Het jaar 1895. Kieskronijk Allerhande nieuws. Eene verfnrïnp. In de maand Angnsti 1896 zal men in België de 50* verjaring vieren van bet leggen van den eersten telegraafdraad op liet Europeesch Vasteland. Het is, inderdaad, in België dat de eer ste telegraafdraad werd gelegd, in de maand Augusti 1846, gelijk in 1845 de eerste spoorweg op het Vasteland van Europa in België werd ingehuldigd. Men bestatigt met onrust in Frankrijk, dat er zooveel jongens komen die moor den, stelen en rooven van als zij nog maar een veertien, vijftien jaar oud zijn. Over eene dagen verscheen er voor het Eedgerecht van het departement Hautc- Vienne, een booswicht van die soort, zijn naam is Bouckareirat en hij was beschu— digd van zijnen baas vermoord te hebben. Zijn advokaat kon zijne plichtigheid niet loochenen, maar bij bracht ter zij ner verontschuldiging bij, dat de maat schappij hare plicht niet gekweten had jegens den betichte, dewijl zij God en met een de zedelijkheid uit de school gedre ven had. Ik weet niet wat de gezwoornen van die bemerking gedacht hebben, maar zij was hunne aandacht weerdig. 't Is immers maar al te waar, dat een onderwijs zonder God de zedeloosheid be vordert en de vermenigvuldiging der mis daden begunstigt. Zij handelen verkeerd de Staatsbest ie- ren die de outkristcnen, vrijdenkers zelve beginnen dat te ontkennen. Men moet het godsdienstig onderwijs in allo scholen in cere brengen en eene lucht van godsdienstigheid en deugd in d" huisgezinnen doen inademen ol de ad- vokaten zullen, helaas, nog menigmaal voor het Eedgerecht moeten vragen of do maatschappij wel hare plicht gekweten heeft. Graanprijzen in Ame rika. Het maandelijksch bulletijn van het landbouwbureel in Amerika, geeft de loopeude prijzen op in de land- bouwhoeven: Tarwe 50,5 cents (een Ame- rikaansche cent is 5 centiemen) per bus hel; rogge 49,7 maïs 45,6 haver 32,9; boekwei 56,2; katoen 4,9 per pond. De prijs van het graan is de laagste sinds 25 jaar en katoen heeft nooit zoo laag gestaan als nu. Gedachlen en wenken. Groot lawaai en massa's woorden zijn de kenteekenen van gebrek aan overtuiging. Waarheid en overtuiging zwijgen, of spreken zeer weinig. De mensch wordt grooter, naarmate hij zichzelf en zijne kracht leert kennen. Geeft drn mensch het bewustzijn van 't geen hij is, en hij zal ook leeren te zijn, wat hij moet wezen. Zwijgen is het wapen waarmede de grootste vijand overwonnen wordt. Het is een blijk van koele onverschilligheid en eveneens een diepe verachting teekenen. Zwijgen is goud 1 Indien men u met slijk werpt, werpt niet terug. Gij zoudt u daartoe moeten hukken en u dan tweemaal verontrei nigen. Zou onbedachtzaam in het spreken, zoo onmachtig tot zwijgen isde leugenaar. Ware vreugde. Benijd het goud des rijken niet Het loon dat eigen arbeid biedt Heeft eindloos hooger waarde. Slechts hij,die naar zijn stand zich voegt, En met zijn deel zich vergenoegt, Smaakt waar geluk op aarde. Idé van deb Aa. Het jaar 1895, sedert de geboorte van O. H. Jesus-Christus staat gelijk aan Ilct jaar6608 der juliaanschetijdrekening; 2671 der Olympiaden of het derde jaar der 668e Olympiade; 2648 der stichting van Rome vol gens Varron n 5655 der Joden, hetwelk begint den 1 October 1894 en eindigt den 18 Septem ber 1895; 1312 dor Mahomedanen, hetwelk begint den 5 Juli 1894 en eindigt den 23 Juni 1895. Er hebben in den loop van het jaar 1895 twee muuneklipscn cn drie zonne- klipsen plaats 1* Totale maaneklips, den 11 Meert, beginnende ten 2 ure 53 en eindigende ten 6 ure 25 's morgends, zichtbaar in 't zuid-westen van Azië, Europa, Afrika eo Amerika. 2* Gedeeltelijke zoneklips, den 26 Meert, beginnende ten 9 ure 39 's mor gends en eindigende ten 12 ure40 's avonds (namiddag), zichtbaar in Noorwegen, de britsche eilanden, het noord-westen van Frankrijk en Spanje, 't noorden van Ame rika en de Poolstreken. 3* Gedeeltelijke zoneklips, den 20 Augusti, beginnende ten 1 uur 4 en ein digende teu 3 ure 15 's avonds zichtbaar in oostelijk-Rusland, het. noord-westen van Azië en de naburige Poolstreken. 4' Totale manneklips, den 4 Septem ber, beginnende ten 5 ure en eindigde ten 8 ure 54, zichtbaar in de westelijke helft van Europa, Afrika en Amerika. 5* Gedeeldelijke zonneklips, den 18 September, beginnende ten 7 ure 59 en eindigende ton 11 ure 29 's avonds, zicht baar in Australië. Den 11 Augustus en den 29 October is Venus in haren grootsten glans. Het tijdbestek voor het aanbieden van candidaten, die voor de kiczing van Luik voorgesteld konden wordenwas donder dag ten4 ure verstreken. Er zijn 4 candidaturen, namelijk M. Lambert, oud-bureomeester van Ivoz-Ranez, onafhankelijk volkscandi- daat M. Hanssens, advocaat en gemeente raadsheer, liberale candidaat M. Smeets, provincieraadslid, sociali stische candidaat M. Francotte, advocaat, katholiek can didaat. De kiczing van Thuin, t< r vervanging van M. Cambier, is bepaald 1,7 januari 1895. VolkHlinmrr. Bij 't begin der zitting van gister ontwikkelde M. Lorand zijn voorstel van afschaffing van het ver gunningsrecht en des accijnsrechts op de ontaarde alcools. De heer minister van financiën heeft zich tegen het voorstel verzet. Deze af schaffing wordt vooral gewenscht door ze kere eigenaars van huizen in de groote steden om ze, als geneverhuizen, tegen hoogere prijzen te kunnen verhuren. Men beweert, zegt de heer minister dat de wet het gewenschte doel niet heeft bereikt betrekkelijk de vei mindering van 't getal drankhuizen; in alle geval 't getal is uim mer geklommen en men bestatigt zelfs eene geringe vermindering. Verder be kent de heer minister dat de wet kan ver beterd worden indien er ernstige belan gen miskend zijn. Het vraagstuk der ontaarde alcools gaf aanleiding tot eene bespreking waarover deskundigen alleen kunnen uitspraak doen. De heerminister kondig-'e verder aan dat de wijze van heffing der accijnsrechtcn op de stokerijen zal gewijzigd worden. Alsdau kwam het voorstel ter spraak van den socialist Fagnaert van Charleroi strekkende om de wet op de koopvernie tigende gebreken bij den verkoop van ruuddieren at te schaffen. De belangen der kleine landbouwers zouden hierdoor feslachtofferd worden en de katholieke [amerleden met den heer minister De Bruyn aan 't hoofd hebben er zich tegen verzet. Eindelijk hernam men de beraadsla ging over de begrooting van wegen en middelen. M. Delbeke van Antwerpen eisebte de afschaffing der uur- en baken- rechten op de Schelde. De heer Cartuyvels verweet aan de Antwerpenaars dat zij, op 't laatste van den verleden zittijd, de Kamer hadden verlaten om te beletten dat er maatrege len van bescherming voor den landbouw zouden genomen worden. De heer Delbeke beweerde dat de laat ste kiezingen de veroordeeling zijn der beschermiugsrechten op de granen. De heer minister van financiën deed bemerken dat hij zeer gunstig gestemd is voorde belangen van Antwerpen, doch op voorwaarde dat men geeue voorrechten eischt. En verder: Daarde Antwerpenaren be scherming vragen voor liunne haven, zij het recht niet hebben de afgeveordigden van landbouwdistricten als beschermers af te keuren. Mijn stelsel bestaat niet, zegde de heer minister, in aan dezen te geven wat aan andereu ontnomen is geworden, maar het strekt om onze nijverheden te doen bloeien, want wat zou hot haten dat het brood goedkoop is. als de arbeiders work ontbreken. Deze verklaring werd door de rechter zijde toegejuicht. Kerst einden. Wij vernemen dat het StaHeken van Bethléem, in het Gesticht der Eerw. Dames Tan Maria zal kunnen bezocht worden op de volgende dagen en uren Den 25, 26 30 December van 9 tot 12 uren 's voormiddags en van 2 tot 4 uren 's namiddags. Den 29 December van 8 tot 12 's voor- middags. Den 1 en 6 Januari van 9 tot 12 uren 's voormiddags cnvan 2 Uit 4 uren 's na middags. AALST. Schouwburg. Woensdag aanstaande 26 December, 2* Kerstdag, zal de tooneclkundige ver- eeniging De Burgersvrienden van Ant werpen, alhier eene Groote Ver- looning geven met do medewerking van verscheidene befaamde kunstliefheb bers en kuustcnaren. Het beroemd drama, /wnrlc Griel, i) in 6 bedrijven zal opgevoerd worden. Begin ten 5 ure stipt. Prijzen dei- plaatsen: Voorbehoudene plaatsen fr. 2,00; beneden plaatsen fr. 1,50; hoven plaatsen fr. 1,00 en fr. 0,50. Dendermonde. Uit Den- dermonde wordt gemeld dat een jonge ling, zoon van eene adellijke familie, zich in dramatische omstandighedea om het leven heeft gebracht. Zijn lijk werd, geheel vermorzeld, op de spoorbaan gevonden door den stoker van eene locomotief, die leeg van Meche- len terugkeerde. Het lijk werd aan de op zak gevonden papieren herkend voor dat van oenen jongen baron de P., wonende op een kas teel nabij Gent. In zijnen zak vond men eenen brief, waarin de schrijver het voor nemen uitdrukte,zich in de vestingen van Dendermonde te verdrinken, zonder de oorzaak op te geven. Er heerscht in den omtrek van Den dermonde, vooral in de streken die door do overstroomingen werden geteisterd, eene ware typhus-epidemic.Er zijn maat regelen genomen, doch men vreest dat deze, ter oorzake van den zachten winter, niet veel zullen helpen. Men herinnert zich dat er op 8 dezer maand, te Brussel, een in stukken gesne den kinderlijkje ontdekt werd in een huis der Koolkaai. De vermoedens vielen aanstonds op ecu jongmeisje Paulina B..., dat daar gelo geerd had en sinds do ontdekking van het lijkje uit hare wouing verdween. Den 9, rond 2 1/2 uren namiddag, werd Pau lina B... aangehouden door M. De Boeck, policieofficier der 3° wijk. De onderzoeksrechter, M. Louvet, ondervroeg langdurig Pauline,die staande hield van niets te weten en zij werd te rug in vrij beid gesteld. De ongelukkige begaf zich van het gerechtshof naar Vorst en ging op den iizerenweg liggen. Het arme meisje, ten rechte of onrechte beschuldigd, werd overreden door den expresstrein van Parijs en 's anderdaags vond men haar lijk, dat slechts zondag herkend werd. Een nieuw onderzoek is thans geopend. Het gerecht houdt zich bezig met het onderzoek van eene erge zaak van aftruggel;!rij, gepleegd door den eersten klerk van eenen der bijzonderste notaris sen van Brussel,zoon eener goede familie. Hij had gedurende een zekeren tijd den boekhouder van den notaris vervangen, en trachtle dan, n om de zaken in orde te brengen, altijd zoolang mogelijk na de bureeluren, alleen te blijven. De afge truggelde som bedraagt omtrent 8000 fr. Stoutmoedige dieven hebben bij eenen voornamen landbouwer te Dilbeek, eene brandkast gestolen, die 150 kilos zwaar weegt, en verschillige weerden cn geld inhield. Maandag namiddag rond 1 uur, zegt Vooruit, werd de buurtder Langen Boom gaardstraat te Gent in rep en roer ge bracht dcor een verschrikkelijk moord- tooneel. In die straat woont de onlangs ge trouwde zoon De Keukelaerc, die er eene drukkerij heeft. Deze heeft een ouderen broeder die, van zijne eerste vrouw gescheiden, te Brussel woont en er zaken deed voor eigen rekening. Naar het scbijut vlotten die zaken niet goed en meer dan eensreeds was de Brus- selsche broer naar Gent gekomen, om te twisten over rekeningen en om geld te vragen. Nu was hij nog eens gekomen met het zelfde doel drager van een revolver. De meid, die hem niet kende, liet hem bin nen en eenige oogenblikken later stonden de twee broeders twistend tegenovergel- kander, en weldra begonnen zij te vech ten met alles wat zij grijpen konden. Hoe de zaak verder afliep weet niemand maar opeens hoorden de gebeuren revol- schoten knallen en de Geutsche broeder liep huilend de straat op, bloedend uit den mond. Men snelde toe en men vond den andere in eenen bloedplas liggen, getroffen door twee kogels. Beiden werden dan binnen verzorgd en vervolgens werd de Brusselaar naar de Bijloke gevoerd deze heeft naar het schijnt doodelijke wonden in het achter hoofd bekomen. Te Gent heeft een voornaam fabri kant, die eene groote spinnerij te Loke- keren bezit, zich in eene vlaag van ijl hoofdigheid het leven henomen. Zijne vrouw, die op de piano aan het spelen was, hoorde des slag, en mee- nende dat een barer kinderen viel, snelde zij naar hoven en vond haren man dood. Men schrijft uit Sottegem Dieven zijn hij middel van braak bin nengedrongen in de kerken van Godveer- degem en Erwetegem. Te Godveerdegem hebben zij eenen of ferblok opengebroken en eene sorn van 20 frank gestolen. Tc Erwe tegem viel het hun tegen; de offerblok hield slechts 50 centiemen in. In beide kerken ontdekte men op den vloer sporen van bloed. Feesten te Leuven. Inhuldiging van het standbeeld van pater Damiaan. De feesten, ter gelegenheid der inhul diging van den apostel der melaatschcn hebben, ondanks het slecht weder, met veel luister plaats gehad, dank zij de aanwezigheid van een aantal hooge per sonen, en talryke vreemdelingen. De plechtigheid begon met eene ponti ficale mis, gezongen door pater Pamphi- lius, broeder van den gevierden held en bijgewoond door Z. E. Mgr Goossens, cardinaal-aartsbisschop var. Mechelen. Op het ox al werd de scboouc Cecilia- mis van Gounod uitgevoerd. In de koor hadden plaats genomen de ministers de Burlet en de Merode, de Engelsche gezant sir Fr. R. Plumkett, de consuls-generaal Stein en Forge, deze laatste :ifgeveerdigd door het gouverne ment van Hawaï, Mgrs Abbeloos en Car tuyvels, de senateurs, hooge geestelijke en wereldlijke overheid, enz, enz. In de bank bevonden zich de maat schappijen en de studenten, welke na den dienst den stoet zouden vormen. Deze telde een twintigtal maatschap pijen met hunne vaandels en het muziek van het 4* artillerie voorop. Bij het monument werd het woord gevoerd door ridder Descamps, waarna de doek viel en het beeld met luide toe juichingen door de menigte begroet werd. In de Hallo werd de plechtige zitting bijgewoond door verscheidene familie leden van pater Damiaan. Daar werd tusschen de redevoeringen een telegram van Z. H. den Paus ontvan gen. Het woord word gevoerd door MM. Descamps, de Burlet, Z. E. de cardinaal, sir Plumkett, de eerw. Overste van het Orde der HH. Harten, aan welk pater Damiaan toehoorde, enz. Na de plechtige zitting had een lunch plaats, van waar de ministers en genoo- digden zich naar het volksbanket hebben begeven. Schrikkelijk ongeluk. Van den Kemmerich - toren gevallen. Maandag rnorgend, ten kwaart voor twaalf ure, is in den hof der Wereldtentoonstelling van Antwerpen een schrikkelijk ongeluk voor gevallen. Onze lezers kennen den witten Kemme- rich-toren welke iu den hof der Wereld tentoonstelling zijne spits 55 meters in de hoogte verhief. Men is nu bezig met de afbraak van dezen toren en de werken van afbraak worden uitgevoerd door eenen aannemer. Op den torentop was nu maandag mor- gemi de werkman Frans Brat, wonende te Antwerpen, Lepelstraat, 17, werkzaam met het afnemen der zinken platen. Kreeg nu deze ongelukkige op die ge vaarlijke hoogte eene draaienis Deed hij eene valsche beweging In alle geval, op het voormelde uur viel de werkman plot seling naar beneden. Hij stortte, met het hoofd naar beneden op een platform dat zoo wat 30 meters lager ligt. Toen men kwam toegesneld bood zich een afgrijselijk schouwspel aanhet hoofd was afschruwelijk vermorzeld, de gebro ken heenderen staken door de broekpijpen van het slachtoffer. De dood wasoogen- blikkelijk. Botsing op de Schelde. Over het ongeval tusschen de Omba en de Flambo vernemen wij nog dat de laatste boot meer avarie heeft dan men aanvankelijk meen de. Eender schroefbladen is daarenboven gebroken. Nog twee andere botsingen zijn te ver melden, die beide erge gevolgen konden gehad hebben. Zaterdag avond wilde de Engelsche stoomboot Carlo de oude dok te Antwer pen binnenvaren, terwijl een ijzeren bin nenschip de nieuwe dak uit kwam. De sterke stroom maakte het manceu- vreeren zeer moeielijk en eene botsing kon niet vermeden worden. De schok was zoo geweldig dat het binnenschip lek bekwam en begon te zinken, zoo dat men verplicht was het tegen den linker oever op 't drooge te zetten. Het derde ongeval was het volgende Een sleeper bracht zaterdag avond drie binnenschepen uit de dokken, toen eens klaps zijne roerketting brak. Daar de stoomer nu zichzelven niet meer sturen kon,was hij verplicht de drie schepen los te gooien. Deze dreven links en rechts, en waren in gevaar van erge ongelukken. Zij wier pen de ankers uit. Van twee der schepen pakte het anker en deze waren dus gered. Van het derde sleepte het, en de opvarenden beleefden een angs'ig oogenblik. De schipperin sprong met haar kiud in de sloep over, want oen ongeluk was bijna onvermijde lijk. Het vaartuig botste tegen een ander schip dat aan de Jordaanskaai lag, doch een andere sleepboot snelde ter hulp en deze gelukte er in het gevaar te keeren. De schok was gebroken en de sleeper kon het vaartuig buiten gevaar brengen. Aanrandingen. Gevecht met de policie. Revolverschoten. Een dief gedood. De policie van Antwerpen, sedert eenige weken ondervonden heb bende dat in de vijfde wijk, vooral des zaterdags 's nachts verschillende aanran dingen plaats hadden, dat werklieden van hun weekloon werden beroofd, had ver leden zaterdag een buitengewonen dienst ingericht. Een der agenten van dezen dienst werd op zeker oogenblik aangevallen door vier kerels, die hem zoo geweldig sloegen, dat hij met wonden aan het hoofd naar het Stuyvenberggasthuis moest gaan om zich te laten verzorgen. Hij had zich met zijnen revolver moeten verdedigen en vier schoten gelost. Inliet gasthuis verklaarde hij dat er ten minste een der aanranders moest gekwetst zijn. Hij maakte dit op uit 't erbarmelijk geschreeuw en gekerm, dat hij hoorde, nadat hij de schoten gelost had. Een oogenblik later kwam men eene andere policie-ronde verwittigen, dat vier kerels in een vagen grond der Onderwijs- straat verscholen zaten. Men begaf zich ter plaatse, doch de vier personen in kwestie waren verdwe nen. Men vernam echter dat in een der omstaande huizen eene poging tot dief stal was gepleegd. Men zocht voort en eindelijk ontmoette men in de Van Urselstraat vier personen, wier voorkomen weinig vertrouwen inboe zemde. Een hunner werd aangehouden, in wier bezit men, bij onderzoek, een breekijzer, stekskens en eene bougie vond. Dit zegt genoeg, wat vleesch men in de kuip had. Later werd de policie verwittigd dat eeu persoon, geboortig van Deurne en woonachtig iu de Koolstraat, zekere M..., 22 jaar oud, thuis in zijn bed lag te ker men van de pijn. Hij had namelijk een kogel in den voet en een in de zijde en bloedde vreeselijk. De policie ging er naartoe en herkende in hem eenen oud-veroordeelde, in bezit van eeuen passe-partout (een sleutel die op alle sloten past) en een feuille de route (een boekske dat de losgelaten gevange nen wordt afgeleverd), op naam van een anderen persoon, die onder de bewaking der policie staat.. Hy werd naar het gasthuis gebracht, waar hij onmiddelijk bediend werd en dezen rnorgend ten half acht stierf. Alvorens te sterven heeft hij beweerd dat de agent zonder aangerand te zijn, geschoten had, na eerst nog met zijnen stok geslagen te hebben. De agent zou daarenboven dronken zijn geweest. M. had een gedeelte van den avond doorgebracht met kaartspelen in eene herberg der Beenhouwersstraat, zegt hij. Volgens do verklaring van den agent zouden eerst drie personou door de Lange Veldstraat gekomen zijn, gevolgd door eenen vriend. Ha hier is nog 'ne agent 1 riepen zij. De anderen kwamen nu ook toege- loopeu en sloegen den agent zoodanig dat hij, zooals hooger gezegd is, naar het gasthuis moest gaan om zich te laten verbinden. Eene bezwarende getuigenis ten nadeele van den doode is deze van eene vrouw, die hetzelfde huis der Koolstraat be woonde. Hij werd dikwijls 's nachts geroepen door personen, met welke hij dan mee ging. Dit was zaterdag nacht andermaal het geval geweest. Het gebeurde heeft nietweinigopschud- ding in die volkrijke wijk gemaakt, 't Is te hopen dat de kloeke handelwijze van den agent, de bandieten nu een weinig zal afschrikken. (Handelsblad.) Onder een afschuwelijk weêr heeft de socialistische betooging, te Luik, plaats gehad, bij welke de socialistisch® Kamerleden op eenige uitzonderingen na, tegenwoordig waren. Er werden niet min der dan 23 voordrachten gegeven. De progressisten hebben aan de betooging geen deel genomen. Ziehier een zonderlingen trek van zekeren Wilcke, een der anarchisten, welke in het groote proces te Luik betrok ken zijn Een andere betichte. Muller, had aan den onderzoeksrechter verklaard dat het dynamiet, welke bij de ontploffingen t® Luik gediend had, gestolen was te Chevron door Leny, Wilcke, Wentcamp en Vossen. Ten einde zich hiervan to overtuigen, ging de onderzoeksrechter,op zekeren rnorgend, met de betichten, ver gezeld van gendarmen in burgerskleeren, naar de aangeduide plaats en naafloop van het onderzoek, deed hij de gendar men en gevangenen een glas bier geven. Wilcke stond op en M. den onderzoeks rechter stuur aanziende, zegde hij Zijt gij het, mijnheer de rechter, die ons dit glas bier geeft Zeker, mijn jongen, antwoordde de rechter. Dan raak ik het niet aan, want ik drink niet met menschen, die de stout heid hebben te zeggen dat ik een moor denaar ben En hij zette het glas neèr. Dit antwoord belooft iets voor de aan staande debatten. De eerste toepassing van den serum tegen de kroep werd dezer dagen te Na men gedaan. liet kind van M. H... werd door de kwaal rond den avond aangetast. Men telegrafeerde onmiddelijk aan den schoonbroeder van M. H. doktor Z. te Brussel. Deze snelde toe en deed eene inspuiting met het serum. Vrijdag raor- fend was het kind volkomen genezen. [en weet dat 48 uren noodig zijn voor dat hèt serum zijne werking volbrengt en den verwachten uitslag oplevert. FRANKRIJK. Te Parijs is eeue vrouw aangehouden die, zelve eene hartstochtelijke rookster, eene zonderlinge manie voor pijpen had. Zij liop de winkels af en stal zooveel pij pen als zij machtig kon worden. Toen men eene huiszoeking bij haar deed, was het eerste wat men zag een rek met 2600 pij pen Daarvan had zij er reeds 39 doorge rookt. De rechtbank legde haar acht maanden gevangenisstraf op. Dit is zeker de lee- lykste pijp, die zij ooit gerookt heeft. DU1TSCHLAND. Schrikkelijke nacht. Een schrikke lijke nacht hebben twee jonge Berlijners doorgebracht. Zij waren van uit Frie- drichshaven, trots een dikken mist, op het Müggelmeor gaan varen en verloren de richting. Zoo zwalkten zij een langen tijd op het water, zonder dat hun hulpge roep vernomen werd. De avond brak aan,

De Denderbode | 1894 | | pagina 2