POL eu STANT Armoede. Wat hooren wij uit HAELTERT? Groote Kavalkade. Kerkelijk Nieuws Allerhande nieuws. integendeel ik zal een voorbeeld aanha len Wanneer onze Katholieke Volksver tegenwoordigers, de miliciens van 10 fr. op 30 fr. per maand wilde brengen, riep Priester Daens dat het te veel was, want dat vele boerenjongens nog geen 10 fr. per maand aan hunne ouders opbrachten; ook nog wanneer mijnheer de Minister van Landbouw eenen landbouwleergang had ingericht te Ideghem en te Dender hautem hebben de Roelandisten dien leergang doen mislukken, ziedaar eonige staaikcns hoe zij beginnen met de arme boerenjongens ter hulp te komen. Wij vragen niets dan dat men in de Ka mers met recht en rechtvaardigheid te werk ga zoo als onze Katholijko Volks vertegenwoordigers doen, en voortaan nog met meer iever zullen te werk gaan, om den heer Minister te vragen van ons, landbouwers, te willen ter hulp komen, omdat wij in bet vervolg niet meer zou den moeten hooren, wanneer het in de Kamers op landbouw aankomt wij heb ben geen geld Maar wanneer men spreekt van Congo, van schoone Kunsten of Maas forten te bouwen, daarvoor is er geld genoeg, ja geld in overvloed, Is dat wel rechtvaardig Indien men onze klachten niet wil aan- hooren, zullen wij landbouwers verplicht zijn middelen te Deramen die niet over eenkoineu noch met ons verleden noch met onze godsdienstige en vaderlandsche gevoelens. Nog eens herhaal ik in den naam van alle landbouwers van België, dat wij aan dep Heer Minister vragen, onze billijke noodzakelijke weuschen, welhaast te zien verwezenlijken, niet biunen drie en vier jaren maar zonder uitstel; het wordt hoog tijd dat men ons aanhoore men heeft reeds al langejareu genoeg met ons den spot gedreven, want wanneer de land bouw kwijnt, moet alles welhaast ten onderen gaan de landbouw is de eerste, ja zelfs de noodzakelijkste van alle nii verheid-,takjeen, het moet de steun en de welvaart van ganscli België zijn. Ebn Bokb. Buiten ligt natuur in rouwe, Sneeuw bedekt en stad en veld, Winden huilen in de schouwe, Schonden 't baarkleed met geweld. Schuifloud langs gebroken ruiten, Dringt de koude snerpend in, Niets komt zijne vaart hier stuiten, llem verjagen uit'tgezin. Angstig stenend wacht de moeder, Nevens't uitgedoofde vuur, Biddend, smeekend d'Albehoeder. Haar gemaal bij :t avonduur, In hot duister durft hij kloppen, Met een toegenepen hart, Steeds nog zoekt hij weg te stoppen Zijnen nood en zijne smart. Rond haar bibbren blceke kinderen, Uitgemergeld Laveloos, Kon zij hunnen honger mindren, Ilon verwarmen voor een poos. Afgemat, verslapt snels lange, Door do ziekte eu hongerpiju, Biedt de koorts op bare wange, Slechts een valsch gezondheidsschijn Zachtjes draait men nu de deure, Eu een weze aklig droef, Dragend reeds de wauhoopspeure, Meerdert vrouwe's lijdensproef. Vruchteloos heeft hij gebeden, Koude, honger afgemaald, Wat zijn vrouw en kindren leden, Geeue hulp of troost behaald. Konne hij maar werke vinden, Maar helaas vergeefs gezocht, 't Laatste geldstuk zou verzwinden, Eer hij ander winnen mocht. Vroeger heeft hij nooit gebedeld, Kende noch gebrek noch nood, Door het werken dan veredeld, Is het nu, geen werk, geen brood. Denkend aan vervlogen tijden, Gaat men zuchtend nu ter rust, Zocht in 't droomen het verblijden, Voor het huidige onbetwist. Doch op hunne beddesponde, Door de gure kou gekweld, Kermen tot den morgenstonde, Kindren met een waar geweld. Zoo gij morgén, burgers, rijken, Aan uw deure kloppen hoort, Denkt aan dezen die bezwijken, Dezen die de honger «poort. Geeft dan mild in Christus name, Want gij leent slechts onzen H«er; In den Hemel klimt uw fame, Toekent »ien ecn puntje meer. Stant geheel hersteld, trekt het liuis van Pol binnen. STANT. mee. Pol Er met de brave Doka Wij ware* lenauwd de verledene week als we ii niet gewaar en wierden, Dokais voor de moment op kommissie. Stant. Wel Pol, ik heb er leelijk van geweten 'k heb acht dagen lang in :t beddeken gestoken zonder uitkomen; 'k had al dikwijls van die flauwensa hoo ren spreken en 'k had er al dikwijls ook meè gelachen; maar 'k en zal ik niet meer lachen met die helscho prij, want ik meende, Pol, dat ik er aan was. Pol. Was !t in de kop, Stant, dat ze haren rol speelde Stant. -Ja, Pol, dat het maar al leenlijk in den kop en was, dat, dat venij nig clink zijn rollc speelt, maar ze kruipt zij geheel 't lijf door en 't doet ne mensch overal zeer daarenboven moei en mat als of ge zes dagen lang in d'eegde gele gen liad, daarbij geenen appetijt, en moeielijk en vies tegen al wat ge hoort en ziet. Pol. Ja, Stant, dat en is geen lach spel. man en wat moeten uw Trien en kinderen afgezien hebben gedurende die veertien dagen Stant. Dat gaat nog al, Polze hebben veel ruzie gehad met mij; maar, God zy geloofd, zij en hebben toch niet te kort gehad Pol. Hoe dat, Stant? Is den albelo ver er misschien tusschen gekomen Heeft hij nu meegedeeld Kolen, patat ten, vleesch misschien Stant. Pol, 'k had gedacht gelijk gij maar 'k cn heb de vent niet gezien binst dis 14 dagen maar wij hebben in geheel 't huishouden veel troost en bij stand genoten van den pastoor van onzen wijk, van de heeren van Viucentius, van de brave daraeu en van verschillige brave geburen. Pol. Zoo, Stant, 't geestelyk van Aalst doet dan toch ook zijn beste voor d'erme menschen Stant. Ja, Pol, dat moet ik bekem- nen dat zijn priesters die d'erme men schen geern sien en die al doen wat ze kunnen om ons te helpen en bij te staan. Pol. Dat is schoen, Stant; en daarom wij kunnen ons geestelijken niet genoeg eerbiedigen en beminnen; maar wat is dat, Stant Gij spreekt daar van de hee ren van Vincentias en van de damen; wat is dat Stant. De heeren van Vincentius, Pol, datzyn rijke menschen die zich ver eenigen om voor de arme menschen klee deren en voedsel op te zoeken en om dat dan zelve aan d'erme menschen in hun huis te gaan dragen. Pol, En zijn er alsoo in Aalst, Stant Stant Jaat, Pol, or zijn er zoo rond de dertig en 'k hoor zeggen dat er altijd aan meer en meer zullen bijkomen. Pol. Proficiat, Stant, proficiat voor AalstEn dank voor dio brave heeren Moge ons lieven Heerken hen zegenen. En wat zijn die madammen waar gij daar van spraakt, Stant Stant, H«wel, Pol, dat is ook zoo iets in denzelfden zin dat zijn rijke vrouwen en juffers die zich ook vereeni gen om kleeren te bedelen en te maken voor d'erme menschen, om kolen en brood te bedelen en dat dan allemaal aan d'erme menschen in hun huis te gaan dragen. Pol. Bravo, Stant, bravo Dat zijn nog menschen, zie En als 't alsoo gaat tot Aalst, waarom dan altüd roepen en tieren en schreeuwen dat ae rijke men schon daar hun plichten niet en kwijten en dat zij dei: ormen man verachten on verstooten Stant. Die zulke dingen durft zeg gen, die liegt, Pol er zijn er wel mis schien in Aalst van die rijke menzchen die een Loetje meer op d'erme menschen zouden moge* peinzen,maar zekeren vast is 't, dat 't groot getal van onze gefor tuneerde menschen van Aalst doen wat. ze kunnen om ons t'helpen en by te staan 1 Pol. A la bonne heure, Stant AU '1 alzoo is, dan sal't nog zoo gauw niet gedaau zijn met ens religie en met ons landeken want zoo lang als de wot van de liefde voor den eveuraensch onderhou den wordt, en kan onzen lieven heer niet mankeeren van zulk een volk te segenen en te beschermen Stant. Alzoo peis 't ik ook, Pol Pol. Maar, Stant, zijn er nog altijd zooveel menschen zonder werk in de stad? Stant. Och jaat, Pol; teel fabrieken en werken maar 3, 4 of 5 dagen in de week, en daarbij met dat duivelsch vrie zen, de vaart ligt toe, de metsers liggen stil eu houderde menschen zijn alzoo ge forceerd van t'huis te zitten Pol. Dat is erg, Stanten wat is Aalst gelukkig van die brave mijnheeren en madammen nu t'hebben die d'erme menschen gaan helpen en troosten 1 Stant. 't Is de waarheid, Pol; en alzoo zou iedereen moeten spreken, iu de plaats van gedurig d'erme menschen op te hitsen eu koleirig te maken; zij zouden moeten zeggen dat bet Gods werk is, in dien 't koud is en iadien door den vorst vole werken onderbroken zijn, en dat zij in volle liefde, eerbied en dankbaarheid de milde hand moeten zegenen die hun zoo edelmoedig wordt toegereikt Pol. Ja, Stant, 'tgecn ons van God komt dat moeten wij aannemen zonder morren, en 't goed dat ons gedaan wordt, moeten wij met daukbare herten aanne men. Stant. Pol, 'k nsoet mijnen weg voortzetten; de komplimenten aan Doka, en tot de naaste week. Pol. Den vriendelijken en hertelij ken goeiën dag, Stant IIiiiciielaai zou die soort daar ook al te vinden zijn 't Schijnt van ja. Lees liever. I)e verledene week kreeg men daar, gelijk zoo wat overal, het goed gedacht ij van eene geldomhaling te laten doen, ten einde eene Spoedige en tevens mild# uit- deeling van kolen aan den meest noodlij- i denden te bezorgen, jj Zoo gedacht, zoo gedaan. Men sprak een half dozijn goede zielen aan die maar algauw bij do weihebbenden gingen aankloppen en overal wierden zij op het vriedelijkst ontvangen. (Bij eenen grooten heernochtans was het mis patat... 't is politiek, zeide Lij, cn de men.-cheu kregen zero). Des avonds gingen de inzamelaars hunne gelden tellen en zij vonden in de bus 327 franken; ruimschoots genoeg om des anderendaags twee liters kolen aan de armste huisgezinnen der parochie uit te deelen. Dit liefdewerk (zonder politiek, mijn heer) werd overal toegejuicht; 't zou im mers welkom zijn in zoo veel onvoorziene haardsteden... En toch, wie zou het ge- looven 't Was niet gepast bij eenige an dere beknibbelaars. Het liefdewerk eigen lijk bespotten, durfden zij niet, maar de koolbedeeling trachten hatelijk te maken, dat durfden en deden zij. Och arme 1 snullen in mijn land zij waren misschien jaloersch omdat zij ook geene vier of acht liters, ja, geene heale kar kolen gekregen hadden, gelijk zij er, ten onrechte, eenige zoo gezegde lieve kinderen van beschuldigd hebben. Wacht maar, misschien zal wel een tijd komen dat zij met minder zullen tevreae zijn, en wie weet of zij niet eens aan de deur zullen komen kloppen van het lief- deuhuis dat zij nu, door hunnen dwazen zeever zoeken hatelijk te maken. Huichelaars dwaze huichelaars, be gint eerst, gij zelf, beter te doen dan de genen die gij lastert, en dan.... is 't woord aan u. VASTENAVOND 1895. Wij vernemen dat de Vastenavond- dagen alhier luidruchtig en luisterrijk gaan gevierd worden. De prachtige kavalkade welke men, sedert maanden en maanden, op Chipka, aan 't inrichten is, belooft allergrappigst en opwekkend te zullen zijn. Voorzeker zal zij veel bijdragen om eene talrijke menigte naar onze goede Stad te lokken. Ten einde door ruchtbaarheid het onze bij te dragen tot meerdere voordeel en profijt onzer neeringdoende Burgerij, willen wij de bijzonderste groepen eu praalwagens beschrijven. De stoet zal geopend worden, gelijk alle kavalkade die zich eerbiedigt, ''oor trommelaar en trompetter voorafgegaan door Boeboe van VoddeRoeland verkleed in mussclisnschrik. De eerste groep verbeeldt een zwerm van procureurs, gendarmen, commissarissen van politie, politieagenten en boerenchampetters op speur naar dat onvindbaar verduiveld wijf dat men heeft willeu omkoopen voor duiiend franks om den merteleer te be koren gelijk St. Autouius. Drij der slimste Eugelsche detectiven zijn hen behulp zaam, maar't is mis.... er is niets te ont dekken van dat wijf. De eerste praahvugen vertoont de eerlijkheid en deftigheid van zekere drukpers. Op een verheven troon pronkt een gemaskerd persoon met glinsterenden schedel waaruit vernuft en geveindsheid stralen.In de eeue hand draagt hij het nieuwsblad De Landverrader en iu de andere een schild met opschrift Water en Vuur. Aan de linkerkant van den wagen bemerkt men Mameere Vuil tong eu aan den rechterkant Monpeere Lasteraar. Schriften met lage en vuige zinspe lingen zullen rond den wagen kosteloos uitgedeeld worden door sleepdragers van Chipka. De 2' groep Een talrijke groep werklieden en boe ren, afgezanten uit al de steden en gemeenten onzes Arrondissements in optocht naar Aalst, om aan den Held van Chipka eenen Koloasalen Bloemruiker te komen aanbieden uit dank baarheid omdat hij er zich in de kamer heeft tegen verzet dat er aan do militianen eene vergoeding van dertig franks maandelijks, zou toege staan worden. Volgens den merteleer, is tien franks genoeg, want de jongelin gen die moeten soldaat worden brengen aan hunne ouders nog zooveel niet op als ze mogen thuis blijven. Van tijd tot tijd zingen de afgezanten in koor Weg met paster Donche en hij moet er nimmer wezen Weg met paster Donche en hij moet er nimmer zijn. Hij heeft ons gefopt en hij mag het weten, dat wij er ons zullen over wreken. Weg enz. enz. 2' Praalwngen. Op dezen wagen zal ver toond worden de smeding eener kolossale volks fopperij of samenzwee ring tusschen socialisten, liberalen en volksfoppers. 3* Prnnlwugen. Deze wagen zal verbeelden de vlucht uit onze goede stad Aalst van de groote nijve- raars en rijke lieden, ten einde zich te bevrijden van de bedreigingen van sommige opgehitste en misleide werk lieden. Talrijke werklieden volgenden wagen. Die menschen welke de kwade gevolgen der opstokerijen begrijpen, schijnen er zoo ontroostbaar over als Calypso bij 't .ver trek van Ulysses. ALe en laatste praalwagen. De laatste wagen verbeeldt den triomf van den merteleer en is bespannen met vier sneeuwwitte peerden. De arend van Sottegem staat op den voortrein cn houdt dc toornen. RecLits staat Mahi- nus en links den Witten en beide 6trijken siroop aan den baard der personen die den wagen te dicht naderen. Te midden bevindt zich in de hoogte ver heven de man van beloften met den gul den hoorn van overvloed in de hand. Hij is omringd van Sixtus, ilirceus, Ardbi Pacha, Casimir eu Mocntjc dragende in de handen kostelijke bloemruikers Aan den achterkant van den praalwa gen, op een rood fluweelen kussen, zoo als van de eerste klas der spoortreinen, staan dc schoenen van den martelaar Wie het lust, kan te kussen De andere groepen en wagens zijn van minder belang, dienen maar als opvulsel en daarom laten wij ze ter zijde Dus wie iets wonderbaars wil bekijken, kome zondag en dijnsdag naar Aalst. Naar Aalst dus, menschen 1 Zondag Gebed van veertig uren. Drijdaagsche oefeningen. Zondag 24 Februari. Te 5 uren, Uitstelling van hei H. Sacrament; te 5 1/2 uren.algemeeue Communie voor de Fran- siscanen te 9 uren Hoogmis te 3 1/2 uren Vespers, Lof, Sermoen en Misere- rie. Maandag 25 Februari. Te 5 uren, Mis «n Uitstelling van het H. Sacrament; te 8 uren, gezongene Mis; te 10 ur«u, ge- lezene Mis; te 4 uren, Lof, Sermoen en Misererie. Dijnsdag 26 Februari. Te 5 uren, Mis en Uitstelling van het H.Sacrament te 8 uren, gezongene Mis; te 10 uren, gelezeno Mis; te 4 uren, plechtig Lof, Sermoen en Processie. De geloovigen worden verzocht Jesus in zijn H. Sacra ment te komen aanbidden en eereboet te doen. O Hemel! Welk geluk I.... nabij onze huizen verblijft in het H.Sacrament, Hij, die de liefde zelve is. Woensdag 27 Februari. Aschdag, te 5 1/2 uren, Wijding der assche, daar na uitdeeling tot 11 1/2 uren; te 5 uren, Lof en Pauselijke Benedictie. Donderdag 28 Februari, De Heilige Martelaren die gestorven zijn gedurende de groote pest, waarmede de stad Alex andria besmet wierd ten jaren 261, 262 en 263. Er was geen huis biuneu Alexan dria waarin men geen lijken zag. Euse- bius verhaalde dat men op eenen dag meer dau vijf duizend menschen uit het leven rukte. Vrijdag 1 Maart. Deze maand is toegewijd aan den H. Jozef. Die maand zal bij- r zonderlijk gevierd worden, 4 om, door de voorspraak van dezen grooten Heiligen, Gods zegen te bekomen over de H: Kerk, over ons Vaderland eu deze Stad. Dagelijks zal er om 7 uren eene Mis geschieden aan den autaar van den Il.Joseph. Gaat tot den H.Joseph, indien gij troost wilt vinden. De H. The- resia zegt, dat men nooit te vergeefs zijne toevlucht tot den H. Joseph neemt. Eersten vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jesus. Te 5 1/4 uren, Mis met onderrichting, algemeene Com- muuieen aktevaneereboet; te 61/2 uren, de gezongene Mis, algemeene Communie en akte van eereboet; te 5 uren, Lof ter eere van het II. Hart. Zaterdag 2 Meert. Gelukzalige Ka- rel de Goede. De duivel is van niets afkeeriger dan van de gehoorzaamheid. Eene akte van verloochening van zijn eigen wil, is meer waard in de oogen van God, dan het bekleeden van groote plaat sen naar eigene verkiezing. INDIEN Echtgenooien zouden veel gelukkiger wezen dan zij het zijn Indien beiden nooit uit het oog verloren, dat hunne wederhelft een mensch eu geen engel is Indien zij hunne huiselijkcmoeiolijkheden nooit aan zoogezegde goede vrienden vertelden. Indien zij beproefden gedurig jegens elkander even lief en toegevend te zijn, als in de eerste dagen Indien de een de ander trachte te steunen en te troosten Indien beide wat meer op plichtvervulling dachten Indien de man 's avonds thuis bleef in plaats van tijd en geld in de herberg te verkwisten Indien de vrouw wat meer werk van haar huishouden dan van haar hoofd maakte Indien beide hunne vreugde aan den huiselijken haard eu niet buiten huize i zochten Indien zij bedachten, dat om hunne kin deren goed op te voeden, vader en moeder eeesgezind moeten zijn eu goe- de voorbeelden geven. Kieskronijk. De Senaatkiezing te Antwerpen, in ver vanging van wijlen graaf Le Grelle, zal plaats hebben op Zondag 17 Maart. Men denkt dat de liberalen niet zullen opko men. Koperen geld. Een wets ontwerp is in de Kamer aangeboden, om te beletten dat het uitgedreven koperen geld weêr in 't land zou komen. Dc uitwisseling van het koperen geld heeft aan de schatkist 979 duizend frank gekost. Het slaan van nieuw nickelen geld, heeft 2 miljoen 300 duizend frank winste gegeven. Dus zuivere winst, 1,300,000 frank. kwam hij seffens de Ploeg binenge- loopen on won natuurlijk de stoop bier. Gust kwam kort daarop binnenge stormd, naar zijnen adem gapende, maar ditmaal met geen wit vaandel, want, door het hardloopen was hij gesukkeld en met zijne vlag in een moeras getuimeld. Gij ziet van hier den tableau 1 of er dezen avond term gedronken en ferm ge lachen is te Rooborst I Slippemans. OPGEPAST LIEFHEBBERS Maandag aanstaande 18 Februari om 4 uren 's namiddags groote slippekoers op de Plaats te Rooborst, vergadering bij Sos den bakker. Elk moet zijne vlag mc- Margnrioe. De afdeelingen der Kamer onderzochten woensdag het wetsontwerp van M. de Broqueville, re gelende de fabrikatie en den verkoop der magarine. In de meeste werd het voor stel fel bestreden, onder ander door de ministers. Het gouvernement is overigens voorne mens in deze kwestie een zeer formeel ontwerp in te dienen en dat, verre van eene bepaalde kleuring der margarine voor tc schrijven, de fabriekanten de verplichting oplegt ze wit te houden, dat is, in hare natuurlijke kleur. Botermnrkt Heden zaterdag werden 773 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6184 kilos. /ie notariëcle 4nnocen op <le 4Js Bhulzijde. Aan de heeren Ie f den van den Kring De Vriendschap. Ter oorzake der ongesteld heid van verschillige acteurs, is de Avondfeest, welke inor- gen Zondag 24 Februari door de heeren Meesters der Zon dagschool moest gegeven wor den, tot later verschoven. Het Bestuur zal dan den dag laten kennen op den welken deze feest zal plaatsgrijpen. PoslUnntoor vnn Aalst. De eigenaars van Spaarboekjes uitge geven voor den 1 Januari 1895, worden verzocht dezelve in te brengen, te begin nen van 1 Maart aanstaande, voor het inschrijven der intresten. AALST. Mildndifje gift. Een der groote exportatie-huizen van Pa rijs, de Société génerale mercantie, 26 rue de l'Echiquier,- hebbende voor 't be roep hof van Gent een proces gewonnen tegen een firma onzer stad, komt door de bemiddeling van zijneu advocaat, eene gift van 500 fr. (in bons voor houillekolen) te verdeden tusschen verschillige onzer liefdadigheidswerken. Iu dezen guren winter tijd zal deze gift bijzonder welkom zijn Wij kunnen niet genoeg deze edel moedigheid prijzen, en namens de armen onzer stad zeggen wij aan het Fran sch handelshuis God zal 't u loonen, want den arme gegeven is God geleend. /Valst. Verdronken. Donder dag te middag,bemerkten eenige knapen, spelende omtrent den watermolen van den heer schepen Gheeraerdts, het l|k van een manspersoon onder eene ijsschaal. Zij riepen er de aandacht op in van eenige voorbijgaande werklieden. Dade lijk werd het lijk opgevischt en erkend als dit van den genaamden Fraas-Amand Tombeur, katoentwijnder, echtgenoot van Nathalie Ledegen, vader van 6 minder jarige kinderen, wonende Burgt (Oude Vischmarkt). Tombeur verliet des mor gens om 5 3/4 uren zijne woning om zich naar zijn werk op den Tragel te begeven. Niet de minste moeilijkheid had hij met zijne vrouw gehad, ten andere 't was een zeer goed huwelijk. Sedert oenigen tijd kloeg de ongelukkige over pijnen in de hersens en de lenden en had zelfs reeds beslote van zich naar 't hospitaal te be geven, aan welk besluit bij, op verzoek zijner vrouw, geen gevolg had gegeven. Het is dus te veronderstellen dat Tom beur door de duisternis misleid in 't wa ter zal geloopon, of wel in eenen aanval van heete koorts er zal ingespron gen zijn. 't Gene dit laatste best doet veronderstellen, 't is dat hij zijne woon had verlaten zonder zijne bovenvest aan te trekken. Aalst. Branden. Iu den nacht van dijnsdag tot woensdag is er brand ontstaan ter herborg Het Linde- ken n aan den Ledewegel, Schaarbeek. Het vuur kon door de bewoners en eenige geburen gebluscbt worden. De schade aan meubels, kleederen en huisgerief is nog al aanzienlijk, maar gedekt door verze kering. Oorzaak onbekend. Vrijdag avond is er insgelijks brand ontstaan in het magazijn van den heer A De Waele, koopman in leèr eu andere benoodigheden voor schoenmakers, in de Albert-Lienartstraat. Het vuur is zonder de tusschen komst van ons Pompierskorps kunnen gebluscbt worden. De schade wordt geschat op ongeveer 3000 franks, ook door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. Xe Meire hebben de gendarmen deze week verscheidene personen onder- hoord. Het zou schijnen dat J -B. De Vos die dijnsdag der verledene week te Her- zele door den trein overreden werd, eerst in een gevecht zou doodgeslagen zijnen dan op de riggels geworpen. Of dat waar heid is, dat weten wij niet. Een groote «lippekoera te Rooborst. Gust, Sos eu Eduward waren laatst eens ie zamen in de Ploeg gezeten waar zij zich verlekker den op eenige pintjes goed bier. Toevalliglijk was de samenspraak op het hardloopen uitgekomen en Gust, die een harddraver is, ging seffens met Sos de wedding aan voor een stoop bier wie de eerste komen zou na twee honderd meters ver te loopen, Gust langs den eenen en Sos langs den anderen kant. Edward moest met zijnen stok het teeken des vertreks geven. De toebereidselen werden seffens ge maakt, het vaandel werd uitgestoken, en avant marsch zei Edward, en de twee snelloopers met vliegende vaandel waren weg. Doch Gust, pas te Rooborst toege komen kende de weg nog niet al te wel en Sos die te slim was, had zich in eenen drogen gracht verscholen terwijl Gust met wuivende vaandel liep, dat hem de tong op de kraag hing. Doch toen Sos hem zag afkomen hij bemerkte het van verre aan de witte vlag die wapperde 1 prijs Een pot genever; 2 prijs Een splinternieuwe slip 3 prijs Een stoop bier. De Commissie, Slippemans O. Een armentaks. In de zitting van dinsdag namiddag heeft de gemeenteraad van Gent de volgende taks gestemd, ten voordeele van den arme. De personen die een huis bewonen dat persoonlijke belastingen betaalt en wier kadastraal inkomen de 500 fr. te boven gaat, zullen betalen. 5fr. voor een inkom, van 500tot 750fr. 10 751 1000 15 b 1001 1250 - 30 1251 1500 50 1501 1750 o 75 1751 a 2000 105 2001 2500 140 2501 3000 180 i 3001 n en meer De personen die huizen bewonen van 500 fr. huurweenle en meer, doch geene 500 fr. kadastraal inkomen hebben, zul len 5 frank betalen. Zij die opene huizen bewonen, welke 10 fr. getakseerd zijn volgens bo venstaande tafel, zullen maar de helft dei- taks betalen. Degenen die, uit hoofde van hun ambt lastenvrije woning hebben, zullen ook de armentaks betalen. Degene, die meer dan een huis in ge bruik hebben zullen betalen volgens de afzonderlijke kadastrale huurweerde vaa elk huis. Eene dame uit Parijs, die eenige dagen in een hotel van Brussel gelogeerd had, wilde verleden dinsdag vertrekken. Na aan tafel hare rekening betaald te hebben, legde zij, om gemakkelijker hare handschoenen aan te trekken, hare rin- gen op de tafel. Zij ging heen en liet in achteloosheid die ringen liggen, doch i keerde eenige oogenblikken nadien terug. De ringen waren verdwenen Wie had die weggenomen? Niemand weet het. f Wellicht een tafelgebuur, die ook dade- lijk het huis verlaten had De ringen had den eene weerde van 7800 fr. Moord van Elverdinghe. Over deze misdaad welke wij reeds vermeld hebbenn, behelst de Gazette van Brugge nog de volgende bijzonderheden Sedert «enige maanden bestaat er onder zekere werkmenschen een doode- lijken haat, gepaard met wraaklust. Het gevolg daarvan is, dat er dikwijls gevoch ten werd cn zij malkander vervolgden «n op de hielen zaten. Nu zondag laatst (der verleden week,) rond 6 1/2 uren van den avond, kwamen er vijf van de ruziemakers de herberg De Wandeling binnen, waar zij Petrus Louwyck, «enen jongeling van 22 jaren en boerewerkman, aan de vloerbol von den r 't Was een van dezen dio zij zochten en aanstonds vielen zij hem te lijve, wierpen hem ten gronde en brachten hem menigvuldige slagen cn steken toe. Hun schelmstuk voltrokken heb bende, verlieten zij de herberg, Lou- wyck halfdood latende liggen. De per sonen die daar waren, liepen in allerhaast de politie, eenen priester en den genees heer halen. Middelerwijl werd Louwyck stervende naar zijn huis gedregen, dat dichte bij staat. Toen de kapelaan kwam toegeloopen, had de jongeling reeds opge houden te leven. Binst den nacht heeft men drie der plichtigen aangehouden en naar het ge meentehuis gebrachthet zijn Em. en G. Lebbe en Ach. Kinno. Den maandag is het parket gekomen, en Em. Lebbe be kentenissen gedaau hebbende, heeft men Ach. Kinoo in vrijheid gesteld, 's Avonds zijn de gebroeders Lebbe naar 't gevang van IJper gevoerd. Dinsdag achternoen heeft men het lijk naar 't gemeentehuis gebracht,alwaar de lijkschouwing heeft plaatsgehad. Don derdag werd het slachtoffer begraven on der den toeloop eener groote menigte. Diefstal. Een dezer nachten werd eene stoute diefte gepleegd op een hof te Staceghem (Harelbeke). Landbouwer Pieter Van de Putte werd gewekt door het basseu van den hond.Hij stond op en hoorde e«n zwijn schreeuwen. Hij ging buiten, om te zien wat er gaand# was. Aan het zwijakot gekomen vond hij de deur open, en zag dat het een zwijn verdwenen was. Het ander had vier sne den in den hals. Men kon het spoor volgen tot op eenen afstand van 200 meters, tot waar de die ven het zwijn gesleept hadden zij zullen het daar waarschijnlijk in eenen zak ge steken hebben. De dieven zyn al over den vervrozen wal op het hof geraakt en hebben alzoo hoegenaamd geene inbraak moeten doen. Het gestolen zwijn had eene waarde van 60 frank. Het ander, dat de dieven ge poogd hadden ook af te maken, zal er nog doorkomen. De gendarmerie heeft huiszoeking ge daan, doch zonder gevolg. Groote smokkelpartij24 koeien binnengesmokkeld. Donderdag morgend omst reeks 3 1/2 uren,waren de tolbeamb ten Dobie, onderbrigadier en Martin, der brigade van Merxplas, op dienst te Koek- hoven, een gehucht dezer gemeente, toen zij eensklaps eenen troep koeien outwaar- k den,welke uit Holland schenen te komen.

De Denderbode | 1895 | | pagina 2