Donderdag 24 Januari 180S. 5 centiemen per nummer. 49*" Jaar 2949. I ^99 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en des Arrondissements Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE VROUW GELE HAREN Waarom willen zij de Republiek Een en ander. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekrning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eildigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Ti 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen lich te wénden ten Bureele van dit blad. Aalst, dei» S3 Jan. 189ÏJ. Congo en zijne voortbrengsels. Wij hebben een belangrijk verslag over Congo ontvangen opgesteld door den inge nieur Van Winxtenhoverj, waarin bij de voordeelen, die deze kolonie oplevert, doet uitschijnen. Zeer onderrichtend zijn de beschrijvingen van natuurrijkdommeu en het volkskarakter. De landbouw beeft er geene ontwikke ling bekomen de neger vraagt aan den grond niet meer dan bij noodig heeft orn te leven Hij roeit een deel van een bosch uit, zaait en plant op dien grond vol humus en verlaat alsdan dit terrein weer een zeer slecht stelsel voor do exploi tatie der bosschen. De beplanting is zeer moeilijk, ten gevolge het jaarlijks ver branden van bet hooge gras. In de heuvelachtige streken wordt de humus weggesleept door den overvloedi- gen regen, en 't gouvernement belet zoo veel mogelijk, zoowel het uitroeien der bosschen als bet afbranden van het hooge gras, daar waar de grond goed is voor den plantengroei. Wat den eigendom van den grond be treft, bet hoofd des dorps verdeelt dezen tusschen de vrije mannén, die de ontgin ningswerken aanvangen met dienaars of slaven. De eigenlijke planting en de oogst geschiedt door vrouwen. Dit laatste gebruik levert een grooten hinderpaal op, aangezien die vrouwen, alleen op het veld werkende, door de naburige stammen worden gestolen. Na elke schaking wordt het veldwerk wel door gewapende mannen beschermd maar de zorgelooze neger vergeet al heel gauw die waakzaamheid. Naar gelang de invloed der blanken zich uitbreidt, wordt die vrouwenroof ook zeldzamer. De producten zijn manioc, aardnoten (arachide)maïs, rijst, sagho, zoete fa- taat, boonen, tomaten, kolen, ajuin, enz. De maïs groeit overal zeer gemakkelijk en geeft in Hoogcr-Congo drie oogsten in 't jaar, op dezelfde terrein de opbrengst wordt gerekend op 10,000 kil. per hec- taar. De rijstdie in Congo groeit, is de berg-rijst, die niet moet besproeid wor den. De proefnemingen, door den Staat ondernomen, zijn ten volle gelukt. De rijstvelden te Nieuw-Antwerpen, leLu- luaburg, worden uitgestrekter, en in de laatste plaats levert de oogst meer op dan de bevolking noodig heeft. In verschil lende andere streken hadden de Araben reeds rijstvelden aangelegd, die zullen behouden worden. 14e Vervolg. Als ik ioo vrij mag zijn te vragen, zegde hij, heb ik niet de eer met mevrouw Fleming te spreken, de dame die op de kamers boven mij woont Zjj knikte bevestigend. Dan, hernam hy, moet ik toch eens deze gele genheid waarnemen om u te vragen of mijn looken u niet hindert. Ik heb er oazen huisbaas over geraad pleegd, voor ik het waagde eenc sigaar aan te steken en hij verzekerde mij dat de reuk boven niet merk baar ia. Ik hoop, mevrouw, dat dit waar is O, ik heb er wezenlijk oiuts van gemerkt, ant woordde mevroHw Fleming op ingehouden toon. En, in elk geval een weinig tabaksrook hindert mij niet. Dus heb ik verlof van u om aan die leelijke ge woonte verslaafd te blijven vroeg Sallash. Hij trachic de ontmoeting te rekken. En ondcr- t usee lie n wenschte hij dat die onzalige blauwe sluier haar gelaat wat minder ondoordringbaar verborg. Alleen de heldere oogen kon hij er doorheen zien Khemeren. De sluier was zoo fijn als spinneweb, De manioc zet zich gemakkelijk voort in 18 maanden levert elke struik 15 a 25 kil. knollen. Van deze maken de in landers hun brood. De knol of wortel wordt wak gemaakt in 't water na weer gedroogd te zijn, wordt hij met eenen steen tot meel gewreven. Van dit meel maken de inlanders bollen, omringd met het blad der plant om de spijs versch te houden. Er zijn twee soorten van manioc die met groeucn stengel is zoetdie met rooden is bitter. De laatste is giftig, doch het vergif verdwijnt door de koking of den wortel 36 uren aan de lucht bloot te stellen. Een hectaar manioc kan in twee jaar, 5000 kilogr. wortel opbrengen. De arachied wordt in Opper-Congo driemaal, in Lager-Congo tweemaal per jaar geoogst. Die plant groeit op lichte gronden. De amandel levert olie op, die dient voor verlichting, in het fabriekaat van zeep. De koeken van den'afval ge maakt, zijn goed mest ook goed voedsel voor het vee. De arachied wordt veel langs Marseille ingevoerd en is gemiddeld 300 fr. per ton weerd. De banaan is den inlander zooveel weerd als ons de tarwe de vrucht is een der grondstoffen van de voeding. Men haalt er ook een alcoolische drank uit, banaanwijn geheeten. De stengel levert stof voor het touwwerk, kleedingstoffen en papier. Met de blaèren dekt men de hutten, voedert men het vee. Een hectaar banaan geeft 148,300 kilogr. voedingstof. Het suikerriet groeit in massa in den binnenlandschen bassin. Het levert een aangenamen drank, massanga genaamd. De opbrengst van die plant in kristali- seerbaren suiker, is altijd meer dan 15 De ricien, de pimen, de kubeke, de oranje, de vinaille, de peperboom, de tamarinde groeien in het wild en kunnen aanleiding geven tot een aanzienlijken uitvoerhandel. Verder haalt het verslag andere pro ducten aan, tot hetzelfde doel bestemd. Deze boomen leveren prachtige verfstof fen, andere stoffen voor weefsels, enz. De sarcocephalus, onder andere geeft eene verfstof die de zijde, met de kleur van duurzaam en aan het licht weer staande vieil or, verrijkt. De acacias geven bruine of zwarte verf stof de indigoboom gevarieerde blauwe, de camwood vuurroode kleuren. Die laat ste stof wordt op de engelsche markt 475 fr. per ton verkocht. De katoenboom groeit in het wild van' Boma tot Nyangwec. De kokosboom hoort tot de familie der palmen hij levert eene aangename melk van de pit maakt men voortreffelijke olie. maar zeer dicht geweven en zoo goed als ondoorzich tig. llovcndien lag er eene soort van glaus op, in welken de kleuren van liet beschilderd glas zich mat weerkaatsten. 0, zeer zeker antwoordde mevrouw Fleming op zijne laatste, wel wat overhoffelijke vraag. Zij boog weer tot afscheid, en hij zag haar na terwijl zij de trap opging. Mare ranke figuur, rijzig cn wel gevormd, kwam in den eug sluitende ulster voor- deelig uit. Haar gang was vlug, licht, elastisch. Van achter ontsnapten er aan den sluier een paar lokjes van haar goudgeel haar. Dit zag hij nog. Doch voor zij den draai van den trap bereikt had, keerde hij in zijne kamer terug, om haar niet te laten merken dat bij haar zoo nastaarde. In zijne kluis teruggekeerd, vroeg hij zich af, wat hjj nu eigenlijk gewonnen had Dit althans, dat hij voortaan, wanneer hij haar weer ontmoette, tot haar het woord niet richten kon. Het was toevallig geweest, dat hij hare lippen niet had kunnen zien terwijl zy sprak, noch haar gelaat, noch de oogen waarmeö zij hem moest hebben aan gezien. Vermoedelijk beperkte die sluier, zoo ondoordring baar voor den waarnemer van buiten, zeer weinig het gezicht der draagster zelve. Bij mevrouw Fleming echter bad naar alle waar schijnlijkheid, het dragen van eencn sluier slechts ten doel hare tint Ie beschermen tegen den barren zeewind. Het was haast ondenkbaar, dat er bij haar eenigc andere beweegreden in het spel zou zijn. Er werd geklopt, en Smith trad binnen om het overschot van de lunch weg te ruimen. De pit of coprah wordt in Europa aan 300 fr. per ton verkocht. De vezels van den kokos dienen tot het maken van tapij - ten, pallasons, touwwerk, eDz. Ceylan exporteerde in 1892, 6650 ton coprah deze koopwaar vindt koopers te Londen en Marseille. De boterboom dient voor timmerhout iu Opper-Congo. Uit de noot halen de inlanders eene soort van boter, waarmeè zij hunne spijzen gereed maken. De oba is een boom, met het uitzicht van onzen eik hij draagt eene vrucht, dika geheeten, waarvan men brood maakt ook eene soort van olie, waarvan men zeer schoone bougiën tabrikeert. De boa- bab groeit aan gene zij van Stauley Pool. Zeventien negers kunnen met uitgestrekte armen soms zijnen stam niet omvatten. Zijne schors is voortreffelijke stof iu het fabrikaat van papier. 't Is genoog geweten dat de Belgische socialisten hevige aanhangers zijn der Republiek daarbijzij steken het onder stoelen noch banken zij verklaren liet luide en onbewimpeld in hunne meetin gen, schrijven het dagelijks in hunne bladen, ja gaan tot in de Kamers zooals 't over eenigen tijd gebeurde hunne gevoelens lucht geven, onder het schreeuwen en tierenvan Leve de Republiek»!.... En welke mag de reden zijn, waarom de roode woelmakers met zulke harnek- kige verkleefdheid de Republiek voor staan Is 't, omdat die regeeringsvorm, eerder dan het Koningdom, ons volk ten goede zal strekken Is het, omdat de Republikeinsche Staat een grooter voor deel, een hooger welvaart aan het land moet verzekeren? Ja, beweerde onlangs in de Kamer, een kopstuk der socialisten, doch hij was al gauw de mond gestopt toen hem aangewezen werd, hoe zekere Republikeinsche Besturen iu Amerika, het volk uitbuiten en het land tot de schrikkolijkste armoede brengen. Onnoodig, nochtans den Oceaan over te varen, om voorbeelden te vinden van Republieken, die verre zijn van bloeiend en welvarend te mogen heeten. Zet een voet buiten België, ga naar Frankrijk dat aan de deur ligt van ons land, en onderzoek daar, wat al welstand, in zake van bestuur en zedelijken voor uitgang,de Republiek heeft meêgebracbt. Frankrijk, door zijne ligging, het schoon ste, het rijkste land van heel Europa,hoe Oho geeuwde Saltash, heel amusant i* Brum- villc niet Nu, mijnheer dat zal ik ook niet beweren ten minste, om dezen tyd van het jaar.... Zeg eens, hoe slaat toch die mevrouw Fleming haren lijd wel dood O, mijnheer, zij leest veel En dan heelt zij hare handwerken, natuurlijk, antwoordde Smith, terwijl hij de schotels cn tellooren op elkander sta pelde. Echter liet bij er op volgen En toch, mijn heer, onder ons gezegd, geloof ik dat zij zich af en toe wo! eens een beetje verveelt. Of, juister gesproken.... Nu? Wal dan? Ja. dat zij somwijlen wel eens buien van verve ling heeft. Hoe bedoelt gij dat, Smith vroeg Saltash. Wel, zegde Smith, ik bsdoel, dat zij er soms bedrukten mistroostig uit kan zien. Zoo 7 Ja, ik vind met dat zij er heel gelukkig uitziet, verklaarde Smith. Als ik bij haar binnenkom, dan zie ik haar dikwijls met de handen in den schoot zit ten, altijd starende- in het vuur, zoo als iemand, die over iels denkt en maalt en geen raad weet. En dan doet zy zichzelven Ineens geweld aan en begint te praten. Zij is heel minzaam en zij kan heel verstan dig met iemand babbelen. En daarom tc meer gaat het mij aan mijn hart, als ik haar zoo melanko- niek zie. Zeker, Smith, zeker, dat doet uw hart eer aan. Dank u, mijnheer, dank u Maar daarom zeg ik het niet. Ik zeg het omdat zjj waarljjk eene lieve w is, en omdat ik baar soms zoo geerne eens een ellendig, hoe vervallen sedert de Omwen teling het met 't eerste Republikeinsche Bestuur begiftigde Frankrijk dat sedert de Revolutie van '89, vijftien, zestien keeren zijne Grondwet veranderde, gedu rig van ministerie verwisselde, en, in ééne eeuw tijds zes, zeven verscliiilige regeeringsvormeu aankleefde, Frank rijk, in één woord, dat immer daalt en verzwakt, hij gebrek aan gezag, aan zede lijkheid en Godsdienst Ziedaar den wel stand, den vrede, het geluk dat het koningsgezinde België van de Republiek te verwachten heelt Ook, in den grond, is het daar de ware reden niet, die onze Belgische socialisten, zoo ongeduldig naar den Repuhlikeir.schen Staat doet verzuchten. Een aanvoerder van de roode bende, gewoonlijk wat rechtzinniger als het grootste getal zijner partijgangers, schreeuwde, over veertien dagen, in volle kamer Wij willen vooral do Republiek, omdat zij eene over levering is van de Revolutie 1 Daar komt de aap uit de mouw de socialisten eischen de Republiek, omdat zij in het verdedigen van dien regeerings vorm een middel vinden om het oproer de Revolutie te bewerken. Zij: die de vernietigers zijn van alle orde en gezag, zij weten wel dat de Republiek niet kan ingevoerd worden zonder de omwenteling, zonder den burgeroorlog eens zooverre geraakt, dan is het doel bereikt, dan is 't land gereed en geschikt voor het Collectivism,dit is voor den roof ou de plundering der goederen ten voor- deole van den social istischen StaatDaar is 't, waar de roode oproerstokers willen komen, door hunne schijnbare liefde voor do Republiek. Gelukkig, dat wij in tijds verwittigd worden gelukkig, dat al wie niet koppig blind wil zijn, klaar genoeg kan zien waar de stelsels der roode omwentelaars naartoe leiden. Het is dan ook de plicht van elk vrede lievend man, niet werkeloos en vadsig het opmaken dier oproersplannen te aan schouwen. Meer dan ooit, moeten wij door vurige vaderlandsliefde vereeuigd, ons rond den troon scharen van ons Vorstenhuis Meer dan ooit, door woord en werk, toonen dat wij de ware voorstaanders zijn van orde en vrede 1 Daar, waar de vlag ver schijnt van twist en oproer, moeten wij de vaderlandscho het teeken van een dracht en macht in do hoogte heffen overal waar de kreten Leve de Repu bliek, dit is de Revolutie Weg met het Vaderland n gehuild worden,daar zullen wij de stem der wanorde verdooven, door het machtig gejuich Leve België 1 Heil den Koning 1 (Onaf/Hinkel ijkc beetje /ou willen opvrolijken. Soms denk ik wel eens bij mij zeiven zou zij zich hier ook vervelen Vervelen, Smith Ja, mijnheer. Wel, dal zou waarachtig zoo'n wonder niet zijn, zegde Saltasch glimlachend, Brumville en verveling zijn voor mij gelijkluidend, en ik zou wel eens iemand willen ontmoeten, die zich hier niet verveelde Ik zeg dit evenwel niet, Smith, om u iets onaangenaams te doen slikken want uwe kamers bevallen my uitmuntend, en uw vrouws kokerij laat wezenlijk niets te wenschcn over. Ik wilde alleen maar, ook voor u zalven, dat dit Luis ergens andera in de wereld stond. Akkoord, mijnheerDat wilde ik ook riep Smith. Ik hoef er voor u geen doekjes om tc winden. Brumville zou ook mijne keus niet zyn geweest cn als ik alle dingen vooruit geweten had... Kort en goed, mijnheer ik denk nog dikwijls met hartzeer aan de goede dagen van dc Barnstreet. Het naemen van dezen naam wekte ook bij George Saltash allerlei oude herinneringen aan air James en diens gezellige dineekes, en in het bijzonder ook aan de oude mevrouw Mauton. Sir James was dood en begravenmaar die goede tante leefde nog ja, ja Hoe zij het toch wel maakte Het was nu drie of vier maanden geleden, dat hij haar de laatste maal had gezien want hij was uit jagen geweest in Leices tershire cn had slechts een paar dagen, na de ziekte, die ten slotte eene verandering van lucht en een ver blijf te Brumville voor hem noodig maakte, te Londen vertoefd. Wat mocht zy nu wel uitvoeren T Zoo mijmerde hij. En daarom juist wus het zeo Tuntoonstellin^szegelg. Het algemeen Belgisch Bostbestuur heeft het volgende hevel afgekondigd «Om eeu einde te stellen aan zekeren twijfel betreffende de omwisseling der postzegels mei het wapen van Antwerpen wordt ter kennis van het personeel gebracht dat men ter uitwisseling moet aannemen, al de zegels die, zoo als zij aangeboden worden, geldig waren tot hét frankeer en, vóór den 1 Januari 1895. Hieruit volgt dat do postbureelen de uitwisseling niet mogen weigeren der zegels, waarvan het zondagbandje met ile naamletters der verzenders doorslipt zouden zijn of waaraan welkdanige ope ratie zou hebben plaats gehad, zonder de geldigheid van het zegel te vernietigen. Regeling der werkuren. Wetsontwerp. De demo cratische groep der Rechterzijde heeft een wetsvoorstel neèrgelegd betreffende de regeling van den arbeidsduur. Ziehier de bijzonderste schikkingen De Koning kan den langsten tijdduur bepalen van den werkdag der arbeiders van beide geslachten, alsook de rust- poozen die hun noodig zijn. De werkdag zal begrepen zijn tusschen 5 ure 's morgends en 9 ure 's avonds. Het nachtwerk is verboden. Het is verboden 's Zondags te doen werken. Bij koninklijk besluit kan nacht en zondagwerk toegestaan worden in nijver heden, die door hunne natuur of om reden van openbaar nut, een gedurig werk vragen Zelfs in die nijverheden zal nochtans elke werkman éénen dag vrij hebben op de zeven. Daar waar het nachtwerk veroorloofd zal zijn, mag het totaal der wekelijksche werkuren dat der. wekelijksche dagwerk uren niet overtreffen. De toelating va* 's nachts te werken kan nooit gegeven worden aan de vrouwen. Vooraleer het werkuur in eene nijver heid vast te stellen zal het Staatsbestuur raadplegen 1 de werk- en nijverheids raden 2 de bestendige afvaardigingen der provinciale raden 3 den hoogeren arbeidsraad 4 den hoogeren openbaren gezondheidsraad. Dit allerbelangrijkst wetsontwerp is in het Vlaamsch neergelegd eene Fransche vertaling is eraan toegevoegd. De heer Helleputte zal het, in eene eerstvolgende zitting, ontwikkelen, nadat de Kamer de lezing heelt toegelaten. kurieus, meer dan kurieu» inderdaad, dat hem de postbode diehzelfden avond nog eenen brief bezorgde van niemand anders dan van mevrouw Mauton. Zij was, zoo meldde zij hem, naar zijne kamers in de Dukestraat geweest, en had daar vernomen dat hy vertrokken was eerst gisteren had zij zynen broe der. sir Charles ontmoet, die haar verteld had van zijne ziekte en hem zijn tegenwoordig adres had op gegeven. Langs al deze omwegen, o anoode deserteur, schreef ztf, ben ik u eindelijk op het spoor geko- meu. Als ik u nu onder vier oogen had, zou ik u ver scheidene vragen doen en de eerste daarvan zou zijn Jonge man, wat doet gij te Brumville Is de wereld niet groot genoeg Telt het engelsche strand, voor personen die absoluut pekel moeten ademen, gcene babplaatsen te keus eu te keur, waar een chris- tenmensch ten minste leven kan Gaat gij om met zelfmoiirdenaarspianncn 1 Zijl gy der dagen zat Ik begin het haast te vreezen want hoe kwaamt gij anders op den inval om juist Biuruville uitte pikken ik ben er eens geweest, vele jaren gele den en, als ik mij wel herinner, ben ik met den eerstvolgcnden trein er weer vandaan gereisd Saltash staakte een oogenblik zijne lectuur, om ecneu zucht te slaken cn uit te roepen Ja, ja Zy heeft wel gelijk Zij heeft altijd gelijk, die goede oude ziel Ik ezel Ik ezel (WwtH vorèfant.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1