NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. 1 Zondag 2 December 4894. 10 centiemen per nummer. 49ste Jaar N. 2956. Arrondissement Aelst. Ballotteering voor 2 Volksvertegenwoordigers Stemt zoo. 2 Van Wambeke en Woeste Katholieke Kiezers Wikt, weegt en overlegt alles wel f Leve de ware Katholieke Kandidaten MM. VAN WAMBEKE WOESTE Katholiek Programma De toestand. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 (rank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAK DE PUTTE-GOOSSEWS, Korfe-Zoutstraat, NL 31, en in alle Postkantoren des lands. Vr^-srvH «iSakiis*.' ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suiini den 9 December 1894. VAN WAMBEKE. 1 WOESTE Men make alleenlijk het wit stipje zwart van het vakje dat staat onder Nr 1 en boven de namen der Katholieke Kandidaten de heeren Stemmen voor de kandidaten der zoogezegde kristene volkspartij is medewerken met liberalen, radikalen socialisten en anarchisten, 'l is te zeggen, met de liberalen de vijanden van Onzen II. Gods dienst, met de socialistische partij van oproer en geweld, met de anarchistische partij die de wereld in ecne hel van bloed en vuur wil herscheppen. J.onchenen dal de gezworene vijanden van God en Kerk, van Eigendom en Huisgezin, 1 aderland en Koningdom, de scheurmakerij ondersteunen, is de middagzon loochenen in tegenwoordigheid der talrijke bewijzen die ons dagelijks geleverd worden. Deze weck nog, werd liitr te Aalst door de liberalen en socialisten, heimelijk, des nachts, in de duisternis, een manifest verspri id ten voordeele der scheurpartijde partij, die, klinkend is afgekeurd en veroordeeld geworden door onzin beminden liisschop, Mgr. STILLEMA1XS. Ja, kiezers l wikt, tveegl en overlegt alles wel Gedenkt u dal geen ware katholiek, in geweien, kan of mag stemmen voor de scheurmakers. Aalst, 1 December 1804. Medeburgers Kiezers Het zal niet ongepast zijn andermaal uwe aandacht in te roepen op het Programma dor Katholieken van het Arrondissement Aalst. Dit programma is niet van over eenige maanden opgesteld, neen, het bestaat se- dert vele jaren, en altijd hebben onze katholieke Gekozenen in Senaat en Volks- kamer hun uiterste best gedaan om het te verwezenlijken. Wij willen, geërde lezers, u heden nog maals dit programma onder oogen bren- fon en u tevens de vraag stellende of wij et recht niet hadden te schrijven dat al wat eenige waarde heeft in 't programma dor volksfopperij aan de Katholieken ont stolen werd. Medeburgers Kiezers Oordeelt dan 1 Het katholiek programma is altijd ge weest en is nog heden Recht voor iedereen; recht voorden Arme, recht voor den Rijke. Recht voor den Burger, recht voor den Werkman. Verdediging onzer godsdienstige, ge meentelijke en persoonlijke Vrijheden. Verdediging onzer taalreohten en de volle gelijkheid der VI aamsche en Fran- sche Talen onder rechterlijk en bestuur lijke opzicht. Verdediging der belangen van onzen nationalen Handel, onzer nationale Nij verheid en in het bijzonder verdediging der belangen van de grootste onzer Nij verheden, de bron van geluk en voor spoed voor ons Land wij willen spre ken van den Landbouw. Sedert lange jaren hebben onzeverte- woordigers de vermindering gevraagd der lakten van allen aard die in 't bijzonder drukken op de onroerende Goederen en op don eigendom der Boeren grondlas ten, registratie- en mutatierechten, dood schuld, enz., enz. Het katholiek program um behelst verder nog. Ontlasting van de onroe rende goederen en van dcu boereneigendom in het bijzonder en be lasting der Beurswaarden die nu bijna vrij zijn van allo belasting Atechafnng van het nc- cijnsreeht op de planting van Tabak. Wel is waar is het recht, door 't Katho liek Ministerie verminderd van 3 ccutie- men op 11/2 per plant en de Staat heeft als gevolg van deze vermindering een ver lies ondergaan van mill, 's jaars op de berekeningen door het Liberaal Ministerie gemaakt in 18S3 wanneer dei liberalen het recht invoerden van 3 cen tiemen per plant. Nochtans gedurig hebben onze verte- fenwoordigers de stem verheven tegen de abakswet. Zij willen de volle vrijheid voor den landsman op zijne akkers, zoo wel voor de tabakteelt als voor welkdanige andere teelt Zij willen dit bijzonderlijk in het voor deel van den kleinen man, van den werk man Zij willen dat ccniegelijk meester weze het getal struiken te planten en op te brengen naar goeddunken, zonder tus- schenkomst der staatsbedienden En onze twee achtbare gekozenen heb ben reeds bewezen dat zij hunne beloften zullen gestand blijven. Reeds is er een voorstel van afschffing der tabakwet ter Kamer gedaan. M. Do Sadelecr is een der zes onderteekenaars. De sektiën der Kamer hebben zich gun stig getoond, maar de regeering biedt eenigen wederstand. Doch men is bijna zeker dien wederstand te kunnen over winnen. En om dien wederstand te overwinnen is het dringend noodzakelijk dat de hoeren Van Wambeke Woeste in de Kamer zetelen. En waarom Omdat zij door hunnen invloed, en bijzonderlijk M. Woeste, door zijne overtuigende welsprekendheid, door zijn vurig aandringen al de katholieke Kamerleden zal medeslepen en dat de regeering alsdan overtuigd dat het de algemeene wensch des lands is, eindelijk zal toegeven en zal toestemmen dat do tabakwet afgeschaft worde, En afgeschaft zal en moet de tabakwet worden want onze gekozenen van 14 oct. en onze kandidaten van heden, hebben gezworen dat zij zullen kloppen en blijven kloppen tot de regeering ons voldoening geven zal, 't is te zeggen de tabakwet nisehaflen. Onze Kandidaten willen en zullen blij- van eischen de vermindering en de ver zachting der M.i-ij«sl«8ten Verkorting van den diensttijd voor de miUtiarien Aanmoediging van hot aan werven vaü vrijwilligers en deze laten aftellen van het jaarlijks te leveren con tinent, om eindelijk, hetgene hun vu rigste wensch is, trapwijze tot de inrich ting van een vrijwilligersleger te geraken. En in afwachting, hetere vergoeding voor de familiën wier zonen onder de wa pens geroepen worden aanzienlijke ver hooging der maaudelijkschc premie van 10 franks. Voortstellen zijn reeds in de Kamer neergelegd en door onze Kandidaten bij getreden om deze drie hervormingen in den tegenwoordigen zittijd te verwezen lijken. MEDEBURGERS, KIEZERS, van het Arrondissement Aalst, onze ware Katho lieke Kandidaten willen vrede en ver zoening. Ja Vrede onder ons Verzoening aller Maatschappelijke Standen Geeue verbittering Geen opstand do eene tegen den andere Zietdaar de ware christelijke grondbe ginselen I In dien zin heeft Z. II. do Paus van Roomen, de doorluchtige Leo XIII, aan alle christene volkeren zijne Vaderlijke Stem laten hooren. In dien zin zullen onze Kandidaten alle stoffelijke cn zedelijke belangen der arbeiders met de diepste verkleefd heid blijven verdedigen. Met die gevoelens bezield, zullen onze Vertegenwoordigers iu Kamer cn Senaat de beraadslagingen weldra aanvangen over de wetsontwerpen die reeds neerge legd ziju, rakende de vakvereenigingon, het arbcids-contrakt, de verzekerieg der werklieden en talrijke anderen. El* Ï*U, Burgers) Werklieden, Landbouwers, Inwoners van Steden eu Dorpen geza- mentlijk ter stembus, de hand iu de hand Het Arrondissement Aalst zal willen getrouw blijve ondanks alle snoodo po gingen, aan zijn zoo roemrijke Katholiek verlcdenc I Sedert ontelbare jaren schittert het aan het hoofd der Katholieke Arrondisse menten VOORUIT allen onder den oorlogs kreet Voor Godsdienst en Vaderland Voor Vrijheid en Moedertaal! Voor de rechten van het VolkI Welk is nu eigentlijk do toestand van België sedert de kiezing van dit jaar Wij spreken van tic beide Wetgevende Kamers. Die toestand is juist dezelfde als in 1884; niets is veranderd de katholieke meerderheid is integendeel merkelijk vergrootklaar bewijs dat onze vrienden Let vertrouwen des lands genieten. Men zal nochtans niet zeggen dat zij als voorheen onze geuzen, eens partijwet- ten voordroegen en deden stemmen. Neen 1 de geuzen zelfs bekennen dit. Dus zonder drukking, zonder dwang, blijven wij meester in België, dit is f.en feit. Een tweede feit is niet min zeker Het liberalismus is om zeep; op 152 leden der Wetgevende Kamers ziju er nog 15juist 15 liberalen nog zoo erg omtrent in 't Senaatliberaal zijn is dus de mode niet meer. Het socialismus komt op, verplettert overal de liberale mededingers waar zij zich toonen. Frère-Orban, de groote man der linkerzijde, Frère-Orban sedert jaren de afgod aller geuzen, Frère-Orban kan thans gerust zijn pijpje rooken zonder nog te denken aan étiquette of hofmanie ren; de socialisten gunnen hem dit ver maak; wel is waar, die man heeft thans wel recht rust verdiend. Een derde feitOveral waar 't libera lismus niet baas is, is het socialismus on bekend of beduidt uicmendal. Dit is be wezen door de biezing van October 11. Dus is 't ook bewezen dat de katholie ken alleen met hunnen eerbied voor priester en godsdienst den nieuwen vij and kunnen bestrijden eu hem machte loos maken. Dit hebben wij altoos be weerd. Al de bladen van den vreemde hebben dit derde feit bcstatigd ;'t is geschiedenis. Wij zegden daar zooeven Niets is ver anderd. n Dit is ook zoo steeds nog heeft de rechterzijde to strijden tegen de wettige kindereu der liberalen, de socialisten; uo naam des vijands verschilt, de strijd is altoos dezelfde wij strijden voortdurend voor God cn Vaderland n Wie herinnert zich niet de woorden van den wijzen koning Leopold I van België Wie op bet liberalismus steunt, stelt een gebouw op eene zandplaat- Niets is veranderd Vermetel en dom waren zij steeds, onze liberalen thans zijn cr nog die- «leze onmachtigen, deze uitteercnden willen bewaren on bescher men en zij, zenden Bara cn consoorten naar 't Senaat, waarschijnlijk wel als staaltjes, zonder waarde, échantillons sank vttleur. Gazetto van Diest. I>e bedienden -van 't par ket. Het is over 't algemeen niet ge weten welke ontzaglijke hoeveelheid werk in 's Rijks parketten wordt afgelegd. Als Deus ex machina van alles wat de gerechtshoven gedurende het jaar bezig houdt, ontvangt en onderzoekt het parket niet alleen al wat een arrondissement op levert aan verslagen en klachten, maar maakt eenen en anderen gereed om, vol gens hunnen inhoud, eene beslissing uit te lokkeu, hetzij voor de assisenhoven, de boetstraffelijke tribunaleu, of ook nog die van enkele policio. De uitspraak eens geveld, dan treedt het parket alweer op, want hem valt het ten laste alle vonnis sen, rechtsuitspraken enz. te doen uitvoe ren. En God weet of ze talrijk zijn. Voeg daarbij de bestuurlijke briefwis seling, de duizende rapporten, die iu te dienen zijn bij de Hoven van beroep zoo wel als bij het Ministerie van het Rechts wezen cn laat dat alles nog bekroond worden met de tallooze statistieken, die geleverd moeten worden, eu men zal nog maar een flauw gedacht hebben van wat die ongehoorde behandeling van papieren wol zijn mag. Het spreekt van zelf, dat, om hen bij te staan in die lastige en inge wikkelde taak, de heeren Procureuren des Konings en hunne Substituten com miezen hebben, MEDEWERKERS, het woord is niet te gewaagd, want de com miezen krijgen al het stoffelijke van dien arbeid op de armen. Die onwaardeerbare helpers, altijd wroetend, moeten bij hunne gaven als als werkers, nog do bykomenue voegen van een onberispelijk gedrag, een proef- vaste ingetogenheid en bescheidenheid. Eu hoe karig toch worden zulke dien sten bezoldigd I Beter gezind dan een al te zuinig voor ganger, had minister Le Jeune het onder- nomeu hun lot te verbeteren. Een besluit van zijne band geteekend, had de hoop op zoo iets doen voor de oogen schemeren. Helaas het moet bekend worden, die wijze eu goede hervorming hoeft geen en kele der verwachte vruchten afgeworpen. Het komt minister Bcgerem toe het be gonnen werk te voltrekken en daartoe zal Oen weinig goede wil volstaan. WANT GEEN ENKEL BUDGET KAN IN GE BRACHT WORDEN DOOR DE LOON- YERHOOGING VAN 50 BEDIENDEN ze ziju inderdaad met 50 in geheel het Rijk, zij wiens lot ons hier bozig houdt. Tegenover deze stellig verdienstelijke die naars, draagt het Staatsbestuur werkelijk dien plicht. Zulks ontkennen ware een misslag, den maatregel nogmaals uitstel len cenc blijk van verregaande onver schilligheid. Katholieke Medeburgers eene vraag Zouden de vereenigdo machten der li- berhaterij nu de heeren Van Wambeke en Woeste zoo hardnekkig bestrijden, moesten zij de ware katholieke Kandida ten niet zijn Neen voorwaar I Waarom bestrijden zij vooral de ver kiezing van M. Woeste met de uiterste hardknekkighcid Om de katholieke partij te onthoofden, om haar van een barer bekwaamste, ervarendste, welsprekendste leiders in de Volkskamer te berooven Ziedaar waarom zij zoo hardnekkig werken voorde scheur partij. Wat politieke schurken I Onze geachte lezers hebben donderdag gelezen hoe de Roelanders, om te men- schen te foppen, nu uitbazuinen Op den buiten dat do tabakwet moet venJwijnen en in de stad dat de af schaffing der tabakwet noodlottig zal zijn voor de werklieden der steden en vooral van Geerardsbergen, omdat zij hierdoor hun werk zullen verliezen en op den dom pel geraken. Doch nu bazuinen die politieke schurken oen ander deuntje uit. Het raakt de zoo genaamde Fransenmans. Wilt ge eens hooren geërde lezers, hoe dit deuntje luidt, luistert dau Het gouvernement zal tookomend jaar de reiskosten van de Franschmans merkelijk afslagen, en wat zal het ge- volg hiervau zyn Wel dat al wie beenen heeft, naar Frankrijk zal gaan werken; dat de wer- n kers zoo talrijk zullen optrekken dat ze n elkander ginder het gras van onder de voeten zullen maaien, bij zoovere dat n er daar geen duit meer zal te verdienen zijn. - Dus van den eenen kant, roepen de Roelanders luid dat de reiskosten der Franschmans moeten verminderd worden en als 't katholiek gouvernement zich be reid toont om aan onze werkers voldoe- ning te geven, dan zeggen zij van den an deren kant, tot diezelfde werkers de af slag op de reiskosten die gaat toegestaan worden, zal voor u noodlottig wezen, ge zult in Fankrijk tegen geringen loon moe ten werken. Wat politieke schurken Neen, neen, die benaming is niet te hard

De Denderbode | 1894 | | pagina 1