Donderdag 11 April 1893. 5 centiemen per nummer. J9stc Jaar 297 B Van tak op tak. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Godsdienst en Socialism. DE VROUW GELE HAREN. -)»(- 22' Vervolg. Kamer-cognac. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Cuique en um. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den 10z%.priï I89J5. Weg met den Godsdienst Dit zijn woorden die geschreven zyn in 't programma der socialisten, 't is de kreet die weerklinkt in hunne meetingen en die uitgedrukt staat in hunne dag bladen. 't Is met reden dat de socialisten den Godsdienst bestrijdeu in 't betrachten van hunne droombeelden, want de Religie is de voornaamste stok in het socialistisch wiel. Socialism en Godsdienst zyn geheel en gansch strijdig met elkander. Evenals het water het vuur bevecht, zöö bevecht de Godsdienst de roode leerstelsels. Wij eischen eene volkomene gelijkheid onder alle monschen. Daarom moet de eigendom verdwijnen. Aldus spreken de socialisten. Maar de Godsdienst leertGij zult niet stelen, gij zult eens anders goed niet be- geeren Het huwelijk moet vernietigd worden. Die keten is te zwaar, zij is onverdrage- lijk. Man en vrouw komen bijeen als zy het willen, gaan voort om met een ander te leven en dit alles zonder iemauds tus- scheDkomst. Dus, leve dc vrije liefde I Weg met 't huisgezinDat is de uuivelsche leer van de socialisten, die op die wijze van de wereld eene ware hel zouden maken. Daartegen komt de Kerk krachtdadig op met hare verhevene leering. Het hu welijk is eene heilige zaak, die verdient geëerbiedigd te worden het is onver breekbaar en eindigt slechts met den dood. Het christelijk huisgezin is eene verhevene instelling, de waarborg der toekomst. 't Socialism vleit de ongebondene en slechte driften, die den mensch gelijk stellen met de redelooze dieren. De leering van Christus herinnert, den mensch zijnen edelen oorsprong stelt hem zijne edelheid voor oogen, alsook zijn ver heven doel op aarde, hetgeen hem ver boven de redelooze schepselen verheft. De socialisten verwekken haat en nijd onder de menschen en zijn diensvolgens oorzaak van wanorde en onrust. 't Gulden gebed der liefde van Onzen Heer Bemint uwen naazte gelijk uw zeiven - bestrijdt rechtstreeks zulke han delwijze en voorkomt zulke hatelijke ge volgen. De socialistische leerstelsels boezemen aan al wie nog godsdienstig is, eene wal gelijken afkeer in. De christene werkman zal geen socialist worden. De socialisten moeten dit zelf bekennen. M KT Een oogenblik van bezinning echter deed hem de onuitvoerbaarheid van dezen inval beseffen. Hij kon immers betrapt worden. Hij kon beschuldigd worden van in dc kamer te zijn binnengedrongen met oneer lijke bedoelingen. En toch moest die vreemde gast zich daar nog schuilhouden. Saltash dronk dien avond sterke koflïc, nam een boek, en bleef epzitten, om tc luisteren. Indien de vreemdeling zich nog in het huis ophield, dan lag het in den aard der zaak, dat hg het ook weer zou meeten verlaten en het was dus het plan van den jongen man, hom op liet lijf te vallen zoodra hij door den gang naar de voordeur langs zijne kamer zou komen. Hel sloeg twaalf; het sloeg een het sloeg twee. Een paar malen meende hjj weer het gemompel van stemmen te hooren doch de wind, tot eenen waren storm aangewakkerd, maakle zulk een geraas, dat zwakke geluiden slechts zeer bezwaarlijk vielen waar te nemen. Liebknecht, een van de opperhoofden der Duitsche socialisten, sprak eens in den Reichstag in dezer voege Het is belachelijk te gelooveu dat de socialisti sche omwenteling iets vermag, zoolang 'tvolk aan God gelooft. Aan ons dan on ophoudend verknocht te streven ora alle godsdienstig gevoel uit te roeien. - Liebknecht sprak de waarheid en zijn oorlogskreet tegen den Godsdienst vindt weerklank in de roode rangen. Wat eene eerlooze daad Hoe, men heeft onbeschaamd de af schaffing besloten Neen, neen, dat onrecht is te grootde samenleving is rotzij moet tot het ge zond versland worden teruggebracht! Wij, wij protesteeren meê 1 De cognac moet terugkomen Verbeeldt u, dat men in de Kamer een buffet had ingericht, waar van tijd tot tijd de leden een cognacske met water en ook wel eens puur kwamen drinken. Eenige socialisten kenden al heel gauw den weg naar die bovenzaal, en vonden heel veel plezier aan dat buffet de cognac was fijn en lekker en wat hem nog lekkerder en fijnder maakte, was dat men hem gratis dronk. Ge kunt niet begrijpen wat overgroote bijval het buffet kreeg; men dronk er zoo dapper clat men iu /es weken tijd, ten koste van het lieve vaderland en de lastenbetalers drie lioudercl li ter» cognac schonk. Dat is terecht eene progressieve be lasting aan de natie opgelegd: vandaag - en men durft loochenen dat wij vooruit gaan dronk men tien keeren meer dan vroeger. Men heeft echter aan het bureel wijs gemaakt dat cognac voor het hoofd van zeker representanten, een ongezonde drank is, en dewijl het bureel als eene goede moeder voor hare kinders zorgt, heeft M. Beernaert den vrijen cognac af geschaft. Dat hindert de vrienden van het kort- nat en men kan zich zeker aan eene geestige interpellatie iu de Kamer ver wachten. Iloe, men wil dat zijdie zich voor het welzijn van tepauvpeup' opofferen die heele dagen zitten te werken, te denken, te studeeren, to peroroeren, te diskutee- ren en groote plans uit te broeien men wil die als slaven op een droogje la ten zitten De vrije cognac-6troom moot terugko men of... En zöö stapelt men onrecht op onrecht tegen het arme volk op zöö provokeert men de vrienden van aen werkman; zöö doet men de verontwaardiging in de har ten ontstaan zöö stookt men revolutie Sallash had het haardvuur goed opgestookt, zoodat dc temperatuur in zijne kamer recht aangenaam was. De gordijnen waren geheel neergelaten, en het huilen van den wind daar buiten hielp het gevoel van rust en huiselijkheid hier binnen nog verhoogen. Hij had zich niet ontkleed, alleen zijn frak verwis seld voor eene kamerjupon en zoo zat hij in zijnen armstoel bij het vuur haast even gemakkelijk alsof hij in zijn bed gelegen had. Hij achtte het beter niet te ronken, aangezien de tabaksgeuren licht tot dc bovenverdieping konden doordringen en dus tot de onderstelling leiden, dat hij nog op was. De vensters ratelden en het huis trilde onder de stoolrn van den wind, terwijl ook het dondereu van de branding op bet strand duidelijk hoorbaar was. Daar zat hij dus, warm en wel. Z|jn boek boeide hem, en hij verslond de esne bladzijde voor, de andere na, steeds echter zijne ooren gespitst houdend op elk verdacht geluid, dat zich binnensbuis mocht doen hosren. Doch, na verloop van ccnen zekeren tijd begonnen de letters toch vsor zijne oogen te schemeren hij geeuwde en kreeg slaap. Daarom besloot hij zijne oogleden even te sluiten. Slapen, neen, slapen wilde hij in geen gevalalleen maar zijne vermoeide oogen een paar minuten laten uitrusten. Hij hoorde zijne eigen ademhaling, zoo kalm, zoo regelmatig. Hoe lekker zat h'j hier, hoe zacht en warm En wat gierde de storm daar buiten tusschen menschen, die niet anders vra gen dan... in vrede te drinken. En dat alles voor een armoê van 300 liters cognac in zes weken Op eene meeting te Brus sel, riep Van Beveren de Gentsche socia list uit: «De oorlog is verklaard. Alle n middelen zijn goed om te overwinnen. 't Is juist gelijk bij deu mertcleer en zijne sleepdragers bij hun zijn alle middelen ook goed, getuige de canaillenslreek van 't wijf die ze hebben willen uitkoopen en meer andere schelmerijen. ©t elt eene katholieke priesters, schreef de groote katholiek Louis Veuil- lot, to midden van het meest verlaagde der wilde volkeren op vijftig jaren tijds zullen zij er een volk hebben van ge maakt, welks beschaving al de wijzen van Griekenland in bewondering zou brengen. Eu volgens onze liberalen en socialisten zijn de priesters gespuis en hemeldra- gonders die niets woerd zijn. Hij /.ou «een soeielist /ijn. Vooruit schreef vrijdag 11., 5 April Men kent de erbarmlijke lage rol door de zoogezegde kristene demo- kraton in de werkersbeweging gespeeld, sedert hunne opkomst. Wij haasten ons eene uitzondering te maken voor n pastoor Daens die waarachtig veel te goed is om met die bende in eenen adem genoemd te worden. Donderdag der verledenc week bij zijne reis van Ronsse naar Brussel, zegde An- seele, tot een boerken die nevens hem in den trein zat Wij zijn content van paster Daens, hij heeft goed zijn devoi- n ren gedaan. Dus de socialisteu zijn content over de hnlp die hunnen mede- maat hen verleend heeft... En hij zou dan geen socialist ziju nckwaamliei'lskiezei'H. Hier en daar schijnt men het amende ment Colfs niet te begrijpen. Er is hier alleenlijk spraak van hen die het kies- examen hebben afgelegd en niet van de bekwaamheidskiezers van rechtswege, zooals staats- en gemeeutebeambten of bedienden, meestergasten, enz. 't Is dus klaar, alleen zij die het kies- exaam hebben ondergaan, een diploma bekwamen en reeds op do kiezerslijsten waren ingeschreven geweest, zullen op de lijsten der gemeentekiezers mogen ge bracht worden, alhoewel zij den ouderdom van 30 jaren nog niet bereikt hebben. I>© socialisten stellen te Thuiu, in vervanging M. Anspach-Pui- sant, zekeren Lekeu voor, eenen afgezet- ten studiemeester van 't atheneum te Chimay. Men moet maar tegen zijne overheid opstaan, afgezet zijn voor mis kenning zijner eerste plichten en zelfs uit Zijn hoek viel met eenen slag op den grond... Hij opende de oogen. Hola Daar zou ik hgna in slaap gevallen zijn zegde hij bij zichzelven Hij sloot opnieuw zijne oogen, en toen da mensch wikt, maar God beschikt, toen sloeg de klok opeens, schijnbaar zomlcr tusschcnpoos, zes uur... Hij sprong overeind Het vuur was bijna uitnog slechts eenige kolen gloeiden er tusschen de aseh, en de kamer was koud... Hij zag op zijn horlogie... niet andars. Dezen nacht had hij vermorst. Hij kon thans gerust zijn nachtwaken staken en naar bed gaan. Dien ganschen dag bleef hij thuis en des avonds kwam hij op eenen inval Midden in den gang. tus schen dc voordeur en den trap, en vlak naast Sal- tash's kamerdeur, was namelijk een gasbek, die, na des avonds gebrand te hebben, door Smith voor het naar bed gaan werd uitgedraaid. Nu kwam Saltash op licldènkbeeld, dezen bek, zoo dra Smith zich ter ruste had begeven, weer aan te steken en de vlam zoo laag mogelijk neer te draaien, tot niet meer dan een stipke. Zoo gedacht, zoo ge daan. En ondertussclicn begon nu het nachtwaken opnieuw. De uren kropen in slekkengang voorbij, en dc slaap liet niet na zich weer te doen gelden. Ten einde wakker te blijven, wilde onze vriend op en neer gaan loopen doch hij bedacht nog tijdig dat hjj dan zou worden gehoord. Even voor twee uren zag hjj eens op zijne borlogie; 't rasphuis komon om een man te wezen naar 't hartje der roode opperbazen. Wnarlijk de overmoed der socialistische Kamerleden kent geene palen meer Op zekere oogenblikken wordt de Kamer door de socialisten in eene herbergmeeting herschapen,waar er gekrakeeld, getempeest, gehuild, met op- gehevene vuisten bedreigd, beleedigd, gelasterd en gevloekt wordt dat hooren en zien erbij vergaan... Aan die schandalige tooneelen moet er, voor de weerdigheid der Kamer en de eer onzes lands, een einde gebracht worden. Men vraagt zich af ol er geene strenge maatregelen dienen genomen worden. In andere landen bestaan er ook tuchtmaatre gelen. In Frankrijk bestaan ze in 1° terugroeping tot orde, 2° terugroeping tot orde met vermelding in 't procesver baal der zitting 3° de censuur; 4° de censuur met tijdelijke uitsluiting. In Engeland 1° de waarschuwing2° tot orde roeping 3° de bestraffing, en als het lid te veel op zijnen poot speelt, kan de Kamer hem in verzekerde bewaring brengen. De toegang der Kamer wordt hem ontzegd zoolang de beraadslaging duurt in de welke hij den moedwilligaard speelde. Wanneer hij terug toegelaten wordt, moet hij zijn vonnis openbaarlijk hooren voorlezen. De heer Voorzitter der Kamer oordeelt dat wij hier dergelijk maatregelen kunnen missen maar zoo men niet hooren wil naar de vermaningen dan is Let raadzaam ze doen te gevoelen. Wellicht ook zal de afschaffing van den Cognac naar verbetering leiden. Het is te hopen voor de eer van België en de wetgevende Kamer. Amendement Helle- putte. De voorstaanders der E. V. die het amendement Helleputte als de de begrafenis van 't stelsel zoo lief aan hun hertje aanschouwen, bestrijden ge weldig bedoeld amendement. De boventallige gemeenteraadsleden, bepaalt het voorstel-Helleputte, zullen gekozen worden door gemeentekiezers welke de voorwaarden verecnigen voor de kiezingen der werk- en nijverheids raden. Hieruit besluiten zij, dat alleen die personen, ingeschreven op de kiezerslijs ten voor de werk- en nijverheidsraden aan de kiezingen der boventallige raads leden zullen mogen deelnemen en het, van dan af, de regeering naar willekeur zekere werk- en nijverheidsraden zal kun nen afschaffen of er nieuwe afdeeliugen bij stichten. De redeueering gaat mank men moet op de kiezerslijsten voor de werk- en nijverheidsraad niet ingeschreven zijn, maar alleenlijk de voorwaarden bezitten om er kunnen op ingeschreven te worden. Eu dat is zoo waar dat oene verdere bepaling zegt dat voor de eerste kiezin gen, in die plaatsen waar er kiezerslijsten voor den werkrechtersraad bestaan alleen de meesters en werklieden op die lijsten toen volgde er eene korte lusschenpoos, en liet was kwartier over twee Hij moest dus eenige minuten gedompeld hebben, en. ondcrtusscben was er zeker iets gebeurd Kwam daar uit den gang niet een geluid Hij stond behoedzaam op, luisterde, en hoorde het knarsen van eeneb grendel. Zonder eci^ oogenblik te verliezen, opende hij zijne Kamerdeuren draaide de gasvlam op, die wel is waar ook mi nog zeer laag brandde (want dc kraan was half afge draaid), maar toch voldoende licht gaf. Er klonk een gesmoorde kreet, en, op de mat bij de voordeur stond inderdaad weer mevrouw Fleming Zij droeg een wit nachtkleed, en haar gele haar was tot eenen lossen knoop in den hals opgebonden. Aldus van het kunstige kapsel ontdaan, kwam dit vrouwe kopje den jongen man wonderlijk bekend voor. Is er onraad vroeg hij. Om de waarheid te zeggen, hij stond een weinig met den mond vol tanden, Nu hjj haar betrapt bad, wist hij eigenlijk niet nattig tot haar zeggen moest en in hare houding was iets, dat hem vcrlegeu maak te. Zij stond daar tegenover hem als een edel stuk wild, dat in het nauw gedreven was hare oogen wijd geopend hare artnóu slap langs hare zijden, hare borst rijzende en dalende onder het kantwerk van haar kleed. Ik hoorde een geluid, stamelde Sallash. Ik dacht dat er onraad was. Kan ik u van dienst zijn Dit was niet juist wat hij van plan was geneest lot haar tc zeggen. ingeschreven, die den ouderdom van 30 jaren bereikt hebben op 1 Juni 1895 en drij jaren verblijf hebben in de gemeente op 1 mei 1895, aan de kiezing der boven tallige raadsleden zullen mogeu deelne men. Volgens ons ware het beter geweest de kiezers voor den werkrech tersraad rechtstreeks aan te wijzen, doch men kan er later op terugkomen. Een tweede opwerping tegen het voor- stel-IIelleputte is dat men de zaken der liberalen en socialisten heeft gemaakt, dat men hen bevoordeeligt, daar zij zeker zijn van altijd, vooral in de groote steden, vertegenwoordigd te zijn iu den gemeen teraad. Ook nog dat later wanneer libera len cn socialisten zouden meester der landsregeeriug worden, zij dan altijd den burgemeester zullen kuuuen benoemen, welken zij verkiezen tot zelfs in de min derheid. Maar zou hot anders gaan ware het stelsel der E. V. ingevoerd?... Onbe twistbaar, neen Met de E. V. zou men voorzeker de zaken der liberalen en socia listen maken, want niet alleen zouden zij vertegenwoordigd wezen in de gemeen teraden van eenige; stedi-n, maar in do gemeenteraden van honderden steden en dorpen... En dan zouden de liberalen en socialisteu, indien zij 't bewiud des land» in handen krijgen, bijna overal den Burgemeester kunnen benoemen naar hunnen keus en zelfs in de minderheid. De tweede opwerping gaat zoo mank als de eerste. Zoo is 'I. Uit de redevoering van M. Liebaert, ter Kamer uitgesproken, knippen wij 't volgende uit gereikt tot de socialisten Gij hebt het algemeen stemrecht in minachting gebracht met de afschuwelijke Commune van Parijs op te hemelen (rumoer bij de socialisten), met u, hier, van den eersten dag, als goddeloozen aan te stellen, als vijanden van den Koning, van het vaderland en van den eigendom met u gemeenschappelijk te vcrklareu met de fransche socialisten, die hebben getoond hoo men de gemeenten kan be sturen, waar ecu gemeenteraadslid de toelating van den prefekt moet hebben om zijn ontslag iu te dienen. n Een republikein, de heer Naudet, schreef onlangs hoe de socialisten de stad St-Denis bestieren de burgers loven er te midden van deu schrik, de eigenaars zijn er ten ouderen gebracht, hunne hui zen blijven zonder koopers, de handelaars moeteu op krediet leveren en worden niet betaald Dc openbare weg is niet meer veilig als men naar huis wil gaan moet men zich onder de hoede der voorbijtrek kende gewapende patrouille stellen n Eene groote verantwoordelijkheid weegt op ons, want we kunnen in eens omverrewerpeu wat ons 65 jaren tijd kostte om op te bouwen Ja, zoo zou het hier ook zijn, moesten de socialisten meester worden. Zij gaf geen nut»oord. Saltash verbeeldde zich haast dat hij haar hart kon hooren kloppen. Straks drukte zij hare hand tegen hare borst, als om den oproer da -r binnen te doen bedaren. Op dit oogenblik viel er eene plotselinge regenbui, en de wind joeg met geweld de droppels tegen het glos boven dc voordeur. Het klclteren van het nat maakle in de stilte eenen spookachtigen indruk. Nog altoos zegde de dame niets. Zij scheer, met inspanning van alle krachten eene poging te doen om hare zelfi etieersching te herwinnen. Hare oogen be gonnen als wezenloos rechts en links te staren. Zou zij zinneloos zijn Het vermoeden schoot den jongeu man plotseling door liet hoofd... Wat had hij begonnen Iu welk een drama had bij, geheel ongeroepen, zich gemengd Eensklaps vestigde haar starende blik zich op Sal tash. Zij beefde over haar geheel lichaam en drukte hare hand tegen haar voorhoofd. Hoe ben ik hier gekomen vroeg zij. Sallash zag haar verwonderd aan. De uitdrukking van laar gelaat was thans vólkernen normaal. Zij was evenmin krankzinnig als hij zelf. Dit zag hij terstond. Ik geloof dal ik weer aan het s'aapwandelcn hen geweest, zegde zij. Voor een oogenblik geloofde Saltash het insgclgks. Toen echter doorzag hg hare list. r— En gaat dat slaapwandelen altijd gepaard met het openen der slrggtdeur vroeg hg. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1