HOORT. STAAT Vrijspraak EERE EN DANK duizend franks j 100 franks. I Brief vanM. P. Callebaut. van DEN DENDERBODE. Schande driedubbele schande Groote Meeting MAAR TE VLIERZELE Allerhande nieuws. De liberaleu willen wel met de leiders der scheurmakerij konkelfoezen enzamen- zweeren maar't moet in 't geheim, inde duisternis gebeuren. En als het uitkomt dat zij achter 't eeue of andere hoeksken met een- der leiders stonden te redekavelen of er een verga- dcringsken meè gehouden hebben, dan zijn ze vol duivels gestampt... 't Is eene Fransche colère zonder weerga, 't Is van ge liegt ge lastert van spioenen van hier, van verklikkers van daar. Onlangs stonden een liberaal met veel nootjes op zijnen zang, achter een hoeks ken te konkelfoezen met een der leiders van de scheurpartij. Twee werklieden kwamen daar voorbij en de eene zegde tot de andere Kijk eens de duivel en de engel staan daar te praten Colère van den liberaal... maar de praatpartij was uit. Wij gelooven waarlijk dat die heeren liberalen inwendig beschaamd zijn over 't monsterverbond dat heden bestaat. \A1F worc^t gePrezen door de god- "V 'I- vergetene drukpers, door de drukpers met 't geld der joden en der vijanden van God en Kerk gesticht en on derhouden WIE zijn de lievelingen, de troetelkin deren der joden en logiemannen De mannen der scheurparlij. Geen enkel katholiek blad wordt in §ansch 't Land heden aangetroffen dat e zoogezegde kristene volkspartij van Aalst openlijk durft verdedigden. Allen hebben hare leiders over boord gesmeten, als kopigaards waar niet meè te onder handelen is ten ware men zich vernedert en hun alles toestaat wat ze eischen, tot zelfs zijne eer, zijn geweten en zijne rech ten. Hoe alles toch kan veranderen Mirrccus van Chipka, die beweert zelfs nooit geen onbeleefd woord tot M. Woeste gericht te hebben, heet hem nu in zijn leste verschenen vlugschrift eenen koppigen waal en volkshater, e dio koppige waal, schreef men vroeger, kent geen Vlaamsch en die in de Vlaan deren geen Vlaamsch kent kan zelfs de plaats van champetter niet bedienen Maar hoe is alles nu toch veranderd? In zijn nummer van 5 Februari 1893, schreef Mirrveus M. Woeste leest Vlaamsch en verstaat Vlaamsch. Das, Mirrveus, ge bedriegt heden het volk als gij het wil wijsmaken datM. Woeste geen Vlaamsch verstaat. En dan was M. Woeste geen kopni- gaard, neen, dan schreef Mirrceus dat M. Woeste een waarheidslievendo man is met eene machtige stem, In n. van Het land van Aelst, 26 Fe bruari 1893 wordt den lofbazuin voor M. Woeste nog luider geblazen. Nu, wij willen er onze lezers eens laten over oor- declen Woeste die in de zaak van dit tweegevecht, de onge wapende Bevolking zoo krachtig heeft ver dedigd. Dat Militair wordt hier al te over- moeuigd; elk zou den sabel moeten ver eeren een Burgerszoon, die niets kent van den Wapenhandel, schijnt een Offi cier beleedigd te hebben; de Offlcierdaagt uit tot tweegevecht en in dien ongelijken strijd, de Burgerszoon wordt gedood... M. Woeste heeft die barbaarsche wilde handelwijze geschandvlekt en daarvoor wierd hij door den Brialmout in de Ka mers aangerand... Te Brussel, bij de ka- detten en bij do schermmeesters kan M. Woeste minacht worden bij al het deftig Aalst, Donderdag 29 Nov. 1894. Heer drukker Van de Putte, Gij schrijft in uwe Gazet van heden, 2d® bladzijde dat Mgr Stillemans gezegd heeft in eene samenkomst van groote ka tholieken 1. Ik heb priester Daens betrapt op heeter daad van leugentaal priester Daens is een leugenaar. En gij daagt mij uit dat te durven lo genstraffen. Ziehier, Van de Putte Clemens, mijne logenstraffing b H Is onmogelijkheid dat Mgr Stille mans dat gezegd hebbe, want dat is vol strekt valsch. Ik ben een eerlijk man. Ik bedrieg niemand en ik lieg nooit. Druk dit in uwe gazet van zondag. Voor 't overige van uwe gazet zult gij een antwoord weldra ontvangen. A. Daens. Dus jojed Daens, volgens u, is 't onmo gelijk dat Mgr Stillemaus dat gezegd hebbe, want dat is volstrekt valsch. De Denderbode beweert dat het waar heid is. Wij herhalen Mgr Stillemans heeft in de omstandigheid door ons aange duid, gezegd Ik heb priester Daens betrapt op heeterdaad van logentaalpries ter Daens is een leugenaar. Ja en neen, is een lange strijd, zegt men hier te Aalst en om er een einde aan te maken stellen wij 't volgende voor Een eeretribunaal zal aangesteld wor den; indien pater Daens, door getuieen, j kan bewijzen dat het valsch is dat Mgr Stillemans aldus gesproken heeft dan be- I talen wij aan den arme van Aalst. Integendeel, indien De Dendebbode door de getuigenis van eerlijke en deftige i lieden, dus geloofbare personen, kan bewyzen dat Mgr. Stillemans waarlijk heeft gezegd 1 n Ik heb priester Daens op hee terdaad van leugen betrapt; pries ter Daens is een leugenaar. dan zult gy aan den arme betalen Dus wij stellen TIEN tegen EEN Neemt gij aan, pater Daens, schrijft ons dadelijk en wij zullen de Eererechtbank dadelijk samenstellen. En poogt u niet uit den slag te trekken met te antwoorden dat gij een arme priester zijt, dat ware te dom, want do joden en francma^ons die u in uwen strijd van scheurmakerij der katholieke partij ondersteunen zullc-n op geen honderd franks zien, om te bewijzen dat De Den derbode liegt en bedriegt. Wat nog meer is indien de joden weige ren dan zal er toch wel nog honderd fr. af kunnen van de duizenden en duizenden halve kluiten die men door den Werkman uit de zakken der werklieden heeft ge klopt. Wij wachten uwe antwoord ao?ad 1 Burgers, dedigt toch uw goed en uw bloed tegen dat wolfachtig Militarismus.. Doet gij het niet, door een Vrij Leger, de Slavernij staat aan de deur. En de moedige Katholieke M. Woeste welke dan door katholiek en liberaal hoog moest geprezen worden, moet men nu, volgens heden verachten. WatKohiinlieiligen tocli S In Nr van 13 Oogst 1893 schreef Mirrceus De christene volkspartij strijdt tegen geen personen of werkt voor geen per- sonen. Het is eene inrchting voor de ii algemeene welvaart onder de beschcr- .ming van Bisschop Lambrechts, die za- n ligo ziel, dio onvergeetbare volks- vriend, b Kon onze diepbetreurde Bisschop, Mgr. Lambrechts uit zijn graf opstaan, hij zou de scheurmakers toeroepen Phariseërs, die ge zijt, als ge tegen geen persoon strydt, waarom bestrijdt gij dan de heeren Van Wambeke en Woeste persoonlijk door vuige logentaal en snoo- de beleedigingen Ach, gij strijdt voor geen personen, 't is voor de algemeene welvaart dat ge ievert.... Neen, neen, gij strijdt voor uwe persoonlijke verheffiug om langs den rug van bedrogene lieden het potteken met de zoo verlangde vier duizend patotter- kons te bemeesteren. Achteruit, Phariseërs, Volksverleiders, zou hij u toeroepen, want g'hebt mij Kristene Kudde in 't Keizerlijke Vlaau- dereu verscheurd en een kwaad gesticht, dat iu geen 50 jaar kan nitgeboet en her steld worden Ziedaar, Mirrceus, wat Z. M. Mgr. Lam brechts den volksfoppers zou toeroepen, kon by uit zyn graf opstaan De volksfoppers liegen nooit,ze bedrie gen niemand !?fl Hoe is 't mogelijk Op de meetingen der volksfopperij is het altijd eene aaneenschakeling geweest van gewone logons, vuige beleedigingen tegen de Katholieke Kandidaten... En daarbij bedriegelijke beloften. i Aalst, 26 November 1894. I Heer Uitgever van Denderbode, Gij hebt moeten bekennen dat uw arti kel De Vergaderingen r gansch valsch is. Hieruit is een dezer twee besluiten te trekken ofwel hebt gij zulks artikel geschreven met het vast voornemen eeue valscheid aan te kondigen, ofwel hebt gij waarlijk eenen spioen achter M. Daens gezonden en is uw spioen U valschc be richten komen verkoopen. In dit geval heeft uw spioen zijne Judaspenningen niet verdient, hij heelt U bedrogen besto len en gij zijt in uw volle recht uwe klui ten terug te eisschen. Over uw schrijven van 26®° dezer moet ik U nogmaals logenstraffen. 1° Het is valsch dat er door onze liberale partij zouden vergaderingen ge houden worden met de kristene demo- kraten. 2° Het is valsch dat de libe ralen bondgenoten zijn van de kristene demokraten. 3° Het is valsch dat er ooit eene liberale deputatie by M. Anspach is gegaau om het reklaam der kristene demokraten tegen de kiezing van Aalst te ondersteunen. -1" Het is valsch dat ik met M. Anspach een enkel woord over deze kiezing zoude gerept of gebriefwis- wisseld hebben. 5° Het is valsch dat lk aan iemand zoude verklaard hebben dat de onmogelijkheid die ik zeer toevalliglyk in de officiëele cijfers der kiezing bestatig de colossaal kiesbedrog b daarstelde ge moet toch zelf bekennen dat die ontdek- j king zooals ge ze noemt, tot iets heeft fediend aangezien het daarvoor is dat de 1 allotteering van 9rn December is bevolen geworden. Misschien had ge liever gehad dat dit alles onder den dekmantel bleef en is het daar de oorzaak van den hekel die ge sinds dien tijd tegen mij schynt te koesteren. Ik ben net dus niet die van de brug iu 't water ben gevallen maar wel de heeren Van Wambeke en Woeste die van ....uit hunnen zetel in balloteering zijn gevallen. Alsook ben ik de man niet die de katholieken wilde beschamen met mijne ontdekking n daar ik het feit onmiddelijk kenbaar maakte aan onzen achtbaren Vrederechter met wieu ik immer in de beste betrekkingen verkeerd heb. .'Ik .heb bij eigene ondervinding te wel M. Calewaert zijn edel en rechtzinnig karakter leeren schatten opdat ik een enkel oogenblik zoude getwijfeld hebben aan de volstrekte eerlijkheid van al wat hij verrichtte. Maar,dat daaruit moet besloten worden dat de gansche kiezing zuiver en onbe vlekt is geweest dat is eeue andere zaak. Er zijn te veel feiten bestatigt die veel te duister veel te dubbelzinnig gebleven zijn Weigering van getuigen in menigvuldige bureelenuitgaan van het elektrisch licht, dwang op zieken en behoeftige ouderlin gen, enz. enz. Dit al zijn punten welke volstrekt niet uitgeklaard zyn. En nog- thans gy hadt een gemakkelijk middel om over alles het volle licht doen uit te schijnen. Dit middel, gij weet het wol was een parlementair enkwest en gij hebt het doen verwerpen alsof gij er van schriktet en beefdet, met eene woede als of het eene helsche uitvinding ware 1 1 Denkt fe dan toch dat het genoeg is tegen de ristene volksparty te roepen en te schreeuwen, te tieren en te zweeren ge liegtge bedriegt ge beleedigt ge lasterst Achteruit ellendige volksbedriegers enz enz. Denkt ge dan dat iedereen niet zal gevoelen wat er achter al dat geroep achter al dat ge schreeuw, achter al dat getier, achter al dat gehuil schuiltIn uw nummer van gisteren zegt ge zelf - Wij moeten zoo wat te hard den duim op de wonde ge drukt hebben, b Uwe wonde in deze zaak is het kiesenkwest en het is omdat men wat te hard op uwe wonde heeft gedrukt dat ge zoo roept, zoo tiert, zoo zweert, zoo huilt 1 Go beweert nog verder, en ge maakt er thans een uwer bijzonderste propaganda middels van, dat de liberalen allen voor pastoor Daens hebben gestemd. Dit ook is teenemaal overdreven Hebben velen onzer mannen, uit genegenheid voor het evenredig stelsel, voor de kristene volks partij gestemd, velen ook nog meer mis schien, hebben voor uwe kandidaten en bijzonderlijk voor M. Van Wambeke ge kozen. Keurt M. Van Wambeke deze libe rale stemmen misschien af gelief het te laten weten, onze vrienden zullen dan weten wat hunne houding in de ballot- teering moet zijn. Doch, mij dunkt dat het de gewoonte langs uwen kant niet is van zoo moeielijk te zijn. Zoudt gij durven staande houden dat gansch de klerikale lijst van Brussel niet gekozen is geweest dank aan de stemmen der gematigde liberalen. En te Antwerpen, wat is er daar ge beurt Lees enkelijk het verslag over de zitting van den provincialen raad van 26° dezer ge zult er zien dat dry klerikale volksvertrgeuwoordigers van Antwerpen de stemmen der Anarchisten 1 zijn ni afbedelen in een der metingen die allotteeriDg voor de provinciale kie zingen hebben voorafgegaanDe stemmen der Anarchisten I Denderbode gij klerikalen een verbond maken met anar chisten 1 dat is nu toch wat te grof I Vindt ge thans ook niet dat het beter ware van U van dat potjen van liberalen en socia listen die samen spannen met do kristene volkspartij b gedekt te laten Hebt ge hier weeral den sprankel in de oogen uws gebuur gezien als wanneer gij eenen kolossale kemel in uwe oogen draagt En hoef ik U ook nog te herinneren wat de Patriots b dit voornaam katholiek dagblad over eenige dagen schreefHet is uit taktiek toegelaten zich met de stemmen van politieke tegenstrevers te doen bijstaan. De klerikale partij heeft, bij de laatste kiezingen die taktiek op ver scheidene plaatsen gevolgd. Mij dunkt dat men hiermede de ladder mag ophalen en dat de zaak door de openbare denkwijze genoegzaam onder hoord en beslist is. Ik ben gansch ter uwer beschikking indien gij dezen pennetwist begeert voorts te zetten. Gy hoeft maar uwe bemer kingen in uw aanstaand nummer kenbaar te maken, Involgeus de wet eisch ik dat ge deze regelen in uw eerskomend nummer op- uemet. Intusscheniijd heb ik de eer U te groe ten. Pr. Callebaut. Al uwe logenstraffingen, M. Pros per, houden geenen steek in tegenwoordigheid van de volgende bekentenis van Het Land van Aalst, nummer van Zondag 11 b En hoe is in Aalst Stillekens wel behalve dat er eene b sturc spionneering heerscht. 't Is nooit - gehoord... De mannen der christene b volkspartij kunnen geenen voeet ver- zetten of. ze worden vervolgd men b weet waar ze gaan in welke huizen b welke personen daar zijn, hoe lang zy b daar blijven.... En dat alles staat in b Den Denderbode. b Zet u in 't accoord met 't Land van Aalst, M. Prosper. Wij hebben geen spioen of spioenen ten onzen dienste de persoon welke ons de inlichtingen verschafte is een eerlijk en deftig man die nog aan u, noch aan iemand ter wereld iets te benijden heeft. Hij is de zaak gevalliglijk te weet ge komen. Met Dctulergalm treden wij in geene polemiek ge weet misschien waarom... van prieeteivbeleedigers van vloekers en zweerders gelijk duivels 1 van ruitenbrekers van eerlooze schoeljen Raadpleegt uw geweten, en bet zal u zeggenNeen wij mogen voor die partij niet stemmen Vt'ie heeft er op vrijdag 23 Novem ber, des avonds, in eene estaminet, naby de reizigersstatie gesproken van Burge meester, Schepen en Gemeenteraadsleden die zouden dieven zijn Opgepast, man, voor de klauwende leeuwkens Geëerde Lezers en Medeburgers Gij allen weet dat J9?sd Daens ons voor de Rechtbank van Den- dermonde heeft gedaagd ten einde er te verantwoordenover LASTER, EERROOVERIJ en GROVE .BE LEEDIGINGEN. De Rechtbank van Dendermonde heeft heden zaterdag uitspraak ge daan en DEN DENDERBODE VRIJGE SPROKEN. Het is dus door een vonnis van 't Gerecht bewezen dat De Den derbode n J9^vd Daens noch ge lasterd, noch zijne eer geroofd heeft. En nu aan ons de beurtpater Daens en Pie Daens mogen zich aan klauwende Leeuwkens verwachten Zonnegem en Vlierzele. Menschen De scheurpartij is de ware party van geweld, straatschenderij en ruitenbrekerij. Wij hebben die partij hier te Aalst aan j 't werk gezien, wan neer zij de ruiten heeft ingeworpen van de EE. Broeders der Christelijke Scholen, en van katholieken te Meire als ze 35 ruiten inwier pen van 't klooster, te Denderhautem by M. Th. Sonck. En nu komt die partij de schandigste schelmerij te plegen te Zonnegem en Vlierzele. Luistert menschen en oordeelt I Eerbiedweerdige priesters gaven don derdag eene meeting te Zonnegem. Nauwelijks waren zij de zaal binnen of er verscheen eene bende dronken lieden voor de deur die vloekende en zwerende lasteringen en beleedigingen tegen de priesters uitbraakten onder het zingen van -.Leve paster Donche Landbouwers en andere belanghebbende opgepast In 1895 zal er te St-Nikolaas op het einde der maand Juni, tijdens de kermis dagen eene groote landbouwtentoonstel ling ingericht worden, door de zorgen van het landbouwcommice en de koninklijke maatschappij van kruidkunde van het Land van Waes. Er zullen pryskampen uitgeschreven worden voor paarden, runddieren, ver- kens, hofgevogelte, bijenteelt, melknij- verheid, hoefsmederij, blokmakerij, bloe menteelt enz. De Tentoonstelling belooft zeer merk- weerdig te zijn, want wij vernemen uit zeer goede bron dat er groote en menig vuldige prijzen zullen te winnen zijn. Wij kunnen onze landbouwers niet ge noegzaam aansporen om zich reeds van nu af ernstig voor te bereiden, ten einde iets puik ter dier gelegenheid te kunnen aanbieden. BALLOTEERING VAN 9 DECEMBER. ten lokale van den Katholieken Werk manskring, op Zondag 2 December, om 5 ure 's namiddags. De beroemde kampioenen der Vlaam- sche zaak de heeren Ëdw. COREMAlVg, Flor. IIEUVELMAA8 Vólksvertegenwoordigers van Antwerpen, en Baron Leo BETHUHE zullen als redenaars optreden. Alle Katholieke Kiezers alleenlijk zyn er toe uitgenoodigd. Liberaal manifest. Heden is bij klaren dage het manifest der libe ralen ten voordeele der scheurpartij en dat geen naam van drukker draagt, open baarlijk rondgestrooid. Er zijn honderden getuigen. Advies aan de Policie. daarmeê waren de baldadigheden niet ten einde. Toen de Eerw Priesters de zaal verlie ten om zich naar Vlierzele te begeven wierden zij door die bende baldadigaards al vloekend en zwerend, lasterend en bc- leedigend, achtervolgd. Eene gansche kar rapen en ten minste twee kuipen modder en koeidrek werd naar die Eerw. Priesters geworpen. Die Eerw. Priesters ontvingen talrijk rapen en zelfs steenen op hun lijf en wa- reu bovendien zoodanig besmeurd dat hunne kleederen niet meer kuischelijkzijn Wie was het die deze bende schoeljen met eene ton bier, en met genever heeft beschonken Wie was de leider dezer schaamtelooze bende Wie heeft dien priester gestampt? Weet de politie van Zonnegem het dan niet ging het even zoo schandalig. Terwijl veel volk van Vlierzele in de school vergaderd wa», om uit den mond der priesters de waarheid te aanhooren, verscheeu de zelfde bende beschonken schoeljen, hui lend als bezetenen, vloekend en zwerend als of al de duivels der hel waren uitgelaten. Op een gegeven tee ken van den leider der schoeljen werden al de ruiten der school ingeworpen. De steenen vlogen tot op 't hoofd der men schen die in de school vergaderd waren. Men zegt dat ter zelfs zijn die ernstig ge kneusd werden. De Vlierzelenaars waren zoo vergramd dat allen wildeo buiten vliegen om die eerlooze schoeljen over hunne schandige daad te beloonon. Maar een Eerw. priester die 't gevaar bemerkte sprong voor de deur en kon het beletten. Die eerw. priester heeft een allerbest werk verricht, want waren de Vlierzele naars buiten geraakt, er zouden dood slagen gebeurd zijn. Een half uur te voren hadden de schoel jen al de ruiten der pastorij ingeworpen. Eerlijke deftige menschen van Stad en Dorp, oordeelt nu en wij vragen u kunt gij uwe stem geven aan die party Leopoldsorde. Het Staats blad van Donderdag deelt de benoeming meè van den E. H. Van Impe, Bestuurder van het Instituut te Gijsegem. Onze beste gelukwenschen. Priesterlijke benoemingen. Is Pastoor benoemd te Beirvelde, do E. H. Verhelst, onderpastoor aldaar. Zijn Onderpastoors benoemd te Beir- velde, de E. H. Do Paepe op St. Maca- rius te Gent, de E. H. J. E. Ringoot, on derpastoor te Selzaete te Selzaete, de E. H. J. L. Missiaen, onderpastoor te Appelterre te Appelterre, de E. H. J. B. Roggeman te Nieuwerkerken, de E. H. J. Meuleman, professor te Audenaerde. De E. H. G. De Maere, onderpastoor te Melsele, gaat naar Leuven voor oud heid- en geschiedkundige studiën. DENDERBODE. Ut "P* een abonnement neem. _r Den Denderbode voor 1895, zal van heden tot nieuwjaar ons blad gratis ontvangen. De abonnent welke iets heeft aan te kon- digen bij voorbeeld een huis te huren, 't eene of 't andere te koop te bieden, mag het gratis iu Den Denderbode laten af kondigen, in dien de aankondiging de 6 regels niet overtreft en men er geen mis- bruik van maakt. Botermarkt. Heden zaterdag werden 700 klonten boter Ier markt ge bracht, wegende te samen 5600 kilos. De pompiers te Brussel, welke reeds de bicyletto voor de officieren, de qua- dricycle voor de manschappen hebben, zullen nu ook weldra de peerden afschaf fen voor het vervoer van hun bluschma- terieel, door het invoeren van zelfwer kende rijtuigen. Aanrandingen, diefstallen en andere misdaden van dien aard ziin te Brussel nog altijd aan de dagorde. Een der bru taalste feiten is de inbraak in een huis van de Square Marguerite, waar de die ven van boven tot beneden niets ondoor- zocht lieten en niet henen gingen, eer zy voor ruim 10,000 fr. weerden, juweelen en zilverwerk hadden gestolen. Eene maand of twee geleden werd ten nadeele van den bewoner van 't zelfde huis geheel het duivenhok leeg gestolen. Schrikkelijke brand te Dorgerhout. Woensdag namiddag, rond 4 ure, is een schrikkelijke brand uitgeborsten in de fabriek Deroubaix, gelegen Zurenborg, waar ongeveer 500 menschen werken. Het vuur is ontstaan in de afdeeling der scheikundige stoffen en verspreide zich bliksemsnel. Al de pompen der stad zyn ter plaats. Het is in dezelfde fabriek dat er verle den jaar tydens de werkstaking vijf men schen doodgeschoten zyn. Het gerucht loopt dat eeno wraak niet vreemd zou wezen aan de oorzaak. De schade zal zeer aanzienlijk zijn. Geene persoonlijke ongelukken zyn tot hiertoe te betreuren. Nadere bij zonderheden. Het is in de gieterij waar het vuur begonnen is. Het vernielend element nam zulke snelle uitbreiding dat de werklieden nau welijks den tijd hadden met hunne toebe- hoorten te vluchten. Mra* de Roubaix bevond zich te harent met hare kinderen en juffrouw De Wael. Het vuur bedreigde de woning van M. de Roubaix. Men heeft zich gehaast de juweelen, het zilverwerk, de meubelen, de schilde rijen en do gravuren te redden. Alles werd overgebracht in de magazijnen, rechtover de fabriek, welke bewaakt wer den. Elk oogenblik ontstond de vrees dat het vuur het werkbuis ging aantasten, waar 5008 kilos napbte zich bevonden alsook de gazmeter der fabriek. De pompiers zijn erin gelukt de ketels te openen. Een hunner bekwam brand wonden aan de hand. Weldra vlogen de ruiten door de druk kende hitte aan stukken en werd de wo ning van M. De Roubaix bedreigd. Een aandoenlijk tooneel deed zich in den avond voor. Terwijl de gevel der fa briek instortte, viel er eene hoeveelheid brandende olie in de weide achter de fa briek. De helft der weide stond spoedig in vuur en vlam en het gevaar werd nog grooter. De soldaten der genie zijn alsdan door krachtdadig wei ken erin gelukt het vuur van het gebouw af te weren. Om 10 i/2 ure 's avonds keerden de soldaten torug naar hunne kazernen. M. de Roubaix is, rond 7 1/2 ure, terug gekomen, men kan zich zijnen toestand voorstellen. Het is de derde maal dat deze fabriek de prooi der vlammen wordt. De schade wordt gerekend op ongeveer 1,700,000 fr. De bougiefabriek is verzekerd voor eene som van 2,580,000 fr. De magazijnen afhangende van de fa briek en daar rechtover gelegen, langs den anderen kant der straat, zijn in ae som niet begrepen. Later. Zes maanden zullen noo- dig zijn om de gebouwen te heretellen. De bureelen en de bijzondere woning van M. De Roubaix zijn kunnen bevryd worden. Men meldt dat de vuurpoel zich uit strekte op eene oppervlakte van 120 me ters op ongeveer 60 meters. De brand was zichtbaar van Contich. Gansch den avond hebben er ontplof fingen plaats gehad. Meer dan 300,000 kilos vette stof zijn dooi- den brand verslonden. Meer dan 200 werklieden zullen zich reeds werkeloos bevinden. De schade wordt gerekend op 1 mil joen. Een ongeluk is te Brugge gebeurd in de Smedestraat. De vrouw weduwe Dhauw, aldaar wonende in eenen sayet- tenwinkel, is naar boven gaande van den trap gevallen. De dochter en de schoon zoon hoorden het gerucht van don val en van het breken der petroollamp, als zij aan de deur kwamen. Zij waren gedwon- fen die open te breken en toen zij binnen wamen, vonden zij het lijk der moeder beneden aan den trap. De vrouw moet op den val dood geweest zijn. De kroep. Men meldt dat de kroepziekte als besmettelijke kwaal groo- ten voortgaog doet in de provincie Luik. Te Verviers en omtrek heeft men de scholen moeten sluiten. Te Baelen-bij-Limburg, eene gemeente 4000 zielen, zijn huisgezinnen waar al de kindereu gestorven zijn. Er zijn van hoogerhaud maatregelen genomen om den voortgang der ziekte te gen te gaan. Zout en zeewater. Eene ton wa ter der Doode Zee, bevat 187 pond zout der Roode Zee, 93 der Middellandsche Zee, 85 van den Atlantischen Ocoaan, 81 van het Engelsch Kanaal, 72 van de Baltische Zee, 18 van de Zwarte Zee, 26, en van de Caspische Zee, 11 pond. Blinde Peerden. Het is mork- weerdig boe dat blinde peerden voorts kunnen zonder aan nog grootere rampen te geraken. Zeer zelden, om niet te zeg gen nooit stooten zij met hunnen kop te gen eene hinderpaalzij zullen wijken voor zij er aankomen. Die het wel nage gaan en onderzocht hebben, beweeren dat bet noch de schaddw noch de schie lijke vermindering van wind is die hen van het gevaar waarschuwt. Op de dagen dat er nog zon nog wind is blijft hunno houding dezelfde. Het schijnt meest toe te schrijven aan de gevoeligheid der zenu wen die tot het zintuig van den reuk be- hooren want aangedreven zijnde in den draf zullen zij hunne koppen nu en dan om leege laten zakken op zoek naar wa ter, toen zij nog 50 meters (of daarom trent) van de beek afzijn. Het is ook niet te peizen dat zij voort gaan op het rui8chen van den stroom, want zij worden het evenwel gewaar, als het een stilstaande water is dat zij nade ren. DUITSCI1LAND. Vreeselijk ongeluk. Te Magdeburg is aan den ijzerenweg-ovorgang op de Sudenburg een erg ongeluk gebeurd. Een tramriituig reed over de baan, waarvan de barreelen open stonden, toen er eens klaps een goederentrein kwam aange- stoomd, die het tramrytuig met volle kracht aangreep.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2