Slechts de waarheid kwetst 1 DE VROUW GELE HAREN. -)»- Allerhande nieuws. 'Vlasnijverheid. Zoo i« *tLa Flandre Libérale doet eene kostelijke bekentenis. Eene school die onzijdig is, is eene school die God als vijand bevecht. En wie willen die onzijdige scholen in richten om God als vijand te bevechten De liberalen, radikalen en socialisten, 't is te zeggen, dezen die de scheurma kers met woord en daad ondersteunen. I>oncliist incite schelme rij. Te Denderhautem werden dezer dagen de ruiten ingeworpen van den heer Theofiel Sonck, sekretaris van Iddergem en zaakwaarnemer, onder het zingen van Leve Paster Daens gepaard met een helsch gevloek en getier. De schade be draagt meer dan 35 fr. Hier te Aelst wer den ook de ruiten ingeworpen der huizen van katholieke burgers en van 't gesticht der EE. Broeders van de Christelijke Scho len en te Meire vijf en dertig ruiten van het klooster, 't Is proper de scheurpartij wordt waarlijk de partij der ruitenbre- kerij- Wij moeten de liberale taktiek gevoe lig aangeklaagd, in andere woorden, zoo wat den duim te hard op de wonde gedrukt hebben, dat zij ons zoo gedrijen te lijve gaan. Wij hebben zoo maar in eenen dag 3 correspondentien ontvangen, die wij ten meerderen deele niet gehouden waren in te lasschen, maar wij willen niet wei geren die heeren zoohaast mogelijk voldoening te geven. 1Correspondentie, Brief van den liberalen heer P. Callebaut. Aalst, 22 November 1894. Heer uitgever van Dendcrbode, Het artikel uit uw nummer van heden, Donderdag, 22 November, onder titel De vergaderingen is gansch valsch van het begin tot het einde. Onder voorbehoud van al mijne rech ten voor het nadeel dat gijdoor het ver spreiden van zulkdanige valsche geruch ten, mij in mijnen handel en mijne nijverheid kunt veroorzaken, eisch ik dat gij deze logenstraffing in uw eerstkomend nummer opneemt. Intusschentijdheb ik de eer U te groeten Pr. Callebaut. Waarvan akte. Onze antwoord zal kort zijn Wat uw voorbehoud betreft, daar zijn wij zeer gerust in. Maar zeg eens, M. Prosper, nu we toch aan 't redekavelen zijn, ik bedrieg mij toch zeker niet, zijt gij het soms niet, die het Colossaal Kiesbedrog hebt ont dekt Dat Colossaal Ki esbedrog dat aan de scheurmakers heeft doen besluiten dat er te Nin ove 2074 stembrieven in de stem bussen werden gefoeffeld Quel genie Wat vernuft! heeft Mirrceus uitgeroepen. 't Is schande dat de man die de katho lieken wilde beschamen, maar met zijne ontdekking van do brug in 't waterken is gevallen, uoor de logie nog niet gedeco reerd is Maar wacht watM. Anspach- Puissant zal er wel voor zorgen. Nu dat het toch te pas komt Tan den liberalen Kamerheer Auspach-Puissant, men zogt ons, M. Prosper, dat ge van de liberale Deputatie hebt dccluitgemaakt die zich bij hem heeft begeven om hem te verzoeken uwe ontdekkiug te roemen en het reklaam der scheurmakers tegen de kieziug van Aalst te ondersteunen.... Is dat waar 2Correspondentie. Brief van den liberalen advocaat Eug. Verbrugghcn. Aalst, 23 November 1894. Heer Opsteller van De Denderbode. Ik aanzien het als eenen plicht protest aan te teekenen tegen de onwaarheden welke ik lees in uw nummer van 22 No vember onder titel De Vergaderingen MET 5« Vervolg. Nu draaide hij de gas uit. Beu tweeden brander bad hij in xijne neerslachtigheid, ditmaal niet eens aangestoken. Zoo loebt bij op den tast in het donker zijnen weg naar de kamer, toen hij een geritsel meende te hooren aan de straatdeur. Hel was alsor iemand met ccnen wandelstok er zachtjes tegen had getikt. Terstond daarop meende hij een venster te hooren openen. Hij ging naar boven en zag door bet raampje op den gaDg. De wolken waren verdwenen en de maan scheen heider, maar zoo ver het kleine, venster hein veroorloofde te zien, was er geen schim of sebadnwe te bespeuren. De huisdeur zelve was behoorlijk op grendel en «lot.... Dwaas toch, dacht hg, wat de wind voor geluid ma- en kan Toen hg den trap opging en voorby He noch op den door u aangeduiden dag noch op hoegenaamd eenen anderen dag, heb ik vergaderingen gehad hij den heer Prosper Callebaut met Mr Daens noch M'Galle. (1) Ik stuur u deze antwoord, niet omdat ik het beneden mijne waardigheid zoude achten, van betrekkingen te hebben met Mr Daens, welken ik aanzien als een waar eerlijk, deftig en rechtzinnig man maar om aan uwe lezers eens te meer doen uit te schijnen, indien zulks nog noodig ware dat gij van de eerste leugens niet gekraakt zijt. (2) Ik zal u ook doen opmerken dat het huis van Mr Prosper Callebaut geen huis is van sombere samenzweringenwaar de samenzweerders slechts met den don keren durven binnen sluipen. (.3) Ik ben gewoon in dit huis om te gaan en het is dus niet noodig van er heimelijk binnen te sluipen, zoo als gij zegt. Ik verzoek u deze antwoord in uw eerst komend nummer op te nemen... Gegroet, (4) E. Verbruggben, advokaat. (1) Waarvan akte nogmaals. Wij zullen eens nader informeren bij onzen corres pondent. (2) Kijk eens in een spiegeltje en her innert u dan wat 't publiek in 't alge meen zegt van de advocaten. Er zijn er, konden zij nog kraken, die het twintig maal daags zouden laten hooren. (3) Sombere samenzweringen 1 Zou men nu niet zeggen dat wij over moord dadige samenzweringen tegen het leven van Z. M. Leopold H hebben gesproken? (4) Wat min beleefd als M. Callebaut maar wat is 't het ligt in den natuur. 3" Correspondentie. Brief van den liberalen advocaat Galle. Aalst, 23 November 1893. Aan den heer uitgever van Denderbode.» Mijnheer, In uwe nummers van 18 en 22 Novem ber laatstleden, houdt gij u bezig ter zelvertijd met mij met M. Daens en met andere personen. Ik ben verwonderd geweest mijn naam ter dier gelegenheid aan te treffen im mers, ik dacht dat M. Daens alleen u reeds werk genoeg opleverde. Ik ben verplicht u te logenstraffen voor al wat gij over mij schrijft. Het is onwaar dat, zooals gij het bevestigd in uw num mer van 18en dezer, M. Daens zich den voorgaanden donderdag bij mij zou aan geboden hebben, en wat gij zegt in uw nummer van den donderdag 22 dezer is teenemnnl valsch. (1) Ik weet niet of er ten huize van M. Prosper Callebaut politieke beraadslagin gen gehouden worden, maar wat ik wel weet is dat ik. in 't algemeen, nooit in dat huis eene politieke beraadslaging heb bijgewoond, en in 't bijzonder, dat ik mij daar niet bevond, den woensdag der ver- ledene week, zooals gij zegt. Een twintig tal vrienden van Brussel en Aalst dien woensdag avond bij mij vereenigd, kun nen getuigen dal ik van zes uren's avonds mijn huis niet meer verlaten heb. Overigens betwist ik op do stelligste wijze dat ik ooit mii bii M. Prosper Calle baut zoude bevonden hebben met Mijn- heeren Daens cn Verbruggen. Gij zegt dat wij in de woonst van M. Callebaut des avonds in de duisternis bin nensluipen. Daar zal ik M. Callebaut zelt laten over oordeelen. Ik denk niet dat men ten zijnen huize met den donkeren moet binnensluipen. Telken male dat ik bij dien vriend geweest ben is mij het wel onverschillig geweest of bet bij klaren dage was of bij duisteren avond. Nu, gij schildert andereu en mij af als godsdiensthaters en vijanden der pries ters. Ik houd er aau u te verklaren dat ik al de godsdienstige gevoelens eerbiedig, zooals het de plicht is van een oprecht liberaal. Ik draag ook geen wrok tegen het priesterkleed eu ik durf u insgelijks ver zekeren dat ik nooit een geestelijke aan gevallen, beleedigd of belasterd heb.Daar over is mijn geweten gerust. Ik wensch dat elkeen hetzelfde zou kunnen mogen zeggen.(2) Ik verzoek u, en des noods eisch ik, dat dit antwoord in uw eerstkomend nummer verscbyne. vrouw Fleming's kamer kwam, zag hij door de naden van de deur onder en boven nog licht dringen, zy was dus nog op. Vermoedelijk pakte zij haar koffer uit. Smith kon dien nacht niet slapen. Het gebulder van den storm hield hem wakker. Het huis stond letterlijk te beven op zgne fondamenten, en het gedreun van de branding, die met den vloed hooger klom, werd al meer en meer hoorbaar. Juffrouw Smith daarentegen sliep den slaap der rechtveerdigeu, en tg scheen zich daarop le beroemen door zoo hard mogelgk te sn rken. Een der vensterblinden, dat een weinig los zat, klepperde aanhoudend. Er waren ook nog eene me nigte audere geluiden. Wat hoort iemaud al niet, die hg stormweer in 't diepste van den nacht wakker ligt? Maar, wat was dat Eensklaps rammelde de kamerdeur als onder den aandrang vau eenen hevigen tocht. Ja, de wind drong merkbaar het vertrek binnen, zoodat bet nachtlicht haast uitgeblazen werd cn Smith de koude voelde op zgo gezicht. Het had er inderdaad wel iets van, of de storm, die tot dusver slechts buiten woede, zich nu ook toe gang gegeven bad tot het inwendige van het buis. Was er misschien een venster ingewaaid, eene ruit gebroken Indien dit het getal was, dan moest die hevige tocht aanhouden. Maar neen, het was al- Aanvaard intusschentijd mijne groete- nissen. Alb. GALLE. (1) Loochenen is gemakkelijk, ook't is om uit de gewente niet te gaan. Wij zul len dus afwachten wat personen zoo ge loofbaar, zoo eerlijk en zoo deftig als ge, M. Galle, die ons de inlichtingen ver schaften, zullen antwoorden bijzouderlijk voor wat den 18n betreft. (2) Wat braven liberaal toch, maar het is spijtig dat zijne soort zoo schaars te vinden is als een witte raaf. Maar ook de liberalen eerbiedigen 't meest <le priesters die hunne haudlangers zijn. Uit dit alles blijkt dus dat onze drij liberale correspondenten loo chenen dat de politieke vergaderingen met JojBjj Daens, in de duisternis, teu huize van M. P. Callebaut, worden ge houden, en daarvan geven wij hun vol- geerne akte, zijt gij nu te vrede, heeren Maar wat onze drij liberale cor respondenten niet loochenen, 't is 1° dat er politieke vergaderingen of bijeenkomsten met de scheur makerij gehouden worden; 2° dat de liberalen de bondgeno ten zijn van de scheurmakers. En dat is alles wat wij hebben willen doen uitschijnen en zie onze drij liberale correspondenten komen ons ter hulp. Wel bedankt, drij liberale lijnaards Sterfgeval. Men meldt ons uit Denderleeuw het godvruchtig overlijden, in den ouderdom van 55 jaren, van den beer Frans-Leopold-Iavin SONCK, Oud burgemeester dezer gemeente. Decs vroegtijdig afsterven dompelt eene der achtbaarste familiën onzer streek in den diepsten rouw. De plechtige Begrafenis heeft heden Zaterdag, te midden van eenen grooten volkstoeloop, plaats gehad DENDERBODE. Wie een abonnement neemt op Den Denderbode voor 1895, zal van heden tot. nieuwjaar ons blad gratis ontvangen. De abonuent welke iets heeft aan te kon digen bij voorbeeld een buis te huren, 't eene of 't andere te koop te bieden, mag het gratis in Den Denderbode laten af kondigen, in dien de aankondiging de 6 regels niet overtreft en men er geen mis bruik vau maakt. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 832 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 0666 kilos. A.k1k( Verleden dijnsdag, in den valavond,kwam een handelsreiziger langs den trekweg des Denders Op het grond gebied van Mespelaere sprongen op eens twee baanstroopers op hem toe en ontsto len hem zijne valies ongeveer 475 franks inhoudende waaronder 2 banknoten vau 100 franks. Om des te gemakkelijker hunne misdaad te kunnen plegen, hebben zij den onge- lukkigen, eerst een handvol wit peper in het aangezicht geworpen. 11 ij denkt dat hij in de hand van een der daders gebeten heeft. Verleden woensdag was de genaamde Cuipers L.,27 jaar oud,alhier op een schip werkzaam, eu, men weet niet om welke rede, hij at in eens eene hoeveelheid lood wit (céruse) op, en sprong daarna in den Dender. Oogenblikkelijk werd hij erdoor zijne makkers uitgehaald. Na te zijn ver zorgd door eenen geneesheer werd hij naar het hospitaal overgevoerd Zijn toestand is tot nu toe niet gevaar lijk. Verloren. Bericht. De persoon welke een hangzeel verloren heeft mag zich tot bet Poïiciebureel wenden om het terug te eischea. Het scbijut dat in een winkel van velociped'-n te Parijs, thans een prachtige tweewieler tentoongesteld staat met het opschrift Verkocht aan Z. M. Leopold II, koning der Belgen. Men weet dat de koning zich reeds se dert lang, in het park te Laeken en op den dijk te Oostende, op een driewieler oefende. we£r gedaan Het nachtlichtje vlamde weêr zonder te flikkeren. Smith ging in zgn bed rechtop zitten en luisterde. De trappen kraakten dikwijls in den nacht. Daaraan was overigens niets vreemds of bgzonders. Het huis was in den gewonen stijl opgetrokken door een aannemer, die er niets oin maakte, of de vensters rammelden en de deuren klemden. Geheel Rrumville, moet men weten, was meer op gauwigheid cn op vertooning, dan op degelijkheid ge bouwd. Inderdaad, hel zou moeilijk gevallen zijn, onder al die lonkeluieuwe woningen er eene enkele te vinden, in welke de trappen des nachts niet kraak ten. Daarom ook was het, dat Smith, die de wezenlijke stevigheid van zijn huis wel kende, het niet noodig oordeelde lerstond zijn bed te verlaten, om te zien of er ook eeue bijzondere oorzaak zijn kan voor de ver schijnselen bovenbedoeld. Bovendien, juist op dit oogenblik staakte zijne vrouw- haar smrkeu en wentelde zich om. Zg was op het punt van wakker te worden, en de geringste beweging van hem zou voldoende geweest zijn om haar te doen opschrikken. I >aarom te meer hield Smith zich maar liever dood stil. in de hoop dat alles wel in orde zou zUn. En toen hij den volgende morgend beneden kwam en inderdaad alles vond zooals het zgn moest, toen was hg big, dal hg zicb niet door een valsch gerucht ver- IM^IVT TT 1 Ml fo'eeWaan al- ihlM H Ij Lil'™ die lijden aan velziektehairworm, eczemas, puistjesjuekingen, chronische bron chitis, borst- en maagkwalen, rhuma- tism en breuken een onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geweest is na geleden en le vergeefs al de aanbevolene middels ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men hel menschlievend doel zal waardeeren, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, Victor Hugoplaats 8, te Grenoble, welke gratis en franco per post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Parlementaire groepen. Er is evenmin spraak van de stichting eener Vlaamsche parlementaire groep, als van d e stichting eener Brusselsche groep. De Vlaamsche afgeveerdigden denken er aan zich te vereenigeu, ten einde over een te komen met het oog op de bespre kingen, die het Vlaamsche land zouden kunnen belang inboezemen. Ziedaar alles 1 De rechterzij vergadert donderdag mor gend voor bet onderzoek der budjetten. Ook de socialistische groep vergadert om 10 ure met hetzelfde doel. Zaterdag, teu 3 ure namiddag, verga deren de socialisten nog eens tot bespre king van 't ontwerp Defuisseaux op de pensioenkas voor mijnwerkers. (Handelsblad). Veel is er reeds gesproken van het serum, het geneesmiddel door inenting tegen de kroepziekte. Het blijkt nu uit een breedvoerig artikel, in de Soir opge nomen, dat onder audere in het St-Pie- tersgasthuis talrijke genezingen zijn be werkt De socialistische Kamerleden zullen de koninklijke diners niet bijwonen. Zij zeggen dat, als Leopold II beu wil spre ken, hij naar het Maison du Penple moet, komen. De opzoekingen in de zaak der sa- chariue-aftruggelarij hebben tot de ont dekking geleid van den persoon, die de valsche sacharine fabrikeerde. Volgens een Brusselsch blad zullen er vrijdag in het stadhuis der boofstad niet minder dan elf echtscheidingen wor den uitgesproken. Een u Brisseleer in een herberg gezeten, werd door een Engelschman naar den weg gevraagd. De geestigaard wees hem eene verkeerde straat en kwam vroolijk lachend terug bij de vrienden zitten. Hij wilde echter weten boe het met John Buil afliep en begaf zich naar het punt der stad, waarheen hij hem had gewezen. Daar zag hij den Engelschman in gesprek met een anderen heer, die hem deed verstaan dat hij bedrogen was. Juist toen de man zich omkeerde, ditmaal otn den goeden weg te volgen, kreeg hij den Brusseleer in toog die hem bedrogen had. Hij naderde, diende hem een paar boksen in 't gelaat toe en zette met de grootste kalmte van de wereld zijnen weg voort. Kinderen-bedelaars. Deze soort exploitatie neemt opeen onrustbarende wijze toe. Do gemeente overheid van Brussel beeft dan ook, in elke afdeeling, verscheidene agenten gelast, deze jonge gedwongene bedelaars te bewaken. In de derde afdeeling werden drie honderd aanhoudingen gedaan sedert het begin der. maand. De meeste ouders van deze kiudereu geven zich aan den drank over. Maar de wet straft de kinderen in plaats van de ontaarde ouders, de eenige en ware plichtigen. De wetgeving zou hierin moeten voor zien. De stoomer Acmé, dinsdag morgend uit Gent naar Barry vertrokken, kwam rond 9 ure voor de brug van Terdouck. De boot was moeilijk te besturen en door het roer met eenen ruk over te halen om het schip te doen wenden, botste de stoomer tegen het, vaste deel der brug, dat geheel iu het kanaal neerstortte. Werklieden die zich op de brug bevonden, konden ge- lukkiglijk in tijds vluchten, anders hadde men verscheidene doodeu te betreuren gehad. De stoffelijke schade is zeer be langrijk en de scheepvaart zal een paar dagen belemmerd zijn. De stoomer werd maar licht beschadigd. vflcid had lalcn maken en niet voor niets was opge staan. IV Mevrouw Fleming was zoo goed als haar woord zg veroorzaakte hare huislieden inderdaad bijzonder weinig moeite. Zij leefde kalm cn stil, en had over het geheel zeer weinig noten op haren zang. Geen wonder daarom, dat zij allengs genade begon te vinden ook in de oogen van hare huisvrouw. Ja, ja, ik wou wel dat zg allemaal zoo waren, die ik 's zomers hier in huis krijg, zegde juffrouw Smith tot de schooue Emma Hollis. Zij hangt niet den heelen dag aan de bel en laat mij niet trap up trap af loopen, en zij betaalt hare rekening stipt En wat kleedt zij zich netjes, zegde Emma. Nu, wat dat betreft daar geef ik niet veel weerde aan, hernam juffrouw Smith. Net gekleed gaan wel, dat kan iedereen die er maar geld voor heeft. I>at kan ik ze f ook. Maar het zou inij in mijnen stand niet p.tsscii- Ik voor mij houd vau iets eenvoudigs en donkers, zooais alpaga of merinos voor de week, eu em zijden slofje voor 's zondags... Maar wal heeft nu zo'i'u schepsel van hare schoone kleeren, als zg toch niet uitgaat? Ja, hoe is het mogelijk, niet waar Ik zou toch wel eens w illen weten waarom dal is. Wat voert zij toch den gebeelen dag uit vroeg Emma, terwgl lij Ongeluk op jacht. Drie inwoners van Roeselare waren op j acht in de bos- scken der godshuizen, te OostNieuwkerke. De boschwachter had zijn zoontje naar huis gezonden, omdat de jagers niet bijeen bleven en liij vreesde dat er den knaap een ongeluk zou overkomen. De knaap gehoorzaamde niet en ging bet bosch om, ten einde zich in eene gracht tusschen de dennenboompjes te verbergen. De boscbwachter eu een der jagers kwamen er voorbij; de knaap deed de dennenboompjes bewegen en de jager, denkende dat er wild zat, schoot De on gelukkige jongen werd in het voorhoofd getroffen. Het arm slachtoffer is daags nadien overleden. Dinsdag morgend werd de genaamde Karei Debaese, werkman, oud 75 jaar, op het grondgebied van Cozyde, door den tram dieteVeurne rond 9 12 ure aan komt; verrast en in stukken gereden. De dood was oogenblikkelijk. Dè sterfelijke overblijtsels vau den ongelukkige zijn met dentram naar de statie gebracht en van daar onmiddelijk naar het hospitaal ge dragen. Het ongeluk gebeurde omtrent juist op dezelfde plaats waar Pieter De- plae onlangs overreden werd. Dehaese lag op de riggels van den spoor weg. De koopwarentreiu, die inkomt eeni- gen tijd voor den reizigerstram, had reeds gestopt omdat Dehaese uit den weg niet ging, en men had hem alsdan van de baan verwijderd. De reizigerstrein die volgde, heeft, alvorens het ongeluk gebeurde, drie of vier maal het alarm signaal gege ven, en 't is toen dat Debaese verrast werd. Dinsdag avond, rond 6 12 ure, ge beurde een ander ongeluk op den tram. De genaamde Desideer Bossant, oud 17 a 18 jaar, landbouwerszoon, te Wulve- ringhem, gchuchte Klein Wulveringhem, had een paar koeibeesten uit de weide gehaaid, om ze naar den stal te zenden. Bij de Presende hoorde hij den tram op- komen, en poogde zijne beesten van de baan te houden maar bij kreeg eenen slag en viel achterover. Intusschen was de tram daar en de arme jongen werd door het stoomtuig getroffen en deerlijk gekneusd cn verwond. Zijn hoofdschedel is op twee plaatsen gebroken, de schedel huid afgerukt zijn arm is gebroken of ont- lid. Men hoopt niet hem in het leven te kunnen houden. Een derde tramongeval had plaats dins dag avond te Ruysselede. M. Ch. Van Severen, landbouwer cn handelaar nabij het dorp te Ruysselede, was uaarThielt geweest voor zijue zaken, en bij trok 's avonds met den tram van 10 minuten voor 7 uren weder naar huis. Te Ruysselede aau de tramstatie van het dorp, rechtover De Koornblocm, stapt Van Severen van den tram af eu gaat te wege naar zijn huis, ten einde de Brug straat. De tram zet aan, voort naar Aaltre, en Van Severen is dicht bij het stadhuis, langs den rechten kant der trambaan. Al met eens geven de menschen die daar staan eenen schreeuw en loopeu toe, roepende naar de geleiders van den tram. De trein, die maar nauwelijks eeu vijf tig meters ver in gaDg was, houdt dadelijk stil, en ook de personen die op den tram zaten komen er uitgesprongen. Een vreeselijk schouwspel was te zien Ch. Van Severen was onder den tram ge rold en wat men er nog van zag, was een verbrijzelde misvormde klomp Het was een lange tramtrein, met goe deren wagens aau, voor bet vervoer van beeten eu suikerijen. Cb. Van Severen was gevallen onder den eersten wagen achter den fourgou, die een goederen wagen was. Men kwam aanstonds met licht bijge- loopcn, en men moest nu trachten liet verpletterd lijk van oude)1 en van tusschen den tram te krijgen. Dit was een pijnlijk en moeielijk werk, en verscheidene keeren beeft den tram stillekcns aan wat vooruit of achterwaarts moeten zetten. De overblijfsels van Van Severen wer den byeeu verzameld en in het stadhuis gedaan, daar precies dicht bij. M. Van Severen was rond de 50 jaar, en hij laat eene diepbedroefde weduwe en vier nog jonge kinderen achter. Te Ruysselede jammeren al de men sehen over dit zoo pijnlijk en wreed onge luk, eu zij gevoelen bet diepste medeleed met de zoo achtbare eu diepbeproefde weduwe. hare boa van kattenvel om haren schralen hals sloeg, ten tceken dat zg zich gereed maakte om te ver trekken. Ik weet bet uiet. Zij zit maaraltgd in boeken le lezen, schijnt het. Romans vroeg Emma. wier begrippen omirent literatuur zich beperkten tot eenige sterk beduimelde dcelen uit eene leesbibliotheek eu en een paar geïl lustreerde stuiversmagazijnen. Hoe kan ik dat weten antwoordde hare tante, ik heb wel wat andei's te doen, daa myncn neus in andermans boeken lesteken.. Komaan, drink een glas bier, voor dat gg weggaat. Emma bedankte. Neen, ik drink alleen maar bier bg mg» eten, zegde zy. Hel bekomt mij niet goed in eene holle maag. leder zijne goesting, antwoordde tante. Als gij langs de bus komt, steek dan eens even dezen brief voor mg er in. Zg wees op eenen epistel, dat op de tafel lag eu gericht was aan J. Benson Esq., per adres Pclly's Boekhandel, Long Street, NV. C, Zeker van haar vroeg Emma, met eene hoofd beweging naar de bovenverdieping Wat een raar adres, tante Vindt gg niet? Zoo Ik had er niet eens op gelet... Een bock- verkooper, is hel niet Ik zal haar eens verteilen van den boekwinkel van uw oom Basset. Als zij boeken De tram heeft daarna zijnen weg voort gezet; doch bij beeft te Aaltre de aanslui ting gemist met den trein van kwart voor den achten naar Brugge. ITALIË. De aardbeving. Naar uit Rome ge meld wordt, ziju volgens nadere berich ten aangaande de aardbeving op Sicilië de de verwoestingen nog erger dan men eerst dacht. Men rekent dat voor vele millioenen verloren is gegaan. Gedood zijn er ruim 400 menschen, van wie 200 in het stadje San Procopjo, dat nu geheel in puin ligt, Uit Reggio werd woensdagavond be richt dat er weer duidelijk eene golvende beweging van den grond is waargenomen; zoo ook te Messina, maar kort. Schade verwekte die aarbeving echter niet. Uit Palmi wordt nog gemeld dat 6 per sonen gedood en 300 gekwetst zijn, 15 huizen zijn ingestort. 300 andere dreigen in te storten. Te San Procopio zijn 48 lijken uit do puinen der kerk gebaald cnl50 uit do au dere huizen: Het getal gekwetsten is groot. Dcdorqen Barretiere en Santona zijn vernield. AUSTRALIË. Nieuwe goudvelden. De goudkoorts in Australië neemt met den dag toe. Ze kere Duun heeft te Coolgardie eene rijke mijn ontdekt, die hij gedoopt heeft The wealth of nations, n In weinige dagen heeft die gelukkige goudzoeker daaruit voor meer dau 27,000 p. st. zuiver goud gedolven. Eeu geheel detachement poli- ciebeambten is van Adelaide naar Cool gardie getrokken, om deze wondermiju, een ware schat uit de 100^ nacht, te be waken. Eene andere goudgraver, een Bretaguer uit Renncs, heeft met eenige Australische gelukzoekers en na boveumeuschclijkeu arbeid eu ontberingen eveneens eene goudgroeve gevonden van on berekenbaren rijkdom. Eene mijnmaatschappij heeft bun aangeboden, huu schacht, die 1320 Ergelsche voeten meet, te koopen voor 16,000.000 fr., maar zij hebben gewei gerd. Wie uit deze gelukkige gevallen zou op maken, dat Australië het land is, waar men slechts behoeft te bukken om het goud op te rapen, vergist zich deerlijk. Tegenover die enkele gelukkigen staan honderden wier pogingen jammerlijk mis lukken en die van gebrek omkomen. Het leven op de goldfields is dan ook bij lang*! niet rooskleurig. Te Coolgardie is het water zeer schaars cnmen betaalt er 4, 5 of 6 shillings per gallon, Levens middelen, huisvesting, alles wat onont beerlijk is om te leven, betaalt men in verhouding. Coolgardie ligt op een afstand van twee weken reizend het biunenlaud in eu op een belangrijken afstand van Albany, de hoofdstad van West-Australië, tot welke provincie Coolgardie behoort. De finan- ciccle toestand dier provincie is allerel lendigst, ondanks het goud, dat de grond bevat. De gemiddelde schuld bedraagt 62 p. st. per inwoner. Een Schotsche reiziger, die den slechten financieëlen toestand van Australië opmerkte (want in andere ge westen is het niet veel beter), zegde Anstralie is eeu zonderling land, men vindt er overal goud, behalve in de staats kas eu in die der bankiers. Men begint de schade te kunnen reke- kenen welke de overstroomingenen ver oorzaakt hebben. Het vlas welke nat geweest is, is verlo ren 't is met moeite dat men liet werk volk die er aan gewrocht heeft kan beta len, dat men gold heeft om de kosten uit te koeren welke dit vlas nog vereisebt, daarenboven zal men gedwongen zijn het op de velden te rooten. De geroote vlassen die in mijten ston den, zullen zooveel niet opbrengen men mag ze als totaal verloren aanschouwen. De groote vlassen die in de schuren nat geworden zijn, hebben mingeleden; men berekent het verlies op 30 °/0 hunner weerde. Laten wij in 't voorbijgaan bemerken dat het water nog ver is van de rivier bereikt te hebben daar men het niet af trokken heeft. noodig heeft, dan kan rij er even 7,00 goed uw oom meê bevoordeelcn. Dan blijft het geldt in de familie. - Ik geloof niet dal zij aan Pelly schrijft om boe ken. antwoordde de nieuwsgierige Emma Gg ziet, het is ook niet voor Pelly zelf, maar alleen per adres. Ik denk dat het eene van die gelegenheden is. waar men brieven kan afhalen.Gg weet nog wel mijne vriendin Mary Hawkes, die met dat zwarte haar, die winkeldochter was bij Rawiius in de Hoogstraat Nu die adresseerde ook altijd hare brieven aan Pelly, als zij op eene huwelijks-advertentie antwoordde. Ik voor mg, ik zou op die manier geen man willen zoeken, want ik zou altoos bang zijn dat ik den verkeerde kreeg. Is mevrouw Flemiug gecne getrouwde vrouw? O Heer, ja, dal denk ik wel, zegde juffrouw Smith. Waarom vraagt gij dat zoo, Emma. Wel, misschien is zg een reliek, antwoordde Miss Hollis. In hare stuiversromans had zg eene we. diiwe hooren betitelen als the relict en aangezien me juffrouw Emma zich geerne van schoone boeken woor den bediende, 7.00 had zg eene uitdrukking op hare wijzo bg haar vocabularium ingelijfd. Platheid treedt nooit duidelgker a n het licht, dan w anneer zg een vernis van beschaving aanneemt. Gelukkig wist Miss Emma dit niet. Maar evenmin wist zij dat zg plat was. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 2