- Argenlijnsch vee. Van tak op tak. Allerhande nieuws. p De verzending van het vreemd koper. Een <ler nuttigste maatregelen, door het Staatsbestuur genomen, is wel de intrekking van het vreemd koper. De last en de schade, welke daardoor verdwenen zijn, zijn onberekenbaar, terwijl een aantal misbruiken tegelijkertijd een einde hebben genomen. De heer Minister van Geldwezen komt de uitslagen dezer bewerking te doen kennen. Ziehier de waarde der wegge zonden stukken Fransche. Engelsche Italiaansche Luxemburgsche fr. 5,289,000 326,000 320,000 120,000 Totaal fr. 6,055,000 Op 7,600 frank na, werden al deze stukken aan hunne volle waarde uitge wisseld. De bewefking heeft gekost Voor de uitwisseling, fr. 835,000 Voor vervoerkosten 146,000 Samen fr. 689,000 Het Staatsbestuur voorzag deze onkosten te dekken door het uitgeven van nickel. Het heeft er doen slaan voor fr. 2,765,000 die gekost hebben voor aankoop van metaal. 384,000 Voor het munteD. 80,000 Samen fr. 464,000 zoodat hot nagenoeg eene winst zal opge trokken hebben van fr. 1,322,000, op eene bewerking, waarvan men vroeger altijd was afgeschrikt, uit vrees voor de uitgaven, die zij zou medeslepen. De heer Minister stelt vast dat er geen koper in het land meer in omloop is, behalve op de uiterste Fransche grenzen. Het groote punt is nu, het er uit te hou den, en met dit inzicht heeft hij een wets ontwerp neergelegd, met eene boet van 5 tot 20 frank straffende, allen, die vreemde bronzen, nickelen of koperen geldstukken in betaling zullen geven. Den openbaren besturen is bet onder dezelfde straffen verboden, zulke munt te aanvaarden. Dezelfde wet laat toe de koperen stuk ken van een en twee centiemen, evenals den nickel, tegen ander geld uit te wis selen. Als deze wet aangenomen is en daaraan valt niet te twijfelen, dan denken wij dut wij voor goed van de plaagg van 't vreemd koper bevrijd zullen blijven. De Argcntijncche republiek schijnt een ernstige mededingster van de Vereenigde Staten te zullen worden ten opzichte van den uitvoer van vee. In het afgeloopen jaar voerde de republiek naar Engeland niet minder dan 1,675,000 hevrozen, 90,000 levende schapen, 29,000 stukken bevrozen rundvleesch en 28,000 levende ossen uit. Tot dusver was het Argentijnsche vee, dat tegen veel lagcren prijs geleverd wordt dan 't Amerikaansche,ook minder weerd dan dit. Ten gevolge van eene uitsluitende voeding met gras, miste het vleesch de heldere kleur van dat der Amerikaansche dieren, die ook met koren gevoed worden. Nu echter tal van Brit- sche veeboeren in de provinciën Buenos- Ayres, Santa-Fé en Cordeba hun eigen koren en lijnzaad winnen, kan men ver- verwachten dat dit nadeel minder zal worden. Bovendien moet men rekening houden met het voordeel, dat de Argentijnsche veeboeron ten gevolge van het zachte kli maat, waardoor de dieren steeds in het veld kunnen blijven en van de duizenden hectaren grasland, welke zij te hunner beschikking hebben, een gemesteu os aau boord van een schip te Buenos-Ayres of La Plata kunnen afleveren tegen eene be taling van 6 p. st. (1) en te Londen kun nen verkoopen tegen 12 p. st., terwijl een Amerikaansch beest Tan dezelfde groote 18 p. st. kost. De uitvoer van vee uit Argentina is nog van zeer jonge dagteekening. Voor 1880 leverde Argentina slechts een klein, ruw soort runderen, totaal ongeschikt voor den uitvoer. Iu de laatste vijftien jaren is echter het beste Eagelscbe vee inge voerd en uit de kruising van deze dieren met het inlandsche ras is eene zeer goede soort ontstaan. Deze dieren van gekruist ras werden echter uiet gemest, daar de inwoners van half-tropische landen geen vet vleesch eten. Weldra echter merkten velen op, dat het vee uitstekend geschikt zou zijn voor den uitvoer, mits het slecht gemest werd en daar de veehouders daaraan geene aandacht schenen te wijden, ontstond eene klas van tusscheupersonen, die zich alleen bezig houden met het vetmesten van vee, totdat het geschikt is voor den uitvoer. Men noemt dezen deInverardors Zij hebben hunne dieren slechts in een alfalfas*ld te drijven en van de noodige koeken te voorzien en kunuen ze dan tegen don bovengenoemden prijs afle veren. Het vee, dat voor den overtocht nog oenigen tijd in stallen met koren wordt gevoed, is even mak op de zeereis als het Amerikaansche en geeft niet meer den last, dien vroeger het Argeniijnsche vee aan boord verschafte. Dc schapen verdra gen de zeereis uitmuntend en zijn bij aan komst weinig iu gewicht afgenomen als zo aan boord behoorlijk worden behan deld en voldoende van water worden voor zien. De alfalfa- of grasvelden zijn voor Ar- gentinië van zeer veel gewicht. In de streken, waar dit gras ruimschoots groeit, 1 kan het vee jaar in jaar uit weiden zonder dat het aau de grasvelden eenige schade veroorzaakt. Nog voor enkele jaren was de bevolking van rneeniug, dat in het land niet» kon groeien; toen word slechts j een kleiu, wild, oneetbaar soort vee l Creollogenaamd, in Argentinië gevonden, dat op de drooge zandvlakte weinig of geen voedsel kon vinden. Doch sedert de alfalfa in groote hoeveelheden wordt aangekweekt, is dat alles veranderd en behoort de veestapel van Argentinië tot de besten van Amerika. (I) Een pond sterling is iets meer dan SS frauks. 't Land van Aalst, bejammert ge durig dat den eerbied voor den priester meer en meer verdwijnt... Maar aan wie de schuld?.. Onbetwistbaar aan dezen die het priesterkleed in onbetamelijke en rumoer verwekkende vergaderingen heb ben bezoedeld. Nu,vindt ge niet, Land van Aalst dat wanneer een priester zich als eeue straat- lcire of zakdrager wil gedragen, hij best zou doen eerst ziju kleed uit te spelen Wij denken dat die priester, in zulk geval, aldus zou dienen te bandelen en hy dan zou toonen dat hij zelve het kleed eerbiedigt dat hij draagt. Welke is uwe zienswijze Land van Aalst? IIi{ zoekt. In zijne prachtige redevoering dijnsdag 11. ter Volkskamer gehouden zegde de heer II. Cartuyvels, de verdienstrijke verdediger der land bouwers, onder anderen Het ernstig vraagstuk der pachten wordt hier opgeworpen, evenals, in tijd van verkiezing, in gansch het land, ten einde dwaling in den geest der lieden te doen ontstaan. Vergeet men dat de grond eigenaar onderhevig is aan de wet van het aanbod Biedt zich maar een enkel pachter aan, dan brengt bot land weinig op zijn er tien die het. verlangen te pachten, dan zal het natuurlijk meer opbrengen uithoofde van de mededin ging. De heer Vandervelde zou tegen der- gelijken toestand geen hulpmiddel kunnen vinden trouwens, hij moet to»h wel weten dat de boerenknecht landbouwer wil worden, en daartoe heeft hij land noodig dat verwekt de mededinging, waartegen ik geen hulpmiddel keu. - Eu M. Daens viel hem in de rede u Wij eoeken eene oplossing. Maar de heer Cartuyvels weèrvoerde - Wij zoeken er sedert lang maar zonder ze te vinden, n Ah merteleer, ge moet nu nog zoeken hoe en op welke wijze gij de pachten zult doen afslaan Maar g'hebt aan de landbouwers be loofd dat, zoodra gij iu de Kamer zoudt zetelen, de pachten moesten verminderen. Ge zetelt nu in Kamer en nu komt gij bekennen dat gij nog naar 't middel moet zoeken om uwe belofte te kunnen verwezenlijken. G'hebt dus de landbouwer» wat lolle- kens wij» gemaakt, of liever, g'hebt ze bedrogen De gemeentelijke kies wet. Men is in de officieele wereld zeer getroffen geweest over de aanmoe digende uitslagen; die de laatstegemeen- tekieziugen te Londen hebben opgeleverd. Men studeert en dat is wel de moeite weerd het kiesstelsel, dat aan de wel denkende burgers heeft toegelaten, de stad te onttrekken aan de uit»luitende overheersching der radikaien. 't Is de stemming per wijk, per kleine omschrijving, die deze overwinning der conservatieve elementen hoeft toegelaten. Wanneer zullen dus onze staatslieden be grijpen dat de stemming per lijst, zooals zij in onze groote steden plaats heeft, een revolutionnair machien is Is het overigens niet belachelijk, eeucn kiezer, eenen werkman te doen stemmen voor 31 gemeenteraadsheereu, waarvan hij misschien geen enkelen kent Het is niet te laat om de ware en ge zonde vertegenwoordiging des volks iu te voeren, 't is te zeggen de vertegenwoor diging der plaatselijke belangen. Het heil onzer gemeenten is daarin ge legen veel meer dan in de evenredige vertegenwoordiging. Handelsblad. O neen ze zijn tegen den Gods dienst niet 1 De burgemeester van Roubaix, de soci alist Carette, die zijuen vader zonder godsdienstige gebeden en ceremoniën deed begraven, niettegenstaande de man was berecht geworden, heeft nu een be sluit genomen waarbij het voortaan aan de priesters verboden wordt het Heilig Sakrament openbaarlijk aan de zieken te dragen. Natuurlijk hooft de prefekt van 't Noor- der-Departement, een gekende gods diensthater gelijk al de radikaien het zijn, dit besluit goedgekeurd. - Wot viKcluvijvcn-ma- nieren zijn me dat nu?Maandag avond om 8 il* uren een heer gaat rustig eene si gaar rookende langs de oevers van Chipka. Een madam (geen baronnes zonder goed zulde) en hare meid staan aan de deur, en zeggen luid op Ziedaar de zoon van Charles de Hhij rookt goede sigaren vanM.Achilles en...» dc overige woorden werden min luid gesproken en dus niet verstaan. Doch de heer wende zich tot de baronnes hola ik ben mis tot madam, antwoordendeAlmus, H zijn sigaren van Mespelaere en weg was ma dam als of ze door den wind werd binnen geslagen. Wat moet men heden toch gal brouwen op Chipka. Milito rismus.— Do verklarin gen van generaal Brassine aangaande zijne militaire ontwerpen maken eenen zeer slechten indruk op 't volk. Men zou waar lijk zeggen dat men niets zoekt dan on- eeuigheid te zaaien in de rangen der Rechterzijde. Wel beweert de heer minister dat zijne ontwerpen de al gem eene goedkeuring zullen verwerven, omdat zij alle partijen zullen bevredigen, maar wij gelooven cr niets van. De militaristen, de oude pruiken dor liberale kliek on de socialisten zullen er vrede meê hebben,en de socialisten vooral,omdat de misnoegd heid van 't volk water voor hunm n molen is. Die berinrichting des legers zal geen duit meer kosten, verzekert generaal Brassine. Als wij ons al de verklaringen en beloften herinneren die vroeger gedaan maar ook niet gehouden werden, dan ware het dwaas in die verklaringen des hoeren ministers volle vertrouwen testel len. Iu alle geval, laat ons die legerher- vorming afwachteu.doch van nu af zijn er punten gekend waartegen 't volk luide op komen zal. De heilige man van Chipka vraagt nu Waarom in 't Armbureel de menschen snabben en bijten Wat manieren zijn dat van altijd toe te bijten Gaat bij pastoor Daens Foei foei, man hoe is 't mogelijk van aldus te durven lie gen met dien gezalfden mond, waaruit gij met zooveel suaviteit spreekt De heer minister vau oorlog bestu deert thans de middelen om aan de mili- ciauen die in verlof gaan, het kosteloos vervoer per spoorweg toe te staan. De roode klickjannen gewaarwor dende dat zij noch te Gent, noch te Ant werpen,noch te Brussel enz. de algemeene werkstaking kunnen doen ontstaan,begin nen nn te Brussel optochtjes van straat- leiren en verderen bucht in te richten die de Marseillaise en andere oproerige ge zangen langs de straten huilen. Men be merkt dat die betoogers goed zijn afge richt. Nu, er wordt schier geen acht op gegeven door 't publiek, men blijft er on verschillig aan, 't gene bewijst dat de so cialisten machteloos ziju om de algemeene werkstaking in te richten. Te Gent i» men er ook vijandig aan. Le Peuple en Vooruit, twee socia listische gazetten hebben geschreven dat de Kristene Volksfoppers een accoord met de socialisten hebben aangegaan om sa men te raanifesteereu'tegen het ontwerp van gemeentelijke kieswet. Dat is valsch roept men.... Maar waar om niet bij Le Peuple en bij Vooruit ge protesteerd Nu, wat vertrouwen is er te stellen in iemand die door zijne Overheid op heeterdaad van logontaal en bedrog werd betrapt En ten bewijze 't Is valsch I Maar hoe dat nu aaneengeknoopt Klokke Roe land van zondag 11. «chrijft dat het ge dacht der betooging te Brus«el tegen het ontwerp van kieswet en de overneming van Congo, dat to Ninove,zoo geestdriftig werd bijgetreden, bijna met zekerheid zal kunnen verwezenlijkt worden. Onderhan deling, schrijft De Klokke, zijn aange knoopt met andere demokratische groe pen en vallen ze goed uit, dan trekken wij allen zonder onderscheid, zondag naar Brussel iu 't belang van 't algemeen stemrecht en tegen den Congo. Nu, de merteleer zegt 't is valsch en De Klokke schrijft dat het waarheid is... Wie liegt erweèr?... Slechte gewoonten zijn kwalijk om laten zegt 't spreekwoord en daarom zeggen wij tot onzo geachte lezers Oordeelt nu Volk stopper ij.— Op de verga dering zondag 11. door de Kristene Demo- kraten ten lokale Café Minardgehouden, waren er een dertigtal personen tegen woordig. Men bemerkte onder 't publiek bijna uitsluitelyk uit werklieden samen gesteld Mirrceus van Chipka.een school meester, een gewezen orgelbaas, een zeer grootcn brouwer van bier of azijn en een gewezen Congolander. De merteleer is wéér eens geweldig uitgevaren tegen de rijke menschen en verder heeft hy over Congo en dc gemeentelijke kieswet her haald al wat er iu 't Land van Aelst van •zondag 11. te lezen staat. -Gemeentelijke kieswet, —De heer Ligy heeft het verslag der Midden-Sectien over het ontwerp van ge meentelijke kieswet ten bureele der Ka mer neergelegd. Het verslag zal dadelijk gedrukt en aan de leden behandigd wor den. Op verzoek van den heer minister de Burlet is de beraadslaging over dit ontwerp aan 't hoofd van 't dagorde vau dijn»dag aanst. gebracht. 1Dat de Kamers het verdrag met den Vorst van den Congo-staat, in 1890 geslo ten, tot in 1900 zouden in stand houden. 2. Dat zij een ernstig onderzoek zouden doen nopens den toestand der kolonie en middelen zouden zoeken, om het werk van Congo tot 1900 staande te houden. De bespreking der Congo-kwestie is zeer levendig geweest. De Anti-socialistischen Bond, tc Gent vereenigd, onder voorzitterschap van M. Arthur Verhaegen, heeft het volgende dagorde gestemd De Anti-socialistische Bond, overwe gende dat de werklieden van heel het land, eischen dat dc sociale wetten ten spoedigste zouden gestemd worden, bij zonderlijk de wet welke de Vakvereeni- gingen, de burgerlijke rechtspersoonlijk heid toekent Overwegende dat het niet te miskennen valt dat uitvoermarkten eeno groote uit breiding zouden kunnen geven aan nij verheid en handel Drukt de wenschen uit De socialisten zijn het hartin over het ontslag van M. Bufquin, des Essarts. Die socialist is niet rijk, en toen hij vernam dat de commissie uit den Senaat ren ontkennend besluit had genomen in de kwestie van het vrij vervoer der sena- teurs, heeft hij zijn ontslag gegeven als provinciaal senateur van Henegauw. De socialisten gaan nu advocaat Lafon- taiuo van Brussel, vooruitzetten, een man die even weinig lawijd zal maken als M. Bufquin. Volkskamer. De heer Juliaan De Vriendt ontwikkelt in 't Vlaamsch en in 't Fransch bot wetsvoorstel door hem en andere medeleden ingediend ten einde het art. 2 der wet van 1831 te wijzigen, bepalende dat de Fransche tekst alleen de officieele is. M. De Vriendt stelt dus voor dat de Fransche en Vlaamsche teksten beide de officieele zouden wezen. Alle wetten, koninklijke besluiten enz., zullen ook in 't Vlaamsch moeten afge kondigd worden. De regeering Terzet zich niet tegen het in overweging nemen. De heer de Montpellier stelt Yoor het wetsvoorstel naar eene commissie te ver zenden samengesteld uit Vlamingen en Walen. De heer Coreman» en al de Vlamingen treden dit voor»tel bij, alleen merteleer Daens verzet er zich tegen bewerende dat het voorstel naar de sectiën moet ver zonden worden. Eindelijk wordt er over het voorstel de Montpellier gestemd en gansch de Kamer stemt er voor behalve de merteleer die er gansch alleen tegenstemt. De merteleer Uilenspiegel heeft dus weêr eens al 't verstand alleen willen hebben, maar ook is hij door gansch de kamer uitgelachen geworden. Men begint er overal voor goed 't zotje meê te houden. Maar 't is verdiend de merteleer had zich maar de spreuk te herinneren Schoenmaker blijft bij uwen leest. Ahalst. Zaterdag 11. bood zich een onbekandc aan bij M. Leopold Boone, horlogiemaker, Brabantstraat, zeggende dat hij gezonden was door den heer Ch. Borrtman Mally, om eenige uurwerken ten einde eenen keus te kunnen doen. M. Boone gaf zilveren borlogicn meê, maar hij heeft noch de mau noch de horlogiën terug gezien. Nieuwsoortige aftruggelarijEen herbergier van den Bergenschen steen weg te Brussel stond dezer dagen niet weinig verstomd, voor zijne deur eenen wagen te zien stilhouden met alle moge lijke gerief voor het maken eener rouw kapel en het kisten van een lijk. Zelfs eene met satijn gevoerde kist was meège- bracht. Daarop volgden doozen met rouwkroo- nenende herbergier, die de personen, welke de wagens vergezelden, zag afladen en alles binnen brengen, vroeg wat er gaande was. Wel, wij komen om het lijk van Mad Zeghers te kisten. Natuurlijk was men verkeerd. Er is geene Mad. Zeghers in de buurt bekend. Na lang zoeken werd de zaak opgelost. Eene dienstmeid van 25 tot 28 jareu, had dit alles besteld en het adres van den her bergier opgegeven. Daarop had zij aau de leveranciers commissieloon gevraagd. Zij werd opgezocht en aangehouden. De policie van Gent heeft eenen per soon aangehouden, die te Meulestede de hofstede der wed. Standaert, was binnen gedrongen met het doel daar vee te ste len. De zoon Standaert, die door het ge rucht wakker werd, joeg den misdadiger op de vlucht, doch deze loste iu het vluchten verscheidene revolverschoten, waarvan gelukkig geen enkel den jongeu Standaert trof. Halfvastenfeest van Antwerpen 1895. Toekomenden Zondag 24 Maart aanstaande, richt de Bond Antwerpen Vooruit n met de Syndicale Vereeniging van Hotel-, Open tafel- en Koffiehuis houders eenen Toon van Halfvasten in. Alles kondigt aan dat het feest zeer prachtig zal zijn en wij raden onzen lezers aan het te gaan zien. Verschillende prijskampen van gemas kerde en verkleedde groepen en muziek korpsen, van met bloemen en bladeren- kransen versierde rijtuigen met gemas kerde personen gevuld. Bloemen, Confetti en Serpentins scher mutselingen op heel don doortocht van den stoot. - Doop van eenen Congolecs. Een uitgelezen groep van belangstellenden vulde zondag het hoogkoor van St-Jacobs- kerk te Antwerpen, om, den doop bij te wonen van Langa, den jongen Congolees, over een paar jaren uit Afrika meege bracht door Dr Gustave Van Neck, broe der van M. Louis Van Neck, den geken- den photograaf te Antwerpen. Talrijke geloovigen vulden de kerk om •etuigen te zijn van deze heugelijke ge- jourtenis. Langa. een krachtvolle jongeu van ne genjaar, werd door Dr Van Neck toever trouwd aan den eerw. h. Van Impe, don wakkeren bestuurder van bet gesticht van Cyseghem en die zich met eenen bo- wonderensweerdigen iever toelegt op het onderwijs cn de christen opvoeding der jonge negers. Hier is 't wel gepast den lof te maken I van de maatschappij voor het onderwijs van jonge Congoleezen B die in Antwer- pen is gesticht en die zich als beschermer I van den jongen Langa heeft aangesteld, Zij betaalt diens kosten van onderhoud in I het gesticht van Gyseghem, kosten die per hoofd en per jaar 200 fr. bedragen. 1 Ten 3 ure trad Langa het hoogkoor bin- nen, gekleed als onze eerste communie- kanten en vergezeld door zijnen peter en j meter, M, Victor Maquinay en Mev. Em- manuel Koelman, alsook door den eerw. heer Van Impe met een lOtal jonge Con- Zij zien er allen goed gezond uiter is slechts een meisje tunschen hen, Anna Massonga, geen 9 jaar oud, doch struisch gebouwd als een blanke vreuw van 16 tot 18 jaren. Eon ferme kerel is Leopold Vidi, pete- kind van den Koning; deze is 18 jaar en is een gansch volwassen man. AI de ge-! zeilen van Langa zijn ge-'oopt cn hunne i Ham dC kCTk is "«"-beeldig en Wij hebben reeds herhaaldelijk in ons blad de plechtigheid van den doop eens Congoleezen beschreven hier werd de doop volvoerd door den eerw. h. pastoor en de plechtigheid geschiedde volgens de voorschriften van let ritueel voor den doop van volwassenen. Staande tusschen peter en meter, gaf de doopeling zijnen naam op cn vroeg het j geloot, dat eeuwig loven verschaft hij j verzaakte aan den duivel, zijne werken en zijne pomperijen. Daarna geschiedde het leggen van het zout in den mond het zout der wijsheid en het zalven de olie der zaligheid. Ten slotte had het H. Doopsel plaats terwijl Langa knielde, werd het zaligma kende water over het hoofd uitgestort. Langa was den schoot van het christen dom ingetreden, en ontving de namen Victor Lodewijk. Knielend, inet de brandende keers in de hand bleef de nieuwe christene een oogeublik bidden en daarmee was de plechtigheid afgeloopen. Twee jonge negers deden in het hoog koor eene geldomhaling. Vergeten wij ook niet dat hoeren kerk en kapelmeesters, in het gestoelte, recht staande den doop bijwoonden. Na het lof gaf de meter, Mevr. Koel- mann, een aantrekkelijk feestje, ter eere van haar peetkind en dat werd bijgewoond door den eerw. h. bestuurder Van Impe, de jonge negers en eenige vrienden. De jonge negers hebben liederen ge zongen in hunne moedertaal, in hetj vlaamsch en in het fransch en M. Louis Van Neck heeft met den tooverlanteern; het zwarte volkje tot tranen doen lachen, j Zij zullen don doop van Victor Louis Langa niet spoedig vergeten Handelsblad. Naar Congo. Le Mouvement géographique meldt het aanstaande ver trek van MM. de ingenieurs Limmelvn, Goffin en Paulissen,die allen reeds hunne1 derde reis doen. M. Goffin zal te Matadi den post van M. E»panet overnemen, die in verlof naar Europa komt. In Mei vertrekt M. Alex. Delcommune I voor de zevende maal. Hij heeft reeds: 19 jaren in Congo doorgebracht. Eene werkstaking van wevers en weefsters is te Vcrviers uitgeborsten over de kwestie van het weven met twee ge touwen, het eenige stelsel, waarmee men volgons de fabrikanten, nog de vreemde concurrencie het hoofd zal kunnen bie don. nOLLAND. Twintig dagen geslapen. Eene jonge dochter te Stevensweerd is, na eenen slaap van 20 dagen, ontwaakt. Al dien tijd gebruikte zij slechts een weinig water. DÜITSCHLANI). Die komt er goed van af. Dc dagbla den van Hamburg meldden over eenige weken, dat in de voorstad Bahrenfeld een op schildwacht staande soldaat zich gc- zelfmoord had. Ziehier wat er eigenlijk gebeurd is De soldaat in kwestie kwam zijnen on- derofficier melden, dat hij zich gezelf- moord had. Hij verloor inderdaad spoedig het bewustzijn en by onderzoek vond men de sporen vau een schot. De kogel was I langs de borst binnengedrongen en langs den rug weer uitgekomen, maar merk- weerdig genoeg had hij geen enkel edel orgaan getroffen. De soldaat ligt nog in het lazaret, maar zal weldra genezen zijn. OOSTENRIJK. Groote mijnramp. Eene ontploffing van mijngas in Karwin-Ostrow, in Oosten- rij ksch Silezië, heeft verschrikkelijke verwoestingen aangericht. Op het oogen blik van de ontploffing waren 280 mijn werkers aan het werk. Honderd mijnwer kers hebben zich min of meer ernstig go- woud kunnen redden, van het lot der 180 andere is nog niets bekend. Later wordt nog gemeld dat er weer tien werklieden zijn opgehaald en deze meldden dat beneden nog 60 man wach ten en er zich eenige lyken in de schacht bevonden. Het lot der overige is nog onzeker, daar men tot de plaats der ontploffing nog niet is kunnen doordringen. De oor zaak der ramp is nog niet gekend. Ei men werl H Di door does ten, richi van ven, veel Ei veld zich Toei spra weli toet zich den zijne onts: D' weei waai nit c niet volg' boer kind reiki V Hah lukt tenii ten rijk* T« dige voor moo vrou men gebc verd aan het j king S. 8. S. 1 S. 21 S. 7. S. 1 D uitb 4! n. 1 5011 651: 982: 106' B duic baai li: 20: 36 45' 55 67 77 88 95 102 106 10 g bar and zen BC

De Denderbode | 1895 | | pagina 2