m NIEUWS-1 m ONOIGIKGSBLêO VSN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. 10 centiemen per nummer. 49ste Jaar X0 2955. bir-fmmTpau Arrondissement Aelst, Ballotteering voor cis kissing van 2 Volksvertegenwoordigers Woeste en Van Wambeke Medeburgers I Aalstenaars Overeenkomst KROEPZIEKTE. Brief van japjd Daens. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van tedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars 5,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor clrij maanden, voorop le betalen i inschrijving eindigt met 31 December. tv. t met 31 December, witanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van Pc inschrijving De onkosten di den schuldenaar Men schrijft in bij c. 7?,N i>S PUTTH-GöCSSEMS, Korte-Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des lands. DVERTEIVTIEJVPIlhJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. r.uïque ëiium. den 9 December 1894. ill Sir Men make alleenlijk liet wit stipje zwart van liet vakje dat staat onder N' 1 en boven de namen der Katholieke Kandidaten de heeren Aalstüf8 IVoveniber 1894 Al de Steden van 't Vlaarasclie Land van Lockeren en minderen rang dan Aalst, zijn in de Volkskamer of Senaat vertegenwoordigd door haren eersten Magistraat of Burgervader. Brugge, Kortrijk, Rousselacre, Ieperen, St-Nicoiaas, Audenaarde, Ronsse,Mor.lie- len, Turnhout en wellicht nog andere Steden die wij ons niet herinneren,worden door hare Burgemeesters in de Wetge vende Kamers vertegenwoordigd Onze Stad Aalst is tot hiertoe ook altijd door haren achtbaren Burgemeester al daar vertegenwoordigd geweest, en dit tot barer eer en tot. voordeel van ons al len. En nu zouden wij de eer onzer Moeder stad gaan verraden met onze stemmen to weigeren aan den heer Van Wambeke. Aalstenaars de eer onzer Stad ver- cisch't dat zij, even als de Steden hier hooger genoemd, in de Volkskamer, door haren eersten Magistraat vertegenwoor digd worde. Indien 1\!Van Wambeke onwaardig ware geworden om ons, als onzen Burge meester. in de Kamer te vertegenwoordi gen, wij zouden u toeroepen Neen, neen kiest voor hem niet Maar M. "Van "Wambeke is ons vertrouwen waardig gebleven. Ja. hij is ons vertrouwen waardig ge bleven, hij den ouden strijder, welke, se dert meer dan 50 jaren, onze zedelijke en stoffelijke belangen heeft verdedigd met ongemeencn moed en zelfsopoffering. En zelfs met opoffering, ja, wij herhalen het, want om onzegodsdiensiige rechten en vrijheden in zake der kerkhoven en van ondenvijs te verdedigen tegen het libe- ralïsmus ging hij zelfs zoo verre boete en gevang te 1 roiseeren. En op gebied der Vhtamsche kwestie wie heeft er beter in de maat zijner .krachten onze taalrechten verdedigd dan M. Van Wambeke Eu die oude katholiek'' kampioen, ver grijsd in den strijd, altijd op de bres als het do belangen der Stad Aalst geldt zouden wij moeten over boord smijten Wij zouden hem moeten vervangen... en door wie Katholieke Medeburgers Aalstenaars die vraag kunt gij zoo goed en velen wel licht heter dan wij beantwoorden. Overweegt het eens rijpelijk en ge zult met ons uitroepen Onze Moederstad moet en zal door ha ren eersten Magistraat in do Volkskamer vertegenwoordigd worden 't Ware eene oneer, t ene schande voor Aalst, en die oneer, die schande moeten wij onze Stad sparen en daarvoor zullen dus alle ware Katholieke Aalstenaren, als een man, stemmen voor de heeren VAK WAMBEKE en WOESTE. Ja, M. Woeste, voegen wij er bij. Wij,allen katholieken,moeten voor hem stemmen, waarom Omdat zijne tegenwoordigheid heden meer dan ooit in de Volkskamer noodza- i kelijk is. Zelfs de ergste tegenstrevers van M. i Woeste, welke voor den 14 October zijne kandidatuur openlijk bestreden of ouver- schillig waren, zijn nu heden innig 1 overtuigd dat, do verwijdering van M. Woeste uit de Volkskamer eene ont hoofding zou wezen van de katholieke bewarende meerderheid, Wie kan beter het hoofd bieden aan de socialisten in de Kamer dan onzen Woeste? Niemand... Wie heeft beter dan M. Woeste onze godsdienstige en stoffelijke belangen ver dedigd?... Niemand. Wie is, in de oogen der helsche godver- loochenaars, den warmsten verdediger van Godsdienst en der Priesters KB. WOESTE! Katholieke Aalstcnaara! Voor de eer onzer Stad, voor de eer en de belangen onzer Katholieke Partij en van ons allen, stemmen wij dus, als één man voor MM. Van Wambeke en Woestel Le Patriote die, sedert eenigen tijd, moer dan een artikel meedeelde ten voor- decle der scheurmakerij werpt nu zondag 11., JOTcd l)aens over boord verklarende dat hij stijfhoofdig is, dat hij alle over eenkomst verstoot en dus gansch alleen de verantwoordelijkheid moet dragen van 't gene zal voorvallen. Wij laten hier dus de letterlijke verta ling van het bedoeld artikel volgen Met, liet giootste spijt berichten wij onze lezers dat de wijze van overeenkomst nisschen de katholieken van Aalst, zooals Le Patriate ze had voorgesteld, niet zal plaats hebben. Deze was door priester Daens zelf en met zijne goedkeuring openbaar gemaakt. Priester Daens had in onze tegenwoordig- j beid aangenomen zich in betrekking te stellen met eenen achtbaren gekozene van Aalst om op dien grond te onderhan delen. Eergisteren, eensklaps van ge dacht veranderende, heeft hij geweigerd verder op deze baan voort te gaan. Alle moeite om hom tot andere gevoelens over te halen zijn te vergeefs gebleven. Nu zal men weten aan wie de fout is dat de broederstrijd voortduurt, welke het Arrondissement Aalst zoo zeer be droeft. Wij moeten dit punt aanhalen ten einde de verantwoordelijkheid vast tc stellen en de onze te ontlasten. t it al onze krachten hebben wij aange drongen tot eene eervolle overeenkomst wij hebben gedacht zeker te gelukken, dank aan de beste geneigdheid die wij van beide zijden ontmoetten. Het zoo on voorzien besluit van M. Daens spijt ons daarom het meest. Jtopïj Daens is dus door de gansche Katholieke Pers over boord gesmeten. Een enkel Katholiek Vlaamsch Dagblad ondersteunt hen nog, namelijk Het Fondsenblad van Gent. Integendeel wordt de scheurmakerij verdedigd door al de liberale, radikale en socialistische dag- en weekbladen, tot zelfs door den ounoozel geworden Den- dergahnEu deze bladen zijn gesticht en worden onderhouden met het geld van smouschö logiebroers die gezworen heb ben, hot kadaver van 't Catholicismus in den grafkuil te rollen. Le Patriote van maandag 26 nov. deelt eenen brief meê waardoor .lapjd Daens de voorwaarden eener overeenkomst laat kennen. Die voorwaarden zijn ten getalle van 4. Wij zullen er onze persoonlijke ziens wijze over uitdrukken zoo kortbondig mo gelijk Eerste voorwaarde. De geko zenen van Aalst zullen de E. V. stem men, M. Woeste vrijblijvende te handelen naar goeddunken. Vooreerst dat ware aan onze gekozene heeren De Sadeleer en Diericx een gebie dend mandaat opdringen na de kiezing, cn dit na dat uitdrukkelijk openbaarlijk verklaard hebben, dat zij alle gebiedend mandaat verwerpen of verstootcn. Nu heden een gebiedend mandaat aan nemen ware hoogst vernederend. Die voorwaarde ware bovendien ontee- rend voor MM. De Sadeleer en Van Wam beke, welke uit overtuiging de E. V. hebben bevochten en nu hunne overtui- giug zouden moeten verruilen tegen de terugtrekking der scheurmakerij. Verderde E.V. zouden zij moeten stem men, al ware het bewezen dat ze niet uit voerbaar is en noodlottig voor Land en Volk. Waarom aan allen de vrijheid niet ge laten in die vrije kwestie volgens over tuiging te handelen Waarom Volgens ons, omdat men onze gekoze nen wil vernederen, ja, zelfs zoekt te ontoeren. 2' Voorwaarde. Stichting van een pensioenkas voor de oude werklieden; 3,; Voorwaarde. Zekere maatrege- leu om den landbouw le beschermen,na melijk de boter, de hop, de tabak, enz.; maatregelen van bescherming voor de werklieden die in Frankrijk gaan arbei den. - De date der kiezing veranderen. Het programma der katholieken van 'tArrondissement Aalst bevat alles wat gevraagd wordt de manifesten, de re devoeringen onzer kandidaten enz. getui gen het. Wat de bescherming der zoogenaamde Eransehroans betreft deze wordt door I onze vertegenwoordigers ter harte geno- j men; hunne redevoeringen in de Volks kamer bewijzen het. Der verandering der date is een punt van ondergeschikt belangde Aalstenaars zonden er vooral over te vrede zijn, omdat het, den eersten zondag van Juli ouzo kermisfeest is. 4° Voorwaarde. Onmiddelijke af stand vaneenen zetel inde Volkskamer of tenminste zoohaaster eene openstaande plaats is. Die voorwaarde aannemen ware de rechten en de vrijheid der hedendaagsche en toekomstige katholieke kiezers ver panden. Er bovendien zou er voor het katho liek kiezerskorps do verplichting bestaan van blindelings den kandidaat der demo- kraten to aanvoerden't gene niemand aannemen kan. Wie zou zulk een verdrag durven on- dertee kenen en het voor 't kiezerskorps verdedigen Niemand 1 En met wie zou de Katholieke Vereeni- giug dit verdrag moeten sluiten Met de kristene volkspartij samenge steld uit een ticutal leden, geueralen zon der leger, mannen die door dwaze belof ten en leugens een zeker deel katholieke kiezers hebben weten te verleiden en die gesteund door liberalen, radikalen, socia listen cn anarchisten er in geslaagd zijn de katholieke machten in 't, Arrondisse ment Aalst eenigzins te schokken. Neen die voorwaarden zijn niet aanne melijk. Vainer e ou mourrir Overwinnen of sneuvelen En sneuvelen wij, dan zal 't met eer zijn. STAD AALST. Ons Stedelijk Bestuur is er eindelijk in gelukt, eenige fleschjes van het kroep- genezend serum van MM. Schring en Roux to bekomen. Men weet dat, den dag van heden, het kostbare middel uiterst moeielijk om verkrijgen is. Zelfs in de groote steden, in de heelkundige diensteu der hospitalen van Brussel en Antwerpen is men dikwijls in verkort. Wel is waar, de hoeveelheid die M. Dok tor Claus voor onze Stad bekwam, is ge ring; maar zij is nochtans voldoende om, in de eerste gevallen der verschrikkelijke kroep, de noodige en genezende hulp te kunnen bieden. Men hoopt, dat eerstdaags een volledige voorraad zal aankomen derwijze dat nicn het middel kunne toe passen in al de gevallen die zich zouden voordoen. Nu, die wondere en kostbare bloedwei is neèrgelegd in onze apotheek van Gods huizen en Armwezen, 't Is daar, dat de heeren doktors van den arme, tegen schriftelijke en persoonlijke aanvraag, het serum kosteloos zullen bekomen, tel ken male zij het zullen moeten benutti gen in hunnen dienst onzer behoeftige stadsgenooten. 't Is daar ook, dat gezegde geneesheeren de bijzondere spuit zullen vinden van professor Debove, met kokend water ontsmetbaar, en die tot het inspui ten van het kroepgenezeud middel nood zakelijk en onmisbaar is, Ook de niet behoeftige en bemiddelde famüiën der Stad, zullen in zeer haastige gevallen, het serum ter stads-apotheek kunnen verkrijgen, op persoonlijke aan vraag des vorzorgendcu geneesheers. Maar, natuurlijk, zullen zij voor het ge neesmiddel eene degelijke en betamelijke vergoeding moeten betalen. Overigens, reeds op dit oogenblik, zijn de kierboveustaande inlichtingen aan al de geneesheeren van Aalst,door 't Stadsbe stuur medegedeeld. Zy weten dus allen, dat zij kosteloo» het serum tegen de kroep bekomen kunnen, zoo dikwijls als die wreede en vroeger bijna aliijd nood lottige ziekte het huisgezin onzer nood lijdende broeders bezoeken zou. De spoed en de iever met welken onze Gemeenteraad de bovengemelde mensch- lievcnde maatregels komt te nemen, strekken hom tot eer. Wij denken er te mogen bijvoegen dat alle Aalteuaren, rijk en arm, aan welke denkwijze zij ook mogen toebehooren, er hem eene welver dienden lof zullen over toezwaaien. Aalst, Zondag 25 November. H. Van de Putte Clemens, Gij gaat voort met liegen en lasteren. 1° leugen. Gy drukt Geen katho lieke mag in geweten kiezen voor de vijanden van God en Kerk, n 't is te zeg gen voor de mannen der Christene Volks partij. Ha wij zijn vijanden van God en Kerk En gij, M. Van de Putte, met uwen aanhang, die van de Religie eenen win kel maakt van slokzucht en geldklopperij, gij zijt de eenige en ware vrienden van God en Kerk Voor zulke colassale domheid, Clemens Van de Putte, verdient gij zeker eene dubbele decoratie, van voren en van ach ter. 2' leugen Gii drukt dat onze Bisschop de Christene Volkspartij afkeurt en ver oordeelt. Waar staat dat geschreven Haal een enkel woord aan, eene letter van de veroordeeling der Chistene Volks partij en wij staken den strijd. Maar alles wat gij uitkraamt is vuige laster en walgelijke leugentaal. Z. H. de Bisschop komt niet tusschen in den politieken strijd van ons arrondis sement en bijgevolg is geen katholieke in gewet-en verplicht te stemmen voorde eene of de anuere lijst. En al degenen, wie zij ook zijn, die dit beweren, gaan hun recht te buiten. Hebt gij dat begrepen, M. Van de Putte En zult gij nu eindelijk bekennen dat gij raaskalt 3' leugen Ik heb in geene meeting, te midden van pot en pint, tusschen socia listen, liberalen en katholieken hevig uitgevallen op M. Woeste... Dat is aardig gij beweert altoos dat de liberale gazetten niets anders doen dan liegen en bedriegen en als gij in die gazetten een woordje vindt dat gij tegen mij kunt draaien, O dan worden die helsche bladen eensklaps Evangelie voor M. Van de Putte. Heeft men wel ooit zulke vorachtelyke huichelarij gezien 4' leugen Gij drukt De liberalen en de socialisten zijn de bondgenooten der Christene Volkspartij. - Wij hebben nooit of nergens hunne hulp gevraagd wij verzaken aan niet één onzer princiepen maar ons programma heeft voor politiek hoofdpunt het recht- veerdig kiesstelsel der Evenredige Ver tegenwoordiging wij geven aan Elk het zijne wij willen van geen slokop en kon kelfoes. Kunnen wij de liberalen beletten, nu dat de kieziug verplichtend is, te stom men voor dit hoofdpunt van ons pro gramma Al het overige van uw artikel krielt van valschheden en leugens, volgens uwe loffelijke gewoonte. Druk dees antwoord op uw nummer van 25 November, naar eisch der wet, aan 't hoofd van uw blad en met dezelfde dikke letters. Zoo niet, trekt gij terstond naar Den dermonde, waar gij reeds zoo wel zijt ge- kond. A. Daeus. Katholieken G'hebt den bovenstaanden brief van usfDd Daens goed gelezen Dus, volgens M\od Daens, zijn al de aan hangers der katholieke partij, 't is te zeg gen ,de E. HHDekens, Pastoors, Onderpas toors, de Eerw. Paters Jesuïten.de Eerw. Broeders der christelijke scholen, al de katholieke Rechters, Advocaten, Nota rissen, Provinciale Raadsleden, Burge meesters, Schepen, Gemeenteraadsleden, Nijveraars, Kooplieden, Ambachtslieden, Werkers, in een woord al de katholieken zonder onderscheid Mannen die vun de rell- gie eenen winkel mnken van slokzucht en iield- klopperi j... Spreken de liberalen en socialisten nu anders Als de maat nu niet vol is, begrypen wij er niets meer van 1 Eu hij, die door Mgr. Stillemans, onzen Bisschop, op heeterdaad van logentaal werd betrapt, durft ons logenaar heeten.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1