NIEUWS- EN AANKONQIGINGSBLAD VIN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 25 November 1894. 10 centiemen per nummer 49s,e Jaar N. 2954. Arrondissement Aelst, Stemt zoo. Woeste en Van Wambeke Katholieke Medeburgers, overweegt het rijpelijk Van Wambeke en Woeste. ge moet stemmen MM. Woeste en Van Wambeke. Attrape, scheurmakers Een en ander. Groote Meeting DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRWS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 (rank 's jaars fr. .1.25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen I e inschrijving eindigt met 31 December. be onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn Len laste van den schuldenaar .Men schrijft in bij C- VAM DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat. V 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIËNPRMS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique euum. Ballotteering voor de kiezing van 2 Volksvertegenwoordigers den 9 December 1894. VAN WAMBEKE. WOESTE Men make alleenlijk het wit stipje zwart van het vakje dat staat onnder N' 1 en boven de namen der Katholieke Kandidaten de heeren Voor de scheurmakers stemmen dat is stemmen, voor lieden die de bondgenoten zijn van liberalen, radikalen, socialisten en anarchisten, de gezworene vijanden van God en Kerk, van Koningdom Vaderland, van Eigendom en Huisgezin. Geen ware Katholiek mag, in geweten, voor de vijanden van God en Kerk stemmen want voor hen stemmen, is zijne opperste plichten miskennen. Z. H vigr. de Bisschop van Gent drukte over eene dagen, bij woord en schrift, den vurigen wensch uit dat de Katholieken als een man zouden stemmen voor de heeren Z. H. voegde er bijIk keur volstrekt af al degenen die gesteund met de eene hand op den schouder der liberalen en met de andere op den schouder der socialisten zich zouden willen verheffen en komen lot het eene of andere ambt in de kiezingen. Ja, Katholieke Medeburgers, overweegt die afkeuring van Z 11. onzen Bisschop en gij zult begrijpen wat zijne woorden beduiden willen De scheurmakers worden door de ergste godverloochenaars be wonderd. Het goddeloos Laatste Nieuws van 12 September 1894 schrijft M. Daens is geen man zooals men dagelijks ontmoet. Een priester, in eene herberg, te midden van pint en pot gezeten, tusschen liberalen, socialisten en katholieken 11) hooien uitvallen op Mijnheer Woeste, den warmsten verdediger der priesters, is dat niet voldoende om belangstelling en bewondering te verwekken (1) Er waren gceno katholieken tegenwoordig ten zij 4 of 5 nieuwgierigen en opstellers van katholieke weekbladen. De liberalen schrijven Hetgeen wij bestrijden dat is de Godsdienst. Er valt hier geen onderscheid te maken tusschen den Godsdienst en de misbruiken der priesters het is de Godsdienst zelf die onze vijand is. De gebo- den der Kerk onderhouden kan niet samengaan met liberaal te zijn.» (La Chronique, 12 Oogst 1894.) En de liberalen zijn de bondgenoten der scheurmakers. De socialisten roepen uit Wij socialisten willende revolutie, maar geene revolutie met zoet water bereid de revolutie die wij willen is deze van 1793 deze der Herbertisten, deze van 1871, deze der Communards, deze die de menschen wegmaait. Wij zullen voor de afschruwelijkste misdaden niet achteruit wijken. - Socialistische almanak En de socialisten zijn de bondgenoten der scheurmakers. Medeburgers, gij, die Katho lieken zijt,overweegt, ja, overweegt het hiernevenslaande rijpelijk. Raadpleegt dan uw geweten en het zal u zeggen Neen, ge moogt voor de scheur makers niet stemmen, voor den moed en den lust benemen in ons Arrondissement nog volgens het zeggen der Chronique, als ellendelingen te komen handelen en de Katholieke Partij in haar edelmoedig streven naar lotsverbeternis- scn te dwarsboomen. De Kiezing van Aalst in de Volkskomer. De Kiezing van Aalst is verlcdene week in de Volkskamer te berde gekomen en grondig besproken. Opvallend is het dat onze roelanders bij de Katholieke Volksvertegenwoordi gers geenen steun hebben gevonden en hunne advocaten om hunne klachten te ondersteunen bij de socialisten zijn gaan moeten zoeken. Waarom hebben de socialisten zich met de zaak gelast er waren nochtans katholieken genoeg, er ontbraken ook geene mannen der volkspartij. Onder onze Volksvertegenwoordigers zijn er velen die openlijk bekennen tot de kristene volks partij te behooren. Waarom hebben zij de klachten der scheurmakerij niet ondersteund, niet bij de Volkskamer doen gelden Waarom Omdat zij daardoor te kennen willen geven dat de kristene volkspartij in hun arrondissement ganscb verschillend is met diezelfde zoogezegde partij te Aalst en deze niets anders beteekent dan scheuring en teraakzucht. Tusschen de scheurma- kerskliek en de kristene volkspartij in de nijverbcidsstreken van ons land bestaat geen gemeens, slechts een naam, die onze scheurmakers hebben gestolen en zonder recht of reden zich toegeeigend en aangematigd. De houding der socialisten bewijst ten anderen dat er eene zwijgende overeen komst, een zwijgend verbond bestaat tus schen de roode benden van Vooruit en onze oproermakers socialisten en kris tene volkspartijgangers gaan hand in hand 1 De heer De Sadeleer, onze kloeke en volksgezinde Volksvertegenwoordiger, heeft in eene schoone, prachtige redevoe ring bewezen dat,op eene meeting te Gee- rardsborgen, de mannen beider partijen zich onderling hulp hadden beloofd. In geval van ballotteering tusschen de ka tholieken en de socialisten zouden dc kristene scheurmakers ten strijde zijn gevlogen teu voordeele van den rooden ornwentelaar Anseele. De scheurmakers liever dan voor de katholieken te kiezen zouden de socialisten hebben doen zege pralen Eu daarna zal men nog beweren durven dat die mannen alleen uit liefde en opof fering voor den werkman handelen. Zonderlinge genegenheid die eene partij aangaat voor bare gezworene vijanden te doen stemmen 1 Om dit verbond te verduiken, heeft Le Peuple van Brussel verhaald «lat een socialist op eene meeting do vraag heeft gesteld voor wie de scheurmakers stem men zouden in geval van ballotteering of' voor M. Woeste of voor citoyen Anseele. Volgens het blad had men gezwegen. Wij weten nu dat stellige beloften zijn gedaan geweest. De Kiezers van het Land van Aalst zul len bet gedrag van de scheurmakers, die volgens de goddelooze Chronique in hun nen st rijd tegen de lijst Woeste bandelen als ellendelingen,te beoordeelen hebben Wij twijfelen niet of de veroordeeling zal verpletterend zijn en de volksfoppers Hoe eerlijk Weken lang hebben onze volksfoppers de katholieken als bedriegers uitgeschol den en zich in al hunne klachten als de ware gekozenen uitgeroepen. Over die laffe handelwijze heeft de Ka mer uitspraak gedaan cn onze demokra- ten aan den kaak gestold. Geen bedrog is er bestatigd eene enkele misse waardoor de volstrekte meerderheid beneden het rechte cijfer wierd vastgesteld. Daardoor bekomen de Heeren De Sade- leor en Diericx alleen liet vereisebte getal stemmen en moet er eene tweede kiezing of ballotteering plaats grijpen Dat is het antwoord eeuer onpartijdige Kommissie op bet eerroovend gezwets eener gescheurde klok, die Zondag 11 November lasterend nog dierf uitroepen Wij zullen eens zien of dc Kamers de kies-knoeierijen van Aalst zullen durven wemgen De Kamer heeft volgens recht beslist de Kommissie bestond uit katholieken, liberalen, progressisten en socialisten. Na zooveel wind te hebben gemaakt, staan onze volksfoppers met roode kaken Maar neen de maat hunner gal en laffe beschuldigingen is nog niet vol. Klokke Roeland van Zondag 18 November durft schrijven M. Dc Sadeleer wierd als lid der Kommissie benoemd, (ge kunt denken, lezers, hoe het daar wederom gegaan heeft.) De Kommissie is niet benoemd maar door 't lot aangeduid. De Roelanders durven de stoutheid zoo ver drijven de eerlijkheid der leden te verdenken alhoewel de Kommissie was samengesteld uit al de gezindheden der Kamers. Dat is waarlijk tergend. Denken de Roelauders dan toch dat buiten hen geene eerlijkheid meer te vin den is Lezers hoe vindt gij dit De besluitselen dor Kommissie wierden in haren schoot met eenparige stemmen aangenomen zelfs door den tegenwoordig zijnden socialist. In de Kamers, na oene meesterlijke redevoedering van onzen volksgezinden De Sadeleer, werden zij gestemd door de rechterzij tegen de linkerzij. Al de gekozenen der volkspartij waren 't akkoord om te zeggen dat er geen be drog was gepleegd, de klachten van de scheurmakers ongegrond waren, en do HH. De Saedeleer on Diericx als gekoze nen moesten uitgeroepen worden 1 Dio heeren legden den eed in 't vlaamsch af! Bravo Wij mogen fier zijn op onze mannen maar de zege moet nog volledigd worden door de verkiezing van onze icverige en verdienstvolle Heeren Woeste en Van Wambeke. Al de beschuldigingen in de klacht der scheurmakers en hunne liberale bondge noten opeengestapeld zijn door de Com missie van onderzoek der Kamers als valsch en ongerond bevonden. Die Commissie heeft onpartijdig gehan deld. Niet een enkel feit den katholieken ten laste gelegd, is waar bevonden Al de uitgevondene aantijgingen zijn in rook vergaan. De afgeveerdigde van Ieperen, M. Colaert, was dus gerechtigd in volle Kamers de volgende veroordeling over dc lichtzinnige handelwijze van de Volks foppers en Cie uit te spreken. Dit hatelijke lestaatde aanklagers nemen den schijn aan als wilden zij met de Kamer den spot drijven, want zij halen feiten aan die valsch werden bevonden door de leden der Commissie, n Leest het Beknopt Verslag, de zitting van 15 November, bladzijde 8. Hoe vindt gij die woorden, scheur makers, gij die de roekelooze stoutheid zoover durft drijven tegen de Katholieken op te komen, te strijden tegen de roem volste en verdienstrijkste barer kampers. De goddelooze Chronique van Brussel spijkert u aan den schandpaal... zij schrijft dat gij als ellendelingen heb gehandeld En nochtans gij zijt opgestaan als de mannen barer partij, gij hebt scheuring gepleegd in de partij die dat dagblad met al hare kracht bevecht Welnu het vonnis door de goddelooze Chronique uitgesproken,zullen de katho lieken uitvoeren in de aanstaande bal lotteering, spijts al den onderstand die de vrijmetselaars, socialisten cn gen' zen, wien gij toelachend hebt gezegd tk heb het hun daar gegeven u zul len schenken. De katholieken hebben met de libe ralen niets gemeens de mannen der geuzen kunnen nooit de verdedigers zijn der belangen van eene kristene bevol king. De katholieken kunnen en mogen niets dan in katholieke kampers hopen. Wat mag men wel denken van de kris tene overtuiging van mannen die de gekozenen zijn der geuzerij dier mannen die roepen en schrijven De scheur makers zijn onze mannen Als de volksfoppers de mannen der »euzen zijn, die God en ziel loochenen, .loe zullen die zelfde mannen onze gods dienstige belangen kunnen in de hand nemen, onzen Godsdienst kunnen ver dedigen door geuzen en socialisten op alle wijzen bevochten en in slijk en mod der gesleurd De oorsprong van hun mandaat dat zij aan socialisten en liberale godshaters zouden te danken hebben, zal altijd de vrijheid van hun woord en handeling stremmen en men zal in de Kamers hun toe mogen roepen Gij hebt het recht niet over Godsdienst te spreken, gij zijt de gekozenen niet van Katholieken, maar van godloochenaars en kerkvreters, van liberalen en socialisten. Wat zal men ook van de godsdienstige overtuiging mogen denken van mannen die de stemmen van geuzerij en omwen- telaarsbenden zijn gaan afsmceken Katholieken, opgepastteekenen wij krachtdadig het vonnis door de Chronique uitgesproken. t»ezel Brenez. Onze lezers weten reeds dat de socialistische afge veerdigde Brenez, om de gelegenheid te hebben zijn mandaat te vervullen, uit de gevangenis is mogen komen. Brenez bewoont te Hornu, een mijn werkershuisje, niet ver van Wasmuel.ecn nederig herbergsken, voor uithangbord dragende Estaminet Brenez. Vrijdag was zijn huis geen enkelen stond leeg, want van alle kanten kwamen er werklieden en afveerdigingen hem bloemtuilen aanbieden. De nieuwe afge veerdigde is een oud-sergeant van het 2 jagers te voet. Hij is thans 35 jaar oud. Na zijn vertrek uit het leger, werkte hij in de mijnen van den Borinage, onder ander in den Grand Hornu iu hoedanig heid van ploegbaas of van markeerder. Daar hij zich echter zeer ieverig met socialism bezig hield en oen der aanlei- ders van deze partij werd, zag hij zich verplicht werk te vragen in de putten van het Centrum, 't Was op dit tijdstip dat hij werd aangehouden, twee jaren geleden, tengevolge eener botsing, ontstaan in de straten van het gehucht Monsville uit het kooldistrict. Brenez is klein, zwak hij heeft weife lende, glanzende oogen, eene slepende stem. Hij is geen redenaar en neemt nooit liet woord in de meetings. Hij is vooral een overste van samenwerking. Zondag heeft er te Hornu eene groote betooging te zijner eere plaats gehad. De wereld rond. Twee jonge Duit- schers in Amerika, Frits Thörner en Gustav Kogel, hebben eene weddenschap van 16000 dollars, een reis om de werela aanveerd, die zij, behoudens noodzake lijke uitzonderingen geheel te voet moe ten maken in twee jaren, zonder andere bagage dan een ransel met linnengoed, zonder ander wapen dan een stok en zon der ander geld dan wat zij onderweg ver dienen met het overbrengen van berichten of verkoop van photografiën. Den 10 juni vingen zij de reis van San Francisco aan en na een verblijf van 31 dageu in de goud- en zilvermijnen van Nevada, kwa men zij op 12 October te S. Louis. Na Indianopolis, Columbus, Washing ton en New-York te hebben bezocht, gaan zij naar Southampton en van daar naar Lissabon, om dan via Madrid, Barcelona, Marseille, Geneve, Zurich, Sint-Gallen, Kempten, Lindau, München, Munster en Leipzig te bereiken, waar de jongelingen geboren zijn. Middelerwijl bezoeken zy ook Berlijn en zullen trachten op hunne ceispas, die zij aan elke statie moeten laten afteekenen, de handteekening des keizers te verkrijgen. Van Duitscbland gaat de reis over Weenen, Krakau, Kiew, Tula en verder naar Siberie, tot Wladi- wostock,dan over Japan en de Sandwichs eilanden terug naar Francisco. Horloge noch kompas mogen de reizigers er op na houden. Zooals men weet zijn ook twee Engelsche journalisten, de heeren London n Field bezig op gelijksoortige wijze een voetreis om de wereld te maken. Zij zijn nu te Parijs, waar Field ziek ligt. BALLOTTEERING VAN 9 DECEMBER. ten lokale van den Katholieken Werk manskring, op Zondag 2 December, om 5 ure 's namiddags. Do beroemde kampioen der Vlaamsche zaak den heer Edw. COREMAIV8, Volksvertegenwoordiger van Antwerpen, zal als redenaar optreden. Alle Katholieke Kiezers alleenlijk zijn er toe uitgenoodigd. AfHeluifling van hot ac- cljnisreolit op het planten van Tabak.Al de afdeelingen der Volkskamer hebben zich gunstig getoond aan dc afschaffing van alle rechten. Die afschaffing zullen onze landbouwers dus aan de katholieke Volksvertegen woordigers tc danken hebben. Wie dan het getal leden der Kamer die deze afschaffing zullen stemmen vergroo- tcn wil, kieze voor de heeren Vail Wambeke Woeste welke de uitdrukkelijke belofte hebben gedaan van al hunne krachten in te span nen om deze afschaffing te verkrijgen. I Vniisi-.hmnns. - Do heer Van Wambeke heeft reeds ran den heer mi nister ran spoorwegen do belofte beko- Kien datereenen merkelijken afslag zal toegestaan worden op 't reisgeld dit de arbeiders welke in Frankrijk gaan werken nu heden moeten betalen. Dus voor MM. Van Wambeke en Woeste gestemd,opdat zij die belofde zouden kun nen herinneren en eiscben dat zii vol bracht worde. J I>o Kieswet voor de Gemeente is ten deele ontworpen. Zij zal na de meuwjaarsvacantie besproken worden. Do Geraecntekiezingen zonden in Mei en Juni plaats hebben.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1