Margarine. - Allerhande nieuws. leu heden de gevoelige snaar niet aanra- 1 ken en alleen de vraag stellen Hebben wij zulk een sierk leger noodig De militaristen hoorenwij antwoorden: Ja, tot verdediging onzer vrijheid en on afhankelijkheid als volk. Maar laat ons eens de vraag stellen Wat zou ons leger tot de uiterste palen versterkt, dan toch vermogen, moesten onze machtige naburen het eens wezen om ons in te palmen En ware ons le ger enkel uit helden samengesteld dat zou nog niet baten. De heldenmoed ver mag immers niets tegen de overmacht. Een vrijwilligersleger tot handhaving der inwendige orde en rust, dat alleen hebben wij noodig. En dat men wie sol- d aat zij n wil, vergeld gt lijk de gt n 1 armen Verre van ons de beslaande wetten te willen tegenwerken of daartoe aan te hitsen; zoolang die wetten van kracht zijn moet men ze naleven als ware men er zelfs 't slachtoffer van. Doch in afwach ting van een vrijwilligersleger dat men maar beginne met den diensttijd te verkorten tot den noodzakelijken duur om eenen soldaat te vormen en bovendien de maandelijksche vergelding tot 30 fr. ter maand verhooge. Nu, dit is reeds door onze katholieke gekozenen door MM. Woeste, De Sadeleer, Diericx en con- soorten voorgesteld geworden. Wij besluiten Het leger gelijk het thans is ingericht is een slokop hoogst noodlottig over de openbare schatkist. Reeds te veel millioenen heeft het ver slonden zonder eeuig nut of voordeel voor 't volk en daarom moet ons ordewoord zijn en blijven Vrijwilligersleger en niemand gedwongen soldaat -Ganaeli Eui-opn door heerscht eene hevige koude die hier en daar reeds talrijke ongelukken hoeft veroorzaakt. Geen land of er worden tijdingen uit afge zonden dat het gure weder talrijke men- schenoffers heeft gevergd. In Belgisch Luxemburg is de koude bijtend en ligt de sneeuw op verschillige plaatsen 3 en meer voeten dik. In Elzas-Lorreinen heeft men nog nooit zulk bijtend koud weder beleefd. In sommige streken daalt de warmtemeter tot 22 onder vriespunt; iu de lage plaatsen zullen de wijngaards zonder twijfel bevrozen zijn. Gedurende 't verloopen jaar 1894 werden in de Vereenigde Staten van Amerika 9800 moorden gepleegd en had den er 132 wettelijke strafuitvoeringen en 190 lijncheeringen plaats. Die akelige statistiek strekt niet tot eer der groote republiek. 1%'u wij van de Vereenigde Staten van Amerika spreken, herinneren wij dat dit machtige en uitgestrekte land een leger bezit van slechts 25,000 manschap pen, samengesteld uit vrijwilligers. Sol daat zijn is daar eene openbaar ambt be- kleeden, gelijk gendarm, agent van po- licie, enz. enz. Wanneer er plaatsen bij 't leger open gevallen zijn, wordt het aan 't publiek kenbaar gemaakt bij middel van plakbrieven, die in alle gemeenten openbaarlijk worden uitgeplakt, juist ge lijk men net voor eene andere bediening doet. Op die plakbrieven leest men Men vraagt voor het leger der Ver- n eenigde Staten kloeke mannen van goed gedrag, bejaard van 24 tot 35 jaren. Nevens dit vrijwilligersleger bestaat er nog eene Staatsmilicieoestemdom bij heel de natie eene zekere kennis der wapens oefeningen in te voeren. Jaarlijks zijn er wapenoefeningen in het kamp voor de Staatsmilicie die 12 dagen duren. Nu dit laatste kunnen wij hier goed missen het vrijwilligersleger alleen benijden wij aan de Vereenigde Staten... en dit zullen wij verkrijgen als wij het maar willen Selderij en reumsil lii»m. Een Engelsche geneesheer komt te verkondigen dat hij de volkomene gene- neziug van het reumathism verkrijgt door een overvloedig gebruik van selderij. De gewoonte van dees moeskruid rauw te eten, heeft niet toegelaten er de thera- penüeke kracht van te wardeeren. Men moet de selderij in stukken snijden en haar laten koken tot dat ze zacht is en dan het water drinken waarin zij gekookt is. Men moet, bovendien, nemen melk met een weinig tarwebloem eu muskade- noot, dan alles te samen met de selderij en eene of meer sneden brood laten ver warmen en eten, indien men het wil met aardappels. Alle reumathism-aandoening zal, na eenige dagen gebruik dezer spijs, verdwijnen. I>e militnire wet. het derde groote punt zal, zooals men reeds weet, binnen eenige dagen worden inge diend. Maar of ze binnen eenige dagen zal besproken worden,dat is wat anders, 't Is niet de lust die ontbreekt, maar de Ka mer zal, van nu tot aan den afloop van den zittijd, nog wel andere katten te gee- selen hebben Geiogenstmlt. De niive- raars van Verviers hebben bij de Volks- kamer protest aangeteekend tegen de beschuldigingen van socialist Anseelc als zouden zij hunne werklieden bestelen en vragen verder dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de zoogezegde grie ven waarvan de martelaar Daens zich de tolk in de Kamer maakte. Dus de grieven door den martelaar aangeklaagd bestaan niet volgens de nijveraars van Verviers. 'tZijn dus wéér eens leugens. Maar wat is 't?... Van iemand die door zijnen Bisschop op heeterdaad van leu gentaal werd betrapt zijn er altijd leugens te verwachten, Wetsvoorstel door de heeren de Brocqueville, Dierckx, Helleputte, Maenhout, Schollaert eu Woeste aan geboden. Dat wetsvoorstel luidt als volgt u Art. 1. Wordt uitsluitend boter ge naamd de zelfstandigheid die wordt ver kregen door het karnen van melk en room. Art. 2. Alle stoffen die er bijna uit zien als boter, worden margarine ge- heeten.. - Art. 3. Alle mengsel van margarine (kunstboter), in welke Terhouding ook, hetzij met hetgene er van voorkomt, on der welke benaming, is verboden. Art. 4. De verzending, de verkoop en het beswaren dier mengsels van kunstbo ter of margarine- en boterhoudeude voort brengselen, zijn verboden, onder welke benaming en vorm en in welke plaats het ook weze. Art. 5. De fabrieken of winkels van kunstboter de pastei- en broodbakke rijen, gasthoven en restaurants waar ma- garine gebezigd wordt, zullen het publiek bekend gemaakt zijn, zoowel binnen als buiten huize, door een opschrift iu groote letter met het woord margarine in letters van ten minste 20 centimeters. De margarine zal voor den verkoop of het verbruik niet mogen geleverd worden, indien zij geen kleur heeft ver schillend van die der boter, of indien ze niet vermengd is met zekere hoeveelheid bloem ten eind® ze gemakkelijk te kunnen onderscheiden. De kleur der margarine otde hoeveelheid bloem zal bij koninklijk besluit bepaald worden. - Art. 6. De overtredingen dezer wets bepalingen zullen gestraft worden met eene boet van 200 tot 1,000 frank en eene gevangenzitting van 1 tot 6 maanden, of met slechts eene dier straffen. In elk geval zal het vonnis on kosten van den overtreder gedurende eene maand aangeplakt blijven op den voorge vel van zijn gestichten afgekondigd wor den in drie dagbladen, door de rechtbank aan te duiden Bij hervalling, worden de straffen verdubbeld. De heer Woeste stelde voor het wets voorstel bij dringendheid te bespreken gezien de onafgebrokene en gegronde klachten der landbouwers .Jubelfeest van Het Handelsblad en van zijn Hoofdopsteller BrA. Snieders. Zondag 11., werd te Antwerpen een dubbel gulden Jubelfeest gevierd. Het Handelsblad vierde.de vijftigste verjaring zijner stichting en de heer D' A. Snieders de vijftigste verjaring van zijn optreden als Hoofdopsteller van gezegde blad. Te dezer gelegenheid werd de heer D' A. Snieders tot Officier der Leopoldsorde verheven. De heer Dr Snieders heeft zich niet alleenlijk onledig gehouden met het op stellen des Handelsbladsmaar tevens heeft hij talrijke lettergewrochten voort gebracht welke niet alleen strekken tot verzede)ij king en verheffing van 't Vlaam- sche volk, maar ook tot de verdediging en handhaving zijner heiligste rechten. Met recht mag hij zeggen Ik schiep geen enkel beeld waarover Ik hoef te blozen. - Deze welverdiende onderscheiding aan den heer Dr Snieders is eene eer niet alleen voor hem maar ook voor de Ylaam- sche letterkunde, voor den Bond der Vlaamsche Katholieke Drukpers waarvan hij de waardige Voorzitter is. Gansch 't Vlaamsche land zal de schit terende onderscheiding toejuichen. Tienderbode biedt dus zijne hulde en gelukwenschen aan Hei Handelsbladen aan Hr Snieders, de Nestor der Vlaam sche dagbladschrijvers. Provinciale Itiezing le üohcIk'. Zondag 11., heeft er in 't Kanton Assche eene provinciale kiezing plaats gehad in vervanging van den heer Vander Linden, volksvertegenwoordiger gekozen Er waren 4 kandidaten, te weten M. De Brabanter, schoenmaker te Lie- dekerke, demokraathij bekwam 526 stemmen. M, Van den Broeck, koopman te As sche, liberaal, die 2840 stem. vereenigde. M. Claes, Burgemeester van S1, Catlia- riua-Lombeek, katholiek, welke 3854 stem. bekwam. M. De Geest, Burgemeester van Merch- tem, katholiek, aan den welken 3028 stemmen werden gegeven. Zondag aanst. balloteering tusschen MM. Claes en De Geest. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 21 januari 1895, is de Militieraad van het Arrondis sement Aalst, voor de lichting van 1895, volgender wijze samengesteld Werkende Voorzitter M. Emiel Lim- pens provincieraadsheer te Dendermonde. Plaatsvervangers des VoorzittersMM. Germaan De Vos en Theodoor-Antoon De Vuyst, provincieraadsheeren te Erpe en te Borsbeke. Werkend lid M. August Coppens, burgemeester te Lede. Plaatsvervangers van liet werkend lid: MM. Bernard lie Feyter eu Karei-Jozef Baeteu, burgemeesters te Bambrugge en te Nieuwerkerken. Bij koninklijk besluit Tan 26 jan. 1895, is onder anderen, hel burgerkruis vau 2" klas verleend aan M. P. Col son, ontvanger der rechtstreeksche belastin gen en accijnsen, te Geeraardsbergeu, Intras-muros en M. L.-H. Sandyck, ont vanger der zelfde bélastingen te Gee raardsbergeu, Extra-muros tot belooning der diensten gedurende meer dan 35 ja ren bewezen. AALST. Brandramp. Dijusdag is alhier ten gekuchte Mijlbeek j een huisje de prooi der vlammen gewor- i den, gestaan in de Driesstraat, N° 33, nabij het Bornputje, toebohooreude aan de W* Frans De Bisschop en bewoond door Petrus Linthout, fabriekwerker. Al- r les is in den brand gebleve» De schade wordt berekend op ten hoogste 500 fr. De gebouwen zijn verzekerd bij de Maat schappij De Vereenigde Eigenaars, doch de meubels enz. van Linthout zijn het niet. Nog niets is uitgekomen aangaande de daders van den diefstal en moordpo ging bij M. August De Cock. De wonden door dezen laatsten bekomen zijn aan het genezen. Een belangrijke diefstal is maandag - nacht gepleegd bij Mad. Angelica De Clercq, handelaarster, boulevard Frère- Orban, te Gent. Maandag morgend, rond 7 uren, bemerkte deze dame dat de deur van haren winkel openstond en zij stelde i: vast dat eene groote hoeveelheid koop- t waren verdwenen waren al de schabben van haren winkel, die vol lagen met koe pons stoffen, waren leêg geroofd. Een groote hoeveelheid juweelen, armbanden, doekspelden, lingen, korlogiekettingen en spelden, enz., zijn ook gestolen. De dieven zijn niet langs achter binnenge broken zij moesten dus reeds in huis zijn op bet oogenblik dat Angelica De Clercq. rond middernacht ihuis is geko men. Nergens is spoor van braak te be merken, zoodat zij bij middel van valsche sleutels zijn binnengekomen. Weversbeweging te Gent Op eene meetiug in Valentino was beslist dat de wevers, zoowel socialistische als anti socialistische, zich gewend zouden hebben tot den Cercle Commercial et Industriel ten einde een algemeen tarief te vragen. De brief is thans verzonden hij is onderteekend door afgeveerdigden der Broederlijke Wevers en der Vrije Katoen bewerkers. Er wordt in gevraagd dat de fabrikanten zouden samenkomen om de zaak te onderzoekeu ook de tusschen- komst van den Werk- en Nijverheidsraad wordt gevraagd. Het getal kiesbetwistingen door het Hof van beroep van Gent te onderzoeken, neemtjaf. Tijdens de laatste herziening waren er maar 998 gevallen, en voor de huidige herziening der kiezerslijsten zijn er maar 456 voor de verschillige arron dissementscommissariaten der beide Vlaanderen De arrondissementenBrugge- Oostendc en Thielt-Roeselaere geven geen enkel reklaam. Het arrondissement Gent staat aan de spits met 134 gevallen Bij het vervoer te Gent van eenen cylinder, wegende 5000 kilos, is een ongeval gebeurd, dat bijna het leven van eenen schildwacht kostte. De cylinder rolde van den wagen en kwam te recht tegen het schildwachthuisken aan de poort der gevangenis, zoodat de soldaat, die er in stond, bijna gepletterd werd. Hij moest met wonden aan den buik en het hoofd naar het gasthuis worden ge bracht. Baldadigheid. Zondag werden er 8 lotelingen op het policiebureel te St. Nicolaas ontboden, voor het volgende baldadig feit Vrijdag, op den dag der loting, omtrent 5 uren 's namiddags, passeerde er een troep lotelingen voorbij de hoeve Be Boode Poort, wijk Lepelhoek. Eene kar met peerd waarop 8 zakken graan geladen waren, stond voor het hekken. Mulder De Munck van den Vrou- weneeckhockmolen was op den zolder van den landbouwer bezig met eenen zak op te nemen om dezen op de kar te dragen, en dien tijd namen de lotelingen waar om het peerd bij den toom te nemen en alzoo de kar achteruit in eenen gracht te voe ren, die voor de hofstede ligt. De 8 zakken graan vielen door de ijs korst, die op het water stond het peerd stond met de achterste pooten in de gracht. Bij toeval is er aan 't beest geen ongeluk overkomen. Geburen uit den omtrek hebben het peerd met de kar op do baan getrokken en de zakken uit 't water gehaald. {Handelsblad). Buitcngeivoon ongeluk. Dezer dagen reed de landbouwer Bruno Soen, van Oost-Eecloo, naar de vroegmis met zijne driewielkar, waarop met hem zijne vrouw, zijne eenige dochter Clementina en twee buurvrouwen hadden plaats ge nomen. Nauwelijks waren zij van het hof, of de kar kantelde om,ten gevolge van de onge lijkheid der wegen en de vier vrouwen vlogen in het water eener beek, nevens den weg. Vrouw Soen en de twee buur vrouwen werden gered, maar de dochter verdronk. Het ongelukkige slachtoffer was nau welijks 20 jaar oud. Nog de moord te Lommei. Ziehier wat wij nog over dit drama te lezen vin den in Be Eendracht. Nauwelijks had men den jachtwachter Exelmans vermoord gevonden, als de ver moedens vielen op een gevreesden wild- strooper. die den jachtwachter vroeger reeds met deu dood bedreigd had. Men hield hem aan, doch hii gelukte erin eeu zeer waarschijnlijk alibi voor te bren gen. Men meende reeds de zaak te moeten laten varen als een jongeling der streek, die tot dan toe niet had durven spreken daar hij de wraakneming van den moor denaar vreesde, e«ne belangrijke getui- getuigeuis kwam afleggen. Die jongeling was, naar het schijnt, in het bosch bezig met droog hout te rapen en hij heeft den moordenaar op den wachter zien schieten. Hij was wegge vlucht en had aan zijne ouders verteld wat hij gezien had deze hadden hem toen aangeraden van te zwijgen. Volgens den jongeling nu verhaalt, had Exelmans, den wildstrooper op heeter daad betrapt en meende hij een nieuw proces-verbaal op te maken, wanneer de wildstrooper hem een lading lood in den rug zond. De moordenaar dacht Exel mans gedood te hebben en vluchtte weg, doch de kreten hulp hulp 1 r die het slachtoffer slaakte, deden liem op zijne stappen terugkeeren, om zijn geweer rakelings in den buik van den ongeluk- kige af te schieten. Daar het slachtoffer nog ademde, her laadde hij zijn wapen en zette den loop van zijn geweer op den slaap van den jachtwachter en bracht hem alzoo deu genadeslag toe. Het parket van Hasselt is opnieuw ter plaatse geweest. Nota. Dit verhaal komt nagenoeg overeen met hetgeen de Turnhoutsche correspondent van het Handelsblad ver leden week over het feit meldde. Men schrijft uit Oostende De laatste stormen hebben onze visschersbevolking zwaar getroffen. Niet minder dan 13 manschappen hebben het leven verloren, latende 7 weduwen en 27 weezen. Vijf anderen hebben schipbreuk gele den en drie hebben al hun tuig verloren. Wat de andere avarie betreft, deze is onberekenbaar. De burgers richten tegen de vasten avondfeesten een grooten stoet in, ten voordeele van de huisgezinnen der slacht offers. Honderde maatschappijen nemen er deel aan. De voorzitters hebben reeds twee vergaderingen gehouden, onder voorzitterschap des burgemeesters. De gemeenteraad heeft een hulpgeld van 3000 fr. gestemd. Een stoutmoedige diefstal is dijns- dag morgend rond den middag gepleegd in het postbureel op de Groenplaats te Antwerpen. Eene dame, welke een abon nement nam op een Duitsch blad, legde haren portemonnaie op het winket neer, toen een wel geklecde heer, met overfrak met astrakanpels, ruw tegen haar aanliep. Een oogenblik later bevond zij dat haar geldbeugel was verdwenen. Waar de dame hot meest spijt van heeft is dat de sleutel van haar geldkoffer zich in den portemonnaie bevond. Als de dief zou vriendelijk zou willen zijn hem terug te bezorgen Be kerk van Anderlues. Men weet dat er over eenigen tijd spraak was te Anderlues eene ijzeren kerk te bouwen. Hot schijnt dat men later van dit voor nemen afzag, men weet niet waaromjmaar intusschen werd de oude kerk meer en meer bouwvallig, zoo dat de menschen niet dan met schrik naar de Mis gingen. Zoo erg werd het, dat de burgemeester zich verplicht zag als maatregel van vei ligheid, den toegang tot de kerk te ver bieden. Doch nu zitten de geloovigen zonder kerk. Om hierin te voorzien heeft de gemeen teraad de geestelijkheid de groote zaal van het gemeentehuis aangeboden voor het houden van goddelijke diensten. Bergen, 5 februari. Een trein met reizigers moest verleden zondag te Har- mignïes blijven staan, omdat, tengevolge van den vorst, een wielband van den locomotief gesprongen was. Het stadje Durbuy is op 5 februari in verslagenheid gebracht door eenen moord, op den openbaren weg gepleegd. Het slachtoffer, zekere S., werd gevonden met eene vreeselijke wonde aan het hoofd. Al de weerden, die do moordenaar in bezit van zijn slachtoffer heeft gevonden, waren gestolen. Hoe groot zal dezen winter de reeks slachtoffers van de nalatigheid der ouders worden Te Chatelet heeft alwéér eene mooder bij hare thuiskomst baar kind dood gevonden, verbrand door te dicht bij het vuur te naderen, zoodat zijne kleeren vuur vatten. Uit Arlon Een wolf, door den hon ger geplaagd, was maandag nacht het huis genaderd van den arbeider Bley, te Stockem, en trachtte de deur van den geitenstal in te stuiken. De geit begon zoodanig geweld te doen, dat zij hare keten lostrok en buiten den stal sprong, toen de deur begaf en de wolf binnendrong. En ziet, door de keten die achter de geit sleepte en aan'de deur haperde, trok het verschrikte dier de deur toe en sloot den wolf binnen I 's Morgens vond den eigenaar zijn arm beestjen half dood van koude voorden stal. Hij naderde, keek door het ven sterke van de staldeur, en zag den wolf in den hoek zitten. Zonder eenen oogenblik te verliezen, liep Bley om een geweer, en eenige mi nuten nadien was het wilde dier afge maakt. Geldelijke balans van Europa. Sedert 10 jaar zijn inEuropa de openbare uitgaven met 22,5 t. h. vermeerderd, en de krijgsuitgaven met 23,6 t. h Zoodat de krijgsuitgaven de kolossale jaarlijksche som van 5 milliarden 303 millioen hebben bereikt, 't Is verschrik kelijk. En de gezamenlijke schuld van Europa beloopt, in 1895, tot de ontzaggelijke som van honderd zestien milliards franks. Voor den interest dezer schuld aan 4t. h. moeten de volkeren jaarlijks be talen. Hoelang 'zal meu zulken toestand kun nen uitstaan? Met zijne krijgsuitgaven, heeft Europa jaarlijks niet min dan tien milliards franks te betalen. Men meent waarlijk te droomen. En do opperheeren blijven allen om strijd tot de vermeerdering der krijgs lasten aansporen. Eene opzienmakende bekeering. Men seint uit WeenenDe vrouw van den gezant van Japan gaat het Bouddhism afzweeren en in de Katholieke Kerk tre den. Zij zal gedoopt worden met grooten luister in de domkerk van den Heiligen Stephauus, le Weenen, door den pause lijken nuncius, Mgr. Agliardi. Wij lezen in den Univers. Een telegram uit Rome meldt, dat alle werken vanZola op den Index zijn geplaatst. Wordt dit bericht bevestigd, dan is het alzoo ieder katholiek op strat van excom municatie verboden, eenig werk van Zola onverschillig welk, te lezen, te bewaren of aan anderen uit te reiken. Men vraagt, zoo staat er in de anuoucen van een Zwitsersch blad, een meid, die goed kinderen kan verzorgen en koken. De vrouw van een drinker kwam op tijd van het middageten in de herberg, waar haar man zat en zegde Daar gij zeker geen tijd hebt om thuis te komen eten, heb ik uw portie maar hier ge bracht. Dit zeggende, zette zij eene ge dekte schotel voor hem op de tafel en ging weg. De man noodigde met een gedwongen lach zijn drinkebroers om meé te eten, maar toen hij het deksel van de schotel nam, vond hij er niets in dan een stuk papier, waarop geschreven stond Eet smakelijk; het is hetzelfde wat uwe vrouw en kinderen thuis hebben. HOLLAND. Boodgevrozen. Te Vucht is Woens dag een man, die in zeer dronken toe stand verkeerde, in eene treksloot ge vallen. Door jongen» er uitgehaald, legde hij zich op den weg te slapen, terwijl het sterk vroos. In dien toestand werd hij door een paar voorbijgangers aange troffen. Naar zijne woning vervoerd, is hij den daarop den volgenden dag over leden Brand. 2 slachtoffers. Een vreeselijk ongeluk had vrijdag morgend te Zevenhuizen, eene buurtschap van Apeldoorn, plaats. De vrouw van den landbouwer J. Put had namelijk eenig bedstroo in de kamer gebracht om te drogen en dit rondom de kachel eene plaatsgegeven! Daarop ver liet zij voor enkele oogenblikken hare woning, hare beide kinderen, oud 3 en 5 jaar, zonder toezicht thuis latende. Door een of ander ongelukkig toeval moet kort daarna het strooi met de gloeiende kachel in aanraking zijn geko men en daardoor vlam gevat hebben, waarop weldra een verstikkende rook het geheele vertrek vuurde. Dit trok de aan dacht van een paar buren, die onmiddel lijk de woning binnendrongen. Tot hun hevige ontsteltenis bespeurden zy weldra, dat beide kinderen reeds gestikt waren. Het waren de eenige kinderen van het echtpaar Put. De radeloosheid der diep bedroefde ouders laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Ongelukkige familie. Uit Baren- drecht wordt aan de N. R. C. gemeld Ruim een jaar geleden stierf de zoon van de wed. M. Jongezuster, alhier, ten gevolge van een ongeluk met een jacht geweer. Dijnsdag morgend was een andere zoon dezer weduwe, Leendert, oud 19 jaar, in het veld om ganzen te schieten, toen zijn broeder een schot hoorde vallen en tegelijk Leendert zag ter aarde stor ten. Naderbij komende ontdekte men dat hij zwaar verwond was aan den rechter slaap van het hoofd eu ternauwernood was hij in huis gedragen, of hij bezweek. Daar er niemand in de nabijheid was, weet men niet hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. FRANKRIJK. Gr aim vuur ontploffing te Monccau-les- Mines. Vele dooden en gekwetsten. Dijusdag morgend, rond 5 uren, heeft eene geweldige ontploffing van grauwvuur plaats gehad in den pui Sainte Eugénie, eertijds gekend onder den naam Cinq sous, te Monceau les-Miues. Te midden der grootste moeilijkheden werden onmid- delijk reddingsmaatregelen genomen. Ten 1 ure. na den middag, had men reeds 25 lijken en 10 gekwetsten boven gehaald. 't xs nochtans te vreezen dat er meer slachtoffers zullen zijn, aangezien men gelooft dat er 60 mijnwerkers iu den put waren op het oogenblik der ontplof fing. Men weet dus nog niet wat er van de 25 overige geworden is. Zoodra hij de ramp vernam, heeft de president der Republiek, M. Faure, eenen zijuer ordonnancieofficiers, den komman-

De Denderbode | 1895 | | pagina 2