Menschen Menschen POLcnSTA>T NOG MEER Waar zijn de loondieven? Iets voor de Bakkers. De Coöperatieven. Van tak op tak. Te vergeefs kan men iets aanwijzen," want tot hiertoe hebbeu zij nog geen en kei voorstel gedaan, om de talrijke be- 5 lofton te volbrengeu waarraeê zij de kie- zer» om den tuin hebben geleid. M. Auseele 'en de martelaar staan op gelijken voet. Al wat do socialisten in de Kamer de den, kan men in zeer weinige woorden uitdrukken Zij deden niets nuttig voor den arbeider; zij verwekten slechts hevige tooneeleu die aan de Kamer e«nen koste- lijken tijd deden verliezen. Men onderzoeke de wetsvoorstellen door de roodo socialisten voorgesteld en dadelijk bemerkt men dat er niets ernstig in te vinden is. Maar zij zeiven zijn innig overtuigd dat er in hunne voorstellen niets ernstig te vinden is, dat ze onuit voerbaar zijn, en 't is juist daarom ook dat zij ze hebben ingediend. Wel gek zijn zij die denken dat de so cialisten de verbetering van 't lot der ar beiders betrachten. Immers op het socia listen-congres te Halle in Duitsohlaud werd er openbaarlijk verklaard Het lijden van den arbeider is mee rij dom. Een andere leider riep uitWij mogen de maatschappelijke wonden niet genetcn; wij moeten ze open houden, zoo niet ver liezen wij onze macht en is ons rijk uit. De intrede der socialisten in de Kamer, in slede van «en goed te wezen, is eeu groot kwaad voor werkman, boer en bur ger. Do hatelijke aanvallen, die bijna eindelooze en uuttelooze redetwisten die zij verwekten, hebbeu belet dat tal van maatschappelijke wetten konden gestemd worden. Verscheidene wetsvoorstellen zijn door de regeering ingediend geworden, die meer zullen bijdragen om 't lot van ar beider en landbouwer te vei'beteren dan al die dwaasheden en de ijdele uitkraam sels der socialisten. Indien de socialisten het waarlijk goed meeueu, iu andere woorden, «lat zij het lot der mindero standen waarlijk willen verbeteren, dat zij dan hunne tegenwer kingen en zagerijen staken ja, dat zij dan ophouden den kostelijken tijd der Kamer in roeien en wissen te verknoeien. Doch langs die oor zullen zij niet willen hooien; hunne mktiek ziet men er dwars door. Wat zij willen: 't Is beletten dat de wetsvoorstellen der katholieke regeoriug gestemd worden, om dan later op hunne meetingen te kunnen uitkraaien: G'hebt het nu ondervonden, menschen; de n katholieken willen niets doen voor het volk! n De katholieke meerderheid zal, wij hebben er de overtuiging van,die taktiek van dwarsboomcrij weten te verijdelen; het ware immers ongehoord dat een'.' kleine maar woelzieke minderheid, uit politieke berekeningen,eeuc sterke meer derheid zou kunnen overheerschcn of haren wil opdringen. Ware dat mogelijk, het parlementaire stelsel hadde geleefd In zijne eerste redevoe ring ter Kamer zegde mar telaar Daensdat er to Moorsel en te Burst weke lijks GOOO kilofii-. uuirgaHue worden verkocht. Waartoe dient die groote hoeveelheid kunstboter? De landbouwers eten die toch zeker zeiveu niet Waartoe dient ze dan WTel om de boter te vcrvalschen. Dus, landbouwers groot en klein van Moorsel, Burst en omstreken, volgens martelaar Daens zijt gii bijna allen boter- Tervalschers, verachtelijke bedriegers!... Ge weet, menschen, dat MM, Woeste, De Sadeleer, Diericx en consoorteu heb ben voorgesteld van aan de ouders zon der fortuin wier zonen soldaat moeten worden eenen maandelijkscben trok van 30 franks of één frank daags toe te staan. Ehwel, martelaar Dams, keurt (lat af, hij beweert dat het een kies- lokaas is, dat tien frnnkw ter ■naand meer dait genoog iw, want zegde hij, geen oenen jongeling, «liemolclan t moet worden, kan met 'I huis te Idijven zooveel verdienen. In mijn arrondissement, in mijn arrondissement 1 vraagt men dien op slag niet, zegde de martelaar de werk lieden, de geringe burger, de kleine boe ren zijn nu zeker allen rijke menschen ge worden, sedert dat bij in de Kamer zit Mijn arrondissement-j- Wie het soms niet zou willen gelooven, raadplege het beknopt verslag der ka merzittingen vau woensdag en donder dag 11. Eu dat noemt martelaar Daens de belangen van den werkman, van den kleinen landbouwer voorstaan Dertig franks ter maand is te voel voor de menschen, die met nijg te werken hun brood moeten verdienen, als een hunner zonen moet soldaat worden, 't Is schande De vier duizend franks die gij, martelaar Daens opstrijkt oin in de Kamer de boeren van boter vervalschini eu de werkgevers van Stant trekt de deur open, grijpt nen stoel, vliegt naar de stoof en pakt ze in zijne twee armen. Pol en Doka zitten elk in nen hoek. Stant.—Wel hemel toch Pol en Doka Zoo koud heb ik 't nog van mijn leven nie geweten 1 Ik 'geloof dat al de vriezemans van geheel Siberiën uitgelaten zijn Mijn vingers, mijn ooren, mijnen neus 1 't zijn gelijk ijsklunteu Doka. Maar Stant jongen, waarom daar toch door komen door alzoo een wéér Pol, Ja, vrouw, ge hebt gij goed te klappen, maar 't is bij Stant alle dagen in den oogst En niet oogsten is niet eten Stant. - Gij zijt er Pol, mijn Trien en mijndrij kleintjes die thuis zitten, wach ten naar mijn censkens Doka. En woêrom van Aalst tothier te voet, Stant? Stant. Ja, ja, schaap lief; Manewei kwam gisteren avond ne keer omsteken, maar den braven man en wist nog van niemendallen voor 't afslaan van den vapeur. Pol. Ze zouden hun pertant moeten haasten, Stant; 'i is nu moer van doen als ast 't goed weèr is. Ziet gij den merteleer uooit niet, Stant? Vraag het hem nc keer; wat is «lat voor alzoo nen vent, om dat voor u te bekomen En daar achter zou den wij misschien allemaal mogen voor niet rijden Stant. Hewel, 't is waar, Pol; maar do vent en is tegenwoordig niet veel meer te zien. Dat plogt te zijn dat bij altijd op straat liep en dat ge geen twee straten in Aalst en kont door:rekken zonder de merteleer tegen te komen, en bijzonder lijk 's zaterdags op de appelmerkt tus- schen de wijven, of op de botermerkt tus- schen de boeriunekes, of op de vleescli- merkt usschen de hoiulenkerren en de ezelsvoituren, maar tegenwoordig, Pol, en is de man nie meer te zien, nog met geenen verrekijker Doka. De raensch is misschien be nauwd van de kou, Stant. Stant. Maar hij zit hij toch alle da gen met zijn koufoor op de kussens en «Jaar is 't precies niet koud. Pol. Maar, Stant, rijdt hij nog alle .lagen naar Brussel nou Stant. Manewei heeft mij gisteren nog gezeid, i'ol, dat hij hem bijkans alle dagen ziet optrekken. Pol. En worden de arme menschen van Aalst er nog niet ran gewaar, Stant Nu met die schrikkelijke kou, komen er nu dagelijks geene geheele wagons kolen naar Aalst voor d'arme menschen Wat waar dat voor hem van ne keer ziju orders te geven einder in de koolputten Gij zegt dat hij toch zoo machtig fel kan klappen. Waarom dan nie ne keer eenige dobbele wagons kolen gekommandeerd voor den armeu vau Aalst 1 Stant. 't Is waar, Pol; en wij hopeu wij toch dat den eenen of den anderen dag dat goed nieuws ne keer zal uitgebeld worden, en dat wij allen wel zullen va ren. Want Manewei beeft mij verzekerd dat de merteleer altijd nen hoop papieren onder den arm «Iraagt, genoeg om geheel i 't proces van Mad. Joniaux uiteen te doen en dat daar anders niet op en staat als d'een vraag achter d'ander voor d'arme menschen Pol. A la bonhtuir, Stant Dat is gesproken Maar dat hij hem toch maar een beetjen en haast, want 't pres seert en wachten en blijven wachten, dat zou toch op 't leste beginnen te ver«Jrie- ten Stant. Maar hebt gij gezien, Pol, hoe M. Woeste, waar dat er ia sommige leelijke gazetten toch zooveel kwaad van gezegd wordt, hebt ge gezien, Pol, hoe M. Woesto daar fel spreekt en werkt voor de werkmeDSch- u en «Ie boeren? Pol. Ik heb er iets van gehoord, S'aut maar leg het inij ne keer uit, als 't u belieft Stant. Hewel, Pol M. Woeste dringt erop aan, opdat men zoo haast mogelijk de wetsontwerpen die hij sedert zoolang voorgestehl heeft, om de werk uren, het werk zelve en den dagloon te regelen en te beschermen, seffens afstem- me «in tot stand brenge Daarenboven beeft hij zelve den tekst opgemaakt van de wet tegen die vuile margarine; leest den DemierbodePol, en ge zult daar dien tekst vinden, en hij beeft daar eens voor goed den bol gewasschen aan die scor- pioenen van socialisten die daar in de Kamers zitten te roepen, te huilen eu te tieren, eukelijk om «Ie katholieke pre set) tanten en bijzonderlijk M. Woeste te beletten van hun wetten seffens voor te stellen en te doen doorgaan Pol Bravo, bravo, Stant; vivan on zen Woeste! Ha, 'k heb gestemd voorden non verdragen dat M. Woeste allo dagen haar de mis gaat, dat die brave man op tijd ne keer naar den biechtstoel en naai de communiebank trekt en bijzonderlijk dat die groote geleerde eu katholiek» mensch zooveel werkt voor 't goed van ons religie en ons vaderland I Pol. Hewel, Stant, ze mogen zij zijn wie zij willen; maar die tegen nen mensch gelijk M. Woeste durft opkomen om hem tegen te werken, te beschimpen of te be ledigen, als zaten zij zoo hoog als 't tore ken van ons kerk, valleu moeteu zij en kapot zijn zij 1 Stant. 't Is ook mijn gedacht, Pol; wij zullen dat themaken een beetje vertier bespreken de naaste week; maar nu moet ik voort Dag Kaken, dag Pol Doka en Pol Dag Stant. tot de naaste week,. Anseele beschuldigde onlangs in de Kamer de Gentsche fabrikan ten, zonder onderscheid of uitzondering, vau loonaftrok en dieverij te plegen ten nadeele van hun werkvolk. Maar men deed aan den rooiien schreeu wer opmerken dat het lafheid was van de zoogezegde dieven niet met naam en stuk te doen kennen, en alzoo de «chandige verdenking van loom lie verij te laten druk ken op al de fabrikanten, dat zijne handelwijze niet te verontschuldigen was, aangezien de kamerleden niet aanspre- kelijk zijn voor hetgene zij inde Kamer zeggen. En dan heeft Anseele eindelinge de bij hem aangeklaagde fabrikanten in de Kamer genoemd; en nu kunnen de be tichte fabrikanten zich verdedidigen en kan ook het Gerecht een onderzoek inspannen en de misbruiken vervolgen en straffen, indien er bevonden worden. Zoo moet het zijn 1 Recht voor de vuist Nu, volgens 't Land van Aelst heeft M. Daims in de Kamer hetzelfde gedaan voor aangeklaagde feiten van denzelf- n den aard te Verniers en te Aelst. Dat is onwaar, M. Petrus Dat zijn lollekens, jongen Zie hier de waarheid M. Daens heeft in de Kamer verklaard dat er te Aelst ook fahrikauten zijn die dooi' hun werkvolk beticht worden van bedrog maar hij heeft zich welgewacht van de beschuldigde fabrikanten te noe men En de rede die hij gegeven heeft om de namen te verzwijgen, is oprecht kinder achtig M. Daens zegde dat hij dit. niet doen mocht, uit vrues dat de werklieden zouden weggezonden worden. Wel, M. Daens, niemand vraagt u de namen te doen kennen der werklieden welke, volgens uwe verkil meesters beschuldigen. den, zelfs voor 10 uren werk dat den rusttijd des middags in vele werkhuizen op eene uur en half is gebracht en dat menigen fabrikant zijne werklieden op eigene kosten doet verzekeren tegeu de ongevallen van liet werk. M. Daens weet dat zulks geschiedt bij talrijke uijveraars onzer stad, zoo als in olieslagerijen, brouwerijen, mouterijen, verwerijen, siroop of glucosefabrieken, drukkerijen, tabakfabrieken, fabrieken van mestvetten, weverijen, groote com- merciehuizen, stokerijen, galochen of espadrilleufabrioken, enz. enz., alwaar dui/.ende mannen werken. Waarom laat M. Daens bier nog eeus <1' Kamer in de meening dat al de fabri kanten van Aelst, aan de 4/5 van bun werkvolk eenen hong« rsloon betalen Waarom, M. Daens, de meester die het welmeenen met hun werkvolk, Joen verdenken vau loonafpersing Waarom andere fabrikanten, die vol gens u aan hunne plichten te kort blijven en zich met liet zweet hunner werklieden verrijken, - waarom die niet rond uit, met naam en stuk-doeu kennen Ah nog eens eeuvoudig uit politieke berekening om zekere liberale fabrikan ten niet te misnoegen aan dewelke gij, M. Daens, uwe kieziug te danken hebt -/WsG MET TE MARGARINE, den ondergang onzer deftige landbouwers! LEZERS Ziehier den tekst van het wetsoutwerp in de Kamer uederlegd door onzen dap peren en weisprekenden M. Woeste, te zamen met onze andere katholieke volks vertegenwoordigers Art. 1. De naam van boter isuit- sluitelijk voorbehouden aan de zelfstan- ligheid voortgebracht door het keeruen Ier melk en van den room. Art 2. Worden aanzien als marga rine alle namakingen van boter. Art. 3. Het mengelen van margarine, in welke verhouding ook, met boter of iets door boter voortgebracht, is ver boden. Art. 4. Het verzenden, het verkoo- pen of het behouden van die mengelin gen van margarine of produkten van mar- gariue met boter, zijn verboden, 't is ge- lijk onder welken naam of vorm en in I welke plaats zij zich voordoen Art. 5. De fabrieken of koophuizen van margarine, do pastij bakkerijen, broodbakkerijen, gasthoven, logisthuizeu en restauratiën waar men margarine ge bruikt, zullen aan 't publiek kenbaar ge maakt worden, zoo al binnen als al bui ten, door een opschrift in dikke letters, waar het woord margarine, met let ters van ten miusteu20centimeters hoogte zal geschreven worden. De margarine zal ten aankoop of ter verbruiking niet mogen aangeboden wor den indien zij geene kleur heeft verschil- lig van die der boter, of indien zij niet ge mengeld is met eene zekere hoeveelheid iii'- hunne H bloem, waardoor zij gemakkelijk kenbaar wordt gemaakt. De kleur van de maga- 'l Ziju de beschuldigde fair,kanten die 5 fine lioor ee° Kil noemen mout. «Hit uwen randen worden- Dat de burgerij toch samenspanne, dat zij haren penning gunne aan die bak kers, winkeliers, in eeu woord,aan al die kleine neringdoende medeburgers, die enkelijk aan hun zure werk het bestaan hunner familie verschuldigd zijn. Eu moest gij hierdoor, burgers «lie ons leest, eenige centiemkens dagelijks meer in uw huishouden verteerengedeukt u dan toch dat dio gemakkelijk op andere uuttelooze uitgaven kunnen gespaard worden en vergeet ook niet dat gij alzoo aan elkaar eenen wedei zijdschon onderstand ver leend. Het is bijzonderlijk tegen het behouden der burgerij, dat de socialisten den oor log drijven 't is de burgerij dat zij willen vernielen om op hare puiuen eene bar- baarsche samenleving te stichten. Aan ons, Katholieken van alle standen, de plicht van de burgerij bij te staan en te beschermen in dien doodelijken strijd. Bakkerijen en BeenhouwerijMen scli rij ft. Uil Rousselaere aan de Gazette van Thielt Ik las over naasten in uw Gazette van Thielt eenige regels over eene beenhouwerij welke in denzelfden I zin zou ingericht worden. Misschien ware het niet kwalijk u daar- vêronlerateïeitó^themii aan gaat ver- 5 over eenige bijzonderheden meê te dee- zachten. Eeuc Lichtverandering wordt len- boven de Atlantische Zee bestatigd en in- 't Was eene goê maand voor Nieuwjaar, g dien zij naar 't vaste land overdrijft, mo- dat er sprake was in Rousselaere, dat er gen wij ons aan sneeuw verwachten. Dit eene socialistische bakkerij ging gebouwd (j alles water voo; 't oojienblik te hopen Roomen doorwandelt., dan leest men overalLikwidatie, failliet, verkoop bij uitscheiding van bedrijf, rechterlijk vei ling, enz. enz al opschriften die genoeg zaam aanduiden dat weelde onbekend is. Op 't öogenblik telt men te Roomen 285 in opbouw zijnde huizen die niet kunnen voltrokken worden bij gemis aan duim kruid; 40,000 woningen en kamers staan te huren 700 fallieten en verkoopingen zijn aangekondigd; 500 winkels eu maga zijnen zijn gesloten. En de bevrijders der Italianen beloofileu nogthans voorspoed en volksgeluk... Nu, de Italianen hebbeu zich door de volksfoppers laten verleiden, en wie zich verbrand moet op de blij nen zitten. koude. Volgens de waar nemingen van het observatorium te Uc- cle, zul de koude ons niet al te spoedig verlaten, 't Is donderdag morgend dat het, van gansch dezen winter, het sterkste heeft gevrozen de warmtemeter wees 20 Vï graden ond« r 0. De grootste koude heerscht in Midden-Europa. In Saxen teekonde de warmtemeter, donderdag morgend 26 graden ouder 0. Integendeel is het weder zachter dan gewoonte in de noordelijke landen, in Zweden en Noor wegen en zelfs iu Ierland waar er over vloedig sneeuw valt. Niets doet voorzien dat wij, zoo op eeus, den koude gaau kwijt geraken. Zeer zwakke teekens laten jij noemen moest, gelijk uwen rooden hartvriend Anseele verplicht is geweest te doen En, M. Daens, haddel gij die loonaf- trekkers doen kennen, dan zou 't Gerecht hier te Aelst een onderzoek kunnen doen hebbeu, eu de dieven, indien er zijn, vervolgen en ze aan den schandpaal hech ten Want, het loon der arbeiders achter houden is ««-no wraakroepen de zonde Maar dat zal M. Daens niet doen oh neen Hij wilt zich wel aangeven en vooruit- zetten als de verdediger der bedrukte werklieden. Maar hij zal zicli wel wachten van de Sene of andere dier fabrikanten te mis noegen welke uit politieke berekening voor hem gestemd beeft En intusschentijd blijven de dieverijen bestaan, indien er waarachtig misbruiken gepleegd worden gelijk M. Daens het in de Kamer beeft bevestigd. Oh M. Daens is eene fijne rat Dat moet iedereen bo-enuen.. Maar onze brave werklieden zullen wel eindigen met in al dat fijn commediespel eens klaar te zien. Art. 6. De inbreuken op de schik kingen der tegenwoordige wet zullen ge- straft worden met eene boet van 200 tot 1000 franken en met eene gevangzitting van een tot zes maanden, of enk'elijk met eene van deze twee straffen. In alle geval, zal het vonnis, ten koste van den plichtige, gedurende ene maand uitgeplaiu worden op den voorgevel van zijn woning, en aangekondigd in drij dag- ij bladen door de rechtbank te bepalen. Bij hervalling zullen de straffen ver- ij dubbeld worden. Landbouwers, burgers eu werklieden, zietdaar het werk van dengenen dien huichelaars eu lafaards gedurig aanval len en bezwadderen Zietdaar, lezers, den man dien men in de gazetten en in de meetingen voor de kiezingen deed doorgaan (o phariseërs) I als belanghebbende in drij verschillige fabrieken vau margarine M. Daens handelt op dezelfde dubbel zinnige, ja, loen -che wijze, voor wat. aan gaat de daghuur welke «Ie Fabrikanten van Aelst aan hunne werklieden betalen. Hij roept uit in de Kamer dat ons werkvolk maar hoogstens 10 franken per week van 6 werkdagen wint en dat het loon der overgroote meerderheid nog veel minder is. Hier nog eens verzwijgt M. Daens opzet- braven man maar den eersten keer dat 0r hij bier nog naar toe komt, zal ik hem zettelijk een groot deel der waarheid, persoonlijk betlauken. Maar gö zegt daar, - Stant, «lat er leeleke gazetten zijn die te gen dien bekwamen en braven man dur ven uitvallen Wat beteekent dat Waarom haagt men die mannen aan de loondieverij te' galge uiet Mocht er hier alzoo eenen beschuldigen, dat is zeker niet te veel binnen komen, ik ben 't zeker, mijn Ka betaald?... Ah! martelaar, nu dat gij j zat er op met den koterhaak zoo rap als den grooten pot, hebt gewonnen, verzet |d| •gij er u tegen dat de ouders wier zonen iu't leger dienen, eeuc billijke vergoc ding ontvangen MM. Woeste, De Sadeleer, Diericx eu onze twee achtbare aenateurs zullen aan dringen eu blijven aandringen opdat de 30 franks vergoeding zouden toegestaan worden en als het nu dees jaar niet lukt, H8R dan lullen m toekomend jaar met oog 1 terklcïJeM.ëneu'kuiijkmannën'uit boog- t regent en waait Doka. Ja maarjaak, Pol; «len eer sten den besten die hier tegen onzen VI. Woeste zou komen afgeven, roef, de deur uit I I'ol. Maar, Stant, dat zijn zekerde liberalen en andere stekel verkeus die onzen Woeste aanvallen. Stant. Jaut, Polongekai jaeer vuur aandringen. I moed, haat en nijd; mannen die niet kun- Iedereen weet dat er, te Aelst gelijk I elders, fabrikanten ziju bij de welke de volle mannen-werklieden maar fr. 1,50 tot 1,80 winnen per dag, dus van 9 tot 10 franken per week van 6 werkdagen. Wij kunnen niet onderzoeken of de meesters dier fabrieken dat te laag loon niet zouden kunnen vermeerdereu. Maar wij aarzelen niet te zeggen dat indien hunne winsten het hun eenigzins toelaten, het voor hen «'ene heilige t>liefïL is hun werkvolk opslag to govou. Maar M. Daens verzwijgt opzettelijk dat er ook iu Aelst talrijke fabrieken bestaan alwaar de volle werklieden ten minsten 2 franken per dag betaald wor- In Antwerpen is er eene maatschappij tot stand gekomen, voor doel hebbende het bestrijden der Coöperatieven. Het wordt hoogst tijd dat de burgerij en de kleine neringdoeners hunne krachten vereenigen ten einde hunne belangen ie verdedigen en maatregels te nemen om de noodlottige gevolgen te vermijden, welke zekere samenwerkende maatschap pijen hen voorbereiden. Onder dit opzicht, keuren wij ten hoogsteu af, de goedkeuring verleend door Minister Vandeu Peereboom, aan de inrichtingen van Coöperatieven voor de bedienden van ijzerenwegen, post en telegraffen. Al deze personen hebben of dienen eenen genoegzamen loon te ver- dienen, die hun toelaat in alle noodweu dighedeu des levens te voorzien, zonder genoodzaakt te zijn, hulp of geldmiddelen te zoeken bij andere bedrijven. Het is voorzeker bekend dat zulkdanige Coöperatieven uiet uitsluitelijk dienen om aan eenige staatsbedienden, brood, specerijen, kolen, enz., tegen voordeelige prijzen te verschaffen. Buren, vrienden eu kennissen dezer bedienden, worden ook van alles bezorgd, dit vermeerdert de verkoop en de wiustder maatschappij. Maar deze gebruiken, welke wij be- treuren, hebben voor gevolg, de vernie ling «Ier kleine winkeliers. De zeer ge ringe winsten aan dezen laatsten ontno men, stort hen soms met hunne familie iu de uiterste ellende en vergroot het bloeiende hoofdstad «ter Pauselijke Sta- legerdor misnoegden van deze wereld. I ten. Wanneer men heden de straten van worden. Niemand geloofde dien klap va: de menschen. Aan den Dépot van den I tram begint men een huis te bouwen, eene bloemfabriek, zeggen de men schen maar er kwamen welhaast duit- sche werklieden er wierd gauw en rap een oven volgens het laatste stelsel 5 geplaatst, en 't en duurde niet lang of men viel aan 't bakken. Dat en waren geene socialisten, maar 't was een kapitalist van Brugge, die de bakkerij bezit en begaat. H«'t brood is schromelijk goedkoop 22 centiemen voor een brood van die bakkerij dat meer weegt dan eenen kilo en half I Hetzelfde brood wierd bij de bakkers van stad verkocht aan 35, en bij eenige aan 30 centiemen. Dat do socialisten er op uit waren eene bakkerij te stichten, dat was ook waar maar zij waren iu 't nauwe gezet door de concurrentie dier broodfabrieke.Zij lieten 't eventwel niet steken, en zij bakken nu ook brood aan denzelfden prijs, in eene oude bakkerij van de stad. Terwijl die brugschen ondernemer en de socialisten al effenop bezig waren met brood in do strate te vei koopen, jammer den de bakkers van stad, en wel met pit van reden. Vergaëringen wierden beleid doch 't eu pakte niet in 't eerste, tot dat er eindelijk 37 bakkers op de zeventig, elk 25 frank inlegden en ook brood gin gen leveren aan donzelfden prijs van hunne concurenten. Dijnsdag is liet een getier op de markt, dat hooren eu zien vergaan. Vereenigde bakkers, socialisten en mannen der goedkoope bakkerij, 't tiert eu 't roept al dooreen. De broodfabrieke doet goê zaken veel dagen ziju er dat er tot 13 eu 14 ovens van 80 a 90 broeden verkocht worden. Zij verkoopt in stad en iu de omliggende gemeente, te Rumbekeen Ardoije bijzon derlijk. De socialisten verkoopen weinig in de stad en redelijk iu de gemeente, zoo dat zij toch voort doen. De vereenigde bakkers verkoopen vele, zeggen «Ie eenen, verkoopen weinig, zeg gen de anderen. Alleszins zeggen de werkmenschen der fabrieken aan Ue ver eenigde hakkers, dat zij haddén moeten hunnen prijs verminderen over twee jaar, en dat zij aan de broodfabrieke gaau koopen, om te beletten dat zij zou moe ten stille leggen. De bakkers van Rousselaere hebbeu groote ongelijk gehad zich niet aan te sluiten bij de Gilde der Ambachten, al van over twee jaar. Nu worden zij eene harde concurrentie aangedaan, en zij staan alleeue bij de Gilde zouden zij hun volk en hunne neering gevonden hebben. De mededinging der 37 vereenigde bak kers tegen de broodfabriek en de bakkerij De Voorwacht der socialisten, zal voor zeker lastig zijn. Het is ondertusschen zeer jammer dat de gewone stielen en neenngen alzoo onder den voet geraken, 't Is do vrijheid, ja maar dat heeft tristige gevolgen. Van die beenhouwerij waarvan gij gewag maakt, wordt er inderdaad gespro- keu maar 't zal moeielijker gaau om zulken winkel te doen draaien. Ik geloove dat dezelfste onderneming tot Gent ont staan en nog al vroeg gevallen is. 't Zou hier ook het geval zijn, nog meer dan elders, omdat de burgerij tegeu zulke stichtingen opkomt. In alle geval, men begint nog niet om die beenhouwerij te stichten, dat ik wete toch niet. De ongelijkheid vau staufi eu rang bestaat iu onze samenleving en die onge lijkheid zal altijd blijven bestaan, want de socialisten ook aanwenden mogen om ze af te breken. Onze Goddelijke Zalig maker heeft hét ons gezegd: Altijd, zegde hij, zullen cr armen eu rijken onder u wezen. Wat sedert 1800 eeuwen bestaat, zal blijven bestaan. Smlort dal di'Piemon- lezén de Pauselijke Staten hebben geroofd, is Italië allcugskens in verval geraakt. Nu geen wonder: onrechtveerdig goed, gedijdt niet. Wij hebben in een vorig nummer gewezen op de uiterste ar moede dio iu Siciiiën heerscht thans willen wij de aandacht inroepen op den toestand van Roomen, de vroegere zoo valt 't Is weinig troostelijk maar wat is 't, Onderwerpen wij ons aan de be schikkingen der Voorzienigheid. Kieswet voor de ge meente. De Katholieke Rechter zijde heeft donderdag eene vergadering gehouden en onder anderen kwam de nieuwe kieswet voor de gemeente ter spraak. Men is het eeus om de vertegen woordiging der belangen, die de kiezers in klassen zou verdeelen, te verlaten De heer minister de Bariet, is van gevoelen dat het meervoudig stelsel de basis dezer wet moet wezen. Het schijnt dat er eene meerderheid bestaat in de rechterzijde om dit stelsel bij te treden mits vermeerdering der bij- stemmen. De regeering deed geene uit drukkelijke verklaring, doch uit de woorden van den heer de Burlet is het duidelijk te begrijpen dat men het meer voudig stelsel wil vollediger) door de toevoeging van eene vierde bijstem voor zekere categoriën later aan te «luiden. De kiesouderdom zou bepaald worden op 30 jaren, met een wezenlijk verblijf van •3 jaren. Van de E. V. was tot nu toe geene spraak. I>(i marlelnnr hangt nu te Brussel, in de Glazenstraat, te koop tus- schen twee kortgerokte danseressen van den grooten theater. De prijs is 30 cents, maar men viudt weinige, zeer weinige koopers ondanks den verminderden prijs. De Brusseleers kijken er zelfs niet meer naar maar ook ze zijn in hunne ver wachting bedrogen geworden in plaats van 'nen grooten redenaar, is 't eenvou dig 'nen vent die gedurig zijnen neus voorbij klapt. Maar hoor eens, Den- derbode, en zeg ons Zou bet soms niet eene dezer twee kortgerokte danseressen zijn die men voor duizend franks heeft willen omkoopen om den martelaar te bekoren gelijk St. Autonius Neon, neen, mannen, zwijgten vertelt het niet voortMen is, zoo het schijnt, op 't speur 't zou een oudlief van Sixtus met zijn nieuw hoedeken en ziju karabientje moeten ziju. Wij zullen onze informcerkazak eens aantrekken. Mndiime Joniuux. Hoe wel er in België maar eene bijzondere gevangenis voor vrouwen bestaat, name lijk te Brugge, zou het goed kunnen dat Mad. Joniaux naar Namen werde overge bracht, welker gevangenis een bijzonder gedeelte voor vrouwen bevat. Dc gevangenis van Namen, thans bestierd door M. De Grez, bevat op dit oogenblik rond de 150 veroordeolden, waarvan ongeveer 30 vrouwen,welke voor 't meerendeel korte straffen hebben uit te doen. De opgesloten vrouwen zijn er, zooals te Brussel, als volgt gekleed donker blauwe rok, grijze jak en eenen zakdoek rond den hals het hemd is uit grof lijn waad vervaardigd. Nochtans, mits bijzondere toelating, mogen sommige vrouwen hunne eigen kleederen dragen. Wanneer zij buiten hunne cel gaan of met verscheidene te zamen werken, hebben zij over hun hoofd eene kap van grijs linnen. Hun arbeid bestaat meestal in gewoon vrouwenhandwerk breien naaien,zakkeu herstellen, kant maken, enz. Dit werk brengt hun geld op De gevangenis van Nameu is eene centrale gevangenis de voedingswijze is er vastgesteld door een ministerieel be sluit op 21 September 1893 door minister Lejeune onderteekend. Morgendmaal brood, uit ougezeefd tarwemeel gebakkeu, met eeu warmen drank, eeu soort koffie, gemaakt van bitterpeeën, water en zoete melk. Middagmaal den Maandag, Woensdag en Zaterdag vleeschsoep, koevleesch, wit brood, aardappels, groenten kruide- ryen: zout, peper, thymus, kruidnagel en laurterblad deu Donderdag soep vau verkeuvleesch, spek, wit brood, aardap pels, booneu, groenten kruiderijen zout en peper den Dinsdag en Vrijdag erwtensoep, zoetelies, droog erwten, groenten kruiderijen :zout, peper, azijn, thymus, laurierblail, kruidnagel deu Zoudag groentensocp, zoetelies, wit brood, aardappels, rijst, groenten krui derijen zout, peper. Avondmaal Gestampte aardappels, groenten, zoetelies, ajuin, zout, peper eu azijn. De gevangene vrouwen wonen wekelijks tweemaal de H. Mis bij,'sZondags en 's Maandaags.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2