mt f: Zondag 10 Februari 189S. 5'centiemen per nummer. 49s6 Jaar 2934. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Sfad en des Ai rondissements Aalst 't Is toch zoo koud '>ne plaag van onzen tijd. Vivan paster Daens. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE GOUDEN PENNING Detaktiekder socialisten. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr 3-2o voor zes maanden; fr. 1-78 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving ei»digt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suura. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Beklamen fr. 1,00Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 9 Fel>. 1892J. Wij hadden reeds de zoete hoop gekoes terd er redelijk goed van af te zijn van den guren winter met zijne strenge en voor velen wreede gevolgen.En ziet reeds meer dan 14 dagon beleven wij de koudste dagen die wij nog kunnen gedenken Geachte Stadsgenoten, laat ons toe den voorspreker te zijn der arme men- schen Gij weet heter zijn toch zoovele arme huisgezinnen waar in gewone tijden niets te veel is, of liever, nog veel ontbroekt en wat moet het nu niet zijn, nu dat het verwarmen door vuur, kleedingstukkeu en dsksel de noodwendigheden van bet huisgezin wel tienmaal komt verdub belen Zekerlijk, wij bekennen het volgaarne, vele edelmoedige en goedhertige Mede burgers tellen wij onder ons maar laat ons nu toch eens allen overwegen hoe bitter en hartscheurend het moet zijn voor den braven vader en de arme moe der van niet alleenlijk voor hen eigen zeiven het noodige niet te hebben, maar wel bijzonderlijk van hunne kleine kin derkous te moeten zien bibberen van koude, te moeten hooren schreic'n vau honger, en van hen noch bij dage noch bij nachte niet te kunnen geven wat er noodig is om hen te verwarmen en te voeden Ja, laten wij onze ware kristene herten spreken en luisteren wij naar de woorden vau onzen Goddelijken Heer en Meester Geeft toch aan de armen, mijne broo ders een glas water hun in mijuen naam gegeven, zal ik niet onbeloond laten, n En zegt nietVele arme menseken verdienen niet dat men ben helpe. «Want ten eersten dat is niet waar verreuit het grootste getal van onze arme menschen zijn braaf en kristelijk, en 't zijn maar eenigo ver dwaalden en misleiden die meu 's avonds en bij outijden ziet patrouilleeren in de Zoutstraat eu elders en ten tweeden door dc verdiensten van onze goede al- moezen mogen mij van God verhopen den terugkeer en de bekeering van allen en ten derden door't gene wij geven, koopen wij onzen eigen vrede, onzen eigen voorspoed en onze eigene welvaarten ten vierden vergeten wij niet dat er aan de arme menschen veel en schrikkelijk veel is beloofd, maar dat zij nog niets ontvangen hebben 1 Doen wij andersDoen wij als ware kristenen geven en veel geven, en zwij gen 1 Diegene die het moet weten, zal het weten en ons zegenen I De Socialisten in de Kamer. Ziet mij die socialisten aan 't werk in de Kamer den eene" keer roepen en tieren zij gelijk bezetenen en dan met stonden zijn z zoo zacht als lammekens. De andere week heeft men de onbe schaamde aanvaïleu van citoycn Aiiseele tegen de burgerij hooren weergalmen. Volgens hem, hebben de socialisten alleen nog het recht om te leven. Uit enkele feiten trekt hij liet algemeen besluit, dat llitwaou u,c,01Wu al de patronen uitbuiters zijn, al de weik-weuschte volgaarne, dat zij hun lieden slachtoffers en slaven. Vlaarnscli gezond verstand benuttigende, Dat de werklieden van den Vooruit, i niochtcu onderscheiden wie hunne hoegenaamd niet meer vrij zijn van to ware vrienden zijn, doen wat zij willen, maar dat zij moeten dansen naar 't schuifelken van meester Anseelo, willen zij niet meedoogenloos En daarbij het onophoudend schreeu wen en beloven der socialisten, die de ellende benuttigen om hunne verderfe lijke leerstelsels te verspreiden. Ja, zoo is het te verstaan, dat brave menschen, maar blindgaweg de macht der socialisten vergrooten en zonder te den ken dat zij zich aan bittere teleurstellin gen moeten verwachten. Hot grieft ons nochtans, die duurbare belangen onzer medemenschexi aan zulke slechte handen toevertrouwd te zien, en aan de deur gezet worden, daar spreekt hij niet van. Gelukkiglijk waren er nog ander die het wisten, en die het dan ook in zyue plaats gezegd hebben. Men heeft hem daar eens duchtig dc ooren gewreven. De radicalen zelve, de naaste bloed verwanten nochtans van de socialisten hebben de scheldnamen niet gespaard om ze naar 't hoofd te werpen van dien vir tuose de la brutalité n gelijk M. Féron hem in de Réforme noemde. En hoort dan diezelfde mannen 'ue keer spreken over 't budget van den eeredienst. Zij vragen er de afschaffing van de Staat zou er voor geenen centiem meer tusscbenkomen, maar ondertusscben de millioenen in den zak houden, die men eertijds aau de Kerk ontstool. Dat zij dat doen uit louteren haat voor den Godsdienst, om zoo de priesters lang zamerhand te doen verdwijnen en met eeneu den Godsdienst bij 't volk iu den vergeetboek te doen laten, dat zal nie mand betwijfelen. Maar zij willen dan nog die eer niet hebben. Hier trekken zij een schapenvel aan en zeggen zij, dat zijde christelijke ge voelens der geloovigen steeds zullen eer biedigen, en zich wel zullen wachten de brave lieden daarin te kort te doen. Voor de onontbeerlijke geldmiddelen aan te schaffen zouden zij andere maatregelen nemen. Ziet gij die hoorns uitkomen, geachte lezer Dat die deftige heeren gerust ziju. De brave menschen, die zij zoo om deu tuin zouden willen leiden zijn nog zoo blind uiet, om niet te zieu dat zij een hoop goddelooze kerels ziju, of nog zoo doof niet om hunne gedurige lasteringen niet te hooren tegen God en. Kerk. En nochtans, wij moeten het bekennen er ziju nog weldenkende werklieden die zich door hunne gloeiende leugens laten misleiden Waar moeten wij de reden daarvan gaan zoeken, zoo niet in den bedenkelij ten toestand, waarin vele onzer werklie den zich bevinden, in de armoede die ongelukkiglijk in talrijke huisgezinnen troonthonger en koude ziju toch zulk" wreede tirannen. Aan ons katholieke mannen, door onze werken meer cn meer te toonen hoe wij de werkmanskwestie behertigen, en dat wij, niet om ons een posietieken te ma ken, maar uit loutere naastenliefde wil len strijden om voldoening te bekomen aan hunne rechtmatige eischen. De ijdelhoid der socialistische beloften iil weldra uitschijnen, en hunne rangen, door ongelukkigen vervuld, zullen voor de Katholieke onbaatzuchtigheid en zelf opoffering wegsmelten gelijk dc sneeuw oor de zon. 4* Vervolg. Er ontstond ecne korte poos, en ik voelde mij het bloed in de aderen stollen. Toen overhandigde de aiivokaat-generaal Emily opnieuw den echten Wulfric en vroeg haar, of deze letters, die zij verklaarde te hebben gelezen, gelijk waren aan die van den Etlicl- wulf. In stede van te antwoorden, verborg Emily het gelaat in de handen en berstte eensklaps in tr uit. Het deed mij zoo innig leed haar aldus te zien nen, dat ik voor een oogenblik mijnen eigen gevaar lijken to. stand vergat en, mij tol den rechter dende, hardop riep .Uylord, wilt gij niet tusschen heide treden, ten einde haar verdere vragen te be sparen Ik hen van oordeel, zegde de rechter lot den advokaat-generual, dat gij thans de getuige kunt toe staan, zich te verwijderen. - Ik verlang de getuige nogmaals te ondervragen, bracht mijn advokaat haastig iu het midden. Neen. Duisterde ik hem in het oor, neer n komen moge, geen enkele vraag meer liever ga ik naar de gevangenis, dun haar nog een oogenblik langer aan deze vrceselijke foltering bloot te stellen, Emily werd, nog afrijd bitter wccncnde, in het ruim der gehoorzaal geleid, en het getuigcnvcilioor liep verder zonder stoornis af. De aanklacht tegen mij uitgebracht was eenvoudig cn had allen schijn van volkomene waarheid. Ik had cenen gewonen Angelsaksisclicn penning, waarschyi lijk eenen Etbelwulf ter weerde van ongeve shillings van den ouden Lichfieldschen hoer gekocht. Toen was ik op het denkbeeld gekomen, wenden, d..t ik een duplicaat van den zeh Wulfric penning bezat. Ik had den lithrlwulf, op eene hyzouderc wijze gesnooid, aan de dame, waarmeê verloofd was, laten zien. Daarop had ik den echten Wulfric op het Museum geschonden en veranderd, met behulp van mijne nagelschaar, en het ten laatste d«en voorkomen, alsof ik den penning bij ongeluk den grond had laten vallen, terwijl ik hem in lijkheid in mijnen vestzak had verborgen. Mijne verdediging was geheel mislukt, cn dan w cr dat sterkste aller bewijzen legen mij de goude afsnijdsels, gevonden op liet kokosmat in liet Briiscli Museum, dal eene ouverklare geheim. Is gevoe de zelf, dat de zaak er iuderdaad duister voor mij uuzag. Maar zou ecu jury hel wagen mij te veroordeelen op zulke losse gronden Een van de grootste kwalen van onzen tijd, zijn zeker de slechte gazetten, die hedendaags zooveel verspreid en zooveel gelezen worden, niet alleen iu de groote en kleine steden, maar zelf dikwijls, het is droef het te bestatigen, bij onze werk lieden van den buiten. Sommige van die bladen toonen zich zonder doekskens aan te doen, rechtuit tegen den Godsdienst, tegen zijne pries ters en tegen al wat deftig en eerlijk is zij spotten met alle overheid zoo geeste lijk als wereldlijk zij verachten en be knibbelen al hetgene dat door hunne tegenstrevers, de katholieken, gedaan wordt, 't zij voor burger, werkmau of landbouwer. Het is niet noodig aan onze lezers hier te doen opmerken dat het door onze Moeder de H. Kerk streng verboden is, zulke bladen te lezen of ze in huis te be waren hier geldt geene blindheid, die deze gazetten lezen weten wat zij lezen. Maar wij roepen bijzonderlijk hunne aan dacht op eene andere soort van slechte gazetten. Er zijn immers gazetten die maar al te veel, onder den dekmantel of onder den naam van katholiek, of van tegen de religie niet te zijn, nochtans niet minder kwaad doen dan de eerste. Zij sehr ven geene lange artikels tegen den ;odsdicnst, zij zeggen niet openlijk dat zij je priesters verachten, en dat zij den laatsten zouden willen zien verdwijnen; oh neen, menschen, dat doen zij niet, dan immers zou iedereen aanstonds zien, wie zij zijn, eu wat zij willen, dan zouden zij vele lieden zoo gemakelijk niet kunnen bedriegen, zij zouden in veel huisgezin nen geenen toegang vinden maar 't is gelijk men zegt, dat zij het venijn van het kwaad in d'harten der lezers weten te zaaien. Zoo sprekende over den Godsdienst zeggen zij op de eerste bladzijde wit, en op de tweede is wit al zwart. Ah lezers is de samenleving tegen woordig zoo diep gezonken, is er de huidige maatschappij zooveel zedebedert en zoo veel ongeloof, 't. is te grooten deele toe te, wij ten aan de slechte gazetten. En'hoeveel worden er tegenwoordig niet gelezen Stapt op den trein en wat ziet ge Van tien reizigers negen hebben eene van die slechte gazetten in d'liand; die bladen blijven op den trein liggen, worden op nieuw gelezen, en zoo wordt het kwaad al meer en meer in het hart van oenen twee den en van eenen derden geprint. En zijn dat al liberalen of goddeloozen die zulke bladen lézeu Oh neeu, lezers, zeker neen l Maar al te dikwijls zijn het van onze katholieken, die ofwel benauwd ziju vau te toonen wie zij zijn, uit vrees dat men met benden spot zou drijven, of dat men hen voor TJEVEW zou aanzien; of zoowel is het, gelijk som mige zeggen, om de twee klokken te hoo ren luidenflauw uitvindsel, want, ten eersten, met die gazetten te koopen on dersteunen, zij, katholieken, de slechte drukpers; en ten tweeden, zij doen kwaad aan hun eigen zeiven, want niemand, hoe sterk hij ook in zijne schoenen sta, kan die gazetten gedurende eenigen tijd le zen, zonder dat die gedachten, die prin ciepen, op hem eenen slechten invloed of indruk maken. Ah lezers, hoeveel voorbeelden van die verdwaalden zouden er hier niet kunnen aangehaald worden? Iedereen heeft maar ne keer de oogen rond hem te slaan, om te zien wat voor menschen dat ze zijn, waar zij naartoe willen, degene die da gelijks die vuile bladeren doorsnuffelen. Sommige gazetten hebben het zelf zoo verre gedreven, dat de minister van spoorwegen, het hem als eene plicht heeft gerekend, de verkoop van zulke bladen in de openbare gebouwen te ver bieden. Eu zulke bladeu laten sommige ouders 'huis in d1 handen vallen van hunne bin ders; zulke bladen zien de kinder» alle dagen door hunne ouders gekocht eu ge lezen worden; zulke bladen moeten de binders 's middags of 's avonds voor va der of moeder luidop lezen. Ahgij ouders die daaraan plichtig zijt, strenge rekening zult gij geven, om uwe kinders in zulke gevoelens te hebben opgekweekt. Laat u, lezers, in dien stroom van ver- derderf niet meêslepen verbrandt en vernietigt die bladen als zij ongelukkig lijk over den dorpel van uw huis zouden zijn getreden; stelt al uwe macht in, om zullen het geluk te weegbrengen in de huisgezinnen en in de farailiën, rust eu vrede in het land, en dan zal uw geweten u zeggen, dat gij een goed werk verricht hebt, voor uw eigen welzijn en voor het welzijn der samenleving. Gebenbusnoeb. Wat is het lang geleden dat wij dat deuntje ge hoord hebben Tevoren nogtans klonk het overaj in onze ooren in de stad, op den buiten, in de fabrieken, op het veld. Het werd gezongen door grijsaards, door vrouwen, door meisjes, door kin deren, door fabriekwerkers en landbou wers. Eu 't was met reden nietwaar Want een ander tijdstip ging aanbreken Paster Daens ging volksvertegenwoor diger worden en dan moest de welstand voor goed heerschen onder al de klassen der samenleving. Paster Daens is thans in de Kamers en i ik weet niet of den toestand der boeren en der werklieden eeuigzins veranderd is, MM.Helleputte, Colaert,Verbeke allen brave katholieke menschen hebben zijne houding geschandvlekt. Maar wat kennen ze daarvan Hij wil uiet dat er jaarlijks 360 fr. aan de arme ouders vau onze jonge soldaten uitgedeeld worde. Allöns Fondsenblad, Landwacht Volk, Patriote, een triomflied ter eere van uwen held Vivan Paster Daens De processen van Mad. Joniaux te Ant werpen en der anarchisten te Luik boei den dezer laatste dagen zoo zeer do atge- meene aandacht, dat de politiek en de beraadslagingen der Kamer op hot ach terplan werden geschoven. En nogthans, de beraadslagingen der Kamer waren hoogst belangwekkend de punten die besproken werden en de hou ding der socialisten verdienden aller aandacht. Niemand, denken wiL zou ernstig dur ven betwisten dat er hier en daar soms talrijke misbruiken in de nijverheidsge stichten bestaan waarvan de werklieden de slachtoffers zijn. Doch socialist An- seele slaagt den bal, leelijk mis, wanneer Ziju de pachten sedert Kerstmis afge- ]j;j denkt dat hij die misbruiken zal uit slagen Kan men de wnron aan vprmin- imv 'e aloAmnon Hp derden prijzen koopen van den landbouw geklommen iu Neen Vivan Paster Daens 1 f egne bende 'van Cartouche en O uitte Werklieden I Is uw daghuur vermeer- schelden. Al die haatvolle beschuldi- derd, wint ge nu allen van 3 tot 4 franks gingen kunnen onmogelijk tot de oplos per dag Draaien de fabrieken alle siug der maatschappelijke kwestio lei» dagen Hebt ge werk volgens beliefte den neen, 't is verkeerd gewerkt eu ge- Neen Vivan Paster Daens I hanaeld, want met azyn is't onmogelijk Arme menschen 1 Moet gij niet meer vliegen te vangen, gaan bedelen De winter is daar met De jury verwijderde zich om te beraadslagen. In angstige spanning wachtte ik raijn lot af, terwijl Emily, met betraand gelaat, berouwhebbende nar- opzag. Na verloop van twintig minuten kwam de jury terug, Schuldig, of niet schuldig 1 De spreker der gezworenen antwoordde met luider itemme Schuldig. Een doordringende gil weerklonk in de zaal, dadelijk daarop werd Emilv naar buiten gebracht. Toen ging dc rechter over tot het uitspreken van het vonnis. Hij toonde aan, hoe onvergcellijk dergelijke misdaad was in iemand van goeden stand, zooals ik, niet blootgesteld aan dc gewone gevaren der verleiding. Hij wees op het vandalisme, waaraan ik mij had schuldig gemaakt, ik, zelf een verzamelaar, door een kostbaar en cemg gedenkstuk der oudheid, het eigendom der natie, te schenden en te vi ken Hij wenschte niet streng te zijn jegens een jon gen man, tot nu toe van onberispelijk gedram dc nationale verzameling moest gevrijwaard worden tegen dergelijke, waarlijk a te listige wijze van plun dering. Hel vonnis van het gerechtshof luidde Vijfjaren dwangarbeid. Verpletterd, vernie'igd a's ik was, had ik nog de kracbl een enkel l .atste «oord uit te brengen. Mylord, riep ik, de vermiste Wulfric zal terug gevonden woideu cn mijne volkomen onschuld aan den dag brengen. overal waar gij kunt, waar gij iets te zeg- ;en hebt, die vuile bladen, waarvan vele je eer niet verdienen in eene katholieke gazet genoemd te worden, te doen ver dwijnen verspreidt overal de goede ga zetten, 't en vraagt maar weinig moeite, die veel vruchten zal voortbrengen zij Leid den gevangene weg, zegde de rechter koel. Men bracht mij naar het binnenhof, waar de gevan genwagen stond te wachten. Op den trap zag ik Emily en hare moeder, die beide bitter weenden. Het vonnis was haar reeds meêge- decld, cn zij wachten oin een laatste afscheid van my te nemen. O, Harold, riep Emily hartatochtelyk hare om mijnen hals slaande, het is alles mijne schuld. Enkel mijn toendoen Door mijne kinderachtige domheid heb ik u het proces doen verliezen. Ik beu hei die u in de gevangenis heb gebracht Ik Harold, nooit, nooit kan ik het mij zelve vergeven Lieveling, zegde ik, het zal met voor lang zijn, Zij zullen mij spoedig weer vrijlaten. Eerlang moei de Wulfric gevonden worden, en dan word ik natuurlijk aanstonds op vrije voeten gesteld. Harold, riep zy, o Harold, ziet gij het dan niet in Begrijpt gij het dan niet Een komplot is het, dat men tegen u gesmeed heeft. De penning is niet verloren. Dat zou uiets wezen. Hij is gestolen Hij is gestolen 1 Eensklaps ging cr een licht voor mij op, on stond het gevaar, dat mij dreigde, plotseling in al zijnen omvang voor mijne oogen. III Het duurdo eenigen tijd, alvarens ik voldoende ge wend was aan mijn nieuw levan in da gevangenis, zijne snerpende koude Hebt ge nu voed sel en deksel Hebt ge vuur om u te verwarmen Moet ge nu niet meer gaan kloppen aan de deuren der priesters en der rijke menscheH Uw held heeft ver klaard in de Kamers dat hij al zijnen overvloed uitdeelt aan de noodlijdenden, zijt ge al eens gaan sjoeren naar Chipka? Heelt men u daar wel ontvangen Heeft m' ii u bezorgd hetgeen go vandoen hadt Noen Vivan Paster Daens Zonder hem, kunnen noch boeren, noch werklieden, noch arme menschen leven. En 'tis nu bijzonderlijk dat het triomf lied moet aangeheven worden te zijner eere't is nu den oogebblik van hem bouquets en kronen te gaan aanbieden. Gij weet, landbouwers, werklieden eu arme meuachen dat onze verdienstvolle M. Woeste een wetsontwerp had neerge legd om de vergelding der jonge soldaten, uwe jongens die in het lot gevallen zijn au 10 op 30 fr. te brengen iu de maand. Al de katholieken zullen daarvoor stemmen. De socialisten niet. Eu wie kwam daar nog tegen op in de zitting van woensdag laatst.... Paster Daens. Want hij alleen is vrij en onafhanke lijk. Hij is geen verslaafde demokraat gelijk die van Gent en van Brussel. Hij alleen is bekommerd met de verbetering van het lot der werklieden eu der nood lijdenden De tegenwoordigheid der socialisten iu de Kamer is verre van tot eer te strekkeu aan de kiezers die ze er henen zonden en en verre ook van de vruchten voort te brengen die zij dachten er van in te oogsten. Eu inderdaad, nooit ontstonden er he vigere tooneelen dan deze die de wet gevende vergadering in eene herberg- meeting deden ontaarden; nooit werden de zaken des lands, de algemeene belan gen, meer verwaarloosd dan gedurende 't eerste deel van dezen zittijd. Kost: wat kost, moesten er raode en zwarte socialisten naar de Kamer ge zonden worden En die mannen zou den dadelijk, net gelijk eenen goochel toer, de beslaande toestanden herschep pen, of beter gezegd, alles tot in don grond verandoren ja, seffens, zou er aan al dc klachten, aan al de grieven, der arbeiders voldoening gegeven worden en al hun lijden als bij donderslag ver dwijnen. Welke bittere ontgoocheling moeten die bedrogene arbeiders nu gevoelen Hoe handelden de socialisten, welken rol vervulden zij tot hiertoe in de Ka mer Men wijze ons eens eon enkel ernstig voorstel, eene enkele goede of doeltref fende hervorming aan waarmee zij reeds voor den dag kwamen om helder en juist over het vrceselijke ongeluk, dat mij getroffen had, te kunnen nadenken. Te midden van al de kleine ongemakken en drietelijkhcden van het gevangenislevon, had ik in het eerst geenen tijd om mij ten volle een denkbeeld te vormen van het feit, dat ik een veroordeelde mis dadiger was, ter nauwernsod met eenigc hoop, niet op loslating, r'aar gaf ik weinig om, maar op herstel ling mijner eer. Langzamerhand echter begon ik gewend te raken aan het nieuwe, harde leven, dat mij. was opgelegd, cn kon ik in mijne c. I nadenken over liet weefsel van omstandigheden, dat mij met onverscheurbare draden omsponnen hield. Eene hoop slechts had ik, Emily wist dat ik schuldig was. Emily vermoedde gelijk ik, dit de Wul fric gestolen was. Emily zou haar best doen, dat wist ik zeker, om nieuwe bewijzen bijeen te brengen en het geheim tc ontwarren. Intu-schen dankte ik den hemel voor mijne dagc- lyksche portie zwaren handenarbeid steeneu kap pen. Ik was een flinke, krachtig gebouwde jonge kerel, en ik verheugde cr mij thans over, dat ik altijd zooveel van dc rivier tc Oxford gehouden had mijne armen waren sterk en gespi'-rd, zoodat ik in staat was deel te nemen aan het geregelde werk afdceling, waartoe ik behoorde. Ware het anders ge weest, liadde men mij een of ander zittend werk toe gewezen, zooals dat aan eene eerste klasse misdadi gers dikwijls gegeven wordt, de voortdurende gedachte aan liet verdriet mijner arme Emily zou mij het leven ondraaglijk hebben gemaakt. Toen ik aankwam, vroeg de onderbestuurder, be kend als hij was met mijne zaak (alle dagbladen toch waren vol geweest van den diefstal) mij zeer vriende lijk, of ik ook op het kantoor der administratie ver langde geplaatst te worden, waar verscheidene welop gevoede veroordeelden als bedienden en klerken werkzaam waren. Maar ik verzocht uitdrukkelijk buitenshuis !e werk gesteld te worden, liefst aan eenen arbeid, waarbij ik mij lichamelijk voortdurend moest inspannen, ik hoopte aldus mijnen geest voor al te veel peinzen en tobben tc bewaren. De onderbestuurder wiltigde mijn verzoek in e» gaf mij werk in eene steengroef, in het westelijk ge. deelte van hel eiland nabij Deadman's baai. a m den rand van den Cheail. Mijne mede arbeiders inde steengroef waren geene aangename kameraden, voor wie ik veel sympathie kon gevoelen. Zij wijdden mij in hunne geheimen In, en vertelden mij verschillende hunner streken, die er niet juist fc»c bijdroegen lien in mijne oogen beminne lijker te maken. Ecd hunner, 1247, een brutale Lon- densche steeper, met een dom, gemeen gezicht, was veroordeeld omdat hij zijne vrouw bad doodgeslagen bij bewoonde de cel naast de mijne en ergerde mij vaak in mijne slapelooze nachten met zijn vreesclijk gesnork. (Wordt voertymt.) t

De Denderbode | 1895 | | pagina 1