-M Donderdag 17 Januari 1893. 3 centiemen per nummer. 49*e Jaar 2947. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. 7 VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. en des Arrondissements Aalst Nuttelooze uitgaven. DE VROUW GELE HAREN. Dien Donche Een en ander. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de l'ost verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosien der kwilantiên door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, V 31, en in alle Poslkantoren des Land. tl - Cuïcjue siiuin. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 4,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lieeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. \oor de advertentfën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van diL blad. Aalst, den 16 Jan. l»ï»:>. Sedert dat er Socialisten in de Kamer zetelen, schrijft De Gazet van Lier schijnt men ontdekt te 'hebhen, dat er nuttelooze uitgaven gedaan, en dat daar aan paal en perk moet gesteld worden. Eerst cu vooral eenigen uitleg over het geen men door nuttelooze uitgaven ver staat. Ziin die uitgaven, welke niet onont beerlijk zijn, allen nutteloos Wel dan r bezondigt elkeen, in zijnen staat, zicli ■g daaraan. Waarom bier, koffijwijn, likeur 96 drinken, daar men met water zijnen dorst 10 kan lesschen Waarom zich voeden met lekkere Spijzen, daar droog brood, erwten 44 en boenen voldoen om den nooddruft te S3 stillen Waarom kostelijke en modische R klecderen dragen, daar men met eenige [!J wollen lappen zich tegen de koude kan 15 beschermen Waarom groot geld aan 12 meubelen besteden, daar men met eenige [0 ongeschaafde planken in deze behoeften |g kan voorzien Waarom rooken, van ge zelschappen deelmaken, naar bals en spektakels loopen, pleziereisjes doen, zich honderd andere uitgaven opleggen, daar men deze kan sparen, met. als Con- golezen te leven Er is meer, de wereld eischt dat men 17 uitgaven doe volgens zijnen stand, zoo ,23 niet, wordt men voor vrek en schrok uit- gescholden. Moet iemand, die twintig 41 duizend frank inkomen heeft, zoo karig leven als een werkman, die drij frank daags wint, wil hij niet beschuldigd wor- 30 den van nuttelooze uitgaven te doen Handel, nijverheid, kunst, alles, wat werk verschaft en 't leven veraange naamt, zou te niet gaan en verdwijnen, indien de uitgaven bij het volstrekt noo- dige bepaald bleven. Deze bemerkingen kwamen ons voor den geest ter gelegenheid van het beslag, dat over de dotatie van den Graaf van Vlaanderen wordt gemaakt. Wij stemmen in dat Z. K. H. zonder die 200,000 fr. 'sjaars zou kunnen leven, maar het is een gebruik iu de meeste mouarchieke landen, dat de leden hunner Koninklijke Familie begiftigd worden, en Belgic, dat er de middelen toe heeft, volgde slechts dit voorbeeld. Dus doende hebben de Kamers gcene nuttelooze uitgaaf gestemd, maar eeno akte van welgevoegelijkheid daargesteld, en tevens een blijk vau gene genheid aan ons vorstenhuis gegeven. En heeft België er bij verloren Als wij onze vorsten, die het grootste deel hun ner fortuin, in het land, ouder den man laten komen,"met de hoofden van zekere republieken vergelijken, die op mets deu ken dan om hen en hunne familien te verrijken, dan vinden wij een overgroot verschil in ons voordeel. MET -)■»(- 13e Vervolg. Straks vielen er uit den hemel eenige verstrooide druppels maar lol regen kwam het niet. De over laden wolk zeilden verder, om zich elders te ontlasten. Terwijl hij zoo voortwandelde. liet George Sallasli onwillekeurig zijne gedachten weer heen dwalen naar dc dame met het gele haar. Het was verwonderlijk, hoeveel belang hij in dit persoontje stelde... Maar lag er dan ook niet iets geheimzinnigs in do aanwezigheid van zulk eene verschijning, hier in dit doodschc ncsl van ceu Brumville, iu het midden van het slechte seizoen En wettigde haar hardnekkige 'I huishlijven niet de onderstelling, dat zij van bespiedende blikken wenschte verschoond to blijven... Tóch plachten vrouwen, die het beziens weerd zijn, zich in den regel niet aan de oogen barer medemensehen te ontlokken, terwijl bovendien, in dit bijzondere geval, het zorgvuldige coiffeur en de smaakvolle kleeding lot het vermoeden Hier komen wij de tweede opwerping tegen waarom twee honderd duizend frank toekennen aan eenen persoon Met deze som zou men een aantal huisgezin nen kunnen laten leven En men trekt, er het gevolg uit dat alle groote jaarwed den afgeschaft zouden moeten worden. Deze heet men wederom nuttelooze uit gaven. Maar zie de ongerijmdheid dezer hervormers terzelfdertijd vragen zij de verhooging van alle kleine traktementen. Om, in hunnen zin, nuttelooze uitgaven te vermijden, zouden de bedieningen slechts den minst mogelijken prijs mogen kosten. Nu, men weet of er liefhebbers zijn voor eene plaats, die openvalt. Om logiek te zijn, zouden zij dus, gelijk in de mijn op de vischmerkt, de plaatsen aan de meestbiedenden moeten toeken nen. Bleef dan af te wachten, of het algemeen belang er voordeel zou bij vin den, als de zaken door dusdanige beamb ten aan verminderden prijs waargenomen moesten worden. Goedkoop is niet altijd goede koop. Wij aanzien het als een plicht, in te gaan tegen drogredenen, die hunnen oor- sprong putten in afgunst, en iu de zucht om zich gemakkelijk populair te maken. Het is de collectivische strekking met eeue verschillende toepassing. Al de in komsten van den Staat zouden derwijze verdeeld moeten worden, dat eenieder er een gelijk aandeel iu had de doch zulke verdeelmg, evenals die der goederen, is eeue hersenschim, eene onmogelijkheid in plaats van iedereen gelukkig, zou men iedereen ongelukkig, door de gelijkheid, maken. Dit stelsel wordt dan ook alleen lijk vooruitgezet door mauneu, die alles het onderste boven willen werpen. Neen, alle eigendomsbezit moet geëer biedigd worden, zoowel het vaste goed en de broodwinning door erfenis of eigen werk verkregen, als de plaats of bedie ning, door vlijt of vernuft veroverd. Wat het gebruik betreft door iudereeu, in zijnen stand, van de middelen te maken waarover hij beschikt, daarin kan de wet niet tusschen komen, zonder het recht van eigendom te storen. Eu nochtans, wij weten het, van dit gebruik hangt groote- lijks de oplossing van het maatschappe lijk vraagpunt al Maar, wat de wet met vermag, kan het Evangelie, dat, ouder strenge bedreigingen, de bemiddelden dezer aarde het goed gebruik hunner rijkdommen oplegt. Het zekerste middel, in den tegen- wooidigen toestand, om de nuttelooze uitgaven te doen ophouden, is dus de So cialistische leerstelsels te versmaden en ons aan de leering vau Christus te hou den. Wij hebben bijzonderlijk dat schrijven vau onzen Confrater willen overdrukken, omdat de afschaffiug der groote jaarwed den ook een der stokpaardjes is van de zoogezegde kristcue volksiopperij iu ons Arrondissement. leitlücn, dat de draagster niet zou onverschillig was omtrent den indruk, op anderen door hare uiterlijke verschijning teweeg gebracht. Hij had haar slechts tweemaal zeer vluchtig aan liet venster gezien. Mocht hij haar maar eens tegru het lijf loopen Dan zou het hem niet moeilijk vallen op de eene of andere wij/.e een praatje aan te knoopen en zoodoende het ijs te breken. Hij kon bij voorbeeld de hoop uitspreken, dat zijn rooken haar niet hinderde dat de dampen zijner pijp niet tot hare kamer doordrongen. Inderdaad zou hij reeds den eersten dag deze bood schap aan Smith opgedragen hebben, indien hij niet steeds in dc hoop had geleefd, haar mondelings lolde persoon in kwestie te zullen kunnen richten. Doch. hoezeer hij ook op dc gelegenheid daartoe gewacht had, hel was vergeefs geweest. I e dame was van hare bovenverdieping gecnc enkele maal afgedaald. Hij zag op zijne horlogic en bevond dat hel tijd was nm terug te keeren. Dc wolken hadden zich in middels wat verspreid de zee was minder grauw, de hemel hier en daar wat blauwer geworden. Straks brak de lucht geheel en een verkwikke lijke zonneschijn lachllc over de aarde en glinsterde over de wateieu. Nu ook, omgekeerd zijnde, had hij den wind in den rug. m zoo ging het heel wat sneller ui hij het uitgaan. Het bleek hem dan ook dat h(j dslrekl niet zoo ver van de stad was, als hij had ge meend. In een kwarlier tijds kwam lijj alweer langs den Zondag laast in eeue voordracht gehou den door den eerwaarden Abt Daems, van het klooster te Tongerloo, riep deze zijii(! talrijke aanhoorders toe Patroons en meesters behandelt uwe werklieden juist of zij uwe santenwer kers waren, en gij, werklieden, ziet in uwc*n patroon uwen broeder. Vergelijkt deze vredeminnende woor den met de onophoudende verbitterende ophitsingen van den Almoesenier van Chipka 1 OliDien Donche In het publiek tor Kamer, uitroepen dat er, in Aalst, 15000 mlnschen onder steund worden door het Armbureel en alzoo het grootste deel onzer medebur- hers uitschelden voor bedelaars Oh Dien Donche Schrijven dat d'hecr Woeste, wanneer het. werkhuis Vaudersmisseu stilviel, op gelijken voet met. andere inschrijvers, 20IV. afzond, terwijl men te vergeefs den naam van Paster Daens zou opzoeken iu eene lijst om het beproefd werkvolk van dc jaren 1886 en 1891 ter hulp te komen. Oh Dien Donche Is het genoeg met het werkvolk te beklagen en crocodile-tranen tc storten over zijnen toestand zonder iets grondig aantewijzen om dien toestand to verbete ren Oh 1 Dien Donche In de Kamer, onze uijveraars doen doorgaan voor hartelooze personen die aan hunne werklieden, een gering en onvoldoend loon betalen, is dat deftig en eerlijk? Oh Dien Donche Aalst uitschelden voor eene doodarme en zodelooze stad, is dat het werk van iemand die zijne geboorteplaats bemint Oh Dien Donche Het hazenpad kiezen wanneer er in de Kamer moet gestemd worden om den verkoop van zedelooze gazetten in onze reizigersstatiën te beletten,is dat priester lijke heldenmoed Oh Dien Donche Zijn de Kiezers van Burst en Moorsel nu verheven en vereerd door hunnen Volks vertegenwoordiger, na zijne verklaring in de Kamer gedaan, over dc overgrootc hoeveelheid margarine, welke wekelijks iu hunne gemeente toekomt on dient tot vcrvalscbing der boter? 'Nici te verwarren met paster Damsin den naam van dezen held staat eeu ek.nekes zoo men Ie Aalst zegt. vuurtoren. Vlug stapte hij langs het terras. De lucht had zijnen eetlust geprikkeld en hij verlangde naar zijnen lunch. Toen h(j aan de trappen gekomen was, die naar het strand afwaarts voerden, bemerkte hg plotseling eene dame. Zij droeg ecnen schooueu ulster en een elegant hoedje, dat kwalijk uit ecnen Brumviller mo dewinkel afkomstig kon zijn. Toch herkende hij niet terstond mevr. Fleming, want een blauwe sluier bedekte haar gelaat en gedecl-' lelijk ook haar gele haar. Zij hield een sterken para plu in dc hand en was blijkbaar gaan wandelen. Mo gelijk had zij hem gezien doch. zoo ja, dan verkoos zij het niet te laten blijken, want zij bleef, terwijl hij haar voorbijging, haren rug naar hem toegekeerd houden. Tot geenen prijs wilde hij zich deze gelegenheid laten ontsnappen. Hij ijlde terug naar de Marina Place, liet zijne kamerdeur bair open, stelde zich op den uitkijk en spitslc lijn oor op het opengaan van de straatdeur. Smith, die de lunch kwam opdienen, wilde een praatje aankooopen, doch Saltash gaf hem nauwelijks antwoord, zoodat de goede man eindigde met zgnen mond Ie houden. Eindelijk was de tafel gedekt en Saltash zette mes en vork in een mslschen biefstuk. Smith, zich van zijne taak gekweten hebbende, verwijderde zich en sloot als een man die manieren geleerd heelt de kamerdeur zorgvuldig achter zich. Nauwelijks Oh Dien Donche! Zien wij nu de pachten afslaan, de dag- huuren vermeerderen, het werk herne men, de pinten bier en de patacons gene- ver aan eenen halvcn kluit, reizen wij nu kostelooo op de spoorbanen Oh Dien Donche Wie wordt er in de Kamer bij de kraag geklampt, duchtig geschudt, en 't bolle ken zonder zeep gewasschen, voor al zijne leugens, en wie blijft, 't mondje gesloten Oh Dien Donche! Wie, wie.... maar genoeg voor heden, aan eenieder den vriendelijken goeden dag en tot wederziens. 1 SD» «»n <l<! «lood van ïl. Jesiis-Chrialtis. Hetjaar 1895 biodt eene sterrekundige merkwaar digheid aan. Op Goeden Vrijdag, zullen de sterren, die zich rond de zon bewegen, den zelfden stand hebben dien zij hadden op den dag van den dood van Christus. Het is de eerste maal sedert 1862 jaren dus sedert Christus dood, dat zij zich in diou zelfden stand zullen bevinden. Dus, op aanstaaudcu Goedou Vrijdag, om J uren 20 minuten namiddag, zal de maan voor het gesternte "dekorenaar der Maagd komen on ze gedurende een uur verduiken. Wij lezen in Het Handelsblad SBurgcrlijlic hegralenis. Men zendt ons liet volgende, met ver zoek van opname Over eenige dagen overleed de zuster van eenen professor van een onderwijsge sticht, en werd binnen den gewonen tijd burgerlijk begraven. 't Verwonderde mij niet weinig, de lijkkoets zonder kruis te zien wegrijden met het overschot eener vrouw, die el keen als zeer godsdienstig had gekend, die zelfs deelmaaktc van eene voorname vrouwen-congregatie Daar schuilt iets dubbelzinnig achter. -Ik kwam weldra tot de overtuiging.dat ik hier nogmaals te doen had met eeno van die burgerlijke VRIJE begrafenissen, waarvan de geschiedenis der laatste jaren er op bet, gebied dor gewetensvrijheid zooveel had aan te stippen. Zooals ik reeds de eer had u te zeg gen, was de overledene eeue zeer god vruchtige vrouw. Maat zij woonde bij ha ren broeder in, en deze hield, zegt men, onvorbidderlijk den priester van het lij- donsbed der brave ziel verwijderd. Is het zóó dat liet liberalism de ge wetensvrijheid verstaat - echter was hij weg, of Saltash stond op, smeet de deur wijd open, en zette zich achter haar opnieuw in hinderlaag. XI. Dc gloei van een vlammend haardvuur vergulde de kamer cn verlichtte het gelaat van George Saltash, terwijl hij daar, na hel haastige voltooien van zijn eenzaam maal, het opengaan der straatdeur zat af te wachten. Het was een zeer-aangenaam gelaatniet juist schoon in den strikten zin van het woord, maar wat men noemt knap, en innemend. De oogen waren van cm helder grijs, dc neus recht, de mond Hink gesneden, bet haar donker blond, niet ccnen knevel ietwat lichtere spelling. Zgne tint was wel is waar niet zoo frisch als zij voor zijne ziekte was geweestdoch men kon wel zien dat deze bleekheid slechts van voorbijgaanden aard was en dat een krachtig gestel al spoedig weer den blos op zijn kaken hernieuwen zou. Zijn klein, welgevormd hoofd rustle op eenen ste- vigeii hals cn een paar breede schouders terwijl ook de overige lichaamsbouw aan kracht niets te wenschen overliet. Voegen wij hierbij nog, dat de jonge man ijdel ge noeg was om aan zichzelven de noodige zorg te wjjjtn, dat hij altoos puntig gekleed ging en zelfs te Bruuiville zijn scheermes geen enkelen morgend ongebruikt liet Kiezing te Thuin. De socialisten behalen opnieuw de zegepraal, doch zij hebben haar te danken aan de ondersteuning der liberalen. Socialist Berloz is gekozen met 22,732 stemmen; M.Derbaix, katholiek, bekwam er 20,938 cn M. Haye, kristeue demo- kraat 1025. Het verschil is gering gelijk men ziet. Zoo veel te schadelijker is de houding der liberalen die talrijk voor den socialist hebben gestemd. Zonder die liberale hulp kou de socia list nooit gekozen worden. In de kiezing van 14 October bekwamen de socialisten slechts 11,000 stemmen, de katholieken 18,500 en de liberalen 17,000. De uitslag dezer kiezing toont ons aan dat de liberalen, altijd meer en meer naar 't socialismus overhellen; zij kunnen hun nen haat tegen den Godsdienst niet over winnen en hun wachtwoord blijft Nog liever turk dan papist 't is te zeggen, noch liever gekozen voor een vijand van rust en orde, van vader land en koningdom, van eigendom en huis gezin dau voor onzen vijand, den katho liek. De socialisten hebben eene ongoloof- lijke werkzaamheid-getoond gaven tot 60 meetings op eenen zondag. Nog- tbaus de katholickeu zijn niet werkeloos gebleven en verscheidene katholieke le den der Kamer traden iu de meetingeu als redenaars op. Deze kiczing is eene les voor ons, ka tholieken; zij bewijstdat wij, nergens op onze beide ooren mogen slapen, dat er eene gestadige werking hoogst noodzake lijk is. CO AGO. De Mouvement géographique deelt eenige bijzonderheden meê over den aan val op den post bij Cétéma aan den rech teroever van den Boven-Oebangi, dio op 18 september door de inboorlingen is uitgeplunderd. Te Cétéma bevonden zich drie Europeanen MM. Péne, agent van het huis Daumas tc Parijs, Guilloreer, sergeant in franschen dienst, en Van Zuylen, agent van een hollandsch han delshuis. Niets deed eenen aanval van de zijde der inboorlingen verwachten. De Senegalsche troepen, die met de bewaking van den post waren belast, arbeidden aan den bouw van eene woning onder toezicht van sergeant Guillorcer, toeu zij plotseling werden aangevallen en gedood.De sergeanten M. Péne vielen eveneens als slachtoffers der inboor- liugen. M. Van Zuylen gelukte er in te ont vluchten. De woningen die zich in den post bevonden, werden verbrand, de voorwerpen van weelde meêgenomen. dan kan men zich zoo ongeveer vo irstellen dat liet geen terugstootend manspersoon was. die daar zoo aanstonds van zijne tafel opsprong, toen hjj ein delijk den sleutel hoorde in het buiteuslot steken en dc voordeur op hare scharnieren piepen. Het echtpaar Smith achtte zijne huurders hoog genoeg, om hun eenen huissleutel toe te vertrouwen. Bijgevolg kondigde geen helgcklingel mevrouw Fle ming's thuiskomst aan. Hierop was Saltash overigens voorbereid geweest. Hij hield den knop zijner deur in de hand, zich gereed houdende om naar buiten te schieten, zoiidra de dame zijne kamer passeeren zou. Zijt gij dat, SmiUi nep hij, toen hjj hare stap pen hoorde naderen. Met een trad hij dc gang in en speelde niet zonder talent de rol van verbaasde, toeu hij niet Smith, maar dc dame van de bovenkamers ontwaarde. Yerschooning stamelde hij. (k meende dat ik Smith had hooreu binnenkomen. De dame neigde, als om met zijne verontschuldi ging genoegen te nemen. Ik was hel, zegde zjj. ■Saltash had eene gewaarw ording alsof hij zich vaag herinnerde deze stem wel eens meer te hebben ge hoord. Het was in den gang min of meer duister. Het venster hoven de deur was voorzien van nage maakt gekleurd glas, dat het licht dempte en op alles valsche tinten wierp. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1