De Volksvertegenwoordiger van Chipka heeft eens gesproken. Eerlijkheid en deftigheid Kieskronijk. Postkantoor Aalst- Landbouw-comice (Aalst-ZuidL BOOMTEELT. Allerhande nieuws. de dronkenschap er voort aangroeit gelijk zij doet sedert eenige jaren. In België drinkt inen jaarlijks 12 liters sterke dranken per hoofd, in Duitschland 8 liters, in Engeland 2 1/2. Iu een tijdverloop van 16 iaar hebben de Belgen een milliard negen honderd twee en zeventig millioen frank verdronken. 1,972,000,000 1972 millioen 1 Is schrikkelijk M. Em. de Laveleye zei Indien de werklieden niets anders en spaarden dan hetgeen zij in sterke dranken vertereen, in tu-intig jaar zouden zij al de fabrieken kunnen koopen, waar zij in werken. - VVat zal er van ons land geworden, u vroegen wij daar zooeven. En inderdaad, armoede en ellende zijn nog de minste kwalen, die het misbruik der sterke dranken medesleept Doktor Crocq bestatigt dat er op 100 menschen uit de werkende klas, die ster ven in het hospitaal, 80 zijn die door weekt zijn van den alcool. Hoe meer er sterke dranken worden gedronken, hoe meer zotten en misdadi gers er gevonden worden. Een Belg drinkt vier maal meer dan een Noorwe ger en alles ingezien, telt men onder ons vier maal meer zotten en misdadigers. 't Slechtste van al is nog dat de kinders zeiven de dronkenschap hunner onders moeten uitboeten. Voor erfdeel ontvan gen zij, van als zij op de wereld komen, eene algemeene verflauwing in lichaam en ziel. Veronderstelt nog dat zij en hun ne nakomelingen allen gematig leven, dit ouderlijk erfdeel zullen zij overzetten aan hunne kleinkinderen tot over den vierden graad. Is het geloovelijk dat er menschen zijn die het Iandbestuur zoeken te beletten vau maatregels in te brengen tegen het misbruik van sterke dranken Waar om en spannen al de vrienden van het volk niet te gare om eene kwaal te be vechten, die zooveel slachtoffers maakt en ons edel vaderland zoo leeg vernedert Waarom, ongelukkiglijk, en verstaat het volk zelve niet dat de pogingen die aangewend worden tegen de urank, niets anders voor doel hebben dan zijn waar geluk Ia, de befaamde alweter van Chipka, de nasirever in welsprekendheid van La- men a is, zoo als zijne liberale en sociali stische kiezers hem heeten, heeft eens inde Volkskamer gesproken. Maar welke teleurstelling ook voor zijne toehoorders 1 Zijne redevoering is eene aaneenscha keling van dwaze ongerijmdheden en be- leedigingen voor burger en boer. Vooreerst een vertelselken over een werkman van Lede, die zich, door het kleine dagloon, verplicht vondt, in onze stad te komen wonen, alwaar hij het getal werkeloozen en teerkbedervers, het getal béhoeftigen en bedelaars is ko men vorgrooten. Hoevele werklieden zijn er niet die zich,sedert eenige jaren, naar onze Stad zijn komen vestigen om er eene eerlijke broodwinning door het werk, te zoeken Hoevele menschen zijn er niet die he den nog den buiten bewonen en in onze stad hun brood komen verdienen Zij.maken een legioen uit.... Ehwel, menschen, volgens M. de Volks vertegenwoordiger van Chipka, maakt gi j dit getal der werkeloozenwerkbe- dervers, behoeftigen en bedelaars uit, die, volgens hem, den ondergang zijn dei- Stad Aalst. Spoedt u dus, Werklieden, steekt do koppen bij een, opent eene inschrijving onder n, om oenen schoonen bloemruiker aan te koopen en hem, uit daukbaarheid vóór't schoono komplimeutje, uwen ge kozene aan te bieden. Spoedt u dus, Werklieden, want hij heeft het verdiend In ons toekomend nummer, zullen wij handelen over de logenachtige bewering dat er hier te Aalst op 25,000 inwoners er 15000 door 't Armbureel moeten onder steund worden. Vervolgens zullen wij eens doen uitschijnen hoe de «yjooaS spre ker, onze buitenlieden voor Itnier- vervalschertt uitkraait. De bop- kwestie ook zullen wij niet ter zijde la ten. Er ligt niets in 't vuur alles zal op tijd en stond komen. De boeren zijn kwezelaars en schijnheiligen. La Flandre libérale deelt ter gele genheid van den kiesstrijd in ons Arron dissement eene studie meë over den Vlaamschen boer, in de welke met ge noegen gezegd wordt dat de eerbied voor de priesters, in onze gewesten grootelyks is verminderd. - De Vlaamsche boeren, zegt La Flan- drezijn zoo gehoorzaam, zoo onder- worpen niet als men wel denkt. Zij zijn integendeel vitters en vjjand van de ge- - biedende macht die de groote eigenaars over hen uitoefenen. Zij scheppen ge- noegen in de bitsige kritiek en de by- - lende spotreden. De boer verafschuwt n de dwinglandy; by onderwerpt er zich n slechts aan uit noodzakelijkheid en ver- n haast zich ze af te schudden zoohaast hij het kan. Nergens is het volk in den grond min godsdienstig dan bij ons(in Vlaanderen^. Zijn geloof is slechts superstitie, zijne devotie is slechts waanzin, b zijne godvruchtigheid is slechts kwe- - zelartj. Het Gentsche liberaal orgaan bestatigt verder met helscbe vreugde dat de strijd, hier in ons Arrondissement door de scheurpartij verwekt, aan de eeuwenoude devotie of liever den godsdienstzin der Vlamingen een verschrikkelijken slag heeft toegebracht. Wat moet men hieruit afleiden Dat de zoogezegde kristene volkspartij in de kaarten der liberalen, der vijanden van God en Kerk speelt. Immers waarom anders zouden libera len en socialisten, als een man, haarvoor- staan en verdedigen Kieswet voor de Gemeen teraden. Het wetsontwerp zal in de eerste zitting na de nieuwjaars-vacan- tie neergelegd worden. Heden zaterdag is het in den ministerraad onder voorzitter schap des Konings onderzocht geworden. De wet zal zeer behoudsgezind zijn katholiekeu en liberalen zijn 't accoord in grondbegin dat men de heerschappij der socialisten in de gemeenteraden moet on mogelijk maken. Het grondbegin wordt aangenomen dat het stemrecht zal geëvenredigd zijn naar de betalende lasten. Het bestuur der ge meenten is een huishouden en wie niet bijdraagt om dit huishouden voort te helpen, moet er zich dan ook slechts in zekere mate meê bemoeien. Ieder Belg, dertig jaar oud, zal eene stem hebben. Verder zal men hem volgens het be loop der rechtstreeksche belastingen,door den kiezer betaald, 1, 2 of 3 bijgevoegde stommen toekennen. Het ontwerp bekrachtigt dus het alge meen stemrecht na dertigjarigen ouder dom en den geëvenredigden cijns. Van de evenredige vertegenwoordiging wordt er niet gewaagd. De beraadslagiugen zullen ongetwijfeld lievig zijn vau den kant der socialisten; men vreest zelfs straatbetoogingen, doch de regeering heeft besloten ze krachtda- diglyk te beteugelen. Ken portret geschilderd door Le Bien Public Wij kennen niet weinig fanatieke li- b beralen, brullend tegen den Godsdienst en zijne priesters, maar die des vrij- dags visch en botermelkpap eten omdat i, madame het wil, die hunne kinderen a doen doopen en gelukkig zijn bij hun b sterfbed één priester, een jesuït, een preekheer of recollet te zien om de be- n kentenis te ontvangen hunner vloeken b en vau hun schijnheilig leven, a Wij vragen het u, geachte lezers, is dat niet 't portret van de mannen die hier dag en nacht, met woorden en daden, hebben gewerkt om de magere zegepraal der scheurmakers te bewerken?.... Sninenepraak tusschen boer Jan van Sl Antelincki en boer Tiste van Aspelare Ja Ja hoer Tist g'hebt g'ook uw schccrkek Daar luidt de klok ook buiten 't uurken Maar bij Bazinne Bernardien 't Is geen lui Mie maar Leontien Die om de wille van bet smeer Zeer lustig likt den kandeleer. T is waar, boer Jan, 't is waar, geé vriend. Wij hebben ook ons schuurken Waar buiten d'uur de klokke tint Tot stoking van 't kwaad vuurken Maar laat ze doen ge kent Jan Lepel Die leefd' van klok maar stierf van klepel. (Medegedeeld). V Is het waar dat martelaar Daens hier ecu fabriek van kinderspeel goed gaat stichten Als 't waar is, zullen de werkeloozen en werkbedervers lachen. van 't blad u DE "WERKMAN. Den heere Opsteller van het blad Den Denderbode s te Aalst. Mijnheer de Opsteller. Maandag laatstleden begaf ik mij hij den heer opsteller van het blad - De Werkman - te Aalst en, in zijne afwezig heid, gaf zijn plaatsvervanger mij de stellige belofte dat den onderstaaudeu brief van terechtwijzing, die enkel en alleen zijnen briefwisselaar bedoelde, in zijn volgend nummer letterlijk zou over genomen worden. Hoe groot ia beden myne teleur stelling, als ik geheel iets anders in zijn blad aantref daarom verzoek ik u, Mijn heer, in het belang der waarheid mijnen aangeboden brief te willen openbaar maken. Bedoelde heer Albertus de Potter is begraven te Cluysen en niet te Huysse, zooals het De Werkman nog wil doen 1 gelooven. Ik groet u met achting, J. De Poobteb, Dooruzele, den 28 December 1894. Men schijft ons uit Doomzele, 24 Decem ber 1894. Mijnheer de Opsteller Ik verzoek u de volgende terechtwijzing in uw nummer van toekomenden Vrijdag te willen plaatsen Ik lees in uw blad van Vrijdag laatst leden een nieuws uit Dendermonde, waarin er gezegd wordt dat zekere Baron de Potter van Huysse zich aldaar gezelfs- moord heeft, enz. euz. De heer die te Dendermonde zulk een ongelukkig einde gevonden heeft, is geen baron en bewoont de gemeente Huysse niet. Ik vraag mij af met welk recht uw briefwisselaar eenen onbekenden persoon heeft durven beknibbelen en met eene geachte familie den spot mogen drijven. De overledene behoort tot eene zeer achtbare familie, en ik daag al zijne ken nissen uit van iets in zijn gedrag te beknibbelen hij was een ware kristen, de weldoener der armen, en geheel zijn inkomen besteedde hij aan de leniging van alle smarten. De armen die te C. Woensdag 17 dezer rond zijn graf in menigte vergaderd waren, en zijn verlies beweenden, getuigden genoeg dat hij de algemeene achting genoten heeft en ruimschoots hunne dankbaarheid ver dient. Ik bedank u op voorhand, enz. J. De Poobteb, Provincieraadslid en Schepen van Ever gem. Te Thuin. M. Emile Féron, oud- volksvertegenwoordiger te Brussel en li beraal candidaat te Thuin, trekt zijne candidatuur in. De oorzaak is De Association libérale van het arrondissement legde weinig geestdrift voor M. Féron aan den dag. Zij hield niet aan eencn vreemden candidaat, en zou liever eencn inboorling van het arrondissement op den rang zien. M. Féron is er uitgetrokken, en dat was het slimste wat hij kon doen. Te Luik. Het groote nieuws Ci- toyen Smeets, de socialist, die zondag 57,000 stemmen behaalde, zou niet kies baar zijn. Smeets is wel in België geboren, maar zijn vader is Hollander en de zoon heeft niet geopteerd en geen deel genomen aan de milicieloting1 Dat is eene klucht, die de kiezers wat al te kras zullen vinden. Priesterlijke benoemingen. Zijn pastoor benoemd te Erwetegem, de E. II. J. Cocquyt, pastoor te Water land-Oudeman, de II. A. Van Geert., onderpastoor te Gentbrugge; te Heyende, deE. 11. C. DeCooman, onderpastoor te Ertvelde; te Oultre, de E. II. O.Hansscns, onderpastoor op S. Jacobs te Gent. BERICHI. Ter gelegenheid van het nieuwjaar deelt het Postkantoor onzer Stad ons de voorwaarden mede onder dewelke de visietkaarten mogen verzonden worden Voor het Binnenland (België). 1° Kaarten onder band 1 centiem. 2° Kaarten onder open omslag (enve loppe) 5 centiemen, deze laatste alleen mogen geschrift dragen. Voor het Buitenland 1° Kaarten onder band of open omslag zonder geschrift 5 centiemen. 2° Kaarten met geschrift worden ver zonden aan het tarief der brieven. Het publiek wordt vriendelijk verzocht do visietkaarten onder omslag en die onder band afzonderlijk te binden alvo rens ze iu het Postkantoor néér te leggen. Algemeene Vergadering op Zondag toekomende 30 Decemberom 3 ure na middag, ter Afspanning De Meiboom. Dagorde 1° Belangrijke uitdeolingen en mede- deelingen. 2° Inschrijving der zaden voor het jaar 1895. De derde les van M. Brbvenich, over Boomteelt zal plaats hebben den 6 Ja nuari (Drij Koningen,) om 9 uren. Die les was uitgesteld op 9 December ten gevolge der Herkiezing. Botermarkt, Heden zaterdag werden 780 klonten boter ter markt ge bracht, wegende le samen 6240 kilos. 1 lip Ijl Ibiedt aan al- li I jm 11 IjIjIi len die liJden aan velziebte, hairworm, eczemas, puistjes, juekingen, chronische bron chitis, borst- en maagkwalen, rhuma- lism en breuken een' onfeilbaar mid del om zich zoo snel te genezen als hij zelf het geweest is na geleden en te vergeefs al de aanbevolene middels ge bruikt te hebben. Dees aanbod waar van men hel menschliecend doel zal waardeeren, is het gevolg eener be lofte. Schrijven per brief of postkaarl aan HI. Vincent, Victor Hugoplaats 8, le Grenoble, welke gratis en franco pei' post zal antwoorden en de ge vraagde aanwijzingen zal zenden. Maandag na het ontbijt wandelde de Koning met de Koningin en Prinses Clementia in het park, toen er onver wachts een prachtig vierspan voor een der ingangen stil hield. De Koning na derde, aan zijne dochter, de Prinses zeg gende dat hij haar dit aanbood als kerst geschenk. Denzelfden dag heeft de Prin ses in het span gereden, zelf de teugels houdende. Het schijnt dat te Brussel ecno maatschappij gevestigd is voor het maken en exploiteeren van eene innchtii g, ver beeldende Venetië, met zijn Sint-Marens- pleiu, kanalen, lagunen, straten en ste gen. Echte Venitiaansche gondeliers zul len de bezoekers van paleis tot paleis voeren. Cigar en. De Patriotc vertelt dat M. Buis een diné heeft gegeven aan zijne collegas van het stadhuis; citoyen Vanden Dorpe was er bij. Maar nu gaven de stadhuisheeren een diné terug aan M. Buis elkeen bracht 30 fr. bij; maar Vanden Dorpe deed niet meê. De collegas dachten echter dat zij Van den Dorpe d l'ceil ofte gratis zouden la ten meê dineeren. Toen na het banket, M. De Mot naar de kas ging met fijne cigaren cigaren vau 60 frank de kas vond hij deze l...e...e...g leeg. Wie heeft die cigaren gepakt? vroeg M. De Mot, en zich toen ten rechte of ten onrechte tot de citoyen wendende, zegde hij Móssieu, 't is gemakkelijk ruimge vend te zijn met het geld van anderen. Als ge nog de gril zult hebben, cigaren uit te deelen aan de gargons, zult gij goed doen ze zelf te koopen. - Waar of niet 't Vertelsel blijft voor rekening van den Patriotc. Ziedaar een collectivism dat door velen zal toegepast worden Goed riemen snijden van een andermans leèr. De zaak der vergiftigingen. Het is op 7 januari aanstaande dat de zaak Joniaux begint, en in het gerechtshof te Antwerren is men reeds volop bezig met de zaal der assisen in te richten voor het proces. Het is op dijnsdag 17 april laafsleden dat mad. Joniaux, tweede echtgenoote van M. Joniaux, ingenieur vau bruggen en wegen, en zelf weduwe van M. Fabcr, te Antwerpen aangehouden werd onder de beschuldiging van hare zuster Leonie Ablay, den oom van haren tweeden man, M. Jaak Vanden Kerchove, en haren broeder, Alfred Ablay, vergiftigd te heb ben. Indien de drie misdaden werkelijk ge pleegd werden, welk zou er dan de drijf veer van zijn De beschuldiging zegt dat het was om de premies te trekken van de verzekering op het leven van Leonie cn Alfred Ablay aangegaau, en om te erven van M. J. Vanden Kerchove. De beschuldigde loochent krachtdadig de haar ten laste gelegde feiten cn ver klaart dat zij geen het minste profijt moest trekken uit die verzekeringen, die enkel aangegaan waren om do schulden der verzekerden to dekken. De overlijdens. Leonie Ablay, Jaak Vanden Kerchove en Alfred Ablay zijn «11e drie overleden in de woning der echt- genooten Joniaux, Nerviërsstraat, to Ant werpen. Leonie Ablay overleed daar in het begin van 1892, korten tijd na bij do maatschappijen Ncerlandaise en la Ba- loise, eene nogal belangrijke verzekering aangegaan te hebben ten profijte der dochter van mad. Joniaux. Er werden te Antwerpen zonderlinge geruchten ver spreid, doch de maatschappijen betaal den mettemin de verzekeringspremies. In meert 1893 overleed in de woning der Nerviërsstraat, M. Jaak Vanden Kerchove van Gent, die bij zijnen neef, M. Joniaux, een feestmaal had bijge woond. Eindelijk, in maart 1894 overleed in hetzelfde huis Alfred Ablay, die kort te voren bij de maatschappij Gresham eene verzekering van 100,000 fr. had aange gaan ten voordeele van zijne zuster mad. Joniaux. De bestuurder van de Gresham M. Perrin vatte vermoedens op cn ver wittigde het parket. Een onderzoek werd ingesteld, en dit leidde tot de aanhouding van Mad. Joniaux. Mad. Joniaux. Mad. Joniaux, ge boren Maria-Theresia Ablay, is de oud ste dochter vau wijlen den luitenant-ge neraal J. Ablay. en de nicht van twee andere generaals, Omer en Narcisse Ablay, waarvan de eerste aide-de-camp des konings geweest is. Een harer broe ders, Karei Ablay is kapitein-bevelheb ber bij de gidsen. In 1869 trouwde zij met don gekendeu boekenliefhebber Frederik Faber, die in 1884 aan een jichtaanval overleed. Uit dat huwelijk is eene dochter geboren, thans de echtgenoote van M. Mertens, wijnkoopman te Antwerpen. Zij hertronwde in 1886 met M. Henri Joniaux, ingenieur van Bruggen en we gen, weduwnaar van jufvrouw Dumont, en die uit zijn eerste huwelijk vier kinde ren had, waarvan nog drie leven, twee dochters en een zoon. Het procesMen denkt dat de zaak niet meer dan veertien dagen zal duren. De twee eerste zittingen zullen ingenomen worden door de samenstelling van den jury en de ondervraginij der beschuldig de. Dan zullen de onderzoeksrechters, M. Hayoit, van Antwerpen, en M. Me- chelinck, van Brussel, gehoord worden. De experten der beschuldiging en die des verdediging zullen volgen, en hunne getuigenissen zullen zonder twijtel aan leiding geven tot langdurige redetwistin gen. Dan zullen de getuigen gehoord wor den. aan welke de beschuldigde geld te leeuen gevraagd heeft, en daaronder M. de baron Osy, gouverneur der provincie Antwerpen M. de Naeyer, burgemees ter van Willebroeck M. Gallet, vrede rechter van het eerste kanton Antwer pen, enz. Het assisenhof zal samengesteld zijn uit MM. Holvoet, raadsheer bij het be roepshof van Brussel Moureau en Lie- brechts, voorzitter en ondervoorzitter der rechtbank van Antwerpen. De beschuldiging zal staande gehouden worden door M. Servais, advokaat-gene- raal. De verdedigsrs der beschuldigde zijn M. Graux, gewezen minister, advo- kaat te Brussel, en Hendrickx, advokaat te Antwerpen. De Pier van Blanlcenberghe. Dat werk in ijzer en steen, sterk om eeuwen te trotseeren zou men gezegd hebben heeft in den nacht van zondag, in den storm, heel veel geleden. De zee heeft er kort spel meê gemaakt. Vele balken bra ken als solferstekken. In de keuken werden 4000 tellooren tot stukken geslagen; tafels werd verbrij - zeld; schutsels vlogen in brokkelen; van de watercloset blijft niets over dan de plaats waar zij stonden. Vijf wagens met brokkelen werden weggevoerd. Nochtans moet men opmerken dat al les wat getralied was, voortreffelijk tegen den storm bestand is gebleven. De schade wordt gerekend op 10 a 12,000 fr., gewaarbord door verzekering. Moord te Gilly. Eene vrouw, die sedert eenige tijd haren man ontvlucht was, maakte dezer dagen de aandacht der geburen gaande door haar hulpgeroep. Men snelde toe en vond haar hadend in haar bloed. Naast haar zat eene andere vrouw geknield te weenen. Het slachtoffer, 28 jaar oud, had vau haren man veel te lijden, waarom zij ook de echtelijke woning ontvlucht was. On ophoudelijk bedreigde hij haar met den dood. Met dit mes, zegde hij, het brood mes toonend, zal ik u vermoorden. En hij hield woord. Zijne vrouw met hare zuster ontmoetende, sprak hij de eerste aan hij vroeg of zij hem nog een weinig beminde. Op haar bevestigend antwoord vroeg.hij dat zij dit zou bewijzen door hom te om helzen. De vrouw voldeed hier aan en op het zelfde oogenblik haalde hij zijn geopend mes uit den zak, greep haar om den mid del en bracht haar vijf steken in den rug en in de borst toe. Bij elke steek drong het mes in de wonde tot aait den heft. Aangehouden zijnde heeft hij zonder aarzelen zijne misdaad bekend. Men wanhoopt voor het leven van het slachtoffer, HOLLAND. Stormen Watersnood. Er komen nog voortdurend berichten over de uit gestrekte verwoestingen, die in Holland door storm en overstroomingen zijn aan gericht. Do remonstrantsche kerk te Rotter dam, die geheel ondergeloopen was heeft zeer veel geleden; binnen in de kerk is het eene ware verwoesting. Uit Scheveningen wordt gemeld Nadat woensdag vau wege de gemeente eenige voorbereidende werkzaamheden waren verricht, is men donderdag mor- gend met eene groote ploeg arbeiders aan het moeilijke werk, de versterking der zeewering begonnen. Natuurlijk wordt eerst dat gedeelte aan het strand onderhanden genomen wat, moest een nieuwe storm losbersten, het meeste gevaar oplevert; het is namelijk de strook tusschen de hotels Berenbak en Zeerust gelegen. Men heeft den straatweg daar geheel afgesloten, zoodat rijtuigen en voetgangers dc genoemde hotels al leen van terzij bunnen bereiken. Als eene bijzonderheid deelt men nog mee, dat bij het stormweer van zaterdag op zondag te Scheveningen de golven het tweede balcon van het Hotel Berenbak voorheen Hotel Bauch bereikten dat is 14 meters boven de strandvlakte Bijna al de rceders van de visschers- vloot zijn verzekerd, maar die verzeke ring is zoo laag en wegens verschillende redens wordt de schadeloosstelling, door de verzekeringmaatschappij betaald, zoo zeer ingekrompen, dat men hiervan niet al te veel verzachting iu den nood moet verwachten. Schuiten die 6000 gulden weerd zijn, werden hoogst* ns voor 2000 verzekerd en, zoo redeneert de maatschappij, aan gezien men slechts het derde der schuit' verzekerd heeft, komen wij ook slechts voor een derde tusschen in de schade. Dat derde wordt echter nog niet uitbe taald, omdat het nog onder allerlei voor wendsels vermindering ondergaat. Bij eene schade van 600 gulden betaalt de maatschappij slechts 133,33 gulden. Daarenboven ging er zeer veel verlo ren dat eigenlijk niet kan verzekerd wor den, als zwaarden, rondhout, touwwerk, enz. Groot is vooral de slag geweest voor hen, die in het geheel niet verzekerd wa ren. Gelukkig is hun aantal niet groot maar daaronder zijn personen, die geheel of grootendeels van de visscherij met dat vaartuig leefden en thans geheel gerui- neerd zijn. Voor 't oogenblik heerscht er onder de Scheveningsche visschersbevolking niet meer nood dan op andere jaren, maar die nood kan spoedig komen. Indien, bij voorbeeld, begin Februari de schuiten geen zee kunnen kiezen voor de schrob- net-visscherij, dan staat de armoe voor de deur. De schade, door den storm onder de vloot aangericht, dient dus kost wat kost tegen Februari hersteld te worden. Volgens berichten uit verschilligc plaatsen van Holland is het water 40 cen timeters boven den hoogst bekenden vloot gestegen. In vele huizen stroomde het water binnen langs de ruiten der vensters, die onder den druk braken De schade is dan ook allerwegen onberekenbaar. Vele dijken zijn gedeeltelijk wegge slagen. FRANKRIJK. Geheimzinnige zaak. De militaire overheden hebben een onderzoek geopend over een geheimzinnig feit, dinsdagnacht te Duinkerke voorgevallen. De soldaat Henneqaart stond op wacht aau het poeiermagazijn van bastion 7, toen hij een man bemerkte, die kruipend over de vesting de binnenplaats van het magazijn trachtte te bereiken. De schildwacht riep herhaaldelijk qui vive cn bevool den onbekende heen te gaan. Daar deze niet gehoorzaamde schoot Henneqaart. De man viel, maar toen do soldaten van den post op het hooren van het schot kwamen toegeloopen, vond men geen spoor van den geheimzinnigen kerel meer. De kolonel heeft het getal schildwach ten verdubbeld. Avonturen van eenen bandiet. Men komt te Parijs eenen bandiet aan te houden, den genaamden Paul Parisot, die die een buitengewoon romantisch bestaan geleid heeft. Tot verbanning veroordeeld en overge- voord naar Guyana, kreeg hij tot gevan genis het eiland Hau-Maroni. Zyn eerste gedacht was ontvluchten. Met negen andere boeven stak hij, óp zekeren nacht al zwemmende den stroom over. Allen ontkwamen gelukkighjk de Kaïmans, en bereikten het woud. De vluchtelingen hadden voor eenig wapen eenen houten sabel, en voor allen voorraad eenweinig rijst en eene doos steksens, die hun nochtans dikwijls uit den nood gered heeft, vermits zij met be hulp der steksens iederen nachthetstruik- gewas der sa vanen konden in brand steken ter afwering van de wilde dieren. Die schrikkelyke reis duurde 23 dagen. De rampzaligen^dronken het water der stroomen en bronnen, en voedden zich met palmkolen. Van tijd tot tijd wist Parisot met zijnen sabel eenen aap te dooden, die uit nieuwsgierigheid wat al te dicht genaderd was. Parisot verhaalt zelfs de ongelooflijkste dingen aangaande de verwondering waar van de dieren blijken gaven, toen zij de de eerste menschen bemerkten, die den voet in die maagdelijkebosschen zetteden. Hij gaat zelfs zooverre te beweren, dat de jaguars hem naderden en nieuwsgierig besnuffelden zonder hem het minste kwaad te doen. Eindelijk na duizende gevaren te heb ben doorstaan, na 27 stroomen te zijn overgestoken, hetzij al zwemmende, het zij met inderhaast samengevoegde vlotten kwam de bende te Paramaribo aan, op de grens van Hollandsch Guyana. Daar hield men alleman aan en dwong hen in de mijnen te werken. Na eenige dagen, wist Parisot wederom te ontvluchten en hij ging zich in de sa- vanen verschuilen, gevolgd van slechts drie gezellen. Hij trotseerde nog allerlei on veelvul dige gevaren en kwam eindelijk in het EDgelsch Guyana terecht. Daar vond hij nog de vrijheid niet, want de Engelschen gaan, naar't schijnt, op dezelfde wijze te werk als de Hollanders. Kort, hij moest nogmaals in de mijnen gaan werken. Doch hij wist wederom te ontsnappen. Langs Georgelown bereikte hij Guate mala. Daar werd hij voor de zooveclste maal gepakt en in de gevangenis gesme ten. Hij kwam er nu juist op een slecht oogenblik; dc omwenteling kwam op Gua temala uit te breken. Doch men had eenige avonturiers noodig, en men lijfde hem in by de Staatsmarine. Hij werd sto ker op een oorlogschip. Maar Parisot is ongeluksvogel geboren. De partij die hij diende werd overwonnen, het schip moest zich overgeven en de ont vluchte galeiboef werd met al de opva renden ter dood veroordeeld. Hij wist nogmaals te ontvluchten. Den nacht- voor de strafuitvoering wierp hij zich op eenen schildwacht, verwurgde

De Denderbode | 1894 | | pagina 2