ll Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan Stad en 't Arrondissement Aalst. HISTORIE VAN 'T WIJF. Zondae- 7 Anril 1895. centiemen per nummer. 49slc Jaar 2970. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. I' VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Kieswet. Landbouw. LandbouwcomiceHerzele. Een protest. Twee goede maatregelen PIE VAN CHIPKA Burgemeester. SCHA1TDAAL I I I Gedenkt den martelaar Priester Daens, Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn (en laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraal, M. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 6 April 1898. Vooraleer dit schrijven den lezers van Denderbode geworde, is wellicht de kies wet in onze Volkskamer reeds gestemd. Ieders aandacht is op de bespreking dier wet gevestigd, en alle samenspraken, 't land door, rollen alras over de groote kwestie van den dag. Men vraagt zich af, wat de socialis ten wel zouden mogen uitkramen om het zoo wijs ontwerp der Regeering in duigen te slaan. Niemand twijfelt dat er daar niets ernstigs is tegen in te brengen. Ook wie de bespreking volgt is overtuigd dat zij allen hetzelfde zeggen, en wanneer men hun vraagt daar een u kom af m aan testellen, dan worden zij razend. Zij herhalen dan op alle tonen dat het ontwerp der Regeering eene partij wet is, eene fopperij, eene eerloosheid, eene uit daging voor het volk en nog meer an dere even zoo deftige uitdrukkingen het socialistisch woordenboek. De vereischte dertig jaren en de vierde bijgevoegde stem doen hunne woede ten top stijgen Hebben ze tegen die schikkingen reeds eene gegronde reden ingebracht Hoe genaamd niet, zij hebben er geene. De ware reden hunner zoo hevige tegen spraak willen zij niet bekennen, zij zouden er moeten over blozen. Het ziju bijzon derlijk de jonkheden van pas 20 jaar die men kan opruiën aanhitsen doen opbrui sen tegen de bestaande orde, die 't straat- lawijd onderhouden, dit zoo edel wapen van socialisten en liberalen, en die zich maar blindgaweg in 't gevaar laten stam pen, waar de opruiers dau ze laten he gaan en zelve schampavie spelen. De wanorde, de troebels, de burgeroorlog, dat is het element, buiten hetwelk, het socialismus het leven niet kan houden. En ziedaar waarom het lot onzer steden en gemeenten aan de handen dier licht zinnige jonkheden zou moeten toever trouwd worden. Dan ware men zeker I overal onrust on stoornis te kunnen ver wekken. Wie geen twistzoeker maar wel vrede lievend is moet de wijsheid erkennen onzer R- geering in het vereischen van dien ouderdom. Wie zal betwisten dat men op dertigjarigeu leeftijd meer bera denheid, meer kalmte aan den dag legt, dan wanneer men pas de twintig jaren overschreden heeft. En zou men niet zeggen, dat de kiezers van socialisten en consoorten nooit geen dertig jaar oud zullen worden Is dat op iedereen niet even schoon Ja voorze ker, maar ouderdom en wijsheid gaan gepaard, en deftigheid en godsdienstig heid ook. Voor wat de vierde bijgevoegde stem betreft, is het niet volstrekt uatuuurlijk dat wie de gemeentekosten dekken moet, er hot meest recht toe heeft de gemeen tekas aan maunen van zijnen keus toe te vertrouwen En wat gezegd van de christene demo- kraten van Gent en van Brussel die het wetsontwerp der Regeering zouden willen wijzigen Het zij in 't voorbijgaan gezegd dat al die deftige mannen hand in hand gaan met al de Katholieke Volksverte genwoordigers. En spreken zij hier tegen het ontwerp der Regocriug. Ziehier hoe Le Bicn Public dat uitlegt Die heeren, zegt voornoemd blad, heb ben in hun kiesprogramma de gelijk heid der kiezerskorpsen van Kamer en Gemeente. Zij hebben zich verbonden voor hunne kiezers die gelijkheid te ver- §en. En alhoewel het spijtig is dat zij eze verbintenis zijn aangegaan, besluit Le Bicn Public, toch mag men hun niet ten kwade duiden dat zij huu woord gestand willen blijven. Laat ons hopen dat alles in der minne zal geschikt worden en dat ons land eene uitmuntende goede wet te meer aan onze Katholieke Regcering zal te dankeu heb ben. toch verdient zij dat niet. Hare lange vezels ziju uitmuntend geschikt voor weef- of touwwerk. Haar celweefsel levert eene uitmun tende grondstof voor de papierfabricatie, terwijl de blaren en jonge scheuten eeu voortreffelijk voedsel zijn voor het vee van de hoeve. In ons land kan de vezel 65,000 kilos groen voeder en 3,500 kilos weefstof per hectaar opleveren. Om boter te -bewaren. Eene nieuwe manier om botor te bewaren komt door de landbouwcomices van Nor- rnandië bekend gemaakt te worden. Na de boter goed gewasschen en droogd te hebben doet men zo in eent-u pot, zonder dc minste tusschenruimte te lateu. De pot wordt alsdan in eenen met water gevulden ketel geplaatst, dien men op het vuur zet en gei lui ende een paar minten laat koken. Na verkoeling wordt de pot uitgenomen en in den kelder ge plaatst. De boter blijft gedurende zes maanden goed bewaard. Dc nelcl ©one nuliix*1 plitul. Talrijke geleerden hebben reeds sinds het einde der vorige eeuw de aandacht getrokken op de groote voor deelen, die men kan trekken uit de teelt der netelen. In België is zy een onkruid dat men verwerpt, ja, dat men verweuscht. En 1° Dc Stikstof werkt voornamelijk op de ontwikkeling der plant op stengel en bladgroen, het jaagt op maar geeft geene strafte om deze uitwerksels te weeg te brengen behoeft meu de Stikstof in even redigheid met andere stoffen te geven. 2* Stalmest en Beir bevatten in de meeste omstandigheden de noodige stik stof niet om rijke oogsten to bekomen, het stalmest bijzonderlijk verliest veel door blootstelling aan overvloedige regens; men kan zich daarvan best overtuigen met een pratisch proefveld in open veld aan te leggen. Hij kan op volgende wijze te werk gaan. Hij neemt bijvoorbeeld eeu perceel van 6 aren welke hij in 6 kleine percee- len verdeeld 1* percoel Hof mesten. 2' perceel Hof mesten met phosphoor en potasch. 3* perceel Hof mesten met phosphoor en potasch in evenredigheid met stikstof. Na gelijke behandeling der planten zal de landbouwer bij de inoogsting zorgvul dig vergelijken, hij zal aanstonds bemer ken dat de hijvoegiug der stikstof de uit gaaf rijkelijk beloond heeft. De beir en stalmest bevat geen stikstof genoeg om de akker doelmatig te bemesten. 3° A. De sodanitraat houdt van 15 tot 16 u/„ stikstof en onder dion vorm wordt het door de planten spoedigst opgenomen en heeft eene onmiddelijkc werking. Daar die nitrische stikstof gemakkelijk met het regenwater naar ouder zijgt, be hoeft men die vette in de lente op zomer vruchten alsook op granen als dekvette te gebruiken. B. De zwavelzure ammoniak is een stikstofvette, zij werkt zoo snel niet als sodanitraat maar langduriger eu wordt door den grond nog al terug gehouden. Zwavelzuren ammoniak is beter voor granen dau sodanitraat, het strooi is straf 'eren min blootgesteld aan vroegtijdig legeren en aangezien de werking der am moniakale stikstof, vinden de planten in- tusschcn den tijd om regelmatig de noo dige minerale elementen op te nemen men mag dit ook met geen kalk, asch of metaalslakken mengen. De goede zaadkoeken bevatten gemid deld van 3 tot 5 stikstof. Het is ge raadzaam die koekeu niet rechtstreeks op het veld te brengon maar ze eerst door het lichaam der dieren to doen gaan, zij verliezen slechts vet en koolhydraten welke van geen nut voor de planten zijn. Het grootste gedeelte nutbaar wordt in de uitwerpselen gevonden. Het is ook zeer goed gebruik van de zaadkoeken eenige weken in de aalputten te laten. Om zich te overtuigen dat de koek zuiver is stampt meu hem in poeder en schuit mon hem in een klein glazen buisje met cloro- phorra. Als hij zuiver is zwemt alles bo ven, want aarde, zout enz. zinkt. 4# Het bloedmeel bevat van 9 tot 12 °/t stikstof het ontbindt zich snel in den grond in ammoniak en daarom in stik- stofzuur, het is een uitmuntend meststof voor tarwe. Do guano van 4 tot 8 stikstofmen wendt ze met groot voordeel aan op graan gewassen, aardappelen eu wortelplanteu Om de vergelijkende waarde dezer meststoffen te bepalen zal men insgelijks eenvoudige proovon aanleggen. Locia Da Smet. Het volgende protest komt door de Ledon der samenwerkende melkerij Sl Anto- nius te Borsbeke aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers toegezonden te worden.Dit stuk bewijst eens te meer hoe zeer M. Daens de waarheid eerbiedigt Mijnheer de Voorzitter Wij ondergeteekenden, leden der samen werkende melkerij S' Antonius sedert drij jaren te Borsbeke opgericht, teeke nen uit al hunne krachten lievig protest aan, tegen de valsche beweriug van M. Daeus in zitting van 21 Maart 1895 An nates parlemeutaires p. 1036). Inderdaad, M. Daens houdt staan dat er slechts twee boeren naar de melkerij komen en dan nog uit eigenbelang 1 Welnu niet 2, maar 40 landbouwers maken er deel van, en allen uit eigon- belang omdat wij er veel geldelijk profijt verwezonlijken. Die winst bedroeg voor bet jaar 1894 alleen meer dan 8000 fran ken. Dit bewijst eens te meer, dat M. Daeus er geen bezwaar in vindt de waarheid deerlijk te verminken. Dat M. Daens zich beter inlichte, dat hij naar de gemeente zelve de landbou wers kome ondervragen, dat hy de boeken der melkerij kome nazien, en hy zal over tuigd zijn, dat zijne kritieken van allen grond ontbloot zijn. 't Is overigens alge meen gekend, dat onze samenwerkende melkerij, een der voorspoedigste is van gansch het land. Wij verzoeken UEd. oerbiedig, Mijn heer de Voorzitter, het tegenwoordig pro test in de Aunaios parlemeutaires tc willen opnemen, opdat de melkerij van Borsbeke in hare eer hersteld wordi Borsbeke, den 29 Meert 1895. kende socialist een der Aalstersche bel hamels, een groot pak, meer dan 1000 exemplaren, van 't hooger bedoelde ylie gende blad ontving, om ze te verspreiden en 'tgene dan ook gedaan is geworden. Men valt uit in een schrift tegen de socialisten, men zegt er in dat men de socialisten, die godverloochcnaars, moet vluchteu gelijk de pest en een van de belhamels onzer socialisten verspreidt dit schrift onder 't volk.... Aardig Aar dig I I zeer aardig I 1 Wie ons uitleggen kan hoe dat komt, krijgt te Fluit eene Kermis 1 A. Ponnet, Voort. P. D. De Vydt. S. Van Herrewoghe. P. De Vuyst. A. Gysels. A. De Vuyst. A. Wynendaelc. V. Van Tittelboom. Fred. Fermon. Benoit Brackera. Jan De Cock. Antoon Ponnet. C. Van der Bruggen. E.Van der Bruggen. J. Wyneud&ele. J. Goozens. E. VÏaeminck. A. Scheerlinck. Wed. Goozens. X. Hutsebaut. J.VanRuyskensvelde C. Temmerman. W' Wynendaele. Fr. Hoffelinck. C. J. Pevernagie. C. Ponnet. J.-B. Dhaese. P. Monsaert. D. Stevens. S. Merteus. L. Van Melkebeke. D. Scheerlinck. P. De Backer. P.V. denNoortgate J.-B. Vidts. H. Dooreman. B. Van der Bruggen. A. Dhaese. Aug. Monsaert. D. Vergnick,Bestuurder. Onze Stedelijke Raad heeft in zitting van maandag 11. besloten dat, in het toe komende, het minimum van dagloon zal bepaald worden in het kohier van lasten der aanbestedingen van de uit te voeren openbare werken. Een tweede maatregel werd verder in de zelfde zitting genomen, namelijk, van de jaarwedden der politieagenten to ver meerderen mits verbod van eeuig bedrijf, stiel of ambt uit te oefenen voor eigene re kening, 't zij in persoon, 't zij door hunne vrouwen of kinderen, 't zij door hunne huisgenoten of vreemde personen. Deze beide beslissingen zullen, deuken wij, door belanghebbende werklieden, ambachters, winkeliers, in een woord, door allen die van werk en neering moe ten leven, met genoegen vernomen wor den. Wie legt ons tiet uit V Onze geëerde medsburgers hebben bemerkt dat Chipka, dijnsdag 11. een vliegende blad heeft rondgestrooid, houdende woordenkramerij van den merteleer iu Kamer, en iets over de Eerste Commui gevolgd van eenen uitval tegen de socia listen, over hunne godverloocheuing over de civiele eersto communie Vooruit te Gent. Wij willen hier geenszins beoordoelen wat Chipka tegen de socialisten heeft ge schreven, maar wij vragen of ons iemand uitleggen kan, hoe het komt dat eon go- Sedert weken ontvangen wij brief op brief van wege achtbare abonnenten buiten onze Stad en Arrondissement 1 verblijvende, om ons te verzoeken eens de historie van t onvindclyk wyl neêr te schrijven. Wij begrijpen er niets van, zeggen ons sommigen, en leg het ons dan toch een» uit. Wij willen dus heden aan dit bijna algemeen verzoek voldoen en do zaken zoo kortboudig mogelijk verklaren. Ter zake dus. Op zaterdag 8 december, des voormiddags, wanneer de wckelijkscho merk ten, ten volle aan de gang waren, werd alhier het volgende smaadschrift bij duizenden exemplaren verspreid Wanneer onze Uilenspiegel na dc eer ste zitting der Kamer die hij bijwoonde, te Aalst terugkwam, werd hij op 't statie- ileiu afgewacht door eene menigte droln- cen socialisten die aan hunnen held eenen zegetocht hadden bereid op hunne ma nier. Onze Uilenspiegel werd onder ecu helsch gehuil, getier en gevloek naar Chipka geleid. En dan natuurlijk moest er een aanspraak tot 't volk volgen, men moest de vrienden, de gesellen toch dan ken voor de eer... In den loop zijner woordenkramerij legde onze Uilenspiegel op eens statig en fier, de hand op 't hoofd van broêr Pie en riep uit -^Aalsteuaars ziehier uwen toe- komstigen Burgemeester Hij alleen is met de beste inzichten bezield... Hij alleen is onbaatzuchtig en zal onop houdelijk zorgen voor de broodwinning van iedereen onder zijn bestuur zal er meer orde, meer werkzaamheid en veel meer liefde voor onze geboortestad heerschen, in een woord, Aalstenaars, mijn broer Pie is onze hoop in den hui digeu tijd... En dan 't zoontje van broêr Pie op den arm nemende, vervolgde hij Ons baaske van de wieleken is de toekomst binnen vijf en twintig jaar 1 a Men zou waarlijk zoggen dat die uit bundige lofrede de bovenkas van broêr Pier eenigzius in verwarring heeft ge bracht, dat de gedachte van den hurge- raeestersjerp weldra om de lenden te mo len slagen hem gedurig vervolgt, bij zoo verre dat hy er des nachts van droomt, en dan nog bovendien zijne droomon als wezenlijkheid aanschouwt. Zoo kondigt hy in den Landverrader de samenstelling aan van ons Schepeuen- college in de nieuwe wereld. Reeds ziet hij in 't Schepenen-college zetelen Eem rijken mensch, een burger, een landbou wer en een werkmanen ze trekken jaarlyks elk 800 franks En wie zal de Voorzitter van 't Schepo nen-college, de Burgemeester zijn met eene jaarwedde van 2500 franks Getrouw aan de spreuk die zegt Eerst voor uws moeders kind gezorgd, behoudt broêr Pie natuurlijk dit vet postje voor hem; hij is toch zoo onbaatzuohtig... en daarbij, men moot er zich niet over ver wonderen, onze Uilenspiegel heeft het voorzegd dat hij Burgemeester in nieuwe wereld zou worden. Al etende krijgt men trok, zegt het spreekwoord, en 't heeft gelijk Broer Dolf zit aan den grooten pot van 4000 pattoterkens te lekken, dank zij libera len, socialisten en eenige bravo menschen die hij heeft weten te verleiden, waarom zou broêr Pie nu ook geenen lust krijgeu om aan de 2500 suikero brokskens te peu zelen Kom, kom, progressisten, socialisten en al audere tisten, Fie van Chipka, dc hoop der toekomst dat is de man die den tempel des Heeren in Aalst zal herstellen en den stoomtram van Oordegem op As- •che leggen, die de 200 duizend franks van d'assurantiën gaat oprapen en eenen vollen zak van allerhande beloften gaat uitschudden bekwaam om al de snullon te verleiden die dom genoeg zijn om eeuig vertrouwen in hem te stellen. Maar jammer is 't voor broêr Pie dat de weldenkende, deftige en eerlijke Aalstenaars do leus van den zonderlingen kampioen voor de eerlijke broodwinning van allen kenneu en weten dat het altijd en in alles bij hem uitdraait op de sprcu c Voor 't vet en voor 't smeer. Lekt Pie den kandeUer Kiozera Kristenen X Au im cl© mnat vol Z'hebben tegen den Eerweerdigen Priester Daens het grootste schelmstuk willen plegen dat ooit ieverst is begaan geweest Eene vrouw hebben ze willen uitkoopen zij hebben haar duizend franken willen geven, kon zij den Eerweerden heer Daens in schande brengen l Deze vrouw is het feit aan 't gerecht komen kenbaar maken en thans is een rechterlijk onderzoek daarover geopend. Zooals de duivel deed met den Heiligen Antonius, aldus ook hebben zij Priester Daens willen bekoren ten einde eene eeuwige vlek op zijnen naam te prenten Zoover drijft politieke drift onbeschaamde en voor niets schrikkende huichelaars I Achteruit de bandieten en eerdieven die zulke daden durven begaan I I 1 Zulke schelmstukken gaan alle menachelijke geheugens te boven I I Zulke wandaden bestaan in de geschiedenis van geene Volkeren 1 1 De straf uwer schandalen zal zich niet doen wachten. Gij hebt den gezalfden des Heeren willen schenden I Gij hebt zijn heilig kleed durven bezwadderen VREEST Want,wat gij willen begaan hebt, is heiligschender ij 1 VREEST I Want de vloek des Heeren kleeft op allen, die HEELIG- SCHENDERIJ gepleegd of willen plegen hebben VREEST 1 Want de ALMACHTIGE GOD laat zulke schelmstuk ken niet ongestraft, en uwe straf zal zich niet laten wachten. En nu, geachte lezers, wat gebeurde er dan Onze Stedelijke Politie vreezendo dat de verspreiding van dergelijk eerloos smaadschrift wanorde en botsingen kon veroorzaken, sloeg het aan en deed de uitdeelers op 't buresl verschijnen. Nauwelijks had M. Daens het vernomen of hij begaf zich ten politiebureele om de verdediging der uitdeelers te nemen en te eischen dat men ze in volle vrijheid dit laakbaar factum moest laten verspreiden. De heer Politiecommissaris leende er geen gehoor aan. Wij zouden nog meer bijzonderheden kunnen aanhalen die ontegensprekelijk bewijzen dat priester Daens met deze zaak wel bekend was, doch het feit openbaarlijk bestatigd hier hooger aangehaald, is meer dan voldoende. Begrijpt gij, geachte lezers, de verregaande schelmerij van dit smaadschrift? Z'hebben tegen priester Daens het grootste schelmstuk willen plegen. Wie is die ze In feite niemand maar in d'oogcn van talrijke kiezers was het de katholieke partij of waren het de katholieke kandidaten Eene vrouw hebben zo willen uitkoopen, enz. en zij heeft het feit aan 't gerecht komen kenbaar maken en thans is een rechterlijk onderzoek daar over geopend. Wie is die vrouw, of lievor, dat wijf?.. Waar heeft zij 't feit aan t ge recht kenbaar gemaakt Is het tc Aalst? te Ninove? te Geerardsbergen? te Dendermonde te Audenaarde. enz?.... Niemand heeft ze gehoord, niemand heeft ze gciicn.... Nergens is er aan 't gerecht eenige verklaring van dien aard gedaan geweest. 't Is dat wijf, dat onvindbaar wijf, dat door al de procureurs, commissa rissen van politie, gendarmen, agenten van politie en champetters van gansch 't land cn zelfs door de meest doortrapte Engelschc detectieven tc vergeefs is opgezocht geworden ja, dat wijf is het dat Denderbode eu zyn vriend Dirk thans opzoeken, en zelfs worden de uiterste pogingen ingespannen om haar te ontdekken. Dirk hoeft met dit doel een kostelijke reu ondernomen tot bo ven do maau. leu premie van duizend franks wordt uitgeloofd aan hem die dat wyt in handen leveren zal. En dnnrmeê vvns cl© maat nog niet vol X Des anderendaags, zondag 9 december, dag der balloteering, bemerkte men aan al de kiesbureelen, uitdeelers van kaarten waarop 't volgende te lezen stonü atomt onder nummer 2. Gedenkt den martelaar!?!... Wat huichelarij toch! Wij denkeu de zaken genoegzaam te hebben uitgelegd opdat onze geachte lezers met kennis van zaken zouden kunnen oordeelen. Wij willen er bijvoegen dat een achtbare priester in 't Walenland, een ver dediger van priester Daens, wanneer men hem de zaak van t uitgekochte wijf met ap-en dependentiën uitlegde, op eens verontwaardigd uitriep Mal» c'e«t uil6 véritabl© cnnnillerl© 11 Is eene wart canaillenstreek. Die eerlooze beschuldiging tegen de katholieken, werd door de partijgangers van J3ï«d Daeus, door de liberalen en socialisten behendig uitgebuit bij de lichtgeloovige lieden en zelfs gekende kwezels hoorde men schandaal roepen. Duizenden stemmen heeft M. Daens er door verkregen eu zonder aarzelen mogen wij zeggen dat hij er zijn verkiezing ten grooteren deele aan verschut digd is.... VVie kan er achtiug gevoelen voor dien aardigen Antonius In hooger bedoeld smaadschrift woixlt er gesproken van bandieten en eer dieven, hij die het stuk heeft opgesteld heeft getoond dat hy meester is in verachtelijke bandieterij en voor geene snoode eerdievery terugdeinst. Wij hopen dat onze geachte lezers nu zullen voldaan weacn.

De Denderbode | 1895 | | pagina 1