Een martelaar. Een en ander. Uit de oude doos. KIEZINGSLIED. Allerhande nieuws. Zondag werd te Leuven, in het Park, j het standbeeld ingehuldigd, van Pater j Damiaan, den grooten weldoener der j leprozen op Molakaï, en de seuateur rid- der Descamps sprak er eene redevoering uit, die inderdaad een meesterwerk mag genoemd worden. Terwijl onze liberale en radicale bladen geen woord lof hebben voor dien christen held och, 't is immers maar een paap heeft de engelsche pers, de Times aan 't hoofd, oene warme hulde gebracht aan onzen landgenoot, die zich Toor de ongelukkige leprozen ten offer heeft ge bracht. De wereld zingt zijnen lof, de liberale liberale pers vindt geen woord van erken tenis voor dien armen pater, die nochtans zijnen landaard en zijneu godsdienst heeft verheerlijkt, met eeuwigen glans heelt omstraald. Ridder Descamps deed zijn beeld in schrift herleven, zooals Meunier hem prachtig beitelde. Pater Damiaan, van de congregatie der HH. Harten, zag het levenslicht te Tremcloo, den 3 juni 1840 en stierf op Molakaï den 15 april 1889 hij stierf aan die verschrikkelijke ziekte, die, eens het lichaam aangevat, geen genade meer schenkt. Van alle do ziekteu,zegt de hoogleeraar Hubert, die als eene onmeetlijke vervloe king op het menschdom zijn ueèrgeslagen, maakte geen enkele meer slachtoffers dan de melaatschheid zy is de oudste, de- hardnekkigste, de wreedste aller ziekten zij slaat niet plotseling neêrzy vreet langzaam, maar onverbiddelijk af. Hoe vangt die ziekte aan Onbeduiden ecnigc plekken op het lijf, eenige haar- kens die verkleuren en uitvallen, 't Is niets, denkt men men lacht nog.... maar men zal niet lang meer lachen... Het werk van verwoesting is begonnen en niets niets zal liet nog tegenhouden. Kleine knobbels zetten zich in het gezicht, op de verschillige ledematen, verwringen de handen en voeton en breken de stem. Dau volgen ds verzweringen doch ge noeg.... 't is om er van te griezelen. Terwijl bet lijf in brokkelen valt, leeft do verstandelijkheid voort. Die ziekte duurt in 't eene geval acht en een half jaar, in 't andere achttien en ecu half jaar dus eeu overgroot deel van 'i leven. Hoofden en harten wenden zich met schrik en walg om on in de middeleeuwen zonderde men die ongelukkigen of. Op de Hawaï-eilanden werd de ijselijke ziekte gebracht door oenen Aziaat en zij verspreidde zich snel op eene schrikba rende wijze. Niets werd gespaard, burger, arme of koninklijke familie. Het gouver nement was verplicht bet eiland van Molakaï aan te wyzen, waar men die ongelukkigen voor eeuwig aan hun gezin ontrukto. Molakaï heeft eene weelderige natuur, eeu prachtigen plantengroei,eene frissche lucht doch het is altijd eeue dooden valei. Alle acht dagen brengt een kleine stoomboot voorraad en ook nieuwe onge lukkigen, die er voor altijd worden gebaunen. Alle zedelijk bederf, uit de ledigheid geboren, do dronkenschap, de geestver- doovende middelen en do genietingen voegden zich nog bij de lichamelijke kwalen. Waar is de Dante, die deze ciita dolente op Molakaï, zou kunnen be schrijven Joseph De Veuster was 25 jaar oud toen het gouvernement op Molakaï eene ïeprozerij stichtte. Opgevoed in eene lan delijke familie, met eene sterke ziel begif tigd, trad hij iu het klooster der Heilige Harten, en nog was hij niet tot priester gewijd toen zijn broeder, op het punt van naar de Sandwich-eilanden te vertrekken, stierf. Joseph De Veuster vroeg en nam stoutweg zijue plaats in. Te Honolulu aangekomen, den 19 mei 1864, werd hij priester gewijd en maakte zich gereed om het apostolaat aan te nemen op Hawaï. Mgr Maigret drukte eens, met een enkel woord, znue spijt uit dat er geen priester was voor de Ïeprozerij en Damiaan aanvaardde onmiddellijk den gevaarlijken post. Hij wist nochtans dat hem het leven kosten zou Damiaan was toen 33 jaar oud. Hij nam welgemoed het werk op zich, zelfs toen hij nog geene hut had om te slapen. Acht weken lang sliep hij op den blooten grond, endor eenen grooten boom, dien bij later kiezen zou om er zijn graf te maken. Wonderen deed hij in korten tijd by zieken en stervenden. Beurtelings was hij geneesheer, priester, hulpuitdeeler, onder wijzer, bouwmeester, metser, timmerman, hovenier. u Doorgaaus, zoo schrijft hij, sterft er hier een leproos per dag, en als ik kan, maak ik zeil de doodkisten... Hij begraafde meer dim 1800 lijken van leprozen. Alles heeft bij gesticht kerken, scho len, ga.sthuis,weezenliuis,nctte en propere woonhuizen,en geholpen door het gouver nement herschept hy die Ïeprozerij, zegt dc Times in eene model-kolonie. Lu wat al zedelijke hervormingen heeft hij daar- gesteld In plaats van een duivelenhol, is liet nu een eden, waar vrede bloeit, waar hcmelsche vreugde te vinden is. De pracht van den eeredienst schittert op Molakaï in vollen glans. Zietf de pro cessie op H. Sacramentsdag 1 Ziet die rampzaligen voorbijtrekken 500 van hen zijn dezen morgend de H. Tafel genaderd: Die processie trekt onder bet groen der palmen door en zingt den lofzang Lauda Sion Salvatorem Eeu Amerikaausch reiziger Charles Warren bezocht het eiland, en dewyl de aankomst van eeuen vreemdeling eene groote zeldzaamheid is,liepen de leprozen saam. Het eene gezicht van die menschen was al afschuwelijker dan het andere. Warren naderde de kapelop den hoog- sten trap verscheen een jong priester. Hij droog een versleten soutaan zyne haren waren iu wanorde en zijne handen bruin van 't werk maar op dat wezen straalde goed beid, jeugdige kracht en gezondheid. Zijn lach was vroolijk zijn onthaal harte lijk zijn geheel zegde tot den Amerikaan dat het geschikt was om groote dingen uit te voeren. Het was Pater Damiaan de vrijwillige banneling in het midden van dat volk van leprozen, en de eenige, die nog vrij was van de ziekte. De besmetting heeft hem lang gespaard doch het oogenblik brak aan. Op zekeren dag kwam de doctor, ook een leproos, bij hem en den priester aanstarende, zegde bij Vader, uwe beurt is gekomen gij zijt door de ziekte aangedaan. «Ik verwachtte er mij aau, was 't kalme antwoord. Hij werd dus wat al de anderen waren een leproos. Sedert ik geenen twijfel meer heb, zoo schreef bij, over bet karakter mijner ziekte, ben ik gelukkiger dan ooit. Vijf jaren lang duurde de ziekte in zijn leven zag hij zijn vleesch sterven. Met zijne verwrongen en verzweerde voeten beklimt bij bet autaar met zijne ver minkte handen heft bij de H. Hostie op I Voor den laatsten keer, den 28 meert 1889, besteeg pater Damiaan het autaar, doch viel om niet meer op te staan. Den 15 aprill gaf hij zachtjes den geest. Zijn sterfelijk overschot, zegt pater Devos, kwam voor de laatste maal over den dorpel der kerk,die door zijne banden was opgericht. Die kist, door acht blanke leprozen gedragen, die grijsaards, die vrouwen, die weeskinderen, heel dat volk in tranen, getuigden hoe hoog de welda digheid van pater Damiaan door allen jeschat werd. Hij rust onder den grooten boom, waaronder hij zooveel nachten had geslapen, dicht bij bet kruis op liet kerk- iiof en bet gezicht naar den kant van het altaar gekeerd. Ridder Descamps heeft het leven en de verheerlijking van zijnen held, met een waar dichterlijk gevoel weergegeven. Hij herinnerde, op het slot in die prachtige rede, dat Engeland, door het leven van dien Vlaamschen martelaar begeesterd, eene nieuwe studie op de verschrikkelijke ziekte heeft begonnen, en wie weet of Joseph De Veuster het uitgangspunt niet zijn zal van nieuwe overwinningen op wetenschappelijk gebied. Het feest dat Leuven heeft gevierd, is de verheerlijking van het vaderland van bet christelijk gevoel, van het katholiek geloof dat. helden voorbrengt als Pater Damiaan, en de beste tolk om zijne ge voelens uit te drukken, was voorzeker ridder Deschamps, de dichter van Africa. ülnandng namiddag bad in het ministerie van landbouw, nijverheid, ar beid en openbare werken, eene bijeen komst plaats van de gouverneurs der pro vincies, om de inrichting van arbeidsbu- reelen te bespreken. De vergadering, die door MM. De Bruyn en Morisseanx bijge woond werd, heeft tot 5 ure geduurd. Er werd beslist dat in elk provinciaal bestuur eene afdeeling zal ingericht wor den, gelast al de inlichtingen te verzame len, die het Arbeidsbureel noodig heeft om de veranderingen te onderzoekeu, welke in de nijverheids- en arbeidswetge ving moeten ingevoerd worden. De Kamer vooi-'l laar 30. De zaak van het Vlaamsen in de Ka mer doet de vraag ontstaan Hoe ging bet met de talen voor het jaar 30 Die historie is nog maar 64 jaar oud en zoudt ge hetgelooven Er zijn er weinig die haar kennen. Van 1815 tot 1830 zetelen de Kamers over ander jaar in den Haag en te Brus sel. Het jaar der omwenteling was het de beurt van den Haag. De Hollanders spraken Hollandsch cn de Belgen Fransch. Muntstukken. Bij misgreep werden er eenige nickelstukken van 10 centiemen geslagen met eeu Fransch op schrift van den eenen en een Vlaamsch langs den anderen kant. De verzamelaars van"muntstukken zoeken ze op, evenals vijffrankstukken van den Paus waarvoor zij tot 15 fr. betalen. Bericht aan de be langhebbenden. Ileelentcelt. Inl890waren in geheel Europa 1,255,200 hectaren met suikerbeeten boteeld. In 1891,1,301,400 hectaren in 1892, 1,313,700 hectaren in 1893, 1,404,300 hectaren, en in 1894, 1,586,000 hectaren. De suikerproductie iu Europa zal, dit jaar, vergeleken met 1893, het volgende overschot Opleveren 1,040,000 ton vol gens VEconomiste Francais, 460,378 ton, volgens een internationaal enkwest, 780,000 ton, naar F. O. Licht's schattin gen, 567,000 ton, volgens de Trager Zuckermarkt, en 788,000 ton, naar het orgaan Die Deutsche Zueker industrie. Wat er ook van zij, de toekomst der beetcuteelt ziet er somber uit. Zoo, on danks de lage prijzen voor voedergewas sen en den grooten hooioogst in Enge land, schijnt het dat het artikel suiker daar dezen winter veelal als voedermid del aan het vee zal worden gegeven. Alle voedermiddelen zijn goedkoop, doch niet zoo billijk in prijs als mindere soorten suiker. De suiker is iu deze eeuw slechts een maal zoo goedkoop geweest als het thans het geval is. Bovendien zijn de Engelsche veehouders overtuigd van de goede wer king die de suiker op het vee uitoefent. Het einde der wereld. Te Berlijn wordt bijna niet meer gespro ken dan over een vlugschrift van dominé Baxter, een hoog aangeschreven godsge- leerde. In dat vlugschrift voorspelt dc schrij ver op stellige wijze, dat op 23 April 1908 het uur zal geslagen zijn waarop ons we reldje ten einde loopt. Vooraf nog zullen wij eeueu grooten oorlog hebben in 1897. Iu 1899 krijgen wij eenen nieuwen Napoleon, als koning over de Grieksche lauden en Syrië en in 1904 eene ijselijke aardbeving. Eu den 12 meert 1908, welken dag een donderdag is, ten 3 ure namiddag, vol gens het uur van Jerusalem, of ten 1 uur 33, volgens de tijdrekening te Berlijn, zal de hemelvaart plaats hebben van de 144,000 uitverkorenen die niet moeten sterven I>e Slek. - 't Is een geluk voor het overige dierenrijk, zegt een Ameri- kaansche natuuronderzoeker, dat geen roofdier een bek beeft met zulk een gebit als de zoo nietige slek, want zulk een dier zou alles wat er leeft verslinden. De slek zelve is een zoo onbeteekenend, om niet te zeggen een zoo afzichtelijk dier, dat natuurliefhebbers zich er maar zel den mee bemoeien; zij missen daardoor echter eene der grootste merkweerdighe- den; die zij ooit kunnen waarnemen. Wie ooit eene slek aau een blad beeft zien kluiven, zal verwonderd geweest zijn hoe zulk een week slijmerige dier zulke scherpe en zuivere sneden kan maken, alsof net met eeu mes gewapend was. Dat komt door zijn eigenaardigen, verschrik- kelijkeu bek. De slek vreet met de tong en bet gehemelte. De tong beeft den vorm van een lint, dat zij opgerold in de mond holte draagt. Maar in werkelijkheid is de tong eene zaag, met de tan ten op bet plat, in plaats van aan de kanteu. Zoo zijn er 30,000 tanden op de tong j Zij zijn bui tengewoon scherp, maar slechts een klein gedeelte er van wordt tegelijk gebruikt, waarschijulijk maar vier of vijf duizend. Dat is door de opgerolde tong mogelijk. De slek kan daarvau gebruiken juist zoo veel als zij wil. Het gehemelte is zeer hard. Zij vat het blad tusscben de tong en die harde mondholte cn zaagt bet met de tong af, waarbij de randen altijd glad en recht blijven. DronkaanlHBtrnt. In de Argentijnsche republiek moeten de dron kaards als straf gedurende 8 dagen de straat vageD. Nu heden dat de manneu van Chipka openbaarlijk samenspanneu met de libe ralen, in een woord, met gansch den geu ze nboel, zal het, denken wij, ook niet ongepast zijn te herinneren boe die zelfde mannen hunne bondgenoten van heden, in vroegere tijden afschilderden. Wij willen dus een liedje laten volgen ter gelegenheid onzer laatste gemeente- kiezingen daor Chipka uitgegeven. 1 Wij kennen de knepen der Geuzen te wel, In 't liegen alleen zijn zij meester en fel, Wij weten het zeker hun Geuzenbedrijf Zoekt ons te verderven naar ziel en naar [lijf. Neen, neen, o mijnVrienden 't en kan\ [toch niet zijn, j 2 Wij kiezen geen Geuzen, dat is te ge- j [mein. 2 Z i geven zich uit, voor mannen van 't [licht. Rechtvaardig bestieren, dat noemen zij [plicht, Maar komen z'op 't Stadhuis, de lichten [zijn uit, Zij maken hun foeffen en deelen den buit. Neen, neen, enz. 3 Zij spreken van voorspoed en afslag van [last, Maar komen zij boven, dan is het gepast, Beloften verdwijnen, een grijpvogelskliek Zit aan uwe zakken en gij in den strik. Neen, neen, enz. 4 Wij kennen geen schNering of geen Kan didaat Die onder het Vaandel der Eendracht niet teft, Het Sterreken, Vrienden, in 't vierkantig [zwert Het óken daar dooden, dat is naar ons [hert. Neen, neen, enz. 5 Voor 't sluiten, o Geuzen, wy zeggen be- [leefd Een Burger van trefs u zijn stemme niet [geeft, Beloften en dreigdon, 't is al voor den [Pruis En zondag aanstaande, ge krygt uwe buis. Neen, neen, enz. Wat ommekeer De liberalen die als dan in de duisternis zouden hunne foef fen maken en den buit deelen, de grijpvo gelsvoor welke geen treffelijk man stem men mag, staan nu op Chipka in geur van heiligheid.... Waarom?... Omdat de libe ralen als een man hebben gestemd voor de kandidaten der scheurmakerij of breekspelerij.... Te vergeefs zal men aan de verstandige Aalstenaars willen wijs maken, dat al de liberalen voor de scheurmakers niet stemden. Het. is hier immers te goed ge kend en geweten. Dagelijks worden er nog menigvuldige bewijzen geleverd. Op 't oogei.blik is er bij «Ie liberalen onzer stad eene inschrijving-lijst in om loop om den held der Volks fopperij een geschenk aan te bieden. Zoo wordt er toch gezegd bij 't aanbie den der lijst. Maar 't geschenk is een voorwendsel en de waarheid is dat de inschrijvingen moeten dienen om de kiesoukosten der Volksfoppers in de balloteering te dek ken. Die inschrijving zal in de vijf kantons geopend en aan de liberalen aangeboden worden, zoo is het besloten in de logie. Ziedaar een onbetwistbaar bewijs dat de Volksfoppers door de liberalen van allen deesem heden nog ondersteund worden. Rechterlijke Kronijb. Slechte stiefvader. De krijgsraad van Oost-Vlaandoren heeft het onderzoek begonnen der zaak ten laste van Velaet, sergeant-magazijnier van den depót van het 2* linie, te Dendermonde. Zekeren morgend, tijdens eenen twist, beeft Velact zijne stiefdochter aange vallen eu haar erge messteken toege bracht. Het meisje had volgens het onder zoek der geneesheeren drie steken beko men in den bals, en door het mes te willen afweren, kreeg zij ook wonden aan de vingeren, zoodat hare band voor altijd verminkt is. Verlaet zegt dat hij gehandeld had in eenen twist met zijne vrouw, die, naar hij beweert, hem ontrouw was. Een getuige heeft het meisje hooren klagen over haren stiefvader, die haar schandelijke voorstellen had gedaan daarom wildo zij het buis verlaten en wel den morgend dat de feiten plaats hadden. Het onderzoek der zaak is heden voort gezet. Een incident heeft zich voorgedaan. De raad stelde de zaak uit voor eene maaud, ten einde de verdediging den tyd te geven hare getuigen regelmatig te doen hooren Volkskamer.De Kamer beeft zich bij voortduring, onledig gehouden met de ber:iadslaging over de begrooting van wegen en middelen. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, heeft de afschaffing van liet accijnsrecht op het planten van tabak krachtdadig voorge staan. De beer minister van financiën ver klaarde dat bij die afschaffing niet aanne men kan, doch dat hij zal voorstellen de wet te verbeteren en vooral de al te groote strengheid te doen verdwijnen. Do martelaar nam ook het woord in zitting van gister vrijdag. De man sprak Vlaamsch. Twee onzer vrienden, die ter zitting tegenwoordig waren, zeggen ons dat hij op denzelfden toon sprak als in zijne mcctingeo. Maatregelen, zegde hij, dienen in 't belang van landbouw en nij verheid genomen te worden,doch hij heeft zich wel gewacht de middels aan te wijzen die men zou moeten nemen, 'tls heel ge makkelijk maar daarmee zal niemand ge holpen worden.Besparingen op de begroo ting van oorlog en de groote pensioenen alleen kunnen niet helpen. Onze landbou wers zijn, volgens den martelaar, geene partijgangers van rechten op de granen. De boter en hop alleen moeten beschermd worden. Advies aan onze landbouwers. De martelaar heeft weêr eens gelogen als bij beweerde dat er bier te Aalst 15000 personen op de registers van 'tArmbureel ingeschreven zijn. Verder beweerde bij dat hij geene on eerlijke middels gebruikte tijdens den kiesstrijd en door de socialisten en libera len niet gekozen werd. Hier te Aalst zal die bewering alle ver standige lieden doen lachen ze kennen immers de geschiedenis van den nieu wen HtAnioniua en meerandere politieke schelmerijen door de Volksfop perij geploegd. Priesterlijke benoemingen. Zijn pastoor benoemd te Bassevelde, in vervanging van den E. H. P. Reyns die zijn' ontslag indient, dc E. H. Metsers, pastoor te Oultre te Meirelbekc, de Eerw. Ilcer I). Puissant, passtoor te Heyende; te Sulsique,de E. H. A. Moort- gat, onderpastoor te Auwegem; te Zulle, in vervanging van den E. H, B. Plan- cbon, die zijn ontslag indient, de E. Ht C. Noterman, onderpastoor van S. Her mes te Ronse. Keraldageu. Wij vernemen dat het Stalleken van Bethléem, in het Gesticht der Eerw. Dames van Maria zal kunnen bezocht worden op de volgende dagen en uren Den 25, 26 30 December van 9 tot 12 uren 's voormiddags en van 2 tot 4 uren 's namiddags. Den 29 December van 8 tot 12 's voor middags. Den 1 en 6 Januari van 9 tot 12 uren 's voormiddags en van 2 tot 4 uren 's na middags. INGANG, langs de Molenstraat, nieuw Lokaal. AALST. Schouwburg. Woensdag aanstaande 26 December, 2* Kerstdag, zal de tooneelkundige ver- eeniging De Burgersvrienden van Ant werpen, alhier eeue Groote Ver tooning geven met de medewerking van verscheidene befaamde kunstliefheb bers en kunstenaren. Het beroemd drama, Zwarte CS riet, in 6 bedrijven zal opgevoerd worden. Begin ten 5 ure stipt. Prijzen der ilaatsenVoorbeboudene plaatsen fr2,00; leneden plaatsen fr. 1,50; boven plaatsen fr. 1,00 en fr. 0,50. AALST. Schouwburg. Heden zondag 23 December, om 5 1/2 uren stipt, prachtige tooneel-vertooning door de Rederijkkamer De Cathari- nisten. Programma: l{De Dronk.» ar cl, beroemd drama in 3 bedrijven; 2" Hij gaat proeedecren, blijspel in een bedrijf. Een prachtig orkes zal het (eest opluiseren. De naam der Catharinisten uitspreken is genoeg om le begrijpen wat voor man nen bel zi,n, want meermalen hebben zij ons het bewijs geleverd boe ver zij in de tooneelkunst gevorderd zijn. Wie dus een lusligen avond wil doorbrengen moet niet zoeken waar hij moet gaan. Wij hopen dat, onze vrienden zich def tig van hunnen taak zullen kwijten om den roem hunner zoo jeugdige vereeni- ging te vergrooten. Botermarkt. Heden zaterdag werden 780 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6240 kilos. AALST. Dijnsdag voormiddag, rond 10 uren, viel alhier een smartelijk ongeluk voor ter herberg La Belle Japo- naise, Leopolstraatpoort. De vrouw des huizes welke aan de waschkuip was, had de onvoorzichtigheid van eenen ketel ko kend water op den vloer te zetten. Een der kinderen ongeveer 3 jaar oud, ging al spelende achterwaarts, viel in den ke tel en bekwam ernstige brandwonden. Op 't noodgeroep der moeder snelden de ge- buren toe en toen men bet kindje ont kleedde bleef het vel aan de kleeren kle ven. Het slachtoffertje verkeert in be trekkelijk goeden staat en men hoopt vol- komenc genezing. Deuclerlinutem. Dief stal met brntik. Si O dui zend franks gestolen. In den nacht van maandag tot dinsdag zijn er dieven binnengebroken ter hofstede van Victor Beeckman en zuster, landbouwers, wijk Vondelen. De dieven hebben vooreerst een gat ge broken nevens de keldervenster groot genoeg om er een tamelijk struiscbe kerel te konnen doorkruipen. In den kelder braken zij de deur open van een tweede vertrek, alwaar Beeck man zijn geld bewaarde iu drie geslotene koffers. Die koffers werden ook openge broken en de dieveu roofden de verschil lige ponken beloopende tot ongeveer 20 duizend franks. Verder werden nog gesto len eenen klont boter van 4 a 5 kilogr. Beeckman hoorde gerucht roud 3 a 4 uren en keek door 't venster zijner slaapkamer doch bemerkte niets. Later hoorde hij opnieuw gerucht en keek andermaal door het venster, doch nu bemerkte liij twee personen die op zijn geroep de vlucht na men. De gebureu die zijn geroep hoorden sprougeu Beeckman ter hulp, doch men had goed te zoeken de dieven waren spoor loos verdwenen. Het is te veronderstellen dat de dieven goed bekend waren met de plaats waar t geld bewaard werd. Naar 't schijnt wegen er gegronde ver moedens op zekeren persoon. Eene werkstaking is te Geeraards- bergen uitgebersten in de stokskenfabriek van M Deschreyc. Men vreest dat, eer het acht dagen verder is, do werklieden van andere fabrieken zich bij de bewegiDg zullen aansluiten. Volgens La Gazette zou citoyen Anseele voornemens zijn, hierover eene interpellatie te houden in de Kamer. Postzegels der Wereldtentoonstel ling. De verkoop vau do bijzondere postzegels van 5, van 10 en van 25 cen tiemen, ingevoerd ter gelegenheid dor Wereldtentoonstelling van Antwerpen, zal ophouden op 31 dezer maand Decem ber en, na dien dag, zullen die zegels niet meer geldig zijn. Alléén die postzegels worden nog voort aangenomen, die, ter betaling vau bet invordcringsrecht, geplakt zijn op vóór 1 Januari 1895 gemaakte handelseffecten en kwijtbrieven, als deze ter inning aan de post afgegeven. [Moniteur). 't Was preêdag geweest. 't Is de Gazet de Charleroidie de historie vertelt. In de statie van Brussel is een per soon, eenvoudig gekleed, die in een rij tuig van le klas wil plaats nemen. Ziende wat moeite hij heeft om binnen te komen weigerde de andere reizigers hem den toegang, zeggende 't Is hier geen derde klas. De man zwijmelt voort naar een ander rijtuig, waar hij hetzelfde onthaal vindt, tot dat eindelijk een treinwachter in hem een socialistisch... volks vertegenwoordiger berkent, die den betaaldag van de parle mentaire vergoeding had gevierd De Brusselaars moeten wel denken dat zij inde verkeerde wereld wonen In plaats van te vriezen dat bet kraakt, of te sneeuwen, dondert en bliksemt het, om het hart in het lichaam te doen beven. Woensdag namiddag heeft een korte, droge donderslag, gelijk aan een kanon schot, dc burgers der hoofdstad ver schrikt. Do bliksem trof een paal, welke den leiddraad houdt van den electrieken tram, juist op bet oogenblik dat er een rijtuig over reed. De reizigers waren ge heel aoor vonken omringd. De zaak had gelukkig geene erge gevolgen. In een der policie-commissariaten van Brussel heeft men een verwittigiugs- toestel geplaatst, dat begint te bellen zoodra een dief zich zou wagen in een der huizen van de personen, welke zicht per abonnement met het toestel zouden wil len verbinden. Het schoonste van al is dat de dief niets merkt, wat voor gevolg heeft dat hij gerust blijft voortstelen, in af wachting der komst van de policie. Het valt nu te bezien of de dieven wel altijd zullen binnenkomen op eene wijze, die bet toestel doet werken want men kan niet aannemen dat het met alle deuren, vensters, kassen en doozeu zal verbonden zijn. Drama te Gent. Wij nemen uit de Gazette van Gent, de volgende bijzon derheden over, aangaande den bloedigen broedertwist, die aldaar plaats bad In de Lange Boomgaardstraat bevindt zich de drukkerij van M. Georges De Keukelaere, die over korten tijd gehuwd is, en wiens gedrag altijd onberispelijk was. M. De Keukelaere heeft eenen broe der, Ernest, die te Brussel woont. Deze, over een jaar uit den echt gescheiden, en sedert onlangs hertrouwd, had zijneu broeder Georges herhaaldelijk om geld lastig gevallen. Over een paar weken nog was hij lOOfr. komen eischen, gewapend met een kap mes en dreigende zijnen broeder te dooden indien deze som hem niet gegeven werd. Men gelukte er in hem buiten te zetten. Vader De Keukelaere heeft hem dan de lOOfr. gegeven. Donderdag had hij aan zijnen broeder eenen brief geschreven, meldende dat hij 's anderdaags om 10,000 fr. zou gekomen zijn en Georges met den dood bedreigende indien bet geld niet gereed was. Georges De Keulenaere gaf den brief in handen van het parket, dat het huis deed bewaken, doch Ernest De Keule naere verscheen niet. Nu maandag, eenige minuten na 1 uur, kort na de aankomst van den trein van Brussel van 12 u. 51, werd er gebeld. De meid opende en liet den bezoeker in het cabinet. Deze was niemand anders dau Ernest. Nauwelijks bad Georges het kabi net geopend ol Ernest riep Hewel de 10,000 frank Ik heb dat geld niet en ik moet u niets geven was het antwoord van Geor ges. Op hetzelfde oogenblik trok Ernest eenen revolver uit den zak en mikte op Georges. Dezo greep hem bij den arm, daarmede week bet wapen af en werd hij niet getroffen. Zich in staat van wettige zelfverde diging bevindende,ontrukte Georges zijnen broeder bet wapen en loste drie scholen welke alle drie troffen Ernest is erg ge wond aan het hoofd. Na door twee doktors verzorgd te zijn, is hij, naar het gasthuis gebracht. Iu den zak van Ernest De Keukelaere is een brief gevonden, waarin hij zegde dat hij dien dag zijnen broeder ging dooden. Ten gevolge der herhaalde bedreigingen was Georges De Keukelaere verleden week naar het parket gegaan om de toe lating te vragen tot het dragen van eenen revolver, wat hem geweigerd was. Georges De Keukelaere zal niet veront rust worden doch een aanhoudingsman daat is uitgevaardigd tegen Ernest De Keukelaere, wegeus bedreigingen en moordpoging. Uit Kortryk Het is voorzeker eene schoone zaak dat al dat grof koperen geld uit den handel is. Maar wijlieden zoo wat langs de Fran- sche grenzen wij zullen dat gemak niet lang genieten. Het Fransch koper zal wcèr inkomen, en men zal het iu de winkels lief of leed moeten aan veerden. Trouwens de massa Vlamingen die uit Frankrijk komen, koopen in België, in de steden wat langs de grenzen. Zelfs veel werklieden van uitde Vlaam- sche streken, die in Frankrijk werken, komen om hun gerief naar België. Dit gebeurt bijzonderlijk voor alle slach van menagegerief en nog meest van al voor kleeren. Dat gaat zoo ver, dat er Franschmana zijn, tot twee, drij uren diep, die naar de Leiesteden om hun goeds en gerief komen. Nog al veel artikels van dagelijks februik, zijn bij ons een beetje beter- oop als in Frankryk.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2