■to Weezenbond Van tak op tak. Gezondheidspolicie Landbouw. daêS' Allerhande nieuws. Wij spraken zondag 11. over de voor dracht van den martelaar te Verviers. Ou der anderen verklaarde hij daar dat hij de eenigste ware volksgezinde afgeveerdigdc is in de Kamer, de eenigste die oprecht onafhankelijk is. Sedert dat onze martelaar be- statigd heeft dat alle de katho lieke en onafhankelijke leden der Kamer, zonder eene enkele uitzondering, hem den rug toe-, keeren, vindt die held nu dat de heeren Huyshauwers en De Guchte- naar van Gent, Lauters en Mouset van Brussel en ook al Janssens van St-Nico- laas niet meer onafhankelijk zijn 't zijn knikkers... Hij Daens, de groote man, hij alleen is volksgezind Er zal weldra aan den martelaar niets meer overblijven dan te Brussel zijne ware plaats te nemen tusschen zijne vrienden en bewonderaars, de socialisten. Hoe onvoorzichtig het is van met sneeewballen tc werpen blijkt uit het volgende Scho lieren, te Gosselies in 't Wa lenland, wierpen naai elkander met sneeuwballen. Een van' hen werd aan de hersens getroffen en viel mors dood. Congo. De Kamerleden welke bepaald tegen of voor de inlijving zijn van den vrijen Congostaat schijnen zeer dun gezaaid de overgroote meerderheid wacht de uitleggingen der regeering af. Dat is onzes dunkens zeer wijselijk ge handeld. Indien het van den eenen kant onvoorzichtig is katten in zakken te koo- pen, is het evenmin onverstandig de koopwaar niet te willen onderzoeken die wordt aangeboden. De socialisten en ook de kri- stene volksfoppers be strijden het wetsontwerp tot in zijue minste bijzon derheden zonder er iets van te kennen. Het wetsontwerp zal bij zijne nederlegging vergezeld zijn van al de verslagen, statistieken, in eeu woord, van al de noodige stukken opdat de Ka merleden met kennis van zaken over het voordeel en het nadeel der ouderneming zouden kunnen oordeelen. De regeering zal vragen dat een beslissend ja oj neen zou worden uitgesproken; zelfs alle vraag tot onderzoek, zou uit hoofde der vertra ging die hieruit natuurlijk zou spruiten, verworpen worden. Zekere drukpers beweert dat Z M. Leopold H zou voornemens zijn afstand te doen van den troon en zich in Engeland gaan vestigen, indien de inlijving van Congo moest verworpea worden. Wij ge- looven er niets van en aanschouwen dit nieuws als eene taktiek van de voor staander der onmiddelijke inlijving. Wij zijn geene onverzoenbare tegenstrevers van Congo doch daarom achten wij het geraadzaam dat alle de voor- en nadeelen rijpelijk onderzocht en overwogen wor den. De Chineezen kunnen het getal hunner kloppingen bijna niet meer onthouden. 12 a 14000 Chiueezen onder bevel van ge neraal Sjo werden weer eens geklopt te New-Ehwang. De Japanners onder bevel van generaal Katsoera overmeesterden 5 kanons. De Chiueezen werden op de vlucht gedreven met een verlies van 900 man. De Japanners hebben min dan 50 man buiten gevecht. V* Jnakako mei zijn fluitje. kluchtige almanak voor 't jaar 1895, prijs 10 centiemen te verkrijgen ten bu- reele van Denderbode. Wie een der raad sels oplost, voorkomende op bladzijde 126, kan, indien hij zich schikt naar de voorwaarden vermeld op bladz. 125, deel nemen aan de priisloting, naar een lot van den Congo-V rij staat ter nominale waarde van 100 franks. Dit lot kan uitko men met eene premie van 200,000 fr. De loting zal openbaarlijk plaats hebben op 15 Februari 1895. Wie wil meè loten koope dus een Jaaksken met zijn fluitje de raadsels zijn zeer gemakkelijk om op te lossen. Schipperij. In eene meeting zondag 11. te Antwerpen gehouden, heb ben de schippers opnieuw aangedrongen op de noodzakelijkheid dat zoodra moge lijk de Dendervaart en ook de Vaart van Aath naar Blaton, door den Staat zou overgenomen worden. De schippers beklagen zich te recht over den slechten toestand en over het gemis aan onderhoud dezer beide Vaarten en nog veel meer over de waarlijk over tollige rechten die voor het bevaren de zer twee waterwegen geheven worden. Deze rechten zijn óprecht drukkend zij beloopen tot fr. 1,25 per ton van Den- dermonde tot Blaton. Een schip eener lading van 300 ton, gelijk de meeste Waalsche schepen meten of inladen, heeft dus eeue som van fr. 375 te betalen als vaarrechten. Wij zeggen ronduit dat is een al te hoog recht, dat in 't belang van handel, nijverheid en laudbouw dient vermin derd te worden. De eenige remedie om die kwaal te verhelpen in andere woorden, om eene tarief-vermindering te verkrijgen, is de overneming dezer Vaarten door den Staat, en daarom ook roepen wij er de aandacht op in ouzer katholieke Sonateurs, en 3 katholieke Volksvertegenwoordigers. Wij drukken de hoop uit dat zij zich met deze zaak kortelings zullen onledig houden. Nu wij van vaarrochten spreken, her inneren wij ons nog den tijd dat eene af- geveerdiging van ons liberaal Stedelijk Bestuur, zich naar Brussel begaf bij den miuister van openbare werken om over zekere zaken betrekkelijk den Dender te onderhandelen. Gedurende het onder houd, stelde de minister de vraag, hoeveel tonnen de schepen gewoonlijk konden in laden en het antwoord was Heer rai- n nister, er komen te Aalst geene schepen n die tonnen inladen dan de bierschuiten en ik weet niet hoeveel zij er laden kunnen. Tableau De verdediging dei- belangen onzer Stad moesten dan waar lijk aan bekwame mannen toevertrouwd zijn, niet waar, Medeburgers?... En die tijden zouden de liberale haantjes-vooruit en socialisten met de medehulp van den verdwaalden van Chipka willen doen her leven I hebben wij zon dag de voordracht bijgewoond welke al hier ter Café Minard, gehouden werd door den heer Janssens, van Antwerpen, alge- meene Voorzitter van den Weezenbond van België. Het is onmogelijk een breedvoerig ver slag meè te deelen over deze voordracht en zullen ons dus bepalen bij enkele punten. Spreker weds met nadruk op zekere misbruiken, die wij verhaasten het ons te zeggen, te Aalst nooit hebben bestaan en doch eindelijk ook daar waar zij beston den, zijn afgeschaft geworden. Twee punten die waarlijk betrek heb ben op onze Aalstersche toestanden wer den besproken, te weten 1° Het te vroegtijdig verlaten van liét gesticht door de weezen en 2° de vrijheid van aan de weeskinderen den stiel te laten leeren welken zij verkiezen, of liever, waartoe zij neiging gevoelen. Op het eerste punt zijn wij 't accoord met den heer Janssens. Ja, hot verlaten op achtienjarigen ouderdom is to vroeg tijdig, en, gelijk hij het zeer wel zegde, ze zijn op dien ouderdom nog niet genoeg zaam gevorderd in hunnen stiel om, door hunnen eigen arbeid, deftig door de we reld te komen. Tot over weinige jaren bleven de weezen alhier in 't gesticht tot na dat zij gelot hadden, doch dereden waarom het Be stuur onzer Godshuizen besloot van ze een jaar vroeger te laten vertrekken zul len wij liefst daarlaten om geene oude koeien uit den gracht tc moeten halen. Op het tweede punt zijn wij ook eenig- zins 't accoord met don lieer spreker. Voorzeker is 't geraadzaam van aan de weeskinderen de vrijheid tc laten, eenen stiel te verkiezen. Indien zij, den verko zen stiel binnen 't geslicht niet kunnen aanleeren dan moet men ze onbetwist baar aan meesters in de stad toe vertrou wen. Dit stelsel heeft hier tot over een vijf en twintigtal jaren, ten tijde van't libe raal Bestuur bestaan, maar het huidige Bestuur heeft het moeten verlaten. En waarom Omdat zekere meesters de weeskinderen die bij hen als leerjongens aangenomen waren meest als kindermei den gebruikten en er ook ouder opzicht van het betaalde loon misbruiken bestonden. Indien wij ons met den heer Janssens 't accoord zijn over het aanleeren van den verkozen stiel buiten het gesticht, dan is het slechts op voorwaarde dat er een wakend oog gehouden worde, opdat de misbruiken hierhooger herhinnerd en nog andere zich nimmer zouden vernieuwen. Onzes dunkens moet men in die zaak met de meeste omzichtigheid handelen. Een derde punt waarover wij het met den spreker eens zijn, 't is de dringende noodzakelijkheid der bestrijding van het stelsel dat ons uit de barbaarsche tijden schijnt overgebleven te zijn, namelijk, de openbare uitbesteding der weezen aan den minstbiedende, gelijk Jat nog op zekere gemeenten bestaat. 't Is de rol der weezenbouden zich aan 't hoofd te stellen van de kruisvaart tegen dat onmenschelijk gebruik, dat een schan de is voor onze huidige beschaving. Neen, dit schouwspel van de weeskinderen te zien verpachten gelijk men in Afrika de slaven op de markt verkoopt, moet eeu einde nemen. De heer Janssens heeft diesaangaande een gedacht vooruitgezet dat wij bijtre den. Hij zou weeshuizen willen gesticht zien onder waarborg van den Staat, bij provincie of bij dist rikt, waar de plaatse lijkheden onvoorzien van weeshuis, de weezen zouden moeten plaatsen, mits de betaliug van een zeker kostgeld door de gemeentebesturen Maar de verwezenlijking van dat ge dacht Laat het ons niet ontveinzen men zal veel moeilijkheden te overwinnen heb ben... Maar, gelijk hij zeer wel zegde, Keulen en Aken zijn op geen enkelen dag gebouwd, en wie de moeilijkheden vreest, geraakt tot niets. Doch in afwachting dat men dit ge dacht zal kunnen verwezenlijken, zijn wij vrijpostig genoeg het Bestuur van den Algemeenen Weezenbond aan te ra den, van heden af, de hand aan 't werk te slaan om te zorgen dat de weezen van den buiten, geplaatst worden in de wees gestichten hier en daar opgericht, en bestierd door nonnen of zusters. Ieder weeskind aldaar geplaatst zal een zege zijn op de barbaarschheid, die men ver pachting heet. Laat ons eindigen (want wij hebben reeds de palen overschreden der plaats waarover vrij beschikken) en zeggen wij dat de heer Janssens eene warme hulde bracht van dankbaarheid aan ons Stede lijk Bestuur, aan 't Bestuur onzer Gods huizen, en bijzonderlijk aan den heer Schepen Lm Gheeraerdts, over de benoe ming van den heer Albert Mertens, be stuurlid van den Aalsterschen Weezen bond, tot bestuurlid onzer Godshuizen. Aan het Katholieke Bestuur van Aalst komt de eer toe van het eerste aan de wenschen van den Algemeenen Weezen bond te hebben gehoor geleend Sfireker drukte de hoop uit dat andere steden 't voorbeeld vau Aalst zullen volgen. Na, den heer Mertens te hebben geluk ge- wenscht over de eer die hem kwam te beurt te vallen, behandigde hij hem eenen sierlijken palmtak tot herinnering dezer voor den Weezenbond zoo heugelijke be noeming. De heer Mertens, zichtbaar bewogen, dankte zijnen vriend den heer Janssens en deed de belofte van in de maat zijner krachten te werken tot verbetering van 't lot der Weeskinderen. De heer Schepen Gheeraerdts dankte op zijne beurt den heerJanssens over de goedkeurende uitdrukkingen in naam van Jen Algemeenen Weezenbond, ter gele genheid der benoeming van den heer Mertens tot lid der Godshuizen. Ons Ste delijk Bestuur, zegde de heer Schepen, is overtuigd in hem eenen bekwamen en ieverigen medewerker te zullen ontmoe ten. Eindelijk ook drukte spreker op de dringende noodzakelijkheid van met de uiterste krachtdadigheid de schande onzer eeuw te bevechten, namelijk, van de weeskinderen aan den minstbiedende te verpachten. Men veriledigerder werk lieden. Over omtrent twee jaar verrichtte men een groot werk in de glas fabriek l'Etoile, te Marchienne. Door het omvallen van eenen muur werd de metser Van Vuystwinkel gedood en zijn zoon Frauciscus gekwetst; Van Vuystwinkel liet eene vrouw achter met zes kinderen. De vrouw Van Vuystwinkel en haar zoon Frauciscus spanden een geding in tegen de maatschappij VEtoüe deze werd veroordeeld de volgende vergoeding te betalen 9,139,76 frank aan de W* Van Vuyst winkel, benevens 530,25 frank voor rech telijke intresten. 1734 frank aan ieder kind van den ver ongelukten. 3,169,25 frank aan Franciscus Van Vuystwinkel. De zaak werd gepleit in eersten aanleg door advoka&t Destrée, socialistische volksvertegenwoordiger, en in beroep door de advokaten Destrée en Schoenfeld. De rekening van advokaat Destrée voor de W' Van Vuystwinkel en hare kinde reu, beliep tot de som van 5,525,50 fr., waarvan 4,310 fr voor advokaat Destrée en 1,215,50 frank voor advokaat Schoen feld en do avoués. De socialist Destrée, advokaat, doet zulk eene rekening betalen aan eene arme werkmansweduwe met zes kinderen, en vindt ze niet overdreven. Dat zijn zijne werken. Dezelfde socialist Destrée, volks vertegenwoordiger, spreekt gedurig van de werklieden te beschermen en valt ge durig uit togen de uitbuiters van 't volk. Dat zijn zijne woorden. Wat min groote woorden en wat meer goede werken zouden het volk misschien wel meer deugd doen, M. Destrée. koninklijk besluit van 20 september 1883 dat bevonden wordt in overtreding met de voorgeschreven maatregelen van op sluiting of met de schikkingen voorzien door artikel 73 van hetzelfde besluit, dat het gebruik m den omloop van verdachte dieren beperkt. Zij kunnen insgelijks hot afmaken bevelen van elk dier dat in overtreding wordt bevonden van de maatregelen voorzien in artikel 1 van het koninklijk besluit van 22 meert 1888, vervangende artikel 16 van het koninklijk besluit van 20 september 1883. Monitenr der huisdieren. Art. 10 van het koninklijk besluit, dato 20 september 1883, houdende reglement van algemeen bestuur over de gezond heidspolicie der huisdieren, is vervangen door de volgende schikking Art. 10. De overheden mogen de onmiddelijke afmaking bevelen van alle dier, verdacht aangedaan te zijn van eene der ziekten vermeld in artikel 7 van het Rechterlijke Kronijk, Diefstal en brandstichting te Wtst- rnalle. Men zal zich herinneren dat in december in de abdij der eerw. paters* trappisten te Westraalle, een diefstal werd gepleegd, gevolgd van brandstich ting. Men had het vuur gestoken aan eenen biechtstoel. Voor dit feit werd aangehouden zekere Etienne Noels, een persoon uit de omstre ken van Luik herkomstig. Langen tijd zocht het gerecht naar do gestolen weerden, tot Noels eindelijk uit vrijen wil de gestolen 3000 fr. terug gaf, welke hij gedurende al dien tijd verbor gen had weten ta houden. De dief-brandstichter is door de kamer van inbeschuldigingstelling voor de assisen derprovincie Antwerpen verzonden. drie andere snaken van zijnen ouderdom twee messteken, een inde borst en een in den rug. Hij zakte ineen en werd eerst naar do woning zijner tante en vervolgens, dooi de policie naar het gasthuis gebracht. Dokter Comein had men de eerste zorgen toegediend. De wonden schijnen niet doodelijk. De plegers der misdaad, wier signale ment gekend is, zijn met hunne gezel linnen gevlucht. Eene dame van de plezierige soort, die te Antwerpen 5,000 was gaan ontvan gen, kwam er meè thuis, legde het geld weg en verliet toen hare woning met eenen heer, met wien zij ander gezel schap opzocht, bleef soupeeren, fees'.en, dansen en zij keerde niet naar huis dan daags nadien rond 10 uren. Zij vond hare kassen openbroken en alles geroofd wat weerde had, onder andere de'hooger ge melde 5,000fr., een paruur van 1,000 fr., eene hoeveelheid bergbriefkens, in 't ge heel voor eene weerde van 15,000 Ir. Bloedige vechtpartij te Desschei De bloedige vechtpartij te Roov, heeft Uit dei stelligste bron vernemen wij het volgende, over de werkzaamheden der landbouwgroep, oulangs ouder de leden der Kamer gesticht. Het bureel van die groep heeft woens dag laatst eene samenkomst gehad met de heeren ministers de Burlet en de Smet de Naeyer. De heeren leden van het bureel hebben aan het hoofd van het ministerie en aan don heer miuister van geldwezen hunne onmiddellijke wenschen voor oogen ge legd,'t is te zeggen, de voldoeningen welke zij nog in den tegenwoordigen zittijd ver langen te bekomen. Deze zijn afschaffing van het plant- recht op den tabak, vermindering der grondbelasting van 7 p. h. op 5 p. h. voor de akkergronden zekere invoerechten op hoter,margariune, haver,garst, bloem, enz., eene verhooging der schadeloos stelling voor elk afgemaakt dier, zoo mogelijk de 3/4 der wezenlijke waarde verbeteringen voor de kleine landbouw - stokerij De heer do Burlet heeft eenige dagen tijd gevraagd om zijn antwoord te geven. De landbouwgroep heeft, van zijnen kant, aan den minister te kennen gegeven dat zijne leden, alhoewel hem niet vijandig willende zijn, hunne volle vrijheid voor behouden in de stemming over zekere kwestiën, iedien zij geene voldoening bekomen. Toekomende Zondag, 27on aanstaande, begint de Retraite voor de Christene Moeders, gepredikt door den Eerwaardigen Pater Veemeiefn. Wij verzoeken vuriglijk alle de leden van het Genootschap, er tegenwoordig te zijn. De Mis en 't Sermoen zullen plaats hebben Zondag ten 7 urén Maandag, Dijnsdag, Woensdag en Donderdag ten 6 1/2 uren. De geestelijke Oefeningen en 't Sermoen zullen geschieden Maandag, Dijnsdag en Woensdag ten 5 uren juist des namid- AALST. - Gemeenteraad. Maandag 11. hield de Raad Zitting. De beraadslaging over de begrooting voor 1895 stond aan 't dagorde. In ons volgend nummer zullen wij het verslag vau den heer Schepen Gheeraerdts meêdeelen. In geheime zitting werd M. Frans De Trogh, werkman en Voorzitter der Anti socialistische Vakvereeniging, tot lid van het Armbureel benoemd. Zondag avond was zekere Frans Goossens, verblijvende in 't Ougeneesba- renhuis, in den Dender gesukkeld. De bakker Eduard Commcrman welk in de nabijheid was sprong den drenkeling ter hulp en, geholpen door Joannes Coen, ge lukten zij er in den drenkeling te redden. Frans Goossens heeft bijna gausch 't ge zicht verloren en 't is uit dien hoofde dat hij in 'tOngeneesbareuhuis verblijft. Deze daad van moed en zelfsopoffering verdient voorzeker eene belooning. Prins Albert van België, die beloofd had een liefdadigheidsconcert te Luik bij te wonen,is zaterdag avond ten 7 ure aan gekomen. Hij werd aan de statie afge haald door den burgemeester en den gouverneur, en reed in den landau van dezen laatste naar het conservatorium, waar het feest plaats had. Daar werden de overheden voorgesteld. De ontvangst van wege het publiek was allerhartelijkst, zelf» geestdriftig. De prins heeft den zelfden avond per bijzonderen trein de stad verlaten. Houdt den dief - Die kreet heeft zondag twee dieven in de litsen doen loopen. In de Welvaartstraat te Antwerpen zag een agent een kerel vluchtend uit eenen winkel komen, achtervolgd door de winkelierster, die riep Houdt den diefhij heeft mijn geld gestolen De vluchteling werd gevat en met hulp van eenen burger naar het policiebureel gebracht, waar hij als eene ouw'kennis begroet werd, mits hij reeds zestien ver oordeelingen op zij u boekske heeft. Hij had uit de schuif vau den winkel, drie bakskens met geld gestolen. Door de haastom te vluchten had hij eenige geld stukken laten vallen, waardoor de aan dacht der winkelierster werd getrokken. Men heeft op straat en in den winkel nog 4 fr. in klein geld teruggevonden. Een andere dief stool in de Vlaan- derenstraateen pak suikerbollen en eenen korf met 54 eieren. Hij werd gevolgd door den winkelier, die eveneens Houdt den dief riep In de Kloossterstraat liep hij eenen agent tegen het lijf die hem natuurlijk dadelijk bij den kraag pakte,doch de dief had nog den tijd, om de mand met eieren over het hoofd van den agent om te kee ren, zoodat dezen de spijs langs alle kan ten van het lichaam droop. Daarna werd de dief naar hot policie bureel gebracht. Danssalengevecht. Men weet dat de danszalen, waar het jonge goedje van de geringe volksklas, de zondagavonden gaat slijten, schier elke week,nu hier dan daar, tot kloppartijen aanleiding geven. Nu en dan ontaarden die gevechten wel eens in echte moordpartijen. Dit was zondag avond weêr het geval op de Oude Vaartplaats te Antwerpen, waarde mannen van de Bui revanche wilden nemen over eene rammeling, die zij over eenige weken van de mannen van Borgerhout hadden gekregen. Zekere De M..., een 18jarige jongen, die uit eene nabijgelegen herberg kwam, en zich in het gevecht mengde, kreeg van Ook te Des«chel heeft in het begin der verleden week eene geweldige vecht partij plaats gehad, waarin ook weeral de messen een zekeren rol hebben ge- 1 speeld. In eene herberg op den Aberg, tusschen Rethy en Desschei, bevonden zich jongelingen van beide gemeenten, tusschen welken, naar men zegt, eene oude veete bestaat. Op zekeren oogeublik ontstond er twist, die zich echtei enkel bij woorden bepaalde. De mannen van üesschel ver lieten rond 10 ure de herberg. Toen zij eenige minuten vertrokken waren,werden j zij achtervolgd door eenige personen. Weldra ontstond er een gevecht, waarin zekeren Jos. Janssens, een 25 jarige landbouwer van Desschei, drie messtekeu bekwam, een aau het hoofd, een in de wangen een in den hals. Daarbij werd hij nogmet slagen overladen. Ook andere t personen werden mishandeld. De verdachte, die de messteken zou toegebracht hebben, is zekere De W..., van Rethy.Deze is evenwel ook door eenen messteek getroffen. De geneesheer Van Eist van Rethy, heeft het slachtoffer verzorgd. De wonden leveren geen gevaar op. De gendarmen van Arendonck hebben j een ieverig onderzoek ingesteld. Tengevolge dezer gevechten van Des- schel en Rooy vreest men ernstige botsin gen tijdens de dagen van loting en mili- cieraden,die eerlang zullen plaats hebben, Men weet dat andere jaren op die dagen reeds bijzondere maatregels genomen werden {Handelsblad.) Zeldzame verjaardag. Te Lier werd dezer dagen de 60!; verjaring ge vierd der benoeming van den ouderdoms deken der notarissen in België, M. Van Acker. Zulke verjaardagen zijn uiterst zeldzaam. In 1896 zullen, zooals wij reeds meldden, luisterlijke feesten te Brugge plaats hebben, om de 50" verjaring te vieren van de oprichting van Simon Ste- vin's standbeeld. Een comiteit is gevormd f door de geburen der Simon Stevin'» plaats, Steenstraat, Grootemarkt Statie plaats, enz., en het heeft de bijtreding 1 bekomen van burgemeester en gouver neur. Het houdt wekelijks vergaderingen en is thans aan het onderzoeken van een program van feestelijkheden. Ouder deze komen voorconcerten, festivals, op- tochten van rederijkerskamers, lichtstoe- ten, enz.; feestelijkheden voor een tien tal dagen, gedurende geheel de gemeen tefeesten is dcjulimaand 1896. In eene oude, verlaten fabriek, te Herve, wooude sinds eenige jaren eene oude bedelares, wier burgerlijke stand voor elkeen een geheim was. Donderdag haar einde voelende naderen, ontbood zij i eenen notaris, die bij haar een gansch koffer met geld vond. Getuigen geroepen hebbende, begon hij den schat te tellen en had weldra tot 3,700 fr. geteld, waar onder 42 frank iu doorboorde centen. I Middelerwijl was de oude bedelares be- I zweken.Zij heete Anna Jozefina Gastin j en laat in het land verscheidene neven en nichtjes na. Een nij veraar van Hoci, M. Brixhe heeft bij testament zijne geheele fortuin nagelaten aan den Onafhankelijken Con gostaat. Zijue zuster heeft gedurende haar leven het vruchtgebruik van het kapi taal. FRANKRIJK. Moord te Boubaix. In de rue de Dampierre, heeft de genaamde Richard Verbert, horlogiemaker, in eenen aanval van jaloezie, in tegenwoordigheid van zijne zes kinderen, vier revolverschoten op zijne vrouw gelost. De ongelukkige, die binnen kort ander maal moest moeder worden, viel om niet meer op te staan. Op het gerucht snelden de geburen ■toe, die den moordenaar met bessem- stelen, holleblokken en schuppen zouden hebben doodgeslagen, indien de policie niet spoedig daar ware geweest om hem aan te houden. Hij heeft bekend, zijne misdaad vooraf beraamd te hebben. 21 Januari 1793. De bloedige ver jaardag. De Figaro deelde zaterdag eenige onuitgegeven notas mede over de dagen der revolutie. 't Is het verhaal van zekeren Pierre Joseph Joly, geboren te Reims in 1770 en die rond 1790 te Parijs fortuin kwam zoeken. Wat de man heeft gezien hij stierf

De Denderbode | 1895 | | pagina 2