren de hoogs personen, in den dienst tegenwoordig. Twee negerkens uit het gesticht van Gijsegem, dienden de mis, die gecelebreed werd in de kapel van hot hospitaal, welke geheel met rouw ver sierselen behangen was. Een militair muziekkorps voerde ver schillige godsdienstige stukken uit. De bladen der.'hoofdstad beweeren dat de tentoonstelling van Brussel, op verzoek van een zeer voornamen per soon, bepaald in 1897 zal gehouden wor den. Te Laken kwam eeu man, die ten gevolee van gedurige huiselijke twisten de echtelijke woning verlaten had, weêr bij zijne vronw Deze weigerde hem terug in te nemen. Toen nam hij eeu fleschke vitriool uit deu zak en wierp de vrouw den inhoud in het aangezicht. Daarop vluchtte hij. Waarschijnlijk moet hij zichzelf erg gebrand hebben, want hij huilde en schreeuwde als een razende. Van al degenen die hem zijn misda dig feit zagen plegen en vluchten, was er niemand, die er aan dacht, hem aan te houden. Het tweede feit gebeurde in de Cantcr- stcenstraat. Zekere Elias, meubelverkooper, was over eenige jaren getrouwd met eene i vrouw, die van haren man volgens de wet gescheiden was, doch bij haar huwelijk j met Elias, eene dochter meebracht. Dc vrouw is nu dood en de dochter, thans een meisje van 24 jaar, gedroeg zich slecht, naar men zegt. Elias had reeds, in zijne wanhoop over die schande, meer dan eens het voorne- 1 men te kennen gegeven zich te zelfmoor den. Maar hij zou zich niet alleen dooden, zegde hij een ander zou hem voorgaan, j Dinsdag namiddag in hare kamer ko- mende,terwijl zij eeuen brief aan 't schrij- ven was, loste hij dichtbij eenen revolver op zijue stiefdochter. Het schot trof haar in don hals en het meisje viel badend in haar bloed op den grond. Daarna schoot Elias zichzelven niet minder dan vier kogels in het hart. Hij viel dood naast het lijk zijner stiefdochter, wier toestand op 't oogenblik hopeloos is. Volgens een ander gerucht zou Elias zijue misdaad uit jaloezie gepleegd heb ben. Men meldt uit Oostende Eeu 15j arige koeiwachter is alweer het slachtoffer geweest van de onvoorzichtig heid, die reeds zooveel zijner stielgenoo- ten het leven heeft gekost. Om de handen vrij to hebben, had hij de koord eener koei omzijn lijf gebonden. Eensklaps ging het dier op den loop, en de arme jongen werd meêgesleept. Toen men hem opnam was zijn lichaam en zijn gelaat onherkenbaar. Hij stierf eenige oogenhlikken later. Het gedeelte van de Samber, te Charleroi, waar het ongeluk plaats had, dat verscheidene schepen verbrijzelde en deed zinken, zal zaterdag droog gezet worden. Maandag zal men met de oprui ming der wrakstukken beginnen. De werken zullen een groote 14 dagen duren. FRANKRIJK. Groote brand. Dinsdag avond is te Roubaix eeu hevige brand ontstaan in de werkhuizen der ondernemers Dewille fils en Cie. De uitgestrekte gebouwen, in eene volkrijke wijk gelegen, stonden wel dra geheel in vlammen. Het vuur ver spreidde zooveel hitte, dat men den brand bijna niet kon naderen. De schade wordt geschat op 200,000 fr. Twee pompiers werden licht gewetst. Moordaanslag op den trein. Uit Nantes wordt gemeld, dat dijnsdag mor gend kolonel Zimmer, van het 92 liniere giment te La Roche Sur Non, bij Clisson in den sneltrein door eenen onbekende is aangerand, die hem twee sneden met een scheermes in den hals toebracht en er in gelukte te vluchten. Luitenant-kolonel Zimmer was maan- dag in burgerskleeren vertrokken uit Bordeaux, metden sneltrein van 8 ly2ure. j Te Saintes kwam een 30jarig man zijn rij tuig binnen en weldra, terwijl de kolonel, die argwaan kreeg, tegen den slaap poogde te strijden, sprong zijn reisgezel op hem toe met een scheermes in de hand. Gelukkig kon kolonel Zimmer met de rechterhand het wapen des moordenaars grijpen, dat zijne vingeren kwetste, ter wijl hij met de linkerhand de noodbel be reikte. De trein stond eensklaps stil en de moordenaar, vol schrik, nam de vlucht door het portel, den overjas van den of ficier meenemende. De bedienden snelden M. Zimmer ter hulp en brachten hem naar het gasthuis van Nantes. Men hoopt hem te redden. Van den moordenaar is geen spoor te rug gevonden. Enkel vond mpn nabij den ijzeuweg den oveijas van den officier terug. KERKELIJKE «STATEN De oosterschc kerken. Daziël meldt uit Rome, dat de conferentie over de ver- eeniging van de latijnsche en oostersche katholieke kerken tot eene algeheele overeenkomst geleid heeft. Leo XIII bereidt nu een schrijven voor de patriarchaten van den latijnsche eiï oosterschen ritus in het oosten. Daarin zal hij de besluiten der conferencie out* vouwen enaantoonen, dat het doel der verceniging niet is de oostersche kerk te latiniseeren, maar alle katholieken in de wereld rond den stoel van Petrus te ver eenigen. RUSLAND. Dood van Alexander III. Uit Lividia wordt geseind De kerk is prachtig versierd voor de tentoonstelling van het lijk. In Jalta zijn groótsche rouwpoorten opgericht, en de weg dien de stoet dezen morgend zal ne men om zich naar de aanlegplaats te be geven, is rijk getooid. Donderdag middag komt het lijk in Se- bastopol aan, don 13 dezer is de rouw- trein in Petersburg. De Moskousche adel heeft vergunning verzocht om uit zijn midden eene cere- wacht op te stellen, gedurende de ten toonstelling van het lijk in die stad. Professor Leyden is door Nikolaas II vereerd met de orde van Sint-Anna. St-Pctersburg en Moskou. St-Petersburg is iu vele opzichten een j West-Europeesche stad, met al 't beha- l gelijke en 't verdorvene eener hoofdstad, maar het middelpunt van't echt Russi sche leven in Moskou. Daarom was ook de indruk door het doodsbericht van den keizer iu Moskou geheel anders, veel sterker dan in de wufte stad aan deNewa In deze merkte men weinig van den dood van den keizer wel officieel, maar niet in 't dagelijksch leven. Geheel anders te Moskou. Reeds dagen te voren werd daar in de schouwburgen eiken avond geroepen om 't volkslied, dat begint met de woorden God behoed den czaar Op den sterfdag werd in den schouwburg Rubinsteins Demon gegeven. Na de ouverture werd f weer geroepen om 't volkslied, en met eenen keer niet tevreden, wilde men het nog eens hooren. Maar nauwelijks weer klonken de eerste tonen, of van 't tooneel I werd stitte bevolen en daarop de treur- mare verkondigd. Minuten lang was het f iu de zaal doodstil; toen verliet hei pu- j bliek dof zwijgend de zaal. En in andere I schouwburgen ging het niet anders. Als een bewijs hoe 't volk in Rusland den czaar beschouwt als zijn persoonlij- ken beschermer en hem vereert als den- gene van wien alle goeds komt, wordt 't volgende verteld. In eene kerk is Mos kou was dienzelfden dag juist 't gebed voor't herstel van den czaar geëindigd, en de priester verliet het altaar. Plotse ling drong een boer naar voren en riep Ik bezit vijftien paarden en wagens, die breng ik de kerk ten offer, opdat op deze plaats onafgebroken wordt gebeden voor liet herstel van onzen beminden j czaar. n Hij wist niet dat de czaar reeds dood was en dat zijn aanbod te laat kwam. Het lijk van den overleden keizer is dinsdag avond uit 't kleine paleis te Li- vadia naar de groote kerk gedragen door den keizer,grootvorsten, prinsenen hooge j weerdigheidsbekleeders. Achter de kist I volgden de keizerin-wed®, grootvorstin nen, prinsesseu en hofdames. De lijkstoet ging door het met fakkels verlichte park, tusschen eene dichte volksmenigte, ter wijl de klokkenluidden. De geestelijkheid ging den stoet tegemoet. Toen de lijkkist in de kerk op de katafalk gezet was, j werd er eene zielemis opgedragen. Later werd het volk tot de open lijkkist toege- laten. Bijgeloof in Busland. Een aantal Russische boeren uit het district Kazan, zal worden vervolgd, we gens een misdrijf, dat opnieuw bewijst hoe weinig de beschaving in sommige deelen van het czarenrijk is doorgedron gen. De bijgeloovige boeren hadden name lijk een hunner kameraden gedood als offer aan de afgoden der Vatiaks, een Finschen stam, waartoe een groot aan tal der bewoners van de oevers der Wolga behooren. Het lijk werd met afgesneden hoofd en op verschrikkelijke wijze ver minkt gevonden. ENGELAND. i Een uitzonderlijke weduwe.Donder- dag laatst, trouwde te Neath, in Enge- land, de weduwe van eenen geneesheer, voor de elfde maal. i Het was nu een rijke eigenaar dien 2ij f j huwde. Zij was pas 15 jaar toen zij voor de eer- 1 ste maal trouwde zij heeft in gezelschap Ivan haren eersten man de gansche wereld doorreisd, voornamelijk Amerika. Zij is nog maar 40 jaar oud, en het is volstrekt niet onmogelijk, dat zij tot hetr volle dozijn mans gerake. VEREENIGDE-SIATEN. Zonderlinge brand. In de nabijheidj van Fostorias, Oregen, waar men bezig was met het maken van een boorgat voor j petrool, hoorde men, op eene diepte van i 120 meters gekomen, een suizend en sis- j send geluid. In het .volgende oogenblik; vloog de boormachien met geweld uit het j boorgat. De oorzaak bestond hierin, dat men op eene laag gas gekomen was; deze i had vlam gevat en naar boven eenen uit- weg zoekende, eene vuurzuil ^van wel 60 meters lengte gevormd. Tegelijkertijd spoot ook de petrool uit het gat en zoo ontstond een groote brand. De geheele omtrek was weldra ééne groote vuurzeeen alles wat in do nabijheid stond, verbrandde. Men gelooft dat de brand niet lang zal duren en de petrool gauw zal ophouden te vloeien. Daar het een woeste grond was, hadden geene persoon lijke ongelukken plaats. Iturgei-lïjUe Stand dor Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 6 Vrouwelijk 8 HUWELIJKEN. F. Van Vaerenbergh, schoenm. met M.1 Van Cauter, dienstm. B. De Doncker, twijud. met L. Wuytens, brcist. E. De Neef, poort, met E. De Strooper, z. b. B. Matthys, dagloon, met M. De Wage neer, dienstm. OVERL1JDENS. L. Hofman, m. De Schryver, koopra. 69 jLange Ridderstr. JBocqué, m. Cobbaut, schoenm. 57 j. Vischm. M. Van Mulders, breist. 20 j. Scherrestr. R De Smet, laudb. 45 j. Brusselschen- steenw. A. Van Miegbem, m. Sterck, werkm. 41 j. Postweg. 3 kinderen onder de 7 jaren,

De Denderbode | 1894 | | pagina 2