Het 50jarig Jubelfeest Van tali op tak. Godsdienstig nieuws. Allerhande nieuws. hoe en waar, zich de gewoonte eigen gemaakt van te rooken. De verleiding was voor haar te sterker, daar haai' vader, een streng soldaat, baar verboden had aan haren lust tot rooken te voldoen. De ongelukkige prinses rookte dus in het geheim zij sloot zich in hare kamer, schoof den grendel voor de deur, haalde vervolgens een doos met geurige turksche sigaretten voor den dag en vierde aan haren hertstocht den vrijen teugel. Op zekeren dag, terwijl zij weder aan het rooken was, werd er op de deur van hare kamer geklopt. Zij herkende de stem van haar vader, en van schrik hare tegen woordigheid van geest verliezende, stak zij de nog brandende sigaret iu haren zak. Haar mousselinnen kleed vatte vuur, en in een oogenblik was zij omringd door vlammen. Eenige dagen later bezweek de toekomstige koningin van Italië onder bet smartelijkste lijden. De hoogero kringen wellicht uitgezon derd waar naar wij wel eens vernamen het rooken onder de vrouwen meer voorkomt dan men wol denken zou, is, gelukkig, onze belgische vrouw nog vrij van die onvrouwelijke liefhebberij, onge rekend de nadeden, die voor baar daaruit voortspruiten. Een te Parijs ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat alleen reeds het bedrijf van sigaren maken voor eone vrouw, die in zekere omstandigheden verkeert, en voor haar zelve en voor hare kinderen noodlottig is de kinderen van zulke vrouwen zijn zon der uitzondering bleek en de meeste ster ven op jeugdigen leeftijd. die oxide mannekens wel een plaatsken willen verleenen, en wanneer het de moeite weerd geworden is, ze overhandi gen aan den eeuen of andereu priester. Vandaar zullen ze wel op den trein gera ken, en te Sleidinge in het watergesticht doorM. De Troch, met de meeste liefde van de wereld onthaald worden. De Berchmanskring van St-Truiden, ten einde de stichting van Sint I.eo in den Congo te verhaasten, heeft bij het werk der oude postzegels nog een ander gevoegd, namelijk dat der - oude rozen kransen, beeldjes, oude geldstukken en zilver- of tinpapier. Eu zie hoe voor beelden trekken De Eerw. Heer Voet, voor het oogenblik ook in het waterge sticht te Sleidinge, heeft niet min gene genheid voor al die oude voorwerpen, die anders toch nutteloos verloren gaan, als M. De Troch voor zijne oude mannekens Op zijue aanvraag worden ze te Sleidinge verzameld in de zondagschool der meisjes, te zamen met de oude pennon, die zullen dienen om in China een weezen- huis der H. Kindschheid te stichten. Men vraagt er voor dit laatste werk 20 mill. Welaan nu, lezers vau De Denderbode, een edelmoedig pogingske. Helpen wij die beide goede heeren; laat gecue dier oude voorwerpen meer verloren gaan, maar doet ze allen het reisje naar Slei dinge ondergaan, opdat dank aan oude voorwerpen en oude mannekens, de Eerw. De Troch en Voet, en wij met ei ncn, welhaast liet dorp van Sint I.eo, iu het land der zwarten zouden mogen zien op rijzen Een millioen oude post zegel». Te Sleidinge, in het water gesticht der broeders van den H, Joannes ac Deo, verblijft de Eerw. Heer De Troch, eertijds leeraar in het bisschop pelijk kollegie te Ninove. Door eene schikking van God, zich iu onmogelijkheid bevindende, een openbaar ambt te be- kleeden, tracht de brave priester nogtans rond zich alle mogelijke goed te verrich ten. Zoo viel over eenige jaren zijne aan dacht op het werk der oude postzegels, bestaande in den Berchmanskring 7an Sint-Truiden. Hij vernam dat cr met 40,000,000 zulke zegels eeue som kon verwezentlijkt wor.len van l'r. 10,000, tot het stichten van een christen dorp in den Congo. Ik zou ook wel voor een millioentje oude mannekens zorgen, zeide M. De Troch dat zal wel gaan, omdat t'hoope te krijgen. En inderdaad, vrien den en kennissen werden aangesproken en te work gesteld, en d'oude postzegels, van ons landeken en van alle streken dei- wereld, kwamen allengskens met honder den en duizenden iu het watergesticht van Sleidinge toe. Goede zielen achtten zich gelukkig M. De Troch het plezier te kuuneu doen, van zijn oude mannekens effen te snijden, te tellen en in pakjes te binden. En telkens dat er zoo een groot getal in gereedheid gebracht waren, sprak de goede man - Ik ga nog ne keer een expedietieken doen van 25of50 duizend. En men zag zijn zwarte oogskeas van in nige vreugde, ouder zijn brilleken glin steren. En nu vernemen wij dat het ge- wenschte millioentje alreeds bereikt is, en dat de laatste duizenden deze week het reisje naar St-Truiden zullen onderne men Bravo en rnochte de Eerw. Heer De Troch menige navolgers van zijnen ie ver eu zijne genegenheid voor oude mannekens vinden. De Berchmanskring van St-Truiden heeft alreeds zijn gewenichte doel be reikt. Na drij jaren had hij 65 millioen oude postzegels verzameld, eu de verkoop vaneen gedeelte bracht fr. 16,000 op. Thans is het dorp gesticht; het licht in de Congo bij de rivier Kasaï, niet ver van Luebo, eu draagt den naam van Sint ï'rudo, die de patroon is der stad waar het werk werd ingesteld. De kerk van de aieuwe christenheid is toegewijd aan het H. Hert van Jesus, en het dorp heeft eeno uitgestrektheid van 400 hectaren, welke door den onafhankelijken Congo- ztaat werden afgestaan. Te recht mag de Eerw. Heer De Troch den zoeten troost genieten, dat hij met zijn millioen oude mannekens, als een medestichter van Sint Trudo iu den Congo is geworden. Eu voor zoo een schoon wbrk, in 't midden der ongeloo- vige zwarten gesticht, wat zegen van den Hemel mag hij niet verwachten, hij eu al degenen die hem ter hulpe zijn gekomen. Maar met de christenheid van Sint Trudo gaat het in den Congo niet ophou den. De Berchmankring van St-Truiden, aangemoedigd door den bekomen uitslag, wil niet rusten, vooraleer het een nieuw doip, met name Sint Leo, ter gedachte nis van den grooten Paus, die thans de Kerke Gods bestiert, gesticht hebbe. Eu M. De Troch wil iu de stichting van Sint LjCO, zoowel als in die van Sint Trudo een woordeken te zeggen hebben. Daarom wenscht hij vuriglijk nog eeu millioen oude Mannekens te verzamelen, en zal hij van wijd en zijd met dankbaarheid de oude mannekens ontvangen, die hunne in trede ia het watergesticht van Sleidinge zouden willen doen. Hoe gauw eu gemakkelijk zal de goede man zijn doelwit bereiken, indien wij allen medewerken. Men lategeene enke len postzegel meer verloren gaan; dat de kinderen ze mededragin naar de dag- en zondagscholen. Onze katholieke onder wijzers en onderwijzeressen, zullen aan St. Joseph's OoHegie te Turnhout. Het komiteit, gevormd tot viering van het 50e jubeljaar vau ons wijdvermaard College, heeft uitnoodigingsbrievon aau de oud-leerlingen gezonden, ten einde hen uitte noodigen tot deelneming aan die feesten, welke op 23 en 24 April aan staande zullen gehouden worden. Het is 50 jaar gelede* dat de Eerwaarde Paters Jesuïten uit de handen vanPieter- Joaunes Denef(een weldadig man wiens werken en aandenken teTurnhout onster felijk zijn en te wiens nagedachtenis in onze parochiekerk dan ook eeu gedenk- teeken werd ingericht) het zegenrijke werk van de godsdienstige opvoeding der jeugd overnamen. Men moet slecht «en terugblik werpen op de 50 jaren, gedurende welke die school van deugd en wetenschap heeft bestaan om zich ecu gedacht te vormen van het onmeetbare goed dat daardoor werd gesticht. Het Collegie van Turnhout heeft aan de Kerk verscheidene uitstekende Pro- laten eu eene gausche reeks priesters, aan dé geestelijke orden ontelbare zonen, aan de buitenlaudsche missiën een edel moedig leger van kloeke en onvei moei- bare zendelingen geschonken. De staat en de verschillende standen der maatschappij bekwamen ook hen aan deel van uitgelezen mannen, die vandaag iu de eerste rangen strijden voor de goede zaak, voor Kerk en Vaderland. Al die weldenkende mannen, die nu gedurende eenige uren bij het plechtige feestgetij vau liet jubilé in het Collegie zullen vergaderd wezen, zijn de schoonste lofspraak voor het gesticht, waar met zooveel ievcr is gearbeid en waar een familiegeest heerscht, welke zich van dag tot dag meer veropenbaart. Wie zal dan nog twijfelen aau het wcl- gelukken van een werk dat alle mogelijke waarborgen vau voorspoed oplevert Het zijn de schitterende uitslagen van 50 jaren ijver en verknochtheid, van arbeid en godsvrucht, welke de katho lieke bevolking van Turnhout wil geden ken en op 23 en 24 April wil vieren. Op die gedenkwaardige dagen voor het Jesuiëtencollege zullen twee solemueele missen worden opgedragen, eene voor de zielerust der overleden studenten en leeraars en eene pontificale mis door den Hoogwaarden Heer Verst oylen van Turn hout, prelaat van Pare, geassisteerd door 30 kloosterlingen zijner orde, allen oud- leerlinge*. Er zal eene mis worden uitgevoerd van M. Etniel Verrees, oud-leerling, kapel meester van onze parochiekerk en bestuurder onzer Muziekschool. De St-Joseph's kerk zal voor die feeste lijkheden prachtig zijn versierd. Verder zal eene algemeene vergadering van oud leerlingen gehouden worden, waarin de E. P. Vau Trieht, met zijne gekende welsprekendheid het schoono verleden van het jubilcerendCollegie zal schetsen. Eindelijk een banket zal de talrijke uitgenoodigden in de feestzaal van het Collegie rereenigen eu een groot concert, gegeven door de oud-leerlingen zal de feestelijkhede* op waardige wijze bekro nen. Daar zal eene cantate worden uitge voerd waarvan de woorden en de muziek voor de gelegenheid door twee Paters van het Collegie werden gecomponeerd. De feesten beloven schitterend te wezen en de ijver van het fecstkomiteit is een zekere waarborg van welgelukken. Ad mul tos annos De oud-leerlingen die bij vergetelheid geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben of weten dat deze of gene hunner makkers in dat geval verkeert, worden verzocht hunnen naam en adres op te geven aan M. Alfons Versteylen,advocaat Hereuthalsstraat te Turnhout. X.X. LOFZANG aan astïd Daens. door den tuchtraad der advocaten ver- oordeeld om aan de W* Van Vuystwinkel i en hare kinderen de som van 2500 fr. In zitting dor Volkskamer van gister terug te geven van de 5000 die hij haar dijusdag heeft de socialist Vaader Velde gerekend had om voor haar te pleiten, den lof gezongen van aayed Daens. Nu, verhaalt de Courtier de Bruxelles de Wij wenschen u geluk, M. historie van eenen an Jereu roodeu advo- Daensriep de socialist Vandervelde ?aa;t, die voor iemand 10 duizend franks met klem uit, gij hebt een goed iets ge- ha« gewonnen en hiervoor maar 't baga- daan, Uwe moedige veldtochten uwe tolleken van 7000 franks heeft gerekend. werken zijn daar. Gij hebt de bres in fe fijn zoo belangloos die socialistische Vlaanderen geopend en weldra sullen belhamels... en daarom zal't weêr eens Vlaamschc socialisten er doortrekken laster zijn, volgens Vooruit. met de ontplooide roode vlag! Want Voor <Ie duizendetc Vlaanderen kan slapen doch sterven maal wellicht herhaalt het socialistisch nooit. orgaan Lc Peuple de leugen De R. K. Katholieken, zietdaar het loflied door Kerk spant altijd met de machtigen saam. een socialist aangeheven ter eere van Werd deze' leugen duizendmaal her eenen R. K. priester. haald, z'is ook duizendmaal weerlegd ge- Aan hoeveel priesters kunnen de socia- worden, listen dien lof toezwaaien I Ah de R. K. Kerk spant altijd met de Aan een enkel.. j rijken met de machtigen saam.... Men Plaats ontbreekt ons, doch c\ tie enkele i werpe eenen oogslag op het tegenwoor- bemerking men raadplege het verledene en wat zal men zien en leeren Volgens de getuigenis van socialist Vandervelde heeft iïjsd Daras de hm Mo", zal !1°" leeren dat cle evrak- geopend langs waar de socialisten met „en> armen, de verdrukten altijd in ontplooide roode vlag in Vlaanderen zul- z Jla,a,r oeue verdedigster en eenen steun len binnenrukken. hebben gevonden. Wie zijn die socialisten ji Zietdaar de waarheid. Godverlooche*aars, vijanden van Kerk] De kleine neering gaat en Priesters, mannen die onze samenle- hedendaags geweldig mank. ving, in andere woorden, het eigendom- De samenwerkende maatschappijen recht en huisgezin willen vernietigen. ziedaar de vijand waartegen de kleine Aan de Heeren Leden des Krings DE VRIENDSCHAP. De Avondfeest welke om verschillende reden is moeten uitgesteld worden, zal plaats hebben, Zondag aanstaande 10 Maart. PROGRAMMA: 1° Opening door orkest. 2° In 'tiaar een der socialisten, too- neelspel in drij bedrijven. 3° De Dansziekte, kluchtspel in een bedrijf. o Opening der zaal om 5 'h uren. Gor dijn om 6 uren. «o» Ingang voor de Leden van den Kring De Vriendschap, langs de Korte Zoutstraat. En 't is dus een priester der R. K. Kerk die de baan heeft geopend langs waar de ergste vijanden van God, van onze Moeder de II. Kerk, van onze Bis schoppen en Priesters en van alle katho lieke geloovigen, in Vlaanderen gaan bin nenrukken, om... van de Vlamingen god verloochenaars te maken eu den R. K. Godsdienst te vernietigen. Wee hem zegt de Heer, die Mij en mijn volk verraadt Tweetalig Htantsklad. Het Staatsblad van 3 maart, is het eerste dat volledig in de Vlaamsche eu Fransche talen verschijnt. Al de stukken doorZ.M. den Koning onderteekend en door de ministers tegengeteekend zijn in de beide teksten naast elkaar gedrukt. Een enkel stuk is uitgezonderd en draagt daarom de melding.: Te laat gekomen om vertaald overgedrukt te worden. Hoerscliap verst wil ons niet voor goed verlaten.Vau in den avond begint hij dagelijks zijne mesperten te spelen eu dan sneeuwt het. Óver dag schijnt nu en dan door wolken en sneeuw vlagen, een maartsche zonneken dat het bevrozene en de sneeuw doet verdwijnen. Dat weder is ongunstig voor verkoud heden en influenzalijders, doch nog meer voor duizende werklieden, hier en elders, die zonder werk blijven loopen en bij gevolg veelal moeten honger lijden. Wij herhalen het, 't rijn niet de straat- loopers, die het meest medelijden verdienen die menschen werken zelden of nooit, leven gansch van de liefdadig heid en veelal wordt de aalmoes in de genéverkroeg verbrast, 't Zijn de eerlijke cn deftige ambachtslieden,fabriekwerkers wier spaarpotjes door dezen langdurigen winter, zijn uitgeput of die maar 2, 3 en 4 dagen ter week mogen arbeiden, die het meest in nood vcrkeereu.Ja,die menschen zijn het die lijden. Hun eergevoel weder- houdt hen dikwerf hunnen nood te klagen daarom moet men ze opzoeken en met de meeste omzichtigheid onder steunen. Broo«ll>nkkcri j.Wij hebben reeds een en auder meègedeeld over den strijd te Rousselaerc ontstaan tusschen de bakkers en de samenwerkende bakkerij. Nu hebben de bakkers zich in bond vereenigd met huuue stielgenoten der naburige gemeenten. De samenwerkende bakkerij van Rous- selaero heeft hare werkzaamheid uitge breid tot in Iseghem. Nu eenige Iseghem- sche bakkers hebben reeds besloten hu* brood, zelfs met verlies van een cent, minder te verkoopen dan die samenwer kende bakkery en zelfs als de vereenigdo bakkers van Rousselaerc. De Patrie van Brugge doet opmerken dat er to Brugge 600 familiën, onder dewelke talrijk# huisgezinnen uit de burgerij, renteniers, openbare ambte naars, officiers van 't leger, hun brood bij de socialistische samenwerkende bakkerij koopen. l)c merteleer wandelde den dijnsdag van vastenavo*d om 5 uren 's namiddags, op deBoulvards van Brus sel, in gezelschap van een heer met zwar ten baard. Zou het soms weer die jood geweest zijn De opstellers van LaRé- forme en L'Etoile Beige kwamen hen te gemoet en 't was eene saluado men kan niet meer. De merteleer kromde zich zoo zeer dat hij zijnen drijtip bijna tegen den grond sloeg..,. Wat vriendsehap toch 1.... maar soort zoekt soort Do aardebewerkers van den ijzeren weg, piocheurs genaamd, van de sectiën Denderleeuw,Ninove,Geerards- bergen en Sottegem hebben zich over eenige weken tot onze achtbare vertegen woordigers, MM. Woeste, De Sadeleer cn Diericx gewend ten eiudc een vermeerde ring van dagloon te bekomen. Wij verne men dat zij de verledene week die ver meerdering hebben verkregen. Vroeger wonnen zij fr. 2,00 en nu fr. 2,20. DesocialisteiulerVolks- kamer lijn voor 't oordje uiot, o neen, ze rijn wel duizend maal te belangloos... De socialist Destrée, advocaat en volks vertegenwoordiger van Charleroi werd neering te kampen heeft. De strijd is ongelijk en deze laatste zal eindelijk bezwijken indien men haar niet ter hulpe komt. Vele lieden begrijpen niet genoeg dat de socialisten niets zoo zeer verlangen dan de verdwijning va* de kleine neering. En waarom Wel omdat er ei*delijk maar twee klassen meer zouden bestaan rijkenen armen, en deze laatste de eer ste weldra zou overmeesterd hebben. De kleine neering staat dus de socia listen iu den weg om zijn doel te berei ken. Aan ons dus te werken tot behoud der kleine neering door woord en vooral door de daad, 't is te zeggen, met ze overal en in alles te ondersteunen waar wij het kunnen zonder nogthans de belangen der fabriekwerkers te miskennen of te kren ken. De sneeuw. Een lichaam zijnde, neemt de sneeuw bij haar vallen al de bestanddeelen mede die uit stoomtuigen en schouwen va* fabrieken, brouwerijen, stokerijen, enz., in de lucht opstijgen. Wanner men de sneeuw doet smelten geeft zij geenen reuk tot 10 graden maar op 100 graden heeft het kokende water dat er van komt, eenen reuk van ver brand leder, en eene vuile bruino kleui- met zwart bezinksel. De sneeuw is dus de zuiveraar der lucht, de slechtste dampen en microben medevoerende. Bovenstaande bewijst insgelijks, dat de sneeuw zeer vruchtbaar is voor de lau den De sneeuw doodt ook den honigdauw of korenbraud, die soms deu oogst veel schade doet. Men wachte zich dus sneeuwwater te gebruiken voor de keuken of om te drin ken. Lourdes. 18® belgische bedevaart der Meimaand naar O.-L.-V. van Lour des. Bedevaart vergezellende de arme zieken onder de hooge bescherming van den Kardinaal Aartsbisschop van Meche- len en het eerevoorzitterschap van Mgr Mercier. Datum Van 9 April tot 7 Mei 1895. Reisweg Vertrek uit Brussel naar Bergen en uit Namen naar Charleroi, den 29 April aankomst te Lourdes, den 30 April. Terugkomst uit Lourdes, den 6 Mei aankomst in België, den 7 Mei. Bijzondere trein zonder verandering van rijtuigen. Prijzen Van Brussel en Namen in lc klas 145 fr. in 2® klas 94 fr. i 3® klas 63 fr. Van Charleroi en Bergen in 1° klas 140 fr. in 2® klas 90 fr. i 3® klas 60 fr. Die inschrijven na den 6 April 's middags, zullen 5 fr. meer beta len. Sluiting der inschrijvingslijsten deu 12 April. De bedevaarders zullen, bij tijds, oéne lijst ontvangen der hotels van Lourdes en met den tarief van eetmalen en nachtver blijf. Arme zieken. Men wordt verzocht de aalmoesen voor 't werk der arme zie ken en de aanvragen ter aauveerding van zieken bij den bedevaart, vóór 6 April, te verzenden naar M. Thiéry, leeraar ter Katholieke Hoogescbool, Vlamingstraat, 1, Leuven. Voor omstandige prospectus sen, inlichtingen en inschrijvingen, te schrijven naar deu voorzitter van het komiteit, M. Rosman, Fabriekstraat, 13, Brussel, of naar de briefwisselaars der provincie OOST-VLAANDIHEN. AalstH.'iloycrsoen, advokaatDe tem. heer Willcms, pasteur van S' Joseph. Atulenaarde de eerw. lieer'Hryvaart, onderpastoor. Eekloo V. Itoegieis.'wisselagenl. Brii|gescheslraat, tl. Gent: Karon Victor Casier, Sint Saltatorstraal, 8. J. Halleputte, advokaat, Heu velstraat, 71Sifler, boekhandelaar, Sii.tc Baafs- plaals Van dar Schelden, boekhandelaar, Ondrr- •traatH. Geeraardsbergen Mi j. M. Van Itock- stacle. Vrede ilraat. 29. Slelsele(Bevrren) do eer»-, heer Van l.oo, bestierder der Zusters van Liefde. Ninove de eerw. heer Urncoreas, onder pastoor. Rome Van den Daele, uitgever St. Nikolaas de eerw, heer Delaroycre, onderpas toor Eerw. heer Yernimraen, bestierder dar broe ders Hieroiiymiaten.Denttemonüe F. Vander- niijnsbrugge, Scheldcstraal, 58Leo Geerinckx, Rechterlijke Eronijk Assisenhof van Oost-Vlaander én. Gister Dijnsdag heeft liet Hof van As sisen onzer Provincie uitspraak gedaan in de zaak van Domieu Van Impe, bijge naamd Domientje de steker van Meire, beschuldigd vau op 13 November 1894, den geuaamden Donatus De Vuyst, her bergier aan de statie te Burst, doodge stoken te hebben. Domicn Van Impe is veroordeeld tot vier jaren en 9 maanden gevangzitting, boete en kosten. Men vindt algemeen dat het veel te weinig is. Kalholieke Tereeniging des Arrondissemcnts Aalst. Het mid- den-eomiteit zal vergaderen, Zaterdag aanstaande, om 3 uren 's namiddags, te Denderleeuw. Dagorde: CONGO. AhIisI. Kermis. Onze ker misfeesten zullen worden gevierd den eer sten zondag na de solemniteit van de HH. Petrus en Paulus Onze eerste kermisdag valt dus op Zondag 30 Juni. Wij verne men dat er alsdan een groot Festival zal gegeven worden voor Harmonie- en Fan- faarkorpsen. Naar alle waarschijnlijkheid zal er op deu tweeden Zondag, 7 Juli, een Festival gegeven worden voor Zangmaatschappijen en Symphouie-Vereenigingen. Ministerieel» crisis. De geruchten aangaande eene aanstaande ministerieele crisis door de liberale druk pers verspreid, zijn van allen grond ont bloot. De beste eensgezindheid Lecrscht onder de leden van ons katholiek mini sterie Een policieagent, die zondag avond in burgerkleeding aan de deur zijner wo ning te Brussel mot ziju broeder stond te klappen, werd eensklaps door een troep gemaskerden omringd. Een dezer laat- sten bracht den agent eenen steek in den arm toe. Daarop vluchtte de geheele bende weg. Ongetwijfeld is hier wraakne ming in het spel. Het katholicisme. Een protes- tansch londensch blad, klaagt steen en been over deu vooruitgang van het katho licisme in Eigeland, eu maakt er de vol gende berekening van 1829 1845 1851 1870 1895 Priesters Kapellen Man iu kloosters Vrouwekioosters CiiUegies Katholieke laden ■4.9 622 63.") li 4757 5000 4331 4763 235 191 tien Staatsraad 6 het lloogarbuis 34 Lagerhuis 71 Nadat de dooi overal de groote sneeuwmassa heeft doen verdwijuen, werd in het gehucht Devant-le-Bois te Charleroi, het lijk van eeuen onbekende gevonden, dat daar weken onder de sneeuw moet bedolven gelegen hebben. Tijdens de afwezigheid van den man, drong een dief binnen bij de echtgcnoote Delande, te Bossiére (Namen). Hij bond de vrouw vast, stak eene prop in liaren mond en dreigde haar te zullen doodste ken met zijn mes, indien zij durfde schreeuwen. De schelm stool al was deze bezaten, zijnde 160 fr. door lang sparen verzameld. De ongelukkige vrouw is van aandoening zinneloos geworden en daar het haar nu onmogelijk was een zuigend kindje van zes weken voort te voeden, is het arm schepseltje gestorven. Dubbele ontploffing in eene dooden- kamer. Tien gektvelstcn. To Jemeppe was een werkman der fabriek van Scles- sin gestorven en zijn lijk zou in tegen woordigheid van eeuigo vrienden gekist worden. Het lijk moest iu oeue zinken, onver- volgens in eene houteu kist worden ge plaatst. Toen de loodgieter de zinken kist wilde toe soldeeren, ontplofe eensklaps de uaphtelamp, die hij daarvoor bezigde, te midden van een tiental aanwezigen. Een hunner hield eene petroollamp in de hand en de ontploffing van de naphte bracht nu ook die der petroollamp te weeg, waardoor eeno nieuwe verwarring ontstond, terwijl anderen, ditmaal erge kwetsuren bekwamen. De vader van den doode heeft zware brandwonden in het gelaat. Het getal gekwetsten bedraagt tien. Al de ruiten van het huis sprongen in stukken. Daarenboven bracht de schok de heele buurt in opschudding. Men

De Denderbode | 1895 | | pagina 2