Van tak op tak. Allerhande nieuws. Kapitein Deeazes, die zich te Mobaje, betond, zond onmiddellijk na de ont vangst van het bericht troepen af, om Abiras te onderwerpen, de orde te her stellen en het verkeer op de Oebangi te beschermen. De Fransche bevelhebber heeft maatregelen genomen, om den post zoo spoedig mogelijk weer in bruikbaren toestand te brengen. Verscheidene dagbladen deelen meê dat doktor Jacquemin, die een jaar gele den zijne vrouw vermoordde en tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, doch daarna in 't zothuis te Doorniik ver bleef, zou in vrijheid zijn gesteld. M. Jacquemin zou zich thans te Ècbternach in Hollandsch Luxemburg bevinden en kortelings trouwen met eeuc juffer van Trier. Indien het feit echt is, zal men met ons moeten bekennen dat zulke al te vroegtijdige invrijheidstelling niet van aard is om den eerbied voor 't Gerecht onder 't volk te doen aanwinnen. Die joden 1 die joden I... De oolijke smouzen die zich overal maar tusschen foefelen waar er geld in te palmen is, hebben nu meer gebruik gemaakt van 't nieuws aangaande de overname van den Onaf hankelijken Congostaat door België om zijno actiën te doen rijzen. Aldus won een joodsche bankhuis in twee dagen 750 duizend franks. Nu de al te licht geloovige ligden ziju weêr eens gefopt want de Congoleesche actiën zijn ook aan 't dalen. Sterk.Ja, sterk, dat is de jene ver, zegt de heer G. H. Vander Voort. Gij moogt een held zijn en een reus. Waag u aan hem, en hij werpt u in het slijk. Sterk, ja, sterk is hij: Welke banden zijn in de wereld ster ker, dan die, welke de natuur en de gods dienst hebben gesmeed tusschen man en vrouw, tusschen vader en kinderen Welnu die banden kan hij breken, de sterke drank Van den echtgenoot maakt hij een beul voor de vrouw. Van den vader maakt hij een beul voor de kinderen. De overname door België van den Onafhankelijken Congostaat is van het allergrootste belang voor ons neen, nooit heeft de wetgeving een zoo gewichtig vraagstuk moeten oplossen sedert 1830. Wel beweert men dat het zwarte land onschatbare rijkdommen bevat. Niemand twijfelt er aan,doch de kwestie is en blijft Hoe zullen wij, Belgen, die schatten ver overen. Z. M. Leopoid II heeft reeds aan de beschaving van Congo het grootste deel zijner persoonlijke fortuin opge offerd, de Belgische schatkist heeft reeds millioenen verschoten en nu zou men Congo aan België willen hechten, in andere woorden,er eeneBelgische colonic van maken en dit zes jaar vóór den be paalden tijd. Men weet immers dat, uit kracht des testaments van Leopold II, België het recht heeft Congo over tc nemen in 1900. Wat ons betreft wij aanschouwen die inlijving van Congo bij ons land, als hoogst gevaarlijk voor onze financiën. Congo zou Toor ons een mon ster wezen dat millioenen en millioenen kan verslinden. Die millioenen zullen hier beter kunnen gebruikt worden, ten voordeele van Landbouw en Nijverheid, 't is te zeggen, tot bevordering der open bare welvaart. Het Fransch ministerie is weêr eens naar de maan alle drij of vier maandeu een nieuw ministerie dat is de mode geworden in Frankrijk. De evenredige vertegenwoordiging zou die mode in Bel gië ook invoeren. Le Patriote van heden deelt meê dat de martelaar zeer welsprekend is geweest to Verviers alwaar hij eeue voor dracht hield in 't lokaal der demokratcn. Wie den zang van dien raren vogel kent, zal met ons zeggen Wat moet men te Verviers licht te vrede wezen.... maar ook Patriote Voor 't vet en voor 't smeer likt de kat den kandeleer. Dendergalm valt beleedigend uit tegen de Leden van ons Armbestuur. Volgens 't liberaal orgaantje worden er lieve kinderen gemaakt en zouden som- - uiige lieden mild ondersteund worden, - alhoewel zij dien onderstand niet - noodig hebben, terwijl anderen, die a aan alles gebrek lijden niet** of met b moeite een kleintje bekomen En Dendergalm voegt er eindelijk bij dat het Armmeesters zijn zonder hart die aldus durven handelen. Wii betwisten niet dat er in een zoo uitgebreid bestuur een misbruik zou kunnen bestaan, namelijk, dat iemand diegeenen onderstand noodig heeft er toch eenen geniet. Doch wij zeggendat hij die met dit misbruik bekend is, in geweten is gehouden, het bekend tc maken aan wien t behoort, opdat er een einde aangesteld worde. Het verzwijgen is hoogst af te keu ren, omdat men door zijne stilzwygend- heid toelaat dat er een oprechte diefstal ten nadeele van de ware armen bij voort during kan gepleegd worden. Indien de schrij velaar van Dendergalm geen man zonder geweten en zonder hart is, dan zal hij 't feit aanklagen aan wie 't behoort. Wij mogen het hem verze keren, men zal er hem dankbaar over wezen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Mostaardvervalsching. Een konink lijk besluit, zaterdag in den Moniteur verschenen, regelt de voorwaarden, in welke de verkoop, Terzending enz., van mostaard moet geschieden. Werk der brooden van den H. Antonius, gevestigd in de Arme Klaren. Voor een vierde maal dezen winter, heeft Zondag laatst, eene groote en schoone brooddeeling plaats gehad aan de menigvuldige leden van het Genoot schap der Christene Moeders. Zij is opnieuw dank te wijten, aan het werk der brooden van den H. Antonius van Padua, door wiens machtige voorspraak men zoo veel wondere gunsten en zelfs gratiën, in hopelooze toestanden bekomen heeft. - Maatschappij De ge- icezen Weesjongens. Openbahe Voonnii.\CHTop Zon.lag 20 Jan. 1895, om 4 1/2 uren namiddag, ter esta- minet Café Mina ril, door den heer F. J. Janssens, van Antwerpen, Voor zitter van den Algemecnen Wcezenbond van Belgiëter gelegenheid der benoe ming van den heer Albert Mertens, tot Lid van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen. Onderwerp Het lot der Weezen. AALST, Di'ïtiidmmp. Zaterdag avond rond 6 uren is er brand ontstaan ter woning van M. Petrus Van den Bergh, herbergier en kousen- breier, Denderstraat, Het vuur was ont- staau, men weet niet hoe, in een ka mertje, alwaar saai en katoen wordt ge- bergd. Bij den beginnen was de brand onbeduidend en had er zeer spoedig hulp kunnen opdagen, voorzeker zou men hem bijna in zijnen oorsprong hebben kunnen uitdooven. M. Brendonck, ma chinist-instructeur, kwam op een geluk kig gedacht, dat nogthans op 't oogenblik niet spoedig kon uitgevoerd worden. Hij vroeg oorlof aan den heer ingenieur om, bij middel van het voedingstelsel waar mee men het water in den ketel der loco motieven spuit, het water dat zich in den tender van het locomotief-planton be vond, op den brand te mogen spuiten. Dit werd hem toegestaan Nu daar er op dit uur een groot verkeer in de statie heerscht door de aankomende treinen, kou M. Brendonck niet dadelijk aan het werk gaan. Eindelijk kon het locomotief-plan ton in de nabijheid van den brand ge plaatst worden en werden er 7 kubieke meters water op 't vuur geworpeu. Dit was onvoldoende maar het bracht mach tig veel bij, om te beletten dat het vuur eene grootere uitbreiding nemen kon. Zonder die medewerking van M. Bren donck, zouden wij voorzeker grootere on heilen te betreureu hebben gehad. M. Brendonck verdient dus den grootsten lof en dankbaarheid. Ons vrijwillig Pompierskorps verscheen nogthans zeer tijdig op 't ramptooneel doch bij gebrek aan water, kon het niet dadelijk met goed gevolg aan 't werk gaan. Men zocht eerst water ter aanpalende brouwerij, doch men vond het niet in de noodige hoeveelheid en men was ver plicht water te nemen uit den brand put op 't Esplanade-plein. Het vroeg tijd en midderwijl had het verslindeud ele ment zyn verwoesting voorzettende, de stalling aangetast der woning van de W* Callebaut, herbergierster en vrachtvoer ster. Een tamelijk groote hoeveelheid hooi en strooi gaf voeding aan 't vuur en de blussching ging dau met zekere moei lijkheid gepaard. Onze pompiers wa ren verplicht de muren in te stooten om den brand tc beperken, 't Was midder nacht wanneer zij het ramptooneel verlie ten. De schade wordt berekend op 2500 franks door verzekering gedekt. De oor zaak blijft onbekend. Itijuielen. Er wordt aan de houders van rijwielen herinnerd dat, luidens de bewoordingen der provinciale verordening van 1 December 1892, zij gehouden zijn voor het einde der maand de verklaring van hun rijwiel te doen ten bureele van den ontvanger der recht- streeksche belastingen van het gebied, bij gebrek hieraan zij zich in gevaar stellen de straf te ondergaan bedreigd bij het 2' alinea van Art. 9 van beroepene verordening, te weten eene boete van vijf maal de belasting ongeminderd het gesmokkeld recht en de kosten. Volgens den C'ourrier zal het gou vernement binnen kort een koninklijk besluit openbaar maken, waardoor de handel en fabrikatie geregeld zal worden van den seruis, eone der meest ongezonde nijverheidsvakken voor de werklieden. Zij wil hangen. Eene vrouw, door de politie van heel Brussel gekend, om hare bijna voortdurende dronken schap, was over eenigc dagen aangehou den en in eene cel van het policiebureel opgesloten. Een agent, zuchten en klagen hoorend, ging naar de cel en zag de vrouw, die zich geheel ontkleed had, aan hot slot der venster hangen. Hij sneed haar af en zij werd naar het gasthuis gebracht, dat zij verleden don derdag geheel hersteld verliet. Doch zij begon op nieuw te drinken, werd weer aangehouden, op nieuw opge sloten en, op nieuw vond men haar han gende aan het vensterslot. Zij werd andermaal afgesneden en thans wordt zij nauwkeurig bewaakt. Het ijs van Terkamcnbosch, is 8 tot9 centimeters dik. De schaatsenrijders zijn in den hemel. Hoe barbaarsch en onmeedoogend sommige menschen kunnen zijn, blijkt uit het volgende, dat wij lezcB in een blad van Gent- Slachter Adolf S... is vrijdag eenen aardigen toer tegengeko men. Bij het uithalen van een varken is de steert van het levende dier uitgescho ten en bleef in handen van den slachter, terwijl het varken zegepralend op de vlucht ging. De volle steert van het le vende zwijn is gratis te zien voor alle lief hebbers van rare dingen, ten huize van voormelden slachter en zal maandag na middag onder de klanten verlot worden. Fonsenblad Schrikkelijk ongeluk. Pen kolonel overreden. Wie in onze wereldtentoon stelling de belangwekkende militaire af- deeling bezocht, heeft hulde gebracht aan het iurichtingscomiteit, waarvan luite nant-kolonel Perier, van het 5* artillerie, de ondervoorzitter was. Bij de laatste promotie was deze laat ste tot kolonel bevorderd en hij zou mor gen als zoodanig in dienst gaan. Kolonel Perier scheen sedert eenige dagen lijdend, aan zwaarmoedigheid on derhevig en zaterdag zag men hem, kort na 10 uren gedurende eenige minuten op het gaanpad, binnen de statie van Ber- chcm, heen en weer wandelen. Van te voren had hij reeds eenigen tijd gerust, leunend op den paal naast het barreelwachtersbuisje en nu zag men hem van tijd tot tijd de hand aan het hoofd brengen, of tegen de kolommen van de loots rusten. Hij droeg een versleten uniform, ver sleten schoenen en was ongewapend. Eensklaps werd de trein van 10 uren 32, naar Gladbach, gesignaleerd. Kolonel Perier wilde den ijzerenweg overstappen, doch in 't midden der twee banen geko men, bleef hij een oogenblik staan. Hij viel en werd door den trein overreden. Zijn hoofd was als vermorzeld, een zij ner armen was afgereden en de plaats waar het drama gebeurde, was een waar bloedbad. Kolonel Perier was een verstandig, al gemeen geacht en braaf officier en men begrijpt dus welke opschudding dit onge luk moet maken in de stad en in Ber- chem, waar hij met zijne vrouw en kinde ren woonde. Men zegt dat hij een huis ging zoeken in de wijk Zurenborg. (Handelsblad). Een erg ongeluk had in de statie van het Land van Waas plaats. De arbei der Arthur Lardinois, die met andere werklieden bezig was manden in een schip te laden, op de wijze zooals met el kaar bollen kaas toewerpt, verloor het evenwicht, viel in de Schelde en ver dronk. De man woonde in de Bogaard straat, te Antwerpen, was getrouwd en had vier of vijf kinderen. Water en microben. - De Chronique verhaalt eeae kostelijke historie, gebeurd in oen groote gemeente. De Burgemeester ontving klacht op klacht van eenen inwoner, huurder van een huis, waarvan de eigenaar een groot geneesheer is. De inwoner kloeg over het water en de burgemeester bevool ontleding. De con- slusies van het ontledingsbureel waren schrikverwekkend, het water krioelde van microben. Wat te doen De geneesheer-eigenaar laat de waterleiding leggen, maar zon op wraak. Eenige dagen later stuurde hij ter ont leding eene nieuwe flesch, met verzoek van ontleding, daar ook dit water schreef hij, hem verdacht voorkwam. En weet go wat de chimist antwoordde? Dat dit water nog meer microben be vatte en men het seffens moest vervangen door stadswater, zooals herhaaldelijk door de overheden was bevolen. Welnu, 't was het stadswater II! Zondag raorgend ten 4 ure, zijn twee mannen en eene vrouw in de kapel van het klooster te Pitthem ingebroken zij hebben al de lessenaars opengepraamd eu al wat zij krijgen konden, medegeno men. De politie heeft een der plichtigen kunnen aanhouden. Een jongman, J. Cagnie, 32 jaar oud, die zich woensdag op het ijs der vaart van Iseghem naar Ingelmunster gewaagd had, is er doorgezakt eu ver dronken. De gezonheidstoestand van M. Frère- Orban, alhoewel niet wanhopig, is voort durend onrustbarend. De achtbare staatsminister heeft van zaterdag tot zondag eenen slechten nacht gehad. M. doktor Nyssens, heeft een kind van M. Severyns, brouwer, te Maeseyck, hetwelk de kropziekte had in den hoog- sten graad, op eenige dagen -tijds totaal genezen met het nieuwe geneesmiddel serum n genaamd. Drie inspuitingen waren slechts hiertoe noodig. En zeggen dat deze vreeselijke ziekte, welke als on geneesbaar aanzien werd, sedert tal van jaren zooveele duizenden kinderen heeft weggerukt. M. doktor Quixer is er ook reeds in ge slaagd genezingeu te doen met het hier boven vermelde geneesmiddel. Een arme werkman van Borlé, de genaamde L., had zich trachten van de ratten te ontmaken door stukjes brood met phosphoordeeg bestreken, hier en daar in zijne stallen te verbergen, 's An derendaags voud hii zijn vet zwijn voor den trog waarin de ratten waarschijn lijk een stukje van 't gevaarlijk brood hadden laten vallen dood liggen. Meermaals en onlangs nog den 2 april 1892, werden in het Belgisch Staats blad berichten ingelascht ten einde het publiek te waarschuwen tegen pogingen tot aftroggelarij, uitgaande van zooge zegde Spaansche staatkundige gevange nen. Daar deze bedriegelijke handelingen opnieuw zeer menigvuldig geworden zijn, komt het nuttig voor de wijze te herinne ren waarop de daders gewoonlijk te werk gaan. In eenen brief, uit het buitenland ge zonden, vertolt een zoogenaamd gevan gene dat min of meer romaneske omstan digheden hem gedwongen hebben op eene plaats, die op zeer onbepaalde wijze wordt aangeduid, aanzienlijke sommen gelds of kostbare juweelen te verbergen. Hij doet aan den bestemmeling van den brief het aanbod hem in gelegenheid te stellen om dien schat terug te vinden en hem een deel ervan af te staan. Niettemin eischt hij, bij voorbaat, onder verschil lende voorwendselen, eene som gelds die naar eene door hem aangeduide bestem ming dient opgestuurd te worden. Ounoo- dig daarbij te voegen dat, wordt die som verzonden, de gevangene geen teeken van leven meer geelt. De personen, die aanbiedingen van zutken aard ontvangen, worden aanzocht de brieven (met hunne omslagen) aan de politieoverheden der gemeente of aan de rechterlijke overheid te laten geworden. Karei de Groote in proces. De beeldhouwer Jehotte, die het standbeeld van Karei de Groote verveerdigde, dat te Luik is opgericht, spande tegen de stad een proces in, omdat deze voor het voet stuk eene steensoort had benuttigd, die tegen ons klimaat niet bestand is en zoo zeer afbrokkelde, dat er op een gegeven oogenblik ongelukken te vreezen waren. Men kwam, na 14 jaren procedeeren tot eene overeekomst; een nieuw voetstuk werd in aanbesteding gesteld en de uit voering werd toegewezen, niet aan den laagsten inschrijver, eenen aannemer van Brussel, maar die te Luik nog andere werken uitvoert. Nieuwe moeilijkheden aangezien de bestendige deputatie weigerde de beslis sing de stad goed te keuren. De stad van haren kant zondt eene pro- testatie naar het gouvernement, tegen de beslissing der deputatie. Hoe dat zal afloopen kan nog niemand voorzien, want het zou niet te verwonde ren zijn, na de heslissing van de regee ring, dat een der aannemers een proces inspande. De persoon, die aangehouden is, onder verdenking van moord op de pastoorsmeid te Abbay-la-Vielle, schijnt inderdaad de plichtige te zijn. Verschei dene getuigen hebben hem herkend. Hij stond op trouwen met een meisje van deze stad, aan welke hij 3000 franken beloofde op den dag van het huwelijk. De notaris welke het geld in handen had, weigerde echter het af te leveren, 't Valt nu te onderzoeken of hij, door het plegen eener misdaad, zich geld socht te ver schaffen. Rijtuigen. De eerste rijtuigen waren voornamelijk uitgeholde boomen zonder wielen, door de ossen of andere dieren getrokken later werden er eerst twee daarna vier wielen aan bevestigd. De rijtuigen der Scythen waren van zes wielen voorzien. De romeinen hadden zestien of zeven tien soorten van rijtuigen, die elk een verschillenden naam droegen. 't Sierlijkst was de carpentum, die ge woonlijk alleen door vorsten gebruikt werd. De curraca en de pilentum, waren rij tuigen met vier wielen, die door muilezels getrokken werden zij waren bestemd voor aanzienlijke personen. Zij hadden ook kabriolets en kalessen met een paard bespannen, zooals men die op oud monumenten vindt. De koningen uit den ouden tijd lieten zich meestal rijden in een soort van een voudige kar met vier wielen, die door vier ossen getrokken werd. De eerste publieke rijtuigen, huurkoet sen, zag men in dc landen van Europa eerst in 't begin der zeventiende eeuw, terwijl de zoogenaamde diligenciën eeni ge jaren later in gebruik kwamen. Sinds dien tijd is de vorm en inrichting belang rijk verbeterd. Doode leeuwerikken. In den win ter worden er op de Londensche markten dagelijks 20,000 of zelfs 30,000 tot 40,000 doode leeuwerikken verkocht. Vliegen met een anders pluimen. Een rijk eigenaar van Rijssel heeft zich als een onuoozel kieken laten pluimen door eene juffer, met welke hij kennis had gemaakt zondag morgend in het lo kaal Botte de Paille, rue de la Barre, te Ryssel. De juffer had eene sterk vlaamschen tongval eu scheen zoo wat 30 jaar. In den namiddag was de kennismaking zoo ver dat, rond ten 5 1/2, beiden den koffie gingen drinkon in het koffiehuis Dayez. Ten half zeven kwam de man bleek als de dood geloopen, roepende Ik ben be stolen Inderdaad, mejuffer had den akkelaar een slaappoeier in den koffie geworpen en, toen hij snorkte als eenen os, ge pluimd zooajs die soorten van jufvrouwen iemand pluimen kunnen. Onder andere is zijnen portemonnaie met 350 fr. en zijne horlogie gaan vliegen. In de kamer vond men nog een pakske inhoudende wit peeier dragende het eti ket van eene apotheker uit Antwerpen. Van dc juffer is geen spoor meer te vinden geweest en zij zal denkelijk reeds lang over de Belgische grens zijn. Dat komt er van als men galant wil zijn! HOLLAMD. IJs-ongclukken. Eeu zoon den van landbouwer B., te Spierdijk, is bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Donderdag zakte een kind te Binnen- wijzend (gem. Westwoud) door het ijs en verdronk, eu vrijdag namiddag werd een jongeling K. A., oud 28 jaren, het slacht offer van zijne onvoorzichtigheid. Op de Lutjebroekerweel rijdende, zakte hij door het ijs en verdween in de diepte. Ofschoon men zijn hulpgeroep hoorde, was geene redding mogelijk. Op de rivier van Rotterdam tot zee, zegt de N. R. C., is veel zeer licht drijfïjs, wat de buitenlandsche scheepvaart niet hindert. De betrekkelijk strenge vorst, die zondag gedurende eenige uren van den dag heerschte, -heeft ten gevolge gehad dat het ijs op de rivieren weer aanzienlijk vermeerderd is. De rivier voor de stad en de Kil waren heden over de halve breedte, de Oude Maas over de geheele breedte met drijfïjs bedekt. Een der bootjes van den dienst Dordrecht-Oud-Beierland bleef maandag morgend op de Oude Maes eenigen tijd in het ijs steken. Maandag morgend was by Enkhuizen zoo ver het oog reikte, de Zuiderzee met ijs bedekt. Uit Harlingen Het vaatwater van hier naar Leeuwarden kan thans door de vorst der beide laatste nachten en do zondag gevallen sneeuw als gesloten beschouwd worden. De stoombootjes in dagelijksclien dienst naar Sneek en Leeuwarden staak ten heden ook tijdelijk den dienst. De zondag morgend naar Amsterdam ver trokken stoomboot Leeuwarden 4, kapi tein L, Brommer, moest wegens het vele ijs ter hoogte van Hindeloopen naar hier terugkeereu. Tram ongeluk bij Wageningen. Nabij Wageningen had zondag morgend, op de tramlijn van de Staatsspoor naar Eede, eene botsing plaats tusschen eene losse locomotief en een locomotief met personenwagen. De losse locomotief had als 2" machicn gediend om vorige tram door de sneeuw te Bennekom te brengen. Op de plaats waar de locomotieven met kracht tegen elkaar inreden, zijn twee scherpe bochten in de lijn; vandaar dat er geen sprake kon zijn van remmen. Beide hadden de stoomfluit laten hooren, doch waarschijnlijk omdat beide te gelijk floten, was dit niet opgemerkt. Met zulk een hevigheid kwameu de machienen te gen elkaar in, dat beide, evenals de per sonenwagens, geheel onbruikbaar zijn ge worden. Niettegenstaande zich op de losse ma chine 5 personen bevonden en er onder andere in do tram 4 passagiers waren voor Amsterdam, zijn er in het geheel maar 5 gewond, waaronder den brie ven drager. Een machinist en één passagier zijn zwaar gewond, naar men echter hoopt niet levensgevaarlijk. FKAAKHIJK. Alweer wat nieuws. Door een Franschen ingenieur, Bazin genaamd, is een schip uitgevonden, dat bestaa^ uit een groot platform, waarop de kajuiten voor de passagiers, de hutten voor de ekwipagie, de machinerieën, enz., zijn aangebracht en dat gedragen wordt door zes wielen van 9 meters middellijn, die het oog boven den waterspiegel houden. Het schip zal dus over het water rijden als een wagen over den grond en zal, volgens de berekeningen van den uitvin der, gemakkelijk eene snelheid kunnen bereiken van 60 kilometers per uur. Als 't maar waar is Ontploffing te Parijs. Eene bom is zondag avond, kort voor middernacht gesprongen voor het huis, rue Monceau 65, te Parijs. De bediende, die thuis kwam, vond eene doos ep den drempel liggen, wierp ze midden in de straat en ging binnen. Op dit oogenblik had eene schrikkelijke ontploffing plaats. In al de huizen in de buurt werden de ruiten verbrijzeld. Tusschen die huizen heeft men de hotels van baron de Roth schild en van baron Soubeyran. Alles schijnt dus te doen vermoeden dat men te doen had met anarchisten, welke, gerucht lioorende, de bom neer legden aan Nr 65,het huis van M. Boulley wisselagent en dan de vlucht namen. Inderdaad, getuigen zijn komen ver klaren, dat zij eenige oogenblikken voor de ontploffing, twee verdachte kerels za gen de vlucht nemen. De politie heeft onmiddelijk een on derzoek ingesteld. Er is geen enkel gewonde. De bom was eene groote engelsche lek- kerdoos in tin. Zooals de bom van Vaillant was zij gevuld met stukken oud ijzer en zelfs met kogels. DUITSCHLAND. Beloonde eerlijkheid. Eene aardige Nieuwjaarsverrassing viel eene jonge dame te Berlijn ten deel. Zij had bij eene voorname firma eene betrekking van 1400 fr. Toen zij haren overste een hartelijken nieuwjaarsgroet bracht, hoorde zy, tot haar groot genoegen, dat zij voortaan eenen post van vertrouwen kreeg, welke haar eeno jaarwedde van 3600 fr. be- zorde. Deze groote verhooging van trak tement had de jonge damen aan een toe val te danken, welke hare eerlijkheid in liet licht gesteld had. Toen zy met Kerst mis evenals alle Berlijners, hare Kerst- misinkoopen deed, bemerkte zij, nadat zy eenen winkel verlaten had, dat zij een verkeerde mof had meegenomen, waarin

De Denderbode | 1895 | | pagina 2