Recht van Eigendom. De algemeene werkstaking te Gent, Allerhande nieuws. lop en bier. In zitting vau 22 maart zegde de heer minister De Bruyn De heer De Sadeleer zal nog dit jaar de door hem gevraagde verhooging van toelage voor de maatschappij tot aanmoe - diging der hopteelt te Aalst gevestigd zien verleenen. M. De Sadeleer. Daarvoor zeg ik u dank, mijnheer de minister. M. De Bruyn. Men kan de brou wers niet verplichten eene bepaald© hoe veelheid hop te gebruiken, zooals de heer Daens vraagt. Geschiedt dat in Beieren, het schijnt mij onmogelijk in ons land ten andere de brouwerijen worden door- de accijnsbeambten en door den dienst der openbare gezondheid bewaakt. M. Daent. Wij vragen dat de brou wers bier zouden maken met hop en geen vervalscht bier. Ja, ja, de brouwers zijn er ook al by... Alleman vervalscher, alleman bedrieger volgens de eerlijke lieden van Chipka De boeren, vervalschen, volgens hen, hunne boter, de brouwers hun bier, de bakkers hun brood, enz. enz. Er zijn alleen eerlijke lieden te vinden op Chipka en in de bazars die er bijna aanpalen Om eerlijk man te zijn, volgens do leer van Chipka, moet men in de wereld loo pen met «ijn hert op de eene hand en nen paternoster in de andere. Dat schijnt de nee plus ultra van volksfoppende schijnheiligheid te zijn. Beleediginf;. Een cor respondent vraagt ons waarom wij de aandacht niet hebben ingeroepen op de beleediging die de heilige man van Chipka met al zijne eerlijkheid en defiig- heid aan hare Majesteit, onze Koningin toewerpt, in de volgende regels «Ei, hare Majesteit de Koningin van - België is in haar hand gebeten door een harer peerden... Als 't vuur er maar niet inkomt... Ze zeggen dat ons - Koningin zoo wreed difficiel is voor de domestiekeu... Maar laat ons van nie- roand kommeeren... Geen mensch zon - der gebreken, geen huis zonder kruis.. Kr wordt iets afgezucht in 't Hof. - Vriend correspondent! Indien wij al de beleedigingen, laffe zinspelingen moesten aantoonen die wekelijks in 't orgaan der eerlijkheid en deftigheid te vinden zijn De Denderbode moest nog wel de helft vergroot worden. Laat ons van niemand kommeeren Hoeveel schaamteloosheid, is er dan wel verborgen in eene huichelaarsziel Do ïnc-rteleer zou willen eene wet maken waarbij het recht van eigendom geregeld wordt. Niemand zou meer dan, bij voorbeeld, 20 dagwanden landen of de zelfde waarde in huizen mogen bezitten. Zij die nu heden meor dagwanden land en huizen bezitten, zouden zo dan moeten afstaan aan den Staat. En de Staat wat zou hij er nu meedoen Ze verhuren te zijnen voordeele Ze verdeelen onder allen Nu, dat zegt de merteleer niet Tusschen de socialisten en de knstene volksfoppers van Aalst is er dan slechts dees verschil dat de eersten alles willen rooven en de tweedon maar 't gene de rijken volgens hen te veel bezitteu. Beide loochenen dus het recht van eigen dom de roodo socialisten voor 't geheel en de volksfoppers voor 't grootste ge deelte. En wij, katholieken, die het recht van^igendom huldigen, die het zevende der Gods geboden eerbiedigen, zouden met die lieden moeten overeenkomen, wij zouden ons met hen moeten verstaan Wij vragen het is dat wel mogelijk Insekten-steken. Een we tenschappelijk man, tevens een man van ervaring, deelt aan de Temps een een voudig middel mede om spoedig steken van wespen en andsre insekten te gene zen, en wel doorgroote hitte. Men houdt daartoe eene gloeiende kool, gloeiend Ïzer of ook eeue brandende cigaar, zoo icht bij do wond dat men eeue zware hitte gevoelt, maar zonder de plek to branden. De pijn bedaart dan terstoud eu als men de operatie maar lang genoeg volhoudt, is de wond, althans bij eeue wespensteek, in minder dan tien minuten genezen. Komt de pijn weder op, dan her haalt men het middel. Alleen bij lichaams- deelen die voor hitte zeer gevoelig zijn, mag men het niet toepassen. Ook "slan genbeten zouden door hitte spoedig te genezen zyn. Maar als er geene gendarmen meer zou den zijn dan is die bewaking onmogelijk... Begrijpt gij mcnschen, waarom de leiders der socialisten roepen De gendarm zie daar de vijand In 1871, braakte I.e Petiple n deze afschuwelijke godslaste ring uit Aan God kunnen wij alleenlijk onze verachting en onze verwenschiu- b gen geven, en we kunnen enkel werken om zoodra mogelijk de wereld vau zyne bloedige overheersching te bevrijden. Eu met die helsche godslasteraars spant de kristene volksfopperij van Aalst aan eu sluit het een verbond. De regeering schijnt vorzekerd te zijn dat de gemeentelijke kieswet, gelijk zij is inge diend behalve eene geringe wijzigingen aau den opstel van eenige artikels, met eene groote meerderheid zal gestemd worden. De vrees der gendarmen is het begin der eerlijkheid. Dit is toepas selijk aan al degenen die God verlooche nen en geeaen godsdienst belijden. De vreeze Gods is voor de christenen het begin der wijsheid. God immers loont het goede en straft het kwade. Gezel Dom blon zegde in eene meeting te Luik. Het meervoudig stelsel is liet meeste wat wij voor de gemeentelijke kiezingen kunnen verkrijgen. Wij moeten list hebben «Terwijl wij, socialistische representanten, de regeering in de Kamer zullen tegenhouden, moet er ook eene werking buiten ter straat gebeuren nicn moet tot de uiterste middels overslaan en de ministers met hunne meerderheid tus schen twee vuren gezeten, dwingen toe te staan wat wij eischen. Eigendom is diefstal, leeren de socialisten, en de sekretari» der socialistische weversver- eeniging te Robaais, zekere August De Tollenaere, heeft die leer in praktijk ge steld met zoo maar eene som vau 1600 tranks uit de kas te stelen. Op aanklacht vau den socialist Carette, Burgemeester, werd de dief aangehouden. Zoo dan de eigendom der socialisten mag men niet rooven, dan is eigendom geen diefstal meer, maar als het den eigendom der kapitalisten, van de burgerij geldt, dat is't wat anders. De socialisten bazuinen op alle tonen uit dat de kapitalisten 't is te zeggen, de rijken gelijk Mirrceus schrijft, van de vruchten des arbeids van boer en werkman loven. Dat stelsel is slecht, zeggen zij, want het laat toe dat er onrechtveerdighcden door de mach tigen ten nadeole der zwakken gepleegi worden. Maar als dat stelsel zoo on- rechtveerdig is, waarom brengen de rijke socialisten, gelijk gezel Vandervelde, er voor wat hun betreft, geen einde aau Zii hebben goed te beweren dat zij hot alleen niet kunnen doen, dat het alge meen zou moeten gedaan worden. Flauwe kooien, gezellen Omdat anderen, volgens u, eene onrechtveerdigheid bedrijven die gij laakt en afkeurt, moet gij er u niet blijven aan plichtig maken. Geeft het goed voorbeeld, houdt op van boer en werkman uit te buiten, van te Teven vau de vruchten huns arbeids en daar voor beelden trekken, zullen andereu u na volgen... Maar dagNelle 1.. De mer teleer heeft nu ook eenen brief aan Le Bien Public geschreven en in dien brief bekent hij dat het waar is dat twen leden van het comiteit der volksfopperij aau de socialisten hebben voorgesteld van te samen meetingen te honden tegen het ontwerp van gemeentelijke kieswet... Maar zie dat is alles buiten zijnen weet en tegen zijne goesting gebeurd... Dc merteleer smijt de twee vermetele volks foppers dan ook over boord, maar zullen zij die verloochening zoo maar stilzwij gend verkroppen Zondag hebben verschillige sekties der socialistische partij te Gent vergaderin gen gehouden om te beslissen of zij, ja of neen, zullen mede doen in de algemeene werkstaking,waar de Waalsch# socialisten mede dreigen in geval het gouvernement het kiesrecht voor de gemeente niet wil verleenen aan alle de jongelingen van 21 jaar. De algemeene werkst.iking is in princiep door allo die vergaderingen gestemd. Maar er dient opgemerkt te worden dat die vergaderingen maar een klein deel vertegenwoordigden van do werkende klas van Gent. Alzoo bij voor- Werkatnkingen in 't \va. Ienlan<l. Over eenige dagen meldde men eenige gedeeltelijke werkstakingen in de kool- mijnen van Luik en in de vooigeborchten. De toestand is vrijdag avond nog verer- l gerd. Rij de nederdaling van den avond- ploeg waren talrijke groepen werklieden l in den omtrek der mijn verscholen die de neerdaling trachtten te beletten van dezen 1 die, huns ondanks, wilden werken. In tegenwoordigheid dezer aanslagen tegen de vrijheid van het werk, nam de pohcie-komniissaris Van Windekens met 15 policieageuteii in uniform en twee agenten der veiligheidsbrigade, do noo- dige maatregelen om de orde te verzeke ren en gaf bevel den doortocht te ver bieden der rue de l'Espérance nabij de koolmijn. Van zes uren 's avonds, werd de toe stand gespannen Enkel eenige werklie den, die de bedreigingen der we-stakers trotseerden, boden zich aan om bet werk te hernemen De herbergen in den omtrek waren opgepropt met eene woelige menige voor het meeste deel dronken werksta kers. Omtrent 7 uren wilden twee leiders door de rue de l'Espérance gaan, ondanks het verbod der policie. Zij werden onmid dellijk aangehouden. Drij tot vier honderd werkstakers die zich van kas«oi»teenen en bakstecnen voorzien hadden vielen de agenten aan, waaronder er twee licht gekwetst worden. Erger nog, verscheidene revolverscho ten werden gelost, doch gelukkiglijk nie mand werd getroffen. De kommissaris zag zich verplicht de wettige aanmaningen te doei. die zonder uitwerksel bleven de overrompelde policie moest de uitdagingen der werksta kers beantwoorden en een geregeld ge weervuur barstte los. De vuurschoten die gelost werden mogen op ten minste 300 geschat worden. De opgewondenheid was ten hoogste, een lumuut lang hoorde men niets dan het dof gefluit der kogels. De werkstakers trokken zich eindelijk op de krachtdadige houding der policie terug en lieten de leiders in de handen der agenten. Men denkt dat er onder hen talrijke gekwetsten zijn, de revolverscho ten werden bijna rakelings gewisseld en het is een wonder dat er geen enkelen agent getroffen werd. De gendarmerie is onmiddellijk ter plaats gezonden om den omtrek der kool mijn te bewaken. De werkstaking heeft zich zaterdag morgend uitgebreid tot de putten van St. Gillis, van de koolmijn de la Haye, 600 werklieden hebben ten gevolge der op hitsingen en bedreigingen ''er leiders geweigerd iu de putten neer te dalen. Zaterdag avond zijn nieuwe onlusten uitgeborsten. Ten 6 uren vernam de on derluitenant der gendarmerie Clarenval die met 22 man do koolmijn van Gosson bewaakte, dat er te St. Isicolas woelige samenscholingen opgemerkt werden. Hij spoedde zich ter plaats. Aan den ingang der gemeente St. Nicolas gekomen, wer den zij door 5 a 600 werkstakers aauge vallen, die met steenen wierpen eu wel 50 revolverschoten losten. De werklieden wilden in de gebouwen der mijn binnen dringen om er de machieu te verbrijzelen. De luitenant liet zes gendarmen te voet aan de deur, om ze te bewakeu en char geerde met 16 ruiters op de bende dei- werkstakers. Deze gingen uiteen, maar vergaderden verder in de rue de l'Espé rance, terwijl eene andere bende naar 't dorp toe gedreven werd. Ondertusschen werden de gendarmen die de poort be waarden ook aangevallen met steenen en revolverschoten zij moesten met de bajonnct op de aanranders inloopen twee werkstakers werden erg gesteken en door hunne makkers medegenomen. De woelige bende verschool zich nu achter de muren van de mijn en ging voort van daar steenen te werpen naar de gendar men, waarvan verscheidene licht ge kwetst werden. Dan waren zij verplicht wilden zij niet overmand worden, op hunne beurt te schieten. Er weerklonken kreten van pijn en wanhoop men ge looft dat er talrijke gewonden zijn. Tot ten 9 uren toe word er gevochten. Op dit oogenblik trok oene bende naar het huis van M. Ha bets, om het te plun Ondertusschen deed de gouverneur de gevraagde pogingen bij de mijnbestuur ders en na den middag liet dc mijn Esperancc uitplukken dat de poort maan dag morgejjjj zou geopend worden voor de werklieden die den arbeid willen herne men. De nacht was kalm. Laat in den avond ontving do gouver neur een schrijven van het middenbestuur der bolgische socialistenpartij, verkla rende dat het bestuur de werkstaking afkeurt en den werkstakers beveelt op staande» voel den arbeid ts hernemen. De brief is door den gouverneur aan al de koolmijnen medegedeeld, die dan ook besloten hebben het voorbeeld der Espe- ranee te volgen. Ecu gendarm is zaterdag avond zoo zwaar gewond, dat hij in allerhaast naar hot krijgshospitaal is moeten gebracht worden. Men vreest voor zijn leven. Zondag avond heeft eene bende socia listen iu de Sint-Nicolaasstraat den winkel van Legrand, waar de vrouw alleen te huis was, geplunderd en er alles kort eu klein geslagen.Deuren en vensters zijn uit den gevel gehaald en een deel van de muren ingestampt. Er had eene meeting plaats, waar een kopstuk de werklieden wijs maakte dat zij met het 21jarig stemrecht even veel gingen verdienen als de bazen. Het huis van M. Habets, koolmijn bestuurder der Espérance,is in deerlijken toestand de ruiten zijn uitgeslagen, de gordijnen gescheurd en afgerukt. Maandag morgend waren er noch min nocb meer workstakers dan zaterdag.Wat gaat de middenraad der socialisten nu aanvangen, daar zijne bevelen juist even veel effekt maken als een plaaster op een houten been. Te Seraing, te Jemeppe, te Flemalle en te Ougree werkt men gelijk gewoonlijk. Eenige werklieden wilden in de mijn La Haye maandag den arbeid hernemen, maar de werkstakers wierpen met steenen dreigden hen dood te slaan en schrikten hen aldus af. Iedereen is overtuigd dat de socialistische aanvoerders, die officieel aanraden weder aan het werk te gaan, onder den duim ie veren om de werksta king te doen voortduren. Visschers in troebel water 1 Aan de mijn Espérauce heeft men de houten tralie met zware grendels heves tigd, omdat men verwittigd was dat de werkstakers zullen geweld gebruiken om te trachten do machienen stuk te slaan. Maandag middag had in de Populaire eene bijeenkomst plaats tusschen dc hoofdmannen der socialisten en vel- werkstakers. Ten gevolge dezer, hebben de werkstakers des namiddags geenen stoet gehouden. Des avonds had eene meeting plaats met Smeets, Bury een Demblon voor sprekers. Ill Corleau werkt. slechts <lc helft van de manschappen. Ziehier de namen van eenige mijnen waar de werkstaking woedt. La Batterie, (150 afwezigen); Xhorris en Luhaye, to Jeineppe» De nacht is kalm geweest. Een gevolg der werkstaking van 1 Luik ,s dat-do Duitsche koolmijnen aan 1 de Belgische reeds hunne klanten ontne men Zaterdag zijn in de statie vau Angleur 300 waggons Duitsche kolen I voorbij gereden, allen bestemd voor per- bruikten.16 tr"ege'' BelsiSCbe tole° «- Metal die zotte woelingen zullen de socialisten eindigen met iedereen, bazen en werklieden, op het stroo te helpen. Volkakamei-. De vergade ring heeft gister dijnsd gde beraadslaging over de gemeentelijke kieswet aangevan gen. Rond de kamer was alles rustig. Plaatsgebrek laat geene verdere mede deel ingen over de zitting toe. ^ie notiiriëule Annoncen op <le Blndacijdo. *"uooc' nueuuen, t slisten de Gentsche socialisten ook m J Pri"cin> <le werkstaking bij t0 treden. |7,,„ Ze fs doden zij 25,000 fr. uit de bank r Clïl IClli Oï) lak ^enom de werkstaking vol te houden. i 1 Maar Anseele, die een politiek man is I weet zeer wel dat er met 25,000 fr. meor i te doen is dan met werkstakingen of met I stemmingen in princiep, en hij wist door verschillige middeltjes de werksta king nog eenige dagen te doen uitstellen. Ondertusschen waren de woelingen ge stild, iedereen bleef aau den arbeid, en Anseele mocht de 25,000 frank naar de bank terug brengen. Ilet, was dus al winst voor de gentsche socialisten zij hadden in princiep degreve gestemd, on toch hadden zij geeneu cent verteerd, maar hun kapitaal ongeschonden behouden. Indien de stemming van zondag dezelfde uitwerksels heeft, zal zij niet erg te vree zen zijn. Maandag avond hadden te Gent betoo- gingen plaats ten gunste van het 21 jarig stemrecht. De progressisten en socialisten namen er deel aan ii uy vuur- beed waren er maar 800 wevers i„ net mus van M. Ma bets, om het te nlun- Valeutmo, terwijl Gent er 30.000 tolt. j deren, maar de gendarmen snelden toe en SX3i £rgetnT 6ChCel bleven geheel den nacht liet huis bezeilen Nog eene andere opmerking „ver die te foac? Ï^C* "IT8 ;PrnC"P,- ?r°r eenheid van het inhuldigen van het S.aUd efto Zrt wêfddei" bo- j Tf soci!"ist^ "cht. De bestuurder der koolmijnen, alle die Hoe is dat mogelijk?... Een leeraar vau het middelbaar onderwijs geniet sedert 41 jaren eene jaarwedde van be schikbaarheid. Die kerel werd dus sedert 41 jaren betaald om niets te doon. En dat is de eenigste niet geweost, er waren er verscheidene» en had de dood er geen einde aangebracht, zij ook zouden nog op den kap van den Staat gerente nierd hebben, 'tls de heer Schollaert, volksvertegenwoordiger van Leuven dié dat rozenpotje ontdekt heeft. De held van chipka wordt door Vooruit toege juicht, waarom?... Omdat hij gelijk eenen oprechten vaartkapoen eenen reesem ge- meeno beleedigingen naar 't hoofd van M. Woeste slingert. Wel bekome u dien socialistischen lofzang, O heilige man Anseele zegde dat een dag komen zal dat men iedere kofferfort door éénen gendarm zal moeten doen bewaken.... »w»uiiut!u, uiie cue politieke woelingen moede, hebben zater dag beslist al hunne putten te sluiten indien bet werk maandag niet hernomen werd. De socialisten, zeer ongerust over die beslissing, hielden zondag morgend eene vergadering inde Populaire waarna de volksvertegenwoordigers Smeets en Demblon, Bury, lid der bestendige depu tatie, enz, den gouverneur zijn gaan vin den om hem te vragen zijnen invloed te gebruiken 0111 het sluiten der putten te beletten. Zij voegden erbij dat zij de werkstaking meer dan iemand betreuren en dat zij al liuune pogiugen zullen aan wenden 0111 den arbeid dinsdag te doen hernomen. De gouverneur beloofde stap pen te doen bij de mijnbestuurders. Zondag morgend werd nog in den National eeue meeting tegen de voorge stelde kieswet gehouden,maar geen enkel mijnwerker woonde ze bij.Demblon sprak tegen de wet, maar verklaarde dat de algemeene werkstaking een uiterste middel was, waar slechts mocht gebruik van gemaakt worden als men ten einde raad is. 1 e,*y*ors- Hier ook heerscht werkstaking onder de lakenwevers, doch de kieswet is er voor niets tusschen 'tls eene kwestie van getouwen en jonge werk lieden. De socialisten hebben ochtcr het groote woord 111 de beweging en doen voorstel len, die de patroons niet kunnen aanne men en hen noodzaken hunne fabrieken te sluiten. Hot syndicaat deelt aan de werkstakers 14 fr. per week uit en alle dagen teu 8 ure moeten zij zich iu hun lokaal aanbie- ben en eeue naamafroeping beantwoor den, om te bewyzen dat zij niet aan het werk zijn. De sluiting der fabriek-Simonis alleen beneemt aan 1100 werklieden. Nog an dere fabrieken zullen waarschijnlijk het werk staken. Verviers S6 Haart. De onderhall- delingen met de patroons over de werk en loonkwesties duren voort. De fabrieken Peltzer, Houzeur en an deren sluiten zich bij de werkstaking aan. De burgemeester heeft de avondbetoo- gingeu Terboden. L»nk. De poging tot bevrediging tusschen mijnbestuurders ou werkstakers door de leiders aangewend, is niet gelukt' en de Demblons en Smeotsen moeten dé waarheid van het spreekwoord ondervin den Wind zaaien, storm maaien. De werklieden, die door de leiders op gehitst waren, weigeren nu te gehoorza- 111011 en hun geroep, dat de staking op een ongepast oogenblik komt, wordt niot gehoord. De voornaamste zetel der werkstaking is Saiut-Gilles. Alles is voor het oogen blik kalm, maar overal houdt men mee tings, hier om de werkstaking door te zetten, daar om haar te doen ophouden. Eene depeche, maandag nacht ten 2 ure uit Luik verzouden, meldt dat in eene meeting van La Populaire besloten werd de staking door te zotten. De leiders, ziende dat bun verzet daar tegen niet werd geboord, hebben moeten besluiten de beweging te volgen. Men meldt dat de geudarmerie aan zienlijk versterkt zal worden en dat 2 es kadrons lanciers te Brugge gereed staan om naar Luik te vertrekkeu. Luik 26 Maart. De toestand was dynsdag morgend eenigszing beter, iu wat betreft het gedeelte der kom van Luik, dat in werkstaking is. Eenige werklieden zijn terug aan den arbeid gegaan. Iu Lahaye is dc herneming érnstiger. Daar boden zich ÜO man bij eiken put aan. In ValBenoit zijn slechts eenige af- wezigen. vensterruiten van het voorgebouw ziin fiJirS!! W n slecbts 60 oi> de j zelfs niet gesprongen. Dit komt misschien 1 i i omdat dc gesprongen gebouwen 110e maar Men werkt in de voornaamsto mijnen j provisoir waren afgewerkt en enkel met aer Maasvallei. J geperst karton gedekt waren. Zondag namiddag heerschte een vreesehjke storm over Brugge en omstre ken. De wind was zoo geweldig, dat hij hier en daar schade beeft toegebracht aan dakingen, schouwen, boomeu, enz. In bet park sloeg hij een hoogstammige boom omver, die viel tusschen plantagi- en rechtover de kioske en dus den weg met belemmerde. In den Ouden Gentweg werd do tichel- daking van Constant Moniraus en Adolf Becue deerlijk beschadigd en grootendeels weggeslingerd, bij zooverre dat de mcn schen gedwongen waren hunne woonst te ontvluchten. De veustepannen van een nieuw gebouw daarnevens zijn afgerukt. In den omtrek, Vischpaanstraat, werd de schouw der huizing van Alidor Van de 1 ïtte algeslagen en het uithangbord van zijnen gebuur, meester Pinteion, timmer man, afgerukt eu verre in de straat geslingerd. Hot gebouw der drukkerij van den heer Bonte,in de ezelsstraat, is ook sterk gehavend door den nijdigen wind. Daar vlogen de daktegels af, en vielen oen voor een 111 het water van 't achterreitje, zoo dat ze dompelden maar niet braken I Nog in andere straten is er schade aan dakingen wat men ziet door de gebrokeno pannen die langs den openbaren we<r liggen. 0 De storm heeft werk opgeleverd Verviers, 25 meert. - In de mede Lvnbourg, kwamen zondag nacht ten 1 uur, de kinderen van eenen herbergier op straat geloopen, roependevader heeft moeder doodgeschoten. Inderdaad, had do herbergier Thurion, in eenan twist over het uitgaan der lamp, zijne vrouw met een geweer neergeschoten. De hagel korrels drongen in de borst en kwamen langs het schouderblad uit. De wonde is doodelyk. Charleroi, Sb meert. -Do ,aak Bestree gaat een nieuwen weg en De procureur-generaal gaat in beroep tegen de beslissing van den tuchtraad, welko de teruggaaf heeft bevolen van een gedeelte der penningen, die deze de weduwe Van Wuytswinkel heeft doon betalen Hii Vindt de straf te liclit, te meer omdat openbare meeting de 2alt heelt behandeld, om alioo een dagorde van welwillendheid uit te lokken. De.influenza, ZOgt de Qainzaim van Parijs, tornt sodort vier winters telkens voor den dag doch hare slacbt- oiiers worden gedurig kleiner in getal In den winter van 1889-1890 was het «tai zieken vooral overgroot. i'ifluenza verscheen Let eerst in 1580. In 1780 was zij zoo uitgebreid dat bet opera, te Parijs, niet geregeld kon spelen, dat de pleidooien gestaakt werden en in de Notre-Dame geen muziek kon gemaakt worden. Iu Italië noemt men die ziekte influenzain Frankrijk heet men ze grippe. Men leest in het Kempenland Terwijl wij bezig zijn met de verschrik kelijke ramp der dvuamietonploffing, die te Spijk op de Duitsche grens plaats gehad heeft, voor onze lezers te schrijven bonst een doffe slag tegen de vensterraam van ons bureel aan, eene witte rookkolom stijgt iu bet westen op en van alle kanten komt bet volk met bang en gejaagd hart toegeloopen roepende De dynamiet- fabriek ts gesprongen Wij voegen ons bij de menigte, om zoo haast mogelijk op de plaats der ramp te komen. Onderweg ontmoeten wij vrouwen, die reeds van de plaats van het onheil terug- keeren. Zij verzekeren ons, met ontlast gemoed, dat er geene menschenlevens te betreuren zijn en zelfs geene gekwetsten, tenzij de stoker, die licht aan de hand gekwetst is eu baard en haren verzengd had. Ter plaatse gekomen zien wij dat het juist dezelfde gebouweu zijn, waar do ontploffing over een paar jaren plaats greep. De slag heeft echter ditmaal zulk vreeselijk uitwerksel niet gehad, de vensterruiten vau het voorgebouw zijn

De Denderbode | 1895 | | pagina 2