Pol en Stant hampavi. Van tak op tak. Allerhande nieuws. zien elkander terug na eene schei ding van meer dan 2 maanden, op de oude heirbaan, tusschen Erpe- Meire en Bambrugge. Pol. Ha, Stant, wat geluk van u weer te zien. Hoe gaat het Stant. Opperbest, Pol en hoe is 't met u Pol- Met de beenen al onder, Stant maar gisteren was 't beentje boven. 'K heb mij byKaus den nek gekraakt'k ga daar heel paisibel 'ne keer bij Nard ia de ge buurte, cn op de kalsei gekomen, poef 1 De man lag daar met de beenen in de lucht 1 Stant. Ja, Pol, op ons dagen, 't spel wilt zoo goed niet meer meè, en wij zou den wy in tweeën vallen Pol. God zij gedankt, Stant zoo ver en was 't nietmet do schrik cn 'nen put in d'hesp, was ik er van af. Stant. Pol, hoe is 't hior op dsn buiten Pol. Tamelijk wel kontent van 't weêr, 'nen deugdelijken vorst, een beetje sneeuw, goed voor 't veld Stant. Zijn de boerkens nog al te rreden geweest van dees jaar? Pol. Wel zoo redelijk de vruchten in 't algemeen waren wel gelukt, er is Teel schade geweest door den regen, maar in 't algemeen gesproken is de opbrengst nog wel geweest. Stant. A la bonne heure, Pol dat hoor ik geern over de boerkens want als zij wel varen, dan zijn wij ook wel in de stad en dan is iedereen wel Pol. Ja maar, Stant, er valt niet te boffen, zulle man want alles is zoo on- bermhertig goedkoop, en er valt zooveel to betalen dat het bijna overal krot is on weinig of geen zout in 't baksken. Stant. Maar, Pol, begint het nog niet te verbeteren Er zit nu een van die albelovers in de Kamer, en wordt gij dat hier nog niet gewaar op den buiten Pol. Och, Stant, veel zure gezich ten worden hior getrokken op den buiten, dat weet ik, man maar beternis 1 Stant. Beginnen de pachten noch niet te dalen V Slaat 't graan nog niet op Zijn de lasten nog niet afgeschaft,? Zijn de daghuren nog aan geen drij frank? In een woord, Pol, komt het nog niet langs de schouw binnen gestroomd Pol. Flauwen praat, Stant wy wachten wij altijd ea wij blijven wij wach ten, en zal zeker ook al zijn: beloven is gemakkelijk, maar doen is de kunst Stant Alia, alla, Pol een beetje meer couragie, man en gij zult het wel zien de albelover ziet de boerkens toch zoo geern, hij spreekt altijd van hen, hij koestert ze toch zeer in zijn groot hertjen en daarbij hij klapt toch zoo goed, hij is toch zoo welsprekend, en rijt het zeker. Pol, eer twee maand van hier doet hij met al de mannen van de Kamer al wat hij wilt, en dan zult gij wat zien afkomen voor de brave boerkens Pol. God gave 't, Stant maar k propos man, hoe is 't Aalst en in de an dere steden Want hij zal toch voor zijn stadsgenoten eerst gezorgd hebben die brave dompelaars hebben toch zooveel gedaan voor hem, zooveel gezongen van hem, zooveel korfjes en andere schoone dingen voor hem gekocht "t was overal applaus en bravo Die dutsen toch zullen nu de eerste welvaren? Loopen er uu nog zonder werk, Stant Winnen ze nog geen franksken of twee meer per dag Zijn er nu nog arme menschen te Aalst Stant. Gij zijt er wel meè, Pol wat meent gij wel dan Ons brave werk- menschen leven nog altijd op hoop en op goeie hoop I Tot hiertoe nog weinig of niets maar 't is niet vergeten, zulle Pol over weinige dagen nog heeft de gevierde belover nog ;u zijne belofteus vernieuwd, ja zelfs nog vertiendubbeld 1 Ja, zegt hij, de rijke menschen moeten buigen en de toekomst is voor de armen zijn ze nog niet rijk, zij zullen het wor den, maar ze moeten patiëntie hebben 1 Pol. T is schoon, Stant't zou kunnen goed komen ue mensch zou kurieus zijn om nog eenige maaudekens te levenFeuterdja dat zal een leven zijn 'nen hemel in de stad en kermis op den buiten 1 St«. 7. Zoo is 't Pol alla man, "••we couragie, ziet dat ge nie meer en 'ot dt naaste week ik moet al- •'eren, en toen zetten wij ons Stant, en tot ziens verkoop in de sch orgaan Le at het de revolu- u strijd aanvuurt jbi j zedelijkheid 't Is dit rood Tgaa' 't welk, gelijk M. Woeste het zeer wel herinnerde, eens «cbreef* dat de instelling van bet huwe lijk onzedelijk is en de afschaffing ervan de gelijkheid en de zedelykheid zóu hul digen. In andere woorden wil dit zeg gen De menschen moeten leven gelijk de nonden op de straat. De revolutie,de klassenstrijd wordt door - Le Peuple dagelijks aangepredikt en zoo schreef het ook dat men de kapita listen moest doorbooren met de pijkender roode vaandels. En t is om deze en meer andere arti kels dat de maatregel door minister Van den Peereboom genomen werd. De socialisten vielen geweldig uit tegen 't besluit des heeren ministers, zij be weerden dat hij het recht niet had dit be sluit te nemen, dat de vrijheid der druk pers, door de grondwet gewaarborgd,werd geschonden,enz. enz. Doch de heer minis ter en na hem de heer Woeste bewezen, dat de maatregel grondwettig is daar de statiën geene openbare plaatsen zijn enz. enz. Na eenen langdurigen redetwist werden or twee dagorden voorgesteld, het eerste door socialist Bertrand voorstellende het besluit des ministers af te keuren, en het andere door den heer Woeste,besluitende tot de goedkeuring. Er moest dus gostemd worden eu ieder een was nieuwsgierig te weten of marte laar Daens zou stemmen met de socia listen of met de katholieken. Immers men had bestatigd dat hij met de grootste op lettendheid de verscnillige redenaars had aanhoord. Maar wat gebeurde er?... Bij 't oproe pen van zijnen naam, was de martelaar afwezig, dt; groote hold hud scham- p»vi gespeeld. Hoe moedig toch Wij moeten bekennen dat de martelaar zich in eenen genepen toestand bevondt Stemmen tegen de socialisten was zich in oenen aardigen toestand plaatsen tegen over de Aalstersche socialisten aan do welke hij zijne vei kiezing is verschul digd. De rare vogel die het Aalstersche kie zerskorps, in een oogenblik van verlei ding,naar de Volkskamer zond, is daar uu ook overbekend. Zijne fameuze eerste redevoering heeft toegelaten hem te wikken en te wegen en de held werd te licht veelte licht gevonden, en nu,door dat schampavi-speleu,heeft hij aangetoond dat hij aan eenen belache- lijken muilentrekker ofte smoelenmaker gelijkt. Die comedie moet en zal eindigen, ja het masker moet cr af 1 Loterij der Wereldtentoonstelling TE ANTWERPEN. Aflevering der loten. Na 15 Januari tot 25 Februari toeko mende (laatste uitstel), zal de afleverings- dienst in het paviljoen van den Congo- staat (hovingen der Tentoonstelling), bepaald worden op maandag en donder dag van elke week. Al de loten die op 25 Februari niet weggenomen zijn, zullen openbaar ver kocht worden en de verkoopprijs,vermin derd met de onkosten, zal gedurende één jaar tor beschikking blijven van don winner. (Koninklijk besluit van 12 Fe bruari 1894, art. 51). Handel en Nijverheid. Ecne vergiftiging van dieren door Chili- salpeter,is volgens het Landw. Centralbl. voor de provincie Posen, onlangs weer voorgekomen op hot riddergoed Xionczek, in Polen, waar jong veé in eenen stal geplaatst werd, waar vroeger Chilisal- peter gelegeu had en hier en daar nog wat was achtergebleven. De dieren lekten daaraan en in weinige uren waren acht stuks dood. Bij het steeds toenemend gebruik van Chilisalpeter, vooral in de plaatsen waar kuolgewassen gekweekt worden, kan men genoeg tot voorzittigheid aanzetten. Men moet voornamelijk ook opletten, dat de dieren niet bij het water geraken, waai de zakken uitgewasschen zijn. Wat moet het kazerneleven in Duitsch- land lief zijn Een onderofficier, zekere Kiepernicn had het zoo verre durven drij ven van in 't gelaat van een soldaat te spuwen. De soldaat diende eene klacht in en de onderofficier werd veroordeeld tot 4 maanden vestingstraf te Spandau.—- Zes maand lang, schrijft 't Land van Aclst, hebben wij eene overeenkomst afge vraagd, ja zelfs afgebedeld. Aan wie hebt gij ooit een voorstel gedaan vóór de maand November?... Noem eens een en kel lid van 't Bestuur der Kath. Vereeni- ëiug tot 't welk gij u zoudt gewend heb ben En uw voorstel van later was ver nederend en eerschendend voor onze kan didaten. Uw schrijven over overeenkomst was bedrog, oogen verblinding,een oneer lijk middel gelijk zoovele andere die gij gebruikt hebt om 't volk te verleiden. Denderbode hoeft zich.op de borst niet te kloppen;'t zijn anderen die ertoe ver plicht zijn. De beurzensnijders hebben nu te Antwerpen een goede gelegenheid gevonden om hunnen oneerlijken stiel uit te oefenen. De schelmen gebruikma kende van 't gedrang dat voor de deur van 't assisenhof bestaat, hebben aan drij der aanwezige dames baren geldbeugel ontfutseld. Een dier dieven werd door de gendarmen opgemerkt, doch maakte zich dadelijk uit de voeten. 't Is al van Denderbode dat de klok slaagt bij Den der galm, maar ziet dat doet ons deugd aan 'tliert. Wierden wij door 't orgaantje onzer liberale godsdienst- en priesters- haters geloofd en geprezen gelijk de mannen van Chipka, men zou ons ook kunnen toeroepen Achteruit verrader De politie-overste van St-Petersburg heelt eenen velocipediat veroordeeld tot 100 franks boete omdat hij door de stra ten had gereden zonder zijnen guidon vast te houden een goed voorbeeld ter navolging voor onze rechters. De «ar telaar is naar de verkenskennis geweest te St-Autelinckx en er zijn voeten on der 't berd gestoken in gezelschap van lie den die noch van kerk noch kluis houden, godsdiensthaters eu priestervervolgers der ergste soort die door alle tuchtnnn- nende priesters gevlucht worden Wanneer zal de meerderheid der Volks kamer een einde brengen aan die gedu rige interpellation der socialisten en libe ralen. De eeno blanke zitting volgt de andere op, tot groot nadeel der alge- meene belangen, ja, 't wordt tijd dat die geld en tij ((verkwistingen een einde ne men. Er wordt, schrijft La Meuse van Luik, in onze stad druk gesproken over een zeden schandaal waarin twee kop stukken der socialisten van Luik zouden betrokken zijn. Een ontaarde moeder zou hare dochter, iets meer dau 15 jaar oud, aan die walgelijke kerels overgeleverd hebben; die helsche moeder is aangehou den eu zal kortelings voor 't gerecht ver schijnen.Iemand voor stadsopeter uit schelden, datheeten ze op Chipka, zijde- lingsche zinspelingskeu I -ij na compli mentjes... Hoe verachterlijk 1 Al de stroomen en rivieren in Holland zijn vol drijfijs, dit stremt de stoumschecpvaart i niet, maar 't is hinderlijk voor de kleine houten vaartuigen die eene toevlucht in de havens nemen overal neemt men maatregels tot voorkoming van onheilen en rampen. De sneeuw overdekt om zoo te zeggen, gausch Europa en een deel j van Afrika. In Oostenrijk is bet verkeer op de ijzereuwegen ten gevolge der snceuwlawinnenonderbroken; in Duitsch land, te Berlijn zijn sedert zaterdag 11. 2400 personen aan 't werk om de sneeuw uit de straten te verw. dereu er werken 800 menschen aau de tramwegen 1000 vrachtwagens voeren den sneeuw weg zondag 11. waren er reeds 600 mijlen sneeuw weggebracht; 5000 personen win- nen er hun brood bij. Gansch 't zuiden van Frankrijk, Spanje, Corsika en Algiers f zijn met sneeuw overdekt eu overal is het verkeer bijna ouderbroken. Wie om den donder mag nu toch dat wijl'zijn dat men heeft willen omkoopen voor duizend franks om den martelaar, even als St Antonius, pogen in 't verderf te storten De heeren Procureurs van Dendermonde j en Audenaarde schrijven dat zij ons Ar rondissemeut tot in zijne verst al';-elogen.fi i hoeken hebben doen doorsnuffelen en nergens is dat wijf ontdekt geworden.... en daarmee ook weten wij ook nog niet of 't een schoon, of een leelijk wijf is, zoo iets lijk Belleken den geitonbaard. Watbeteekent dat nu 't Schijnt dat 1 men in ons landeken eene krijgsvloot zou willen bouwen. Twee onzer officieren, do j luitenant der kannoniers de Borchgrave j d'Altena en de onderluitenant. Lecoint j maken deel uit,de eerste van den staf van admiraal Cervais, die het Fransche eska- der der middellandschc zee aanvoert eu de tweede dient als eerste adelborst op j de Fransche pantserboot Magenta, die eerztdaags naar de Chineesche zeeën ver trekt. Als die tweo officieren genoegzaam zullen ouderwezen zijn, zal men beginnen te roepen dat België zonder krijgsvloot i niet voort kan, te meer oindat dan wel- 1 licht Congo eene Belgische kolonie zal geworden zijn. Wij hooren zeal afkomen: Er zullen maar twee of drie oorlogsche pen noodigzijn, zonder meer soldaten. Maarja, maar als de schepen er zullen ziju, dan zullen er meer soldaten moeten wezen, juist gelijk met de forten der Maas. Vermindering van militaire lasten ziedaar wat 't volk wilt. De martelaar heeft in de Volkskamer gezegd dat or we- kelijks te Burst en te Moorsel vijf a zes t duizend kilos gemeeue margarine wordt I verkocht. Waartoe gebruiken de boeren die margarine Is 't om ze zeiven te eten? Neen, zegdo de martelaar, 't is om er i hunne natuurboter meè te vervalschen, i want er komt bijna geene onvervalschte boter meer op onze botermarkten. Dus, de martelaar verwijt aan de boeren van Moorsel, Burst en omstreken dat zij bo- tervervalschers, bedriegers en dieven zijn. Wat schoone belooning Dat zal ben voor de volksfoppers loeren stem men. Ons katholiek ministerie komt nu een nieuw volkslievendontwerpgerecd temaken. Volgens dit ontwerp zal het huis, het stuk grond welke den land bouwer onmisbaar zijn onvervreemdbaar en onaauslaanbaar worden - verklaard. Dat mag men ware volksgezindheid hce- teu. Een socialistisch orgaan verheer lijkt de commune van Parijs. Hoe vrede lievend toch Wat was de commune Een revolutionair beheer, dat verschei dene weken te Parij» hcerschte, dat hon derden deftige onschuldige menschen vermoordde, dat duizende gebouwen liet in brand steken en in Fransche hoofdstad een akelig bloedbad en helsclie vuurpoel verwekte. De helden van Chipka be ginnen nu berouw over hunne zonden te krijgen; de jongens schijnen radeloos, ze krijgen de poeperkes en hangen nu den lappekakker uit. De Gentsche socia listen, zegt Lc Peuple, beginnen een tijd perk van woeling voor de gemeentekies wet door eene monstermeeting. De leiders der roode kliek zullen dus weer eens den werkman het werk doen staken, op straat doen komen en zoo bloedige onlusten verwekken. En terwijl het volk zijn werk zal opofferen en soms in de straten zijn bloed vergieten, zullen de oolijke socia listische leiders zich uit de voeten maken eu een piutje op't gemak gaan pakken. De eerlijke man van Chipka verwijt nooit iemand; alles moet in eerlijkheid en deftigheid gebeuren, maar in 't Land van Atlst van zondag slingert hij weêr, wel licht voor dc honderste maal, maar het hoofd van onzen Woeste, dat bij ne kop pige waal is, nog koppiger dan Frére. Dat zijn zeker geeno beleedigingen maar complimentjes bij u, heilige man?... De Odgat v^n B N94 schijnt, volgens statistieke opgaven aan het mi nisterie van landbouw, voldoende te zijn. De tarwe en de haver zijn van goede hoedanigheid, de rogge ook. Omtrent een derde min aardappels dan verleden jaar. De weiden werden tweemaal gemaaid, en gaven telkens uitmuntend hooi. De klaver was goed en overvloedig, de wortels zijn wel gelukt. Rapen middelma tig en de opbrengst do helft minder dan vorige jareu. De roode becten als voede- riug geven omtrent 10,000 kilos meer per hectaar dan in 1893. Het koolzaad geeft omtrent 5 hectoli ters meer per heciaar dau het vorige jaar, dus voor 1894, 21,7 hectol. tegen lü,l voor 1893. Vlas in 't geheel goed als kwa liteit, maar voor de hoeveelheid minder dan andere jaren. De suikerbeeten geven voor suiker ge halte nog niet de helft van verleden jaar. KZRSEi,IJZ NIEUWS. St. Martiniu- Kerk- Zondag 15 Januari. Fe- stdag vm den II Main us, |-,h ooii der Kw makers um 10 uren plechtige Mis. Maandag li Januari. - Om 8 ureu geh-zeue Mis van requiem voor do afgestorvene leden der Confrérie van den H, M.iurus, Om 8 uren, gezongene Mis van requiem tot lafenis der ziel van qicii den heer JiidOCUsMcrtens van «ree de Zondagschool Donderdag Januari. Feestdag van den II. Aniouius, abt om 9 uren plechtige Mis van wtge 'e Maa1 schappij u Üe Weenigdc Landbouwers» van Aalst-MijlbeeK. Ingezien de grootr devotie tol den H. Aniouius, abt, welke bijzonderlijk wordt aainoe. en voor ver scheidene zi'-klcn en ook de d •gclijksehe vereering zijner II. Rehquiè, kan lueu op den Feestdag, gansch ilen dag gezegend worden. De heeren vleeschboutvers zullen den feestdag van hunnen patroon vieren op maandag il Januari. Om 1(J uren plechtige Mis. (Groot orkest.) Zondag 3d Januari. Feestdag van den Zoeten Maain Ji-sus. Vollen aflaat vooral nie in de Hoogmis legenwuordig is. Op dezen Zondag zal ook gevierd worden het Feest van Zielkes-nieuw jaar van wege de Confrérie der II. Moeder Anna. 's Morgens Algemeene Communie lot lalems der /.i Ion mu 7 m uren gezongene Mis om i uien plechtig Lof, Sermonn cn Processie waaronder dc miserere. Priesterlijke benoemingen. Zijn Onderpastoor benoemd te Roussc, S. lier- mes. de L. H P K. Van Doi pc. S. T. B. onderpas tour te Ronsso Marlens te Ronsse, S. Martens, de F. II. II. iminer onderpastoor van S. Muhielsle Gent; op S Micniels te Gent, de E. H A. Deprez. onderpastoor ie Destelbergen le Dcstelbergeu. de E- II P. Picavot, coadjutor aldaar; op S. Jacobs le Geul, de E. II. E. Cl.ieys, onderpastoor o:> S. Stepha nas aldaarop S. Stuphanus, de E. II E. llonle, onderpastoor te Adcgem te Adegeui. de E. H. C. Morre, onderpastoor te Melden te Genlbrugge de E. II. F. Iiraekman, onderpastoor te Dender eeuw te Denderleeuw, de E. II. A. Van Haekeil, onderpastoor te Ualdegem te Maldegem. dc E. H. E. Idujau, on derpastoor le Zelzaete le Zelzartr. de E. H. L. Quintyn. onderpastoor op S. Jan-liaplist te Geulop z>. Jjn-Baplisl, de E. II. A. Mam ..ut, onderpastoor op S. Jozefte Auwegem. de E. II. (I. De Vos, on derpastoor le Zulte; te Ertvelde, de E. H. P. Cop- pens professor te Dendermonde te Melden, de K. H. A. Verberk, gewezen coadjutor te Zulte Is Coadjutor benoemd te Destelbergen, dc E. II. J. Hayse, priesierder laatste wijding. Is Professor benoemd te Dondermonde, de E. II. A. Verhevdcn, priester der taaiste wijding. V'oIkHkaraer, De Kamer heeft vrijdag de beraadslaging over de be grooting van rechtswezen aangevangen. De heer Woeste heeft het bolleken van martelaar Daens eens duchtig gewas- scheu; hij bewees, met ontegensprekelijke cijfers, dat de martelaar, gelogen had wanneer hij in de Kamer vertelde dat et- van de 25,000 Aalstenaar, 12,500 door 't Bureel van Weldadigheid moeten on dersteund worden. Wat is er nu toch an ders te verwachten van den martelaar die door zijne Bisschop op hceterdaad van leugens werd betrapt. Zondag aanst. zul len wij de redevoering van M. Woeste raeèdeelen. Dotermarkt.- Heden zaterdag werden 980 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7550 kilos. Ekine «li'ukfeil is geslopen in den brief van den heer Goethals, stads- bouwkundige Sprekende dor onkosten van opbóiiwiDg van 't nieuw hospitaal staat er gedrukt 600,000,000 frauks, nu 't is 600 duizend fr. dus 000 te veel ge zet, 't gene bij de verbetering niet is be merkt geweest. Bij vergetelheid is de dag aan 't hoofd van ons blad van Donderdag niet veran derd geworden. Zondag is blijven staan eu 't moet ziju Donderdag 10 Januari 1895. AALST. Algemeen syn dicaat van Reizigers, Klerken en Patroons. Verplichtende algemeene vergadering der leden morgen zondag 13 Januari, om 11 uren's voormiddags, ten stadhuize, kleine trouwzaal. Land van Iticm. Zon dag aanat. 13 Januari, zal de tooneelkun- dige vereenigiug - Dc Burgersvrienden, van Antwerpen, den heeren leden van 't Land van Riem, eene prachtige vertoo ning aanbieden. Twee stukken zullen op gevoerd worden, namelijk De Familie Rantzau, beroemd tooneelspel in 4 be drijven en De Tenor is ziek, blijspel in een bedrijf. Orkest onder de leiding van den heer Gust. Paepe, bestierder van 't Land van Riem. Deze vertooning belooft iets buitenge woons te zullen wezen. Immers weinige dagen geleden voerden De Burgers- vrienden, n hier het drama Zwarte Griet meesterlijk op en zy genoten dau ook den grootsten bijval. Wie dus eenige avonduurtje» alleraangenaamst wil door brengen wone deze vertooning bij. De twee stukken zijn onder alle opzichten onberispelijk. Bureel om 4 1/2 uren.Gordijn 5 uren heel stipt. Prijzen der plaatsen Voorbe- houdene genummerde plaatsen, fr. 2,00; Beneden plaatsen, fr. 1,50; Balcon, fr. 1,00; Tweederang, fr. 0,50, In den morgend van 6 Januari 11. werd er ten nadeelo van Maria-Theresia Raes, wonende Scherre- straat, eene som gestolen van 3290 fr., bestaande meest al in stukken van vijf franks, waaronder eenige ongangbaar. Deze vrouw was bekend als eenig geld te bczitten.Dus zondag terwijl zij tor kerk was,is een dief bij haar binneu gedrongen, heeft hare kist opengebroken en den ponk geroofd. De dader is tot hiertoe aan de ieverige opspeuringeu onzer Politie ont snapt. Brandramp. Woensdag avond rond 5 uren is er brand ontstaan ter hof stede van Constantinus De Smet.landbou- wer, Moorselschebaan, Roozen. De hofstede met al de meubels, akker- alem eu oogst zijn totaal vernield gewor den. Alleen de koeibeesten zijn kunnen worden. De schade wordt berekend op 10 a 12 duizend franks. Alles is verzekerd bij de maatschappij De Vereenigde Ei genaars. De oorzaak is onbekend. Donderdag morgend had in de Ka mer de wedstrijd plaats voor de plaatsen van een werkelijken snelschrijver en een bijgevoegd en snelschrijver. Zestien mededingers hebben er aan deel genomen. M. Rcynaert, afgeveerdigde van Kor- trijh, heeft gedurende tien minuten af wisselend vlaamschen frausch gesproken, terwijl de greffier van de Kamer de taak van onderbreker vervulde. Verscheidene mededingers, die zich iu de onmogelijkheid bevonden in het vlaamsch te snelschrijven, zijn er van door getrokken. M. P.,gewezen policieofficier te Brus sel, had over eenige maanden den dienst verlaten en noch geene broodwinning gevonden. Hij leefde met zijne vrouw en vier kinderen op een ellendig zolder- kamerke der Magazijn straat. Dijnsdag avond werd de aandacht der geburen gaande gemaakt door het klagen en weeueu der kinderen, die in de kamer waren opgesloten. Ongetwijfeld waren de ouders afwezig. Een smid werd geroepen en men kreeg een erbarmelijke tooneel te aanschouwen, de kinderen zaten, weenend van kou en honger, dicht bij elkaar gekropen. Zij hadden iu twee dagen niet gegeten en hunne ouders waren henen gegaan, zeg den zij, zonder dat men wist waar. De policie heeft de arme kleinen naar een gesticht gebracht. Eene meid uit het hötel-Mcngelle, te Brussel, werd maandag door hare meesters uitgezonden om gazettc-n te gaan koopen. Op het oogenblik dat zij die wilde betalen, miste zij haren portemonnaie. Zij verdacht dadelijk eenen heer, die een oogenblik naast baar had gestaan, dien gestolen te hebben en volgde hem op. Zij verzocht eenen koetsier, den heer te hel pen aanhouden, waarin deze toestemde. De man protesteerde, doch 't hielp niet. Hij moest het rijtuig in en meè naar het policiebureelwaar hij zich deed kennen als zijnde baron B., een der achtbaarsto inwoners van de Lcopoldswijk. Na opge maakt proces-verbaal gingen de meid eu de baron beiden naar huis, doch een kwartier later kwam het meisje terug, om te verklaren dat zij haar portemonnaie iu de keuken van het hotel op de tafel had laten liggen Gedurende de verledene week ziju er te Oostende 119 sloepen binnengeko men, welke gezamenlijk 8,545 manden visch ter mijn brachten. De geheele op brengst bedroog fr. 62,750,90, verdeeld als volgt 77 belgische sloepen (6,257 manden) fr. 44,108,60 41 fransche sloepen (683 manden) Ir, 7,876,90 1 engelsche sloep 1,605 mannen) fr. 10,765,40. Binst het jaar 1894 heeft de visch- verkoop te Oostende ter mijne eene som opgebracht van 3,603,661,65 franken fr. 15,819.45 meer dan het vorige jaar 1893. In de maanden februari, april, juli, september, October eu december was er vermindering, gedurende de andere maan den vermeerdering boven de totalen van 1893. In dit totaal is begrepen 2,505,785 fr. van belgische sloepen. De fransche in voer bedroeg fr. 491,133,75 en de engel sche fr. 365,343,20. Ecne zonderlinge werkstaking. De nieuwe pachters der plaatsgelden op de merkten van Ronsse gingen op 2 januari zoo wat hunne rechten te buiten. De landlieden die met hunne waren ter merkt waren gekomen, protesteerden luid cu krachtdadig, doch de pachters luisterden niet. Nu woensdag 11. 9 januari kwam geeu enkel buitenmeusch naar de merkt te Ronsse en de pachters stonden nu te kijken gelijk 'nen uil op 'nen kluit. Men wordt nog eens verwittigd dat de postzegels der Antwerpsche tentoon stelling niet meer geldig zijn en op geene brieven of drukwerken mogen geplakt worden na den 1 januari 1895. Men kan die Aotwerpsche postzegels uitwisselen op al de postkantoren. De bevolking van Neerheylissem, Escmael en de omstreken is met grooten schrik bevangen. En niet zonder reden I want er wordt daar zooveel en zoo in 't groot gestolen dat men zeker is met eene gansche bende te doen te hebben. Ni.it lang geleden werd te Neerheylis sem de winkel leeggeplunderd van M. Gil lis, op eenen nacht werden voor 2000 fr. waren geroofd. Over drij weken was het mad. Anciaux die op haar kasteel van Wetsinghen, het bezoek kreeg der bende. Al de kleeren der damen en meiden, al de provisies welke in de keuken en den kelder voor- I handen waren, hebben zij meegenomen. Verleden week was het de beurt van i M. F. Van Goitsenhoven-Persoons, te Esemael. Hier is de bende zoo grof te werk gegaan dat zij een verhuiswagen aan de deur hadden staan. Het moeten man nen zijn die goed in de huizen bekend zijn, te oordeeleu op de manier waarop zij gehandeld hebben. Zij ziju in de keukeu gedrongen waar de sleutels hingen der andere plaatsen; zij hebben een geweer en kartouchen doen verdwijnen en een gansch varken gestolen dat gezouten was en er nevens een versch geslagen niet aangeraakt, meer dan honderd flesschen ouden wijn verdeeld en de gemeënere soorten laten liggen. De gendarmen van Thienen doen ieve rige opzoekingen, doch tot nu toe is niets gevonden. Sedert nieuwjaar heeft het parket van Bergen reeds driemaal onderzoek moeten doen naar erge feiten. Te Dour heeft een mijnwerker van Wihéries zijne vrouw eenen messteek in den buik toe gebracht Te 'Bois-de-Boussu werd een werkman door eene bende kwaaddoeners aangerand eu zoo zeer mishandeld, dat hij voor dood op do baan bleef liggen. Te Jemappes is een inwoner, men denkt uit wraak, aan de deur van eenen gebuur gekomen om, na geklopt te hebben, een revolverschot op hem te lossen, 't Gaat goed in die streek. Aanhouding van eenen valschmun- ter te Moscroen. Over een achttal da gen werd de policie verwittigd dat er val- sche stukken van 5 frank met de bceldte- nis van Napoleon en het jaartal 1870 in omloop waren iu den omtrek van Mos croen, eu voornamentlijk te Estaimpuis. Ter zelfder tijde vernam de commissaris De Roeck van Moscroen, dat de genaamde Felix Massct, rondleurder, wonende op het gehuchte Bas voissinage, in verschil- lige winkels van stad groote aankoopen deed van tinnen lepels. De kerel leefde met eene zekere Idalie Degroote. Vrijdag nacht trok dc commissaris van policie naar de woning van Masset en hield er de wacht. Rond 11 ure hoorde hij met eenen hamerslaan. Daarop sloeg hij de deur in, sprong binnen en betrapte den kerel op heeterdaad bezig met valsche stukken te verveerdigen. Masset de vrouwe en de zeven kinderen werden in hc-chtenis genomen een twin tigtal valachc stukkeu eu al het alaam werden aangeslagen. De valschmunster heeft volledige be kentenissen gedaan. Allen zijn in het gevang van Kortryk opgesloten. Krop. De eerste toepassing van het serum, heeft te Luik met goed gevolg plaats gehad op een driejarig kind voor hetwelk men geen hoop op genezing meer had het is volkomen genezen. Uit den trein gevallen. Uit An- derlues Woensdag avond kwam het zoontje van een genaamden Modest, een kleine jongen van eenige jaren, met zij nen vader terug van Anderlues naar Charleroi, met den avondtrein, eu wilde door de portel van zijn kompartiment kij ken. Plotseling vloog de deur open en het kind viel op de baan. De vader die in vreeselijken angst ver keerde, sprong op de baan. Gelukkiglijk bekwam hij in zijnen val geen letsel de zoon bad den schouder ontwricht eu had eenige lichte kneuzingen bekomen. De vader had ziju zoontje nauwelijks in de armen, als een trein van Charleroi in volle vaart voorbijstoomde. Men schrikt bij het gedacht dat, zoo het ongeval twee minuten later had moeten gebeuren, va der en zoon zouden vermorzeld geweest zijn. Een groot timmermanswerkhuis is op 10 januari te Hoei afgebrand. De schade bedraagt 40,000 fr. Geene onge lukken. —Moord op eene pastoorsmeid. Naar aanleiding van den moord op de meid van den pastoor te Habay-la-Vieille, wordt op de volgende manier vermeld, hoe de ver moedelijke moordenaar in handen van het gerecht viel. Eeu toeval is het gerecht op zonder- linge wijze ter hulp gekomen. M. Wildsohietz,hulppoiieiecommissaris te Aarlen, had opgemerkt dat een ge naamde Victor Rousseau uit Aarlen ver trokken was op den dag der misdaad. Dc persoonsbeschrijving van Rousseau komt overeen met die van den moorde naar. Rousseau had zich sedert naar Auseremme bij Dinant begeven, waar hii is aangehouden. J Brieven welke men op hom gevonden heeft, zouden zijne pliotighei.l hewiizen zegt men. J Rousseau is in tegenwoordigheid van talrijke personen gesteld, die hom zouden herkend hebben. i ~a jKEEUW entijs- Klopjachten in dc Ardennen. In de Ardennen wordt de overvloedige sneeuw te baat genomen klopjachten te houden op de wildé zwijnen, die in buitengewoon groot getal aanwezig zijn. b Tijdens eene enkele klopjacht bij Wor meldingen, heeft eeu jonge Luxembure- sche advocaat vier zwijnen gedood.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2