POLenSTANT Wat willen zij AFSCHEIDSGROET Een bezoek bij oom Tist. Hij zit in 't net Briefwisseling. Fereenigd in 't gevaar. Volkskamer Kerkelijk Nieuws. S. Let op Doras, men zal ti uitschel den als nen eeredief en uen broodroover. D. Tut, tut, tut. S. Men zal u bedreigen met de straf fen van den rechtveerdigen God. D. Ja, Stien, wij zullen die mannen eens volgen op hunne levensbaan en wij zullen nog aardige dingen zien. Publiek kwaad wordt publiek gestraft. En de straf begint al. Ziet de ge daar nen Petrus Daens die op zijnen poin doueur moet staan meê zijn hoeike in de hand, ge kromd en gebukt voor de liberalen! Feci 1 welke vernedering 1 S.Ja, Dorus, wie had dat ooit durven peizen. D. Alia, 't is te veel schandalig 1 Maar ik moet voort. Tot later Stien. S. Bonjour, Dorus. Als er een arti- kelke komt tegen de liberalen zal ik bet u zenden sulle. Ja, wat willen dè volksmisleidere van Chipka, met hunne onophoudende aan hitsingen van armen tegen burgerij en rijken, van pachters tegen eigenaars, van werklieden tegen patroons? Betrachten zij bierdoor de lotsverbe tering der mindere standen te bekomen Voorzeker neen. De ondergang of do verdwijning der burgerij, het onherstelbare verval der nij verheidshuizen zullen zij met geestdrift begroeten, omdat zij door dit onheil, even als de socialisten, hun denkbeeldig regee- ringsplan zullen trachten to verwezen lijken. Do gemaskerde socialisten van Chipka keauen, zoo wel dan wij, de akelige toe stand van het grootste deel onzer burgerij; zij zijn niet onbewust van den ougur.stigen toestand der verschillige nijverheden en ambachten; dit belet hen nochtans niet van het werkvolk door alle middelen te pramen om van onze gemeente Overheden to verkrijgen, dat nieuwe lasten zouden komen drukken op die beproefde Aalster - scke burgers en nijveraars. Moest men naar die volksbedriegers luisteren, Aalst zou thans duizende eu duizend© franks aan den armen moeten uitdeelen. En die geldsommen zouden geput wor den iu de zakken onzor medeburgers, stielmans en ambachtslieden, met het ge vaar van deze personen meer en meer in eenen bekrompen toestand te brengen eu van onze vorige zoo voorspoedige Stad de ongelukkigste en bedroevendste plaats des lands to maken. Die ramp staat overigens in hun verlangen om hun doel van lage wraakgierigheid en zotte» hoogmoed te kunnen bereiken. 01 hadden de geveinsde menschlie- vende Donchisten xulkdauige barmhartige gevoelens, zoo als zij boweeren, thans zouden zij niet nalaten in deze harde win tertijden, eene insclirijvingslijst in bun blad te openen ten einde hulpmiddelen te verzamelen voor de werkeloozen. De merteleer zou niet beter kunnen doen, dan in te schrijven aan het hoofd dior lijst eu zich thans hiervoor wat beroo- ven van te veel eer aan eene overvloedige spijskaart te doen in eenen restaurant achter den grooten Theater van Brussel en zich wat te onthouden den café, cognac en sigaar te gaan nemen, in gezelschap van den beroemden baron Fricandon van Ermen en Beenen, in den Café Venitien op de Natieplaats der hoofdstad. Dit zou aan den merteleer eer gesproken en met dankbaarheid door de werklieden aange nomen worden. Zou Broeder Pie ook niet kunnen zijne liefdadigheid bevestigen met eeneschoone gift voor die groote ellende in Aalst, lie ver dau de centjes,die hij gewonnen heeft achter den Werkman, te besteden tot het koopen van land van 't vriendje van Den- derhautem? En zou Monfrère uit de Gebroken Buit zijne begeerte van prachtige en kostelijke spiegelglazen in zijne winkelramen te plaatsen, niet een weinig hebben kunnen uitstellen, om het zijne bijtcbrengen tot hulp der noodlijdenden Maar neen, de volksliefde dier helden gaat zoo verre niet over 't lot van den armen mcnsch jammeren eu crocodilie- tranen storten is goed en voordeelig.raaar to vergeefs, zal men die mannen zoeken, daar waar onze geestelijke en wereldlijke Overheden,het als eene plicht aanschou wen de werkman ter hulp te komen door allerlei liefdadige inrichtingen. Riemen snijden uit andermans leèr, dit is de leus van de twistzoekers vaa Chipka. Het Aalstersche volk zal er zich langs om meer kunnen van overtuigen. Den nagel op den kop door twee vaartwerkers. Wannes. Maar, Koben, waarom zendt die groote manosu ver maker van Chipka ons naar 't Stadhuis om hulp te vragen, en waarom en geeft hij ons zelf niet Koben. Wannes, z'hebben mij gezeid dat dio man aan 'tland koopen is, en daarvoor ge weet, hé man, ge moet ze krhebben 1 Wannes. Zoo 't nou toch van zieren gepeisd hein, Koben Wij meendegen wij dat dio kerel zijn hemde zou wegge geven hein, en daar de kiezing is errez- zekes voorbij, en djim 't is land te koo pen en wat weet ik.... Koben. Ja, Wannes, en nou maakt hij ons op tegen onzen braven Berremees- ter en tegen ons Schepenen, en als hij zelf zou Berremeester zijn gelijk de mer teleer nou presentant is, tein gaf bij ons allemaal ne schip onder ons vieol en do kerel kocht dau kastcelen Wannes. Ja, ja, Koben Maar wij zullen er eerst nog nen' keer op slapen Is het waar? De menschen uit de Liénartstraat we ten niot wat Mr Paster Daens drij of vier maal ter week bij den photograaf komt verrichten die zijn portret verkoopt aan 2 franken stuk. Zoo bet schijnt bestaat er tusschen dien photograaf en M. Daens een akkoord om den vorkoopprijs zijner potrotten te ver- deelen, en komt dese van tijd tot tijd eens kijken of er nog geen zout in 't gemeeno baksten is 1 1 Da wijf 11 Iemand vertelde onlangs aan eenen Waalschen Priester den lagen dougenie- ten trok van het u omgekochte wijf waaraan de volksfoppers hun zogepraal- tje te danken hebben. Mais c'est une canaillerie cela 1 riep de brave man verontweerdigd uit. Bien tapé 1 ontmoeten elkander 't halven van d'heirbaan, en na de gewone pleegvormen van den vriendengroet, begint 't parlement. Pol. Hoe is 't in de stad, Stant? Zijn de werken al her nomen Nog altijd zooveel ermoei Stant. Ja, Pol, wij mogen zeggen dat we gesalveerd zijn de vaart is open, de metsersgasten zijn aan den gang, en de fabrieken doen stilltkens voort, de eene zeer wel, de andere al sla bakken. Pol. Zoo dat de werkzame man toch aan den kost kan komen, Stant Stant. In 't algemeen gesproken, jaan. Pol die braaf is en deugdzaam, daarbij spaarzaam en ieverig, die kan wel ne keer eenige dagen zonder werk zitten, maar zelden, en in alle geval 't en duurt niet lang. Pol. En daarbij, Stant, in uwe brave stad, zooals gij over acht dagen zegdet, worden d'erme menschen ferm bijgestaan. Stant. Jaas, Pol en ik had u dan nog vergeten te zeggen dat d'erme men schen bij ons veel troost genieten van bet Armbureel of van 't Bureel van weldadig heid, waar onze brave Gemeenteraad jaar lijks eene toelage voor stemt van duizen den en duizenden franken. Pol. Zoo, zoo, Stant, gij hebt eenen braven Gemeenteraad Katholiek Goed- hertig Weikzaam Met het welsijn van 't volk bekommerd Stant. Ja, Pol, de menschen van Aalst mogen er iontent van zijn; 'tziju allemaal heeren met religie, met haar op hun tanden, met kennis van zaken en met eene teedere bezonderheid voor de klei nen en de veriatenen. Pol. Maar zegdet gij mij niet over eenige weken dat er verschillige plaatsen openstaan in den Gemeenteraad? Stant. Jaat Pol en er wordt veel gesproken door onze katholieks mijnhee- ren van eenige werklieden voor te stellen als kandidaten voor den Gemeenteraad. Pol. Dat mag zijn, Stant; en dat ware opperbest maar dat so toch voor zichtig zijn, dat zo toch geene socialisten pakken, geen bedriegers, geene religie haters, geene pharisaers Maar brave en goede katholieke menschen die terzelfder tijd verstand hebben en geern gezien zijn van d'ander brave werkmenschen 1 Stant. Zij gerust, Pol daar zal in voorzien wordcu want zoohaast als de gemeente kieswet gekend is, dan zullen ze seffens d'hand aan 'twerk slaan om alles ten besten te schikken. Pol. Stant, dat ze toch voorzichtig zijn en de socialisten buiten houden Stant. Ja, Pol al wat waarlijk ka tholiek is in onze stad, al wat deftig, eer lijk en deugzaam is, zal zich de hand lee- ucn om gezamenlijk eene kieziug te be werken die den bloei en den voorspoed onzer geliefde Stad zal verzekeren. Pol. Ha, Stant, mochten or toch geene treêters, geene phariseers, geene judassen voor do pinne komen gelijk met de kieaing van den 14 Oktober 1 Stant. Dat is te vreezen, Pol; want dio zelfde heete en kale koppen bestaan nog altijd; dezelfde duivel van hoogmoed, van wraakzucht, vau haat en nijd bezielt hen; ha, konden zij nu zelf de plaatskens veroveren waaruit zii een ander willen doen nederploffeu Do groote nijdigaard sjoert er al naar van over meer dan 10 ja ren, en nu met al zijne lijftrawanten der revolutie, nu zal hij komen afgestormd met al do duivelen der bel achter zijn hielen Pol. Durft hij hem al uitereu in het publiek Stant. En wat durft diesch.... vent niet, Pol. Nu beeint hij af te geven voor goed tegen geheel den Gemeenteraad on zer Stad en bijzonderlijk tegen 't Schepe- nen-kollegie; hij duidt het hun ten kwade dat hun 800 fr. per jaar betaald wordt en niets aan hem; hy zegt dat zij niets doen, dat zy vervallen, enz., in een woord, dat zij weg moeten I Pol. Dat is nen fameuze stouterik, Stant, die alzoo durft spreken. Stant. Jaat, Pol, gelijk er maar eenen op de wereld en loopt; maar, Pol, 't zou kunnen van in zijnen neus in zijne m.... druppen, en toens zou de dikke lip kunneu gespen trekken. Pol. Er zouden er het hem verdui veld vele jonnen, Stant; maar alla, een beetje patentie, nog niemand en is geble ven zonder loon naar werken Stant. Pol, vivan 't rechtuit, uio waar man I Geef my d'hand daarop, eu tot de naaste week 1 Pol. Als 't God belieft, Stant 1 AAN ALBItEGHT BOONE,; vertrekkend naar Congoland. «o»— Du.ii klinken do kreten verward door rUa&r, Daar sluiten op 't strand zich do scharen, haar itroeiron de reizigers up 't schip al te gaar. Daar groeten zij voren te varen. Daar geeft men dan kus wrér aan moeder en vaftr. Daar scheidt van olkander heel mineend een paar Daar staat uien de zee in te staren. Voor ons ook, in 't harte de durende spoor Voor 't vriendelijk wezen verkoren, Voor dood niet bevreesd is hij oudren Zelfs voor Voor niets was zijn moed reeds verloren. Vsor lange vertrekt hij en gaal bij den moor, Voor dezes gedreig is hij zonder gehoor. Voor hem i* de hoop aan liet gloren. Hier heer» Aiberecht met zijn vredebauier, Hier zullen wij feeste dan vieren Hier zuilen wij zyn dan gelukkig eu der Hier willen wij 't hoofd hem versieren. Hier loven wij ecuwig tjjn heldenmanier. Hier kntne hij wcêr, overdekt met laurier, Hier, vriend, i» de wcuech die we u stieren. Kozijn Wannen uit 't Metjesland, is den vastenavond bij zijnen oom Tist in Aalst komen doorbrengen; hij is zeer nieuwsgierig het plaat selijk politiek te kennen. Wij laten hier hunne onderhandelingskens volgen Wannes. Wel, oom Tist, wij booren bij ons, 'savonds rondden haard, veel ■preken van den merteleer van Aalst, is het toch wel waar dat men dien gezalfden per»oon zoo doen lijden en zoo vreeslijk beproefd heeft tijdens de Kameririezin- geu. Tist. Ja, indien men zijne partij gangers moest gelooveu, zou nooit zelfs grooter schelmstuk tegen een deftig mensch gepleegd of begaan zijn geweest. Wannes. Men spreekt van duizend franken, waarmeê eene vrouw zou om gekocht geweest zijn, om den merteleer in «chande te brengen. Tist. Och 't is te wreed om er aan te denken...., gelukkiglijk dat de be proefde vast in zijne schoenen stond. Wannes. Is het waar dat eenige zwanzen van vrijmetselaars, den man voorafgaandelijk heeft willen dronken maken, in een hui» van eene afgelegene straat, en hem aldaar deden volle bekers champagne en cognac drinken, ja, dat men hem zelfs gekroond beeft met roozen om hem een fraai voorkomen te geven. Tist. Daar heb ik ook al een woordje hooren van reppen Wannes, maar dit is moeijelijk aan te nemen voor wicn den deftigen en eerlijken man kent. Immers, men beschuldigde de catholiekeu, van dit satanische plan van bekoring. Wannes. Kunt gij die duivelsche heks, oom Tist, die zich alzoo te pande stelde om dien kuischen man te besmeu ren en eene eeuwige vlek op zijnen naam te prenten? Tist. Neen, Wannes, ondanks al de vlijtige opzoekiugen der champetters van stoden en dorpen, is men er tot heden niet in gelukt de baud te leggen op dit schandevel. Wannes. Nogtans in het vlugschrift daags voor de kiezing in geheel het Ar rondissement Aalst uitgedeeld, wierd er gezegd dat die vrouw het feit aan 't Ge recht was komen kenbaar maken en dat er thans een rechterlijk onderzoek daar over ging geopend worden. Tist. Ja, dat zijn noten met holle keus, Wannes; daar om wordt er ook be weerd, dat de historie van bekoring eene laatste kiesbedriegerij der volksfoppers is eu dat er vele kleingeestige menseben zich hierdoor hebben laten 'misleiden. Men zou het kunnen golooven, aangezien de zoogezegde beproefde zelfs naar het politiebureel gegaan is om te verzoeken dat men de uitdoeling der vluchtschrif tjes, die het schelmstuk ruchtbaar maak ten, niet zou hebben belet. Wannes. Gij moet bekennen, oom jj Tist, dat het lage kiesmiddeleu zijn vau jj wege personen dio zich christene demo- kraten durven noemen. Tist. Dit zou inderdaad moeten af gekeurd worden, Wannes, maar over die duistero zaak, mogen wij toch niet gauw een vonnis strijken. Wie weet of men niet die bekoorlijke nimf vroeg of laat ontdek ken zal de bozonderste detect iven van binnen- en buitenland bemoeien er zich meê. En een» lint spel klaar, zult gij er alles van weten, Wanne». Is er intusschentijd geen middel, oom Tist, om dien nieuwen mer teleer eens te zien. Tist. Kom aan, rond dees uur, komt hij gewoonlijk zich toonen op de markt nemen wij een lekker pintje bier bij den vriend Jan in de Riche en ik twijfel niet of wij zien hem daar voorbijgaan. De vertegenwoordiger der misleiden, zoo men hem noemt, is steeds zoo bekom merd, bij draagt meestendeels in zijne handen eene hoeveelheid liberale en so cialistische gazetten, welke hij dagelijks doorsnuffelt om zijnen eigenlof daarin te vinden. Wanne». Ja, dat de man vol affai- rens zit, is gemakkelijk om begrijpen, by zoo verre heb ik in de stad hooren zeg gen, dat hij de tijd niet meer vindt om dagelijks mis te lezen. Zou 't waar zijn dat schrijven eu politicckeeren voor do gebeden gaat? Tist, Daar zullen wij ook eens over informeren, Wannes, maar zie daar is hij. Wannes. Och, oom Tist, dien man willen bekoren hoe is 't saperloot mogelijk hij is voorzeker het schoon ste Sint Antoniusbceld voor schilders on boetseerders 1 1 De vergoeding vau 10 fr. per maand, aan de ouders der militianen verleend, is voldoende. Niemand in mijn arrondissement vraagt vermeerdering. - Een Vlaamsche jongeling kan niet meer dan 10 frank por maand aan zijne ouders opbrengen. Wie heeft die schandige taal te Brussel gesproken Den volks vertegenwoordiger Daens Maar, ziende dat hij daar eene kolossale beestigheid heeft begaan, tracht hij zich uit den slag te trekken met aan de Stad Ninove te schrijven dal hij tegen de vermeerdering der 10 franken niet is 1 Maar, M. Daens, indiende belachelijke vergoeding van 10 fr. volgens unieer dan voldoende is, en er niemand de vermeer dering van eischt, ware het dan geene loutere geldverkwisting van die ^-meer dering te stemmen Onbetwistbaar ja Maar M. Daens vreest voor xyne popu lariteit, en daarom keert hy dapper zij a blad Krachtig middel cm goeie zaken te doen- In onze dagen waarop iedereen strijdt voor 't leven, zal het van het grootste be lang zijn van een krachtig middel te ken nen om in dien strijd overwinnaar te blijven. Ik meen dan aan 't menschdom eenen grooten dienst te bewijzen met dit middel aan te wijzen. Ik moet vooraf bekennen dat ik met mijn klein verstand denzelven niet heb gevonden, daartoe ben ik te dom, maar dit kostelijke middel is door de Volks vrienden alias Roelanders uitgedacht en in werking gebracht. Ziehier waarin hij bestaat, hij is zoo krachtig als eenvoudig Is men advokaat zonder zaken, men make eenen bond; het werkvolk betaalt 0,10 cent" per week en die advokaat zal pleiten voor elk lid dat in moeielijkheden zit; ja pleiten, en gra tis pleitenals de bond hem betaalt en wel betaalt. Men ziet, de advokaat vindt op éénen dag eene talrijke klienteel, zoo te meer dat er met dien tijd vaa Roelanderij, veel gevochten, gemoord eu verweten wordt, en dat er moot gepleteu worden. Is men doctoor zonder zaken, ik wil zeggen zonder zieken,men make wederom eenen bond de doetoor geneest al de leden van den bond die hij kan genezen, en dat alles gratisals de bond betaalt en wel betaalt. Niets is gemakkelijker dan sulken bond inrichten. Alen stelle de volgende vc waarden 1De bond bestaat maar uit leden van 30 tot 60 jaren oud, in do jaren waarin een man weinig of nooit ziek is. 2. Elk lid betaalt wekelijks 0,10 cent0 dus per jaar fr. 5,20, ziek zijn of niet ziek zijn. 3. Al» men 60 jaren geworden i» houdt men op van deel te maken van den bond, omdat men alsdan begint ziek te worden, en men verliest zijn inleggeld, dat aan den doctoor blijft. Men ziet, dat is zoo dom nietvoor advokaten en doctoor» van de Christene Vloekpartij. Wie verdere inlichtingen begeert,wende zich tot den Bestuurder van het Strooi- muziek van Aspelaere. MEIRE, 25 Februari 1895. D enderbode, Wilt gij ons het plezier doen vau aan M. Daens te vragen waarom hij loch zoo lang wacht van ons do 400 franken op te sturen die hij beloofd beeft aan de armen van Moirc tc schenken zoodra hij te Brus sel aan den trok zou liggen. Nu dat er hier ook met dien onverwaohten winter, menschen zonder work loopeu, zou dit geld ons zeer wel tc pas komen. Wij zouden wij zelf aan M Daens zijne belofte herinneren, maar sedert zijne kiczing is mijnheer hier met geene oogen meer te zien. Bedankt voor uwe goedheid. Boeb Tist. ONZE ANTWOORD Vriend Tist, Wij beklagen de arme dutsen van Meire indien zij naar die 400 franken moet»n wachten om brood te koopen Hier te Aalst heeft ons werkvolk den vent met dezen harden winter ook voor goed leeren konnen. Als men achter hem gaat vragen bij zijnen broeder Petrus, dan is hij by zijne zuster Mie en als men bij zijne zuster Mie gaat, dau is hij weg naar Brussel en zijne zuster zegt dau nog dat het niet noodig is van terug to komen als 't is om te vragen, want .lat haren broeder niet» te veel heeft. En de arme menschen krijgen het afvagen van hunnen neus. Ge zult mij zeggen, vriend Tist, dat Al. Daens in de Kamer verklaard heeft datsind» 25 jaren, hij en zijnen broeder al hunnnen overschot aan de armeu geven 1 Ehwel vriend, dat doen die brave zie len. Ze nemen er wel is waar eerst hun nen nooddrift van af, en dat is toch recht- veerdig. Zoo bij voorbeeld, AI. Petrus kocht on langs oen groot stuk land te Denderhau- tem, maar ten was maar om plezier to doen aan nen andoren volksvriend, om hem af te lossen. En de baas uit de Gebroken Buit heeft de vorledeue week zijne vensterruiten vervangen door schoone spiegelgelazen. Alaar 't was noodig, en om alles te zeggen I gelijk 't i«, 't and»r was toch wat gemcin voor 'nen representant. Enfin, 't is ook waar dat M. paster Daens alio dagen zijn noenmaal neemt te i Brussel in deu grooten restaurant van Smet, achter.clon theater. Maar zie, boer Tist, de man moet zich toch verkloeken om wel te kunnen klappen voor ons werk volk 't En is du» de foute niet van die brave volksminuende zielen dat hunnen over schot voor de arme dutsen zoo bermhartig kleiutjesis. Och neen Nu, vriend Tist, g'on riskeert nogtans niet van zelf ne keer Al, Daens te komen aanspreken. Alaar ik vrees dat hij met de arme werkeloozen van Meire zal Joen gelijk met die van Aalstze naar uw Gemeente bestuur zeuden, eu misschien ook wel een socialistenschriftje doen drukken om uw volk trachten op te hitsen tegen dat Bestuur. Daar is de kerel nog al ge reed meê. Dat kost hem zoo weinig, en oudortusschen is hij de arme dutten kwijt! Alaar dat vult geen magen, hoor ik u zeggen. Dat is helaas waar, beste vriend, maar nog eens, g'en riskeert toch niet van eens te probeeren En laat on» dan eens weten hoe gij ge varen zijt. Den vrieudelijkeu goeden dag, boer Tist, en als gij onzen redder ziet, doet hem ons komplimenten. Dendebbodb. In het lomm'ryk groen verloren Zag weleer aan Scheldeboord, Ver van nyd en oorlogssporen 't Mildste 't schilderachtigste oord. Daar was liefde, daar was vreugde Zwirlde zoetste vriendschapsgeur Die in werk eu pijn verheugde Smarten maalde in rozenkleur. Ettelijke jaren leefden Twee gezinnen reeds in 't dal Rondom hen bestendig zweefden Vredo en eendracht overal. Doch een kleine twist kwam scheiden Wat vroeger was zoo vast vereend, Ergerde aan, zóu niet verbeiden Hen in wrok te zien versteend. Schrikk'lijk met do winternachten Zwol de stroom eens ijzig op, Rolde blonde watervrachlen Reikte dra den dijkentop. Zwichten dreigden steeds de dammen Onder 't drukkend woest geweld, 't Was gedaan met beide stammen Wierd de dijk niet ras hersteld. Toen vergat men vroeger veten Hielp elkander in het werk, Stopte wat was 'doorgespleten Stelde 't water paal en perk. Wat zij meest wel moesten duchten Voor hun huis en voor hun goed, Voor hun kroost, en voor hun vruchten Was niet vred», maar den vloed. Zoo is 't ook op onze tijden In ons lieve Denderland, Socialist komt nu strijden Grooter vijand treedt in 't zand. Dat alle katholieke harten Zich vereêngen tegen hem. Hij verwekt alleenlijk smarten Aan die volgen zijne stem. bereid en wel gestorven is bij den Heer, in den Hemel Zijn de socialisten tegen den Godsdienst niet (Gazette van Kortrijk.) De Socialisten en de Godsdienst. Zij zijn tegen den godsdienst niet, zeg gen ze om de eenvoudige menschen te paaien zij trekken hun den godsdienst niet aan, voegen zij er bij en elk mag daarvan denkeu en doen wat hij wil, zeeveren zij ten slotte. Is het inderdaad alzoo. Luistert naar een voorbeeld, iets dat de verledene week gebeurd is Een zekere Stanislas Lepers was sedert 8jaart'huis in 't Oudemanhuis te Rou- baix. 't Was een oude man die straf geern gezien was, en geacht van allen die hem kenden. Als christen mensch kweet hij voorbeeldig zijne plichten, was nooit nievers te kort in de kerk en la» schier den dag door zijn paternoster De man wierd ziek. biechtte met volle verstand, ontving Ons Heer en de H. Olie in volle kennis, en met vurige godvruch- heid. Wat is er gebeurd Eenige uren voor de dood van dien man is zijn zoon socialist cn schepen te Rou- baix, bij zijn sterfbed gekomen met Carette, den burgemeester socialist als de man reeds buiten kennis begon to zijn. En z'hebben daar voor dat bed een stuk afgelezen, en dat wierd geteekond door die twee socialisten, en de naam van den ouden man staat er ook onderWelnu, die man kou niet schrijven Die man wilde stellig kerkelijk be graven zijn ten anderen, geheel zijn levtn vroeg het. En wat hebben die waugodt ochten ge daan Dien braven man burgerlijk doen delven, niettegenstaande 't krachtdadig verzet van een familielid. Ja, eene burgerlijke delving, met don vrijdenkersbond en al dat goddeloos en socialist is de^helft van deu gemeente raad was mede. En op het kerkhof, drie lijk reden, tegen de priesters en de Kerk en God. En een voor een, zeiden die redenaars dat er geen God noch eeuwigheid en was, enz., enz. Eu als er nog een God en eeuwigheid zou ziju, zei die laatste ellemiigaard ehwel, vader Lepers zou bij God inden hemel zijn. Wij zijn deel» van dit laatste gedacht en wy zeggen die brave man, zoo wel Zitting van 38 Februari. Ktedevoerin^ van <loi» lie©»* DE SABELEEIt- Plaatsgebrek laat óns niet toe de rede voering van onzen achtbaren Vertegen woordiger iu liaar geheel meê te deelen en wij zijn du» genoopt zoo kortbondig mogelijk de bijzonderste punten te be handelen. Onze achtbare vertegenwoordiger be- statigt dat er in 't belang der landbou wers talrijke maatregelen worden ge vraagd, maar hij stelt de vraag of er wel een enkelen gedurende den zittijd zal kunnen gestemd worden. Hij vreest dat de tijd ontbreken zal, ten ware men alles wilde vermijden wat de beraadslagingen kan rekken, namelijk,ordemoties en vra gen om inlichtingen. De landbouwers zouden'er erkentelijk over wezen. De achtbare spreker verklaart zich niet te zullen onledig houden met punten waar omtrent wetsvoorstellen werden ingediend, zooals vermindering van grondbelasting, van de overdrachts en erfenisrechten, afschaffing van den accijns op de tabak, enz. Dat alles zal op tijd en stond worden behandeld. Het amendement dat ik met den heer Van Cleemputte mede onderteekende, zegde M. De Sadeleer, strektom het kre diet voor 't afgemaakt vee van 500 dui zend franks op een millioen te brengen, omdat wij oordeelen dat het hier een be lang van bet allereerste orde geldt de volstrekte redding van onzen veestapel. Wordt de boer uit naam der openbare gezondheid onteigend, dan zou de regee ring hem de gansche waarde van bet door hem geledene verlies moeten terug beta len. Ons amendement vraagt de afschaf fing van het maximum, het bepalen van den betaalden prijs op de twee derden der waarde en het toekennen van vergoe ding zelfs wegens longtering. De regeering vreest dat, zoo de premie te hoog is, er zou op gespeculeerd worden en men oude zieke beesten zou invoe ren om ze te doen afmaken en de premie te trekken. Nu men kan de beesten op eene onuitwischbare wijze teekeneu. Al. De Sadeleer vraagt verder toelagen voor de syndicaten tot bevordering van 't fokken van vee, welke uitstekende diensten aan deu landbouw bewijzen. Aleer toelagen zouden aan de maat schappijen van Onderliugeu Bijstand en aan de Vereenigingen tot verzekering tegen de sterfte van het vee moeten ge schonken worden, en wordt ons amende ment aangenomen dan zal de regeering zulks kunnen doen. Onze achtbare vertegenwoordiger doet opmerken dat er tegenwoordig in het Arrondissement Aalst, sterk wordt ge klaagd over de onbeschaamde eu gestadig toenemende vermenging van boter en margarine. Dit eerloos bedrog moet beteugeld wor den. Het vet van zieke beesten, bedorven grondstoffen,kunnen tot de fabrikatie van kunstboter gebruikt worden. Werd dit ongezond vet te koop aangeboden men zou bet aanslagen, doch tot margarine verwerkt is er geen toezicht meer moge lijk. Spreker verzoekt dus de regeering eer lang de door haar aangekondigde voor stellen betreffende het belasten der mar garine, bet accynsrecht en 't bewaken der inlandsche fabricatie over te leggen. Eindelijk sprak Al. De Sadeleer over de hopteelt en drong er op aan dat de regee- ring de toelage van 4000 franks zou blij ven toestaan aan de Aalstersche Commis sie die reeds zoovele diensten aan onze hopplanters heeft bewezen. Heden zou de regeering nog slechts 1000 franks willen toestaau, doch moest zij in dat besluit volkerden, dan zouden wij ons verplicht zien een amendement aan te bieden ten einde de toelage op 4000 franks te be houden. KERK VAN DEN H. MARTINUS. De drij dagen van het veertig uren go- bed zijn troostelijke dagen geweest voor de godvruchtige zielen en ook met voel luister gevierd geweest. Dagelijks werd het H. Sacrameut ter aanbidding uitge steld van 's morgens 5 uren onder het luiden der klok tot na het Lof, een over ouds gebruik. Gansch den dag zag men tor kerk gedurig-aanbidders om 11 uren kwam het St-Marteusgesticht, om 11 1/2 uren de Eerw. Paters Jesuïteu met hunne leerliugon, hetgeen zeer stichtend was 's namiddags was het de beurt der wees- en ouderlingengestichten, in een woord, 't was eene processie naar onze St-Mar- tiuuskerk. Het prachtige koor was aller rijkst versierd; 't was tot ieders voldoe ning, want uit aller monden hoorde men des zondags 's morgens Alen zou van lust naar de kerk gaan. Zondag 3 Maart. De diensten naar gewoonte. Maandag 4 Maart. H. Casitnirus (1483). De kristeue die wilt dat God in zijne ziel woont, moet alle ijdelhodeu dei- wereld daaruit bannen. Dijnsdag 5 Maart. II. Andriauus eu H, Eubulus, martelaar (309). Te ver geefs nemen wij deu titel van kristeue en discipel van Jesus aan, indien wij naar zijn voorbeeld niet gewillig ons kruis dra gen. Woensdag 0 Meert. H. Coleta. Plechtige feestdag in do kapel van den H. Geest. Om 8 uren plechtige JVlis: om 4 uren Lof en Sermoen,

De Denderbode | 1895 | | pagina 2