NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD MN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 13 December 1894. 10 centiemen per nummer. 49sle Jaar lVn 29o9 Uitslag der balloteering DE DENDERBODE. ABOANEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 Irank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOS8ENS, Korte-Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des lands. D VERTEATIËAPRIJ8 Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Cuique sim na. VnlHt. IS Dec. 1894. van 9 December 1894. Getal stembrieven 54,101. Nietige en witte stembrieven 1098 Geldige stembrieven 53,003 Kntliolieken. Aelst Ninove. Gee- rardsber gen 4280 4437 Sottege™ Herzele. MM. Van Wambeke Woeste 8528 8838 5011 5243 4233 4253 4506 4775 Volksloppcrs. MM. Daens De Backer 10,666 9926 4606 4703 4227 4011 2296 2173 5037 4947 26.538 27.539 26,832 25,760 Gekozen du» MM. WOESTE en DAEN8. De uitslag der balloteeviug van zondag 11. heeft ons in onze hoop bedrogen. Ja, wij, hadden geboopt dat de kiezers van ons Arrondissement en vooral deze van 't Kanton Aelst eindelijk toch zouden de oogen hebben geopend, dat zij zouden ge zien hebben dat zij tot speelbal dienen van hoogmoedige lieden die niets anders betrachten dan hunne eigene verheffing en hen,door het priesterskleed en onuit voerbare beloften, eene eerste maal had den weten te verleiden. Wij hadden ook gehoopt dat tal van brave en deftige katholieken zouden be grepen hebben dat voor de scheurpartij stemmen, medewerken was met liberalen, radikalen en socialisten, die haar onder steunen uit alle hunne macht en kracht om de katholieke partij te scheuren en dan later te verpletteren. Maar neen, het priesterkleed van den oenen kant en de talrijke gedane beloften van den anderen kant hebben talrijke kie zers met verblindheid geslagen. den, terwijl de zoogezegde kristene volks- foppers bevlekt en besmeurd zijn gewor den door de godslasteringen der gezworene vijanden van God en Kerk. Onze zoogenaamde nederlaag van zon dag, wij hebben er de overtuiging van, zal bij de eerste gelegenheid roemvol hersteld worden. Neen, geen tweemaal zal men onze bevolkingen kunnen bedrie gen, gelijk men ze nu bedrogen hoeft... Eer een jaar zal verloopen zijn, zal men die volksbedriegers vermaledijden, men zal ze steenigen. Onze bevolkingen zullen dan begrepen hebben dat zij tot speelbal hebben gediend van wraakgierige en hoogmoedige lieden die niets dan hun eigen voordeel en profijt betrachten en.van dan af,zullen zij zich even als vroeger scharen onder den waren katholieken standaard van Godsdienst, Eigendom, Huisgezin en Vaderland. Indien wij ons dus, met gansch 't ka tholiek land over de zegepraal van M. Woeste mogen verheugen, dan moeien wij ook den val betreuren van M. Van Wambeke, onzen tachtigjarigen Burge meester, welke geduronde zijne lange po litieke loopbaan zoovele diensten heeft bewezen aan de Katholieke en Vlaamsche Zaak. Gansch het Vlaamsche land door wordt de val van M. Van Wambeke grootelijks betreurd. In de politiek kent men geene dank baarheid, zegt men, en dit komt M. Van Wambeke ook te ondervinden. Maar niet alleen van politieke dank baarheid moet er hier spraak zijn, maar ook van zwarte ondankbaarheid jegens hem, van Aalstenaars, liberalen, aan wie hy menigwerf persoonlijke diensten be wees en die nu boven hem eenen De Backer verkozen, iemand die ze nooit ge kend en wellicht nooit gezien hebben. En nu zijn er van die liberalen welke den val van M. Van Wambeke betreu- ren,doch wij zeggen hen Uwe jeremias- klachten en uwe krokodillentranen maken u belachelijk in de oogen van ernstige menschen. Wü weten het wel, heeren liberalen en socialisten, dat ge uw doel niet hebt bereikt 't was M. Woeste die ge geern zoudt zien vallen hebben, maar ge zijt in uwe pogingen niet gelukt.... De nederlaag welke de katholieke partij onzes arrondissements komt te ondergaan is alleen toe te schrijven aan 't schandalig verbond dat er tusschen de scheurmakers en de liberalen van alle kleur en deesem bestaat. De scheurpartij alleen was machteloos tegenover het katholieke leger, doch gesterkt door al de liberale machten was onze vijand to vreezon vooral in de ballo teering. Wij, Katholieken, hebben het strijd perk verlaten met onzen standaard fier aan 't hoofd, onbezoedeld en ongeschon- Alles bleef rustig in de stad tot in den avond wanneer er eene tamelijke groote menigte, meest al de jongelingen,voor het Landhuis kwamen postvatten. Verder heerschte er veel beweging aldaar door het gaan en keeren van het eene lokaal naar 't andere. In 't lokaal der liberale associatie waren al de liberale haantjes-vooruit ergadord in afwachting van den uitslag. Telkenmale dat er een min ot meer gunstig bericht aankwam voor de scheur partij, gingen er luide vreugdekreten op en gezangen van Leve Paster Donche gepaard aan een afgrijselijk gevloek. Toen rond 11 uren 't bericht aankwam uit Herzele dat paster Donche gekozen was, dan steeg er een onbeschrijfelijk gehuil, getier en gevloek uit die liberale en socialistische borsten op. Men zong weer Leve Vaster Donche Van 't onge- diert der papen.... de Marseillaise en andere oproerige liederen. De zegepraal van pater of liever marte laar Daens werd, gelijk men ziet, door liberalen en socialisten deftig gevierd. Verder werden hier en daar nog ben den van de kristene volkspartij ontmoet, die door onze straten trokken, vloekende en Leve Paster Donche 1 en socialistische gezangen huilende. Een dezer benden bleef gansch den nacht de rust der burgers stooren. Aan de kloosters en woningen van katholieken hield de bende stil om soms een kwaart uurs lang ahoe I en ontuchtige beleedigin- gen te roepen, 't Bureel van Den Den- derbode werd aldus bezocht om 31/2 nren. 't Was afschuwelijk om hooren men Zondag hebben liberalen en socialisten als een man gestemd voor de kandidaten der scheurpartij Dat is onbetwistbaar. Vooruit herinnert dan ook reeds de voorwaarden op de welke de socialisten er hebben in toegestemd van voor de scheurmakers te kiezen - Gij hebt nu (martelaar Daens) te kie- n zen, vooruitgaan of vallen, logiek al de n hervormingen bijtreden die de armoede kunnen lenigen en ze uitroeien of plaats maken voor anderen. n Wij zullen zien. Dit wil in andere woorden zeggen Met ons socialisten moet ge meê doen, zooniet kegelen wij u den toekomenden keer bui ten. Wij gelooven Vooruit dat het zonder uwe hulp wel zal gaan. Heden woensdag, zegt VooruitM. Daens zal zelve weldoen te gedenken, dat zijne 25,000 kiezers, wuaronder de socialisten, zijne handelingen nagaan. In zekere gemeenten van het kanton Herzele heerschte er een soort van schrik bewind. Vele kiezers, zegt men, hebben niet kunnen stemmen in volle vrijheid. Moord. Zondag avond te Sotte- gem, verliet een kiezer van Strijpen, den I Katholieken Kring, alwaar hij naar den uitslag was gaan vernemen. Toen hij ter markt verscheen, alwaar eene bende slecht Vi- paster 1 Leve Woeste Nauwelijks had bij dezen kreet geuit of hij bekwam eenen gevaar- ,--i JL..:i. De kieswerkzaamheden zijn regelmatig afgeloopen er heerschte geen het minste gedrang in de kiesbureelen. In de nabijheid der kiesbureelen bevonden zich personen, dragers van kartels waarop het model van stembrief met aanduiding der stemming afgebeeld waren. Ook werden aan do kiezers kaarten aangeboden waarop te lezen stond Gedenkt den martelaar PRIE8TËH DAEIVS. Stemt onder nummer 2. Priester Daens martelaar ?f?I waar en wanneer Martelaar Logenaar, ja vuile beleeuigingen En dat waren de mannen der kristene -r-..n—e volkspartijde vooretaamlers on kiezers jyJJ* messtec'kTn den 'büïk.lfeTskchtof van eenen priester 1 fer dezer moorderij kon nog eenige stap- Wie neemt alle de godslasteringen op pen doen om in een huis binnen te vluch- zijn consciëntie, die hier sedert eenigen ten en vjei ten gronde.De wonde is gevaar- tijd en vooral zondag lest zijn uitgebraakt Jjjjj en raeu vreest dat de man het met den geworden j dood zal bekoopen. Maandag avond was Land van Aelst, wij vragen het u zijn toestand hoogst gevaarlijk. Wie neemt het op zijn consciëntie Maar zwijgen zult ge weèr.... Wie neemt weèr die moord op zijn ge weten In het 10* bureel zijn alleen eenige moeilijkheden ontstaan.De heer voorzitter weigerde dat de blinde en tot stemmen onbekwame kiezers, vergezeld werden door personen die zij verkozen hadden De heer voorzitter eischte dat zij een lid van 't bureel zouden verkiezen. Dat is eenvoudig tegenstrijdig aan den geest der wet. De blinde of gcbrekkclijke kiezer, kiest zelf zijn geleider en de voorzitter mag hem geeu ander helper of geleider op dringen. Overigens het 10* bureel was het ecnig- ste dat onregelmatig was samengesteld. Dc wet eischt (art 146.) dat de jongste kiezers van 40jarigen ouderdom en over 3 stemmen beschikkende als bijzitters ot stemopnemers aangewezen worden. Mi de jongste kiezers werden daargelaten. Al de liberalen die aangenomen hadden getuigen te zijn voor pater Daens warm op hunnen post. tVaelit wat de kat zal weldra op de koorde dansou. Martelaar Daens is nu gekozen maar nu ook zal weldra het uur slagen dat al de beloften moeten verwezenlijkt worden, die gedaan werden. Men moet werk verschaffen aan de werkeloozen; de daghuren doen opslagen tot 2 en 3jfr. daags voor 8 uren werk; allen moeten des zondags vleesch en bier op hunne tafel hebben; men zal des zondags gratis met de treinen mogen reizen men zal eene pint bier kuunen koopen voor 5 centiemen de pachten zullen afgeslagen worden de nijverheid en boerenhandel zullen floreeren enz. enz, in een woord,nu dat martelaar Donche gekozen is gaan wij in een waar landeken van belofte leven.... Dat zal een olietje zijn I... Maar wacht wat de kat zal weldra op de koorde dansen, als de menschen zullen gewaar worden dat ze gefopt, leelijk gepoft zijn geworden En gefopt zijn ze, ja, gefopt en dat be- Le Patriote schrijft dat zekere libera len voor MM. Van Wambeke en Woeste hebben gestemd en te Moorsel op 't kasteel werd met 't kanon geschoten om den triomf van martelaar Donchete vieren. AardigZeer aardig 1 Deze verklaring werd gehoord door ver scheidene deftige personen die bereid zijn het desnoods te bevestigen onder eed. 't woord is nu aan onze groote katho lieke konfraters. Na de katholieke partij en hare kandi daten op de eerlooste en schandelijkste wijze bestreden te hebben Na door logentaal en bedrog een deel des kiezerskorps verleid te hebben Na onze kandidaten belogen, gelasterd en tot zelfs de dochters van M. Woeste op hunne meetingen schandelijk belee- digd en uitgescholden te hebben Na ons weken lang verweten te hebben dat wij, katholieken, bedriegers zijn, dat wij colossaal kiesbedrog hebben gepleegd; Na door de hulp van liberalen, radi kalen en socialisten in het parlement ge slopen te zyn, dan durft men van een dracht en vrede spreken en zou men zich terug in de katholieke rangen willen scharen. Neen, martelaar, blijf by de liberalen uwe bondgenoten, die u gister nog naar de statie triomfantelijk gingen afhalen. Wy waarschuwen onze vrienden en zeggen Moest men den martelaar Daens in de rangen der ware katholieke party terug opnemen, er zou hier eene scheuring ont staan, die voor de katholieke belangen aller noodlottigst zou wezen Ook hoopt men hier dat onze drie acht bare Gekozenen den martelaar als «en vijand zullen aanschouwen on behande len. Ah men begrijpt hier maar al te wel wat er achter die voorstellen van een dracht en vrede verborgen zit... Men wil zekere zaken en toestanden redden de middelen ontbreken om den strijd voort te zetten. Klokke Roeland is gesóheürd en Chipka gaat mank. Ook is men verzekerd dat de gedane beloften nooit zullen kunnen vervuld wor den en men zoekt zich te redden. En daarby nog er bestaat hiergëene kristene volkspartij dan op 't papier en nu zou men in onzen katholieken werk manskring willen binnen sluipen. Neen, martelaar, 't kan niet zijn. Met genoegen hebben wij bestatigd dat de kiezers der Stad Aalst aan onze katho lieke kandidaten een schoone meerder heid hebben gegeven, Behalvo twee ge meenten was ue buiten zeer slecht voor ons. 't Zijn de kiezers van den buiten die de meerderheid aan de scheurpartij heb ben gegeven. Dat is onbetwistbaar. Eendracht en vrede. Verscheidene groote Fransche en Vlaam sche katholieke dagbladen drukken den wensch uit dat de eendracht en vrede onder de katholieken van 't Arrondisse ment Aalst zouden hersteld worden. Ongelukkiglijk die bladen kennen den toestand niet. Zij spreken van eendracht en vrede, maar zij oordeelcn over de volgende oor logverklaring. Maandag 10 December, om 2 1/2 uren. j^ii guivfv ...j.. j-, o—r-'g namiddags stond eene menigte, groo kende martelaar Daens zelf. j tenjeeis samengesteld uit vrouwen, jonge Iemand zegde hem Maar, mijnheer, meisjes, knapen en straatloopers, voor de ge kunt alle die beloften niet volbren- I woning van den martelaar. De menschen gen.. 't Is waar, was de antwoord, maar wat raakt wij dat nog, als ik gekozen ben.. bewonderden de bloemtuilen enz. die aan den martelaar door de liberalen waren gezonden. Eensklaps verscheen hij op den dorpel eenen bloemtuil in de nand Raakt het u niet. 't zal andere raken i houdende en zegde Menschen, heb moed, toekomende Maar ge zult u uit de voeten maken en de Stad Aelst verlaten uit vrees van 't lot van den H. Stephanus te ondergaan. Wij gelooven niet dat Het Land van Aelst nu nog zal durven loochenen dat er een verbond tusschen de scheurmakers en de liberalen machten bestaat. jaar zullen wij het stadhuis veroveren - op dc katholieken het moet hier ver- anderen. Ik zal in mijnen strijd tegen de katholieke partij van Aalst voort- gaan met de medehulp die kiezers die mij tot volksvertegenwoordiger hebber verkozen. Met behulp zijner kiezers, dus met de medehulp der liberalen en socialisten. Wie heeft aan de arme lieden van Moor sel en Herdersem wijsgemaakt dat men daags na de kiezing stukken van vjjf franks zou uitdeelen Twee ongeluklu- gen boden zich maandag aan en werden afgeschept met de woorden (Lij Bijt brave menschen. Partij der ruitenbrekerij. De kristene volkspartij heeft zich zondag avond te Ninove, door hare gebruikelijke baldadigheden doen onderscheiden. ;£cn beade liep rond zingende Leve paster Donche! gevolgd van ysselyke godslaste ringen. Op verscheidene plaatsen worden de ruiten der katholieken ingeworpen. De gendarmerie is er met den blooten sabel moeten tusschenkomen. Verdere in lichtingen ontbreken. Martelaar Daens heeft aan een repor ter van de Indépendance verklaard dat zoo hij in de Kamer had gezeteld, hij met de socialisten tegen de dotatie van den Graaf van Vlaanderen zou gestemd hebben. 't Is te onhouden, zegt Vooruit. En men zou dan in de katholieke ran gen willen terugkeeren

De Denderbode | 1894 | | pagina 1