Donderdag April fi 80S. 5 centiemen per nummer. 49sle Jaar 2909. R M. Woeste. Van lalt op lalt. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE VROUW GELE HAREN. -)«(- Dil blad verschijnl den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. 11e prijs ervan is tweemaal ter week voorde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ont vangen zijn len laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique Huum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen ojt 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel* van dit blad. Anlst, tien 3 April IHDS. Wie gedenkt zich niet den schandigen laster in den laatsten kiesstrijd uitge kraamd door den merteleer en zijne sloep dragers tegen den grooteu staatsman, den j achtbaren heer Woeste V De heer Woeste is, volgens die so i cialisten-kliek, een volkshater, een volks- verachtcr, een man zonder genegenheid voor den werkman, ja, een verachtelijke genieter, voor wien alles om te beter is in den huidigen toestand der werkende klas. Tegen dien vuigen laster teekent het gausche leven des heeren Woeste protest, aan. Reeds ten jare 1867, in 't derde Con gres van Mechelen, wanneer de mer teleer nog daar was waar hij, volgens Gods' roep, in ootmoedigheid en gehoor zaamheid zou moeteu blijven hebben, wanneer zijne sleepdragers nog in hunne eerste broek liepen, ofwel, dezuigflosch in den mond nog schommelden in de wieg, dan reeds riep de lieer Woeste de aan dacht der katholieken op de werkmans- fkwestie en stelde hij voorliet stichten Ivan werkersgenootschappen en volksge zinde voordrachten. Eu welk moest, vol gens onze achtbare volksvertegenwoor diger, het doel dier volksvoordrachten zijn? Dit doel, zegde hij, zal voorzeker tijn van in het hart des werkers te stillen die slechte driften, die de oproerige woe lingen er op onze dagen in verwekken 't Zal zijn om het werk voor zijne oogen I in eer te herstellen, hem te toonen het i genoegen verschaft door den vervulden plicht 't Zal zijn om door heilzame leeringen zijn leven op te helderen door zoovele wederwaardigheden beproefd 't Zal zijn om hem te doen begrijpen de noodzakelijkheid der zondagrust en de t verplichting van te volbrengen al do plichten welke het familieleven oplegt 't Zal zyn om hem te verzoenen met het kapitaal, wat ten slotc, is de verze- kering van zijn loven 't Zal zijn om hem wapens to vcr- I schaffen om te wederstaan aan de ophit singen die hem langs alle kanten omrin- gen. Nu is dit wel de taal van eenen volks hater In 1866 te Verviers, werd op voorstel des heeren Woeste den volgenden wensch gestemd iu de vergadering der Federatie van de Katholieke Kringen en der Katho lieke Kiesvereeuigingen: u De Federatie der Katholieke Kringen en bewarende Kiesvereeuigingen, zonder te miskennen het nut der wettige mid dels, die de vrijheid eerbiedigen en op welke de openbare machten dienen acht te geven, is van gevoelen dat men eerst en vooral aan de werking der bijzondere 21c Vervolg. Kort en goed, George Saltash zag zich op het punt van de eene of andere ontdekking, Urumville mocht nog vervelend wezen, by wilde het nu niet verlaten zonder dit raadsel ontsluierd te hebben. Bijgevolg deelde hy aan Smith, toen deze hem het ontbijt kwam brengen, zijn besluit mcé om voorloopig nog voor acht dagen de kamers weer in tc huren. Onze lucht kwjkt u hcelcmaal op, mijnheer, zeker Smith. Gij ziel er al honderdmaal flinker uit, dan toen gij hier kwaauit. Dat geloof ik ook, zegde Saltash. Hij ging reeds vroeg op weg om over zijn plan na te denken. Wal er ook van komen mocht, hij wilde dil geheim doorgronden. Al meer cn meer groeide in hem de zekerheid, dal het huis van tijd tot tijd een bezoek ontving, va» hetwelk de huislieden niets wisten. In verband met dezen veronderstelden bezoeker personen, aan den geest van gerechtig heid der werkgevers en werkers en aan de kristenc liefde moet vragen de lots verbeteringen welke de toestand der werkende klassen vragen. Daarenboven drukt Zij den wensch uit dat het Bureel dor Federatie iu betrek king komc met de Katholieke Kringen van het land ten einde overal Werkmans kringen cn andere instellingen van mede hulp en liefdadigheid te stichten, be kwaam om verbeteringen bij te brengen aan den zedelijkcn en stoffelijken toestand der werkende klassen. Ten jare 1886 werd te Luik het eerste Congres van sociale vraagstukken gehou den. Do heeren Collinet en Arthur Ver hangen drongen bij den heer Woeste aan om hem het voorzitterschap der derde sektie wetgeving te doen aannemen. Eu hoe sprak de heer Woeste daarin zitting van 26 September Hij zegde De hoogere klassen moeteu tot de lagere klassen naderen door toegenegen heid en bezorgdheid, de lagere klassen moeteu lot de hoogere naderen door ver trouwen en 't zij mij toegelaten het te zeggen: 't zijn de hoogere klassen die de eerste voetstappen moeteu doen. u Ik zou dus willen, en daarmeê sluit ik deze weinige woordeu, ik zou willen dat het sociale Congres van Luik eene groote beweging onder de besturende klassen verwekke. Die beweging moet zich voor doen of wij mogen ons verwachten aan groote omkeeringen van zeer listigen aard. Het te bereiken doel is tweevoudig, het geldt.de werkers stoffelijk te ondersteunen, het geldt ook de gemoederen te bedaren. Ziedaar, mijnheeren, de taak welke in onze dagen te volbrengen is. Heden is het nog tijd, morgen zal het te laat zijn. En is dit wel de taak van eene volks verachter Iu het tweede congres te Luik is de heer Woeste wederom werkzaam, we derom spreekt hij met zijne gekende be voegdheid en doet aanmerken dat ouder oogwit vau wetgeving drie zakeu hoogst noodzakelijk zijn Het regelen van het werk der kinderen, de verplichtende ver zekering die den werker moet beschutten tegen de gevolgen van ziekten cn onge vallen, en de wettige erkenning der syn- dikaten, vakvereenigingen en gilden. De volksscharen, voegde hij er bij, be- geeren meer zedelijk en stoffelijk welva ren en hoe dit weigeren als men denkt dat de Voorzienigheid zoo mildadig de goederen over de wereld nedergestort heelt met het klaar inzicht van al hare kinderen er ia zekere maat te laten vau genieten. Ten jare 1890 in bet derde Congres te Luik stelde de heer Woeste aau de ver bracht hy de gehooide voetstappen in mevrouw Fle ming's slaapkamer. De ledigheid dier kamer, toen de deur geopend werd, bleef wel is waar onverklaard, maar misschien had de indringer wel een ander mid del tot komen en gaan, dan de deur. Na een uur reeds keerde hy huiswaarts. Hij voelde zich gejaagd; hy liep als op hecte kolen. Elke minuut, die hij buiienshuis doorbracht, scheen hem verloren. Slechts door waakzaamheid, overgmete waakzaam heid, zou bij mevrouw Fleming op haar geheim kun nen heirappen. Hij «enschte dat hij haar op eigen grtndgebied betrappen kon. Misschien zouden een paar met taet gestelde vragen haar reeds in het nauw dryven. Haar in het nauw dryven WenschU hij dat tc doen Hij herinnerde zich de aanraking van hare hand in het donker... Haar ondervragen Met welk recht Een oogenblik iccs hem deze viaag op de lippen, cn de overweging drong zich aan hem op, dat hy als gentleman zynen neus niet had te steken in de zaken ccner dame, die toevallig in hetzelfde huis kamers bewoonde. Maai* toen herinnerde hy zich weer de verklaring, met «elke zij gclrachl had hare nachtelijke wandeling te bedekken en de leugenachtigheid van deze verkla ring prikkelde des te sterker zyne zucht om achter de «a irheid te geraken Hij wilde dus zyn oorcu spitsen op eene herhaling van die geruchten, die den nacht te voren zyne rust hadden gestoord.lly had immers reeds genoeg ontdekt gadering voor den wensch uit te'drukken dat het lot zou verbeterd wordeu van de arbeiders, die aan overtolligen arbeid on derworpen zijn en de zondagrust niet ge nieten. Is dit de taal vaneenen man, die nie. bekommerd is om den toestand der werk lieden Iu 1891 riep Z. E. de Kardinaal Goos- sens de katholieken te Mechelen bijeen. Tot voorzitter der tweede sektie sociale werken, benoemde Hij den heer Woeste, dien man, volgens den merteleer, zonder medelijden voor den werkman. Als, door ziekelijkheid gedwongen, de groote rede naar V ie tor Jacobs de vergadering had orlaten, dan was het aan den achtbaren en talontvollen beer Woeste dat het voor zitterschap van het Congres aangeboden werd. En wat zegde hij onder anderen in zijne sluitrede Luistert I Gisteren haalde de heer Kanunnik V interer een woord aan, van ecuen der kopstukken vau het socialism. Ziehier oen ander, Karl Marx heeft gezegd Wij moeten het volk den haat lecreu. En wij mijnheeren, wij moeteu het volk de liefde loeren en daarvoor moeten wij ze jegens het volk oefenen. En zoo spreekt de man, die volgens dc socialisten van Chipka, een volkshater een volksvcrrachler is. Mentez, mentez, mentez, zegde Vol taire, il en restera toujours qnelquo chose Liegt en blijft liegen, zegde Vol taire, er zal altijd iets van overblijven en dit doen ook dc merteleer en zijne sleep dragers. Ign. Oxtjs. Iets over de Duitschs Boeren bonden. Wij willen heden een artikel meêdeelen gezonden uit Berlijn naar het Fransch dagblad Le Tcmps. Alwie de belangen van den landbouw ter herte neemt, zal het aandachtig lezen en zonder twijfel zal bij moeten bekennen dat dergelijke instellingen hoogst voordeelig zijn aau den landbouwer, niet alleen onder stoffe lijk maar ook onder zedelijk oogpunt, want 't is eene sterke borstweer tegen de kwaal van onzen tijd het godverge tens en al vernietigende socialism. Voor jaarlijks 25 halve stuivers, is een Over-Rijnsche boer, lid van eene boeren- vereeniging. Een mark I 't is al wat men hem vraagt en daardoor wordt hij van niemendal eene sterkte. Alle veertien dagen of iedere maand, krijgt hij een blad van 20 tot 30 blad zijden, uitsluitelijk voor de leden van het Verein opgesteld. Daarin leest hij zyne ellenden, daarin leert hij zijn recht. Heeft hij voor zijn bedrijf uitleg of raad noodig, daarvoor is de scheikundige instelling van het Verein n te zijner om zekere achterdocht dat hier niet alles pluis was te wettigen. mr hare tastbare draaierijen had de dame daar- n hem van zich vervieemd en hel recht verbeurd op zyne ridderlijkheid. XVI. Een paar dagen waren er weer vcrloopen, toen een nieuw voorval de waakzaamheid en de vermoedens van George Saltash nog verscherpte. Hij hoorde namelijk in dc slaapkamer boven zyn hoofd een zacht gemompel van stemmen. Ten einde zich te vergewissen, of Smith en zyne vrouw al dan niet beneden waren,liep hy halverwege dc keukentrap af.Hicr hoorde hij Smith hardop lezen en legelykertyd hel lateien van zijne vrouws naaimachine. Bij gevolg konden zij het geen van beiden geweest zyn, die met mevr. Fleming een gesprek hadden gevoerd. Later moest by zelf erkennen dat hij eene fout had begaan cn dat hij het aan zyne eigene onbegrijpelijke lompheid te wijten had, ook ditmaal weer geen stap erder te zijn gekomen tot dc ontraadseling van het geheim. Hij wenschte zynen huisbaas en diens vrouw niet op losse gronden ongunstig te maken, maar het gevolg hiervan was, dat de weg, dien hy in zyne overijling nslocg, tot gecnc uitkomst hoegenaamd leidde. Terwijl hij daar dan nu halverwege op den keuken trap stond, riep hij Smith toe, dat hy meende gehoord tc heldicn dat mevrouw Fleming nep by hoopte namclyk dat Smith nu, naar boven gaande den raad- beschikking. Gratis doet hij de meststof die hij van zijne leveraars ontvangt daar ontleden, ofwel het Verein bezorgt hem mesten en zaadsols, van eerste klas en tegen den prijs van grooten inkoop. In het koopen van een beest bedrogen zijnde, neemt hij zijne toevlucht tot het Verein. Indien de verkooper een medelid is der maatschappij, heeft deze haar scheidsgerechten die seffens en gemakkelijk beslissen. Indien de tegen strever tot het Verein niet behoort, indien het een alleenlooper is of een woekeraar, dan heeft hij tegen de advo caten van het Verein te doen, die voor de gerechtshoven hunnen boer fel verdedigen. De oordjesbiiter die niet schuw is eenen afgezonderuen onervaren boer voor hot gerecht te dagen, zal vijf voetjes achteruit blijven als hij zich daar aan een advocaat van het Verein moet verwachten. Sedert dat Priester Dasbach deze instelling in de streek van Trier heeft tot stand gebracht, is het getal der processen tusschen buitenlieden en woekeraars op de helft gezonken. De boor doet alle verzekeringen door tusschcnkomst van het Verein en bekomt zoo van de maatschappijen eene ermindering van 10 ten houderd, indien hij zich slechts voor een jaar verbindt. Hij betaalt maar vier jaar verzekering, udien hij ze in eens voor vijf jaar aan- cerdt. Het is door de overeenkomst tusschen het Verein en de verzeke ringsmaatschappijen dat de boer alle deze voordeelen geniet. Zoo staat hem voor ille bijzondere verdragen in het leven t Verein gedurig ter zijde. Alzoo verstaan en beoefend, zijn deze boerenbonden het wederstandmiddel legen het landssocialism. Voegt daarbij dat in menige landstreken die godsdienstig gebleven iijn,de socialist met eenen onaauncembaren nasleep aan komt, te weten, van zijne goddeloosheid. Het Bauërnverein of Boerenbond houdt cr aan op eenen christenen grond slag te rusten. Tusscheu twee hoofd mannen die zich voorstellen en beiden de ellenden beklagen, maar waarvan de eene iu God gelooft en do andere God loochent, zal het Üuitsche boertje de oprechte katholieken en niet de volksfop- pers verkiezen. Ziedaar redens waarom dc Ovcr-Rhijn- sche boeren oniulijfbaar zijn en blijven voor het socialistische leger. Jt>e Coinniiinai'ds. De afschuwelijke Parijzer Commune heeft iu de Belgische Volkskaraer bewonderaars en lofzangers gevonden. Dat is eene ware schande, eene monsterachtigheid. Neen, de socialisten en radikalen heb ben niet gevreesd de booswichten te ver- selachtigen bezoeker van zelf zou betrappen. Doch nauwelijks was de zware voetstap van Snnth hoorbaar geworden, of het praten daarboven verstomde oogen- blikkelyk George Saltash sloeg zich voor het hoofd. Hoe toch had hij zoo onhandig kunnen zyn Indien hij den huisbaas met goed gevolg er op af had willen sturen, dan hadde hy hem toch vooraf zyne vermoedens moeten mecdeelcn want dan immers zou Smith op zyne kousen naar boven geslopen zyn cn aan de deur ongemerkt de luistervink gespeeld hebben. Nu echter, geen kwaad vermoedende, klotste hij naar boven als een dragonder. Mevrouw Fleming had in liet geheel niet geroepen, mijnheer, zegde hij, toen hij in het tcrug- keeren langs Saltash's kamerdeur kwam. Niet I Heb ik my dan zoo vergist Dat schynt wel zoo, mynheer. Hé Hoe is het mogelyk En waar was zij dan in hare slaapkamer. En gij zijt er zeker van, dat zy niet geroepen heeft Hebt gy het haar wel gevraagd Zeker, mijnheer Natuurlijk heb ik het haar gevraagd. Eu waart gy by haar in de kamer T Jawel, mynheer. Do deur ging al open toen ik kwam. Zy was natuurlyk alleen 1 Natuurlyk, mynheer. Zij is immers altijd alleen. Saltash beet zich zyne lip haast ten bloede. Welk en te verheerlijken die van 18 meert tot 28 mei 1871 te Parijs meester waren en hunne korte regeering door diefstallen, laffe moorden en brandstich tingen besmeurden. Binnen honderden jaren zal de commune om hare laf heden en om hare afschuwelijke bar- baarschhedcn nog gevloekt worden. Onze socialisten hebben nu het masker afge trokken waarachter zij hunne ware in zichten verborgen hielden. Maar alle eerlijke Belgen veroordeelen dan ook de bewonderaars en lofzangers der com munards. Openbaarlijk worden de socia listen veroordeeld de taal die zij in de Kamer spreken toont aan dat zij geene goede burgers,dat zij integendeel gevaar- ijke menschen zijn van de welke men alles verwachten mag. En zeggen dat die lieden de politieke bondgenoten zijn van den socialist priester Daens. Wat zegt gij daarvan nu, deftige brave menschen Bloedige (ooneelen. Ter gelegenheid eener werkstaking over eene kwestie van dagloon zijn er teRonsse volksoploopeu ontstaan die, door de schuld van dezen die ze uitlokten, bloedige offers achterlaten. Zekere socialistische belha mels willen met geweld hunnen wil op dringen ondanks hij door dc meerderheid verstooten wordtzij ruien het misleide volk op om de openbare rust te stot en cn zoo geraakt het in botsing met dc open bare macht met zijne handhaving gelast. Eenige lieden door den drank om zoo te zeggen razend gemaakt, vallen de gendar merie aan en deze is verplicht tot hare verdediging het wapen te gebruiken en dikwerf zijn het onschuldigen die boeten. Schuldig, ja, duizend maal, schuldig zijn zij, die, gelijk de socialistische bel hamels, bet volk verleiden, het op het dwaalspoor brengen, jiiet om 't lot van 't volk te verbeteren, maar uit heersch- zucht en om hunne eigene verheffing te bewerken. Het volksrecht een socia listisch gazetje van West-Vlaanderen schreef op zondag 21 maartDe stam ouders van den mensch behooren tot do apenfamilie. Bijna dc helft zijner kolommen bekletst Het Volksrecht om to bewijzen dat de menschen van de naaste familie zijn der apen die ook verstand hebben. Moet het ons verwonderen dat de socialisten van Vooruit en van Chipka zooveel dwaza kuren uitsteken en dommigheden uit kramen Onze socialist van Chipka vroeg in de Volkskamer de beperking van den eigendom en zegde hij ik vraag zulks met dc Dnitsche katholieken. Voorzeker ook socialisten. Een en dezelfde eigenaar raag niet honderden en honderden hecta ren landen meerschen bezitten en in Vlaanderen en Brabant wordt dat mis bruik gemeen. Men bemerke wel dat een gemis aan tact. Welk eene onbehendigbeid Het sprak immers van zelf. dat de dame haren bezoeker maar niet zoo gemakkelijk zou laten ontdekken. Hare ooren moesten gespitst zijn geweest op elk naderend gcdruisch. en dan zulk een voetstap als die Smith, met zyne krakende schoenen. Natuur lyk, reeds lang voor hij geheel boven was, bad mevrouw Fleming hare maatregelen genomen om haren bezoeker te verbergen. Dit bleek reeds hieruit, dat zy zelve de deur voor Smith geopend bad Geoige Saltash luisterde opnieuw naar het geluid iau stemmen. Want zoo er daareven een bezoeker was geweest hierboven, dan moest hy er ook nu nog zyn. Wat dan nu gedaan 1 Het was te laat voor eene poging om persoonlyk by jvroaw Fleming toegang te verkrijgen. De dame zou hem, dit sprak immers van zelf, onverbiddelijk geweigerd hebben. En, onder het eene of andere voorwendsel Smith voor de tweede maal naar boven te sturen dit zou evenmin iets baten, aangezien de dame nu nog meer op hare horde moest wezen. Hy hoorde mevrouw Fleming terugkeeren naar hare zitkamer, en daarna bleef alles weer stil. Zo» het niet mogelijk zyn, dacht hij, thans zachtkcns naar boven te sluipen en by hare afwezigheid even eens een oogslag te nemen in de slaapkamer, uit welke al die verdachte geluiden plachten voort te komen Wordt voortgezet),

De Denderbode | 1895 | | pagina 1