UITSLAG Het Socialismus en het Huisgezin. Een oud Kerstlied. 'rijskamp van 1894 Tweede prijskamp Allerhande nieuws. en zo] ff heeft: eerlooze middelen te danken Do uitslag der kiezing van Aalst heeft in de rangen der Katholieken een wan trouwen, in die der Liberalen eene hoop doen ontstaan, die wij beiden als over dreven aanschouwen, 'tKan zijn dat het algemeen stemrecht ons nog zulke verras singen voorbehoudt dat het ernstige mannen, die zich door lange en gewich tige diensten onderscheidden, door onbe kende nieuwelingen zal vervangen, doch men zou ongelijk hebben uit het afzon derlijk feit van Aalst, algemeene gevol gen te willen afleiden. Om zulken uitslag te bekomen is er, ten eerste, een persoon van noode, die vertrouwen inboezemt aan de Katholieke menigte, heerschzuchtig en niet nauwgezet in de middelen, om zijn doel te bereiken, niet misdeeld van bekwaamheid, maar vooral doortrapt in de kunst van een groot gedacht van hem te doen opvatten. Het getal zulker man nen is gelukkiglijk zeer dun gezaaid in onze rangen. Een gekend Liberaal of Socialist, zou nooit zou verre als de heer Daens te Aalst gekomen zijn, evenmin als men op de honderd duizend Katholieken er twee zou vinden, om zijnen rol te kunnen en te willen spelen I)e eersten zouden geen gehoor bij het volk ontmoet hebben. Katholieken hadden het niet over hun geweten kunnen krijgen, uit hoogmoed, verdeeldheid te zaaien, en, met oneer- lijke wapenen, te recht geachte voor vechters hunner gezindheid te bestrijden. Wij aanzien ten andere de vreugde der Liberalen en Socialisten, en de onrust der kiezing van Aalst, als voorbarig, om dat men er eerst de gevolgen moet van van afwachten. De christenen Democra ten van Aalst, evenals de Socialisten van Bergen, hebben zich vergenoegd met over den toestand der lijdenden medelijden te toonen, zij hebben beloofd dat, met voor hen te kiezen, dezer lot verbeterd zou worden. Nu, niets is gevaarlijker dan beloften te doen, die men niet kan ver vullen. Wat zullen die gekozenen ant woorden aan de landbouwers, die van deze kiezing eene afslag van huur, aan de werklieden, die er eene verhooging van dagloon van verwachten, en die zich thans in hunne hoop bedrogen bevinden En zullen later deze misleiden geene strenge rekening vragen van hetgeen hun werd wijsgemaakt Het algemeen stemrecht is nog oner varen, de ondervinding zal er aan leeren zich van de vleiers en de grootsprekers te mistrouwen doch op voorwaarde dat de Katholieken, welke zich bepaald heb ben met mogelijke verbeteringen te De loven aan de misbruiken der bestaande orde van zaken, ernstig en moedig de hand aan het werk leggen. Dan zal het gezond verstand onzer bevolkingen, dat wel voor korten tijd bedrogen kan wor den, niet aarzelen zijn betrouwen te stel len in hen, die doen wat zij kunnen, en het onttrekken aan de woordenkramers die het met ijdele beloften paaiën. Ongelijk»bcstatigt men nu in onze stad wat oneindig kwaad de zoogezegde Christene Volkspartij gesticht heeft zoo wel onder godsdienstig opzicht als onder dit van den eerbied voor onze priesters. Neen, in geen 25 jaren kan dat kwaad hersteld worden. De priesters welke hier vroeger i meen geëerbiedigd werden,worden hier nu zelfs bij klaren dage beleedigd en ver smaad De Pastoor eener omliggende parochie, wierd hier de verledone week des avonds door cenige Donchisten zoo zeer beleedigd dat hij weende van droefheid. Zondag rond 6 uren kwam een Pastoor rustig door de Lange Zoutstraat gegaan, toen op eens twee vrouwen, tamelijk wel gekleed, hem onder den neus.schoten,roe pende Ti tan paster Donche Blijft dit duren er zal geen enkel vreem de priester het zich vooral des avonds in onze straten nog durven vertrouwen. En die priesterbelcedigers behooren meestal tot hevige Donchistische of ge kende liberale familiën. Zou de Policie geen oog in 't zeil kun nen houden? de onverzadelijké dorst naar verboden genoegens de regel van leven en werking waren Welk huisgezin was er welvarend, tar de echtelingen geen edelmoedig en kuisch gedacht hadden nopens het aau- winnen van het talrijk kroost en nopens de opvoeding, waar de kinderen geen gedacht hadden van plicht, te werk gaan- Ie gelijk deze bandelooze jonkheid, die wij in deze kolommen meermalen hebben beschreven gezien. Welk huisgezin mag van voorspoed en geluk spreken in een land waar er oproer of omwenteling is, waar men niet zeker is van den dag van morgen, daar de bur geroorlog dreigt in poeder en dynamiet los te branden Welnu het socialismus neemt maar de stoffelijke verbetering, als een lijmstok, als een aanloksel om volk bijeen te krij gen, dat het dan zal kunnen naar zijn eigenlijk en verderfelijk doelwit slepeu, bestaande in ongodsdienstigheid, zede loosheid, onteigening en oproer. Meester Picard wil in Le Peuple bcwij ren dat het Socialismus do beschermer is van het huisgezin. Het socialismus, zegt hij, wil het minimum van dagloon, eene betamelijke huisvesting, een bepaald werk,een eerlijk werkverdrag.gezonae voeding,verzekerinj tegen ongelukken. Welnu alle deze zaken zijn verbeterin gen voor het huisgezin. Dus... Alle deze zaken samen genomen, geven maar eene stoffelijke verbetering. Stoffelijke verbetering moet op zede lijke en godsdienstige grondpunten ge steund zijn anders is zij van geene beteekenis. Overloopt de geschiedenis der eeuwen Waar is er geluk geweest als er geen godsdienstig gevoel aanwezig was In plaats vau welvaart vond menbarbaarsch- heid en dwingelandij. Welk huisgezin vond men gelukkig, waar de zeden in geene eer wareu, waar de huwelyksplicht werd vergeten, waar Tweetalige lloniteur. M. Begerem, minister van justicie heeft zijne collegas van het ministerie laten weten dat hij voornemens is voortaan het Staatsblad te doen verschijuen in twee talen. Het zal zoo als nu, op twee kolommen jeurukt ziin, maar do linker kolom zal voor den b ranschen- en de rechter, voor den Vlaamschen tekst bestemd zijn. M. Begerem heeft de andere ministers erzocht, maatregels in dien zin te ne men en, mits elk ministerie van vertaal men en, mus eiK uuuismjuu van vtuwuu- Korpsen van oeigie piaais zmieu neuueu bureelen voorzien is, zullen de kosten te Turnhout, op 15, 16 en 17 Juni eerst- hierdoor niet merkelijk verhoogd worden. Waarschijnlijk zal hierdoor ook het getal abonnenten op den Moniteur, dat nu slechts 100 bedraagt, sterk aangroeien. Herders, Hij is geboren, In eenen kouden nacht, Dien so lang van te voren De werelt had verwacht., Vrolyk, o herderkens, Zongen de Engelkens, Zongen met bly de stem Haest u naer Bethlehem Wyarme, slechte (1) lieden, Gelyk de boerkens zyn, Ontwaekten ons gebaren Al in het maneschyn Liepen met blij geschal Naer dezen armen stal, Al door des Engels stem Spoet u naer Bethlehem Wat hebben wy daar gevonden Een klein, klein kindekyn, In doeksken teer gewonden, By de liefste Moeder zijn. D'oogskcns van stonden aeu Sagme vol tranen stacn, Weenen van bitter rouw In dese felle kou. Wy offerden te samen Een klein jong lamrackyn, Ook koekskens, melk en sane (2) Voor 't soete kinderkyn. Na, na, kinde teer I Sus, sus, en kryt niet meer Doet u klein oogskens toe, Zij zijn van weenen moê. Het kind begost te slapen, De moeder sprak ons aen Wel lieve herdersknapen Wilt soetjes buiten gaen U lièn zy peys en vree Dat brengt u 't kind je meê, Want Hy is God en lieer. Komt morgen nog al weer. (I) Slecht eenvoudig, nederig. (it Sane zaan, geronnen melk. 25 December 1894. Vriend Denderbade Welke is nu de ware redevoering dooi den held van Chipka uitgesproken, deze meegedeeld door Het Land van Aelst of deze verschenen in de jaarboeken der Kamer Groeteüis en handdruk. Antioonchist. Vriend Antidonchist, wij gelooven dat de redevoering door Het Land van Aelst meegedeeld deze is die wezel ijk werd uit gesproken, maar dat de Held bemer kende dat hij dwaasheden heeft uitge kraamd, ze in de Kamerjaarboeken, merkelijk besnoeide om ze te verbeteren. Nu aan eene verzameling van dwaashe den valt er niet te verbeteren en wij ach ten dus dat de editie van de jaarboeken zoo dwaas is gebleven als deze van Het Land van Aelst. Kiezingen voor de handelsrechtbank. Miuister Begerem heeft een wetsont werp neêrgelegd, trekkende tot het in voeren der volgende wijzigingen De kiezers zullen ten minste 10 dagen voor den tijd opgeroepen worden en, in dien het getal candidaten niet hooger is dan dat der openstaande plaatsen, zullen deze zonder kiezing, door het hoofdbureel als gekozen worden verklaard. Solo slim. Verleden zondag 23 December, wierd er in de estaminet - De Bickorf, n bij Alphonsc Van den Evnde, een solo-slim gespeeld door M. Hipp. Branteghem De medespelers waren Jac. Wuytens, Em. Cambier, Alex. Coppens en Const. Bonne. Onuoodig te zeggen dat er eene goede pint op gepakt werd. Vrijwillige Pompiers. Wij vernemen dat de jaarlijksche feesten van het Bondgenootschap der Pompiers korpsen van België plaats zullen hebben IIopeommissie vim Aalst. VAN DEN 1"" Prijs. Uvtesprot Petrus,Houten Kruis, Moorsel. Prijzen. Kieckens Serafien, Brusselschenst. Aalst. De Rudder Alfons, Spruithoek, Moorsel. 3* Prijzen. De Wever J. Boschstr. St.Cath.-Lombeek Speeckaert J. B. Ploeg, Moorsel. Verleysen Felix, Brusselschenst. Aalst. De Coninck-Gysens, Kapellen, Erembod. 4° Prijzen. Van Nuffel Fr. Brusselschenst,. Aalst. De Schryver Jan, Terlinden, Hekelgem. Uytersprot Joannes, Spruithoek, Moorsel. Cooman Ch., Beckezele. De Wever Philip, St.-Cath.-Lombeek. Carlé August, Meldert. Van Geert Joannes, Langestr. Hekelgem. Mertens-Vande Velde, Doment, Esschene. Carlé Benoit, Meldert. Bieseman Jozef, Nyverzele, Opwyck. 25e Prijzen. Stiggelmans Joannes, St-Cath. Lombeek. Cornelis J. Processiestraat, De Proost Jozef, Brusselschenst. Aalst. De Wever Cornelis, St. Cath. Lombeek. Harschrickx Felix, Speeckaert Joannes, Kokstraat, Moorsel. RaesPhil. Mecrschstr. S. Cath. Lombeek Van de Wyngaert L. Doment, Meldert. Cleemputte Frans, Moorselbaan, Aalst. Schockaert Jozef, Beekstraat, Vereecken Frederik, Dorp, Baerdegem De Backer, Fr. Kapellestr. Erembodegem VandenBroeckD. Kerkhofstr. Teralphene Van Vaerenberg Fr. KappelestrErembod Kieckens Petrus, Boterinelkstraat, Aalst. Van de Mearssche L. Dorp, Esschene. Muylaert Alfons, Windmolen, Moorsel. HaemelinckxJ. Brusselb. Erembodegem. Callebaut Alp. Leuvenstraat, Kinderen De Greef, Kapellestr. De Gyseleer Benoit, Mogist, Hekelgem. Kinderen D'Herde, Terj. Erembodegem Van Geert, Resschebeek, Hekelgem. Schockaert Alex. Moorselbaan, Aalst Kieckens Ch. Brusselschensteenw. Aalst. Viuck Frans, Terjoden, Erembodegem Dc Bisschop Leop. Resschebeek, De Landsheer, Tragel, Moorsel. De Coninck Joannes, Dorp, Meldert. Wed. Brys, Kapellestr. Erembodegem, Van Gysegem Petr. Brusselschenst. Aalst Vertongen Petr. Boukhoutstr. Hekelgem W" Verdoodt, Keppenstr. Erembodegem Coppens Marinus, Ten Bosch, Van Gyseghera Fr. Klaarhaag, Meldert Wille Louis, tusschen de Landbouwerswelke van hun eigen gewas len minste 500 kilos hop naar de Waag brengen. 1® Prij». Carlé Benoit, Meldert. 2' Prij». Stiggelmans Joannes, S. Cath. Lombeek. 3® Prijs. Cooman Ch. Beckezele. -4® Prijs. Mertens-Van de Velde Felix, Doment, Esschene. Do date der prijsuildee- linp; /.al Inter hekend ge- inaakl worden. Kiezing te Luik. MM.Lambert,onafh. kathol. 1,444stem. Hanssens, liberaal, 22,080 Smeets, socialist, 56,476 Fraucotte, katholiek, 35,720 Dus, ballotteeringtusschen MM. Smeets en Francotte. Alles is kalm gebleven. Eene poging tot oploop had geen bijval. De socialisten zijn in de wolken. De Katholieken hebben aangewonnen. j Iturfgorlijke Godshui zen. Onze Stedelijke Raad heeft in I zijne laatste zitting tot lid van 't Bestuur onzer Burgerlijke Godshuizen benoemd den heer Albert Mertens, Sekretaris van den Aalslerschen Boud der Oud-Wees jongens. Deze benoeming wordt algemeen - goedgekeurd. komende. De Kempen met zijne menigvuldige aantrekkelijkheden, een gezamenlijk be zoek aan Staats-Landbouwweldadigheids- gestiebten van Merxplas en aan de North's Portland cement works van Beersse, alsook bet gulhartig onthaal der Turnhoutsche bevolking, verzekert reeds •au nu af de medewerking van talrijke Belgische en vreemde pompierskorpsen. Xe Lokoren en omstreken hoort men van niets anders dan diefstal len Vandaag wordt er hier ingebroken en morgen daar. Men steelt wat men maar grijpen kan hier zijn het kiekens,ginder konijnen, enz. Bij M. Gustaaf Vanden Abeele werd eenen vetten kalkoen gesto len de schelmen onthoofden den vogel en staken den kop op eenen stok dien zij even als bij de wilden, als een zegetrofee hebben geplant. Men kan zich geen gedacht geven van de stoutmoedigheid der dieven. Overstroomingen. Wat te ver wachten was is gebeurd. De overvloedige regen, hierin geholpen door den storm, die verscheidene dagen over het land woedde, heeft overal de rivieren zoo zeer doen wassen, dat geene maatregels in staat waren de overstroomingen te be letten. Tusschen Brussel en Mechelen zijn de weilanden in uitgestrekte meeren her schapen. Te Laoken staan talrijke kel ders onder water en op de lijn Érussel- s'Gravenbrakel is alles overstroomd. Te Mechelen staat geheel het lage ge deelte der stad onder water. Talrijke bak kerijen en stoelmakerijen zijn hierdoor verplicht den arbeid te staken, daar deze veelal hunne werkplaatsen in de kelders hebben. Op sommige plaatsen staat het water 1 meter hoof Ook in Vlaanderen heeft men van het water te klagen. Te Dendermonde werd zaterdag nacht ten 1 uur het alarm gege ven. Het water waste tot 3 ure, wanneer het langzaam begon to zakken. Overgroot is de schade, door de over strooming teweeg gebracht. In de oliefa- briek van minister Dc Bruyn dreven de raapkoeken de straat op. De kazerne werd ook niet gespaard. De schade wordt op meer dan 200,000 fr. berekend. Een orkaan, zooals wij er sedert ette lijkejaren geen meer gezien werd, heeft tot Oostende gewoed. Ten oosten van den zeedijk heeft de zee de borduuring van den dijk, bestaande uit zware arduin- steenen, weggerukt en eenige meters ver geworpen, De beide staketsels werden be schadigd, zoodanig dat men zondag in al lerijl een gat in de bevloering van het oost-staketsel heeft moeten stoppon, om den toegang tot den lichttoren van het uiteinde te behouden. Men is zeer ongerust over de talrijk» sloepen die nog in zee zijn Te Vlissingen was de storm zoo hevig en de zee zoo onstuimig, dat de loodsen hunnen dienst moesten opschorsen, om geene herhaling te zien van de ongeluk ken, die over eenige weken gebeurd zijn. Op de rivier was het niet minder w. vaarlyk. Langshcnen de Schelde en den Rupel meldt men overstroomingen, na melijk te Cruvbeke, Burght, Niel, enz. Te Temsche is een binnenschip ge zonken. De Red-Star-boot Noordland is on danks Jen storm, toch de rivier opgeva ren. De zeeloods had niet aan boord kun nen komen, en de loodsboot moest zich bepalen met als eclaireur vooruit te va- reu en de boot den weg door de passen te openen, De vlasfabriekafgebrand. 80,000 fr. schade. —Donderdag avond heeft een lievige brand de vlasfrbriek te Neerpelt, toebehoorende aan MM. De Zwart en Loppens, totaal vernield; de schade be loopt meer dan tachtig duizend franken. De brand is ontstaan op de zolderingen van eene kleine werkplaats dc oorzaak is onbekend. De brandspuit van Neerpelt en die van de fabriek Schulte waren spoedig ter plaatse, zoodat men er in gelukte het magazijn en eenige mijten vlas te redden, Alles was verzekerd door de maat schappij La France, welke haren zetel heeft te Nieuwpoort. Een 50tal werklieden vallen zonker werk. Haasdonk. Verleden week is te Haasdonk de bekende rouzenkanadaboom geveld, staande op het eigendom van Mad. wed. Van Esbroeck. Vier boom kappers hebben drij dagen werk gehad om den reus te doen vallen De stam was 80 voet hoog en een meter boven den grond 14 voet in omtrek, van boven nog 9 voet. Om den boom te vervoeren, heeft men den stam in tweeën gezaagd. Het boven deel werd door zes en het onderdeel door zeven paarden getrokken en dc hulp nog een 60 tal personen was noodig om Men schrijft uit Boom aan Het Handelsblad Verborgen schat gevonden. Een vond, die de aandacht verdient der oud heidkundigen,is vrijdag namiddag gedaan de pan-, plavei- eu steenbakkerij van August Somers-Leyten, te Niel, op 600 a 700 meters van den Rupel. Het werkvolk was bezig de bovenlaag aarde weg te ruimen om dus aan de lotaarde te komen, toen de genaamde ïdward De Cock aan de zavellaag, ter diepte van bijua 2 1/2 voet, met do schup op een fijn steenen potje stiet. Hij nam het voorwerp en klopte er op zijnen kruiwagen den inhoud vau uit.Wat stond dc werkman verbaasd, wanneer hij eene hoeveelheid geld uit den pot op den grond zag rollen Ieder dor omstanders maakte zich van eenige stukken meester doch M. Aug. Somers snelde toe en deed alles bijeen zamelen, beseffende dat men hier met eene merkweerdige ontdekking te doen had. Het bleek dan dat er in waren 11 geldstukken in goud, 73 id. in zilver en 1 ".in koper. Deze stukken, van afmeting grooter, zoo dik niet als onze tweefrankstukken. zijn van de 15* en 16e eeuwen (1400-1510), Men vindt er meest spaansche, en ook frauschc bij. Op een stuk,onder anderen, stond de naam van den Franschen vorst, Frans I. In den pot stak insgelijks verteerd papier. Of dit nu de weerde vertegen woordigd heeftof het ten titel van her kenning of enkel tot deksel moest dienen, kouden wij niet opspeuren. Op hot pot ie, voorzien van eene kleine oor en lichtelijk gebroken, stonden drie beeltenissen, waaronder dit van Keizer Karei V. Het moet onder oudheidkundig oogpunt onbetwistbaar veel weerde heb ben. De grond, welke M. August Somers uithakt is dc eigendom van het Bureel van weldadigheid te Mechelen. De streek, waar de schat gevonden werd, schijnt vroeg bewoond geweest te zijn. fNGKLANO. Speelgoed voor arme kinderen. Te Londen werd woensdag in de Albert Hall de tentoonstelling geopend van het speel goed, dat aan M. Henry Labouchère, is toegezonden om met Kerstmis aan arme kinderen te worden uitgedeeld. Meer dan 27,000 stuks speelgoed zijn bijeengebracht en daarenboven zond een geheimzinnige onbekende gever 11,000 nieuwe six-pen- ces. Deze laatste heeft nu reeds verschei dene jaren achtereen de zelfde mildhéid betoond. De hertog van Saksen-Coburg heeft belooft de tentoonstelling te komen bezoe ken. Hij is een der begunstigers der onder neming van Labouchère, die vijftien jaren geleden op zeer kleine schaal begonnen werd en thans, dank zij de hulp der pers en de steun der koninklijke famillie, zulke reusachtige afmetingen heeft verkregen. SPANJE» Een homerisch gevecht. In Spanje is het de leeuw niet maar wel de stier, die de koning is der dieren. De plakbrie ven kondigden aan dat men het schouw spel zou te zien krijgen van den stier, overwonnen door den koning der woestijn, en de bewoners van Madrid, welke in 't geheel niet waren ingenomon met dat vooruitzicht, dat onteerend was voor hun lievelingsdier, waren ten getalle van meer dan 15,000 op de Plaza el Toros bijeenge roepen om de nederlaag van den leeuw bij te wonen. En hunne verwachting is niet teleurgesteld geweest. Terwijl de prachtige leeuw Pegarde brieschend het publiek bezag van uit de reusachtige kooi, die voor deze gelegen heid was opgericht, plaatste inon de kooi met den stier Caminero voor den ingapg, en weldra bevond deze laatste zich tegen over zijnen vijand, Op dat oogonblik,iets zeldzaam in Span je, ontstond er eene doodelijke stilte op geheel dc Plaza. Met spanning wachten de 15,000 toeschouwers op den eersten schok. Eensklaps, na elkander eenige oogcnblikken beweegloos te hebben aan gestaard, stortten de beide dieren'op elkander. De leeuw trachtte zijne klauwen in de keel van den stier te slaan, moor hij kreeg een geweldige stoot van de hoorns, zoodat hij eenige stappen ver wegrolde. Bloedend sprong hij recht, viel zijnen vijand aan en plante de scherpe klauwen in de zijde, maar Caminero gelukte er in zich los te maken en wierp zijnen tegenstrever eene tweede niaaal in de lucht. Tot driemaal toe sprong de leeuw op de stier; en driemaal werd hij met geweld op den grond geworpen. Van dat oogenblik af was al het voordeel aan Caminero, aan wien het volk eene geestdriftige ovatie bracht. De leeuw was bang geworden en vluchtte aan 't einde der kooi; in zijnen schrik trachtte hij zelfs langs de ijzeren staven omhoog te klimmen. Herhaalde malen werd hij nog getroffen door zijnen tegenstrever. Eindelijk geheel overwon nen, werd hij met verbrijzeld bekkeneel en ingestootte ribben naar zijne kooi ge bracht, onder het gejouw van't publiek. De overwinnaar werd, na triomfantelijk rond het strijdperk gestapt te zijn, onder eenen regen van waaiers, bloemen, enz., naar de toril gebracht. Onmogelijk dc geestdrift te beschrijven, die ouder de toeschouwers heerschte. Dc arme Pegarde is don volgenden dag gestorven Het is dus uitgemaakt de wreedste den boom op den steenweg te brengen. De j van de twee, leeuw of stier, is stellig...de boom was omtrent 107 jaar oud. j mensch, ten minste in Spanje.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2