Zondagsrust. Wat ze zingen. Een en ander. Balloteering te Luik. Allerhande nieuws. Leo XIII over de Pers. Een aardig woord werd onlangs door Paus Loo XIII gesproken, in een onder houd dat Z. II. had met eenen Franschen bisschop. De H. Vader weidde in loffelijke woor den uit over den Univers, het bekende katholiek-demokratische dagblad van Parijs. De bisschop stemde hiermeè in het eeuige verwijt, dat men den opstellers van den Univers kan doen, zegde hij, is dat zij zich somwijlen persoonlijk pole mieken veroorloven, waardoor wrevel wordt gewekt. Maar zij schrijven alle dagen viel de H. Vader hierop in, hoe zou het dan mogelijk zijn, dat zij nu en dan niet een» tot overdrijving vervielen Dat zijn kleine vlekjes. Maar de Univers is een goed blad. Lees het en beveel het aan. En ik geef' n machtiging te verklaren, dat ik u dit gezegd heb. Wij halen dit woord vooral aan, om te doen uitkomen welk een scherp inzicht Leo XIII in het werk der pers heeft. Z. H. leeft als 't ware met de katho lieke penvoerders meè zij schrijven alle dagen, zegt hij,en het is dus te begrijpen, wanneer zij somwijlen zich aan eeno kleine buitensporigheid bezondigen en wat scherp hunne mccning vertolken 1 De II. Vader let dus blijkbaar op den geest, welke een dagblad bezielt. Voor de kleine vlekjes heeft hy een vergoede- lijkend woord over. Leo XIII geeft hier wederom blijk van dezelfde groote zaakkennis en breedheid van opvatting, waarvan elk zyner daden en geschriften getuigenis aflegt. Het Genootschap voor de Zondagsrust in België heeft Woensdag te Brussel eene algemeene vergadering gehouden er zyn thans 800 leden. Er werd besloten in 1897 to Brussel een internationaal congres tot bevordering der zondagsrust in te richten. Een lid stelde voor aan de Kamers te vragen dat het zou verboden worden aan de werklieden, die zes achtereenvolgende dagen gearbeid hebben, nog het werk van den zevenden dag op te leggen. Dat voor stel zal in de afdeelingen van het genoot schap onderzocht worden. Ja, wat de socialisten zingen, te Luik, is zeker i.iet heel bemoedigend voor de burgery en zou, het liberalism moeten doen nadenken. De Gazette de Liègc vermeldt eerst de Carmagnole sociale, waarin gezegd wordt wat vraagt een republikaan Wat hy vraagtde kasteelen, de bauk, de kamer te kunnen afbranden het Christusbeeld op den beslijkten weg te smijten, de Maagd in de stal te zetten, deu Paus naar den duivel te zenden, en dan Vive la comme de Paris, Ses mitrailleurs et fusils. (Leve de commune 'au Parijs, zijn mitrailleerders en zijn geweeren.) Ziedaar wat men song te Luik, om de socialistische gedeputeerden te vieren In de march der Internationale klinkt het refrein II n'est jxts de Sauveur suprème Ni Dieu, ni Czar, ni tribun. (Daar is geen opperste Redder noch God, noch czar, noch tribuun.) Ja er is een redder I Men noemt hem in don Noël du gueux. Die redder, die zaligmaker is het socialism 1 De citoyens, vieren in een ander lied de godloochening Dieu n'ctant pas,n'a pas eréé le monde, L'homme fit Dieule néant est fêté, Mais la vertu sur la raison se fonde, Le crime vient de la divinité Dat wil zeggen God niet bestaande, heeft de wereld niet geschapen. De mensch maakte dien God niet wordt gefeest maar de deugd grondt zich op de rede, de misdaad komt van degodheia. Ziedaar de partij Smeets, Defnet en consoorten Ziedaar wat men in revolu- tionnaire dagbladen drukt, aan het volk doet zingen, aan de kinderen leert Eerlijke liè van alle partijen, vereenigt u om de maaiers van dynamiet en de god loochenaars achternit te drijven 1 Ziedaar ook de partij aan wie JOjed Dacns zijne verkiezing te danken heeft. I>e aociitliMen zifn legen don («oduwllenst niet, maar Vooruil schrijft dat het onrechtveerdig is dat de Staat jaarlijks 6 millioen uit geeft voor de eeredieusten. voor 't onder houd der kerken en do vergoedingen die toegestaan worden aan do priesters voor den roof der kerkgoederen door de zon derbroeken van de jaren 1790. Die vergoeding is dus zeer rechtveer- dig. Tijdeus den laatsten kiesstrijd bazuin- den de socialisten overal uit Jat zij gecné vijanden van den Godsdienst waren. Hoeveel schijnheiligheid moet er dan wel in eene socialistische ziel vQrböJgeó liggen? Iteclit(Miijke (lwnlingen. Ziehier het wetsontwerp van M. Destrée en consoorten (socialisten): -Elk Belg, die eene voorloopige ge vangenis heeft ondergaan, niet gerecht vaardigd door eene latere beslissing van het gerecht, waaruit zijne schuld blijkt, zal het recht hebben, aan de schatkist eene rechtvaardige vergoeding te vragen. Hetzelfde zal 't geval zijn voor de veroordeelden, wier onschuld later er kend wordt. - Het tweede alinea regelt de wijze van proceduur ter verkrijging van bedoelde vergoeding. liet verslag van de middenafdeeling der Kamer, gelast met het onderzoek der begrooting van oorlog, bevat eenige in lichtingen over de voorwaarden, waarin de Belgische officiers in Congo dienen. Thans zijn or 125 onzer officieren in Afrika. De officieren van den werkzamen dienst worden beschouwd als deelmakend van het militair kaartkundig gesticht, en zij trekken hunne solde. Do officieren der reserve trekken geeue solde. Volgens den minister van oorlog, zou de aanwezigheid dier officieren enkel noodig zijn in geval van oorlog, en zou de dienst der werkelijke troepen door hunne afwezigheid niet lijden. Dat belet niet dat wij officieren beta len, die niet België, maar den Congo- Vrijstaat dieucn, en hoe men de zaak ook keere of draaie, dat is niet richtig. U 'anneer de socialistische Volks vertegenwoordiger Anseele zich van Gent naar Brussel begeeft om de kamerzittingen bij te wonen, dan reist hij in derde klas, ondanks hij recht heeft van in eerste klas plaats te nemen. Anseele blijft con- sekwent. Onze Aalstersche kristenc socialistische Volksvertegenwoordiger handelt gansch anders, hij reist in eerste klas. Vóór zijne verkiezing reisde hij in derde klas,als demokraat,maar nu reist hij naar Brussel in eerste klas, als kapitalist. Zijn de menschen die gewoonlijk in derde klas reizen nu misschien te gemein geworden voor menheer den Volksver tegenwoordiger van Chipka door de gratie der liberalen en joden of kan hij misschien den geur der volksrijtuigen niet verdragen Een portret voor pater Oaena. Dendergalm kondigt aan dat de liberalen van ons Arrondissement, zondag aanst. aan Mjod Daens, zijn por tret gaan aanbieden. Dit portret werd aangekocht door de opbrengst eener open bare inschrijving en wordt hem geguud uit erkentelijkheid voor de nooit ver hoopte diensten aan de liberale partij be wezen. Het bedoeld portret in klein formaat staat ook te koop gesteld ten bureele van 't Laatste vuil Nieuws, het orgaan dei- joden en godverloocheuaars. De balloteering te Luik op zondag 11 geeft den volgenden uitslag MM. Smeets, socialist 63,788 Francotte, katholiek 55,564 Het was te voorzien dat de socialist Smeets zou zegepralen, want nooit zou den zekere liberalen van hunnen haat tegen de katholieken afstand doen. Verga liever alles dan dien haat te laten varen. De heer Francotte, wij moeten het be kennen, heeft vele liberale s emmen be komen, maar die stemmen werden hem gegeven door de liberalen die begrijpen waar heen 't socialismus ons voeren wil. Indien de gematigde liberalen het socia lismus willen bevechten dan zeker blijft er hun niets over dan zich aan te sluiten bij de katholieke bewarende partij, by de partij die de trouwste bewaarster is onzer nationale iustellingen, de handhaafster der wettelijkheid,rust en vrede en eenige verdedigster der vrijheid voor allen en in alles Een schoon Kerstgeschenk. Men schrijft uit Brugge Een onbekende heeft eene somme van 25,000 fr., met belofte van ze nog te ver meerderen, gezonden naar de Gilde der Ambachten van Brugge, die het geld moet gebruiken ter bevordering van het werk der wermanshuizen. Met dit doel zal alle jaren eene somme van 1000 fr., ver- lot worden, onder de werklieden, leden der Gilde. En die 1000 fr., zullen de eer ste storting zijn op een huis dat de werk man in eigendom zal kunnen krijgen. Aan staanden Drijkoningendag heeft de eerste loting plaats, die als volgt zal gedaan worden: Elke werkman bekomt het vijf voudig stemrecht. Hij mag vijf namen schrijven op zijn kiesbriollc en onder de twintig werklie den, die t meest stemmen behalen,wordt dan gelot voor de 1000 fr. Onuoodig te zeggen dat de loden daarover spreken en weuschcu de gelukkige winnaar van dien schoonen prijs te zyn. Men schrijft uit Brussel aan Het Handelsblad - Gemeentewet. Ik heb u zoo even in breede trekken den inhoud del. gemeente-kieswet doen kennen. Ik zeg in breede trekken, want stellig is j het dat, van heden tot 15 januari, nog wijzigingen zullen ontstaan, daar het ministerie geerne hef oor leent aan zijno vrienden der rechterzij. Maar in't geheel zijn er reeds vastge stelde punten, onherroepelijk vastgesteld, mag men zeggen. Aldus is het bepaald vastgesteld dat, voor den ouderdom, het kiesrecht niet beneden de 30 jaar zal worden verleend. Voor de meervoudigheid der stemmen zal men zich steunen op het cijfer der betaalde belastingen, onder welken vorm het ook weze men spreel.t ook, doch onbepaaldelijk, over meer stemmen, uit hoofde van bekwaamheid verleend. Het ministerie en de groote meerder heid der rechterzij, moet men gclooven wat er in hoogere kringen wordt gezegd, zijn vast besloten eene oprecht behouds gezinde wet te maken. Van een anderen kant maakt men in socialistische kringen een reusachtig ver zet tegen elke wei, die niet zou steunen op het algemeen stemrecht puur cn simpel. Straatbetoogiugen zullen worden inge richt, daar moogtgij zeker van zijn, maar waar gij nog meer zeker moogt van zijn, is de krachtdadigheid, met welke de regeering in die omstandigheden zal te werk gaan. Ik zou nog vergeten er bij te voegen dat, wegens het verzet der rechterzijde, de E. V. niet in de wet zal ingeschreven worden. NIEIJWgJES. Als do pap aangebrand is, helpt geene zoetigheid dit is waarheid overal zelfs op Chipka. De martelaar, sprak in de Kamer met geene hyperboolen 't is goed te bemerken, 't was met peperbollen gelijk bij meester Langoor. In Oosten rijk heeft de Staat een koerspeerd aauge- kocht tegen 450 duizend franks het heet Matchbon en wordt zoo goed bezorgd als of 't den keizer ware die som ware beter besteed geworden tot bestrijding der volksarmoede en ellende. Waarom is M. Broers, de Burgemeester van Meche- len, nu toch verhuisd in do Volkskamer Met nieuwjaarsdag groot bezoek op Chipka door de kiezers van de Volksfop perij en allen ontvingen eenen God helpt u, Zaterdag lest is te Chalons-sur- Saóne, in Frankrijk, zekere Mazuè den kop afgedaan omdat hij drij houtkappers had vermoord. Te Parijs is eene groote meeting gehouden tot wedertoelating der gasthuisnonnen in de hospitalen. Vol gens den held van Chipka is men maar volksgezind of voorstaander der belangen des volks dan op voorwaarde van aan de boeren te beloven dat men de pachten zal doen afslagen en aan de werklieden dat men de daghuren zal doen vermeerderen tot 3 franks daags. Wat zullen die gefopte menschen, leeliik staan kijken Wacht nog wat!... Te Ciucinati, in Noord- Anierika is eenen millioendief aange houden, zekere William Lippert. Die kerel heeft maar 3 millioen ingepalmd. Chipka heeftde lijst meegedeeld der ge- lukwenschen aan den martelaar;die geluk- wenschen waren bijna allen naamloosen om reden. Waarom noemt men de liberalen niet die bloemkorfjes hebben gezonden Die wapens I die wapens Een winke lier te Iloei had klanten te bedienen. Aan den eene toonde hij de behandeling van een karabijn-Flobert van groot kaliber cn laadde het met eeno kardoes. Het schot ging af en zekere heer Gouverneur van Perwez werd in volle borst getroffen. De toestand van 't slachtoffer is gevaar lijk.Zekere vastenavond gendarm praat wat te stout over panama en konkelfoes. Pas op men is op 't spoor Zeg eens Martelaar hoe is hot met de zaak gele gen van 't wijf dat men heeft willen uit- koopen om u te bekoren gelijk S. Antoni- us en u aldus in het verderf te storten Hebben de Parketten van Dendermonde en Audenaarde nog niets ontdekt Wij zouden die bekoorster eens willen ken nen..., maar, neen,'t is onmogelijk zo bestaat slechts in de verbeelding van den verachtelijken Poe Boe die dit oneerlijk middel in de wereld zoudt. Hier te Aalst heeft er zich iemand opgehangen omdat men hem ten rechte of ten onrech te van diefstal verdacht. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, 31. h. 29" Trekking. 20 December 1894. De prijzen zijn gewonnen door de vol gende nummers N. 34193, aflosbaar met fr. 15,000 N. 12015, met 2,500 N. 177742, met - 500 N. 39729,185923, met 250 N. 374, 43811, 89486, 117253, 1(50287, 183002, 215401, 221934, 246872, 249803, met fr. 150 Volgen de nummers aflosbaar met 120 frank. Leening der stad Aalst. Do volgende ïummers zijn uitgekomen bij de trekking van 31 December 1894 Nummers: 109, 231, 675,767,1178, 1697, 1829, 2949,3279. De obligation zijn uitkeerbaar op 1 Fe bruari 1895. IJzerenweg-Uurlabel. Onze uurtabel van 't vertrek der treinen is zorgvuldig verbeterd geworden Een halt is te Hillegem ingericht te rekenen van 3 Januari 1895. AAL8T. Samenwer kendo t»nkkei*i|. Pogingen worden hier aangewend om eene anti socialistische samenwerkende bakkerij te stichten. Verscheidene vergaderingen werden reeds gehouden en morgen donder dag vergadert men andermaal. Verdere inlichtingen ontbreken ons. AALST. Gevecht.Op nieuwjaarsdag, rond 2 uren 's namiddags is er ter herberg van Felix Van den Brerapt, Zoutstraatpoort, een verwoed gevecht ontstaan, tusschen verschillige bij drank zijnde bezoekers.Zekere Strickx, zeeldraaier, heeft eene vreeselijke ver wonding bekomen aan de onderlip. Tot hiertoe weet meuniet met w< lk voorwerp de wonde veroorzaakt werd. Een onder zoek is door onze Politie ingespannen. Gcerardahergen. Tante Roseken heeft zondag 11. 30 december den ouderdom van 101 jaar bereikt. Tentoonstelling van Brussel. Donderdag namiddag heeft de raad van beheer der naamlooze maatschappij der Expositie van Brussel in 1897 besloten, dat deze eene Wereldtentoonstelling zou zijn, te openen in mei 1897, in het Park en het paleis van den 50e Verjaringsdag. De tentoonstelling van Congo zal inge richt worden in het Park van Tcrvueren, te verbinden met voormeld paleis door eene breede laan. Eene les in algebra. Een man, die voor zaken naar Brussel was gekomen, trof in eene herberg nabij de Noordstatie, een drietal mannen aan, die bezig waren met eene berekening, waar hij geen kop aan krijgen kon. Hij loerde en herloerde, nu links dan rechts over de schouders der cijferaars, maar bleef even wijs, tot eindelijk een der mannen zegde. Gij verstaat dit niet? Dat is algebra. Willen wij het u eens leeren Voor een. tournéeken kent ge het. Wij zullen u, too- nen dat het geen Yodden zijn en u op den laatsten centiem af, zeggen hoeveel geld geld gij in uwen porte-monnaie hebt. Aangenomen zegde de buitenman. En hij betaalde de cognacskens. Ja, maar, het spel moet eerlijk gaan, en om alle haarzak te vermij den, knoopt gij uwen porte-mannaie in uwe zakdoek en geeft hem aan eenen van ons in bewaring. Ook goed. De geëischte voorwaarde werd vervuld en de operatie begon. Men cijferde a-b, men zette duizend kruiskens, letterkens en streepskens, tot eensklaps de man, die den porte-monnaie in bewaring had, uitriep Ziedaar gaat professorK. voorbij, dien moet ik juist spreken. Wacht een oogenblik. Hij sprong op, gaf den zakdoek aan den herbergier te bewaren en liep de deur uit. Hij bleef lang weg en de andere oor deelden het noodig te gaan zien waar hij bleef doch zij ook kwamen niet terug, zoodat de vreemdeling, ongeduldig wor dende, zijnen zakdoek met porte-monnaie terug vroeg. Hoe stond de man te zien, toen men hem eenen witten zakdoek overreikte, evenals den zijne, in welken ook een porte-mounaie geknoopt was.... maar een leege. De professors in algebra zullen nu wel weten hoeveel er in den zijne stak, maa? of zij het hem zullen komen zeggen valt te betwijfelen. Misdaden te Brussel. De hoofdstad wordt een echt moordhol, zoo talrijk en zoo brutaal zijn de mis daden, die men er dagelijks pleegthet is bij gausche reeksen dat de dagbladen die meèdeelen. Op de Noorderlaan kwam zaterdag voor middag eenen porsoon in het bureel van den wisselagent Mathys om eenige inlich tingen te vragen, betreffende bankzaken en de uren op welke M. Mathys in zijn bureel was. Des namiddags rond half 4 keerde hij terug hij vroeg om M. Mathys te spre ken. Van den klerk vernemende dat do patroon naar de beurs was, zegde hij, van wege een Antwerpsch huis gelast te zijn te onderhandelen over de overname der huur van het huis, waarin M. Mathys zijn bedrijf uitoefent. En om aan zijn gezegde een schijn van echtheid te geven, begon hij met eenen meter de maat der bureelen te nemen, voorgevende dat hij 's morgends reeds met den wisselageut over de zaak had gesproken. Hij vroeg ook om in den kelder te wor den toegelaten. De bediende liet hem binnengaan, doch op dit oogenblik klonk de winkelbel. Een buiti-nmensch kwam om eeuige weerden om te wissolen.' Intusschen was de vreemdeling weer boven gekomen en, zoodra de kalant weg was, sprong hij op den bediende toe,greep hem vast en bracht hem twee messteken toe, eenen in de keel en eenen in de borst. De bediende greep het wapen en dit veroorzaakte eene diepe snee in eene zijner handen. Op dit oogenblik kwam de huisbewaar der binnen en de moordenaar ziende dat hij afgevangen was, trok eenen revolver uit den zak en schoot zich drie kogels in den kop. De policie en het parket, aanstonds verwittigd zijnde, werd de gekwetste, i wiens toestand niet gavaarliik is,r naar het hospitaal gebracht. Het lyk van den moordenaar werd onderzocht en men vo) in de zakken een geboorteakte op naa van Roveda, geboren te Milaan 186 brieven en eene kleermakersrekenii ten bedrage van 155 fr. doch waarop fr. betaald was. E"in der brieven maakte melding vi een speelhuis in de nabijheid. De houd van dit huis werd geroepen en herken< in den doode eenen züner klanten, dr gende den naam Roveaa, die in de geboa teacte is opgegeven. De agenten Lemaigre en Devrif die zaterdag nacht in de kazernestraat Brussel op post waren, werden aangerar door drie kerels, die hem zoo erg mishai handelden dat de eerste bij hoogdri1 gendheid naar het gasthuis moest gebraci worden, Men denkt dat de misdadigers uit wrat hebben gehandeld. Verschrikkelijke brandramp te Ghei Een zinnelooze verbrand. Wij spn keu reeds over deze ramp. Ziehier nt eenige bijzonderheden: Het vuur is ontstaan vrijdag avon omstreeks il ure, in de schuur. Door h< orkaan voortgezweept deelden de vlam men zich weldra mede aan de pachthoeve die dan ook met den stal weldra gehev in vtlur stond. In zulke omstandigheden niets kunnen gered worden; alleen een koei heeft men aan het vuur kunnen od: rukken. Zooals wij zegden woonden bij de landbouwer Daems twee kostgasten it Een dezer bestedelingen kon men bij d aamp nergens ontwaren, men kreeg da ook het akelige voorgevoel dat de ongt lukkige zich misschien nog in de brar dende hoeve kon bevinden. Doch men ko zich onmogelijk in den vuurpoel wagen. Toen het vuur was uitgedoofd vond me den ongelukkige levenloos voor zijne vei brande kamer liggen. De oorzaak der ramp is, zooals wij reec zegden, niet gekend. De schade is groo' doch alles is verzekerd. Handelsblad IJzeren kerken. Veel is er ree gesproken over ijzeren kerken, die j België gemaakt, doch voor missiën vreemde landen. lil België zelf was er t< nu toe nog geene, buiten die welke Z. M de koning op zijn domein to Lackeu hee! doen oprichten. Nu is tegen 19 Januari te Anderleus aanbesting eener ijzeren kerk aangekon digd. Het bestek beloopt 100,240 fr. HOLLAND. Storm en watersnood Zaterda woedde de storm weer te Scheveninge met groote kracht uit het westen. De ze stond weer hoog, zoodat het strand t< aan dei straatweg geheel onder watt stond. De werkzaamheden aan den cerne* ten muur voor het dorp tot bereiligin- tegen doorbraak, moesten gestaakt wor den, ingezien de zee reeds den voet va dan dijk had bereikt. Men poogdo da met bakken zand het verder opdringe van het water tegen te houden. Duizende nieuwsgierigen kwamen ui den Haag om het prachtige schouwspel tt zien. Tegen de» avond werd het weer erger zoodat weldra de geheele visschersbevol king op het strand was om de veiligheid der schuiten te verzekeren. Tot lang na middernacht werd er ieve- rig gearbeid. Gelukkig zijn de erge vermoedens nie? bewaarheid. Wel kwam by vloed de zee wèer tot aan de duinen en spoelde ei klotste lustig door de schuiten, doch geer der schepen dreef af; wel werden do rol len waarop enkele gezet waren, door het natspoelen van het zand ingegraven, maa» maar schade werd er niet aangericht. Op Goedereede zijn alle zaterdag door gebroken polders op één na opnieuw overrtroomd, met vernieling van de opge worpen werken. Alleen de Molenpolder, van de Erven Kooman, is behouden, dooi krachtige maatregelen. Uit Bruinisse meldt men Vijf schepen op onze reede zijn wegens stormweer verlaten de opvarende zijl- hier geherbergd. Van verscheidene andere plaatsen ko men berichten van gedeeltelijke over 3troomingen, maar nergens is de toestand zoo erg gemeest als op 22 en 23 Decern ber. FRAHK.lt IJK. Drama op zee. Van het eiland Réu- nion wordt gemeld Dr Louis Pellereau, geneesheer aar boord van deFransche paketboot Pei-Ho, is aangehouden en in de gevangenis gezet te St-Denis, ingevolge eene dramatische gebeurtenis, op het schip voorgevallen gedurende de reis van Tamatave naai Réunion. Dr Pellereau zat bij znn vertrek uit Marseille in groote geldelijke moeilijk heden. Gedurende de reis vatte hij het voorne men op zich meester te maken V3n eene geldsom, toebehoorende aan M. Rivière, commissaris aan boord. Bij het verlaten van Tamatave wist de geneesheer, dat de commissaris eene som van 5000 fr. had ontvangen en er in de schuif van zijne kabien 12 of 1500 fr. lagen. Nauwelijks had de pakketboot Tama tave verlaten, of M. Rivière werd erg ziek. Hij deed den geneesheer roepen en deze deed hem 8 inspuitingen met mor phine, oin hem geheel bewusteloos te maken. Dan opende hij 't koffer van den commissaris en maakte zich meester van al het geld.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2