Donderdag 14 Maart 1893. 3 centiemen per nummer. 49s,c Jaar 2963. Van tak op tak. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en des Arrondissements Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Jggfgl^ VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. r&é Socialisten en Eigendom DE VROUW GELE HAREN. -)«- 18e Vervolg. ZENDELINGEN. K. 3 10,10 Zondag 11.47 ii.ra la.oo 12,17 12,37 Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteeki ning van dén volgenden dag. Oe prijs ervan is tweemaal tér week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt mei 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutslraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. s'lêft Jffti - '■4-* Cuique suum Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalgt, don 13 Klaart I8!)3 De grootste vijanden van de socialisten zijn de rijken. Waarom De reden is heel eenvoudig de rijkeu, zeggen ze, zijn de grootste eigenaars nu, alle eigenaar is voor de socialisten de gehate, de gevloek te. Niemaud mag, volgens hunne leer stelsels, iets in het bijzonder, bezitten. Gij, die over een eigen haard, over een hoekje land beschikt en zeggen durft, dat is 't mijne, ge spreekt de taal van het onrecht, ge kent u iets toe dat aan j alle man behoort. Dat zulke leering strcelend in de ooren moet klinken van den armen wroeter, die niet al te voel eerbied over heeft voor Gods gebóden, Loeft nauwelijks gezegd te worden. i Hij ook, hij tracht cn hij zucht naar j een deelken van 't vergankelijk goed, dat alléén, zoo meent hij ten minste, deu 1 nieusch op aarde gelukkig kan maken. Hij die niets heeft, hij kan straffeloos in 't bezit komen van wat auderen toebe hoort hij ook, eens dat 't socialismus zegepraalt, kan bezitter, eigenaar wor den. Zóó redeneert de verblinde, de on godsdienstige werkman 1 Hij bemerkt niet dat hij langs dien weg tot denzelfden 1 toestand komt waar hij nu den vloek over uitspreekt. Hij meent de verdwaalde, dat alles zijnen gewonen gang zal gaan; eens dat bij eigenaar geworden is hij vermoedt niet eens, dat welhaast nieuwe ontevredenen zullen opstaan en met meer dwang nog hun aandeel zullen eischen in de goederen, die hij vroeger ten nadeele van de oude eigenaars veroverd heeft. Meer als een staalkeu zouden wij kunnen leveren om dat gezegde te bewijzen één voorbeeld nochtans, dat boven alle an dere treffend is, willen wij, tot klaarder bewijs der valschheid van 't socialismus, onze geëerde lezers mededeelen derde dag bij dag ei do groef scheen uit- I 2C j„ ,lun recht wareQ met a|l00 ,e wel,k n i I §aani doch, hunne handelwijze bewijst De kapitalisten kwamen byeen en cr I nog eens te meer, hoe diep het recht van wem oeslot.cn dat men de mijn zou laten I eigene goederen te bezitten, hij de men- varen. Als de koolgravers dit nieuws schou is ingeworteld, hoorden, gingen ze tot de maatschappij en vroegen dat zij hun zou toestaan wat ze vroeger gevraagd hadden. Indien gij ons de groef overlaat, zeiden zij, dan zul len wij er toch voor een zekeren tijd. kolen genoeg in vinden om van hongei niet te sterven. 't Bestier stemde toe en schonk hun den koolput. De werklieden zwoegden dag en nacht, zomer en winter, leden aller hande gebrek en spaarden tot hunnen laatsten stuiver om den begonnen arbeid niet te moeten opgeven. Eerst vonden zij maar weinig kolen in den put, doch zij gingen dieper en dieper en ten langen laatste leverde de mijn veel meer brandstof, als zij het in den beginne verhoopt hadden. Zij verkóchten weldra zooveel kolen dat ze allengs beter gerief konden gebrui ken en sneller werk verrichten. Eenige aren verliepen en de arme werkers van i'roeger, wiercien stillekens kleine kapi talisten. De koolmijn schonk hun gedurig nieuwe Winsten 't kwam znnvnrro <lnt 70 De geschiedenis is gebeurd in Frankrijk, te Monthieux Een tweehonderdtal ar beiders werkten in eene der koolmijnen van de streek. De mijnwerkers die socia listen waren vielen, onder het werk en binst den rusttijd, gedurig uit tegen de eigenaars en het slecht loon dat zij ont vingen. De ontevredenen moesten beter betaald worden, ja, wilden zelfs een aan deel hebben in de mijn, waar ze, nacht en dag, als duivels slaafden. De maat schappij nochtans was van een ander gedacht zij had den grond gekocht waai de kolen gegraven werden, had op hare kosten, voor werktuigen gezorgd, en alles wat tot den arbeid noodig was, aange schaft, bijgevolg was het degelijk haar eigendom. Doch eenigen tijd nadien, ondervonden de eigenaars dat de mijn niet al te veel winst meer gaf de opbrengst vermin- 1UET Zij gingen op hunne tecnen de trap open luisterden buiten aan de slaapkamerdeur. Tot Smith's verbazing hoorde hij daarbinnen voetstappen. Zyn blik ont moette do oogen zyuer vrouw, die Item met eene uitdrukking van doodclijken angst aanstaarden. Hy gaf haar een teeken, en zy volgde hem nu nog eenen trap hooger. Is de deur afgesloten vroeg hy fluisterend. Juffrouw Smith knikte met het hoofd. Dat denk ik wel, zegde zij. - Blijf gy dan maar hier staan ik zal den sleutel gaan halen hy mevrouw Fleming. Hy ging naar de 2itkamer dezer dame, en trad er na zoo zacht mogelijk geklopt te hebben, naar binnen Mevrouw Fleming zat met de handen in dcu schoot by het vuur. Zij zag verwonderd op toen hij binnen kwam. Hij sloot de deur achter zich, en er was iets op zyn gelaat to lezen, dat eene uitdrukking van «chrik op het hare teweegbracht. nieuwe winsten 't kwam zooverre dat ze niet genoeg in getal meer waren om den arbeid te verrichten. Er wierd raad gehouden en besloten nieuwe mannen aan te werven om de kolen boven te halen. Versche arbeiders kwamen toe arme lieden, die de groote kapitalisten verlieten om hunne broeders bij te staan. Bij dezen, echte volgelingen van bet socialismus zoo dachten zij giugen ze een aandeel krijgen in de ge wonnen gelden, bun werk zou hen mede eigenaars maken van den koolput, enz. Maar boe verwonderd stonden de dutsen te kijken, toen de oude arbeiders hun zeiden, dat ze voor een loon moesten wer ken, dat zij hoegenaamd geen deelken van den eigendom hadden te verwachten. Goed zouden ze behandeld worden, ja een treffelijke daghuur ontvangen ook, maar meêdeelen in de winsten, eige naars worden als zij, hola, dat was geen spek voor hunnen bek Wat peinsden ze wd, zij die voor den eigendom niets ver richt naddcu, ze zouden nu een aandeel willen in een rijkdom waar anderen dag en nacht voor slaafden eu wroetten Als de nieuwe arbeiders hoorden hoe zij verstoken wierden, vielen ze aan 't roe pen en 't schreeuwen togen hunne oude broedersdeze waren geene oprechte socialisten, 't waren ook uitbuiters en ourechtvaardigen, lijk de overige kapita listen. Doch niets hielp de eigenaars der mijn bleven onbeweeglijk. En als het zooverre ging dat de misnoegde arbeiders met de macht der vuisten wilden bekomen wat hun, tegen allo socialisten recht ge weigerd werd, outhodeu de valschc miskenners van het socialismus de gewa pende macht om huuueu eigendom te be schermen niemand zal loochenen dat - Geen mensfh op de wereld of hij heeft zijn vaderland lief. Vraag het aan de Europeanen, aan de Amerikanen, aan de bevolkingen van Asia, aan de beschaaf de volkeren, aan de wilden en alleu zullen u antwoorden Leve mijn vaderland en op de wereld bestaat er maarzoo één. De vaderlandsliefde is een natuurlijk ge voel dat door den Schepper zelf in het hert van deu mensch is neergelegd. De socialisten hebben dat gevoel ver loren bij zoo verre dat zij het lieve va derland verloochenen. Voor ons riep, socialistVandervelde, in de Volkskamer uit, voor ons is dé kring van het vaderland niet gesloten Zijn middenpunt is in elkeen van ons; zijue grenzen zijn nergens. Uw vader-1 land is een gesloten grondgebied met Hot wetsontwerp op den ali'ool. Het wetsontwerp, betrek kelijk de fabrikatie en den invoer van den alcool,over eenige dagen door M. de Smet- de Nayer in de Kamer neergelegd, is thans uitgedeeld. Het heeft voor doel de grondlagen der alcoolbelasting te wijzi gen. Tot nu toe werd die belasting bepaald olgens den inhoud der kuipen. Voortaan zal de stoker aan den ontvanger der ac cijnzen een plan zijner stokerij moeten meêdeelen. Al de toestellen zullen geme ten worden, en er zullen meetkuipen, om het voortbrengsel der stokerij in te ver- gaaren, in eene bijzondere plaats inge richt worden. De minister zal zelfs het plaatsen van een alcoolraeter mogen eischen. Er zal een bijzonder toezicht worden ingericht, en de agenten van het bestuur zullen de alcoolvoortbrengst vau elke kuip komen schatten. Er zullen zekere uitzonderingen bestaan voor de kleine stokerijen. Tot liet einde van het jaar 1897 zullen de stokers nog mogen werken volgens bet tegenwoordig stelsel. De nieuwe wet zal de kosten van voort- trengst per liter verminderen, met 8 a 10 versterkingen cn berscbermende bar- jj centiemen voor den jenever uit graan; me^ rieren. Ehicel, dat vaderland bemin- I a a ccntiemeu voor deu brandewijn uit ncn wij nietwij trappelen het onder jj '!COte» eu melasse. De hoedanigheid der ^sc voeten. Vurig verlangen wij naar voortbrengsels zal verbeterd zijn, en men Is er iets gebeurd vroeg zij. Een meer scherpzinnig man dan Smith zou zich verwonderd hebben over deze plotselinge verandering in haar wezen, cn zou uit liet ontsleldc gezicht dat zij opzette wel hebben afgeleid, dat cr bij haar iets niet in den haak was. Schrik niet, mevrouw, sprak hy haastig maar dit scheen slechts haren angst te vermeerderen. W: is de sleutel van uwe slaapkamer Ik geloof dat daar binnen iemand is. Zy sprong overeind. Iemand ui mijne slaapkamer? riep zy. Ja, mevrouw. Maar wees maar niet bang. Geef mij den sleutel maar, dan knnt gij rustig hier hlf ven zitten cn als cr dan iemand daarbinnen is, dan zai ik hem w*l pakkan. Ik ben nogal voor geen klein ge ruchtje verveenl. Juffrouw Smith, die niet langer alleen durfde blij ven, stak nu ook haar wit gezicht binnen de deur. Mevrouw Fleming zag van den eenen naar de andere. Smith hief zijnen vinger in de hoogte om tot stilte te vermanen doch mevrouw Fleming scheen daarop niet te lette», en wond zich vreeselijk op. Wat Iemand in mijne kamer riep zij met luide slem. terwijl zij woc-t heen en weer liep cn juf frouw Smith de gang intrekt. Iemand in mijne kamer Zij liep den huisheer haast omver naar hare kamer deur zij trachtte den knop om te draaien maar dit ging niet. Toen stompte zy zoo hard als zy kon tegen het paneel. deu dag, waarop het grootsche "woord v<td Karl Marx zal verwezenlijkt wor den Werklieden van alle landen ver- eenigt u vVat wil dat anders zeggen dan Geen Belgie meer I Geen Belgisch volk meer 1 Geen lieve Vaderland meer!... Niets anders meer dan eene wedcrland- sche samenwerking van alle volkeren der wereld. Geven wij ook lucht aan onze gevoe lens cn roepen wij den socialisten toe Leve Belgie Leve ons lieve Vaderland! Socialist Hanrez staat de overne ming voor der koolmijnen door den Staat en daarbij wilt bij den uitvoer van houil- lekolen verbieden. Een derde der bouille- kolen die men in ons land uitdelft wordt naar den vreemde verzonden en moesten die verzendiugen gestaakt wor den er vielen 40 duizend mijnwerkers zonder werk die nu het brood winnen van 120 duizend personen. Wat zouden die 120 duizend menschen dan aanvangen Waarvan zouden zij leven Van de open bare liefdadigheid Nu dat willen de socialisteu niet... Wat moeten zij dan doen Naar Congo vertrekken Maar dat deugt volgens de socialisten ook al niet want zij zouden er creveeren on der het ongunstig klimaat... Maar wat dan Wel dan moeten ze hier blijven zal, gelijk in Holland, alcool kunnen sto ken, min schadelijk voor de openbare ge zondheid. Knoopt, dat non een. Uemerteleór verklaarde zich in de ver gadering van de 1* sektic der Volkskamer voorstaander van het algemeen stem recht op 25 jarigen ouderdom met even redige vertegenwoordiging. De socialist Magnette doed een voorstel 't welk dit laatsle stelsel huldigde en onze merteleer stemde er tegen. Dus van den eenen kant is hij voor de E. V. en van den anderen kant is hij er tegen. Zijn dat nu wijze streken In Frankrijk bestaat het algemeen stemrecht, zonder de verplichting vau te stemmen. Wat zijn nude gevolgen?... Wel de gevolgen zijn dat er altijd meer dan de helft der kiezers niet gaan stera men en de gekozenen dus slechts de min derheid vertegenwoordigen. Iu 1881 gingen er 4,567,000 kiezers stemmen en bleven er 5,600,000 thuis; in 1885, 4,042,000stemmers en 600,000,000 thuisblijvers in 1889, 4,526,000 stem mers en 5,803,000 thuisblijvers; in 1893, 4,513,000 stemmers en 5,930,000 thuis blijvers 't Ia dus de minderheid die in Frankrijk de wet geeft. De socialisten hebben nu voor den buiten do taktiek aangenomen die de "olksfoppers in ons Arrondissement Aalst, gesproken, bewijst het ten duidelijkste. In plaats van zoo maar vlakaf to zeggen Wij zijn socialist en dit zijn onze plannen begint men den boer te beklagen, den kop van een deel zot te maken door hen allerhande dwaasheden die den schijn vau waarheid hebben te doen slikken... en dan als het hoofd op hol is en liet hart vol gal, ja, dan... vooruit tegen de eige naars,... tegen de kasteelheeren,... te<*en de priesters,... tegen het gouvernement,., tegen de samenleving... en 't spel is klaar. Ziedaar de hedendaagsche taktiek van de socialisten om den buiten te veroveren eu wij vragen het Hebben de volksfop- pers hier in ons Arrondissement, sedert 3 jaar, anders gehandeld eu revolutie maken, stelen eu rooven, ja, hen tijdens den laatsten kiesstrijd h<>b- zclts moorden eu branden om de socia-j ben voorgedaan. De redevoering door so listische leiders in de hoogte te verheven, i cialist Vandervelde lest in de Kamer uit- Wie is daar schreeuwde zij ademleos. W daar Geef mij den sleutel, mevrouw, zegde Smith, geef mij den sleutel. Ik weet niet waar..,, waar ik hem gelaten hek, zegde mevr. Fleming, terwijl zy nog maar aitiid tegen de deur bonsde. Zie maar eens of hy soms op de schouw in mijne voorkamer ligt. Juffrouw Smith stond klappertandend toe te zien. Zal ik de policic gaan halen? vroeg zy telkens. Mevrouw Flciuing luisterde aan de deur. Och kom, ik geloof niet dat er iemand in is, riep zy, plotseling kalmer geworden Lieve Hemd, daar heb ik den sleutel Hier ia de sleutel mijnheer Smith. De huisheer kwam lerugcn stak den sleutel in slot. Juffrduw Smith kromp ineen toen hij de deur opende. Mevrouw Fleming zag angstig in de kamer rond, cn berstte toen in een luid gelach uit. Hel vertrek was leeg. Wat hebt gij mij verschrikt, zegde hij. Zij drukle de hand op haar hart en liet zich op haar koffer neervallen, terwijl Smith de kamer doorzocht. Ik zou er op kunnen zweren, dat ik voetstappen hoorde, sprak hij. Eene matte zonnestraal viel op het vloertapijt. Alles was in volmaakte orde. Mevrouw Fleming sloeg haren huisbaas oplettend gade, terwijl hij onder het bed zag, en onder de toi lettafel, eu in de kas. Er is niemand te vinden, zegde hy en toch weet ik zeker dat ik voetslappen hooi de. Wal hebt gij mjj verschrikt herhaalde me vrouw Fleming. Zij scheen nu weer by te kouien. Juflrouw Smith stond aan dc deur, en durfde nog niet over den dorpel stappen. De aanblik van de ledige kamer had haren angst slechts doen toenemen. Het spijt mij, het spijt mij zeer, zegde Smith, Myne vrouw en ik meende» stellig voetstappen te hooren. Wy hebben het gehoord, duidelijk, zegde juf frouw Smith op angstig fluisterenden toon. Mevrouw Fleming zag haar eens scherp aan. Maar gij 2iet toch dat er niemand hier is, sprak zy. Misschien, misschien is die, die iemand wel onzichtbaar..., fluisterde juflrouw Smith. Zij zag ang stig rond, of zij soms niet ergens eene schim zag op komen. Wie weet, zij zag wel is waar niets, maar toch, misschien stond zjj in dit ©ogenblik op dezelfde plek, waar het onzichtbare spook zich ophield. Wat bedoelt zy toch vroeg mevrouw Fleming aan deu heer des huites. Juffrouw Smith antwoordde zelve. liet kan toch nog altijd hier in de kamer zya, zegde zij. Nog altijd hier in de kaincr riep mevrouw Fle ming. Hoe kan er uu iemand hier in de kamer wezen? Waar zou die dan verborgen moeten zijn Wy heb ben alles nagezien. Uw man heeft overal gezocht Daar werd iemand op deu trap gehoord. M. Saltash Wanneer men, bij toeval, te weet komt welke hinderpalen en gevaren de zende lingen op vreemden bodem somtijds ont moeten, in het uitoefenen van hun ver heven ambt, staat men vol bewondering voor bunnen waren heldenmoed, hunne verhevene zelfsopoffering. Het is niet altijd bij de wilden dat de meeste gevaren zich voordoen Ook bij de beschaafde volksplantingen, die altijd kristen waren en gebleven zijn, bestaan gevaren, wel niet door de menschen, maar door de natuur der streek zelve, alsook, en meest nog, door het groot ge brek aan priesters. Tot bewijs daarvan diene het volgende, rond midden december laatstleden voor gevallen in Kanada. Alhoewel sedert drie eeuwen door 1' ranschen en later door Engelschen, dus twee bij uitstek beschaafde volkeren, ge koloniseerd, bezit Kanada die schoone wegen cn verbindingen niet, welke wij hier overal in Europa aantreffen. In den zomer gaat er het reizen betrek kelijk goed maar des winters is het daar slechter gesteld dan in ons ijskoude Noor den, waar er toch overal gebaande wegen te vinden zijn, wat voor Kanada niet overal bet geval is. In decembermaand 11. werd de eerw. Vader Dixon, pastoor van New-Castlé (Kanada), ernstig ziek, bij zoo verre, dat by zijnen geestelijken dienst niet meer kou ui toe tenen. Geen onderpastoor of hulppriester op zijne zoo breed uitge strekte parochie hebbende, dit gemak kent men in Kanada niet, en voor zyne parochianen bezorgd, schreef de kranke pastoor naar zijnen bisschop, Monseigneur Rogers, om eenen geestelij ken te bekomen die, op den zondag van 16 december, den parochialen dienst zou komen verrichten. Ten bewijze hoe schaarsch, in deze katholieke landen, de geestelijkheid is, diene, dat Mgr Rogers geen enkelen pries ter vond, die bij kon afzenden 1 kwam nu eens zien wat er eigenlijk aan de hand wasê Wilt gij wel zoo goed zyn weer heen te gaan en my alleen te laten 1 zegde mevrouw Fleming. Ik ben volmaakt zeker dat er niemand hier is. Saltash kreeg mevrouw Fleming nog even te zien, juist terwijl zij de deur sloot. Hy ontmoette Smith ea' zijne vrouw op het portaal. Wat is er toch te doen vroeg hy. Lieve hemel, juffrouw Smith, gij ziel er uit alsof gy een spook badt gezienliet hy cr op vallen, toen hy het ontstelde gezicht zijner huisbazin en hel beven van bare hand op de leuning van den trap bespeurde. Zij huiverde en ging naar beneden. Wat is er dan toch gebeurd vroeg Saltash uu aan haren man. Ik zal het u vertellen, mynheer, zegde Smith. Mag ik even iu uwe kamer komen Wel zeker. Dan ga ik ook meê, riep juflrouw Smith, ziek omkcerende. Ik durfniet alleen biyveu. Goed. Komt dan beide maar binnen, zegde Sal tash. En hij ging hun voor en liet hen in zyne zitka mer. Nu, wat is er gaande vroeg hij, zoodra de deur gesloten was. Smith gaf »u van het gebeurde verslag. Doch daa hij aan het gezicht van zynen toehoorder wel zag dat deze aan bovennatuurlijkncden niet geloofde, zoo trachtte hij zijn verhaal te kleeden in den onnoozc •tcu vorm. Wordt voortgeset)}

De Denderbode | 1895 | | pagina 1