POL EN STANT. Belangrijk bericht voor onze Landbouwers. De maskers af! Van lak op lak Kerkelijk Nieuws. Stant snokt de deur open en vliegt naar de stoof. Stant. Wel verdui veld, Pol, win teren en blij ven winteren 1 Waar gaan we naartoe. 'kGe- .^loof dat mijn beetje neus af- gevrozen is t Pol. 't Is wreed, Stant, 't is wreed En Heus half meert, en nog niemendallen verricht, noch op 't land, noch in de lochting 1 Stant. Ja, Pol, 't is ne scljrikkclij- ken intrest voor de menschen; in 't stad blijven de werken achteruit en de boere menschen en kunnen geenen weg 1 Pol. En weet ge wel, Stant, dat die onbermhertige vorst veel schaai gedaan heeft op den buiten Stant. Ja, Pol, maar hebt ge mij niet gezegd over 14 dagen dat de vruchten onder de suceuw als onder een warme sargie van de kou bevrijd blijven Pol. -• Jaak, Stant, 'k heb dat gezeid, en dat is waar ook; maar er is schaai van neu anderen kant ten eersten, wij kun nen niet goed genoeg aan ons loof en wij moeten al vervoeiëren wat wij in huis lïcbben, en ten tweeden, man, daar zijii veel patotters vervrozen in de kelders en in de kuiëls. Stant. Maar waarom die niet een beetje gedekt, Pol Dat en is toch zoo moeielijk niet Pol. Moeielijk en komt niet te pas. Stant; voor neu boer is er niets te moeie lijk; maar wie peist daar op 'k Zal te naaste week een en vijftig worden, en 'k heb ik nooit geweten, Stant, dat de patatten in mijnen kelder vervrozen Stant. Gij ziet het, Pol, ne mensch is nooit niet t'oud orateleercn; en ont houd het toch voorlater; van als 't begint te vriezen, alles goed afstoppen is ge wonnen 1 Pol. Maar wat zou ons lieven heer ken nu toch van ziu zijn met de boerkes Stant? Wanneer gaan wij nu ons werk gedaan krijgen Stant. Niet wanhopen, Pol Er nog tijd genoeg achter, man; die het zoolang bestierd heeft, zal 't nog doen zij gerustdaarenboven de boerkons moeten nu op hoop loven, want de merte- lecr heeft 't hun gezeid, als ze voor hem stemden, dat alles zou veranderd hebben: Wetten, pachten, zettingen, en zelfs het weèr en de wind Pol. Ja, ja, Stantwij beginnen er onzen buik vol van te krijgen van al die beloften en voorzeggingen Stant.—Hier en ben ik van uw ge dacht niet, Pol; want ge weet. gij immers toch, dat er voor Christus geboorte of on der 't; oud testament profeten waren in de wereld, die de toekomst zagen en voor zeggingen deden Pol. Ja, jaak, dat weet ik wel, Stant; maar.... Stant. Hewel, Pol, weet gij niet dat de schrijvelaars van Chipka gedurig roe pen dat de merteleer voor bijzonder zen ding heeft ontvangen van 't nieuw testa ment te stichten, en daarbij, Pol, indien gij die personagie kendeget, ge zoudt gij gemakkelijk kunnen gelooveu dat bet neu profeet of alzoo non extra buitengewouen praktezijner is, die meer kan als een an der of die ten minsten toch meer preten deert te kunnen 1 Pol. Tut, tut, tut, Stant; 'k zeg ik u dat ik er mijnen buik vol van krijg maar wat dat ik gisteren van nen pikeur van den ijzereuweg vernomen heb, dat is soep met bollekens in, Stant Stant. Eu wat is dat. Pol Pol- Hewel, Stant, de pikeur Pie vertelde mij dat al de pikeurs vau de route van Denderleeuw, Ninove, Gisberg en Sottegcm, te zamen aan ons presen- tantcn M. Woeste, M. Diericx en M. De Sadeleer gevraagd hadden, of ze niet eenige centiemkes meer per dag voor hunnen zuren arbeid en zouden kunnen trekken hebben Stant. Hewel, Pol 1 Pol. Hewel, Stant, van den verle den maandag is 't afgekomen en die brave menschen trokken nu alle dagen dertien eens meer als vroeger Dat zijn oorden, Stant, maar geen woorden Stant. Dat ia schoon, Pol, dat is wel Vivan dien braven en bekwamen M. Woeste, waar dat de volksbedriegers toch zooveel kwaad van gezegd hebben 1 Pol. Ja, ja, Stant; 't begint uit te komen waar dat 't gebrand heeftmaar 't. is met ilees klodde just gelijk met mijn patotters; 'k wist het te laat dat ze ver vrozen waren en wij beginnen nu ook den vogel te kennen als bij er in zit en met ons eenvoudigheid en lichtgeloovigheid den spot drijft en hem daarentusschen zit te smeeren gelijk er weinige presen tanten durven doen Stant. Ja, Pol, 't begint alzoo overal een beetjeu aangebrand te rieken. Pol. Ja, 't ziet er hem liet uitMet de socialisten meedoen, meestemmen, meester Vandervelde, den baas van de socialisten in de Kamer, doen uitroepen dat de merteleer overal in Vlaanderen den weg gebaand heeft aan de socialisten en dat door zijn toedoen de roode vodde welhaast geheel Vlaanderen door zege vierend zal wapperen 1 Stant. Brrr, brrr, brrr Schrikke lijk Schrikkelijk Pol. Ja, schrikkelijken wreed schrikkelijk, Stantmaar toch do waar beid; want mijnen kozijuTist, die is ge leerd, en die leest alles en die weet alles en daarbij 't is non braven en nen defti gen vent gelijk wij, Stant, en 't is kozzen Tist die mij gisteren avond alles heeft verteld Stant. Maar Pol, maar Pol Pol. Ja, Stant gij weet nog den helft vau de waarheid nietonze brave presentanten Woeste, Diericx en De Sa deleer doen alles wat ze kunnen om wet ten to doen stemmen ten voordeele van den boer, en wat doen die fameuze so cialisten en hunne aanhangers anders in de Kamer dan gedurig stokken in 't wiel steken om die wetten tegen te houden en onze presentanten hatelijk temaken, ter wijl zij ons gedurig opmaken tegen onze proprietarissen en tegen al onze overhe den Ha 1 die slaugevellen 1 z'hebben mij enen keer bedrogen, maar geen twee keer Katholiek ben ik en katholiek blijf ik, en foei voor die vuile socialisten! Stant. Weg met de socialisten, Pol, en met al hun aanhangers 1 Pol. Ja, en meester VanderVelde an Brussel mag 't weten; de merteleer mag duizend keer met hem en zijn kliek mcê doen om ons socialist te maken, neen duizendmaal neen 't en zal geen waar zijn Katholiek gelijk mijn vader on moeder Katholiek, ik en mijn Ka, tot der dood 1 Stant. Bravo, Pol, dat roep ik met u 1 Wat hebt gij mij vandaag veel ge leerd 1 Ik zal dat overwegen en onderzie ken, en tot binnea acht dagen. Pol. Ik zal u dan nog ander krui- kens opdienen, vriend Salut Stant, den hertelijken en den vriendelijken goeiën dag Boeren politiek in de warme noenzon te Denderleeuw. PASTER DAENS in de Kamer door de socialisten als hun nen voorlooper in Vlaanderen uitgeroepen. Onlangs hebben wij aan onze lezers medegedeeld hetgeen de socialist Picard over paster Daens schreef Deze zegde hij, heeft de bres geopend langswaar de socialisten zich van de Vlaanderen zullen meester maken en alzoo ons land ver overen. Nu in d® kamerzitting van verleden Dijnsdag stuurde Vande Velde, de leider der socialisten, aan zijnen bondgenoot en hertvriend Daens zij non vurigen dank en zijne gelufewenschen toe voor de onmeet bare diensten die hij aan de goddelooze roode sekte heeft bewezen. Wij roepen op die afschuwelijke woor den de aandacht van al onze katholieke vrienden en in 't bezonder van de ver dwaalde bravo menschen die in de laatste kiezing zich door do uitzinnige beloftens en allerlei lage listen van onzen merte leer hebben laten misleiden en zoo onwetens ook in 't voordeel der socialisten hebben gewerkt. Ziehier hoe socialist Vander Velde zich uitdrukte Wij wensehen u geluk, M. Daena, gij hebt een goed werk n gedaanUwe moedige veld- tocht en uwe werken zijn daar. G'hebt de bres in Vlaanderen geopend en weldra zuHen de n Vlaamsche socialisten er door- trekken met de ontplooide roode vlag!.... Want Vlaanderen kan slapen doch sterven nooit 1 (Luid ruchtige toejuichingen der socialisten.) Menschen, overweegt dat loflied aan Paster Daens. Zjeen. Eh wel, nonkel Stien, hebt ge Klokke Roeland gelezen Stien. Mijn ziele goeren 1 Ikke Re Klok in handen pakken... ik zou er naar stinken, jougen, en Pauline joeg mij t'avond uit bed. De mensch moet de plaat sen schuwen waar er plagen zijn en dat ze dat overal verstonden er zou veel min verdriet in de huisgezinnen bestaan. Zjebn. Klokke Roeland is geen slechte gazet, nonkel. Stien. Als ik u zeg dat ze stinkt. Zjcen,en dat het allergevaarlijkst is ze te laten liggen waar ze van kinderen en onder danen kan gelezen worden. Als De Klok in een huis binnen komt, gaat de eerbied en onderwerping er buitenen wat volgt daarop Wacht nog ceuige tijd en ge zult er hooren van spreken... Maar wat staat er alzoo in, nu zoo Zjeen. Van uw dispuut met meester Qois, van de route over het dagloon. Stien. Wat zegt ze daarover Zjeen. Wil ik 't eens lezen (Zjeen springt t'huis binnen, en kom met het blad terug) lezende voor sluit rede Gij hebt gezeid, dat de werkman niet meer mag winnen, niet meer rusten, dat de vrouw en kinderen niet mogen gelukkig zijn.... Stien. Kozijntje, ik heb compassie met u als ge aau zulke papieren die ge drukt worden om het volk te bederven ei te bedriegen geloof geeft... en als ge we weet, gelijk nu, dat ze valseheid spreken is dit reeds een begin van verblinde boos heid. Zjeen. Ik heb niet gezeid dat ik aan dat alles geloof geel'. Stien. Ah, dat is beter, zoo veel te meer dat ge goed hoorde wat ik zegde, en hoe ik het zegde. De werkman kan voor mij niet te veel winnen. Enkclijk wan neer het werkmans geldt die ik moet hel pen betalen, ik die ook werkman ben en driemaal min verdien dan diegenen welke opslag vragen, dan heb ik wel rede nen om te klagen en te zeggen dat het onrechtvaardig i» Zonder te spreken van de eigenlijk- landwerkman, die bittere kleine loon ont vangt, maar toch nog te hoog voor den meester die jaarlijks verliest. Weet gij Zjeen, wat een boerken, gelijk ik, zoo er meest zijn, die door eigene armen en krachten alleen zijne landerij bewerkt, zijue beesten voedert, bezorgt, enz., daarenboven 's zomers vele weken met halve nachten iu den arbeid is, weet gij wat die wezenlijke vrijwillige slaaf sedert eenige jaren per dag verdient Eli wel, het is zoo bespottelijk weinig dat ik het cijfer niet durf bekend maken. Het zou ongeloofelijk schijnen. Nochtans ons be drijf is het noodzakelijkste vau allen. Het is daarbij veel mocielijker een landbouw- werkman op te leiden, die verschillende werken moet kennen waartoe niet alleen bekwaamheid maar zelf geovenredigde lichaamskrachten vereischt worden, veel f gemor rees onder de katholieke en liberale Volksvertegenwoordigers op, tot zoo ver dat de mertekor zich beschaamd moest neder zetten. Hij keurde dit af, zoowel als hij uitvalt op de afschaffing der tabakbelasting, omdat dio voorstel van hem niet komt. 1 Maar nu De beroemde held verliet de Kamers om een middagmaal aan zeven franks te gaan nemen en kwam op straat eenen priester tegen, die, als vriend, eens komen luisteren was naar die ellenlange cdekaveling. Ah Wat geluk u te zien, beste vriend, zei de merteleer, zijne hand, iu zwarte lederen handschoen ge stoken, toereikende, hebt gij de zitting bijgewoond? Ja, Dolf, maar ik wensch geen geluk, zulle Gij zijt er met oneer an afgekomen ik meende dat gij meer crmochtZoo een gemor, zoo een lawijt 1 Dolf de wind blaast in uwe zuilen niet. 'T is waar, zeide onze drupueuzende Volksvertegenwoordiger, maar ziel. niet eens in glorie stellende, voegde hij - r bij Ik heb toc'i gesproken, liet zal in de Annalen gedrukt staan en de menschen zullen toch weten dat ik gesproken heb Historiek, als het u belieft Hoe zoude de zeemzoete Peê zulke burgers noemen?.... De zagers van Chipka!.... Is dat geene misdaad zoo den tijd der Kamers te stelen en de kosten van druk ken te veroorzaken alleenlijk om den dwazen hoogmoed van zijnen naam iu de Annalen te zien O braaf volk van het Arrondissement Aalst, hoe lang zult gij u nog laten voor den zot houden door iemand die béter den rol van Clown in eene barak op de foore spelen zou 1 Uw vriend, TAM-TAM. gen, zich laai overmeesteren door de loinpste gevoelens en de grofste neigin gen. Wij zijn dus weèr in de koorts der bals masqués, iu lompen en zwaren dampkring waar de gemaskerde vrouw dobbel valsch is, waar de man zich op gevuld beeft met Champagne om stout moedig te worden in de grofste beestig heid. En dan na gezegd te hebben dat er in de groote steden door de Bals masqués onder andereu zulk groot volksbederf komt, vaart Mirrcms uit tegen Aalst En t' Aalstt'Aalst de Jonge Wacht, een katholieke Sociëteit, wat heeft zij ingericht, zondag als do Vasten reeds 5 dagen nadat het aan te treffen en ach, menschen 't is een j zwalpei. Z'hebben hem gewikt en gewo- gen en to licht bevonden. De liberale Gazette van Brussel heet men dan ook in haar u' van donderdag 11. den Uylen- spiegel van onzen tijd. Accijnsreehl op 't plan ten van tabak. Een Brusselsch dagblad kondigt aan dat kortelings een wetsontwerp zal aangeboden worden, 1 voorstellende de accijnsrechten op't plan ten van tabak merkelijk te verminderen en zekere plagerijen af te schaffen. Wij zullen het afwachten. Logenaar. De held van Chipka heeft donderdag 11. iu de Kamer gezegd dat een der katholieke kandidaten hier te Aalst de stemmen der socialisten krufcf vaaasgoiae'o]) hèt voorhooft! ra 1 yan deur tot duur is gaan .fiedelen. Dat BRAVO Geene beloftens in de lucht maar daden De piocheurs (piossers) in dienst op de de liniën des IJzerenwegs van Dender leeuw, Ninove, Geeraerdsbergen on Sotte gem hadden onlangs een smeekschrift gestuurd aau onze achtbare katholieke Volksvertegenwoordigers Woeste, De Sadeleer en Diericx, ten einde door dezes voorspraak van minister Vanden Peere boom eene dagelijksehe loonsvermeerde- ring te bekomen van 26 centiemen of omtrent 100 franken 's jaars. De belanghebbende zijn maandag be richt geweest dat de betrachte vermeer dering hun toegestaan is. En terwijl onze representanten voor het lot van den werkman met daad en woord strijden, laat M. Daens, een pries ter, oh schande zich door de socialisten binnen on buiten de Kamer bewierrooken en als den voorlooper der goddelooze roode sekte in ons katholieke Vlaanderen uitroepen 1 Uien Den der bot le dien hedendaagschen Renderbodc Ah ja, heilige man van Chipka be hangen met schijn van. geloof maar met een hert vol hoogmoed, baatzucht en wraakzucht ja, ja, dien Denderbode staat u in den weg voor de uitvoering der hclsche plannen die gij met de liberalen hebt gesmeed. Wij hebben, zegt gij, heilige man, in eene kavalkade op spotwagens,'t afbeeld sel gedrukt van eenen priester die danste als een vastenavondzot. Dio domme beweering weêrleggen wij niet. Wie in ons dansend manneken een priester heeft erkend, kan den merteleer dan ook voor een Adonisken aanschou wen. En O schande!! drijdubbele schande I verscheidene menschen zijn dien Den derbode aan den heiligen man gaan toonen hunne ziel overloopende van ver- ontweerdigiag... En hij, die man behan gen met schijn vau geloof, met zij u hert iu de eene hand en ceneu paternoster in de andere, is er bedroefd over, niet omdat het hem aangaat, maar wegens den eer- I bied aau 't priesterkleed verschuldigd. Maar zeg ons eens, heilige man, liep de ormen. Dit zal ten anderen door nie- l mand betwist worden. Hoe komt het dan dat zij die meest verdienen, minst, weinig of niets ontvangen, en ben ik niet gegrond te vragen, dat zoo lang de vergelding van den landbouwarbeid niet verhoogd is, door maatregelen welke de Staat kan ne men, er moet afgezien worden van alle vermeerdering der staatsjaarwedden en dagloouen. Deze vermeerdering zou het evenwicht tusschen de vergelding van den veldarbeid en alle anderen nog meer ten nadeel# van den landbouw verbreken en eenen weg openen langs den welken de verduldigste en laatste boeren hun ramp spoedig bedrijf en zelf hun dorp uitvluch ten zullen. En nu Zjeen, is 't woord aan u. Zjeen. - Ik geloof nonkel dat ge Roe- lander waart, ge zoudt ook meetingen houden. Stien. Met dat verschil dat ik niet zoo liegen of lasteren en voor mijn zeiven niet preêkcn, noch voor Raster Ronche gelijk Delpatat en IFÏsftts gedaan hebben, ongelukkiglijk voor die jongens. Sedert verscheidene jaren, hebben wij onze lezers gewaarschuwd tegen de po gingen aangewend door agenten van zekere handelshuizen van Frankrijk, die op onzen buiten alles in 't werk stellen om meststoffen te verkoopen. Heden bericht men ons dat in zekere Kantons van ons Arrondissement, kwak zalvers uit Frankrijk komende, vetten onder den eeuen of anderen naam aanbie den. met eene gehalte van 2 t. h, organi sche stikstof, 4 t. h. phosphoorziiur op losbaar iu citroenzuren ammoniak, 21. h. onoplosbaar phosphoorzuur en 1 t. h. potascli, en reeds vele landbouwers heb ben gefopt. En om te vermijden dat hunne slacht offers,ingelicht door den eenenof anderen, de gevraagde vetten zouden kunnen wei geren, eischen zij bij het aangaan van het koopkontrakt het handteeken der gefopte landbouwers. Deze vetten worden door hun verkocht tegen *-i 1 Imiike» per hon- derd kilos, terwijl zij maar eene commer- j ciale waarde hebben van ten hoogaten zea franken. En wanneer de bedrogene landbouwers j dan willen weten of dat weinige zich nog ,1 wel in de vetten bevindt, mogen zij dan de reis naar Frankrijk maken, om er met den verkooper de stalen to nemen. Dus landbouwers opgepast. BRIEFWISSELING. Men schrijft ons uit 't Kanton Is 't wijf nog nie gevonden? Schrijft ons als 't u belieft, sitoe, sitoe Wij komen af met duizend man om dat slangevel to zien 1 Wanneer gaat de stoet van Chipka nog nen keer uit, als 't u belieft Geheel het Kanton van Herzelezal komen kijken naar den zoo beminden metteleer en bijzonderlijk naar zijn puike vrienden en meèslepers. Te Cottcm en kost bier maar twee eens en half nie meer en de genevel ne eens voor een halfken 1 Vivan de metteleer 1 weerdiging, en waart gij niet bedroefd als tijdens den laatsten kiesstrijd het priesterkleed in kroegen en danszalen werd gesleurd Liep de ziel dier menschen niet over van verontweerdiging en waart gij niet bedroefd als Het LaatsteVuil Nieuws,die gazet der joden en godverloochenaars, met uiterste vreugde bestatigde dat het priesterkleed te Geerardsbergen werd be smeurd, schrijvende Een priester in eene herberg te mid- den vanpi.it en pot gezeten, tusschen liberalen en socialisten hooren uitval- leu oj) M. Woeste, den warmste verde- n diger der priesters is dat niet vol- doende om belangstelling en bewonde- ring te vei'wekken Liep de ziel dier menschen niet over van verontweerdiging en waart gij niet bedroefd als Z H. Mgr Stillemaus ver plicht was eenen uitersten maatregel te nemen ten opzichte van dien die u aan gaat omdat hij langs om meer het pries terkleed in gevaar bracht in onbetamelijke en woelige vergaderingen Antwoord ons eens, heilige man Liep het gemoed van die menschen van ver ontweerdiging niet over en, gij, waart gij niet bedroef I 0 gij allen die het gedrag van dien pries ter hebt goedgekeurd, gij allen die hem hebt geholpen en bijgestaan, g« weet niet welk heilloos en goddeloos werk gij hebt verricht Dat toont ons, hoe zekere lieden tot alles bekwaam zijn om hunnen brandenden hoogmoed te lesseheu hunne ongezonde wraakzucht bot te vie ren. Denktniel geachte lezers dat wij door het volgende schrijven, de hoeren willen verontschuldigen, welke de inrichters waren van een gemaskerd bal ten lokale van de Jonge Garde gegeven op 19 feb. 1893, eersten zondag van den Vasten. Wij keuren die gemaskerde bals in den Vasten vlak af. Indien wij deze oude koei uit den gracht halen, dan is 't alleenlijk om eens te meer aan le toonen hoe zeer de tijden veranderd zijn. Het Land van Aeist van 26 februari 1893, deelde in zijne heilige veront weerdiging een schrijven meè,in hetwelk hij zijne banbliksems en vervloekingen uitsprak tegen dit gemaskerd Bal dei- Jonge Garde. Mirrosus vertaalde een schrijven van La Chronique in 't welk wij onder an dere lezen Zij zijn daar weêr die wilde dagen geprent met de woorden Menu mori, purvulus estn Stof en ascli is j uw lichaam, mensch, en weldra zult i gij sterven, gedenk het wel Zondag j i eenige uren nadat in al de kerken die i schoone Meditatiën op het Bitter Lijden waren gedaan eenige uren na die modi i atiën is daar ook een Bal-maské inge richt dat duurde tot in den morgend... Wij weten liet, men is er vast zoo diep nit-t gevallen als te Brussel; er zijn er die daar gaan als naar een familieteest, li enkel en alleen voor de schoon kleedij, D voor 't Muziek en d'oefemng... maar, maar... hoevelen vallen er niet on.Ier 't artikel van de Clironiquel.. Moesten op de late uren en in den vroegen mor- n gend de maskers van de wezens vallen, wat zou men zien 1 Wat zou men zien Gij daar, getrouwde man, Vader van Familie, die zwiert en brast, drinkt en n zwelgt met jonge dochters Hoe n noemt men in de Volkstaal zulke doch- ters Zouden ze dat aandurven zonder n masker En neemt een masker de mis- daad weg?.. Wat zien wij dikwijls van d'inrioliters zulker Bals Brengen zij n hun vrouw e hun dochters meê l. O duizendmaal neen IZe zoeken doch- ters uit de Burgerij, uit de werkende klas. En g'heel den nacht op zwier in 't licht en in den donkeren in de wild- huid en in de dronkenschap I.. Als zulke gewoonten mode worden, wat staat er n ons te wachten De maskers af!... wie zien wij daar Jonkheden, eilaas, mo- derne-jonkheden, diep bedorven, die niet weten wat eer is ot zedelijkheid en die daar de kaljes van de baan zijn!. Aan die ons zouden zeggen Gij zijt te streng vragen wij, diit zij eens zou den hooren wat er in de stad wordt ver teld over die Bal-maskés, en wie achter die maskers zitten Is 't op zulke wijze dat 't Katholiek naar den Paus luistert, als lnj roept dal de Christcne Zeden moeten hersteld worden vermaken van een Volk mogen aan geene üchteen verdachte handen over geleverd worden Zoo schreef 't Land in 1893. En nu, geachte lezers, wat is er hier te Aalst, gebeurd zondag lest, als de Vasten vijf dagen in was In't lokaal der Knslene Volkspartij werd nu ook een gemaskerd bal gegeven. Wat zal men nu op Chipka schrijven Wij durven wedden geen woord, geen enkel woord, want naar 't schijnt werd de dans geopend door Mirrceus en andere sommiteiten der Donchisterïj.... Wat zijn de tijden toch veranderd 1 lento 1 is eenvoudig logentaal maar wat is er Uit de Polderstroek 1 Maart 1895. Heer Uitgever, De beroemde Pêe, broêr van den nog meer beroemden merteleer schreef in de eerste liniën van zijnen Werkman op jongstleden zondag. Er ziju er die in de Kamer klappen gelijk de Burgers van Darlingon om te lachen of den tijd te doen passeereu. Dat is eene misdaad. Elke zitting der kamer kost veel geld." I)it is eene groote waarheid, maar hoe zal Pèe den volgenden spreker noemen. Er werd in de Kamers fel gesproken over de toelage van dertig franks alle maanden te verleenén aan de arme sol- daten. Een allerbest werk om de armoede waarop 't inenschdom achteruit gaat tot in vele werkmansbuizen te lenigen. Op eens staat de beroemde merteleer recht en den ouden tijd als er geen ander drijf- i veer was dan de driften.,... Is het niet {begint hevig die bijlage af te'keuren, wonder dat de man en nog meer de I zeggende dat tien Iranks genoeg was. Een 1 vrouw, onder dit klein masker verbor- Main-Congo. Woensdag 6 Maart zijn onze stadsgenoten de hoeren Albrecht Boone en Albrecht Van Duerin, te Antwerpen ingescheept om naar Con- goland te vertrekken. Een veertigtal Aalstenaren waren insgelijks naar Ant werpen getrokken om de vrienden te ver gezellen en een laatste groet toe te sturen Bij hunne aankomst in de Scheldestad, trokken zij om zoo te zeggen stoetsge wijze naar deRhijukaai, waar de Eduard Bohlen het stoomschip die naar Congo oprees aan wal lag. Eene groote menigte bloedverwanten en vrienden van uitwij kelingen en ook al nieuwsgierigen waren daar vergaderd om de aftocht bij te wo nen. Om 11 ure moest het schip vertrek ken, kwaart voor 11 ure liet de stoom fluit hare doffe tonen hooren, het af tochtsuur was gekomen, na eene laatste haudrukking scheepten de vrienden in, en op klokslag van 11 ure zette de Eduard Bohlen - van wal; bleef nog een oogen- blik roerloos liggen te midden in den stroom steeg dan langzaam, magestatisch vooruit, tusschen de drijvende ijsblokken en verdween weldra in de mist vergezeld door de toejuichiugcn der vrienden: Leve Belgeland, leve Albrecht, vaarwel tot binnen drie jaren I ip»eiïi»«tliïexiiï£;. Donder dag 11. 7 dezer, om 4 uren 's namiddags verliep het tijdsbestek binnen het welk men kandidaten kon aanbieden voor de verkiezing van eenen senatcur te Ant werpen. Een enkel kandidaat, de heer Lodc- wijk Leelef, notaris te Antwerpen, werd door de Meeting aangeboden en bijgevolg moet er tot geene kiezing worden overge gaan. De heer Voorzitter van 't Hool'd- burcel heeft den heer Leclef als seuateur verkozen uitgeroepen. Het wetsontwerp der gemeentelijke kieswet is door 4 sectiën aangenomen. De 2* sektie stemde het ontwerp met 20 stemmen tegen 4 de 4° sektie met 11 stemmen tegen 5 en 4 ont houdingen de met 8 stemmen tegen 5 en 5 onthoudingende 6' met 10 stemmen tegen 6 en 3 onthoudingen. De eerste sektie verwierp het ontwerp met 10 stem men tegen 9 en 1 onthouding de 3H met 10 stemmen tegen 9, Er waren in't geheel 120 leden op 152 tegenwoordig, verdeeld als volgt 68 voor 39 tegen en 13 ont houdingen. TUyleiispïe;jeJ. Meer en meer bemerkt men dat de liberalen van hi«r en elders met den merteleer begin nen 't gilleken te houden. Geen wonder ze meenden in hem eenen grooten redenaar anders te \erwaohten van iemand door zijucn Bisschop op liecterdaad van logentaal werd betrapt. 't Is waar een der kandidaten, onze achtbare heer Bur- gemeester, heeft zich tot eenige gematigde liberalen gewend om hen te verzoeken oor hem en M. Woeste te willen stem- Die handelwijze is eerlijk en niets 1 valt er aau af te keuren, aangezien hij zich heelt gewend tot personen aau de j welke hij meer dan eens diensten bewees j en hij toch mocht hopen dat zij, hem vooral, zouden verkozen hebben boven eenen vreemdeling die zij noch van hair, noch van pluim kenden. Maar do poli tieke haat giug zoo verre dat ondanks al de bewezene dieniten, de onbekende reemdeling den voorkeur bekwam. Tal an liberalen zijner nu beschaamd over en zweren bij boog en laag, dat ze voor onzen heer Burgemeester stemden. Maar, jongens toch, had de vijfde man der libe ralen voor hem gestemd, hij was gekozen. De waarheid de onbetwistbare waarheid is en zal blijven dat de liberalen on so cialisten als een man voor hunnen merte leer hebben gestemd. Wij hebben de stemmen der socialisten niet afgebedeld zegt de merteleer. 't Was niet noodig bet in 't openbaar te doen, aangezien het met geslotene deuren goed afgesproken was. Het 1'eit dat de heer Burgemeester vau Ninovc, op eeno openbare meeting te Ninove, de stemmen der socialisten heeft gevraagd, is ook logentaal. Een oor getuige, een man die nog nooit door iemand op heeter daad van leugentaal werd betrapt, bevestigt ons ten stelligste dat het eene leugen te meer is aan te teekeu bij al deze die de man der oerlooze streek van 't omgekochte wijf reeds heeft uitgekraamd. Landbouw. Het wetsontwerp betrekkelijk de maatregels te nemen te voordeele der landbouwnijverheid zal eer lang ingediend worden.Ten grootere deele blijft hot zelfde van 't eerste ontwerp be halve dat men de inkomende rechten op de haver laat varen. ■VïiIscI» Sedert eenigen tijd was te Gent valsch nickelen geld in omloop gebracht't waren de winkeliers der Zandstraat die liet meest dit geld ont- jen. Eene huiszoeking gedaan bij de foorekrainers der Zandstraat heeft tot de ontdekkiug geleid van een aantal voor werpen dieneude tot het verveerdigen van valsch geld. Lene kwakkel. De Times het groot Engelsch blad deelt nu meê dat het wijl* dat men heeft willen omkoopen om den merteleer te bekoren, gelijk Sint Autonius, dat dit wijf iu huwelijk gaat treden met den prins van Napels en dat, hij,merteleer, gevraagd is om getuigen te ziju... en aanveerd heeft.... Dat is onbe twist eene kwakkel door het Engelsche blad opgelaten.... want ze is nog niet ont dekt geworden. In alle geval dat bewijst dat men, zelfs in vreemde landen, op ilie zaak een oog in 't zeil houdt. Wut ziji» <le lijden tocli vei-nndei ii Men leze Den- dcrgalmmen leze 'torgaan van Chipka en men zal zich natuurlijk afvragen of de beide bladen niet door dezelfde pen zijn geschreven of door den zelfden geest inge geven. Al wat Rendergalm beboft of ophemelt wordt ook door 't L«nd van Aelst, gepre zen en in de wolken verheven. En Pie is dankbaar aau de liberalen die voor on zen broeder stemden en bloemkorfjes present deden n en soms gaat dio dunk- baarheid zoo verre dat zelfs katholieke Donchisten worden achteruit gestoken en men goedkeurt wat men vroeger af keurde. Vroeger was hij tegen de rouwkroucn en bloemeukorfjes nu prijst hij het hei- dènscli gebruik aan. Wat zijn de tijden toch veranderd Ken vertoiosrschrïlt aan «Ie Kamers. Men komt ons een vertoogschrift aan de Kamer te behan- degen waarbij gevraagd worclt dat er maatregelen zouden worden genomen, tegen de bedriegerij die de Fransche mo lenaars en mouters, bij middel van het uitkeeringsrecht (acquit-a-caution) ple gen. Die bedriegerij is noodtottig voor de molenaars, mouters, brouwers on al de stielen die van deze nijverheden leven, daar de Fransche aan mindere prijzen kunnen leveren. Meer dan 100 duizend menschen vinden werk bij die nijverhe den. De landbouw lijdt er ook door daar de prijzen er nog gedurig door dalen. In komende rechten op het meel worden dus gevraagd. Wij radeu alle onze lezers aan dat vertoogschrift to onderteekenen. Kerk van den H. Marlinus Zondag 10 Maart. 2'10 zonoag van den Vasten. Diensten volgens gewoonte. Eene omhaling zal gedaan worden onder alle Missen en het Lof voor de arme eerste communicanten. Onder het L'»t, Meditatie over het lijden van O. H. J. C. Onze voorouders aanzagen het als eene plicht, gedurende den heiligen tijd van den Vasten, de Meditatiën bij te

De Denderbode | 1895 | | pagina 2