Zondag 16 December 1894. 10 centiemen per nummer. 49s,e Jaar IN 2940. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBL&D VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. EEN NOODKREET DE VROUW GELE HAREN De slechte bladen. Drank of geen. Dronkenschap onthouding. TABAKSRECHT. LANDBOUW. Een en ander. DE DENDER BODE. ABONNEMENTPRMS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 trank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar •Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOS8ENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEJVPR1JS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suuni. Aalst 1 December 1894. De drukpers kwijl haren plicht ze waarschuwt de katholieken tegen de pro paganda der socialisten op den buiten. De socialisten heliben het voorbeeld gevolgd van hunne gezellen in Duitsch- land en in Frankrijk ze hebben besloten eenen hevigen veldtocht te lande te on dernemen. Dat besluit legt ons plichten op. Wat staat er ons te doen, willen wij door de nieuwe vijanden niet overrom peld worden, zooals wij, in zoovele plaat sen eertijds, door de geuzen verrast wierden Al wat noodlottig is voor de socialisten is voordeelig voor ons, De hinderpalen, die de socialisten te lande zullen ontmoeten, zijn als zoovele dammen die wij tegen 't socialismus moe ten opwerpen. Wij moeten den schat van 't geloof bewarenons volk versterken en versta len in zijne godsdienstige kennissen, meer en meer onderrichten met onverpoosden iever in de school en in de kerk. De stille zeden, de oude gebruiken van het landelijk leven moeten wij in wezen houden, alsook de vreugde en 't verzet van kennissen en familie-bijeenkomsten. Met de liefdevoor de oude zeden moet ook de liefde gepaard gaan voor den eigen haard en 't stuk land dat men be bouwt, daarom moeten alle wetsontwer pen voor 't bewaren van eigen huis en erve aangenomen worden. De priester die met zooveel iever werkt en waarlijk ten dienste staat van gansch zijne kudde, moet zynen invloed onder 't volk bewaren en vermoederen. Met zorg en waakzaamheid moeten de schriften van de socialisten afgekeerd worden. Ze hebben in Vooruit te Gent nieuwe drukpersen gereed en groote kapitalen om onze landelijke bevolking met schrif ten te overstroomen. Houdt de wacht over het Vlaamschc land Zeg niet De socialisten zullen alhier niet komen. Zegt niet: Op mijn dorp zijn er geen socilialisten. 't Kan zijn. Waakt allen gelijk. M EX Zijn er reeds geene verdraaide men- schen die zeggen de priesters z:;n met den kleinen man niet; de priesters doen altijd met de rijken Dat is de kiem van 't socialismus. Maait hun 't gras van onder de voeten. Dat iedereen recht in zijne schoenen ga volgens de leering van den Paus in zijnen wereldbrief Rcrum Novarum Zegt niet De socialisten willen deelen en dat is onmogelijk de socialisten wil len alles omverwerpen, en dat is revolu tie Zegt dat niet, want daarmeè is niet alles gezegd. Om 't socialismus grondig te weerleg gen, moet ge het socialismus grondig be studeer en. Ge moet het leeren kenuen uit zijne programmas, zooals het gaat en staat. Men bevecht met vrucht een vijand, dien men goed kent en dien men met stevige bewijzen en niet met ijdele ver- tollingskens of zoutlooze spotternijen te keer gaat. De reddin" onzer landelijke bevolking ligt. in de hoerengilden, waar men de belangen van boer en boerenwerkman zal behartigen. Wij herhalen onzen noodkreet Houdt de wacht over het Vlaamschc land Onafhankelijke In een schrijven onlangs door Mgr Lelong, Bisschop van Nevers (Frankrijk), tot zijne Geestelijkheid gericht, lezen wij de volgende opwekking aan de priesters van genoemd Bisdom Waakt,opdat de slechte pers niet door- dringe tot ue arbeiderswoningen, welke zij bestormt met goddelooze schotschrifteu, schandelijke romans en vooral met dag bladen, waarop beide namen van toepas sing zijn. Verdrijft die pers ook uit de woningen der rijken, waar zij maar al te dikwerf helaas in den vorm van onzede lijke boeken, van tijdschriften, die onver schillig of vijandig aan den godsdienst zijn, en van wereldscbe twijfelzuchtige dagbladen prijktop de tafcis dersalons tot ergenis der bezoekers, tot nadeel van het christendom, tot gevaar voor alle huisge- nooten. De propagando dier pers te belet ten of te beperken, is een der grootste diensten, welke gij uwe parochianen kunt bewijzen. En gaat dan nog verder op dezen weg bepaalt u cr niet toe het kwaad tegen te gaan, maar bevordert ook het goede, door de christelijke pers te helpen versprei den. Mgr Lelong is zeker niet de eerste, die 9e Vervolg. Mevrouw Manton zegde dit met al hel gezag w over ztf te beschikken had, hopende op die manier het meisje in hare schelp te doen kruipen. Doch het baatte niet. Mary's vrijer was onverzettelijk het speet Mary zeer, maar, ook Mary was bij gevolg onverzettelijk en mevrouw Manton had zich te schikken in het vooruitzicht van binnen kort reeds de diensten en het gezelschap van haar kamermeisje te moeten missen. 1 Aldus geschiedde het. Mary vertrok ecu ander deerntje, dat natuurlijk bij mevrouw Manion geen goed kon doen en haar niets naar den zin kon maken, nam hare plaats in. Vervolgens, heel kort daarop, kwam de mare var den diefstal, den grooten en ongehoord hruialcn dief stal, over welken dc dagbladen om strijd kolommen op kolommen te lezen gaven. Meer dan ooit wcnschte nu de oude dame haar vorige meisje terug. Welk een aangenaam tgdver- r haar gc zijn, met Mary Hanso diamanten en over Lady Markham en over het avontuur eens langen breed te hebben kun nen babbelen.... Om er dan ten minste iets van te hebben, schreef zij eenen langen brief over het geval, en verzond dien aan liet adres te Liverpool, dat het meisje haar vóór haar vertrek als hare tockomsiige woonplaats opge geven had. De diefstal was blijkbaar ontworpen en uitgevoerd door iemand die bekend was met het inwendige van Markham Abbey zoowel als met de levenswijs van vrouw des huizes en hare gasten. Hel was, omstandigheden bijeengenomen, eetie ongehoord L tale odderncming geweest. In Lady Markham's huishouden, moet men weten, was het de gewoonte, dat, zoodra het luncheon afge- loopen was, cenc bel de gezamenlijke knechten tot hun middagmaal riep, gedurende 'l welk dus dc boven verdiepingen van het huis geheel verlaten waren, Et-nc verstandige meesteres zou, zoolang die schat van diamanten in huis was, op dezen regel ecne uit zondering hebben Joen ruaken. Doch, evenals de zuinigheid, bedriegt ook de slimheid de wijsheid. Lady Markham meende wel slim te zijn, maar zij was niet verstandig. Aangezien zij iedereen in den waan wilde brengen, dat de diamanten veilig en wel bij de Dank rustten, zoo sloot hare slimheid juist elke bijzondere voorzorg tegen dieven uit. Drie dagen voor hel uitgestelde bal, des namiddags ten kwartier over twee, werd er aan de straaldeur geheld. De bottelier, die juist zijn servet omgeknoopt had en, onder een levendig gesprek met het kame- wijst op de groote beteekenis der pers iu onze dagen. Vele andere prelaten cnRorae zelfs zijn hem daarin voorgegaan. Maar het is altijd van belang waarschu wingen als de bovenstaande te lezen en in zoo ruim mogelijken kring te verspreiden want het kwaad neemt steeds grooter afmetingen aan. Uit eene allerleerrijkste en prachtige voordracht, door E. H. Calmeyu geschre ven over de onthouding of het derven van sterke dranken, knippen wij het vol gende In België wordt er jaarlijks honderd vijf en dertig millioen frank verkwist in sterken drank. Ehwel, met 135 millioen, zou men in ons land het volgende kunnen aankoope*: 400,000 manskostumen aan 50 fr. ieder 20 mill. 400,000 manshoedjes aan 5 fr. stuk 2 800,000 manshemden aan fr. 2,50 stuk 2 400,000 paar schoenen aan fr. 10 stuk 400,000 vrouwkostumen aan fr. 37,50 ieder 800,000 vrouwenhemden aan fr. 2,50 stuk 2 1,000,000 kinderkostumen aan fr. 16 stuk 16 - 1 000,000 paar kinderschoenen aan fr. 4 stuk 4 n 500,000 ijzeren beddebakjes aan fr. 10 stuk 5 400,000 ijzeren beddebakken aan fr. 37,50 stuk 15 Den huisraad voor 400,000 me- nagiën aan 80IV. ieder 32 - Lijnwaadgoed voor 400,000 me- nagiën aan 30 fr. ieder 12 400,000 zakken aardappels aan fr. 10 stuk - 400,000 kilos boter aan 3 fr. de kilo: 1,200,000 400,00 kilos vleesch aan 2 fr. de kilo 800,000 Telt dat tc samen en gij komt juist aan 1 :t:> millioen Irani* die in Bel gië verkwist wordtin genever en korten drank Geld genoeg ware er om al de almoesen en liefdadigheidswerken te kunnen af schaffen, om duizende neringdoenders en ambachtslieden te doen leven, en stof- felijker wijze ten minste, ontelbare ramp zaligen gelukkig te maken. A. A. C De Quarterly Journal of Inebriety (drymaandelijks overzicht der dronken schap) geeft de volgende cijfers betrek kende 12 huisgezinnen van alcooldrinkers en 12 dervers huisgezinhen. Alcooldrinkers. Dervers. Getal kinderen 57 61 Gestorven binst de eerste week 25 6 Onnoozelen 5 0 Mismaakten 5 0 Kinderen die vallende ziekte hebben 5 0 Cholerieken en later on noozelen 1 9 Mismaakt en ziekelijk 5 0 Dronkaards erfgenamen 2 0 En zeggen dat de duivelsdrank nog in cere gehouden wordt en beboft en bezon gen. niertje van een der gasten, bezig was een kapuintj. te ontleden, verklaarde dat er op dit uur geen bezoek te wachten viel en droeg dus eenen huisbediende op, te gaan zien wie daar wel wezen kon. De jonge man stond van de tafel op en deed wat hem gelast werd. Een persoon, die hij later beschreef als eenen heer van middelbaren leeftijd, met grijs haar en dito baard, goed gekleed, naar het uiterlijk te o .rdeelen een doktor of een notaris, vroeg Lady- Markham te mogen spreken. MiHady kan u op het oogenblik niet te woord staan, antwoordde de bediende zij zit nog aan het luncheon. Och, dat spijt mij erg, zegde de vreemdeling, ik heb haar zeer dringend iets te vragen, liet is ov bal te Wilchester. Er is namelijk ecne vergi>sing begaan ten opzichte van het aantal kaarten, dat Mila dy verlangt. Kunt gjj niet eens vragen of zij mij ook een enkel oogenblikje zou willen toestaan Ik zal haar niet lang aan den praal houden, liet zou voor Milauy zelve zoo onaangenaam zijn. indien cr later eei verstand bleek te hebben plaats gehad. Ik zal bet aan Mi lady gaan zeggen, sprak de bediende. Wilt gü niet binnenkomen, mijnheer Dank u. Ik zal liever hier maar even wachten, totdat ik weel of Milady wij te woord kan slaan, of dat ik later zal moeten terugkomen. 1 ie bediende liet de voordeur op een spleet staan, terwijl dc vreemdeling al neuriënd zich omdraaide en zijne oogen liet gaan ovar den hof. Later werd door dc policie hel vermoeden opgeworpen, dat gedurende de afwezigheid van den bediende een meêplichtige in het huis moest geslopen zijn. Men vraagt teu alle kante eene veran dering in de rechten op de tabak, op onze Beurs, in de kiesvergaderingen, in de Provincieraden en ook in de Kamer is er een voorstel ontwikkeld door M. De Bij de afschaffing van het recht op de inlantlsche tabak, vraagt men de strenge beteugeling van den smokkelhandel. Men moet do geschiedenis van die be lasting kennen, omdat de liberale pers wildoen gelooven, dat zij aan de rech terzij te wijten is. Toen in 1878 de liberale partij geld, nog geld altijd geld noodig had voor haren onrcchtveerdigen schooloorlog, sloeg zij de tabaksteelt met eene belasting van 50 c. per aar. Toen die geldkloppcrij niet genoeg op bracht, veranderde M. Graux den taks en deed iedere plant, volgens streek, 2, 2 1/2 en 3 c. betalen terzelfder tijd sloeg men de uitlandsche tabak met 70 fr. per 100 kil. Dc tabak leverde den pachter een ze ker profijt op, terwijl de teelt van het koorn geen voordeel opbracht. De toe stand werd verergerd door dat het gou vernement zich aan het willekeurigste toezicht overgaf en agenten op den buiten zond, die den pachter op alle manieren, bij het tellen ucr planten, plaagden. Twee maatregelen waren vooral wille keurig. Als het recht boven de 100 fr. ging, moest de pachter waarborg stellen min der dan 100 fr. en hooger dan 10 fr. moest hij dit recht seffens betalen, zelfs vóór den oogstminder dan 10 fr. werd er geen uitstel gegeven. Als de oogst beschadigd was en de E achter ontlasting van accijns wilde, was ij verplicht heel den oogst te vernietigen Ziedaar wat haatlijke, wat willekeurige plagerij door het liberalism onze land bouwers werd opgelegd. Ook heeft he» conservatief kabinet dien toestand onmiddelijk veranderd, zoodra do geldelijke toestand cenigzins verbeterd was. Hij verklaarde vrij van allen taks wat den landbouwer voor eigen gebruik had en de accijns werd gebracht op gelij ken voet van 1 1/2 c. In eens kon men de belasting niet af schaffen, men moest de gemeenten ter hulp komen, die door den liberalen schooloorlog schier geruineerd waren. Velen hadden in jaren geenen centiem kunnen besteden aan wegeuis, enz. en men moest die gemeenten bijspringen. Vandaag moeien er maatregels geno men worden om den toestand te veran deren. De tabaksfabriekanten van Antwerpen vragen bij de afschaffing van den taks, eene gelijkmatige vermindering van rech ten op de uitlandsche tabak. De smok kelhandel op de Hollandsche grenzen is overgroot. De smokkelaars vinden een groot voordeel in 't tegenwoordig doua- nenrecht van 70 fr. per 1U0 kilos. De handel vraagt de vermindering op 40 fr., op de buitenlandsche tabak. (Handelsblad). HOOGERE LANDBOUWRAAD. Te Brussel heeft, onder voorzitterschap van graaf van der Straten-Ponthoz, eene zeer talrijke vergadering plaats gehad van den Hoogcren Landbouwraad. Er werd eerst gehandeld over het schei kundig mest en de proeven, welke hier- meê in de landbouwschool van Vilvoorde genomen werden. Vervolgens deed de voorzitter opmer ken dat het koren in Frankrijk zijne weerde opbrengt, wat volgens hen groo- tendeels te wijten is aan de invoerrechten en hij wenschte MM. den baron Jolly, sc- nateur, Hecq, volksvertegenwoordigers geluk, omdat zij beloofd hebben, de zaak der landbouwers in het Parlement te ver dedigen. Eene andere kwestie werd opgeworpen door M. Allard, die zegde dat de munt- kwestie do landbouwers een gevoeligon slag heeft toegebracht. M. 't Scrstovens zegt gelukkig te zyn dat eene landbouwgroep zich in de Ka mer heeft gevormd. Is er voor het oogen blik geen hoop, de invoerrechten te krij gen, dit moet niet beletten dat de belang hebbenden zich vereenigen en vooral dat men de nijverheidswerklieden doet ver staan, welke noodlottige invloed de land bouwcrisis op de nijverheid zelf uitoefent. De landbouwcrisis jaagt de werklieden van buiten naar de stad, waar deze, ook geeu werk vindende, den hoop, van hon gerlijders en werkeloozen vergrooten. Men moet te Brussel zelf prop&gande maken voor de landbouwzaak, zegt baron Jolly. Ten slotte werd in princiep het stich ten van eenen algemeenen landbouwbond gestemd. Wij lezen in een Amerikaansch blad Soms trekken de koeien haar melk op. Hoe mooi en hoe goed men de kunst van melken ook verstaat, by zulke gele genheden gevoelt men zich hulpeloos. Welke koeien doen dat Wat is er oorzaak van Het gaat niet gemakkelijk het juist aan te geven. De ondervinding met nauwkeurig on derzoek geeft ons licht. Dit weet men er van: Schrik kan oorzaak zijn, een hond of zoo iets, een vreemde melkster ol knecht; Ook heimwee: het verplaatsen van den eenen stal naar den anderen; Ook ruwe behandeling, dus nooit slaan en schreeuwen. Houd honden en vreemde menschen builen wei of stal. Trekt zij de melk op, laat haar dan even rustig grazen, misschien schiet de melk een oogenblik daarna nog wel. Immers, toen de knecht terugkeerde, stond de eerstbedoelde persoon die beweerde gekomen te zijn om over te balkaartjes te spreken, nog juist waar hij te voren bid geslaan. Hij droeg een donkere overjas met een lioogen kraag, en oin zijnen hals eenen dikken zijden sjrrp Dc knecht merk'e dit alles op en deelde het, zoo in het voorbijgaan, aan een zguer kamereden meê. Lady Markham wacht u in de bibliotheek, mijn heer zegde hij tot den bezoeker. Vervolgens leidde hij den heer naar liet bedoelde en ging nu zijuen gestoor den maaltijd hervatten. Nauwelijks echter zat hij weer eu had een paar brokken grClcn, of daar opnieuw geheld, doch ditmaal door Milady. Het onderhoud scheen reeds afgeloupcn te zijn. Het vermeende misverstand met de balkaarleii had zich opgehelderd, en de vreemde heer veront schuldigde zich bij de vrouw des huizes, wegens de moeite, die hij haar veroorzaakt had. U vond hel beter, u er toch maar eens over tc komen spreken, om op den avoud zelf geen opouthoud te veroorzaken. De toeloop belooft overgroot te zullen zijn, en daarom... Zeker zeker I Het was heel goed van u, zegde Lady Markham Hel spijt mij alleen maar, dat, zooals nu blijkt, u gang nutteloos is geweest. O, dat is niets Ik zie legen eene kleine moeite niet op... Nog uaals verschooning, dal ik u heb ge stoord. Lady Markham hoog en keerde naar de eetkamer terug, en op hetzefde oogenblik ging hare kamenier naar boven, r zichzelve het een of ander (e De knecht liet nu den vreemden heer uit, en wilde zich ten tweede male naar de bedienden-kamer terug begeveu toen hij opeens boven aan den trap een geschreeuw en gestemmel hoorde. Een man met eenen bundel onder den arm, kwam naar beneden cn rende door den gang, terwijl Lizzy Barker's gegil thans den meest verstaanbaren vorm aannam van de woorden Help, help Moord Houdt den dief.! Moord Help, help De jonge bediende, altoos dezelfde nog, stormde den vluchteling na. I»eze had reeds de voordeur be reikt, opende die. en poogde haar achter zich toe te slaan. De knecht evenwel was hem te gauw af, vloog achter hem naar buiten en zat hem reeds dicht op de hielen. Toen keerde de dief zich eensklaps i loste een pistoolschot, zijnen vervolger vierkant ii: het gezicht. Gelijk men denken kan, was in eenen oogen blik het gcheele huis in rep en roer. Al de gasten kwamen uit de eetkamer naar buiten geloopen, en te midden van de verwarring gelukte de roover en in, met zijnen buit spoorloos te ootsnappeu, De bediende werd io buis gedragen. Zijne vc ding bleek ernstig te zjjo. Lady Markham, die geen bloed kon zien, had goedgevouden oogenblikkelijW flauw te vallen, zoodat ook i|j nu nog de noodige handen en armen vereischte. Daarbij kwam ten overvloede, dat de meeste heer dien dag op de jacht waren. Alles spaude dussam om den diet of de dieven in staaat te stellen zich uit voeten te maken. Werkslaklng t>lj «le «O- cialisten. Iq de socialistische samenwerkende bakkerij van Hamburg, in Duitschland hebben sinds zaterdag al do bakkersgasten de werkstaking uitge roepen. Die gebeurtenis verwekt eene groote opschudding onder de gezellen in Duitsch land, de werkstakers klagen over den willekeur en de dwingelandij, waarmede zij door de bestuurders der socialistische bakkerij behandeld worden, de dag verlof waarop zij recht hadden, is afgeschaft, men legde hun buitenwerk op zonder bij gevoegd loon, ofschoon het juist om eene soortgelijke reden was, dat zij acht jaar geloden in werkstaking gingen bij de bur gersbazen. Het was ten gevolge dier werkstaking dat dc tegenwoordige socialistische coö peratieve gesticht werd, om aan de werk stakers bezigheid te bezorgen en vooral Het eenige, wat er voor het oogenblik te doen el, was eenen stalknecht te paard naar Wilchester tc zenden, om eenen geneesheer en de politie te ont bieden. Wij vergaten zooevcn te zeggen dat niet alleen Lady Markham, maar ook Lizzy Parker in onmacht gevallen is. Dientengevolge waren al de aanwezigen ongeveer drie groepen verdeeld eone, die zich om den ongelukkigen gekwetste had geschaard eene tweede, die Lady Markham met vliegenden geest en azijn en water trakteerdeen eene derde, meer bepaaldelijk uil dienstboden bestaands, die eene zelfde liefdedaad verrichtte aan de bewusteloozr Lizzy Parker. Hei duurde wel twintig minuten voor bet kame- uiertje weer tut haren positieve kwam. Tuen zjj ein delijk uiigeiiikt had en verstaanbaar spreken ken, verhaalde zij het volgende Zij was naar boven gegaan om eenen zakdoek te halen, want z|j had eene verkoudheid in haar hoofd,en toen zij haren neus wilde snuiten en hare band in haren zak stak, had zjj ontdekt dat zg er zonder wa.«, niet zonder zak, maar zonder zakdoek, wel te verstaan en dat was wel vreemd, aangezien zij and«rs altijd zou hoogst aandachtig op hare zakdoeken was maar zij twijfelde niet of het was in dit geval eene beschik king van de Voorzienigheid ja zeker, van de Voor zienigheid want als zg niet verkoud was geweest in baar hoofd, dan zuu zij geenen zakdoek hebben noudig gehad en als zij geenen zakdoek bad noodig gehad,dan jou zg niet naar hoven z(jn gegaan en als zij niet naar boven was gegaan... Wordt voortgant

De Denderbode | 1894 | | pagina 1