Donderdag 7 Februari 1893. 3 centiemen per nummer. 49s1* Jaar 2933. Van tak op tak. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en des Arrondissements Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het sociaal vraagstuk. DE VROUW GELE HAREN. Ze zijn bang. Waarom Anseele in de Kamer zit. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique euum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen Ih] accoord.. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wénden ten Bureele van dit blad. Anlst, den G Feb. 189K. Onze Donchisten ofte Roelanders, die, volgens LeBeuple, de baanbrekers van 't socialismus zijn, de mannen die, zoo als LaRcforme zegt, eenc opening voor de socialisten in Vlaanderen maken en naar het oordeel van den heer advokaat Pi- card, den socialistischen senator, eene meerderheid van socialisten in de volks kamer voorbereiden, beroepen zich ge durig op de wereldbrieven van Z. H. den Paus Leo XIII. Al die mannen,welke zich zooveel om het welzijn van het volk be kommeren als om eenen kersenstcen en niets anders beoogen als eigene verheffing, zouden wel doen eens ernstig te overwe- fen het handsvol sterke waarbeden,welke et dagblad La Verité van Parijs naar het hoofd werpt van al die verdwaalde katholieken, die een kristen socialismus willen invoeren. Die mannen, zegt het Fransche dag blad, verkeeren de leeringen der wereld- brieven van Z. H den Paus naar hunne eigeno gedachten, naar hun eigen stelsel. Indien men die leeringen in hunne waren en echten zin opnam, er ware gcene plaats voor oneënigheid onder do katho lieken. Heeft Z. H. Leo XIII de baan geopend van bet kristen socialismus Neeu, duizendmaal neen, antwoordt La Verité. De Paus heeft eukelijk aan arbeid en kapitaal hunne ware plaats en werking aangewezen. Hij heeft eenieder tot het bewustzijn zijner plichten geroe pen, plichten alleen gesteund op de strengste rechtveerdigheid. Heeft Z. H. de Paus het misbruik der rijkdommen gelaakt, dan beeft hij ook te zelfdertijd het kapitaal, als een noodza kelijk bestaandeel der maatschappelijke orde erkend, als de voorwaarde zelve van den arbeid, even als bij aan den werker toekent hot recht van uitzynen arbeid te trekken de voldoende hulpmiddelen om behoorlijk te leven. Indien de Heilige Vader de werkmans- vereenigingen heeft aanbevolen, 't is niet om nadeel aan het kapitaal te doen of om het geheel aan den willekeur van onrecht- veerdige en overdrevene eischen over te geven. Hetgeen de Paus gewild heeft, bet is de oude gilden aanbevelen, die in de vorige eeuwen zoo veel goeds gesticht hebben en in de toekomst de beste onderpand der sociale bevrediging zullen wezen. Aangaande het loon, zou de twist over familieloon en evenredige loon vallen, indien men zich hield aau de nauwkeurige ophelderingen der pauselijke wereldbrie ven en leeringen. MET ]4« Vervolg. Ik kom er aanstonds op terug, zegde de man. Dat meisjs verliet u dus op den zesden en de dief stal werd gepleegd op den tienden. Wilt gij mij eens zeggen... Als gij soms denkt, begon mevrouw Mauton met plotselinge verontweerdiging, als gij soms denkt dat mijne goede Mary... Wilt gij zoo vriendelijk zijn, mevrouw, mij te zeggen waar zij nu is T vervoUde de man, haar op eerbiedig.' wijze in de rede vallend. Dat kan ik niet. zeg.lo mevrouw Manton, om de eenvoudige reden, dat ik het niet weet. Liet zij geen adres achter Zekerzjj gaf mij een adres... En toch we. t gij niet waar zij te vinden is Mevrouw Mauton zweeg ecnige ongenhlikken Het schoot haar te binnen dat het onderhands adresscercn van de brieven verdacht zou kunnen schijnen. Hoe is dat mogelijk 1 vroeg de man van de policis na «ene korte pauza. De Paus heeft de zaak beslist en, zoo hij zegde in zijne aanspraak tot de werk gevers en arbeiders, moet het loon over eenstemmend zijn met het werk. Indien men den arbeider ten nadeele der werkgevers bevoorrecht, dan belemmert men het voortbrengen en zoo komt men eindelijk tot de staking van werk voor den arbeider; men moet dus tusschen werk en kapitaal eene nauwkeurig evenwicht behouden. Daarom zijn de gemengde syndicaten zeer nuttigen prijsbaar. Ware daar iedereen met den geest van gerechtigheid bezield, er zou uit die instellingen vloeien eene vriendelijke overeenkomst, waardoor de rechten der beide partijen zouden erkend en geeerbiedigd worden. Integendeel zet men dien verzoenings- middel van kant, stelt gij twee vijandige partijen tegenover elkandcren, zij zullen zich afbeulen in nuttelooze twisten, die eindelijk aan allen zullen schadelijk zijn. 't Is meer den geest dan de letter der wereldbrieven welken men in acht. moet nemen.Nu is het niet degeest der wereld brieven van Z. H. Leo XIII de eendracht en verzoening te bewerken tusschen de beide maatschappelijke bestandeelen, werk en kapitaal Ja, verzoening van werk en kapitaal dit is het edel doel van onzen doorluch tige Heilige Vader Leo XIII. God gave dat onze twistzoekers steeds deze waarheden voor oogen hadden Doch wat mag men verwachten van martelaars die, door hoogmoed verblind, niet aarzelen om hun doel te bereiken, namelijk, om hun eigen persoon te ver heffen, hunne tegenstrevers te beschuldi gen duizend frank aangeboden te hebben aan eene vrouw, tot nu loe onbekend en ongezien, die hunnen leidsman als eenen anderen St-Antonius moest bekoren O hoogmoed Heu pestis damnosa hominizegt de dichter. Ion. Otus. Zouden d-3 oogen opengaan Die vraag stelden wij ons, schrijft De Gazet van Lier. wauueer wij, in min dan veertien dagen tijds, de volgende nieuwstijdingen, aan Fransche dagbladen ontleend, te lezen kregen u De heer Brunetière, een schrijver van groot gezag en bestuurder van de veel gelezen Revue des Deux Mondes, heeft in een meesterlijk artikel bewezen, dat de wetenschap onbekwaam is, om, zooals zij beweerde, het geluk des men- schen te bewerken. Hij herkent, dat de godsdienst alleen in staat is het zedelijk gevoel des volks op stevige grondslagen te vestigen. Een vrijmetselaar van hoogen rang, de heer Doinel, de geschiedenis van Jeanne d'Arc doorgrondende, is gedwon- Omdat ik er naarloe geschreven heb, en geen antwoord ontvangt, hernam mevrouw- Manton aaize- lend. Hoe was het adres vroeg de man. Heht gij nog veel te vragen f zegde mevrouw Manton. Ik word er moe van... Het adres was Savoy Cottage, Aston Place, Sands Road, Liverpool. Dank u. En dus. uwe brieven zijn u teruggezon den als onbrzorgbaar? Dit was een schot in den blinde, op goed geluk af, en mevrouw Manton voelde het wel. Heb ik u dat gezegd riep zy. Zij bemerkte dat zjj, spijts haarzelve, iets had toegegeven, wat Mary schuldig kon doen schijnen. Wat een dwaasheid, hernam zy bits, zulke onzinnige vragen aan iemand te stellen Ik denk dat zij verhuisd is. Ik ken die soort van huisjes. Ik heh er indertijd een blok van gehad. Die mensehen huren bij de week, en als er de eene of andere reparatie noodig i«, dan pakken zij hun boeltje op en verhuizen. Ik wil er wat onder ver wedden, dat dit onk met Mary het geval is geweest. Zes jaar lang is zij met mij op en neer gegaan, en als gij haar verdenkt, dan wil ik u wel verzekeren dat gij de plank mis heht. Zoo mevrouw Wat maakt die man mij zenuwachtig zegde mevrouw Manton bij 'icbzelve. Is zij te Londen getrouwd Te Liverpool, zou ik denken. Weet gy ook of bet huwelijk kerkelijk voltrok ken ia, of voor den registrar en waar gen geweest de echtheid van het beslaan der mirakels te aan veerden. Zijne bekee ring is dan ook het gevolg geweest dier bevinding. Op eene vergadering van ambtenaars en leeraars der Hoogeschool, door den heerBuisson, bestuurder van het open baar onderwijs, bijeengeroepen, werd eenparig erkend, dat de herstelling van bet godsdienstig onderwijs in de lagere scholen, bet eenig afdoende middel is om 't bederf der jeugd tegen te gaan, en het verval van alle burgerlijk eergevoel te voorkomen. Des te gewichtiger is die be kentenis, daar al de leden der vergadering vroeger lievige voorstaanders waren van het verwereldlijkt onderwijs. Was de heer Buisson zelf eertijds geen ieverige be schermer van Robin, den al te beruchten bestuurder van Cempuis Men ziet het, vele geleerde en hoogge plaatste mannen in Frankrijk zijn ce- dwongen hulde te brengen aan den gods dienst, dien zij zoolang bespot en bestre den hebben. Zouden hunne verklaringen niet de voorboden wezen van eenen om keer in den toestand der gemoederen bij onze Zuiderburen Wij hopen het voor ben en zouden er geenszins over verwon derd staan. Immers, voor alwio niet ziende blind is, blijkt duidelijk, dat de godde loosheid Frankrijk, tot op den boord van deu afgrond heeft gebracht. Het verval der familie is haar werk de zedeloosheid, die de ontvolking van Frankrijk voor gevolg heeft, neemt gedu rig toe. Terwijl elk huisgezin er gemiddeld slechts twee kinderen telt, groeit het getal der onwettige geboorten en dat der echtscheidingen op onrustbai ende wijze min De goddeloosheid draagt ook de schuld van de verbastering, die het zedelijk eer gevoel gedood heeft in alle rangen der samenleving De lintjesbandel van een Wilson, het Panamascbandaal, de kics- kuiperijeu van Toulouse, de knoeierij van dc iJzerenwegmaatscbappij van het Zui den, de geldafpersingen der drukpers- helden, Let verraad van Dreyfus, tot de bommen der Anarchisten toe, zyn als zoovele etterbuilen, langswaar 't bederf, dat het ongelukkige Frankrijk verkan kert, zich beurteltngs openbaarde I Wel nu, wie zal loochenen dat zulke lange reeks van schanddaden slechts mogelijk is in een land, waar 't ongeloof het gewe ten des volks verkracht en alzoo vrij spel aau de meuscbelijke driften gelaten heeft? Zouden de oogen opengaan vroe gen wij bij den aanvang van dit artikel en wij eindigen met te antwoorden God geve het, 't is meer dan tijd Men merkt op schrijft Het Handels blad n dat de liberale burgemeesters der groote steden dikwijls met do ministers komen onderhandelen. Neen. Dank u. Weet gij den naam van haren man Cmflon heel hij, geloof ik. John Crofton. Is er hier in huis ook nog eene dienstbode die haar heeft gekend Dc keukenmeid, gij wilt haar zeker spreken Ik zou u zeer verplicht zijn, sprak de man, en mevrouw Manion belde en zegde dat de keukenmeid boven moest konten. De meid verscheen. Hebt gij wel eens den man gezien, met wien Mary Hanson verkeerde O ja. dikwgls, antwoordde de meid verbaasd, beurtelings den eenen en de andere aanziende. Runt gij hem beschrijven Hij is van gemiddelde lengte, zou ik zeggen, en heel neijes gekleed. Hij zag er uit als een heer. HIJ had ecuen korten baard en snorren ik zou zeggen dit zij zwart waren maar Mary beweerde dat zy zulk eene schoonc bruine kleur hadden. Hebt gij hem hier in huis gezien vroeg weêr dc man van de policic. Neen mijnheer; hij kwam nooit binnen. Ik zag hem gewoonlijk op den keukentrap. Hij kwam nooit dichter bij het huis, d n tot de brievenbus aau den boek. Hij za- er heel hecrachlig uit. Kunt gij mij ook zeggeu, of bij eenig bijzonder kenteeken bad Neen mijnheer. Bedenk u eens goed. Geen plek, geen litleeken Ja, hij bad een klein litleeken, als van eene sne Het is niet moeilijk te begrijpen, welke rerlen die doctrinaire pachas naar Brus sel voeren zij zien rond zich den vloed van het socialism opstijgen, die dreigt ze met hunne vrienden van het stadhuis te verjagen. Zij zouden eene kieswet willen, opzet telijk gemaakt om de socialisten te belet ten ineens de gemeenteraden te overwel digen, welke nu iu handen der liberalen zijn. Onze ministers moeten dikwijls glim lachen wanneer zij naar de klachten dier burgemeesters - vrijmetselaars luisteren, welke bun komen zeggen dat het vader land iu gevaar is, dat de revolutie hare benden zal uitzenden tegen onze steden en dat morgen indien wij gccne maat regelen nemen de roode vlag zal wap peren op onze stadhuizen. Mij dunkt dat de minister somwijlen moet geneigd zijn aan die verschrikte klagers te antwoorden Weihoe, mijnheeren, gij zijt zoo bang voor het socialism En verleden maand hebben al uwe vrienden in het arrondis sement Thuin in massa gestemd voor deu socialist, om te beletten dat een katho liek, de burgemeester van Binche, in de Kamer kwam. Zeg mij of gij wel verdient dat ik u redde Als er dinsdag in de Kamer aan Anseele gevraagd werd Waarom stelt gij geene wet voor om de dieften van van onrechtveerdige bazen te beteugelen? antwoordde bij Wetten voorstellen Ik weet niet hoe dat gaat Ik ben geen ge leerd mensch Maar M. Anseele toch,gij die u naar de Kamer heht doen zenden om wetten te maken mits 4000 frank per jaar, weet ge niet hoe dat gaat, uw eerste plicht is het te leeren. Anders verdient gij uw geld niet, en mag men van u te Brussel zeg gen hetgeen M. Huyshauwers zegde van uwe positie te Gent: - Ik heb voor mijnen kost gewerkt en gestreden,M. Anseele en gij niet De waarheid is, dat Anseele, zeer wel weet of kan weten hoe het gaat van wet ten te maken. Maar hij wil het niet weten. - Het lijden van den werkman is onze rijkdom, is er gezegd op het socialis tisch congres van Halle iu Duitschland. I>e veroordei'ling tot der dood van Mad. Jouiaux, alias Maria-Theresia Ablayzal voorzeker door onze geachte lezers reeds vernomen zijn. De uitspraak Waar Op de »ang, precies onder het ong. Ik ben ver geten aan weikeu kant. Dank u. Nu weet ik genoeg. De keukenmeid zag weer beurtelings hare meeste res en den ondervrager aan, en ging heen. Mevrouw Manton zat stijf en /wjjgend op haren slocl. £r blijft nog slechts een ding over; mevrouw, en dan ben ik klaar. Rent gij Mary Hanson's schrift. Ja, zegde mevrouw Manton Zouiit gij het stellig herkennen Ik denk bet wel. De man baalde uit zijnen zak eene portefeuille en daaruit eenen bundel brieven. Mevrouw Manton kon niet nalaten door eenen diepen zucht lucht te geven aan hare verontweerdiging over het verhoor, aan het welk zjj zich moest onderwerpen. Is dit dan soms hare hand vroeg hij haar, terwijl hij haar een stukje beschreven papii r toonde. Mevrouw Manton nam het zwijgend aan. Moet ik dit lezen zegde mevrouw Manton. Haar blik rustte op het blad, dat de man van Scotland Yard haar in dc hand gegeven had. Het was een half bladjc postpapier, dat van eeneu brief afgescheurd was. Het had geen begin, en luidde als volgt terwijl gij toch weet, dat ik u meer liefheb dan mijn leven. Het is hard en onrechtvecrdig van u. Ik heb den heelcn nacbl wakker gelegen en nagedacht over hetgeen gij gezegd hebt. O, ik wilde dal ik het u nooit verteld had. Het is wreed van u, te zeggen dat ik onverschillig voor u ben. Ik heb u lief, dat weet gij. van den jury was bevestigend op al de vragen en bijgevolg werd zij veroordeeld als plicbtig aan vergiftiging van drie per sonen,namelijk hare zuster Leouie Ablay, haar broeder Alfried Ablay en haar oom Van den Kerckhove. De veroordeelde heeft zich in verbreking voorzien en ze kere porsonen beweren dat zij zou kuu- uen lukken; 't zou vooral voor haar leu tig zijn het spel te herbeginnen. Wanneer het vounis definitief zal wezen, zal Mad. Joniaux naar 't gevang van Brugge over gevoerd worden. Naar alle waarschijne- lijkheid zal ze gratie van de doodstraf bekomen. Als M Joniaux geene plaats kan bekomen in Frankrijk of Engeland, trekt bij naar Amerika. De uitspraak van den jury werd te Antwerpeu vooral alge meen goedgekeurd en men hoorde overal het gezang Leve de jury en hij mag er roezen; ter dood ter dood O neon de socialisten der soort van Vooruit hebben't op onzen Godsdienst niet gemunt, wat zouden zo wel Het socialismus laat elkeen vrij ondorgods dienstig opzicht.... Wat fariseërs Denken Anseele cn zijtio handlangers misschien dat wij uiet weten dat ze te Gent het burgerlijk doopsel en de god- yorloochende eerste communie hebben ingericht In de Walen gaan de roodeu nu het voorbeeld hunner GenUchc socia listen naapen. Binnen kort zal racu in de coöperatief van Jolimont dit apenspel vertoonen. Al wie zijne kinders wil laten her...doopen moet zich laten inschrijven bij den volksvertegenwoordiger Mansart. De seuateur Des Essarts zal die socialis tische apenvertoouing voorzitten. Hieruit blijkt dus ten overvloede dat de roode kliekmaunen niets beters hebben gevon den dan de christene ceremoniën na te apen zij hebben het burgerlijk doopsel, de burgerlijke eerste communie iu af wachting der afschaffing van het huwelijk en er dus eene beestenwereld gesticht worde... En zo zijn tegen den Godsdienst niet... Wat vcrachterlijke fariseërs toch hoognioed iu persoon doorwandelde zaterdag voormiddag onze straten en openbare plaatsen. Wie oogen bad zag de martelaar fier als eenen pauw en de borst vooruit gestoken marcheren, iedereen bekijkende als wilde hij zeggen Ik ben bet,beziet mij eens, ik ben al gede- ocoreerd! De martelaar had de medalie van representant die hij aan de liberalen is verschuldigd, op zijne borst als een ridderkruis gespet... Eeuige bezagen hem verwonderd, doch meesteudecl gingen de mensehen voorbij tot zich zeiven zeg gende Waar de hoogmoed toch nestelen gaat Alilitairo kweelie. Wij zijn te volle in de dagen van loting voor de nationale milicie, dageu op de welke talrijke familiën de eene in vreugde ver keeren, terwiil andere in droefheid zijn gedompeld. Veel en zeer voel, ja, zelfs zielroerende artikels kunnen er tegen de loting geschreven worden, doch wij wil- Ilet bewjjs van mijne liefde, dat gij van mij verlangt is al te vreeselijk maar het is mijne eigene schuld* llc wilde dat ik mijne booze tong afgebeten bad voor dat ik u datgene vertelde, wat u het heele plan heeft doen opvatten. Maar ik bemin u. en als gij dan met alle geweld eeu bewijs van mijne liefde inoet hebben, nu, dan zult gij het hebben, en dan kan ik niet anders, dan u zeggeu wat gij weten wilt. Gij gaat rechtuit den trap op, die g|j vlak voor u ziet als gij het portaal binnenkomt. De kamer is aan de voorz|j van het huis, boven het salon, en heeft uitzicht op bet pad, waarlangs gij komt voor dat gij de buisdeur bereikt. Het is op dc eersle verdieping cn aan bel eind van ecu langen gang, dien gij zult zien aan uw linker hand als gij boven op de trap zijt. Er is slechts een gangaan de andere zijde is eene groen bekleede deur, die toegang geelt naar de badkamer. Gy kunt u dus niet vergissen. De deur, die gij hebben moet, is de laatste aau de rechterzij van den gang. Gij kunt ze oumogrlijk missen. Zij is wit geverfd, en de andere zijn in eikenhout. De linkerkas zult g|j dadelijk vin den, en wat g|j zoeki is in eene der onderste laden. Ik weet uiet precies welke. Ik smeek u, wees toch voor zichtig Gij kunl het onmugelijk doen zonder Benson. Het was een goed gedacht dat van die balkaartjes maar, ach litvc God, ik wilde dat w|j nooit... liet overige ontbrak. De bladzijde was blijkbaar bet middelstuk van eenen brief. De letters dansten Mevrouw Manton voor de oogen. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1