Donderdag 7 Maart 1805. 5 centiemen per nummer. 19,le Jaar 2061. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en des Arrondissements Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Volkskamer DE VROUW GELE HAREN. Gemeentelijke kieswet. Rookende vrouwen. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteeki ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen »ijn len laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. AaUt, den 4» Maart I89ü. Het is onbetwistbaar dat de woelige zittingen dezer laatste maanden geenszins van aard zijn om tot eer te strekken van het Belgische wetgevende stelsel. Als de beraadslagingen over de begroo ting van landbouw en nijverheid op den voet worden voorgezet gelijk zij zijn be gonnen, dan mag men verwachten dat, gezien de 72 ingeschrevene redenaars, zij binnen eene maand aog niet zal gestemd zijn. En aan wie de schuld van dien betreur- lijken staat van zaken Onbetwistbaar aan de socialisten. Geen zitting gaat voorbij of ze komen met nieuwe Tragen om inlichtingen, nieu we wetsvoorstellen voor den dag. Natuurlijk dat stremt in hooge mate den regelmatigen gang der wetgeven de werkzaamheden, bij zooverre, dat er wellicht buiten de begroetingen geene andere ontwerpen ten voordeele der werk lieden eu landbouwers zullen kunnen gestemd worden ja, zelfs dat men inet veel moeite de gemeeatelyke kieswet zal kunnen tot stand brengen. Wat de socialisten door hunne houding betrachten, is vooreerst zich in de oogeu van zeker* lieden als de verdedigers der volksbelangen aanstellen eu ten tweede beletten dat de katholieke meerderheid goede nuttige wetten voor laadbouw en nijverheid, voor den werkersstand zou kunnen in leven roepen. E*n socialistische leider heeft het gezegd De sociale wonde moet open b gehouden worden, zooniet verliezen wij n onze heerschappij, n Het land wordt die socialistische kome die zoo beu als kouden pap. Algemeen wordt gevraagd dat de gekozenen hun nen tijd nuttig souden gebruiken tot bevordering der algeuieeue welvaart en hem niet verspillen in het bespreken van wetsvoorstellen en vragen om inlichtin gen die tot niets leiden kunnen. Ja, waarom aan die socialistische tak- tiek geen einde gebracht V Na de begroo tingen moetou er ernstige wetsvoorstellen besproken worden. Welnu, dat men do beraadslagingen over de begrootingen tot het redelijk* beperk*dat men eenen dam opwerpe tegen dien vloed Tan roode klapzieke - welsprekendheid. - Het voorzitterschap van den heer Beer- naert heeft de klapzucht der socialisten wat ingetoomd, doch wil men ze nog meer bedaren dan is het noodig dat de meerderheid hem ter hulp kome. Een zwaarwichtige verantwoordelijk beid tegenover het land, weegt op de -)£(- 17* Vervolg. Wat moet gij en oom gaan beginnen riep Emma. Ik ben er nu bang van, om bij donker hierin de buurt te komen want ik moeit dat spook soms nog eens ontmoeten Wij hebben er nog niet over beraadslaagd, zegde juffrouw Smith. Gij weet, het huis is onze eigendom. Maar, lieor eens, Einwa, gij moet er met niemand over spreken, anders ïouden wy onze huurders mis schien kwijt raken. Ik voor mij, ik zou voor gocn gold van de wereld willes slapen in de akelige kamer, waar die heer gestorven is, verklaarde Emma. Het ie een geluk, dat de kamer verhuurd is, zegde hare tante, waut ik ben een boon als het daar boven niet spcokl Ik heb al zoo dikwijls bij nacht en ostyden een zonderling geluid gehoord. Emma gaf weer eenen gil. Kom, boud u toch stil zsgde Smith. Er be staan geen spoken. Wel, lieve hemel, oom liep Emma, Kale en ik hebben bet toch met onze eigen oogen gezien katholieke meerderheid. Zij is gelast den wil des lands uit to voeren of te volbren gen. Welnu, wat eisclit het land Het land eischt de stemming van maatschappelijk! hervormingen, van wetten ten voordeele van landbouwer en werkman, in een woord, het eischt de stemming der wets ontwerpen door het katholiek ministerie reeds ingediend en waarvan de heilzaam ste vruchten worden verwacht. Indien de katholieke meerderheid den wil des lands niet uitvoere, zij zal er, bij de eerste kiezingen, rekenschap over te geven hebben en of het kiezerskorps dan die rekening zal goedkeuren daar blijven wij gcene borg voor. De dolle socialistische minderheid in- toomeu en heilzame wetten stemmen ziedaar den wensch van de meerderheid des lands 1 De gemeentelijke kieswet is de verle- dene week ingediend geworden. Wij laten hier de voornaamste bepalingen volgen Art. 1. Zijn kiezers voor de ge meente, de inwoers welke kiesrecht voor den Senaat bezitten en sedert ten minste drij jaren in de gemeente verblijven. Dus moet men den ouderdom van 30 jaren bereikt hebben om gemeentekiezer te zijn. De bepalingen der art. 2 k 6 en 8 a 23 van het kieswetboek betrekkeiijk de be- statiging der hoedanigheid van kiezer, de ontzeggingen en opscliorschingcn van het kiesrecht en de toekenningen van bijko mende stemmen, worden aan de gemeen- tekiczers toegepast behalve de volgende wijzigingen. Art. 2. 1° De bijkomende stem voorzien bij art. 4 van het kieswetboek wordt, voor de gemeentelijke kieziugen, toegekend aaa den kiezer ten volle 35 jaren oud, gehuwd of zoo hij weduwenaar is wettige nakomelingschap hebbende en die in hoofdsom en opcentiemen ten voordeele van den staat betaalt in de gemeenten van beneden de 1000 zieleu ten minste 5 frank in de gemeenten van 1000 tot 10,000 zielen ten minste 10 frank; in de gemeenten van 10 tot 25,000 zie len ten ininsta 15 franks; in de gemeente van meer dan 25,000 zieleu ten minste 20 franks, personeele belasting op de huurwaarde, de deuren en vensters alsmede het mobilair der wo ningen of gebouwen welke hij in gebruik heeft, of die, voor deze belasting aange slagen, van de betaling is vrijgesteld uit hoofde van zijn beroep, naar luid van art. 2 der wet van 26 Augustus 1889, ge- wUzigd door art. 1 der wet van 18 Juli 1893. -Eb ik heb geluid gehoord in de kamer van me vrouw Fleming, zegde juffrouw Smith. Gy moogi praten wat gy wilt, maar ik heb er voetstappen ge hoord, en eens zelfs meende ik het geluid ven ccnc stem tc vernemen «n hec dikwijls hoorde ik het niet kraken in de kassen, zonder dit ik er verder aandicht op gafmaar nu weet ik nat dat gewcsslis. Waarom hebt gij daar nooit iots van gezogd vroeg haar echtgenoot. Omdat ik het met de moeite weerd voad, zeg ik u voor de tiende maal En geslrld «I eens, het was geen spook geneest, wat Emma gezien heeft, dan vraag ik u, wie zou het dan wel hebben kunien zijn, dien Kate avond* laat hier heeft zien binnen gaan Ik weet het niet, zegde Smith, Ik dacht dat gy wyzer waart in plaats van alles maar onmiddellijk te gelooven, wat die eeuwige babbelaarster van daarover vertelde. Met uw eigen mond heb ik het u dikwijls hooien zeggen, wat voor kletskousen dat zyn. Feiten kunt gij teeh niet wegredeueeren, riep ïijne vrouw. En hier hebt gy Emma Er werd ten alette afgesproken, dat er buiten hst echtpaar en hun nichtje niemand iets tc weten mocht komen van da spookgeschiedenis. Juffrouw Smith wis irel bijgeloovig maar sy was ook niet weinig op baar voordeel bedacht, eu zy zag keel goed in welk gevaar cr dreigde, sis Emma heen ging om aan iedereen, die het maar hoeren wilde, die akelige geschiedenis te vertellen. Het speet haar al genoeg, dat zy aan haar nichtje verklapt had hetgeen zy dien morgend bad vernomen; 2° Een tweede bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer bezitter van eenen eigendom, hebbende een ka dastraal inkomen van ten minste 150 franks, boven deze die hem wordt toege kend door hot art. 5 alinea 1 van bet kieswetboek. Deze twee stemmen mogen niet samengevoegd worden met de bijko mende stem toegekend uit hoofde van inschrijvingen en spaarboekjes gevende 100 franks rente. Dus Wie eenen eigendom bezit met een kadastraal inkomen van 48 franks, of 3 fr.. 60, grondbelasting aan dea Staat, verkrijgt eene bijkomende stem Wie eenen eigendom bezit met een ka dastraal inkomen van 150 franks, waar voor bij 10 fr. 50 grondbelasting aan den Staat betaalt, verkrijgt twee bijkomende stemmen. Art. 3. Onder voorbehouding aan gewezen bij het nr 2 van art. 2, mag de kiezer de bijkomende stemmen samen voegen aangeduid bij dat artikel en bij de artikelen 5 en 6 van het kieswetboek. In alle geval niemand kan meer dau 4 stemmen bezitten. De art. 5 en 6 van het kieswetboek be treffen de bekwaamheidskiezers (diplo ma van hoogere en middelbare studiën) en het vervullen van openbare ambten en bedieuiigen. De gemeenteraden zullen ontbonden worden vóór den 15 November 1895. De nieuwe raden zullen gekozen worden door de ingeschrevenen op de kiezerslijst voor den senaat die op 1 Juni 1895 ia voege komt en op deze lijst zullen behouden blijven in hoedanigheid van gemeente- kiezer na een* aanvullende herziening gedaan gelijkvormig aan de volgende schikkingen. Art. 9. Van 1 tot 15 Juni 1895 zul len de Colleges van Burgemeester en Schepenen overgaan tot het opstellen vau de lijsten der gemeentekiezers voor 1895 en 1896. Zullen alleen als gemeentekiezers iu- geschreveu worden de inwoners welke op de kiezerslijst voor den Senaat zijn ingeschreven en die op 1 Juni 1895 ten minste drij jaren woonachtig zijn binnen de gemeente. Zij zullen ingeschreven worden met het getal stemmen ingevolge de nieuwe wet. In een later ontwerp zal de Evenredige Vertegenwoordiging in geval van ballo- toering voorgesteld worden. Als hier op straat rookende vrouwen moesten wandelen, zouden zij zeker veel spotternijen oploopen eu van de veel belo vende jeugd niet zeer vleiende opmerkin gen te hooien krijgen maar wij geloo ven ni*t dat een policieagent het in zijn want Emma had een* heel* schaar van kennissen ia Bruinvillc, eu nis eenmaal het praalje zou rondgaan, dat het in ket huis ran Snuth spookte, dan zou dit aan het Ttrhurcn der gcmeubeleerde kamers eens onberekenbare schade kunnen doen. Gij begrypt, in wezenlijkheid geloof ik toch «iet aan spoken, zegde juffrouw Smith, na eene overpein zing. Zoe oud als ik ben, heb ik er nog nooit een gezien het zei dus wel Biet wasr zijn, en wjj weten silemaal wel wat die praatjes tan de juffrouw hier over te beteekeaeu hebben. Wij asosatsn er maar in het geheel met tnesr over spreken, als er verder niets ergens gebeurt. Vindt gij ook niet, Emma Zie eens, ik keu eene juffrouw, die er wel eene een gezien heeft, zegde Emma, en ik zal haar een* alles van deze verschijning vertellen, cn dan zien of de hare ook zoo was. Oeh, dat zou ik maar niet dosa, zegde juffroaw Smith. Oom en ik gelooven dat het beter is, er aan niemand iet» van te zeggen. Want, weet gij, hst meest onze kamers seas schaden. Js, Emma, heud liet maar liever voor u, zegde Smith. Gy weet heel gotd dat ket allemaal gekkeprsat is, dat geklets over die geestverschijningen, en ik ben er zeker van dat gy uiets boveauatuurlyks hebt gezien. Ik zal wel eens uitvisschea wat het geweest is, dat heloot ik u. Ja, oom zal dat wel eens uitvisschen, beves tigde juffrouw Smith, vertel er dus vooreerst maar niets van verder best* meid. Miss Hollis kou het niet gemakkelijk van zich ver krijgen, za k eene belofte te geven want het wat hoofd zou krijgen, haar naar 't policie bureel te voeren tenzij lij wat vermoe delijk het geval zou weien samen scholingen veroorzaakten. In Amerika, het land der vrijheid, denkt men daar echter anders over. Drie jonge dames van Louisville, in den staat Kentucky, liepen zekeren avond al pra tende eu sigaretten rookende in de Jeffer- sonstraat te wandelen, toen zij twee poli- cieagenten op haren weg ontmoetten. In de hoogste mate geërgerd over een der gelijk minachting van alle vormen, hiel den deze de misdadigsters aan, en den volgenden dag verschenen zij voor de policie-rechtbank, onder de ernstige be schuldiging, van op den openbaren weg wanorde en schandaal te hebben ge pleegd. Maar de rechter Buckley, gehoord heb bende de verklaringen van policie en aan gehouden, vond geen termen om de dames te veroordeelen. Hoewel erkennende dat de beschuldigden zich niet strikt hadden gehouden aan de regels der maatschap pelijke betamelijkheid, verklaarde hij, niet in te zien dat zij eonige wet zouden hebben overtreden. De advocaat van de jonge dames voegde hieraan toe u Mijne cliënten hebben zich aan geen enkele wet vergrepen. Wij leven in de eeuw van den vooruitgang, en de dames hebben eenvoudig de straat verlicht 1 Door dit onweerstaanbaar argument ten volle overtuigd, sprak de rechter de aangeklaagden vrij. Zij mogen dus, ook op straat, naar hertelust blijven rooken, in spijt van allen, die meeuen dat het vrouwelijk geslacht al te veel mannelijke manieren heeft aangenomen, ook ten opzichte van het gebruik van cognac en de gevolgen daarvan, om er nog die van rooken (en sjikken in het openbaar aan toe te voegen. Het rooken door vrouwen is overigens geen kwaad van vandaag of gisteren. In het Oosten, in Spanje en in Zuid-Ame- i ika ziet men algemeen vrouwen met een sigaret in den mond. In Frankrijk heeft de tabak nooit in hooge gunste gestaan bij de vrouwen, in weerwil van het voorbeeld, tijdens de regeoriug van Lodewijk XIV gegeven dooi de hertoginnen van Chartres en van Bourbon, die veel rookten eu, om de beste pijpen te hebben, er lieten halen bij de mannen der lijfwacht, liefst zoo zwart mogelijk doorgerookt. Onder de beroemde fransche vrouwen, die eene pijp rookten, behoort ook do bekende schryfster George Sand. In hare Lettres d'un Voyageur (Brieven van eenen Reiziger), in 1837 geschreven, zegt zij Zoo gij gedurende mijne afwezigheid de Republiek uitroept, neemt dan alles meó wat gij bij mij mocht vinden ik wel hard zich een* intoroosant* stof tnt babbelen t* laton onlinappes. Hel was waarlijk joo tiaar niet voor eenieder weggelegd speken te zien, on zy had goorn* de geschiedenis van die bedoeld* juffrouw mei do bare in dt sshaduw willen «tellen. torst loen juffrouw Smith er op bad geweien, welk ren zot figuur hot zou zyn, als het nu ten slotte ia bot geheel eons geon spook wss goweesl, eorsl toon berustte haar nichtje in hst haar opgelegde otilxwfgen. Hebt gij er thuis iets van gezegd, dat gij gisteren avond dien man gezien hebt? Neen, vader en moeder waren sit. Luister dan eens, Emma Vertel dan aan nie mand iets van het hsele geval, want ooin en ik spro- ksn met niemaad zso vertrouwelijk als met u, ea dat zonden wy stellig niet doen, als wij dachten dal gy niet xw|gen koat. Heel goed, taaie. Belooft gy hot my Ik beloof hot u. Gy zyl do beste. Is die Ernua niet een ver standig meisje, John Nadat haar nichtje vertrokken was, vsrvitl juffrouw Smith weer in dezelfde neerslachtige stemming van voorheen. Het gebeurde had baar heolemaal van haar stuk gebrachtin de eerstvolgende dagen was zy trg zenuwachtig en durfde iu het donker niet alleen xyn. Langzamerhand begon haar angst te vei minderen, en zy werd weer de oude. Eene poos lang gebenrdt er dan ook nieis, wat itmand eenigeu schrik had kui- nen aanjagtn, en Smith begoD ai te denken dat de heels zaak in hel vergeetboekje geraakt was, toen er heb gronden geeft ie aan degenen die ■e niet bezitten ik heb eenen hof laat er uwe peerden grazen ik heb een huis maakt er een gasthuis van voor uwe ge wonden ik heb wijn drinkt hem op ik heb tabak rookt hem ik heb hoeken gebruikt ze voor proppen voor uwe ge- weereu. Van mijn geheel bezit zou slechts het verlies vau twee zaken mij smertelijk vallen het portret van mijne oude groot moeder en zes vierkante voet aarde, be plant met treurwilgen en rozelaren. Daar slaapt ze in hetzelfde graf met mijn vader. Dat graf en dat portret stel ik onder de hoede van de Republek, e» bij mijnen terugkeer vraag ik slochts eene enkele vergoeding, namelijk een pijp, een pen en inkt, door middel waarvan ik vol op gewektheid mijnen kost zal verdienen, on het overige vau mijn levensdagen zal besteden om te beschrijven, wat gij zoo goed gedaan hebt... Zelfs vorstinnen versmaden niet het gebruik van tabak. Do keizerin van Oostenrijk rookt 30 a 40 turkzche sigaret ten per dag. In haar boudoir staat een rooktafeltje met rookgerief van gedreven zilver. Ook de keizerin moeder van Rus land rookt, maar zeer weinig en steed a in haar boudoir zij deed het nooit in tegen woordigheid van den czaar. Verder roo ken sigaretten de koningin van Rume- nië, de koningin-regentes van Spanje, die aan egyptischo sigaretten den voor keur geeft, koaingin Amelia van Portugal die hierin het voorbeeld volgt van hare moeder de gravin van Parijs, en de konin gin van Italië. Koning Humbert schijnt overigens voorbeschikt te zijn geweest tot vrouw eene prinses te krijgen, die van rooken hield. Toen hij nog slechts verraoedelijko troonopvolger was, is er sprake van ge weest hem een huwelijk te doen aangaan met prinses Mathilde van Oostenrijk, dochter van aartshertog Albert, opper bevelhebber van het oosten rij ksehe leger, den held van Custozza. Nog geen jaar voor dit plan werdt gevormd verhaalt Oscar Meding, een bekend bannove- raansch schrijver hadden de aanstaan de schoonvader en de aanstaande schoon zoon onder verschrikkelijke omstandig heden tegenover elkander geslaan.Aarts hertog Albert voerde in persoon de oostcnrijkiche cavalerie aan, die ver scheidene op de vlucht geslagen italiaan- sche regimenten had neergesabeld. Do kolonel van een dier regimenten was prins Humbert, onder wien een peerd word gedood, en die zelf gewond daar stond, blootshoofd, bleek van woede, met een stuk van zijnen gebroken degen in de vuist, en de aanvoerder van de vijan delijke troepen was do vader van zijne aanstaande bruid. Prinses Mathilde had, men weet niet eensklaps iets plaats greep, dat dan doodsangst vin zyne vrouw weer deed trrugkooren, ja, ea dat zelfs zya mannenhart wel een weinig kloppen deed. Op zekeren dag was Smitb op hel binnenplastske bezig de kiekens te voederen, toen by zyne vrouw met verschrikte fluisterende slem hoorde reepen John, John, kom eens gsaw Zy itond aan do deur, on baar gezicht was soo wit als eon lakon. Smith zolto de teiloor néér, dat by in de hand hield, en giag terstond naar haar too. Zy beefde als een riet, en hare oogen waren wyd geopend. Het loopt weer, zogdo sij. Hare stem was nauoolyks verstaanbaar. Wat loopier?.... Wat scheelt u Zyt gy ziek Hel loopt, zeg ik u Maar wat dan tooh Wat loopt er 1 Het spook Hot spo-o-ook Gekkopraat Het loopt, John Het looptIk giag daarjuist naar boven om mijt naaiwerk te balen, en toen ik do trap afkwam, hoorde ik het luopen. OnziaDat moot mevrouw Fleming zyn ge weest. Noen, mevrouw Fleming is in de voorkamer. Ik hoorde haar in hot vuur keuteren. Nu heersebte cr eenigeoogeublikken stilzwijgen. Do kiekens vochten om bet eten. Eene hen had sich moes ter gemaakt van de telloor, en als hare zuster* hot waagden or by te kom**, dan deelde zy pikken rond. Laat oat eens boven gaan zien, zegde Smith. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1895 | | pagina 1