ES H E NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN OE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Katholieke Kiezers Wikt, weegt en overlegt alles wel Donderdag 6 December 1894. 10 centiemen per nummer. 499te Jaar IV0 2957. IE Overeenkomst. Leve de ware Katholieke Kandidaten MM. VAN WAMBEKE WOESTE Arrondissement Aelst. Ballotteering voor 2 Volksvertegenwoordigers Stemt 1 zoo. 1 Van Wambeke en Woeste laakt ijzen stuk- ïeerde DE DENDERBODE. taohien ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maandenfr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. DVERTEIVTIE1VPRM8 Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique Buum. Aalst, Z& December 1894 i pijten, en, ledekens, Onze geëerde lezers kennen de voor stellen van overeenkomst gedaan door de scheurpartij en wij hoeven ze dus nimmer meê te deelen. Onze Katholieke Vereeniging heeft, in antwoord, den volgenden brief aan de katholieke dagbladen toegezonden en deze hebben hem afgekondigd. Wii deelen hier dus de vertaling van dien brief meê De dagbladen hebben voorstellen n meegedeeld gedaan door M. Daens. n De manifesten onzer tegenstrevers, ti de artikels hunner drukpers en de O verklaring door hun in de meetings n gedaan, bewijzen dat zij niet willen overeenkomen en dat de voorstellen door M. Daens opgegeven in zijnen brief aan den Patriote niets anders zijn dan een valstrik. De voorstellen maken overigens een e gebiedend mandaat uit en het betaamt n noch aan de waardigheid onzer volks- B vertegenwoordigers en senateurs, noch aan die hunner lastgevers dien weg in te treden. 0 De voorstellen bevatten ook eene e beleediging van den ernstigsten aard 0 jegens onze gekozen. Zij hebben altijd 0 de belangen der landbouwers en der 0 werklieden verdedigd, evenals deze van al de klassen der bevolking, en het is 0 onbeschaamd de feiten miskennen, het tegenovergestelde te willen doen ge- looven. n Wij verwerpen dus voor onze sena* 0 teurs en volksvertegenwoordigers, even als voor ons zeiven, deze zinspelingen n die zoo onbetamelijk als ongegrond zijn. 0 Het behoort ons overigens niet, de 0 toekomende uitspraken van het kiezers- 0 korps vooruit te loopen, en wat de ver- 0 deeling der zetelsbetreft,verbintenissen o aan te gaan welke niet in onze macht 0 zijn. n De katholieke partij van het Arron- 0 dissement Aalst is geenzins van gedacht n de werkmans-kandidatcn te verwerpen, s Wel integendeelde heer Diericx is o gekozen geworden door de zeven bon- n derd afge.veerdigdeu van al de gemeen- o ten, als bijzonderlijk den werkersstand 0 vertegenwoordigende de katholieke partij zal voortgaan met zich onder dit n opzicht te laten geleiden door de be- langen van het Arrondissement en van 0 al de klassen der bevolking, t Aanvaardt enz. Voor het Middenkomiteit De Ondervoorzitter, De Sekretaris, G. De Vos. O. Vandebhaf.gen. Stemmen voor de kandidaten der zoogezegde kristene volkspartij is medewerken met liberalen, radikalm socialisten en anarchisten, 't is te zeggen, met de liberalen de vijanden van Onzen H. Gods dienst, met de socialistische partij van oproer en geweld, met de anarchistische partij die de wereld in eene hel van bloed en vuur wil herscheppen. Loochenen dal de gezworene vijanden van God en Kerk, van Eigendom en Huisgezin, Vaderland en Koningdomde scheurmakerij ondersteunen, is de middagzon loochenen in tegenwoordigheid der talrijke bewijzen die ons dagelijks geleverd worden. De verleden week, werd hier te Aalst door de liberalen en socialisten, openbaarlijk, een manifest verspreid ten voordeele der scheurpartijde partij, die, klinkend is afgekeurd en veroordeeld geworden door onzen beminden Bisschop, Mgr. STILLEMANS. Ja, Kiezers wikt, weegt en overlegt alles wel Gedenkt u dal geen ware katholiek, in geweten, kan of mag stemmen voor de scheurmakers. den 9 December 1894. VAN WAMBEKE. WOESTE Men make alleenlijk liet wit stipje zwaru van net, vaajo onder Nr 1 en boven de namen der Katholieke Kandidaten de heeren Le Bien Public,he>t orgaan van het Bisdom te Gent, deelt den bo- venstaanden brief meê en laat hem vol gen van de volgende bemerkingen werke» indatei es- ei iei alle n8 em ti*d«i De toestand, heden onverhelpbaar, die deze verklaring aanduidt, legt aan de Katholieken van 't Arrondissement Aalst, zware plichten op. Wat ons betreft, wij hebben, van 't begin van den strijd, betreurd, dat men geen akkoord zoo getrouw mogelijk de uitbreiding van 't Kiezerskorps weerspie gelende, neeft konnen sluiten, 't W are het beste middel geweest om onzen toe stand nog te versterken in eene zoo gron dige vaderlandsche on godsdienstige streek't ware, bovendien, het beste middel geweest om het liberalismus en socialismus zelfs in samenspanning, tot machteloosheid te slagen. Aangezien deze wenschclijke vereeni ging zich niet heeft kunnen verwezenlij ken, blijft er niets over dan uit den staat der zaken de beste partij te trekken ten opzichte der katholieke belangen. 't Is waarom wij opnieuw onze vrienden van het Arrondissement Aalst aansporen de lijst der Katholieke Vereeniging en namelijk de kandidatuur van den acht baren M. Woeste bij te treden. Is het daar niet dat de standaard zich bevindt Wordt hij niet gehouden door handen die onzer zaak nooit onwaardig zijn geweest, Moet hij van dan af niet natuurlijk tot zich trekken alle vaste en getrouwe over tuigingen? w n. Indiende kandidatuur van M. Woeste het mikpunt is geworden van eene gau- sche bijzondere vijandelijkheid, is het slechts noodigte doen bemerken, dat die vijandelijkheid in rechtstreeksch evenre digheid is der diensten door den uitmun- ntendeu Staatsminister aan de katholieke zaak bewezen. Om er zich van te overtuigen, is het voldoende de ijverige ondersteuniug te bestatigen door de liberale drukpers aau de scheurmakerslijst gegund, ondanks een priester aan baar hoofd staat. Indien er aan de katholieken rechtveer- digheid en dankbaarheid kon ontbreken tot dusverre van de zoo vruchtbare en werkzame loopbaan van M. Woeste als van gcener waarde te aanschouwen, de houding hunner tegenstrevers zou hun de te volgen gedragsliju klaar aanwijzen. Het is, inderdaad, niet uit persoonlijke genegenheid voor de kristen volks mannen, 0 't is niet omdat zij hun pro gramma aankleven dat de liberalen en socialisten door hunne stemmen de kan didaten tegen M. Woeste zullen onder steunen. Zij oordeelen alleenlijk dat, in de huidige omstandigheden, die houding de beste is om de katholieke zaak te benadeeligen en eene nederlaag te doen lijden aan een harer meest gevierde en meest geachte opperhoofden. Behalve de talrijke roden van een meer verheven orde, moet deze taktiek onzer tegenstre vers ons de onze aanwijzen. Wij moeten niet voorstaan wat zij ondersteunen wij moeten, integendeel, verdedigen wat zij aanvallen. Andere bemerking. Dat de lijst der katholieke vereeniging zegeprale, gelijk wij het hopen, of dat zij ongelukkiglijk kome te vallen, nooit zal zij andere dan katholieke stemmen vereenigd hebben. De tegenstrevende lijst, integendeel, zal slechts een gering deel katholieke stem men vereenigen en kan slechts eene triomf verhopen dan dank aan de bijzon dere medewerking der liberalen en socia listen. Indien dus de kristene demo kreten zegepralen zullen het libe ralismus en socialismus even zeer en zelf8 meer overwinnen, zonder, wel is waar, de nominale beneficie van de zegepraal in te oogsten. Zij zullen inderdaad hun doel bereikt hebben de katholieke partij ver zwakken en verscheuren en zich aldus kansen van welgelukken voor te bereiden in een Arrondis sement dat hen voor altijd scheen ontsnapt te zijn. Wij zullen dus slechts, in tweede plaats sprekon over de wederzijdscho waarde der kandidaten van den eenen kant, oude strijders onzer zaak, vergezeld van reeds bcwezene diensten, onderpand van andere die zij nog kunnen bewijzen van den andereu kant, beloften, mogelijk zeer moeilijk te houden, met vooruitzicht, in geval van triomf, van eenen neteligen parlementairen toestand tusschen het wantrouwen der Rechterzijde en de bere kende aanbiedingen der Linkerzijde. 't Is waarom, moesten wij kiezer zijn in 't Arrondissement Aalst,wij geen oogenblik zouden aarzelen over de uit te brengen stem en de te volgen gedragslijn. Wat de toekomst betreft, wij drukken deu weusch uil dat zij zoo haast en zoo volledig mogelijk de eendracht terug- brenge welke nooit zou mogeu verbroken geweest zijn. Om dit doel te bereiken, zal men zorgvuldiglijk al de restrospectieve recriminatiën moeten vermijden, proeven geven van belangloosheid en verzaking, eindelijk, boven de personen die verdwij nen, de princiepen en de belangen stel len die blijven. De taak zal zonder twijfel lastig wezen, maar zij is waardig de man nen van hart te bekoren en zij is niet boven de verstandige en verduldige krach ten der mannen van goeden wil. lialliolieke Kiezers! Wat moet men uit deze regelen van den Bien Public, het orgaan van 't Bisdom besluiten Dat het zijne vurigo wensch is dat alle ware Katholieken, Zondag aanstaande als een man stemmen voor MM. VAN WAMBEKE en WOESTE De konkelfoes der geheimo politiek® vergaderingskens komt uit. Katholieke Medeburger® Er valt dus nimmer aan te twijfelen, 't is tegen de kristene volbsparty verbon den met zekere liberalen en radikalen dat wij te strijden hebben. Geen Katholiek mag dus in eer en ge weten stemmen voor de kandidaten der scheurmakery. ALLEN moeten wij stemmen als een man voor de ware Katholieke Kandidaten MM. Van Wambeke en Woeste. Doen wij dus allen onze plicht en de zegepraal zal de onze wezen. Er vnlt dus nimmer aan te twijfelen. Het Land van Aalst en audero spreektrompetten der scheurpartij hebben tot hiertoe altijd be weerd dat zij de hulp der liberalen niet hebben ingeroepen. Wij hebben, zeggen de scheurorga- 0 nen, niet het minste bondgenootschap 0 met de liboraleu aangegaan en zoo er d eenige liberalen voor ouze kandidaten n stemden dan is 't uit hoofde der E. V. 0 die wij voorstaan, n Maar zeg eens als er geen bondgenoot schap met de liberalen bestaat, hoe komt het dan dat de ergste liberalen van Aalst, Geeraardsbergen, NinoTe, Sottegem, Herzele en andere plaatsen de getuigen zijn op de stembureelen van de kandida ten der scheurpartij Ja, hoe komt het dat de ergste liberalen nu de getuigen zijn der scheurpartij P Bericht aan de Ouders aan gaande de Kroep. Elkeen weet dat onlangs eene merk waardige vooruitgang gedaan is in de ge nezing van de zoo zeer gevreesde kinder ziekte bekend onder den naam van kroep. Een groot getal kinderen zyn reeds in de zickengestichten van Berlijn, Parys en elders met het nieuwe middel behandeld geweest en de uitslag is gebleken gunstig te zijn. Voortaan zal de nieuwe geneeswijze toegepast worden. Deze bestaat in de in spuiting van een vocht dat als een tegen- vergif van de ziekte werkt. Deze inspuiting is geenszins pijnlyk en leidt spoedig tot de genezing wanneer de ziekte vroegtijdig kan bestreden worden. Het kan nooit te vroeg zijn want het aan gewende middel kan toch nimmer scha den. Om deze reden is het van groot belang dat de ouders, en al degenen die toezicht hebben over kinderen, de volgende pun ten in acht nemen 1Eer dat de eigenlijke kroep tot stand komt, vertoonen de kinderen, gedu rende eenen of meer dagen, witte vlekken in de keel, gepaard met pyn, ontsteking on koorts. U. Deze vlekken vormen zich eerst op dekeelklieren, (amandelen), en groeien er spoedig aan tot veilen, welke zich op de naburige deelen verspreiden. III. Elk kind dat in de keel scbynt te lijden, hoe weinig het ook zijn moge, moet zorgvulde, herhaalde malen, met het oog op de kroep onderzocht worden. IV. Zoodra de vlekken bestatigd ziju, is het dringend noodig dat de zieken afzonderlijk verzorgd worden niet alleen om gonezen te worden, maar ook om de andere kinderen van het huisgezin, van de gebuurte of van de school te vrywaren tegen besmetting, V. Als de kinderen rauw beginnen te hoesten is de ziekte reeds gevorderd en het gevaar zeer dreigend.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1