U im. 5 centiemen per nummer. Jaar 2972. Pasehen. Boerenhandel. Zondag Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. r i pspili MM r VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nog de Kieswet. naenen.» aQ^e,,e ^den die Samenspraak (s'.e Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. te" Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, den l.tApril 189K. Alleluia I zoo zingt blijde onze Moeder de H. Kerk bij bet scbooue Paaschfeest. Zij viert immers bet feest der glorieuze Verrijzenis van onzen Heer J -Ch. Beminde lezers, die Verrijzenis van onzen Goddelij ken Verlosser is 't afbeeld sel van onze eigene verrijzenis, die door Gods Almacht zal geschieden op den jongstcn dag der wereld. Zij is ook bet afbeeldsel van de verrijzenis onzer ziel uit dc zonde want het is een stellig gebod van de H. Kerk, dat al bare kin dereu met den Pasclieu bet H. Sacrament des Autaars of de H. Communie ont vangen en zich bijgevolg er toe bereiden met hunne ziel te zuiveren van alle zon den Ha I mochten al de leden der H. Kerk dit jaar nog dien heiligen plicht indachtig zijn en volbrengen Ja, mochte de vrede en de verzoening met God in zoovele onrustige en woelige herten teru gkeeren door eene goede biecht 1 Helaas 1 hoevele menschen die zich mot niets anders ophouden dan met hunne tijdelijke zaken en met de gesprekken der wereld En hedendaags bijzonderlijk, hoevele menschen die geheel en gansch verblind zijn door den hoogmoed, door de baatzuchtigheid en door de wraakzucht Hoevele menschen toch die van alles spreken en die met alles bezig zijn, uit genomen met hetgene hun meest kost baar is en waarvan alles afhangt, 't is te zeggm, het lot van hunne arme ziel Ha dat zij het wel herdenken De Paaschtijd is een tijd van bijzondere genade en bermhertigheid, een tijd van vergiffenis en gratie I Dat zij her niet langer uitstellen van hunne zaken in regel te brengen dat zij tot do H. Kerk terugkeeren dat zij hunne priesters gaan vinden dat zij luisteren naar hunnen raad en hunne vermaningen dat zij alle gedachten van hooveerdig- heid, van wulpschheid en ruststooring uit hun herte verbannen dat zij ootmoedig mea culpa doen, op hunne borst kloppen, bun onrecht be lijden, vergiffenis vragen Ja, dat zij allen verrijzen van de zonde naar de zuiverheid des herten, en welke vrede, welk geluk zal hun niet ten deele vallen 1 Doet het allen, beminde lezers, wekt er iedereen toe op, en heffen wij te zamen aan den heiligen vreugdekreetAlleluia Lof en Glorie aan God 1 zegen en vrede voor ons allen I SCHULDBRIEF. EENE VOLKSVERTELLING. II. Wilibald's blik volgde, in de zoele bedwelming der hopende liefde, elke beweging van Emma en met eiken ongenhlik werd zijne liefde lol haar inniger. Nn wenkte, toen hel nagerecht werd opgedragen, mevrouw Born haren zoon. terwijl zij opstond en in eene andere kamer ging. Wilibald volgde haar. Zij voerde hem naar eene tafel op welke de voor Emma bestemde geschenken lagen. Is het zoo goed? vroeg zij hem vriendelijk. wat dunkt u, mijn zoon O, moeder antwoordde Wilibvld, «ik wil u geen voorschrift geven, of grenzen stellen aan uwe goedheid doe gelijk gij wiltO, niet waar? Emma, is uwe dochter «Genoeg! genoeg! Ik bemerk wel dat dc jonge hoer nog niet voldaan isik zal cr dan uog wat bij leggen Met deze woorden trad zij naar dc groole noten boomhouten kas. opende met eeuc geoefende hand het sterke slot. trok een laadje uit en greep naar de bovenop liggende papieren. Hm waar Is dan het handschrift vroeg zij. een weinig ontsteld, toen zij het derdeen vieide blad geopend en weder toegevouwen bad. Welk, lieve moeder vroeg Wilibald. Wij moeten er nog eenige oogenblikkcn bij stil houden. De liberalen en socialisten bobben ze nog niet kunnen verkroppen. Voor onze katholieke afgevaardigden is dat het klaarste bewijs, dat zij goed werk verricht hebben, en de katholieke drukpers is het eens om hun hulde te brengen. Zulks belet niet dat Le Patriote van Brussel, wiens specialiteit het geworden is, al wat katholiek is te bestrijden, zich aansluit bij de liberalen om het werk onzer katholieke Regeering te laken en het van partijgeest te doen verdenken bij do werklieden. Daar mag bij dan ook de verantwoor delijkheid van dragen doc-b ik hope wel, dat zijn helsch plan van scheurmakerij niet lukken zal. De werklieden in 't algemeen zijn rust en vredelievievend ook mag men zeggen dat zij, die nu benevens de andereu, lot de stembus geroepen zijn, de wet met dankbaarheid aanvoerden. De verschillige schikkingen der wet zijn ver van tegen de werklieden gericht te zijn, maar wel tegen de lawijtmakers en opruiers, en waar zouden die hunno verdedigers moeten gaan zoeken De amendementen Helleputte en Colfs zijn uitsluitelijk ten voordeelt! der werk lieden. Dank aan hen zal 't werkvolk in 't ver volg iu de groote steden, waar zij dan ook de meeste belangen hebben, overal vertegenwoordigd zijn, en dan nog op eene bijzondere wijze. Te Aalst, bij voorbeeld, zullen de werk lieden benevens een welverdiend aandeel onder de 19 gewone leden van den raad, er nog twee mogen bijdoen, die uitsluite lijk hunne belangen zullen te verdedigen hebben. Socialisten van allen aard weten het wel er is den werkman eene groote vol doening geschonken, en dat kunnen zij maar niet doorzwelgen. Konden zij nu die wet hatelijk of belachelijk maken, zij waren er boven op. Zoo vinden zij het eene dwaasheid dat het kiesrecht voor de Kamer aan 25 jaar is toegekend en voor de Gemeente slechts aan dertig. En om zulks te be wijzen zegt men dat eertijds het kiezers korps voor de Gemeente grooter was dan voor dc Kamer. Men vergete niet dat de grondwet vóór de herziening niet toeliet het kiezers korps voor de Wetgevende Kamers uit te breiden, en om dit te vergoeden, gelijk M. Woeste het heeft doen opmerken, had men reeds vroeger eene uitbreiding toege staan voor de Gemeentekieswet. Zulks immers was niet tegenstrijdig met de grondwet. Maar nu de grondslagen gewijzigd zijn van beide stelsels, die ten anderen gansch verschillig mogen zijn van elkander, moesten er ook nieuwe schikkingen ge nomen worden, die vrede en voorspoed waarborgen. En wat dienen wij, Belgen, eerst en «Millers schuldbrief voor die 50Ü franks pij weet wel die wilde ik nog by Emma's geschenk leggen. O. beste moederzegde de zoon, en kuste mei een traan van vreugde hare hand. Laat dat maar, hervatte de n ocder,en help mij zoeken eerst moet ik liet schrift hebben, alvorens ik het kan wegschenken. Beiden zochten en herzochten de gche-.le kas door, vergaten bet nagerecht en de gasten, te vergeefs nergens was de schuldbekentenis te vinden Toen er nu geen hoekje, geen verborgen laadje, geene ruimte in de gehecle kas was, die zij niet door zocht hadden, sloot de moeder dezelfde met eene bevende hand, leunde, bleek cii als door een hevigen schrik van hare krachten beroofd, tegen dezelve en zegde niet eene verschrikkelijke zekerheid iu hare slem en gebaren Niemand kwam nooit in deze kas dan Emma, voor niemand dan voor haar had het handschrift eenige weerde Emma heeft het ontvreemd Met eenen kreet van ontzetting, storte Wilibald voor zijne moeder, omvatlc hare knieën, bezwoer haar zich te herstellen, te overwegen, na te denken, alvorens zij het verschrikkelijke, het ongelooflijke openbaar maakte. Medelijdend zag zij op haren zoon neder, dtch her haalde dadelijk de woorden Emma anders nie mand Daar Irad Jeze het veilrck binnen, in liet vermoe den, dat hare moederlijke vriendin, die niet terug keerde, iels was overkomen. Als versteend stond zij voorde groep Wilibald, aan de voeten zijner moeder, terwjjl de hevigste aan- vooral te handhaven Het zijn onze gemeentevrijheden, die andere volkeren zich hebben laten ontstelen liet is die onafhankelijkheid der hoogere macht, wier tusschcukomst en dwinglandij den Belg steeds ondraaglijk zijn geweest. Men herinuere zich de Commissaire spécial, van onzaliger gedachtenis. Eu daarom vergt de nieuwe kieswet al die voorzorgen. Kan men dan kiezer zijn aan 25 jaar voor de Kamer eu maar enkel aan 30 voor de Gemeente, zijn wij er dankbaar voor aan onze katholieke Regceriug. Iedereen is geroepen om deel te nemen aan de kiezing, maar dan, wanneer men de lichtzinnigheid zijner twintig jaren reeds geruimen tijd achter den rug heeft. Eu wie zal daar verzet tegen aantec- koiicn? De werklieden?Hoegenaamd niet, zij zijn immers niet uitgesloten, integen deel. Maar zoo er iemand zijne misnoegd heid lucht mag gevcn.bet zijn de hooveer digaards en opruiers, die met elementen van orde en beradenheid hunue verderfe lijke plannen in den zak moeten houden, eu ze verijdeld zien voor eeuwig en drij dagen. Men weet tot welke ezelsredevoeringen de Roelanders hunne toevlucht n. men om aan de boeren dit pilleken te doen slikken dat slechts de regeling der pach ten door de boerenbonden hunnen toe stand kan verbeteren; alle andere middels zijn slechts lapzalf. Het toeval bracht mij eens op eene vergadering der Donchisten ik luisterde stillekens en hoorde daar hunnen hoofd man die eifeltorenachtige dwaasheid la ten losgaan Waarom het graan be lasten, bet brengt, niets meer op, dat ware gansch nutteloos. Lang heb ik daarop nagedacht en wat mij zoo al in 't hoofd speelde, wil ik, vriend lezer, u mede deelen. Gaan wij een stapje achteruit tot het tijdstip dat de tarwe van 33 lot 36 fr. de 100 kilos gold. Alsdan was het een leven op den bui ten De landbouwer was tevreden en gelukkig. De werkman ook kloeg niet omdat bij het brood wat duurder moest betalen. Dat bewijst dat goedkoop leven, slecht leven is. Wat er is nu gebeurd Andere landen hebben zich ontwikkeld en hunne krachten aan den landbouw besteed. Veel graan wierd er voortge bracht. De grenzen van België stonden wagen wijd open. Zy bleven het, niettegen staande onze naburen Frankrijk, Duitsch- land, Spanje en andere hunne markten voor den vreemde sloten, omdeinland- sche teelt niet ten ouder te laten gaan. In België was het zoo niet gesteld. De granen uit Amerika, Australië, Hongarië, enz. overstroomden onze markten en duelling op zijn gelaat uitgedrukt was zijne moeder, doodsbleek, kampoude tusschcn schrik, toorn en verachting. Om Godswil, wat is het vroeg de bevende Emma. Niets, in hel geheel niets I antwoordde me- ouw Born, zicli van haren zoon losmakende, met trotschheid en gesmoorde heftigheid, hier zijn de geschenken voor u. ik had u nog iets anders toe gedacht, hier uit deze lade.. het is mij echter ont stolen. Wie kan het tooneel beschrijven, dat hierop volgde? Vier edele harten werden op het geruwzaumstc orscheurd, door de sterkste verbittcringcn en bclee- ingingen gescheiden, ach misschien voor altoos Arme menschen Door de zoude, het algemeene verderf, is hel zuivere licht van onzen geest verduis terd, dat wij niet kunnen lezen in het hart van anderen. De zonde heeft door hare eerstgeborene dochter, de leugeu, en ons geheel aanwezen is een mister raadsel geworden. Arme menschen Zoo was Emma's geboortedag, die zoo vrolijk be gonnen was, aliertreuiigst geëindigd. Dc gaven, haar door vriendschap en liefde toege dacht, bleven onaangeroerd op de tafel liggen, niet verre van die ongelukkige kas, voor welke zij reeds toenmaals, bij 't slaan van middernacht, eene onwil lekeurige schudding had ontwaard. Door hare zoo «aarde vriendin was zij verstoolen. hare ileugd en eer waren belccdigd, zij werd verdacht gehouden van ecnen diefstal, ecnen verschrikke lijke!) diefstalwant mevrouw Bom had zich laten ontvallen gij hebt op mijne dood gehoopt, er nut zekerheid op gerekendeu hierop rekenende het doodden door hunne mededinging de bin ncnlandsche voortbrengst. Naarmate de mededinging vermeer derde, daalden onze marktprijzen immer aan. De tarwe sloeg af van 32 tot 20 fr. in 1888 en tot 12 fr. in 1894. Onze landbouw onderging eene volle dige verandering. De graanteelt ging ver loren; bet aaukweeken van het vee wierd winstgevender Nochtans de risico's zijn daardoor ver dubbeld ten nadeele van den boer. Wat zou er nu gebeurd ziju, had men over 20 jaar inkomrechton gestemd op de vreemde granen Het is allicht te begrijpeu dat die lasten moesten klimmen en dalen naar mate de vreemde mededinging vermeer derde of verminderde. De graanteelt zou winstgevend geble ven ziju eu ouze landbouw zou dc hui dige krisis uooit gekeud hebben Dat heeft men iu Frankrijk begrepen en de socialisten zelf hebben aan het be stuur de hand geleend om den bóeren- handel te beschermen Ilier schreeuwt iedereen op uitbongeringswetten Ik kau mij maar niet beletten te deu- keu, dat bet dus eene kolossale dwaas heid is tegen de iukomrechten dien toe stand in te roepen, waarvan gemis aan lasten de eenige schuld is. Misschien, vriend lezer, zijtgii van mijn gedacht niet. Welnu, üenderbode is eeu gastvrij orgaan. Bestrijdt mijne gedach ten, uit den schok der verschillige denk wijzen zal licht spruiten. Una lift 1*4 Kodde Roeland sedert eenigen tijd de belangen van Haeltert buitengewoon ter herte schijnen te nemen, zullen waar schijnlijk deze week iets reppen over de democratische betooging die hier zon dag laatst plaats had. Volgens die bladjes en bijzonderlijk volgens de predikatiën door meester Deegvos en andere schuimbekkende spre kers alhier gehouden, gaat Haeltert de citadel wordeu der Roelanderij. Nu, wat is er over de christene volks partij van Haeltert en over den triomfan telijken optocht van zondag laatst te ge- looveu Ten eeeste Dat die christene volks partij op onze gemeente voor aanvoerder heeft eenen hoogmoedigen vreemdeling die op een gansch jaar geeuen voet iu do kerk zet; dat al hare kopstukken of vreem delingen zijn, nijdig van onze gemeente in rust te zien, of overblijfsels van het liberalismus, hier siuds lang versleten en bij 't lcwaad ijzer geworpen dat zij de toevlucht is van al onze wargeesten en van al onze platzakken. Ten tweede Dat er op den grooten optocht van zondag wel 2000 menschen tegenwoordig waren (de waarheid dient gezeid te worden), zegge twee duizend, vrouwen en kinderen inbegrepen. Hael tert was daaronder door een zeer klein papier vernietigd, ten einde van deze schuld bevrijd le zijn. liet was hard, hel was bitter, maar nog het wnug- ste niet, wat Emma dozen avond moest ondergaan. Na met de bevende bjjoa in onmacht vallende moeder aan den arm, haar kamertje te hebben bereikt, zonk zij afgemat, krachteloos op de sofa neder. Nu verzamelde de moeder al hare krachten en uiet hare geheele weerdigheid, melde gehecle hoogheiJ haier deugd, trad zij voor hare dochter, en zegdeIk bezweer u bij God, den herte-kenner, bij hem, die oogen heeft als vuurvlammen, kunt gij uwe handen rein tot Hem opheffen. Dit was te veel voor h. t arm meisje. De twijfeling der moeder aan hare onschuld was het bitterste van den smartkelk Moeder, moeder nep zi] met een beklemde stem, ook gij Zij zonk neder, iu onmacht, iu de armen der moeder. Toen zjj weder tot zich zclvcn kwam, zegde de moeder, haar kussende Mijne goede, srbuidelooze dochter, ja. nu weel ik het, gij zijt onschuldig. O, zoo is het immers goed nu toch hebben wij eenen beschermer, ceiieu Vader in den llemel, die ter rcchtertijd al es zal openbaar maken. Kom, goed kind, laten wij ons tot hem wen den, iu onzen nood. En voor zijn aangezicht zonken zij in het stof ne der zij baden, niet voor zich alleen, ook voor haar in dwaling verkerrende vriendin. En de groote zegen van hot ernstig gebed, de vrede van hoven kwamen vorzachUe de smart in bare borst Deu volgende morgen knatu een Lric-f van Wilibald, waarin bij moeder en dochter bezwoer, het tconeel van gisteren aan de ziekelijke drift zijner moedor, die getal vertegenwoordigd, op 10 personen waren er 9 vreemdelingen, en zulke aar dige gezichten dat iedereen zijnen porte- monnaie vasthield. Onder de menigvul dige Donchisten van 't vrouwelijk ge slacht, die hier hun zomerlief kwamen zoeken, waren er zelfs van Ressegem. Spijtig dat er geen detectie ven zijn afge komen, zij hadden voorzeker 't fameus wijf ontdekt. Ten debde Dat wij, door de predi katie der volksredders verlicht, nu ein delijk weten wie er onze toekomende Burgervader zal wezeu. 't Is uitgeroepen, het staat vast; en dansen kan by 1 Ten viebde Dat het christene feest, onder dc goddelijke diensten begonnen is, dan wanneer alle brave menschen vespers en lijdensmeditatie bijwoonden, dat het een ware opstand was tegen kerkelijk c-n burgerlijk gezag, dat het laat in deu nacht in democratische vrijagie voltrok ken is. (Om 11 uren immers trekkende paren nog in pure zuivere liefde naar de Vondelen toe). Ten vijfde en ten laatstb Dat de christene volksfopperij te Haeltert zon dag laatst veld verloren heeft en dat me nige deftige werkman zegt 'K hoopte nog in die partij, maar ik heb ze gezien... met zulk volk doe ik niet meer raeê. Den katholieke van II 't Scheurorgaan van Ninove heeft een nieuw kleed aangetrokken om het volk uog beter te kuuueu misleiden. Iu hunno verklaring luidt het Do encycliek zal steeds onzen grond steen zijn, het programma van priester Daensonze richting. Dat is spott'en met hunne lezers 1 M. Daens vindt het meervoudig stem recht heel goed en rcchtveerdig. Klokke Roeland en zal geene rust hebben voor aleer bet socialistisch stelsel zuiver alge meen stemrecht op 21 jarigen ouderdom afgekondigd zij 1 Wekelijks smeedt blaasbalg Lambrecht zijne kartounen schichten op zijn verbrok kelend aambeeld 1 't Is beter dat de socialisten op de gemeentehuizen baas spelen dan de liberalen Zoo dreunt Klokke Roeland Katholieken verstaat gij die taal Liberalen, hebt gij het beet, gij die zoozeer voor den merteleer hebt gestreden Schoone dankbaarheid I M. Holleputto heeft nogcr een vijlde stem bijgevoegd voor de fabrikanten der groote steden I O eerlijkheid De werklieden zijn nu zeker ook partij gangers en verdedigers in don gemeente raad te hebben.Zij bezitten juist evenveel recht als de fabrikanten Altijd ophitscu Winden zaaien om in troebel water te kunnen visscken Wat schoone dingen voor christene volksmannen 1 Een Aalsterscli manneken beeft ook eens willen schrijven over de klimmende belasting Hij beeft vergeten zijne lanteorn te ver lichten Wat zijn cr toch apen tegen woordig,die de socialistische schreeuwers zelfs iu al hunue onbezonnenheden willen nadoen De klimmende belasting tot het uiterste gedreven is de diefstal. Vele socialisten willen daarmee tot het inpalmen dor goederen komen 't Blijft waar, Vander Velde hoeft liet gezegil M. Daeus is de baanbreker dor socialisten. Kwatongen zeggen dat M. Daens nog altijd op zoek is naar «le middelen om zijn programma door te drijven Wanneer komt zijne wet voor den dag over het verplichtend onderwijs Hoe zal do fijne volksvertegenwoordiger het aanleggen om zonder dwang iedereen naar scholc te doen gaan, de schoolmeesters naar 't getal leerlingen te betalen, hun een goed bestaan te verzekeren, de gemeenten niet te ruineeren en de gewetensvrijheid der huisvaders te vrij waren Wat held toch dc merteleer. Wat gelukkige gemeente Ileldergem toch is Gansch het gemeentebestuur, op eoue j uitzondering na,is daensisten roelandsch I Eu die wonderdoenders en hebben tot biertoe niets verricht, noch voor wegen, noch voor gelijk welke zaak van algemeen belang I 't Zijn helden 1 Eu zoo zal 't overal gaan 1 haar/.oo «cl bekend was, toe Ie schrijven, haar te vergeven, gelijk men iemand vergeeft, die door eene ijlende koorts, het gebruik zijner rede mist. Het ongelukkig papier morst en zou gevonden «orden, en dan zou zijne moeder ïlog meer berouwen, «at haar thans leed deed. Hij eindigde met dringend le verzoeken, toch niet aan hem toe te schrijven, «at nimmer in zijn hert had kunnen opkomen. - Zoolang ik mijn gezoDd ver stand bezit, kan ik het geloof van Kuiuia's onschuld niet verliezen, eu mocht ook in het tegenwoordig geval, hare rechtvcerdiging voor al'ijd verborgen blijven, dun wil ik nog liever aan dc werking van ecnen bonzon geest gclooven, dan hare deugd in twij fel Ie trekken. De brief was mil eene bevende hand, onder tranen, geschreven. Emma verslond hem maar le wel. Zij glimlachte smertclijk, en zegde het hoofd schuddendeGoeue Wilibald Verloren, alles verloren, maar gij meent het goed ik d -us u De eerste zorg der diep getroffene, «as mevrouw Born hel haar getemde kapitaal terug te geven Met vele moeiten, niet heden, met vernederingen van allerlei aard, want de rijken weten niet. welke eene bovenmatige som. DUO franken voor de behoefligen is, gelukte het baar dezelve bij elkander te brengen, en «ren vertrouwde vr end nam op zich. de zaak in orde te zullen maken. Koel en trotrcli, liet mevrouw Hom nul «oorden zoodra zij dc schuldbekentenis vondt, zou zij voor dezelve het geld terugnemen tol op dat tjjrisiip had zij geene geldige eisclien op de Millersch-tamilie, en om het gezegde kapitaal als een geschenk aan t tusschcn den Edelen Heer Ritzak de Terjoden en Meester Pelsbreker in de Statie van Haeltert, op Zon- dag 7 April, bij bet aankomen van den trein van 12 uren 47 min. Ritzak. Bonjour, Mijuheer Prospc; bienvenu Pelsbreker. Bonjour chevalier,'t weêr zal goed komen. Ritzak. DA oü Tisten hebben al geheel de week gelezen opdat 't vandaag zou str... regenen. Pclsbreker. Laat ze maar lezen, ze zullen uog hagelvlagen op hun kazak krijgen êer 't jaar uit is Maar hoe is 't, Mijnheer Ritzak, steken dc drapo's uit Ritzak. Eenige.... iu dc staminés 1 Pclsbreker. Elders niet Ritzak. Bij de partikulieren niet.... ik héb niê gcwilaj. Echt verklaard De champetter van de smalle wet. Barnabas Slimbrotck. nemen, dit moest men van haar niet vragen. O, hel is hard, zegde Emma, de met tranen bevochtigde geldrollen weder wegsluitende. Hard, maar toch niet onrrehtveerdig, ant woordde de moeder, want spreekt, wat k-n men met grond hiertegen inbrengen. Niels, lieve moederwij zullen hier verder ook niets tegen inbrengen, «ij zullen zwijgen - geheel zwjjgcn. Dat dedcu de miskenden. Stil, zeer stil en treurig was het van nu afin Millers huisje. Want hoezeer in elk ongeval een goed geweten den hesten troost oplevert, blijft echter de miskenning van dierbare menschen, eene groote smerl boven dien knaagde aan Emma's bert nog eenr gibi-ime, zelfs aan bare moeder verborgene droefheid. Werkzaamheid en vlijt behoedden baar «cl voor het wegzinken in de sniert, voor dat bespiegelend beschouwen van het lijden, dat eindelij1 gelijk een langzaam werkend vergif alle inwendige kucht ver teert, eu het gevaarlijkste van alle spelen, lu-t spelen met gevoelens, in den treurigslen ernst verandert. Emma kon niet ledig zijn, zij had geencn tijd «ver, om in ledigheid over haren kommer na le deuken hierdoor bleef zij hoezeer ter ueder gedrukt, aan lichaam en ziel gezond. '/.ij 'leed alles, zjj vervulde elke plicM gebjk voor heen, maar do drijfv eer van alle werkzaamheid, opge ruimde moed en boop, ontbrak haar. Emma was and- is er tm- geboren, als het ware om uit de geiingsle zaken veel, zeer veel vreugde te potien. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1895 | | pagina 1