m NIEUWS- EN UNKONOIGINGSBLAO VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zoi lag 30 December 1894. 10 centiemen per nuinmer. 49te Jaar i\\ -2944, Geëerde Medeburgers van Stad en Buiten! GELE HAREN. Landbouwersbond De geneverplaag. DE DENDERBODE. AB0W1VEME1VTPR1JS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 14 V» ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuquo auum. Aalst S9 December 1894. De uitbreiding van het stemrecht legt aan de politiekte drukpers grootere plich ten op. Gedurende bijna eene halve eeuw,heeft De Denderbode, in de maat zijner krach ten,de katholieke leerstelsels in 't Arron dissement Aalst voorgestaan. Doch het volk moet meer om meer on derricht worden aangaande de zedelijke en stoffelijke belangen welke zijne wel vaart moeten verzekeren. Overtuigd van deze groote waarheid, heb ik besloten Den Denderbode te her vormen. Het volk is nu de macht, en bijgevolg moet ons orgaan tot alle leden van het volk binnendringen. Het dient overtuigd te z\jn dat wij vooral zijne belaügen rechtzinnig beher- tigen en krachtdadig verdedigen, uitslui- tclijk steunende op: Godsdienst, Huisgezin, Eigendom, Va derland, Taal eu Vrijheid. Onze titel zal voortaan wezen DE DENDERBODE vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en des Arrondissements Aalst. Ik heb mij dus der medewerking van bekwame volksgezinde katholieke man nen verzekerd. Dt Denderbode zal aller belangen ver dedigen. Landbouw, Nijverheid en Koophandel, fïurger, Boer en Werkman zullen in hem eenen krachtigen verdedi ger hunner belangen ontmoeten. Het programma dat Den Denderbode tot richtsnoer nemen zalzal in het eerste zondagnummer van 1895 breedvoerig uit eengezet worden. Onder opzicht der nieuwstijdingen, zal ik alle mogelijke verbeteringen betrach ten. Vooral zal ik zorgen dat alle wetens waardige feiten bijzonderlijk in ons Ar rondissement voorgevallen, zoo spoedig mogelijk zullen meegedeeld worden. Ik hoop dat De Denderbode bij de Katholieken van de Stad en des Arron dissements Aalst eene welwillende onder steuning zal genieten. Ik heb de overtuiging dat allen zullen begrijpen dat de Drukpers heden meer dan ooit, het beste wapen is om de Volks zaak te doen zegepralen. Men vergete niet dat wij, Katholieken, te «trijden hebben tegen drie vijanden, te DE VROUW M EX )X(— 10e Vervolg. Smith haalde zijne schouders op en glimlachte, ach, zoo weemoedig. Wat zal ik u daarvan zeggen, meneerzuchlte bil... 11 hrgrijp heel goed ..I i«»»»J 'Is f'i l"1' .«leu nil. lb bib bil Hir oo» revoiU. een minsib n.bl om ille di»8<» aan deodachheid en verveling. En, om u de eerlijke waarheid te zeggen, ik heb het hier nog liever zooals het nu is, doodsch en naar, dan zooals het er in den zomer uitziet, wanneer een raensch zijn hoofd ver keerd staat van al het lawaai en de biriddertag... Voor de rest. begrijpt gij, mijne keus is het niet ge weest Het was omdat mijne vrouw familie hier heeft. Daardoor zg.i wij naar Brumvllle gekomen, - en, ik zeg het nogmaals, te klagen hebben wij, wat het gel delijke aanbelangt, hier goddank niet. SalUsh had gedurende deze ontboezeming nog eens na,r het venster gezien, eu had zicb verbeeld achter weten Het liberalism, het socialism en een partij die zich, even als de protestan ten, kristen heet, en even als zij anders niets doet dan protesteeren tegen alle wettelijk en eerbiedig gezag. In volle vertrouwen dat mijne pogingen tot bevordering der groote katholieke Zaak bij de Katholieken een gunstig ont haal zullen verwerven, zeg ik dus Voor uit ter verdediging der groote katholieke Volkszaak. De voorwaarde van inschrijving zijn dus ook gewijzigd gsworden, als volgt De Denderbode» verschijnt tweemaal ter week 's woens dags en 's zondags, en kost. Voor de kuip der Stad, tweemaal ter week fr. 5,00. Voor den Buiten, met de Post verzonden, twee maal ter week fr. 6.00. Het nummer deszondaags alleen voor den builen, m t de Post verzonden fr. 4,00. Het zondag nummer zal in de Stad en op den Builen verkocht worden tegen den prijs van 5 cen tiemen Binnen zeer weinige weken, zal het formaat van Den Denderbode merkelijk vergroot worden Uitventers voor den Builen wor den gevraagd eene deftige winst wordt luin verzekerd. Aalst, 28 December 1894. De Uilgever, C Van De F'utte-Goossens. Katholieken! Leest en ver spreidt Een Denderbode, VERGADERING van den van Oost-Vlaanderen. Op Woensdag 2 Kerstdag, om 2 uren namiddag, vergaderde de Landbouwers- bond van Oost-Vlaaudereu te Gent, in de Verkoopzaal der Notarissen. De verga dering, voorgezeten door den Ondervoor zitter M. Dhaenens, landbouwer te Watervliet, was zeer talrijk. Een allergewigtigsje punt stond aan de dagorde namelijk bet bespreken van de» inrichting der Provinciale Herverzeke- M. Emile Tibbaut, Secretaris van den Bond geeft een breedvoerig verslag over deze zaak. Het ware wenschelijk, zegt hij, dat de landbouwers hierover hun gedacht lieten kennen en zei ven eene beslissing namen. De Provincieraad heeft, sedert eenigo jaren, een hulpgeld ten titel van aanmoe diging verleend aan de Maatschappijen van Ouderlingen Bijstand tegen de sterfte onder het vee. Dat hulpgeld was dus van 3000 frs. op 6000 frs. gebracht geweest en deze laatste som was nu ook ontoereikend geworden om aan de Bestendige Deputatie toe te laten aan al deVeeverzekeringmaatschap- pijen die tot stand gekomen zijn eene ver goeding van 10 °/o hunner verliezen te geven. De Provincieraad heeft dan, in den laatsten zittijd beslist het stichten eeuer Herverzekeringskas voer het vee aan te moedigen. Diensvolgens zal de vroegere toelage van 6000 frs., welke uitgedeeld wierd aau de Veeverzekeringen vervangen, worden door eene toelage aan de Veeverzekerings- maatschappij. In het eerste betreurde ik zeer deze verandering tnaar thans word ik van ge voelen dat zij dient aangenomen te wor den om de groote profijten die de boeren 'er uit'zullen trekkeu. De Provincieraad stelt immers ter beschikking van die kas 1" eenejaar- lijkschc toelaag van 10,000 fr. en 2° eene som van 500,000 fr. die door de Herver zekeringsmaatschappij in leening kan bekomen worden voor het geval van onverwachte lasten. De Staat zal waarschijnlijk ook eene jaarlijksche toelage scheuken van 10,000 frank, zoodat de Herverzekeringskas, zonder de bijdrage der Veeverzekeringen, op een jaarlijkseh inkomen zou mogen rekenen van 20,000 fr. Daarbij wordt nog een crediet van 5000 fr. door de Provincieraad ter be schikking van de Bestendige Deputatie gesteld voor kosten van eerste inrichting en het tot stand brengen van plaatselijke vrije Veeverzekerings-maatschappijen. M. Tibbaut deelt een ontwerp van Standregelen eener Herverzekeringsmaat schappij mede. Krachtens deze Standregelen kan dc Herverzekering slechts bestaan voor de verzekering vau runddieren eu wordt dc bijdrage welke iedere aangeslotene maat schappij jaarlijks moet storten bepaald op 25 centiemen per dier, De middenkas zal eene eerste schade vergoeding betalen van het derde der waarde voor ieder dier dat gansch afge keurd of gedolven wordt, welke ook de reden zij dier afkeuring. Op het einde van het jaar zal er eene tweede schadevergoeding uitgedeeld wor den aau de Maatschappijen voor al de een der gordijnen weer iets goudsgeels te zien sche meren, heel vluchtig slechts. Wie hebt gij op de eerste verdieping vroeg hij pl 'seling. Eene dame, mijnheer, en eene mevrouw Fle ming. En wij hebben het opperbest getroffen, want zij is door en door fatsoenlijk en veroorzaakt ons bijzon der weinig moeite. Ik durf wel verklaren dat wij nog zelden of nooit zco'n nette en plezierige huurster gehad hebben, hn daarbij zoo lijnen elegant, mijn heer Zij doet mij soms aan Londen deuken, mijn heer, aan die goede dagen toen de oude sir James zijne dinëkes gaf in de Barnstreet. Woont zij hier heel alleen? vroeg Saltash. lig stelde blijkbaar belang in de zaak. Heelalleen. .Natuurlijk, mijnheer! antwoordde Smith. Natuurlijk Waarom is dat zoo natuurlijk Ik bedoel, of zjj bier te Brumville geene relaties heeft, geene familiebetrekkingen of kennissen. O neen. geen sterveling, mijne vrouw cn ik, wij houden haar voor eene weduwe, ofschoon dat maar eene onderstelling is. In den rouw is xij nietmaar aangezien zij nooit over haren man spreekt, zoo den ken wij dal hij dood is. Natuurlijk zijn wij niet zoo familiair om haar rechtuit er naar te vragen. Op dit oogenblik werd de wcnsch van Saltash ver vuld Dc dame verscheen aan het venster en zag naar buiten. Het is waar, dat zij na twee of drie seconden weer verdween maar deze korte tijd wis voor bet jonge heerschap juist nog lang genoeg om ten twee den male ccnen gunstigen indruk van haar te ver krijgen. Immers, wat hij nu ten tweede male en nog duidelijker bad gezien, was een net gezicht, dat hg wrist niet hoe of waardoor, eene zekere herinnc- riug in hem wekte, eene frisschc tint, donkere oogen, een zeer welgevormd bovenlijf, en. als kroon op liet geheel, het glanzende kanarie-gele haar. Dat was zij, verklaarde Smith. Zeg eens, gij hebt dus nog een paar kamers beschikbaar vroeg Saltash plotseling. Ja, zeker, mijnheer. Gelijkvloers zooals ik u zegde. Nette kamers, mijnheer. Hoor eens, Smith, hernam de jonge man, er Is niets vervelender dan eeu ledig hotel, en ik ben in de Imperial de eenige gast, behalve twee oude juffrou- wen, die niets anders van hare kamers komen dan om te dineeren. Waarachtig, het is om het te besterven van somberheid en verveling. Eu zoo onhuiselijk Daarom heb ik veel lust om bij u mijneu intrek te nemen. Wilt gij mij de benedenkamers wel afstaan Smith dacbt aan mevrouw Fleming's vraag, be treffende nog andere huurders. Zij was blij geweest, herinnerde hij zich, toen zij vernam dat zij de eenige was in huis. Was hij dus in gemoede niet verplicht haar te raadplegen, alvorens hij die bovenkamers aan den man bracht Maar neen immers Gekheid dacht hij. Geheel onnoodig Zij had vermoedelijk het oog op een gezin met een half dozijn bengels van kinderen. Maar gedeeltelijke verliezen die zij in hetjaar ondergaan hebben. Deze schadevergoe ding wordt berekend volgens de geldmid delen die in de kas overblijven en aan eene gelijke som voor ieder geval. Er wordt ook een reservefonds bespro ken. M. Tibbaut maakt verder eene bere kening der voordeelen welke iedere Maatschappij uit de herverzekering zou getrokkeu hebben, had zij reeds voor dit jaar in werking geweest. Spreker eindigt met te vragen welk hierover het gevoelen is der landbouwers welke op dezo vergadering aanwezig ziju. M. Van Wayenbebgh (Dendermonde.) Volgens het reglement dat gestemd is door den Provincieraad moet «le Herver- zekeriugsmaatschappij uit minstens 25 Plaatselijke Onderlinge Verzekeringen be staan. Indien die 25 Maatschappijen niet gevonden worden wat zal er v;m de toe lage der Provincie geworden M.Vebhaeghe Arthur,Lu? der Besten dige Deputatie. Worden de 25 Maat schappijen niet gevonden dau valt de zaak natuurlijk in duigen. De subsidie zal verdeeld worden tusschen de bestaan de Maatschappijen en zij zal bcloopen tot 10.000 fr. in plaats van 6000 fr. Maar indien de Maatschappijen afzonderlijk blijven bestaan zal er geen geld te beko men zijn van den Staat Minister De Bruyn heeft gezegd dat de Staat slechts 10,000 fr. zal geven wanneer de Maat schappijen zich aansluiten en vcreenigen M. A. de Kebchoye d'Exaede Wei ieren.) De 25 Maatschappijen ziju reeds gevonden, de vraag is dus nutteloos. M. Van Wayenbebgh. Komt op tegeu de betaling van fr. 0,25 per dier die de Maatschappijen moeten doen om deel te maken van de Herverzekeringskas. M. Abel de Kebchove. Gij zult niets moeten verschieten. Daarbij is eene aan geslotene Maatschappij niet te vrede zij zal mogen aftreden op het einde van het jaar. Spreker raad aan eens te probeeren. Eer dat gij zegt dat iemands bier slecht is, moet gij het proeven. Abthur Verhaeghe. 't Is op de gelden die de Maatschappijen van Veeverzeke ringen zelve ontvangen in hare kas dat de fr. 0,25 per dier zullen betaald worden. Dus moet de boer geen enkelen cent meer betalen uit zijnen zak. M. De Calluwe, pastor van Calloo. Wij hebben elk onze Veeverzekering. Waarom eene Herverzekering. Op dezo valt veel te zeggen. Er zijn tweo middels om subsidiën te bekomen rechtstreeks en onrechtstreeks bij middel van eene Hervet zekering. Welnu geef ze rechtstreeks. M Martens, Notaris, Olscne. Indien wij zelve die voorstellen mochten doen wij zouden voor geene veranderingen zijn. De nieuwe provinciale subsidie van 10,000 frs. wordt genomen op het gewezen Land bouwfonds. Maar de Staat wilt ook 10,000 welk bezwaar kon z|j hebben tegen eenen eenigen heer En overigens voelde Smith wel, dat hij den neef van zijnen ouden patroon cn weldoener, dien goeden sir James, onmogelijk van zijne deur wijien kon. Hij zou mevrouw Fleming dit een en ander wel aan bet verstand brengen, en hg twijteldc geen oogeublik of zij zou genoegen nemen uiet dc zaak. Welzeker, heet geeme, mijnheer, antwoordde hij dus. En ik weet stellig dat mijne vrouw het eene eer zal vinden, voor u te mogen koken, al was het alleen maar uit achiing en genegenheid voor den ouden sir James. Wilt gij binnen komen en dc kamers eens zien Dit zeggende haalde hij den sleutel voor den dag en opende de deur, Ik hoef u niet te verzekeren, zeide hij nog op de stoep, dat mijne vrouw en ik al hel mogelijke zullen doen om bet n naar den zin te maken, mgnheer. Mijne vrouw heeft bet koken r.og niet verleerd, en zij kan nog schoteltjes klaarmaken, waarover onze gofde oude sir James zich zou verkneukeld hebben, als hij er nog van eten kon, die beste oude heer... Ik ga even mijne vrouw roepen. N< tte kamers, vindt gij uiet Smith had al pratende de jaloezieën opgetrokken. De kamers waren luchtig en ruim. I)c zitkamer, aan de voorzij. was rechts van den gang, en haar venster bevond zich loodrecht onder dat andere, aan hetwelk het visioen vau het gele boofd vertekenen was. fr. toelage verleenen op voorwaarde dat de vrije Veeverzekeringen zich vereeni gen in eene Provinciale Herverzekerings maatschappij. Men verlieze uit 'toog niet het groot voordeel dat de boeren uit de Herverzekeriugskas trekken. Mitsfr. 0,25 per dier te storten in deze kas, ontvangen zij een derde der waarde van de gedol- vene beesten, M. Baron Gaston della Faille. Wij hebben keus van het Reglement dei- Provincie te nemen of te weigeren wij zijn hier niet om andere voorstellen te doen. Indien de Veeverzekeringen in den beginne fr. 0.25 per dier zullen betalen in de Herverzekeringskas, na eenigen tijd zaldeze bijdrage verminderen, want het Reservefonds dat jaarlijks zal aangroeien, zal toelaten dat men op hem een gedeelte dezer bijdrage neemt. Verders denk ik dat alle verliezen, de gedeeltelijke verliezen gelijk de geheele af keuring, moeten schadeloos gesteld wor den. M. Tibbaut doet opmerken dal in het ontwerp vau reglement alle verliezen schadeloos gesteld worden Eene eerste schadevergoeding van het derde der waarde voor ieder dier wordt betaald onmiddelijk in geval van gansche afkeuring en op het eiude van 'tjaar wordt er eene tweede schadevergoeding uitgedeeld voor al de gedeeltelijke ver liezen. Het zou onmogelijk zijn een on- middelijke vergoeding te geven voor ieder gedeeltelijk verlies dit zou te veel werk eischen. Het zou ook zeer moeilijk zijn die vergoediug te berekenen volgens het bedrag van ieder verlies. De heer Voorzitter. Na de beraad slaging gesloten te hebben brengt de vol- geede vraag in stemmen. Aanvaardt de Landbouwersbond van Oost-Viaanderen in princiep de stichting eener Herverzekeringskas op voorwaarde dat de Staat ook ter hare beschikking eene bijlage van 10,000 fr. stelle Er wordt hierop bevestigend geant woord door de vergadering. De Voorzitter stelt voor eene Com missie te laten benoemen door het Bestuur om de Standregelen te bestu- deeren. Na de vergadering heeft het Bestuur van den Landbouwersbond den heer Baron Herman della Faille benoemd als Voorzitter van den Bond in vervanging van M. De Reu, Oudvolksvertegenwoor diger, thans griffier der Provincie, Wij aanschouwen het als den plicht der drukpers «le geneverplaag die reeds zoovele rampen en onheilen heeft, ver wekt eu nog zal verwekken, krachtdadig- lijkto bestrijden. Al wat tegen die plaag wordt geschreven, moet zoo ruchtbaar De slaapkamer, proper en frisch. kwam uit op de binnenplaats waar Smith toelating had te rooken doch ook hier was bet uitzicht tamelijk vrij cn konden licht en lucht voldoende blnnenstroomcn. Ook op de meubels viel niets af te wij/en. Zij konden wel niet juist np nieuwheid en sierlijkheid roemen maar dit was ook voor meubels in gestoffeerde kamers geen bepaald vereisclite. Het was al schoon, dat zij er bruikbaar uitzagen en eene zekere mate van gerief beloofden te verschaffen. Hel olijfgroene behangsel was ook niet onoogelijk. Alleen de srhreeuweude oloographiCn aan den wand hadden zelfs eenen man van minder ontwikkelden smaak, d»n George Saltasch, eene lichte nachtmerrie kunnen bezorgen. Terwijl Smith zijue vrouw ging balen, zag Saltash eens uit bet raam. Een flets en waterig zonne schijntje verhelderde den stormaehti^en hemel. In derdaad, bet uitzicht was niet onvriendelijk en bovenal zoo rustig Saltash begon zich met rjjn nieuw verblijf reeds volkomen te verzoenen hij dacht zich een knappe rend vuur in deu open heerd, eenen voorraad hoeken op de tafel, daarbij 's avonds eene pijp en ceu glas grog, cn zoo, meende hij, zou hij wel kans zien alliums een dag of acht te Itrumviilc door te brengen. Maar, of dit nu ook mocht mee of tegenvallen, op alle manieren wilde hij aan zjjnen dokier schrijven en dien heer eeus duchtig de waarheid zeggen over Itrumville-super-Mare. En aangezien bij, wanneer mogelijk gemaakt worden en daarom ook laten wij een artikel volgen van onzen Confrater Het Nieuwsblad van Yper dat aller aandacht verdient. Men besluite uit onzen veldtocht tegen de gevloekte geneverplaag niet, dat wij 't gebruik van sterke dranken totaal wil len uitroeien; neen, neen, wat wij bestrij den, 'tis het misbruik dor «ler- ko dranken. Oh wij kunnen het zeer wel lijden dat Burger, Boer en Werkman, een borrel drinken dat mag, dat moet zelfs zijn, maar tusschen een matig gebruik van sterke dranken en de overdaad of 't mis bruik is 't verschil oneindig groot, daar het eerste soms verkwikt, terwijl het tweede zijn slachtoffer onvermijdelijk met vreeselijke ziekten treft, soms ver dierlijkt, vroegtijdig naar 't graf voert en nog bovendien zijne kinders naar lichaam in 't ongeluk stort. I..ee»t en overweegt dual Al de landen worden benauwd van de vreeselijke rampen, die de sterke dranken te wege brengen en overal schier neemt men van de strengste maatregels, om de kwaal van onzen tijd te bevechten. In Holland is het getal herbergen door do wet op het minste gebrachter zal maar 1 herberg mogen zijn op 300 inwo ners. In België is er 1 op 37 inwo ners In Engeland is het vergunningsrecht op de strengste wijze geregeld. De vader» des huisgezin» zullen er hetrecht hebben, in iedere parochie, het getal herbergen te verminderen of zelfs de herbergen geheel eu gansch af te schaffen. In de zes Staten van Noord-Amorika is de afschaffing van de herbergen gestemd. Zestien andere Staten hebben het lot der herbergen overgelaten aan de vaders dos huisgezins. In Noorwegen is het de Staat alleen die herberg houdt, en 't zijn de gematig- heidsgilden, die alles in do herbergen schikken. In Zwitserland worden de sterke dran ken door den Staat alleen gestookt en uitgevoerd. Bemerkt het wel In al die landen hebben de nieuwe toet ten op den drank in de herbergen de beste vruchten voortgebracht. Eu in België Och arme In België heeft men maar bitter weinig gedaan om de kwaal van den drank tegen te werken. Het vergunningsrecht heeft het getal herbergen wat verminderd, 't is waar, maar het gebruik van sterke dranken is gestadig aan 't vermeerderen. Wat zal er van ons land geworden als hem iets op het hart lag, niet van uitstel hield, zoo stak hij in gedachte reeds de pen in den inkt eu begon in zijne verbeelding een epistel op te stellen Mcnsch, doktor, barbaar hoe zal ik n betitelen in mgnen toorn Ik vraag u wat ik u in den weg gelegd, wat ik tegen u of tegen de burgerlgke maat schappij misdaan heb. om door u verbannen te wor den naar zulk ren doodsch, akelig, van God en men- schen verlaten nest als dit, waar ik thans deze rege len aan u zit tc schrijven. George Saltash zal bij zichzelven nog over deze ontboezeming te glimlachen, toen Smith cn zijne vrouw de kamer binnentraden. Na dc eerste begroetingen gewisseld waren, sprak juffrouw Smith, geboren Ling, hare vreugde uit over het toeval, dat eenen neef van dien goeden ouden sir James als huurder onder haar dak had gevoerd. Wat een gelukkige beschikking, John, zegde zij tot haren echtgenoot, wat een gelukkige beschikking, dat ik a juist op eene boodschap uitstuurde, en dat uw weg precies voorbij den boekwinkel leidde, terwijl mijnheer Saltasch daar stond te zien Die boek winkel, mgnheer, moet gij weten (dit weer tot Sal tash) behoort in eigendom aan mijnheer Basset-Hol lis, een buitengewoon knap mcnsch, en ook van mfjiie familie. Zoo, zoo. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1894 | | pagina 1